Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2023 🙏🏼🤰🏽 & Σία ​(ΟΕ/ΕΠΕ/ΑΕ)​ 🌻​ ​ ​


hope501

Recommended Posts

στις πριν 4 ώρες, ο/η Ανθη7 είπε:

Κορίτσια μου....με πηρ εη εμρβυολογος μου έχουμε 4 βλαστοκυστες πάρα πολύ καλής ποιότητας κ έχουν αφήσει κ άλλο ενα για αύριο κ θα με ξαναπάρει αυριο.συγκινηθηκα είναι η αλήθεια, εκλαψα.ποσο διαφορετικά είναι όλα μέχρι στιγμής.σαν να βιώνω κάτι άλλο.ειλικρινα θα ευγνώμωνω όλες εσάς για τις πληροφορίες, τη στήριξη κλπ.δεν λέω ότι θα πετύχει 1000 τσ εκατό αλλά είμαι πλέον πιο αισιόδοξη 

@MarGeκαλώς ήρθες στην παρέα μας.η μια στηρίζει την άλλη κ θα τα καταφέρουμε.

Υγο άντρας μου μου ανακοίνωσε ότι είπε σε φίλο μας δικηγορο να κυνηγήσει τον κέντρο κ τον άλλον γιατρό δεν μπορώ να τον μαζέψω με τπτ χαχχαχααχαχασ

Συγχαρητήρια ! Σου εύχομαι ολόψυχα ανάμεσα τους να είναι τα παιδάκια σου !!!! Είδες που άδικα ανησυχούσες;;;; Μέχρι στιγμής όλα πάνε καταπληκτικά κ πιστεύω ολόψυχα ότι έτσι θα συνεχίσουν ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 6.1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 4 ώρες, ο/η MarGe είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ! 

Ξέχασα να «συστηθώ» κιόλας, όσον αφορά την διαδικασία: εμείς είμαστε ακόμα στην αρχή… σε φάση εξετάσεων (μας έχουν ξεσκονίσει κυριολεκτικά) και τον Σεπτέμβριο περνάμε επιτροπή.

Εύχομαι σύντομος ο δρόμος σου να έρθει με την μια 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Ανθη7 είπε:

Η αλήθεια είναι ότι περνάμε τέλεια, έρχονται κ τα καλά νέα κ όλα γίνονται πιο ωραία.κ εδώ είναι παράδεισος βρηκαμε κ δωμάτιο πάμφθηνο με ιδιωτική παραλία κ το έχουμε κατά ευχαριστηθεί στη μανη είμαστε οποις αποφασίσει ν την επισκεφτεί β σας πω το δωμάτιο κ που να πάτε.το ευχαριστηθηκαμε.

Να περνάτε τέλεια… και πας σούπερ… 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η nikol88 είπε:

Καλημεραααα!! 🥰🥰🥰

505,5 σημερα η χοριακη από 141,5 που ήταν την Παρασκευη! Πάμε καλά νομίζω ☺️☺️ 
 

Η προγεστερονη βέβαια από 31 πήγε στο 20, ενώ παίρνω 3 ουτρο την ημέρα. Αλλά και από το κεντρο και ο γυναικολόγος μου, μου λένε να μην αγχώνομαι κ ότι δεν χρειάζεται να πάρω παραπάνω! Και δεν ξέρω τι να κάνω! 

Συγχαρητήρια  ! Τέλεια τα νέα σου! Να απολαύσεις το.μαξιλαρακι που κέρδισες και να δείξεις εμπιστοσύνη στον γιατρό σου που σε βοήθησε να φτάσεις σε αυτό το αποτέλεσμα. Μπορεί να έχεις και διδυμακια, αλλά ο, τι έρθει, καλώς να έρθει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η MarGe είπε:

Καλησπέρα σε όλες ☺️ 

Πέτυχα το φόρουμ ψάχνοντας για πληροφορίες για την εξωσωματική και είδα με χαρά, και ανακούφιση θα έλεγα…, αυτό το thread με άλλες γυναίκες σαν εμένα που προσπαθούν με εξωσωματική. Έχω διαβάσει αρκετές από τις σελίδες σας, όχι όλες ακόμα αλλά θα το κάνω. Έχω χαρεί και έχω συγκινηθεί με τις ιστορίες σας, έχω μάθει τόσα πολλά, και τα λόγια σας αρκετές φορές με έχουν ανακουφίσει. Αποφάσισα να γραφτώ σήμερα, με παρότρυνση του συζύγου. 
 

Καλώς σας βρήκα λοιπόν ☺️ 

Καλώς ωρισες! Εύχομαι ο δρόμος σου αυτός να είναι σύντομος! Την καλύτερη δουλειά έκανες και γράφτηκες. Η αγάπη, η στήριξη,  η κατανόηση που έχω λάβει από εδώ μέσα είναι απίστευτη. Μονο αν τη ζήσει κάποιος μπορεί να καταλάβει. Και παρόλο που οι περισσότερες από εμάς είμαστε αρκετά ταλαιπωρημενες, πραγματικά χαιρόμαστε με τα καλά νέα και στεναχωριομαστε με τα άσχημα. Πέρα από από αυτό το κομμάτι, θα πάρεις τόσες πολλές πληροφορίες που αν τις είχα πάρει από την αρχή, θα είχα γλιτώσει πολύ χρόνο και χρήμα. Εύχομαι λοιπόν να κάνεις ένα γρήγορο πέρασμα από αυτό το τοπικ και σύντομα να μεταφερθεις στα τοπικ με τις μανούλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η nikol88 είπε:

Ευχαριστώ κοριτσάκι μου!! Μακαρι δεν λες τίποτα! Κ ο γιατρός μου έχει ελπίδες για δίδυμα αλλά όπως λέω ασταμάτητα από την παρασκευη, ας πάει καλά αυτή τη φορά κι ότι μου στείλει ο θεος είναι καλοδεχούμενο! Είμαι αρκετά αισιόδοξη κ προσπαθώ να με προσγειώνω γιατί δεν ξέρεις ποτέ… κ έχω φαει τα μούτρα μου αρκετές φορές μέχρι τώρα! Από το κεντρο μου είπαν να πάω την άλλη Τρίτη για χοριακη κ υπέρηχο, ο γυναικολόγος μου είπε να πάω κατευθείαν την Τρίτη για υπέρηχο. Εγώ θα πάω Πέμπτη για άλλη μια χοριακη γιατί θα πεθάνω από την αγωνία μου μέχρι τότε! Όποτε θα σας ενημερώσω πάλι τότε! Εσυ πως είσαι;; Τα μικρά σου; Διδυμάκια εκανες, καλά θυμάμαι ε; 😬 Να μας τα φιλήσεις! ❤️

Σε καταλαβαίνω κ την αγωνία κ το άγχος σου, όλες σε καταλαβαινουμε να ξέρεις, αλλά τώρα είσαι έγκυουλα, μην ταραζεις τα μπεμπακια!!😀 Εγώ είμαι μια χαρά, τα μωράκια μου θα γίνουν 5 μηνών στις 18 Αυγούστου! Ούτε που το πιστεύω πως πέρσι τέτοιο καιρό ήμουν κ εγώ στην ίδια διαδικασία με σένα κ τώρα είναι στην κούνια δίπλα μου κ κοιμούνται!! Το ίδιο θα συμβεί κ σε σένα, το πιστεύω κ στο εύχομαι με όλη μου την καρδιά!! Του χρόνου θα είσαι κ εσύ διακοπές με τα μωράκια σου!!♥️♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η MarGe είπε:

Καλησπέρα, σε ευχαριστώ για το καλωσόρισμα! ☺️ 

Νομίζω με «διάβασες» αμέσως: έχω ανησυχίες και σκέψεις πάρα πολλές, και κάθε μέρα που περνά γίνονται πιο πολλές και με κατακλύζει πιο πολύ άγχος. Δεν ξέρω, νομίζω ότι ξεκίνησα όλη τη διαδικασία με… λίγη αφέλεια να το πω; Υπέρμετρη αισιοδοξία να το πω; Και τώρα όσο πιο πολύ διαβάζω και ενημερώνομαι, όσο πιο πολλές εξετάσεις κάνουμε, όσο προχωράμε, τόσο πιο πολύ «βραχυκυκλώνω». 😂 
 

Ο σύζυγος με στηρίζει απίστευτα, και είμαι πολύ τυχερή που τον έχω. 🥰 Τα συζητάμε όλα απλά προσπαθώ να μην τον επιβαρύνω πολύ με τις δικές μου ανησυχίες. Του μίλησα για το thread και μου είπε «και γιατί δεν μπαίνεις και εσύ; ίσως σε βοηθήσει να μιλήσεις με τις κοπέλες εκεί, γιατί εγώ ξέρω λιγότερα από εσένα έτσι κι αλλιώς! 😂😂» 

Μεγάλο ταξίδι η εξωσωματική κορίτσια… με ανηφόρες, κατηφόρες, στροφές και στάσεις. Και μοναχικό. Τουλάχιστον, μέσω του φόρουμ, μπορούμε κάπου κάπου να βλέπουμε κι άλλους «ταξιδιώτες», να ανταλλάσουμε καμιά κουβέντα και να πάρουμε θάρρος! ☺️

Δεν ξέρω, νομίζω ότι ξεκίνησα όλη τη διαδικασία με… λίγη αφέλεια να το πω; Υπέρμετρη αισιοδοξία να το πω; Και τώρα όσο πιο πολύ διαβάζω και ενημερώνομαι, όσο πιο πολλές εξετάσεις κάνουμε, όσο προχωράμε, τόσο πιο πολύ «βραχυκυκλώνω».”

Όλες έτσι ξεκινήσαμε, πρόβατα που δεν ξέρανε που τα πήγαιναν και εννοείται καμία μας δεν πίστευε ποσο δύσκολο μπορεί να γίνει και ότι πραγματι μπορεί να χρειαστούν χρόνια και πολλές προσπάθειες. 
Το σημαντικό είναι να έχεις βρει ένα γιατρο που να εμπιστεύεσαι και να κανεις από νωρίς όλες τις εξετάσεις που είναι βασικές. Δυστυχώς οι γιατροί δεν εξηγούν πολλά οπότε μένεις με απορίες και επίσης κάποιοι γιατροί ξεκινούν χωρίς καλή προετοιμασία με τα απολύτως βασικά και αν αποτύχει κάποια 3-4 φορές, τη βάζουν τότε να κάνει τις πιο εξειδικευμένες, αφού όμως έχει απογοητευτεί, έχει περάσει όλα αυτα και έχει ξοδέψει και ατελείωτο χρήμα εννοείται. Όσο νωρίτερα εντοπίσετε το θέμα που σας εμποδίζει τόσο ευκολότερη θα γίνει η προσπάθεια σας. Εύχομαι να γίνουν όλα συντομα και εύκολα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Ανθη7 είπε:

Η αλήθεια είναι ότι περνάμε τέλεια, έρχονται κ τα καλά νέα κ όλα γίνονται πιο ωραία.κ εδώ είναι παράδεισος βρηκαμε κ δωμάτιο πάμφθηνο με ιδιωτική παραλία κ το έχουμε κατά ευχαριστηθεί στη μανη είμαστε οποις αποφασίσει ν την επισκεφτεί β σας πω το δωμάτιο κ που να πάτε.το ευχαριστηθηκαμε.

Συγχαρητήρια για τις βλαστοκυστες σας! Όλα γίνονται διαφορετικά αυτή τη φορά και η επιτυχία έρχεται συντομα!
Εγω ενδιαφέρομαι για πληροφορίες. Λατρεύω τη Μανη, έχω πάει 2 φορές αλλά εννοείται υπάρχουν μέρη που δεν έχω δει ακόμη και θέλω να ξαναπάω. Όποτε θες γράψε καμία πληροφορία! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Συγχαρητήρια για τις βλαστοκυστες σας! Όλα γίνονται διαφορετικά αυτή τη φορά και η επιτυχία έρχεται συντομα!
Εγω ενδιαφέρομαι για πληροφορίες. Λατρεύω τη Μανη, έχω πάει 2 φορές αλλά εννοείται υπάρχουν μέρη που δεν έχω δει ακόμη και θέλω να ξαναπάω. Όποτε θες γράψε καμία πληροφορία! 

Α ότι θες να σου πω.ειναι πανέμορφα.κ να σου στείλω κ που μείναμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Καλώς ωρισες! Εύχομαι ο δρόμος σου αυτός να είναι σύντομος! Την καλύτερη δουλειά έκανες και γράφτηκες. Η αγάπη, η στήριξη,  η κατανόηση που έχω λάβει από εδώ μέσα είναι απίστευτη. Μονο αν τη ζήσει κάποιος μπορεί να καταλάβει. Και παρόλο που οι περισσότερες από εμάς είμαστε αρκετά ταλαιπωρημενες, πραγματικά χαιρόμαστε με τα καλά νέα και στεναχωριομαστε με τα άσχημα. Πέρα από από αυτό το κομμάτι, θα πάρεις τόσες πολλές πληροφορίες που αν τις είχα πάρει από την αρχή, θα είχα γλιτώσει πολύ χρόνο και χρήμα. Εύχομαι λοιπόν να κάνεις ένα γρήγορο πέρασμα από αυτό το τοπικ και σύντομα να μεταφερθεις στα τοπικ με τις μανούλες!

Κορίτσια τι να πω, διαβάζω τις σελίδες τις προηγούμενες (προσπαθώ να ενημερωθώ από μόνη μου και να μην σας ζαλίζω με πολλές ερωτήσεις για πράγματα που εσείς λογικά τα έχετε συζητήσει και ξανασυζητήσει!!!) και πραγματικά, έχω πάθει πλάκα! Εγώ ούτε τα μισά δεν ξέρω από όσα λέτε!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Άσε που μου δημιουργούνται νέες απορίες!

- το αβοκάντο που λέτε όλες, που χρησιμεύει; :confused: 

- διατροφή για το στάδιο το πριν της ωοληψίας, εμβρυομεταφοράς, πρέπει να την δώσει ο ενδοκρινολόγος ή ο διατροφολόγος; :confused: 

 

επίσης: 

- τα τσόκαρα και τις παντόφλες γιατί τα στέλνετε η μία στην άλλη;;; :confused: 🤣 δηλαδή να ξέρω, πότε κάποια παίρνει παντόφλα και πότε τσόκαρο;;;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Συγχαρητήρια  ! Τέλεια τα νέα σου! Να απολαύσεις το.μαξιλαρακι που κέρδισες και να δείξεις εμπιστοσύνη στον γιατρό σου που σε βοήθησε να φτάσεις σε αυτό το αποτέλεσμα. Μπορεί να έχεις και διδυμακια, αλλά ο, τι έρθει, καλώς να έρθει!

Ευχαριστώ καλή μου! Από χτες είμαι πιο ήρεμη, προσπαθώ ν απολαύσω τη στιγμή κ ότι είναι να γίνει θα γίνει! Ο θεος είναι μεγάλος!! Εσυ πως είσαι; Η μικρή μας μαχήτρια;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Tvz είπε:

Σε καταλαβαίνω κ την αγωνία κ το άγχος σου, όλες σε καταλαβαινουμε να ξέρεις, αλλά τώρα είσαι έγκυουλα, μην ταραζεις τα μπεμπακια!!😀 Εγώ είμαι μια χαρά, τα μωράκια μου θα γίνουν 5 μηνών στις 18 Αυγούστου! Ούτε που το πιστεύω πως πέρσι τέτοιο καιρό ήμουν κ εγώ στην ίδια διαδικασία με σένα κ τώρα είναι στην κούνια δίπλα μου κ κοιμούνται!! Το ίδιο θα συμβεί κ σε σένα, το πιστεύω κ στο εύχομαι με όλη μου την καρδιά!! Του χρόνου θα είσαι κ εσύ διακοπές με τα μωράκια σου!!♥️♥️

Μα καλά θυμάμαι!! Ευχαριστώ  πολύ για τις ευχες!! Και Μακαρι όλες μας να έχουμε την τύχη σου!! ❤️ Φιλια πολλά στα κουρκουμπίνια σου! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η nikol88 είπε:

Ευχαριστώ καλή μου! Από χτες είμαι πιο ήρεμη, προσπαθώ ν απολαύσω τη στιγμή κ ότι είναι να γίνει θα γίνει! Ο θεος είναι μεγάλος!! Εσυ πως είσαι; Η μικρή μας μαχήτρια;; 

Μπράβο, ήρεμη να είσαι! Βήμα βήμα και μαξιλαράκι μαξιλαράκι θα φτάσεις μέχρι το τέλος αυτή τη φορά, θα το δεις! Όπως λες ο Θεός είναι μεγάλος και κάνει ο, τι είναι καλύτερο για εμάς άσχετα αν πολλές φορές δεν το αντιλαμβανομαστε. 

Εγω είμαι πλέον διχασμένη προσωπικότητα. Από τη μία είμαι ήρεμη, από την άλλη τα βράδια πλέον δεν κοιμαμαι από το άγχος. Σκέφτομαι ότι έχω μια εβδομάδα ή και λιγότερο και με πιανει αμοκ. Μόνο που σκέφτομαι τα φώτα του χειρουργείου με πιανει η καρδιά μου και δεν ξέρω πώς θα τη βγάλω εκείνη την ημέρα. Μαζί με τα άλλα, προστέθηκε και το αγχος της διαδικασίας. Η μπεμπα θα μάθουμε πώς είναι απόψε το βράδυ. Αν αντέχει ακόμα ή αν πήρε βάρος. Μέρα μέρα το πάμε πλέον. Έκανα και τις 4 ενέσεις κορτιζόνης χθες και σήμερα και είμαι σχεδόν έτοιμη πλέον. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η MarGe είπε:

Κορίτσια τι να πω, διαβάζω τις σελίδες τις προηγούμενες (προσπαθώ να ενημερωθώ από μόνη μου και να μην σας ζαλίζω με πολλές ερωτήσεις για πράγματα που εσείς λογικά τα έχετε συζητήσει και ξανασυζητήσει!!!) και πραγματικά, έχω πάθει πλάκα! Εγώ ούτε τα μισά δεν ξέρω από όσα λέτε!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Άσε που μου δημιουργούνται νέες απορίες!

- το αβοκάντο που λέτε όλες, που χρησιμεύει; :confused: 

- διατροφή για το στάδιο το πριν της ωοληψίας, εμβρυομεταφοράς, πρέπει να την δώσει ο ενδοκρινολόγος ή ο διατροφολόγος; :confused: 

 

επίσης: 

- τα τσόκαρα και τις παντόφλες γιατί τα στέλνετε η μία στην άλλη;;; :confused: 🤣 δηλαδή να ξέρω, πότε κάποια παίρνει παντόφλα και πότε τσόκαρο;;;; 

 Χαχαχα 

Κοίτα τσοκαρα και παντοφλες στελνει κυρίως η @Παρασκευαιδου. Η επιλογή φαντάζομαι ότι εχει να κάνει και με την εποχή (τον χειμώνα δεν στέλνουμε τσοκαρα) αλλά και με το μέγεθος της βλακειας που έχουμε πει. Όταν πχ μετά την ετ μέχρι τη χοριακη αρχίζουμε τα κουλά μας τύπου δεν έχω συμπτωματα, θα πάρω αρνητική χοριακη κτλ ε εκεί στέλνουμε παντοφλιτσες.

Τωρα όσον αφορά τα υπόλοιπα εγω μια χαρά ενημερωμένη και προετοιμασμενη σε βρίσκω. Εγω φαντάσου 4 χρόνια μετά και ακόμα έχω απορίες. 

Το αβοκάντο βοηθάει πολύ στη γονιμότητα αλλά και στην εμφύτευση του εμβρύου μετά την ετ. Εγω πχ έχω προδιάθεση για κοιλιοκακη που μου το βρήκε η αιματολογος. Ε από Σεπτέμβρη είχα κόψει σχεδόν τη γλουτενη ή την είχα περιορίσει πάρα μα πάρα πολύ. Και έτρωγα και φουλ αβοκάντο. Τον Φλεβάρη έκανα την ετ και έμεινα έγκυος και είναι η μοναδική φορά που έχει προχωρήσει τόσο πολύ. Τώρα έτυχε? Δεν το γνωρίζω να σου πω αλλά θεωρώ ότι είναι ένα σύνολο παραγόντων που επηρεάζει το αποτέλεσμα.  

Όσο για τη διατροφή που λες άλλες κοπέλες πάνε σε διατροφολόγο, άλλες ψαχνομαστε μόνες μας. Αυτό που είναι πάρα πολύ σημαντικό κατά τη διαδικασία της διέγερσης είναι να κόψεις το αλάτι και όσο μπορείς τη ζάχαρη και να τρως πολλή πρωτεΐνη και φουλ ασπράδια αυγών.  Αλλά είστε ακόμα στην αρχή όπως είπες. Έχεις κάποια ιδέα πότε πας για ωοληψια?

Από ο, τι είδα είσαι και στο άλλο φόρουμ, ηδη σε συμβούλεψαν τα κορίτσια να πας στο Έλενα να δεις την αιματολογο. Αν δεν βρίσκεις στο Έλενα, μπορείς να δοκιμάσεις να καλέσεις μετά τις 17 Αυγούστου τη Λευκού που είναι ιδιώτης και κάνει από ο, τι έχω καταλάβει τις ίδιες εξετάσεις.  Εγω εχω αυτήν και είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένη. 

Όσο για τον κατακερματισμό σπέρματος που ρώτησες, το λεγόμενο dfi να κάνετε οπωσδήποτε γιατί αυτό ευθύνεται και για αποβολές αλλά και για κακή δημιουργία εμβρύων. Η κινητικότητα πχ αντιμετωπίζεται σχετικά εύκολα με την εξωσωματική ενώ το υψηλό dfi όχι. Και μιας και θα ελέγξετε το σπερμα, να ελέγξετε και την οξειδωτικοτητα του σπέρματος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Ανθη7 είπε:

Α ότι θες να σου πω.ειναι πανέμορφα.κ να σου στείλω κ που μείναμε.

Συγχαρητήρια για τις βλαστοκυστες κορίτσι μου! Ολα θα πανε καλά αυτή τη φορά. Καλά να περάσετε, να ξεκουραστείτε και να υποδεχθείς με την καλύτερη ενέργεια τα εμβρυάκια σας. Ο,τι θέλετε για Μάνη μπορώ και εγώ να σας δώσω τιπς. Είναι η καταγωγή μου αποκεί και πάμε κάθε χρόνο (40 ημερών παραθέριζα εκεί πρώτη φορά 🙂)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@nikol88 Πολλά πολλά συγχαρητήρια!!! Είσαι εγκυούλα! Να εμπιστευτείς το γιατρό που έχεις τώρα και ξέχνα Πάντο κτλ. Μόνο άγχος δημιουργούν οι πολλές εξετάσεις και πόσο μάλλον όταν δεν σου τις ζητάει ο γιατρός σου. Να έχεις μια ανέφελη εγκυμοσύνη εύχομαι! 🥰 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Luna777 είπε:

@nikol88 Πολλά πολλά συγχαρητήρια!!! Είσαι εγκυούλα! Να εμπιστευτείς το γιατρό που έχεις τώρα και ξέχνα Πάντο κτλ. Μόνο άγχος δημιουργούν οι πολλές εξετάσεις και πόσο μάλλον όταν δεν σου τις ζητάει ο γιατρός σου. Να έχεις μια ανέφελη εγκυμοσύνη εύχομαι! 🥰 

Τον εμπιστεύομαι το γιατρό μας, έχουμε τον ίδιο! 😉 Το σώμα μου είχα αρχίσει ν αμφισβητώ! Κακώς, το ξέρω! Ανθεωρησα και ειμαι αισιόδοξη!! Σ ευχαριστώ πολύ για τις ευχες!! Κ ανταποδίδω εννοείται! Με το καλό να πάρεις αγκαλιά τα μωράκια σου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Μπράβο, ήρεμη να είσαι! Βήμα βήμα και μαξιλαράκι μαξιλαράκι θα φτάσεις μέχρι το τέλος αυτή τη φορά, θα το δεις! Όπως λες ο Θεός είναι μεγάλος και κάνει ο, τι είναι καλύτερο για εμάς άσχετα αν πολλές φορές δεν το αντιλαμβανομαστε. 

Εγω είμαι πλέον διχασμένη προσωπικότητα. Από τη μία είμαι ήρεμη, από την άλλη τα βράδια πλέον δεν κοιμαμαι από το άγχος. Σκέφτομαι ότι έχω μια εβδομάδα ή και λιγότερο και με πιανει αμοκ. Μόνο που σκέφτομαι τα φώτα του χειρουργείου με πιανει η καρδιά μου και δεν ξέρω πώς θα τη βγάλω εκείνη την ημέρα. Μαζί με τα άλλα, προστέθηκε και το αγχος της διαδικασίας. Η μπεμπα θα μάθουμε πώς είναι απόψε το βράδυ. Αν αντέχει ακόμα ή αν πήρε βάρος. Μέρα μέρα το πάμε πλέον. Έκανα και τις 4 ενέσεις κορτιζόνης χθες και σήμερα και είμαι σχεδόν έτοιμη πλέον. 

Τι τραβάς κ εσυ ρε κοριτσι μου!! Είσαι από τις πιο δυνατές εδώ μέσα και σου αξίζουν συγχαρητήρια! Δεν μπορώ σε καμία περίπτωση να σου πω πως σε καταλαβαίνω! Σου λέω όμως ότι συμμερίζομαι το άγχος σου κ ευχομαι όλα μα όλα να πάνε καλά στο τέλος.  Νομίζω η διαδικασία πρέπει να σε αγχώνει λιγότερο απ όλα. Έχεις καλούς, πολυ καλούς γιατρούς που θα αναλάβουν εσένα και τη μικρούλα! Προσπάθησε όσο μπορείς να είσαι αισιόδοξη, όσο γίνεται τέλος πάντων! Κ ελπίζω, ευχομαι και προσεύχομαι η Παναγία μας να  είναι διπλα και στις δυο σας και να σας προστατεύει σε κάθε βήμα! Μακαρι σήμερα ν ακούσεις καλά νέα! Ενημέρωσε μας!! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η nikol88 είπε:

Τι τραβάς κ εσυ ρε κοριτσι μου!! Είσαι από τις πιο δυνατές εδώ μέσα και σου αξίζουν συγχαρητήρια! Δεν μπορώ σε καμία περίπτωση να σου πω πως σε καταλαβαίνω! Σου λέω όμως ότι συμμερίζομαι το άγχος σου κ ευχομαι όλα μα όλα να πάνε καλά στο τέλος.  Νομίζω η διαδικασία πρέπει να σε αγχώνει λιγότερο απ όλα. Έχεις καλούς, πολυ καλούς γιατρούς που θα αναλάβουν εσένα και τη μικρούλα! Προσπάθησε όσο μπορείς να είσαι αισιόδοξη, όσο γίνεται τέλος πάντων! Κ ελπίζω, ευχομαι και προσεύχομαι η Παναγία μας να  είναι διπλα και στις δυο σας και να σας προστατεύει σε κάθε βήμα! Μακαρι σήμερα ν ακούσεις καλά νέα! Ενημέρωσε μας!! ❤️

Τη δύναμη τη βρίσκουμε όλες μας όταν χρειαστεί. Γενικά είναι απίστευτο το πόσες δυνάμεις κρύβουμε μέσα μας. Αν μου  έλεγε κάποιος πριν 4 χρόνια το τι θα περάσω τα χρόνια αυτά,  θα έλεγα αποκλείεται, δεν παίζει να τα καταφέρω. Όμως τα κατάφερα, όπως τα καταφέραμε όλες μας. Ούτε εσύ θα το πίστευες για τον εαυτό σου ότι μετά από "αποτυχιες" θα έβρισκες τη δύναμη να ξαναμαζεψεις τα κομμάτια σου και να ξαναρχίσεις, όμως το έκανες.  Όλες όσες μπαίνουμε σε αυτή τη διαδικασία είμαστε δυνατές, απλά άλλες έχουμε να αντιμετωπίσουμε περισσότερα και άλλες λιγότερα. 

Όσο για αυτό που λες ότι δεν πρέπει να με αγχώνει η διαδικασία εσύ δίκιο έχεις, εδώ τόσα και τόσα έχω να με αγχώνουν, με αυτό θα ασχολούμαι?

Ομως: μετά από 1 υστεροσκοπηση με μέθη, 3 ωοληψιες με μέθη, 1 λαπαροσκοπηση με ολική νάρκωση και 2 αποξεσεις έχω τρομερή φοβία με τα χειρουργεία και ιδιαίτερα με τα φώτα του χειρουργείου. Με το που μπω και δω τα φώτα παθαίνω αμοκ. Στην τελευταία αποξεση είδαν και έπαθαν να με ηρεμήσουν ώστε να μπορούν να με ναρκωσουν και να προχωρήσουμε με τη διαδικασία. Το μονο που ελπίζω είναι να καταφέρει να είναι ο γιατρός μου παρών μήπως καταφέρει να με ηρεμήσει. Γιατί το να κανω καισαρική και να τα ακούω όλα, να τους βλέπω και να έχω αγωνία αν θα βγει το μωρό μου ζωντανό και αν θα κλάψει μου φαίνεται βουνό. Εγω ήθελα ολική νάρκωση αλλά μου είπαν ότι μπορεί να περάσουν τα φάρμακα στο μωρό και να βγει ληθαργικο κάτι που σε Καμία περίπτωση δεν το θέλουμε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η twinkletwinlkle είπε:

 Χαχαχα 

Κοίτα τσοκαρα και παντοφλες στελνει κυρίως η @Παρασκευαιδου. Η επιλογή φαντάζομαι ότι εχει να κάνει και με την εποχή (τον χειμώνα δεν στέλνουμε τσοκαρα) αλλά και με το μέγεθος της βλακειας που έχουμε πει. Όταν πχ μετά την ετ μέχρι τη χοριακη αρχίζουμε τα κουλά μας τύπου δεν έχω συμπτωματα, θα πάρω αρνητική χοριακη κτλ ε εκεί στέλνουμε παντοφλιτσες.

Τωρα όσον αφορά τα υπόλοιπα εγω μια χαρά ενημερωμένη και προετοιμασμενη σε βρίσκω. Εγω φαντάσου 4 χρόνια μετά και ακόμα έχω απορίες. 

Το αβοκάντο βοηθάει πολύ στη γονιμότητα αλλά και στην εμφύτευση του εμβρύου μετά την ετ. Εγω πχ έχω προδιάθεση για κοιλιοκακη που μου το βρήκε η αιματολογος. Ε από Σεπτέμβρη είχα κόψει σχεδόν τη γλουτενη ή την είχα περιορίσει πάρα μα πάρα πολύ. Και έτρωγα και φουλ αβοκάντο. Τον Φλεβάρη έκανα την ετ και έμεινα έγκυος και είναι η μοναδική φορά που έχει προχωρήσει τόσο πολύ. Τώρα έτυχε? Δεν το γνωρίζω να σου πω αλλά θεωρώ ότι είναι ένα σύνολο παραγόντων που επηρεάζει το αποτέλεσμα.  

Όσο για τη διατροφή που λες άλλες κοπέλες πάνε σε διατροφολόγο, άλλες ψαχνομαστε μόνες μας. Αυτό που είναι πάρα πολύ σημαντικό κατά τη διαδικασία της διέγερσης είναι να κόψεις το αλάτι και όσο μπορείς τη ζάχαρη και να τρως πολλή πρωτεΐνη και φουλ ασπράδια αυγών.  Αλλά είστε ακόμα στην αρχή όπως είπες. Έχεις κάποια ιδέα πότε πας για ωοληψια?

Από ο, τι είδα είσαι και στο άλλο φόρουμ, ηδη σε συμβούλεψαν τα κορίτσια να πας στο Έλενα να δεις την αιματολογο. Αν δεν βρίσκεις στο Έλενα, μπορείς να δοκιμάσεις να καλέσεις μετά τις 17 Αυγούστου τη Λευκού που είναι ιδιώτης και κάνει από ο, τι έχω καταλάβει τις ίδιες εξετάσεις.  Εγω εχω αυτήν και είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένη. 

Όσο για τον κατακερματισμό σπέρματος που ρώτησες, το λεγόμενο dfi να κάνετε οπωσδήποτε γιατί αυτό ευθύνεται και για αποβολές αλλά και για κακή δημιουργία εμβρύων. Η κινητικότητα πχ αντιμετωπίζεται σχετικά εύκολα με την εξωσωματική ενώ το υψηλό dfi όχι. Και μιας και θα ελέγξετε το σπερμα, να ελέγξετε και την οξειδωτικοτητα του σπέρματος. 

Ετοιμαστείτε να πάρω όλο το στοκ από παντόφλες που έχετε μαζέψει, γιατί με πιάνουν κάτι τρελές ανασφάλειες 😂 

τι λες τώρα ρε συ με το αβοκάντο! και το σιχαίνομαιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι! όχι ρε φίλε, χάθηκε να είναι κάτι άλλο, πχ να βοηθάει έτσι η σοκολάτα;;;;; 🤣 Αλάτι και ζάχαρη γιοκ, ε; μεγάλη θυσία η ζάχαρη γιατί είμαι ολίγον ως πολύ γλυκατζού, αλλά χαλάλι... οκ, θα ρωτήσω και γιατρούς και διατροφολόγο όταν έρθει η ώρα, δεν είμαστε εκεί ακόμα. Βήμα βήμα. 

Στο έλενα το νωρίτερο που έχει είναι μέσα οκτώβρη, πίκρα...

dfi θα μιλήσω με ουρολόγο. Το οξειδωτικό στρες το κάναμε (δεν βγήκε καλό... 🙁 ). 

ναι, μπήκα και στο άλλο, από εσάς το έμαθα, ευχαριστώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Τη δύναμη τη βρίσκουμε όλες μας όταν χρειαστεί. Γενικά είναι απίστευτο το πόσες δυνάμεις κρύβουμε μέσα μας. Αν μου  έλεγε κάποιος πριν 4 χρόνια το τι θα περάσω τα χρόνια αυτά,  θα έλεγα αποκλείεται, δεν παίζει να τα καταφέρω. Όμως τα κατάφερα, όπως τα καταφέραμε όλες μας. Ούτε εσύ θα το πίστευες για τον εαυτό σου ότι μετά από "αποτυχιες" θα έβρισκες τη δύναμη να ξαναμαζεψεις τα κομμάτια σου και να ξαναρχίσεις, όμως το έκανες.  Όλες όσες μπαίνουμε σε αυτή τη διαδικασία είμαστε δυνατές, απλά άλλες έχουμε να αντιμετωπίσουμε περισσότερα και άλλες λιγότερα. 

Όσο για αυτό που λες ότι δεν πρέπει να με αγχώνει η διαδικασία εσύ δίκιο έχεις, εδώ τόσα και τόσα έχω να με αγχώνουν, με αυτό θα ασχολούμαι?

Ομως: μετά από 1 υστεροσκοπηση με μέθη, 3 ωοληψιες με μέθη, 1 λαπαροσκοπηση με ολική νάρκωση και 2 αποξεσεις έχω τρομερή φοβία με τα χειρουργεία και ιδιαίτερα με τα φώτα του χειρουργείου. Με το που μπω και δω τα φώτα παθαίνω αμοκ. Στην τελευταία αποξεση είδαν και έπαθαν να με ηρεμήσουν ώστε να μπορούν να με ναρκωσουν και να προχωρήσουμε με τη διαδικασία. Το μονο που ελπίζω είναι να καταφέρει να είναι ο γιατρός μου παρών μήπως καταφέρει να με ηρεμήσει. Γιατί το να κανω καισαρική και να τα ακούω όλα, να τους βλέπω και να έχω αγωνία αν θα βγει το μωρό μου ζωντανό και αν θα κλάψει μου φαίνεται βουνό. Εγω ήθελα ολική νάρκωση αλλά μου είπαν ότι μπορεί να περάσουν τα φάρμακα στο μωρό και να βγει ληθαργικο κάτι που σε Καμία περίπτωση δεν το θέλουμε. 

Καλά δίκιο έχεις! Πως να μη δημιουργηθεί φοβία;; Δεν είναι λίγα αυτά που κάνουμε! Να τα συζητήσεις όλα με το γιατρό σου από πριν, να νιώθεις κι εσυ πιο ήρεμη! Υπν άντρα σου θα τον αφήσουν μέσα να σου κρατάει το χέρι να είσαι πιο χαλαρή;
 

Υπομονή πίστη κι αισιοδοξία! Τίποτα άλλο δεν μπορώ να πω! κ ελπίζω να έχεις καλά νέα από τη μικρούλα! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια , εγώ ήταν να ξεκινήσω το Ιουνιο αλλά λόγω κύστης το αναβάλαμε για το Ιούλιο. Τον Ιούλιο η κύστη είχε εξαφανιστεί αλλά η προλακτινη ήταν πολύ ανεβασμένη και το ξανά αναβάλαμε για τον επόμενο κυκλο . Σε αυτό το κυκλο ήταν όλα ενταξει , έπρεπε απλά να πάρω τηλέφωνο στη κλινική την πρώτη μέρα της περιόδου για υπερηχο, για να ξεκινήσω διέγερση σε αυτό το κύκλο ..Και αυτοί  μου κλείσαν ραντεβού από τη γραμματεία την πέμπτη μέρα της περιόδο λεγοντας μου ότι είναι απολυτα ενταξει! Δηλαδη η κυρια αυτη δεν ηξερε που πάνε τα 4! Ενω επρεπε να ξεκινησω την 3 μέρα διέγερση , η γιατρος μου είπε ότι ήταν πολύ αργα όταν πήγα και όποτε ξανά έχασα ένα κύκλο . Προσπαθώ να κάνω υπομονή και να παραμείνω ήρεμη 😥

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Luna777 είπε:

Συγχαρητήρια για τις βλαστοκυστες κορίτσι μου! Ολα θα πανε καλά αυτή τη φορά. Καλά να περάσετε, να ξεκουραστείτε και να υποδεχθείς με την καλύτερη ενέργεια τα εμβρυάκια σας. Ο,τι θέλετε για Μάνη μπορώ και εγώ να σας δώσω τιπς. Είναι η καταγωγή μου αποκεί και πάμε κάθε χρόνο (40 ημερών παραθέριζα εκεί πρώτη φορά 🙂)

Το καταευχαριστηθηκαμε.μεναμε στο χωριό παγανεά δίπλα στο σκουταρι.airbnb που βρήκα τυχαία με ιδιωτικη παραλία κ δίναμε 45 ευρώ!για τέτοια εποχή πολυ καλή τιμή αν σκεφτείτε ότι όπου κοίταγα οι τιμές ηταν στο θεο.

Ο γιατρός πλέον ως μεθοδικός που είναι,κ δεν αφήνει τπτ στην υζη θέλει να δούμε πάλι ντε ασβεστιο( μην έχουνε πάλι τα ίδια με την άλλη φορά,αν κ παίρνω αγωγή) να δει η βενακη ότι η tsh είναι οκ (διότι ανεβοκατεβαινει για κάποιο λόγο.εμεις απλά θέλουμε να ναινκατω του 2,5) και με την οικονομοπουλου έχω μιλήσει ήδη για να βάλουμε ξανά μπουκάλι σιδήρου.εχω αυτή την σιδηροπενικη αναιμία τη ρημαδα,από τότε που έχασα 64 κιλά,μου μείνε δώρο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η MarGe είπε:

Ετοιμαστείτε να πάρω όλο το στοκ από παντόφλες που έχετε μαζέψει, γιατί με πιάνουν κάτι τρελές ανασφάλειες 😂 

τι λες τώρα ρε συ με το αβοκάντο! και το σιχαίνομαιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι! όχι ρε φίλε, χάθηκε να είναι κάτι άλλο, πχ να βοηθάει έτσι η σοκολάτα;;;;; 🤣 Αλάτι και ζάχαρη γιοκ, ε; μεγάλη θυσία η ζάχαρη γιατί είμαι ολίγον ως πολύ γλυκατζού, αλλά χαλάλι... οκ, θα ρωτήσω και γιατρούς και διατροφολόγο όταν έρθει η ώρα, δεν είμαστε εκεί ακόμα. Βήμα βήμα. 

Στο έλενα το νωρίτερο που έχει είναι μέσα οκτώβρη, πίκρα...

dfi θα μιλήσω με ουρολόγο. Το οξειδωτικό στρες το κάναμε (δεν βγήκε καλό... 🙁 ). 

ναι, μπήκα και στο άλλο, από εσάς το έμαθα, ευχαριστώ!

Να στείλεις μειλ στο τμήμα.θα το δει η οικονομοπουλου κ θ σου απαντήσει προσωπικά και θα σου πει να πας ν σε δει πιο σύντομα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα κορίτσια και καλή Παρασκευούλα.Ξεκιναω σήμερα το φαρμακευτικό μου πρωτόκολλο.Πρωτος υπέρηχος 8 Μαϊου.Ευχομαι η δεύτερη ετ να είναι η τυχερή ♥️🙏♥️
    • Πωπω βρε κορίτσι μου τι περασες;! Δόξα το Θεό είσαι καλύτερα τώρα, εύχομαι περαστικά να είναι όλα στο τέλος και θα ηρεμήσετε μετά! Μην ακούς κανέναν, να κάνεις όπως νιώθεις εσύ καλά, οι γύρω πάντα λένε!
    • Καλημέρα Ιωάννα μου, πως είσαι; το μικρό σου; καλά εμείς δόξα το Θεό, τώρα περιμένω από μέρα σε μέρα το δεύτερο😊
    • Γελάω με το κουνέλι 🤣  Περαστικά! Το έχω κι εγώ φόβο πως θα αποθηλασω και αν θα καταφέρει να τρώει όταν θα λείπω. Γιατί προς το παρόν πίνει κυρίως γάλα. Τρώει και τροφές αλλά θηλασμους δεν έχει κόψει 😕 Βρήκαμε βρεφονηπιακό. Σήμερα την έγραψα κι όλας. Έχω βρει και γυναίκα για να την κρατάει το καλοκαίρι μέχρι να ξεκινήσει ο βρεφονηπιακός. Και θα κάνουμε σταδιακή προσαρμογή με αυτή να την συνηθίσει και να συνηθίσει και ότι εγώ θα λείπω. Πέρασε ο καιρός 🥲 Σκέφτεστε να βάλετε μπροστά και για 2ο? Εμένα μου έχει μπει η ιδέα αλλά λέω καλύτερα από τα Χριστούγεννα και μετά να ξεκινήσουμε τις προσπάθειες.
    • Μαγική!!! Φυσικά κ υπάρχει κούραση αλλά είναι απόλαυση τα άτιμα!!! Έχουν ο ένας τον άλλον κ παίζουν μεταξύ τους όποτε υπάρχουν κάποιες στιγμές ηρεμίας (αν δεν μαλώνουν για το ίδιο παιχνίδι🤣🤣🤣) Κλαίμε από τα γέλια με τις συζητήσεις τους!!!  Όταν αισθανθείς έτοιμη κ ψυχικά κ σωματικά θα βάλεις μπρος. Κ αν δεν θέλεις δε θα το κανεις!! Εσυ να είσαι καλά για να είναι κ το παιδάκι σου καλά!!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...