Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2023 🙏🏼🤰🏽 & Σία ​(ΟΕ/ΕΠΕ/ΑΕ)​ 🌻​ ​ ​


hope501

Recommended Posts

στις πριν 3 ώρες, ο/η troia είπε:

το ξέρεις όμως πριν πας στην κλινική. και σ εμένα έχει συμβεί, αλλά μου το είχαν πει από το πρωί, όταν ακόμα ήμουν στο σπίτι. Είχα κι άλλα στην κατάψυξη και ζήτησαν την άδειά μου να αποψύξουν άλλο ένα.

Γνώμη μου, αυτά είναι τα γνωστά αντιεπαγγελματικά του γενεσις που πλέον έχουν τόση πολλή πελατεία που δε μπορούν να τη διαχειριστούν...

Δεν το ξέρω αυτό ποτέ δεν με πήραν τηλ να με ρωτήσουν για απόψυξη. Καλά δεν είμαι σε αυτό το κέντρο. Τώρα για τον γιατρό έχουν ακουστεί και καλά και περίεργα έχω γνωστές που τον έχουν θεό και άλλες που δεν. Εγώ έχω καταλάβει ότι ασχολούνται μόνο με δύσκολες περιπτώσεις κι τις εύκολες απλά ξεπετάνε και δεν δίνουν σημασία ειδικά όταν τα καταφέρνουν με την μια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 6.1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 5 ώρες, ο/η Μπεμπελουκα είπε:

Μανούλα όμορφη να σας ζήσει το λουλούδι σας ότι καλύτερο ευχομαιιιι!!

Με το καλό η νέα ε.τ °°♡♡♡♡♡♡

Ναι θα κλείσω ραντεβού και βλέπω!!!

 

Είδες εσένα στο είχαν πει ότι υπάρχει αυτή η περίπτωση!!!δεν ξέρεις πόσο απογοητευτηκα !!δεν περίμενα με τέτοια εξέλιξη!

Ναι μου το είχαν πε! Όμως σου λέω μου εξήγησαν ότι σε καλό έμβρυο είναι κάτι πολύ σπάνιο,δε θυμάμαι το ποσοστό αλλά ήταν ελάχιστο. Σε ένα που μου έγινε ποιότητας c μου είπαν δεν θα αντέξει. Επίσης να διευκρινίσω κάτι,είπα από 11 ωάρια 5 βλαστοκυστες αλλά να διευκρινίσω ότι 5 γονιμοποιηθηκαν όλα κ όλα κ έφτασαν κ τα 5 βλαστοκυστες. 

Σου εύχομαι με το καλο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η hope501 είπε:

Να σε ρωτήσω φροιντιν μου, μιας και είσαι "δικιά μου" και εσυ. Εγω στην πρώτη εγκυμοσύνη που είχα και μετα στην εξωσωματική είχα άγχος αν κάνει να τρωω αυτά που τρωω (επειδή διάβαζα διάφορα)....

Όλα αυτα τα σπόρια κολοκυθόσπορο, ηλιόσπορο, τσια, κτλ μπορώ να τα τρώω όταν με το καλό θα είμαι εγκυος ή όταν κάνω ετ? Κάποια στιγμή είχα διαβάσει πως δεν κάνει και σκέφτηκα μήπως επειδη είναι χύμα τα σπόρια ή πρέπει να τα βράζω ή να τα πλένω🤷🏽‍♀️

Επίσης στην εγκυμοσύνη μου έτρωγα πολλά σταφύλια και επίσης διάβασα πως δεν κάνει και είχα σκεφτεί μήπως για αυτό έγινε και η αποβολή. Και πέρυσι στη ετ δεν έτρωγα σταφύλια🤷🏽‍♀️

Τι να πω...ίχως σε ρωτάω τώρα και χαζά. Αλλά ουτε η διατροφολόγος μπόρεσε να μου απαντήσει 100% αν μπορώ η όχι να τρωω ξηρους καρπούς, σπόρια, ποια φρούτα κτλ...

Σταφυλι συκο μπανανα δε τρωμε στην εγκυμοσυνη γιατι ανεβαινει το σακχαρο .Ολα τα αλλα φρουτα ναι αλλα μικρη ποσοτητα μιας χούφτας .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο Κύπρος Νικολαΐδης είναι πραγματικά κορυφή! Τον είχε γνωρίσει η μητέρα μου στο Λονδίνο πριν κάμποσες δεκαετίες και πάντα λέει τι εξαιρετικός άνθρωπος είναι. Και η δική μου γιατρός είναι εξειδικευμένη εμβρυομητρικός και εκπαιδευμένη στο Λονδίνο από τον Νικολαΐδη. Το ντοκυμαντέρ που λέτε φαίνεται πολύ καλό. Θα το ψάξω να το δω σήμερα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Nefeliap είπε:

Σταφυλι συκο μπανανα δε τρωμε στην εγκυμοσυνη γιατι ανεβαινει το σακχαρο .Ολα τα αλλα φρουτα ναι αλλα μικρη ποσοτητα μιας χούφτας .

Δεν το ήξερα. Γενικά και τις τρεις φορές (1 φυσιολογική και 2 ετ) είχα και συνεχίζω και έχω άγχος με το θέμα φαγητό και διατροφή. Και όταν η διατροφολόγος δεν μπορεσε να με βοηθήσει όπως ήθελα, αγχώθηκα πιο πολύ ψάχνοντας στο google. Και φαντάσου, από τώρα σκέφτομαι και τι θα κάνω την επόμενη φορά. Τι επιτρέπεται και τι πρέπει να αποφεύγω. Και δεν μιλάω για τα κλασσικά τύπου, συκώτι, ωμά ψάρια και κρέατα, σλμονέλες. Μιλάω για τα άλλα, τα φρούτα, όπως ανέφερες εσυ, τα σπόρια, τα όσπρια κτλ κτλ κτλ. Φαντάσου, δεν έτρωγα σπανακόρυζο γιατί έγραφε ε΄ξω απο τις σακούλες του σπανάκι (κατεψυγμένα τύπου μπαρμπα στάθη) μεγάλη πηγή βιταμινών Α, που ξέρω πως βιταμίνη α πρέπει να αποφεύγω.

Με λίγα λόγια...χρειαζομαι μια λίστα ή διατροφολόγο που να ξέρει αν όχι 100% τότε 99,9% τι να τρωω και σε τι ποσότητες ποια μέρα. 

Το εχουμε συζητήσει εδώ και έχουμε πει διάφορα αλλά τίποτα πολύ συγκεκριμένο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η hope501 είπε:

Δεν το ήξερα. Γενικά και τις τρεις φορές (1 φυσιολογική και 2 ετ) είχα και συνεχίζω και έχω άγχος με το θέμα φαγητό και διατροφή. Και όταν η διατροφολόγος δεν μπορεσε να με βοηθήσει όπως ήθελα, αγχώθηκα πιο πολύ ψάχνοντας στο google. Και φαντάσου, από τώρα σκέφτομαι και τι θα κάνω την επόμενη φορά. Τι επιτρέπεται και τι πρέπει να αποφεύγω. Και δεν μιλάω για τα κλασσικά τύπου, συκώτι, ωμά ψάρια και κρέατα, σλμονέλες. Μιλάω για τα άλλα, τα φρούτα, όπως ανέφερες εσυ, τα σπόρια, τα όσπρια κτλ κτλ κτλ. Φαντάσου, δεν έτρωγα σπανακόρυζο γιατί έγραφε ε΄ξω απο τις σακούλες του σπανάκι (κατεψυγμένα τύπου μπαρμπα στάθη) μεγάλη πηγή βιταμινών Α, που ξέρω πως βιταμίνη α πρέπει να αποφεύγω.

Με λίγα λόγια...χρειαζομαι μια λίστα ή διατροφολόγο που να ξέρει αν όχι 100% τότε 99,9% τι να τρωω και σε τι ποσότητες ποια μέρα. 

Το εχουμε συζητήσει εδώ και έχουμε πει διάφορα αλλά τίποτα πολύ συγκεκριμένο. 

Καλησπέρα!!! Και εγώ θα ήθελα να μάθω αν έχει κάποιος λίστα από τον γιατρό της ...εγώ για παράδειγμα τρώω μπανάνα , πορτοκάλια , πεπόνι από φρούτα και τρώω και σπανακόρυζο λόγω σιδήρου και συκώτι έχω φάει ... Έχω μπερδευτεί !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου ξέρει κάποια από εσάς τον Πιλαλη,  συνεργάτη της Σουκα που πρότεινε χθες η @wild lavender ? 

Είναι γιατρός εμβρυομητρικης, είναι στο ίδιο ιατρείο με την Σουκα και έκλεισα ραντεβού εκεί γιατί από ο, τι διάβασα στο βιογραφικό του έχει κάνει διατριβή στις μητριαιες αντιστάσεις. Αλλά είπα να ρωτήσω αν τον ξέρετε, μην έρχομαι Αθήνα άδικα. Δεν είμαστε ούτε για να "πεταμε" χρήματα και κυρίως να ταλαιπωρουμαι τζάμπα με ταξίδια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Κορίτσια μου ξέρει κάποια από εσάς τον Πιλαλη,  συνεργάτη της Σουκα που πρότεινε χθες η @wild lavender ? 

Είναι γιατρός εμβρυομητρικης, είναι στο ίδιο ιατρείο με την Σουκα και έκλεισα ραντεβού εκεί γιατί από ο, τι διάβασα στο βιογραφικό του έχει κάνει διατριβή στις μητριαιες αντιστάσεις. Αλλά είπα να ρωτήσω αν τον ξέρετε, μην έρχομαι Αθήνα άδικα. Δεν είμαστε ούτε για να "πεταμε" χρήματα και κυρίως να ταλαιπωρουμαι τζάμπα με ταξίδια. 

Μηπως εννοεις ιωαννη παφιλη;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Natassou85 είπε:

Μηπως εννοεις ιωαννη παφιλη;;;

Όχι πήρα και εκεί αλλά έχει πιο αργά ραντεβού, στις 23 του μήνα και εγω θελω άμεσα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Όχι πήρα και εκεί αλλά έχει πιο αργά ραντεβού, στις 23 του μήνα και εγω θελω άμεσα. 

Δεν ξερω τον συγκεκριμενο κοριτσι μ ..αλλα για τον Παφιλη εχω ακουσει τα καλυτερα ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Natassou85 είπε:

Δεν ξερω τον συγκεκριμενο κοριτσι μ ..αλλα για τον Παφιλη εχω ακουσει τα καλυτερα ..

Ευχαριστώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η hope501 είπε:

Δεν το ήξερα. Γενικά και τις τρεις φορές (1 φυσιολογική και 2 ετ) είχα και συνεχίζω και έχω άγχος με το θέμα φαγητό και διατροφή. Και όταν η διατροφολόγος δεν μπορεσε να με βοηθήσει όπως ήθελα, αγχώθηκα πιο πολύ ψάχνοντας στο google. Και φαντάσου, από τώρα σκέφτομαι και τι θα κάνω την επόμενη φορά. Τι επιτρέπεται και τι πρέπει να αποφεύγω. Και δεν μιλάω για τα κλασσικά τύπου, συκώτι, ωμά ψάρια και κρέατα, σλμονέλες. Μιλάω για τα άλλα, τα φρούτα, όπως ανέφερες εσυ, τα σπόρια, τα όσπρια κτλ κτλ κτλ. Φαντάσου, δεν έτρωγα σπανακόρυζο γιατί έγραφε ε΄ξω απο τις σακούλες του σπανάκι (κατεψυγμένα τύπου μπαρμπα στάθη) μεγάλη πηγή βιταμινών Α, που ξέρω πως βιταμίνη α πρέπει να αποφεύγω.

Με λίγα λόγια...χρειαζομαι μια λίστα ή διατροφολόγο που να ξέρει αν όχι 100% τότε 99,9% τι να τρωω και σε τι ποσότητες ποια μέρα. 

Το εχουμε συζητήσει εδώ και έχουμε πει διάφορα αλλά τίποτα πολύ συγκεκριμένο. 

 

στις πριν 7 ώρες, ο/η Ιωάννα28iwantababy είπε:

Καλησπέρα!!! Και εγώ θα ήθελα να μάθω αν έχει κάποιος λίστα από τον γιατρό της ...εγώ για παράδειγμα τρώω μπανάνα , πορτοκάλια , πεπόνι από φρούτα και τρώω και σπανακόρυζο λόγω σιδήρου και συκώτι έχω φάει ... Έχω μπερδευτεί !

Καλησπέρα κορίτσια μου!

Επιτρέψτε μου να επέμβω εδώ διευκρινίζοντας κάτι για τη βιταμίνη Α.. 

Η βιταμίνη Α όντως πρέπει να αποφεύγεται να προσλαμβάνεται σε μεγάλες περιεκτικότητες στην εγκυμοσύνη, αλλά!!! Δεν πρέπει να αποφεύγεται εντελώς η πρόσληψη της! Μάλιστα είναι μια βιταμίνη απαραίτητη για την ομαλή ανάπτυξη του εμβρύου! Όσων αφορά τη πηγή πρόσληψης της εδώ είναι κάτι που πρέπει να ξεκαθαριστεί.. δεν υπάρχει αυτούσια βιταμίνη Α σε τρόφιμα φυτικής προέλευσης, μόνο σε ζωικής! Τα τρόφιμα φυτικής προέλευσης (πχ το σπανάκι όπου έγινε αναφορά) περιέχουν το Β καροτένιο το οποίο ο οργανισμός μας μέσα από μια διεργασία το μετατρέπει σε βιταμίνη Α. Ο οργανισμός μας όμως δε θα μετατρέψει όλη τη ποσότητα β καροτενιου του οποίου έχει γίνει πρόσληψη αλλά μόνο όσο θεωρεί το ίδιο το σώμα μας ότι χρειάζεται και το περίσσευμα απλώς αποβάλλεται με τα ούρα χωρίς να μετατραπεί ποτέ σε βιταμίνη Α.. για αυτό και δε συστήνεται η αποφυγή τέτοιων πηγών κατά την εγκυμοσύνη! Αντίθετα στα ζωικής προέλευσης έχουμε καθαρή πρόσληψη βιταμίνης Α (πχ το συκώτι), κάτι που σημαίνει πως δε μπορεί να αποφευχθεί η πρόσληψη της με αποτέλεσμα να υπερβαίνουμε κατά πολύ τις ημερήσιες ανάγκες του οργανισμού μας και για αυτό οι γιατροί συστήνουν την αποφυγή τέτοιων πηγών κατά την εγκυμοσύνη. 

Σε ένα γενικότερο πλαίσιο τώρα, αυτό που θα πρέπει να προσέχετε κατά την εγκυμοσύνη είναι το ζάχαρο το οποίο όταν είναι αρυθμιστο κατηγορείται από αποβολές μέχρι προβλήματα ανάπτυξης στο ίδιο το έμβρυο οπότε θα πρέπει να προσέχουμε πολύ με τρόφιμα υψηλού γλυκαιμικού δείκτη (όπως πολύ σωστά ανέφερε η @Nefeliap τα εν λόγω φρούτα) αλλά και τα λευκά άλευρα και παράγωγα τους καθώς και τα αμυλούχα λαχανικά όπως η πατάτα, το καλαμπόκι όπως και τα όσπρια τα οποία είναι επίσης αμυλούχα αλλά αντίθετα με τις πατάτες πχ δε θα πρέπει να αποφεύγονται εντελώς καθότι είναι πλούσια σε άλλες πηγές βιταμινών απαραίτητες κατά την εγκυμοσύνη αλλά θα πρέπει να λαμβάνονται με μέτρο σε μικρή ποσότητα..

Κατά τα άλλα.. "μέτρον άριστον" θα πω εγώ.. δε χρειάζεται να τρελαινόμαστε κιόλας! Απλά να προσέχουμε λίγο και όλα θα πάνε καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Κορίτσια μου ξέρει κάποια από εσάς τον Πιλαλη,  συνεργάτη της Σουκα που πρότεινε χθες η @wild lavender ? 

Είναι γιατρός εμβρυομητρικης, είναι στο ίδιο ιατρείο με την Σουκα και έκλεισα ραντεβού εκεί γιατί από ο, τι διάβασα στο βιογραφικό του έχει κάνει διατριβή στις μητριαιες αντιστάσεις. Αλλά είπα να ρωτήσω αν τον ξέρετε, μην έρχομαι Αθήνα άδικα. Δεν είμαστε ούτε για να "πεταμε" χρήματα και κυρίως να ταλαιπωρουμαι τζάμπα με ταξίδια. 

Στο parents βρήκα να κάνουνε κάποιες αναφορές σε αυτόν αν θες να τις κοιτάξεις 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Gif-e είπε:

Στο parents βρήκα να κάνουνε κάποιες αναφορές σε αυτόν αν θες να τις κοιτάξεις 

Ευχαριστώ πολύ! Τελικά έκλεισα με τον Παφίλη. Όσο και αν έψαξα δεν βρήκα αναφορές σε αυτόν πέρα από κάποιες αξιολογήσεις. Μάλιστα αρκετές αξιολογήσεις δεν ήταν καλές.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Ευχαριστώ πολύ! Τελικά έκλεισα με τον Παφίλη. Όσο και αν έψαξα δεν βρήκα αναφορές σε αυτόν πέρα από κάποιες αξιολογήσεις. Μάλιστα αρκετές αξιολογήσεις δεν ήταν καλές.

Γλυκιά μου @twinkletwinlkle καταρχάς εύχομαι και προσεύχομαι να πάνε όλα καλά για εσένα και τη μικρή σου και το γεγονός ότι μεγαλώνει είναι πολύ αισιόδοξο και ενθαρρυντικό! Το ότι το αντιληφθήκατε εγκαίρως και λάβατε οδηγίες άμεσα είναι πολύ σημαντικό όπως και το ότι θα το διερευνήσετε περαιτέρω. Τώρα αναφορικά με το ερώτημα για τον κύριο Πιλάλη, απ’ όσο ξέρω είναι ο άντρας της Σούκα και όχι απλά συνεργάτης της. Προσωπικά έκανα αυχενική στη Σούκα και έμεινα ευχαριστημένη από τον επαγγελματισμό της και την προσοχή που επέδειξε. Μου την είχαν συστήσει δυο γυναικολόγοι καθώς και η κουμπάρα μου που τους έκανε διαλέξεις στην Ιατρική (ειδικευόμενη γυναικολόγος και η ίδια), και μάλιστα μου είπαν να ζητήσω αυτή και όχι τον άντρα. Δεν είναι ο ορισμός της διαχυτικότητας και της έκφρασης πολλών λόγων -το αντίθετο θα έλεγα- αλλά αυτό είναι το τελευταίο που μας νοιάζει εφόσον είναι σωστή στη δουλειά της. Αν μου επιτρέπεις μια γνώμη, θα έλεγα αφού θα ανέβεις Αθήνα να κανονίσεις ένα ραντεβού και μαζί της. Ένα κατοστάρικο παραπάνω θα σας κοστίσει αλλά στα τόσα που έχουμε δώσει μέχρι τώρα είναι ίσως αμελητέο. Με όλη μου την καρδιά, πίστη και ελπίδα, σου εύχομαι με το καλό να κρατήσεις το κοριτσάκι σου αγκαλιά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η E.D. είπε:

Γλυκιά μου @twinkletwinlkle καταρχάς εύχομαι και προσεύχομαι να πάνε όλα καλά για εσένα και τη μικρή σου και το γεγονός ότι μεγαλώνει είναι πολύ αισιόδοξο και ενθαρρυντικό! Το ότι το αντιληφθήκατε εγκαίρως και λάβατε οδηγίες άμεσα είναι πολύ σημαντικό όπως και το ότι θα το διερευνήσετε περαιτέρω. Τώρα αναφορικά με το ερώτημα για τον κύριο Πιλάλη, απ’ όσο ξέρω είναι ο άντρας της Σούκα και όχι απλά συνεργάτης της. Προσωπικά έκανα αυχενική στη Σούκα και έμεινα ευχαριστημένη από τον επαγγελματισμό της και την προσοχή που επέδειξε. Μου την είχαν συστήσει δυο γυναικολόγοι καθώς και η κουμπάρα μου που τους έκανε διαλέξεις στην Ιατρική (ειδικευόμενη γυναικολόγος και η ίδια), και μάλιστα μου είπαν να ζητήσω αυτή και όχι τον άντρα. Δεν είναι ο ορισμός της διαχυτικότητας και της έκφρασης πολλών λόγων -το αντίθετο θα έλεγα- αλλά αυτό είναι το τελευταίο που μας νοιάζει εφόσον είναι σωστή στη δουλειά της. Αν μου επιτρέπεις μια γνώμη, θα έλεγα αφού θα ανέβεις Αθήνα να κανονίσεις ένα ραντεβού και μαζί της. Ένα κατοστάρικο παραπάνω θα σας κοστίσει αλλά στα τόσα που έχουμε δώσει μέχρι τώρα είναι ίσως αμελητέο. Με όλη μου την καρδιά, πίστη και ελπίδα, σου εύχομαι με το καλό να κρατήσεις το κοριτσάκι σου αγκαλιά!

Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές και την απάντηση.  Το σκέφτηκα να σου πω να πάω σε 2 γιατρούς αλλά το θεώρησα υπερβολή να κάνω 2 υπερηχους Β επιπέδου την ίδια ημέρα. Έχω ξανά στις 22 με τον γιατρό που μου έκανε την αυχενική και στις 24 με άλλον γιατρό που και αυτός ήταν στον Νικολαιδη και ασχολείται με εμβρυοιατρικη. Έχω κλείσει ήδη τα εισιτήρια. Τωρα αν θεωρείς ότι είναι τόσο καλή αυτή η Σούκα και θα μου δώσει κάτι παραπάνω, να το κοιτάξω μήπως βρω ραντεβού και αλλάξω τα εισιτήρια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές και την απάντηση.  Το σκέφτηκα να σου πω να πάω σε 2 γιατρούς αλλά το θεώρησα υπερβολή να κάνω 2 υπερηχους Β επιπέδου την ίδια ημέρα. Έχω ξανά στις 22 με τον γιατρό που μου έκανε την αυχενική και στις 24 με άλλον γιατρό που και αυτός ήταν στον Νικολαιδη και ασχολείται με εμβρυοιατρικη. Έχω κλείσει ήδη τα εισιτήρια. Τωρα αν θεωρείς ότι είναι τόσο καλή αυτή η Σούκα και θα μου δώσει κάτι παραπάνω, να το κοιτάξω μήπως βρω ραντεβού και αλλάξω τα εισιτήρια. 

Ίσως να μη χρειάζεται να αλλάξεις τα εισιτήρια αν μπορέσεις να βρεις ραντεβού μέσα στις ημέρες που θα είστε ήδη επάνω. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω μέτρο σύγκρισης με άλλον εμβρυομητρικό γιατρό ώστε να ξέρω με βεβαιότητα αν μια επίσκεψη και στη Σούκα θα σου δώσει κάτι παραπάνω -και εγώ μια φορά την έχω επισκεφθεί μέχρι στιγμής- αλλά έχω διαβάσει αρκετά άρθρα σε medical journals που την επικαλούνται ως πηγή και εκτιμώ ότι είναι αρκετά έμπειρη τόσο σε κλινικό όσο και ερευνητικό επίπεδο. Θα έλεγα αν σε βολέψει και ένα ραντεβού μαζί της όσο θα είσαι Αθήνα να το κλείσεις, χωρίς να αγχωθείς ωστόσο αν δε βρεις. Ίσως μια ιδέα θα ήταν να ζητήσεις να της μιλήσεις τηλεφωνικά να σε κατευθύνει και η ίδια αν κρίνει απαραίτητο να σε δει εφόσον θεωρεί ότι μπορεί να προσφέρει για την εν λόγω κατάσταση που αντιμετωπίζετε, αναφέροντάς της και την αντικειμενική δυσκολία της απόστασης.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η E.D. είπε:

Ίσως να μη χρειάζεται να αλλάξεις τα εισιτήρια αν μπορέσεις να βρεις ραντεβού μέσα στις ημέρες που θα είστε ήδη επάνω. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω μέτρο σύγκρισης με άλλον εμβρυομητρικό γιατρό ώστε να ξέρω με βεβαιότητα αν μια επίσκεψη και στη Σούκα θα σου δώσει κάτι παραπάνω -και εγώ μια φορά την έχω επισκεφθεί μέχρι στιγμής- αλλά έχω διαβάσει αρκετά άρθρα σε medical journals που την επικαλούνται ως πηγή και εκτιμώ ότι είναι αρκετά έμπειρη τόσο σε κλινικό όσο και ερευνητικό επίπεδο. Θα έλεγα αν σε βολέψει και ένα ραντεβού μαζί της όσο θα είσαι Αθήνα να το κλείσεις, χωρίς να αγχωθείς ωστόσο αν δε βρεις. Ίσως μια ιδέα θα ήταν να ζητήσεις να της μιλήσεις τηλεφωνικά να σε κατευθύνει και η ίδια αν κρίνει απαραίτητο να σε δει εφόσον θεωρεί ότι μπορεί να προσφέρει για την εν λόγω κατάσταση που αντιμετωπίζετε, αναφέροντάς της και την αντικειμενική δυσκολία της απόστασης.

Έχω κλείσει εισιτήρια να έρθουμε μεσημέρι και να φύγουμε βράδυ. Το ραντεβου με τον Παφιλη είναι απόγευμα.  Οπότε αναγκαστικά θα πρέπει να αλλάξω τα εισιτήρια. Όταν εξέθεσα την κατάστασή μου στη γραμματέα για να μου πει αν θα με βοηθήσει ένα ραντεβού,  εξηγώντας και το ότι είμαι από μακριά μου είπε ότι δεν μπορεί να μου πει και ότι θα πρέπει να πάω από εκεί. Ίσως να μου πουν λεει τα ίδια με τον άλλον γιατρό, ίσως και όχι. Πάντως και για τον Παφίλη έχω διαβάσει τα καλύτερα και νομίζω ότι μετά αγγίζουμε την υπερβολή. 4 β επιπέδου σε 10 μέρες και ραντεβου με τον γιατρό μου στο ενδιάμεσο. Δεν ξέρω κιολας. Τι να πω και εγώ.  Στα χαμένα είμαι. Ίσως να πάρω και αν βρω να τα αλλάξω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Έχω κλείσει εισιτήρια να έρθουμε μεσημέρι και να φύγουμε βράδυ. Το ραντεβου με τον Παφιλη είναι απόγευμα.  Οπότε αναγκαστικά θα πρέπει να αλλάξω τα εισιτήρια. Όταν εξέθεσα την κατάστασή μου στη γραμματέα για να μου πει αν θα με βοηθήσει ένα ραντεβού,  εξηγώντας και το ότι είμαι από μακριά μου είπε ότι δεν μπορεί να μου πει και ότι θα πρέπει να πάω από εκεί. Ίσως να μου πουν λεει τα ίδια με τον άλλον γιατρό, ίσως και όχι. Πάντως και για τον Παφίλη έχω διαβάσει τα καλύτερα και νομίζω ότι μετά αγγίζουμε την υπερβολή. 4 β επιπέδου σε 10 μέρες και ραντεβου με τον γιατρό μου στο ενδιάμεσο. Δεν ξέρω κιολας. Τι να πω και εγώ.  Στα χαμένα είμαι. Ίσως να πάρω και αν βρω να τα αλλάξω.

 

Καταλαβαίνω απόλυτα πως νιώθεις και ξέρω ότι το ίδιο θα ήμουν κι εγώ. Όχι εντάξει, νομίζω ότι 4 είναι υπεραρκετές, σίγουρα θα είναι εξίσου κατατοπιστικός και ο Παφίλης, πράγματι έχω διαβάσει καλές κριτικές και για αυτόν και για την προσήνειά του μάλιστα. Από εκεί και πέρα, επειδή η γραμματέας της είναι «κάπως» -δε θέλω να χρησιμοποιώ αξιολογικούς χαρακτηρισμούς για κανένα άνθρωπο γιατί ο καθένας είναι ξεχωριστός- θα πρότεινα να επιδιώξεις μια επικοινωνία με την ίδια τη γιατρό αφήνοντας το κινητό σου ή στέλνοντας κάποιο μέιλ, απλώς για να σου φύγει από το μυαλό ποιο είναι το πιο σωστό να πράξεις. Είμαι σίγουρη πως ο,τι επιλέξεις τελικά θα ειναι προς τη σωστή κατεύθυνση γιατί όταν βρισκόμαστε σε διλήμματα ο Θεός κατευθύνει τις πράξεις μας και εντέλει παίρνουμε τις κατάλληλες αποφάσεις!

 
 
 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια! Είχα στείλει μειλ στον Νικολαίδη όπου του εξεθετα την κατάστασή μου και τον ρωτούσα αν μπορεί να γίνει κάτι με την περίπτωση μου. Μου απάντησε σήμερα ότι δεν μπορεί να γίνει τίποτα και ότι θεωρεί ότι το καλύτερο που μπορώ να κάνω είναι να παραμείνω αισιόδοξη ότι το η αγωγή θα δουλέψει.  

Οποτε από τη μία ήρθε μια απογοήτευση ότι δεν μπορεί να γίνει τίποτα, από την άλλη όμως νιώθω ότι το έχω ψάξει, έχω κάνει ο, τι μπορώ και ο, τι είναι να γίνει, θα γίνει. Μου έφυγε τουλάχιστον το βαρος του μήπως υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω και δεν το κάνω. Σήμερα λοιπόν είμαι πολύ πιο ήρεμη γιατι εχθές που έψαχνα ήμουν μες στο άγχος αν διαλέγω τον σωστό, τον καλύτερο κτλ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Είχα στείλει μειλ στον Νικολαίδη όπου του εξεθετα την κατάστασή μου και τον ρωτούσα αν μπορεί να γίνει κάτι με την περίπτωση μου. Μου απάντησε σήμερα ότι δεν μπορεί να γίνει τίποτα και ότι θεωρεί ότι το καλύτερο που μπορώ να κάνω είναι να παραμείνω αισιόδοξη ότι το η αγωγή θα δουλέψει.  

Οποτε από τη μία ήρθε μια απογοήτευση ότι δεν μπορεί να γίνει τίποτα, από την άλλη όμως νιώθω ότι το έχω ψάξει, έχω κάνει ο, τι μπορώ και ο, τι είναι να γίνει, θα γίνει. Μου έφυγε τουλάχιστον το βαρος του μήπως υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω και δεν το κάνω. Σήμερα λοιπόν είμαι πολύ πιο ήρεμη γιατι εχθές που έψαχνα ήμουν μες στο άγχος αν διαλέγω τον σωστό, τον καλύτερο κτλ.

Καλά έκανες που έστειλες μπράβο που το σκέφτηκες και μπράβο του που απάντησε.

Με ηρεμία ,αισιοδοξία και θετική σκέψη πάμε να περάσουμε όλα τα μαξιλαράκια!

ολα θα πάνε καλά και η Μπέμπα θα είναι γερή και δυνατή σαν την μαμά της 😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Καλά έκανες που έστειλες μπράβο που το σκέφτηκες και μπράβο του που απάντησε.

Με ηρεμία ,αισιοδοξία και θετική σκέψη πάμε να περάσουμε όλα τα μαξιλαράκια!

ολα θα πάνε καλά και η Μπέμπα θα είναι γερή και δυνατή σαν την μαμά της 😍

Η @Gif-e , να ναι καλά η κοπέλα, μου έστειλε μήνυμα και μου είπε για τον Νικολαίδη και να του στείλω μήνυμα.  Η αλήθεια είναι ότι εγώ δεν τον ηξερα. Μετά είδα το ντοκιμαντέρ που μου είπες και τρελάθηκα. Εντάξει ο άνθρωπος δεν υπάρχει. Χθες το πρωί του έστειλα μειλ, σημερα το μεσημέρι μου απάντησε με έναν ευγενικοτατο τρόπο.  Δεν έχω λόγια πραγματικά... τόσο μεγάλος επιστήμονας, με τόσο κόσμο και όμως μπήκε στον κόπο να απαντήσει.  Και βλέπεις εδώ άλλους και τους πληρώνεις τόσα λεφτά και κάνουν τους καμποσους και δεν σου απαντάνε καν. 

Όπως και να έχει είμαι πολύ πιο ήρεμη τώρα. Δεν μπορώ να κάνω τίποτα πέρα από τον σταυρό μου. Κάναμε ο, τι μπορούσαμε και από εκεί και πέρα είναι στα χέρια του Θεού τι θα γίνει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρε κορίτσια να ρωτήσω κάτι εκ μέρους φίλης γιατί κ εγώ απορώ.

Οταν έχεις δει ενδομήτριο σάκο χωρίς εμβρυϊκά στοιχεία με χοριακη που σέρνεται (όχι αυξομείωση) αύξηση αλλά πολύ μικρή, υπάρχει περίπτωση εξωμήτριου;;

Εγω θεωρώ ότι εφόσον υπήρξε σάκος ενδομητριος σε μικρότερο μέγεθος βέβαια για την εβδομάδα που είναι , είναι δύσκολο να είναι εξωμητριο. Δηλαδή που βρίσκεται το σπορι; Εκτός σάκου; Κάνω λάθος;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Ρε κορίτσια να ρωτήσω κάτι εκ μέρους φίλης γιατί κ εγώ απορώ.

Οταν έχεις δει ενδομήτριο σάκο χωρίς εμβρυϊκά στοιχεία με χοριακη που σέρνεται (όχι αυξομείωση) αύξηση αλλά πολύ μικρή, υπάρχει περίπτωση εξωμήτριου;;

Εγω θεωρώ ότι εφόσον υπήρξε σάκος ενδομητριος σε μικρότερο μέγεθος βέβαια για την εβδομάδα που είναι , είναι δύσκολο να είναι εξωμητριο. Δηλαδή που βρίσκεται το σπορι; Εκτός σάκου; Κάνω λάθος;

Αν δεν κάνω λάθος, δυστυχώς γίνεται να υπάρχει μόνο σάκος χωρίς να υπάρχει ποτέ έμβρυο μέσα. Αλλά δεν σημαίνει ότι υπάρχει εξωμητριο. Αφού είδαν σάκο λογικά αυτό θα συμβαίνει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Αν δεν κάνω λάθος, δυστυχώς γίνεται να υπάρχει μόνο σάκος χωρίς να υπάρχει ποτέ έμβρυο μέσα. Αλλά δεν σημαίνει ότι υπάρχει εξωμητριο. Αφού είδαν σάκο λογικά αυτό θα συμβαίνει 

Ναι το σύνδρομο του άδειου σάκου το ξέρω αυτό είχα στην δεύτερη αποβολή αλλά στην φίλη μου φοβούνται για εξωμητριο παρόλο που υπάρχει ενδομητριος σακος πολύ μικρός βέβαια κ χωρίς εμβρυϊκά στοιχεια

Βεβαια τώρα που διάβαζα για άδειο σάκο λέει ότι είτε πρόκειται για παλινδρομη είτε για εξωμητριο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...