Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2023 🙏🏼🤰🏽 & Σία ​(ΟΕ/ΕΠΕ/ΑΕ)​ 🌻​ ​ ​


hope501

Recommended Posts

στις πριν 56 λεπτά, ο/η Jaipur είπε:

Οταν αρχίσουν να σε κλωτσάνε θα είναι τελεια! Πλησιαζει εκείνη η στιγμή! ❤ Εννοείται πως θα κάνεις ο,τι σου δίνει ασφάλεια και πάντα σε συνεννόηση με το γιατρό. Εμένα με έβλεπε τον πρώτο καιρό κάθε 15 μέρες (μου είχε πει λόγω διδυμης κυησης) και δεν πλήρωνα επίσκεψη, οπότε δεν το έκανε για άλλο λόγο, και στη συνέχεια κάθε τρεις εβδομάδες. . Είναι κι εκείνος γιατρός με τεράστια εμπειρία. Ξέρω και άλλες με δίδυμα που πήγαιναν στο γιατρό συχνότερα από τη μονηρη κυηση, γι αυτό το είπα! 

Τι να σου πω κορίτσι μου! Εμένα επειμένει στο μήνα για τώρα! Αργοτερα θα με βλέπει πιο συχνα γιατι τα διδυμα βιαζονται κιολας να βγουν! Κι εγω αυτο περιμενω! Τις κλοτσιες τους να τα νιωθω!! Καλη συνέχεια κοπέλα μου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 6.1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 30 λεπτά, ο/η troia είπε:

Εγώ θα έλεγα για όλα αυτά (και άλλα τόσα που είναι και πανάκριβα ακόμα και μέσω ΕΟΠΥΥ) να πας στην Οικονομοπούλου. Το θέμα των αποβολών ξεφεύγει από τα στενά όρια της γυναικολογίας...

Καλημέρα, πήγαμε και σε γενετιστή και μας είπε ότι ο μικροδιπλασιασμός που βρέθηκε στο έμβρυο μπορεί να επαναληφθεί οπότε κάναμε καρυότυπο που δεν είχα κάνει, ευτυχώς προχθές αδιαθέτησα με την αποβολή και έκανα και τις αίματος που σχετίζονται με συγκεκριμένη μέρα κύκλου και αναμένω τώρα τα αποτελέσματα! Τώρα με το που βγει ο καρυότυπος θα μιλήσω άμεσα με το γιατρό ώστε να δο'υμε πως προχωράμε. Πάντως ενώ στην αρχή ήλπιζα ότι ήμασταν εύκολη περίπτωση λόγω σπέρματος τώρα έχω προβληματιστεί για αυτό άλλαξα και γιατρό ώστε να βρεθεί επιτέλους η άκρη! Ελπίζω να τα καταφέρουμε έστω και μετά από 4 αποβολές χάνω την ελπίδα κάποιες φορές. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η kaounmar είπε:

Καλημέρα, πήγαμε και σε γενετιστή και μας είπε ότι ο μικροδιπλασιασμός που βρέθηκε στο έμβρυο μπορεί να επαναληφθεί οπότε κάναμε καρυότυπο που δεν είχα κάνει, ευτυχώς προχθές αδιαθέτησα με την αποβολή και έκανα και τις αίματος που σχετίζονται με συγκεκριμένη μέρα κύκλου και αναμένω τώρα τα αποτελέσματα! Τώρα με το που βγει ο καρυότυπος θα μιλήσω άμεσα με το γιατρό ώστε να δο'υμε πως προχωράμε. Πάντως ενώ στην αρχή ήλπιζα ότι ήμασταν εύκολη περίπτωση λόγω σπέρματος τώρα έχω προβληματιστεί για αυτό άλλαξα και γιατρό ώστε να βρεθεί επιτέλους η άκρη! Ελπίζω να τα καταφέρουμε έστω και μετά από 4 αποβολές χάνω την ελπίδα κάποιες φορές. 

Είναι λογικό να χάνεις την ελπίδα σου γιατί έχεις περάσει πολλά όμως..

Κανε έναν κόπο να πας στο Έλενα που λέει και η @troia αυτό το διάστημα που πρέπει να αφήσεις για να ξαναπροσπαθήσεις ,μόνο κέρδος θα είναι.

Οι αποβολές είναι πολυπαραγοντικες έτσι κ αλλιώς κ είσαι απόδειξη αυτού. Αν θυμάμαι καλά υπάρχει δικερη, οινομυωματα, έχεις κάνει χειρουργεία για αυτά, τώρα βρέθηκε κάτι στον καρυοτυπο πήγατε σε γενετιστή κ καλά κάνατε, γιατί να μην αποκλείσεις κ ανοσολογικούς /αιματολογικούς παράγοντες πριν την επόμενη προσπάθεια σας είτε φυσικά είτε με εξωσωματική και προεμφυτευτικο;

Δεν ξέρω εγώ με δυο αποβολές και αυτές ούτε καν στο στάδιο που τις πέρασε εσυ , έχω τέτοιο τραύμα που ήθελα να τα έχω ψάξει όλα πριν την επόμενη προσπάθεια μου. Σίγουρα δεν είναι απαραίτητο να βρεθεί κάτι αλλά ειδικά ανοσολογικα / αιματολογικά που απλά είναι εξετάσεις αίματος θα τα έκανα σίγουρα στην θέση σου. 
Ζυγισε τα μέσα σου και αποφάσισε ανάλογα τις αντοχές κ τις επιθυμίες σας..

Το παιδάκι σας θα έρθει ♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια μου πως είστε;; 
 

εγω έκανα το περασμένο Σάββατο βιοψία και περιμένω να βγει αλλά από τότε έχω αίμα είχα δυο μέρες πολύ και μετά ελάχιστο αυξάνεται μόνο αν περπατήσω πολύ ώρα η κάνω δουλειές μου είχε πει ο γιατρός μου άντε να έχω δυο μέρες αλλά έχω τώρα 9 μέρες δεν έχω πάρει τον γιατρό να πω την αλήθεια αν τον πάρω θα δω αύριο αν έχω και μετά θα τον καλέσω. Έχω κατά στεναχωρηθεί και αγχωθεί μην πρέπει να κάνουμε πάλι καμία υστεροσκοπηση όχι ότι την φοβάμαι έχω κάνει πολλές αλλά οικονομικά μας βρίσκει στα χειρότερα μας και για αυτό να πω την αλήθεια αποφεύγω να τον καλέσω. Ξεκίνησα και σίδηρο από την Παρασκευή γιατί είχα ζαλάδες ατονία. Θέλω από την μια να βάλω τα κλάματα και να ουρλιαξω από την άλλη λέω κράτη σου επίσης έρχονται απανωτά χτυπήματα από ξαδερφες που μας λένε για την εγκυμοσύνη τους εχτές το βράδυ δεν άντεξα και είπα πράγματα που δεν έπρεπε αλλά αγανάκτησα. Όπως και όταν μου δίνουν την σειρά τους σε ταμεία γιατί νομίζουν ότι είμαι έγκυος προσπαθώ με χαμόγελο να τους πω ότι δεν είμαι και όταν περνώ απάντηση α δεν είσαι νομίζαμε ότι είσαι που να τους πω ότι απλά είμαι χοντρή. Έκλεισα ραντεβού με τον ψυχοθεραπευτή μου αλλά αργεί. Αφήστε που έχω την θάλασσα στα πόδια μου και δεν μπορώ να πάω γιατί έχω αίμα ναι δεν είμαι φαν καθόλου τις θάλασσας αλλά με την ζέστη είναι η μόνη επιλογή μου για να μην μου κόψουν το ρεύμα δεν ξέρω πραγματικά δυο μήνες τώρα μας έχουν τεντώσει τα έξοδα όλο κάτι γίνεται και φεύγουν λεφτά πληρώνεται ο άντρας μου και το πολύ 5 μέρες κρατάνε Πάλι καλά λέω που έχω την μαμα μου κι έχουμε ένα πιάτο φαΐ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η BlackCat είπε:

Είναι λογικό να χάνεις την ελπίδα σου γιατί έχεις περάσει πολλά όμως..

Κανε έναν κόπο να πας στο Έλενα που λέει και η @troia αυτό το διάστημα που πρέπει να αφήσεις για να ξαναπροσπαθήσεις ,μόνο κέρδος θα είναι.

Οι αποβολές είναι πολυπαραγοντικες έτσι κ αλλιώς κ είσαι απόδειξη αυτού. Αν θυμάμαι καλά υπάρχει δικερη, οινομυωματα, έχεις κάνει χειρουργεία για αυτά, τώρα βρέθηκε κάτι στον καρυοτυπο πήγατε σε γενετιστή κ καλά κάνατε, γιατί να μην αποκλείσεις κ ανοσολογικούς /αιματολογικούς παράγοντες πριν την επόμενη προσπάθεια σας είτε φυσικά είτε με εξωσωματική και προεμφυτευτικο;

Δεν ξέρω εγώ με δυο αποβολές και αυτές ούτε καν στο στάδιο που τις πέρασε εσυ , έχω τέτοιο τραύμα που ήθελα να τα έχω ψάξει όλα πριν την επόμενη προσπάθεια μου. Σίγουρα δεν είναι απαραίτητο να βρεθεί κάτι αλλά ειδικά ανοσολογικα / αιματολογικά που απλά είναι εξετάσεις αίματος θα τα έκανα σίγουρα στην θέση σου. 
Ζυγισε τα μέσα σου και αποφάσισε ανάλογα τις αντοχές κ τις επιθυμίες σας..

Το παιδάκι σας θα έρθει ♥️

Κορίτσι καλησπέρα, πως είσαι; Λοιπόν αναμένω τον καρυότυπο του ζεύγους και θα κάνω και για τη Θρομβοφιλία. Χθες 2η μέρα περιόδου έκανα όλες τις άλλες αίματος που έγραψε ο γιατρός και βλέπουμε. Αν μας πει να πάμε επί ενδείξεων και σε αιματολόγο εννοείται θα πάμε, σίγουρα κάποια πράγματα ε΄πρεπε να έχουν γίνει αλλά ο γιατρός που είχα ως τώρα δεν τα θεω΄ρησε αναγκαία ό,τι και να έλεγα εγώ. Τώρα μόνο μετά το εύρημα στον καρυότυπο του εμβρύου μίλησε για γενετιστή. Ο γιατρός που επισκέφτηκα πρώτη φορά προχθές μας είπε ότι το σοφότερο αν δείξει κάτι και ο δικός μας καρυότυπος θα είναι προεμφυτευτικός και εξωσωματική. Υπέρταση που έχω ιδιοπαθή την ελέγχω το ίδιο και το θυροειδή και το σάγχαρο. Οι εξετάσεις που είχα κάνει λίγο πριν την παλίνδρομη ήταν καλές. Θα δούμε θέλω να πιστεύω ότι θα βρεθεί η λύση. Όσο για τη δίκερο μου είπε ο τωρινός γιατρός ότι δεν επηρεάζει πριν τον 6ο- 7ο. Σίγουρα δεν έφταιξε για τις αποβολές σε πρώιμη εβδομάδα ούτε και για την τελευταία παλίνδρομη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Jaipur είπε:

@skorpina78 Έχεις δίδυμη κύηση, ζήτα από τιν γιατρό να σε βλέπει συχνότερα και όχι ανά μήνα. Συνηθίζεται!

Και γω με διδυμακια κ με βλεπει ανα 15 ημέρες ...μου ειπε κ πιο μετά αν θελω για να αισθάνομαι πιο σιγουρη να πηγαινω κ καθε βδομάδα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Anna0912 είπε:

Και γω με διδυμακια κ με βλεπει ανα 15 ημέρες ...μου ειπε κ πιο μετά αν θελω για να αισθάνομαι πιο σιγουρη να πηγαινω κ καθε βδομάδα!!!

Ακριβώς! Στο τέλος με έβλεπε ουσιαστικά ανά εβδομάδα, εναλλάξ με τον εμβρυομητρικό. Είναι πιο ασφαλές έτσι! Με το καλό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ κορίτσια μου βρέθηκα άλλη μια φορά σε βάφτιση.σενα παιδικό φίλο του άντρα μου,την έκανε σε μόνη στο Δήμο αχαρνων γιατί είναι πόντιοι κ κρατάνε κάποια συγκεκριμένα έθιμα.κ αφού τελείωσε,λοιπόν,ζήτησα την ευχή του παππούλη κ μου λέει κορίτσι μου έλα μέσα να σου διαβάσω μια για τις γυναίκες που αποβάλλουν κ να το κλάμα.5 λεπτά μου διάβαζε την ευχή 5 λεπτά έκλαιγα.μακαρι αυτή ευχή που μου διάβασε σήμερα να μας πιάνει όλες!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Anna0912 είπε:

Και γω με διδυμακια κ με βλεπει ανα 15 ημέρες ...μου ειπε κ πιο μετά αν θελω για να αισθάνομαι πιο σιγουρη να πηγαινω κ καθε βδομάδα!!!

Τι να πω βρε κορίτσι μου! Εμένα στην αρχη με εβλεπε καθε 15 μερες! Οταν του πηγα την αυχενικη μου ειπε σε ενα μηνα!  Από τον 7ο και μετά πιο συχνα!Κ ξέρω κ απο άλλες με διδυμα που γεννησαν σε αυτόν ετσι εκανε!! Μακαρι να πανε ολα καλά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ανθη7 είπε:

Εγώ κορίτσια μου βρέθηκα άλλη μια φορά σε βάφτιση.σενα παιδικό φίλο του άντρα μου,την έκανε σε μόνη στο Δήμο αχαρνων γιατί είναι πόντιοι κ κρατάνε κάποια συγκεκριμένα έθιμα.κ αφού τελείωσε,λοιπόν,ζήτησα την ευχή του παππούλη κ μου λέει κορίτσι μου έλα μέσα να σου διαβάσω μια για τις γυναίκες που αποβάλλουν κ να το κλάμα.5 λεπτά μου διάβαζε την ευχή 5 λεπτά έκλαιγα.μακαρι αυτή ευχή που μου διάβασε σήμερα να μας πιάνει όλες!!!!

Τι ωραία.. εγώ έχω την άλλη Κυριακή και έχω άρνηση αλλά πρέπει να πάω ελπίζω να μην κλάψω μαζί με το μωρό. Ελπίζω λόγο δουλειάς να μην μου κατσι βάρη 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 4/6/2022 at 2:59 ΜΜ, ο/η skorpina78 είπε:

Όχι! Δε μου λεει! Να κάνω το σταυρό μου μου λεει! Μου την εχει σπάσει πολύ! Ας οψεται όμως που είναι απο τους καλλιτερους γιατρους κ με εμπειρια μεγαλη σε διδυμες κυησεις…καθηγητης κ υπεύθυνος στο πανεπιστημιακο νοσοκομειο!! Κανω υπομονη κ ελπίζω και το παμε βημα βημα!!!

Σου εύχομαι ό,τι καλύτερο!!! Και να σταματήσει και το αίμα να το χαρείς την εγκυμοσύνη ακόμα πιο πολύ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η hope501 είπε:

Σου εύχομαι ό,τι καλύτερο!!! Και να σταματήσει και το αίμα να το χαρείς την εγκυμοσύνη ακόμα πιο πολύ.

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου! Μακάρι! Σε φιλώ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 4/6/2022 at 1:01 ΠΜ, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Πόσο πολύ σας ευχαριστώ... ❤️

Δεν την χάνω την πίστη μου.  Ελπίζω στο μαξιλαράκι της επόμενης εβδομάδας και αν πάει καλά,  πάλι θα περιμένω για το επόμενο μαξιλαράκι. Όπως ακριβώς τα λες... βήμα βημα

Κορίτσι μου μόλις διάβασα τα νέα σου.

Έχουν ήδη γράψει τα υπόλοιπα κορίτσια αυτά που σκέφτομαι περί αισιοδοξίας, υπομονής και καλής τύχης που σου ευχόμαστε ολόψυχα.

Θα συμπληρώσω ότι είμαι ζωντανό παράδειγμα του ότι έχει νόημα να παλεύεις ακόμα κι όταν φαίνεται να επικρατεί το απαισιόδοξο σενάριο. Η (φιλόλογος) μητέρα μου, όταν ήταν έγκυος σε μένα, είχε πάθει μια πολύ σοβαρή αποκόλληση πλακούντα και στο νοσοκομείο την ετοίμαζαν για αποβολή. Ο γιατρός είπε ας εξαντλήσουν τα περιθώρια και της είπε ότι αν θέλει να σωθώ πρέπει να μείνει 3 μήνες ακίνητη στο κρεβάτι. Το έκανε και τελικά γεννήθηκα τελειόμηνη, μια χαρά βάρος, κανένα πρόβλημα υγείας.

Διαφορετική περίπτωση από τη δική σου, άλλα χρόνια, την αναφέρω όμως επειδή οι πιθανότητες ήταν εντελώς εις βάρος μου αλλά τελικά είμαι εδώ. Εύχομαι μέσα από την καρδιά μου σε μερικά χρόνια να λέει κάτι ανάλογο το κοριτσάκι σου! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλησπερα κορίτσια!ήθελα να ρωτήσω το εξής σας έχει συμβεί ποτέ να ετοιμάζεστε για ε.τ από κατεψυγμενο σε φ.κυκλο και τελικ ενώ περιμένετε στο δωμάτιο να σας

Λένε άκυρο γιατί δεν τ πήγε 

Καλά στην απόψυξη [βλαστοκυστη 5 ημερων]

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Μπεμπελουκα είπε:

Kαλησπερα κορίτσια!ήθελα να ρωτήσω το εξής σας έχει συμβεί ποτέ να ετοιμάζεστε για ε.τ από κατεψυγμενο σε φ.κυκλο και τελικ ενώ περιμένετε στο δωμάτιο να σας

Λένε άκυρο γιατί δεν τ πήγε 

Καλά στην απόψυξη [βλαστοκυστη 5 ημερων]

Δίστιχος συμβαίνει και αν δεν έχει αλλά κατάψυξη τότε δεν βάζουν τίποτα όποτε τσάμπα. Στην απόψυξη είχα χάσει κι εγώ ένα αλλά πάλι καλά είχα και αλλά όποτε βάλαμε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η kaposetsi είπε:

Δίστιχος συμβαίνει και αν δεν έχει αλλά κατάψυξη τότε δεν βάζουν τίποτα όποτε τσάμπα. Στην απόψυξη είχα χάσει κι εγώ ένα αλλά πάλι καλά είχα και αλλά όποτε βάλαμε 

Ευχαριστώ  κορίτσι μου !!ξέρει κάποια τι χαρτιά χρειάζονται για επιτροπή τελευταία φορά που πέρασα ήταν το 2018 .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Μπεμπελουκα είπε:

Ευχαριστώ  κορίτσι μου !!ξέρει κάποια τι χαρτιά χρειάζονται για επιτροπή τελευταία φορά που πέρασα ήταν το 2018 .

Άμεσος σου στέλνω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Μπεμπελουκα είπε:

Ευχαριστώ  κορίτσι μου !!ξέρει κάποια τι χαρτιά χρειάζονται για επιτροπή τελευταία φορά που πέρασα ήταν το 2018 .

 

AC2AD7F0-6C52-498E-879A-47DC4F6BFDFD.png

665AD461-C5A3-45A0-ABA5-545B094B7605.png

6C347E84-C04D-40EE-89D9-2B8EBE53AB49.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Sophie80 είπε:

Κορίτσι μου μόλις διάβασα τα νέα σου.

Έχουν ήδη γράψει τα υπόλοιπα κορίτσια αυτά που σκέφτομαι περί αισιοδοξίας, υπομονής και καλής τύχης που σου ευχόμαστε ολόψυχα.

Θα συμπληρώσω ότι είμαι ζωντανό παράδειγμα του ότι έχει νόημα να παλεύεις ακόμα κι όταν φαίνεται να επικρατεί το απαισιόδοξο σενάριο. Η (φιλόλογος) μητέρα μου, όταν ήταν έγκυος σε μένα, είχε πάθει μια πολύ σοβαρή αποκόλληση πλακούντα και στο νοσοκομείο την ετοίμαζαν για αποβολή. Ο γιατρός είπε ας εξαντλήσουν τα περιθώρια και της είπε ότι αν θέλει να σωθώ πρέπει να μείνει 3 μήνες ακίνητη στο κρεβάτι. Το έκανε και τελικά γεννήθηκα τελειόμηνη, μια χαρά βάρος, κανένα πρόβλημα υγείας.

Διαφορετική περίπτωση από τη δική σου, άλλα χρόνια, την αναφέρω όμως επειδή οι πιθανότητες ήταν εντελώς εις βάρος μου αλλά τελικά είμαι εδώ. Εύχομαι μέσα από την καρδιά μου σε μερικά χρόνια να λέει κάτι ανάλογο το κοριτσάκι σου! ❤️

Σε ευχαριστώ πολύ! Μακάρι να ακολουθήσει το παράδειγμα σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/6/2022 at 3:01 ΜΜ, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου! Τι κάνετε? Εγώ δυστυχώς για μια ακόμη φορά, έχω πολύ άσχημα νέα. Το πρωί κοιτούσα λίκνο και ήμουν έτοιμη να παραγγείλω και το μεσημέρι πάλι γκρεμίστηκαν όλα. Πήγαμε στον γιατρό για το καθιερωμένο ραντεβου και το μωρό δεν αναπτύσσεται σωστά. Είναι στην 3η εκατοστιαια κλίμακα δηλαδή σε μεγάλο βαθμό υπολειπομενης ανάπτυξη. Μας έστειλε στον γιατρό που μου έκανε την αυχενική για επιβεβαίωση.  Είναι 2 εβδομάδες πισω. Εγω είμαι 19+3 και αυτό είναι 17. 

Στην αυχενική μου είχε βγει αυξημένος κίνδυνος για προεκλαμψια και αυξημένος κίνδυνος για περιορισμό ανάπτυξης πριν τη 34η εβδομάδα (1/39) . Και τελικά βγήκε. Ο πλακουντας δεν αιματωνεται καλά γιατί έχω αυξημένες αντιστάσεις και έτσι δεν τρέφεται καλά το μωρό. Προς το παρόν αντιρροπει, δηλαδη αναπληρώνει αυτό που χάνει από το λίπος και τα οστά. Τα ζωτικά του όργανα (καρδιά, εγκέφαλος και νεφροι) προς το παρόν δεν έχουν πειραχτεί. Οπότε αυτό που ευχόμαστε και ελπίζουμε είναι να συνεχίσει έτσι,  να παίρνει έστω και λίγο βάρος. Αν συνεχίσει,  στις 24 εβδομάδες κάνω εισαγωγή στο νοσοκομείο για παρακολούθηση και μου το παίρνουν στις 28 εβδομάδες.  Στόχος μας είναι να φτάσει τα 900 γραμμάρια με 1 κιλό. Αυτό είναι το αισιόδοξο σενάριο.

Υπάρχει όμως και το άλλο σενάριο που από ο, τι κατάλαβα έχει πολλες πιθανότητες. Το μωρό δεν παίρνει βάρος και αρχίζουν και πειράζονται τα ζωτικά του όργανα. Σε αυτή την περίπτωση ή επέρχεται ενδομητριος θάνατος ή κάνω διακοπή της κυησης. 

Στην αγωγή μου δεν μπορώ να αλλάξω κάτι. Ήδη παίρνω τη μέγιστη δόση σαλοσπιρ,  κάνω τις ινοχεπ και έχω κόψει το αλάτι.

Έστειλα και μειλ στη Λευκού με τις εξετάσεις και περιμένω να δω τι θα μου πει και αυτή (είναι κλειστά σήμερα και ανοίγει τη Δευτέρα)

Θα πάω την άλλη Πέμπτη στον γιατρό να δει αν παίρνει βάρος. Δεν έχει νόημα να πάω νωρίτερα γιατί πρέπει να της αφήσουμε περιθωριο μερικές μέρες να δούμε. Και την ώρα που σας γράφω αυτό το μήνυμα ηρθε ο κούριερ με το μαξιλάρι εγκυμοσύνης και την κουβερτούλα του μωρού...

Το μόνο που μπορώ να κάνω πλέον είναι να προσεύχομαι, να κάνω υπομονή και να έχω πιστη στο μωρό μου ότι είναι μαχητρια και θα τα καταφέρει. 

Προσπαθώ να μπαίνω και να διαβάζω τα νέα σας καθημερινά αλλά δεν το καταφέρνω  πάντα. Πολλώ δε μάλλον να γράφω και να σχολιάζω. Δεν υπάρχει χρόνος. Έχω πει όμως πολλές φορές (οι παλιές θα το θυμάστε) πως αν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι είμαι πρόθυμη να το κάνω.

Αρνούμαι όμως να μπαίνω και να διαβάζω τέτοιες ειδήσεις. Όχι, θα πάνε όλα καλά! Δεν μπορώ να σκεφτώ το αντίθετο. Το παιδί αυτό θα κρατηθεί. Ήρθε και θα μείνει. 

Ετοιμάζομαι να πάω για ύπνο τώρα. Να κάνω και την προσευχή μου όπως κάθε βράδυ για εμάς, απόψε και για εσάς @twinkletwinlkle… 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Vasilique είπε:

Προσπαθώ να μπαίνω και να διαβάζω τα νέα σας καθημερινά αλλά δεν το καταφέρνω  πάντα. Πολλώ δε μάλλον να γράφω και να σχολιάζω. Δεν υπάρχει χρόνος. Έχω πει όμως πολλές φορές (οι παλιές θα το θυμάστε) πως αν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι είμαι πρόθυμη να το κάνω.

Αρνούμαι όμως να μπαίνω και να διαβάζω τέτοιες ειδήσεις. Όχι, θα πάνε όλα καλά! Δεν μπορώ να σκεφτώ το αντίθετο. Το παιδί αυτό θα κρατηθεί. Ήρθε και θα μείνει. 

Ετοιμάζομαι να πάω για ύπνο τώρα. Να κάνω και την προσευχή μου όπως κάθε βράδυ για εμάς, απόψε και για εσάς @twinkletwinlkle… 

 

 

Αχ ρε Βασιλικουλα πάντα βάλσαμο είναι τα λόγια σου..

@twinkletwinlkle Σε σκέφτομαι κάθε μέρα αλλά δεν στέλνω γιατί ξέρω τέτοιες ώρες τέτοια λόγια.. 

Το μωράκι σου είναι δυνατό και θα ανατρέψει τα προγνωστικά εις βάρος του..Η μαμά του είναι μαχήτρια δεν γίνεται να μην τα καταφέρει απλά δεν γίνεται..

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Μπεμπελουκα είπε:

Kαλησπερα κορίτσια!ήθελα να ρωτήσω το εξής σας έχει συμβεί ποτέ να ετοιμάζεστε για ε.τ από κατεψυγμενο σε φ.κυκλο και τελικ ενώ περιμένετε στο δωμάτιο να σας

Λένε άκυρο γιατί δεν τ πήγε 

Καλά στην απόψυξη [βλαστοκυστη 5 ημερων]

Δυστυχώς συμβαίνει και αυτό. Προσωπικά δεν μου έχει τύχει αλλά το έχω ακουσει & διαβάσει πολλές φορές.

Μια βλαστοκύστη είχατε; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Μπεμπελουκα είπε:

Kαλησπερα κορίτσια!ήθελα να ρωτήσω το εξής σας έχει συμβεί ποτέ να ετοιμάζεστε για ε.τ από κατεψυγμενο σε φ.κυκλο και τελικ ενώ περιμένετε στο δωμάτιο να σας

Λένε άκυρο γιατί δεν τ πήγε 

Καλά στην απόψυξη [βλαστοκυστη 5 ημερων]

τι εννοείς "δεν τα πήγε"?

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Vasilique γλυκιά μας διδυμομανουλα,  @BlackCat γλυκιά μας μαυρογατουλα και υπόλοιπα κορίτσια που με στηρίζετε τόσο και τόσο καιρό...

Έχω πίστη,  έχω πίστη στον Θεό,  έχω πίστη στο κοριτσι μου από την αρχή παλεύει,  έχω πίστη στη δύναμη της προσευχής,  έχω πίστη στην επιστήμη,  έχω πίστη στη δύναμη της αγάπης και της αλληλοστηριξης.

Και ειλικρινά έχω πάρει τόση αγάπη ειδικά τις τελευταίες μερες από όλες σας που λέω με τόσες προσευχές,  δεν γίνεται, καλά θα πάει. Μου έστειλε και μια κοπέλα από εδώ (δεν λέω το όνομά της γιατί δεν ξέρω αν θέλει) τη ζώνη της Αγίας Ειρήνης Χρυσοβαλάντου,  μηλαρακια, λαδακι και αγιασμό,  κάναμε και ευχέλαιο χθες. Πιστεύω λοιπόν ότι στο τέλος θα τα καταφέρουμε. 

Μίλησα με τη Λευκού χθες . Πέρα από το ότι μου αύξησε τη δόση της innohep  , προτείνει να πάρω κάποια φάρμακα που πρώτοι εκείνοι τα έφεραν στην Ελλάδα. Δεν έχουν εγκριθεί για εγκυμοσύνες αλλά από ο, τι μου είπε κανένα φάρμακο δεν πρόκειται να εγκριθεί ποτέ για εγκυμοσύνη γιατί πρέπει να γίνουν πειράματα σε έγκυες. Απλά είδαν ότι δεν περνάει από τον πλακουντα οπότε θεωρητικά είναι safe. Βέβαια θα πρέπει να μου στείλει κάτι χαρτιά να υπογράψω για να τα ξεκινήσουμε. Άρα δηλαδή δεν είναι κάτι τόσο απλό, όπως για παράδειγμα μια αντιβίωση. 

Αυτή μου είπε ότι είναι αγγειακη νοσος του πλακουντα , η οποία σχετίζεται άμεσα με την προεκλαμψία και τον πρόωρο τοκετό και ανήκουν στην ίδια ομάδα. Ή θα πάθω το 1 'η και τα 2 η και τα 3. Πάντως σύμφωνα πάντα με εκείνην είναι το ίδιο πράγμα. Την έρευνα που κάνει ο Παν... για την προεκλαμψια την κάνουν μαζί.. 

Τι χαζή, δεν είχα πάει τότε και εγω  να λάβω μέρος στην έρευνα να είμαι υποψιασμενη από πιο νωρίς.

Τεσπα το ρεζουμέ είναι ότι θα μιλήσει ο γιατρός μου με Λευκού και Παν... Να δούμε πώς θα πορευτουμε.

Η Λευκού πάντως ήταν πιο καθησυχαστικη. Μου είπε ότι δεν είναι κάτι να το αφήσουμε στην τύχη του, αλλά χρειάζεται ψυχραιμία. Και θα δούμε και θα προσπαθήσουμε να πάει καλά να το κρατήσουμε έστω μέχρι τις 30 εβδομάδες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Κορίτσια πηγα κ εγώ γιατρό σήμερα! Ολα καλά μας είπε.  Τράχηλο με εξέτασε κολπικά 36.  Πολύ ζωηρή μας είπε ήταν η μπεμπούλα μας👧🏼🎀 Βγήκαν κ τα αποτελέσματα απο Νιπτ ολα καλά κ εκει.  Για την καλλιέργεια μ είπε αφου αγχώνομαι κ το σκεφτομαι να παω σε δεκα μερες να την κανω γιατι δεν μπορούσε σημερα να συνταγογράφησει. Β επιπέδου μετα τις 18/6 μ ειπε να κλείσω ραντεβου 
    • Έλα ρρρεεεέ!! Να τα χαίρεσαι πραγματικά!! Αχχχχχ.. πόσο χαίρομαι για εσάς βρε Κατερίνα μου!!! Πολύ συγκινήθηκα και γέλασα με τις περιγραφές σου!! Φτου φτου φτου τα παιδάκια υγεία να έχουν πάντα στη ζωή τους!! Να είστε και εσείς πάντα καλά να τα καμαρώνετε για μια ολόκληρη ζωή!!🥰 Εγώ ακόμα εδώ στον αγώνα για ένα παιδάκι, όπως τα ήξερες, δεν άλλαξε κάτι.. αν και καταφέραμε μια εγκυμοσύνη πέρσι δυστυχώς σταμάτησε η καρδούλα του μερικές μέρες πριν την αυχενική.. αλλά έχει η ζωή..! Θα έρθει κάποια στιγμή! Και αν όχι, καλά να είμαστε με τον άντρα μου, υγιείς και αγαπημένοι..!
    • Καρότσι ψάχνω τώρα!!! Μάρσιπο και καλαθούνα θα μου φέρουν!
    • Ααα εγω μπρούμυτα δεν μπορούσα ποτε να κοιμηθώ νιωθω δεν μπορω να παρω ανάσα 😅 ναι είναι θέμα τώρα αυτό είναι η αλήθεια.. αν δεν βολεύεσαι για να κοιμηθείς.. και όσο μεγαλώνει η κοιλιά ακόμα πιο ζόρι
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...