Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαλπιγγογραφία


Recommended Posts

ευχαριστω πολυ Σισσονα γαι την ενιμερωση σου.πεστε μου, για να κανεις την σαλπιγγογραφια, πρεπει οπωςδηποτε να με στειλει ο γυναικολογος μου? δεν μπορω ετσι απλα να κλεισω ραντεβου καπου και να την κανω?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν χρειάζεται να σε στείλει ο γυναικολόγος για να κάνεις σαλπιγγογραφία. Εμένα στο ΙΑΣΩ δεν μου ζήτησαν καν παραπεμπτικό ιατρού. Απλά επιβαρύνεσαι με το κόστος το οποίο όμως είναι γύρω στα 180 ευρώ.

Σε γενικές γραμμές ο γιατρός μου είχε πει οτι τη σαλπιγγογραφία μπορώ να την κάνω όπου θέλω, απλά ο ίδιος μου συνέστησε το ΙΑΣΩ ή κάποιο άλλο μαιευτήριο για το μοναδικό λόγο ότι επειδή κάνουν πολλές σαλπιγγογραφίες έχουν μεγαλύτερη εμπειρία σε σχέση με ένα διαγνωστικό κέντρο που ενδεχομένως να κάνει 1-2 σαλπιγγογραφίες το μήνα. Έτσι μου είχε πει...και το ακολούθησα :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν έχω το τηλέφωνο του συγκεκριμένου τμήματος.

Εγώ είχα πάρει στο τηλ. κέντρο στο 210 6184000 και με συνέδεσαν με το ακτινολογικό όπου έκλεισα το ραντεβού. Αν τους πεις στο κέντρο, ότι θέλεις να κλείσεις ραντεβού για σαλπιγγογραφία, θα σε συνδέσουν αυτοί με το τμήμα αυτό.

Είναι ακριβώς στο ΙΑΣΩ, αν δεν κάνω λάθος στο -2.

Επίσης, πρέπει να γίνει η εξέταση λίγο μετά την περίοδο ώστε να είναι σίγουροι ότι δεν υπάρχει πιθανότητα εγκυμοσύνης. Εγώ, σας πούμε, κανόνισα και την έκανα μόλις τελείωσα με την περίοδο και πριν την ωορρηξία.

Καλή επιτυχία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ!!! κοριτσάκια μου κ εγω περιμένω να αδιαθετήσω (τέλος Μαρτίου) κ θα ερθω στην Αθήνα να κάνω σαλπιγγογραφία στο Ιασω!!!!

μια ερώτηση κρίσεως που θα σας φανεί αστεία αλλά για μενα εχει σημασία: οταν κανατε την εξέταση σας εδωσαν δική τους ρομπα πράσσινη ή σας αφησαν με τα δικά σας ρουχα αν φοράγατε φόρεμα???? Το λέω αυτό γιατί εγω με κάτι τέτοια (πράσσινες ρόμπες- σκουφάκια κ.τ.λ.) αγχώνομαι περισσότερο γιατι τα εχω συνδέσει με χειρουργίο.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χα...χα...όχι καλέ...ούτε ρόμπα, ούτε τίποτα παίζει.

Μόλις έρθει η σειρά σου, μπαίνεις στο χώρο του ακτινολογικού (χαμηλός φωτισμός), σου λένε να πας στην τουαλέτα, να βγάλεις τα ρούχα σου από τη μέση και κάτω και να βγεις.

Μόλις βγεις, ξαπλώνεις σε ένα σαν τραπέζι, σου βάζουν ένα μαξιλάρι στο κεφάλι και εδώ αρχίζει η πλάκα...τουλάχιστον εγώ γέλασα...

Μόλις ξάπλωσα, μου είπαν να πιάσω με τα 2 μου χέρια το μαξιλάρι...αναρωτήθηκα γιατί, αλλά μόλις το έκανα, ήρθαν και με τράβηξαν από τα πόδια προς το κάτω μέρος του τραπεζιού για να μου βάλουν το διαστολέα. Μόλις μου έβαλαν το διαστολέα, μου ξαναλένε να ξαναπιάσω το μαξιλάρι με τα 2 μου χέρια και με ξανατραβάνε προς τα πάνω τώρα για να γίνει η εξέταση. Οπότε εμένα με τη φόρτιση της στιγμής και το πάνω κάτω συνέχεια, με έπιασαν τα γέλια.

Αφού τέλειωσα, σου δίνουν χαρτί να σκουπιστείς γιατί αυτό το υγρό τρέχει μόλις σηκωθείς, πας στην τουαλέτα, ντύνεσαι, φοράς και μια σερβιέτα και βγαίνεις.

Γενικώς, σε έχουν πολύ το νου τους. Εμένα με ρωτούσαν συνέχεια, αν είμαι καλά, αν νιώθω ζαλάδα και μου είπαν κιόλας στην τουαλέτα να μην κλειδώσω. Φαντάζομαι, κάποιες πρέπει να έχουν λιποθυμήσει, οπότε προσέχουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κι από μένα κορίτσια.

Θα κάνω κι εγώ αυτή την εξέταση και 8α τη συνδιασούμε με το σπερμοδιάγραμμα του συζύγου μου.

Ο γιατρός μου θα κανονίσει να τις κάνουμε τις εξετάσεις και οι δύο στο Μητέρα.

Μήπως ξέρετε πόσο κοστίζουν? Θα ρωτήσω αλλά θα ήθελα να πάρω μια ιδέα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sissova, ευχαριστω παρα πολυ. σιγουρα δεν θα ζητησουνε κανενα χαρτι απο τον γιατρο μου? και μετα πληρωνεις στο ταμειο τους μετα την εξεταση?

Milina, εχω ακουσει οτι χωρις ΙΚΑ και το Τεβε στο Μητερα μπορει να κοστισει αυτη η εξεταση 165 ευρω και στο Ιασο 180. αν δεν κανω λαθος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν εγώ που την έκανα την Πέμπτη στο Ιασώ, μου κόστισε 165 ευρώ. Πρώτα πληρώνεις στο ταμείο, πας την απόδειξη στην γρμματεία και σε φωνάζουν μετά για να κάνεις την εξέταση. Δεν χρειάζετι χαρτί γιατρού, απλώς σε ρωτούν την ώρα που πληρώνεις ποιος είναι ο γιατρός σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα αποτελέσματα σου τα δίνουν μετά την εξέταση. Περιμένεις λίγο στην αίθουσα αναμονής και σε φωνάζουν. Μαζί σου δίνουν και ένα χαρτί που γράφει την αντιβίωση πρέπει να πάρεις για 4 μέρες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Jyrgita, δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα, αν ο γιατρός δεν είναι στο Ιασώ. Μην ξεχάσεις να πάρεις τηλ. να κλείσεις ραντεβού όταν αδιαθετήσειςκαι να ζητήσεις μερομηνία ανάμεσα στην 7 - 10 μέρα του κύκλου. Μην ξεχνάς όμως ότι τα αποτελέσματα σου τα δίνουν γραπτώς και μετά θα πρέπει να σου τα εκτιμήσει ο γιατρός σου. Εμένα για παράδειγμα έδειχναν όλα εντάξει με τις σάλπιγγες αλλά είχε μία σημείωση που δεν καταλάβαινα τι εννοούσε και πήγα στον γιατρό μου για να την δει. Τελικά όλα είναι καλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 5 weeks later...

Καλημέρα κοριτσάκια,

Μάλλον θα χρειαστω και εγω να κάνω σαλπιγγογραφια , τον άλλο μηνα γιατι τις μερες που πρεπει θα ειμαι στο νοσοκομειο για επεμβαση ρινικου διαφραγματος. Απλα θα ηθελα να ρωτησω αν καποια απο σας ξερει ποσα στοιχιζει στην Κυπρο αυτη η εξεταση?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λοιπόν κοπελιά.. έκανα σαλπιγγογραφία στο ΙΑΣΩ πριν απο λίγες μέρες και μια και τα εχω προσφατα θα σου γράψω πως είναι:

Καταρχήν μην εχει άγχος. Δεν είναι κάτι το τρομερό.

2 ώρες πριν την εξέταση μου είπαν να πάρω 2 χάπια byscopan μαζί. Αυτά είναι σπασμολυτικά.

οταν ήρθε η ωρα της εξέτασης με έβαλαν σε ενα μεγάλο κρεβάτι που απο πάνω ηταν κατι σαν ακτινολογικο. Μου ειπαν να συρθώ κ να φτασω στην άκρη του κρεβατιου. εκει μου έβαλαν το κοποδιαστολέα (αυτό πονούσε λίγο!!!) μετά ξανασύρθηκα πάνω ακριβώς απο το μηχάνημα- ακτινολογικό. Μετά μου εβαλα το υγρο- (δεν είδα με τι) εκεινη την ώρα ενιωσα σαν πονακια περιοδου για πολύ λίγο όμως. Δεν πόνεσα καθόλου. Μετά όπως ήμουν ξαπλωμένη εβγαζαν ακτινογραφίες. Μετα μου εβγαλαν τον κολποδιαστολέα- σκουπίστικα κ ειδα λίγο αιμα (ειναι φυσιολογικό)- χαλάρωσα λίγο και με πήγαν σε ενα αλλο δωμάτιο για να βγάλλουν άλλη μια ακτινογραφία όρθια αυτή τη φορά. Αυτο ήταν όλο...

Μου έδωσαν αντιβίωση για 4 ημέρες για προληπτικούς λόγους και αν τυχον κ πονουσα voltaren.

Την μέρα που έκανα τη σαλπιγγογραφία είχα λίγα καφέ υγρα- δεν είναι τίποτα....

Εγω το βραδάκι μετά την εξέταση είχα πάει για ποτό φαντάσου!!!!

Καλά αποτελέσματα και μην εχεις άγχος- σου ξαναλέω- δεν ειναι κατι το τρομερό....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Nm 0113, όπως τα λέει η Χριστίνα είναι η σαλπιγγογραφία. Τώρα σχετικά με το κόστος της εξέτασης, εγώ που την έκανα στο Ιασώ πλήρωσα 165 ευρώ. Στην Κύπρο δεν γνωρίζω πόσο μπορεί να κοστίζει.

Καλή επιτυχία

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστω κορίτσια, αυριο θα παω στο γιατρο και θα μου πει ποτε θα την κάνω. Πήρα και τηλ σε δυο ιδιωτικα ακτινοδιαγνωστικα και μου ειπαν 150 ευρω και οι δυο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΤΗΝ ΠΡΟΙΓΟΥΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ!ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΓΩ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΕΝΙΩΣΑ ΠΟΝΟ ΓΙΑΤΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΔΕΝ ΠΟΝΑΩ ΚΑΘΟΛΟΥ.ΚΡΑΤΗΣΕ ΟΜΩΣ ΛΙΓΑ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ.ΜΕΤΑ ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ.ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΓΥΡΙΣΑ ΣΠΙΤΙ ΑΡΧΙΣΑΝ ΝΑ ΤΡΕΜΟΥΝ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΖΑΛΙΖΟΜΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΟΝΑΩ.(ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΑΞΕΤΑΣΕΩΝ ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΠΑΝ ΟΤΙ ΤΣΑΜΠΑ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ)

ΔΕΝ ΠΗΡΑ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΤΗΛ ΕΙΠΑ ΘΑ ΞΑΠΛΩΣΩ ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ.ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΟΜΩΣ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΟΥΤΕ ΠΛΕΥΡΟ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΚΑΙ ΑΝΕΒΑΣΑ ΠΥΡΕΤΟ ΩΣΠΟΥ ΠΗΡΑ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ. ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΧΑ ΚΑΠΟΙΑ ΦΛΕΓΜΟΝΗ Η ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΦΑΝΗΚΕ ΣΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΜΠΗΚΕ ΚΑΙ ΒΓΗΚΕ ΤΟ ΥΓΡΟ ΕΦΥΓΕ ΚΑΙ ΑΝΤΕΔΡΑΣΕ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΜΟΥ ΗΠΙΑ ΕΝΑ VOLTAREN ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕΡΑ ΠΕΡΔΙΚΙ.

ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΜΩΣ ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΗΝ ΑΡΡΩΣΤΗΣΩ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΣΑΛΠΙΓΓΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΧΤΕΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ!ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ!

ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ 154 ΕΥΡΩ ΚΑΙ 70-75 ΕΥΡΩ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΒΑΖΟΥΝ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AAAAAAX κορίτσια.... Μάλλον ούτε εγώ θα τη γλυτώσω μου φαίνεται... Η αλήθεια είναι ότι στάθηκα πολύ ξεροκέφαλη γιατί ο γιατρός μου είχε πει να την κάνω πριν κάνουμε την σπερματέκχυση - ο κύριος λογος που την κάναμε ήταν γιατί έχουμε πρόβλημα με το σπέρμα. Επειδή είχα ακούσει κι εγώ τα χειρότερα όμως και ήδη προσπαθούσα να χωνέψω το πρώτο σοκ των προβλημάτων και των τεχνητών προσπαθειών του είπα ότι δεν θέλω να την κάνω... Βλακεία μου ίσως, με μάλωσε λίγο κι αυτός αλλά δεν ήθελε να επιμείνει άλλο...

Τώρα όμως που έχουμε σταματήσει λίγο τις τεχνητές προσπάθειες για να ηρεμήσουμε και θα ξαναξεκινήσουμε μετά το Πάσχα ίσως είναι καλύτερα να πάω μετά την περίοδο μου να κάνω μια γιατί ούτως ή άλλως αν πάμε τελικά για εξωσωματική θα χρειαστεί, άρα ας την έχω έτοιμη.

Λίγο με το κόστος με μπερδέψατε : 165 + 75 ή 165 all in all??

Όσο για το εαν συλλαμβάνεις πιο εύκολα μετά την εξέταση θα το επιβεβαιώσω κι εγώ αφού τρεις φίλες με ανεξήγητη όμως υπογονιμότητα - δεν υπήρχε δηλαδή κάποιο οργανικό πρόβλημα είτε σε αυτές είτε στους άντρες τους - έπιασαν με τη μια αμέσως μετά τη σαλπιγγογραφία.

Καλή μας επιτυχία λοιπόν!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ ΠΡΙΝ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΟΥΤΕ ΠΑΥΣΙΠΟΝΟ ΟΥΤΕ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ. ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΤΡΟΜΑΞΩ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΕΓΩ ΠΟΝΕΣΑ. ΑΛΛΑ ΔΙΑΡΚΕΙ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΕΡΝΑΕΙ. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΩΡΑ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΘΑ ΜΕ ΚΟΙΜΗΣΕΙ. ΕΤΣΙ ΚΑΝΕΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΛΕΕΙ. ΚΙ ΕΓΩ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΤΟ ΑΚΟΥΣΑ ΑΥΤΟ. ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΡΟΤΙΜΩ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗΣ. ΒΕΒΑΙΑ ΟΤΑΝ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΗΜΟΥΝ 19 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΤΡΑΥΜΑΤΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ. ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙΣ ΟΤΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΡΘΩ Σ'ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΑΝΤΡΑ. ΘΕΩΡΩ ΠΑΝΤΩΣ ΠΩΣ ΤΟΤΕ ΕΦΤΑΙΓΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ. ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΡΑΤΑΕΙ ΛΙΓΟ. ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΟΝΕΣΕΙΣ ΘΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ. ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπον... εγω την εκανα αυτο το μηνα την σαλπιγγογραφία στο ΙΑΣΩ- πλήρωσα 165 € τελική τιμή. (τα οποία ρωτα το ταμειο σου γιατι με την αποδειξη κ αν στη γραψει ο γιατρος μπορει να παρεις λεφτα πισω).

Όσο για το αν μετα την σαλλπιγκογραφία συλλαμβάνεις πιο ευκολα... μακάρη να είμαι η τέταρτη που θα στο επιβεβαιώσει- αφου την εκανα αυτο το μηνα- ευτυχώς οι σαλποιγγες μια χαρα- και τωρα εχω 4 μερες καθυστέρησηηηηηηηηη....!!!! και για 1η φορα στη ζωη μου δυσκοιλιοτητα...

θα σας πω σε λιγες μερες νεοτερα...!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Xristina33 σου εύχομαι ολόψυχα η καθυστέρησή σου να κρατήσει ... 9 μήνες!!! Κάνε εξέταση αίματος και πες μας τα νέα να χαρούμε!!!! Αλλά (που το απεύχομαι!!) κι αν δεν είναι τώρα, θα είναι τον άλλο μήνα, μην απογοητευτείς (στο λέω μόνο και μόνο γιατί εγώ ήμουν τόσο σίγουρη που έπαθα απίστευτη φρίκη με το "αρνητικό"). Αλλά εσύ θα τα έχεις καταφέρει, θα δεις!!

Λοιπόν, σου στέλνω όσα positive vibes έχω για καλή καλή επιτυχία !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...