Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαλπιγγογραφία


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια σε λίγες μέρες θα χρειαστεί να κάνω σαλπιγγογραφία και έχω τρομάξει πολύ. Ανησυχώ γιατι έχω ακούσει ότι πονάει πολύ. Υπάρχουν αποτελεσματικά παυσίπονα που μπορώ να πάρω πριν από την εξεταση;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Egv eixa parei (o giatrow moy moy eixe pei) ντεπον υποθετο απο το βραδυ-η εξεταση ηταν το πρωι

Ρωτα το γατρο σου

Μην ανυσηχεις δεν ποναει οσο λενε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω παραλιγο να κανω αλλα τελικα την απεφυγα...

Κι εγω ακουσα για Ντεπον αλλα συμβουλευσου τον γιατρο σου.

Παντως δεν ποναει τοσο πολυ οσο λενε...

Αδικα ανησυχεις.

Σου ευχομαι να πανε ολα κατ'ευχην και καλα αποτελεσματα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

την έκανε μια καλή μου φίλη και πόνεσε ελάχιστο. Να ξέρεις ότι δεν πονάει σε όλους το ίδιο.

αυτό σημαίνει ότι εσύ μπορεί να μην πονέσεις και καθόλου ... πάντως καλό θα ήταν να μιλήσεις στον γιατρό σου για το τι παυσίπονα πρέπει να πάρεις πριν ή μετά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Ο γιατρός μου μου είπε ,αφού τον πίεσα εγώ, κάτι για 2 depon ή buscopan plus. Η απορία μου είναι αν όντως βοηθούν. Κάπου διάβασα για υπόθετο Buscopan. Μήπως είναι πιο αποτελεσματικό;

Και κάτι ακόμα χρειάζεται αντιβίωση; Δεν μου είπε τίποτα για αντιβίωση.

Αχ κορίτσια κάποιες στιγμές χαλαρώνω και προσπαθώ να είμαι ψύχραιμη, άλλες πάλι αγχώνομαι πολύ.:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αντιβιωση ναι θα παρεις για καποιες μερουλες μετα θα σου πει ο ιδιος που θα σου κανει την εξεταση

Παντως να ξερεις εγω γενικα φοβαμαι πολυ αλλα τελικα δεν ηταν πια και τοσο επιπονο καμια σχεση με οσα ειχα ακουσει

Οσο για αυτες τις εναλλαγες στη διαθεση συμπασχω...πρεπει να κανω υστεροσκοπηση και με παιρνει κι εμενα απο κατω...

Να δεις ολα θα πανε καλα και κατι να τρεχει διορθωνεται!

Περιμενουμε νεα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΧΡΥΣΑΛΕΝΑ.ΕΚΑΝΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΙΟ.ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΜΠΟΣΚΟΠΑΝ ΠΛΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΩΙ.ΔΙΑΡΚΕΙ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΠΟΝΑΕΙ ΕΛΑΧΙΣΤΑ.ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΓΩ ΠΟΝΕΣΑ ΛΙΓΟ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΠΟΝΟΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ.ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.ΟΣΟ ΕΧΕΙΣ ΑΓΧΟΣ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙΣ.ΦΙΛΙΑ ΜΗ ΦΟΒΑΣΑΙ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχω κανει και εγω τη σαλπιγγογραφία καπου το Σεπτέμβρη αν δεν κάνω λάθος.Πρίν την εξέταση,περίπου 2 ώρες, πήγα απο το ιατρείο του γιατρου μου και μου έκαναν μια ένεση παυσίπονη..(Μπορώ να πω πιο πολύ πόνεσα στην ένεση..!!)Πιστέυω το παν είναι να είσαι οσο μπορείς πιο χαλαρη κατα τη διάρκεια της εξέτασης.Όσο πιο σφιχτή είσαι τοσο πιο πολύ θα πονέσεις.Εγω χάζευα το χώρο κ προσπαθούσα να μην το σκέφτομαι και έτσι δεν πόνεσα πολυ.Ήταν κατι σαν τεστ Παπ μονο που κρατάει πιο πολύ ώρα.Θα σου δώσει και αντιβίωση για 2-3 μερες.Καλό ειναι να κρατάς κ ενα σερβιετάκι μετα την εξέταση γιατι ίσως ματώσεις λιγάκι.Ελπίζω να σε βοήθησα..Να είσαι χαλαρή και μην ανχώνεσαι..Ολα θα πάνε καλα!!

Φιλάκια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και απο εμένα. Πριν απο 1 χρόνο έκανα την ίδια εξέταση και κανείς δεν μου είπε να πάρω παυσίπονα. Πόνεσα βέβαια λίγο αλλά ήταν πολύ λίγο και πέρασε σύντομα. Εγώ μετά δεν πήρα αντιβίωση με δική μου ευθύνη, για προσωπικούς λόγους, παρόλο που μου τη πρότεινε ο γιατρός μου. Πάντως μη στενοχωριέσαι οι πόνοι θα περάσουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ βρε Apis,

καμιά φορά σκέφτομαι ότι η σαλπιγγογραφία είναι η αρχή του παγόβουνου και μετά θα ακολουθήσουν και άλλες εξετάσεις... Η υστεροσκόπηση που θα κάνεις εσύ από ότι έχω διαβάσει γίνεται με νάρκωση και όσα άρθρα διάβασα λένε ότι είναι μία πολύ καλή διαγνωστική και επεμβατική μέθοδος. Τουλάχιστον με την νάρκωση δεν κινδυνεύεις να πονέσεις.

Να έχεις κουράγιο και δύναμη.

Καλή επιτυχία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρυσαλενα ατιμες αυτες οι εξετασεις αλλα εγω θα της προτινα σε καθε κοπελα πριν αρχισει καν τις προσπαθειες Ειδικα η σαλπιγγογραφια ειναι σημαντικη γιατι αν υπαρχει προβλημα στο σχημα της μητρας υπαρχουν αυξημενες πιθανοτητες αποβολης ή προωροτητας

Εμενα η σαλπιγγογραφια βγηκε καλη αλλα ο γιατρος μου επιμενει να βλεπει στον υπερηχο κατι σαν διαφραγμα και μου προτινει υστεροσκοπηση για να ημαστε σιγουροι Αυτο που με εχει ριξει ειναι πιο πολυ το κοστος της "επεμβασουλας" και που λογω αυτου του κοστους αναγκαζομαι να την αναβαλλω.......

Απο την αλλη ομως χαιρομαι που μαλλον βρεθηκε η αιτια που γεννησα τοσο προωρα

Τι να πω.....Πρεπει να ειμαστε αισιοδοξες και να μην ξεχναμε τον πολυποθητο στοχο;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Apis, πόσο πρόωρα γέννησες;

Όντως το κόστος είναι μία πολύ σημαντική παράμετρος την οποία μέσα στο άγχως δεν είχα σκεφτεί. Εμείς ακόμα δεν μπήκαμε στα βαθιά και καταλαβαίνω ότι οι ξετάσεις είναι ακριβές.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

γεια σου Φανη, λυπαμαι πολυ που σου πονουσε... δεν ειπιες πριν κανενα φαρμακο κατα του πονου? και τι σου ειπανε, βρικανε κατι τελικα?ειχες κανενα προβλημα με τις σαλπιγγες? που εκανες αυτην την εξεταση΄?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγαπητή μου Chrisalena, θα σου πω και εγώ με τη σειρά μου να μην ανησυχείς!

Έκανα σαλπιγγογραφία στο τέλος Αυγούστου, σε ιδιωτικό διαγνωστικό κέντρο, στη Θεσσαλονίκη. Κατόπιν οδηγίας του γιατρού μου, ξεκίνησα αντιβίωση Vibramicyn μία μέρα πριν την εξέταση (συνολικά κράτησε 4 ημέρες η αντιβίωση) και δύο ώρες πριν την εξέταση πήρα ένα παυσίπονο mesulid. Αρκεί να σου πω ότι οι πόνοι που έχω κατά τη διάρκεια της περιόδου ήταν πολύ δυνατότεροι σε σχέση με αυτό που ένιωσα στη σαλπιγγογραφία!! Περισσότερο ενοχλητικό ήταν το αίσθημα του κολποδιαστολέα, ειλικρινά σου μιλώ. Αυτό που ένιωσα κατά τη διάρκεια της εξέτασης ήταν ένα ελαφρύ σπρώξιμο στη μήτρα (από την έγχυση του σχιαστικού υγρού)..Τίποτε φοβερό!

Όταν θα σηκωθείς από το ακτινολογικό κρεβάτι, το σχιαστικό υγρό θα φύγει και θα σκουπιστείς με χαρτάκι που θα σου δώσουν, ενώ θα πρέπει να φορέσεις μια σερβιέτα διότι μένουν λίγα υπολείμματα... Είχα ελάχιστο αιματάκι για 2 ημερες μετά... Αυτό ήταν όλο!

Καλά αποτελέσματα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου jurgita οχι τελικα δεν μου βρηκαν κάτι παρα μονο λίγες συμφύσεις δεξιά που η γυναικολόγος μου είπε οτι δεν είναι τίποτα και πυ μπορεί να θεραπεύτηκαν με το σκιαγραφικό για αυτό κιόλας πόνεσα τόσο. Το έκανα στο μητέρα αλλά δεν φταίει το νοσοκομείο υπήρχαν κοπέλες που δε το κατάλαβαν το καλύτερο είναι να την κάνεις με μέθη και να μην το ρισκάρεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαλιστα Φανη μου, τουλαχιστον δεν ητανε κατι σοβαρο. και εγω πρεπει να κανω τιν σαλπιγγογραφια... αλλα ακομμα ο γιατρος δεν μου εχει γραψει. θα δω, θα παω αυτο το μηνα, δεν ξερω τι θα γινει,γιατι εχει περασει 1,5 χρονο που δεν εχω μειει εγκυος. ελπιζω, οτι εσυ συντομα θα κανεις μωρο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια τελικά έκανα σήμερα την σαλπιγγογραφία στο Ιασώ. Μου είχαν πει να πάρω 2 ώρες πριν 2 buscopan απλά, όχι τα plus. Μπορώ να σας πώ ότι τελικά η εξέταση πονάει ελάχιστα, περίπου όσο πονάμε στην περίοδο. Δηλαδή ένας πόνος που μας είναι γνώριμος. Επιπλέον η εξέταση κρατάει πολύ λίγο. Νομίζω ότι πιο πολύ ώρα κρατάει η προετοιμασία παρά η ίδια η εξέταση.

Μην φοβόσαστε λοιπόν γιατί ταλαιπωρείτε τον εαυτό σας άδικα. Και σας το λέω εγώ που είχα μεγάλο άγχος..

Φιλάκια σε όλες σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου Chrisalena, χαρηκα που ολα πηγανε καλα. πες μου την σαλπιγγογραφια σου εκανε ο δικος σου γυναικολογος η αλλος? η απλα ο δικος σου σε εστειλε καπου? ευχαριστω πολυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Jurgita,

Λοιπόν την εξέταση δεν την κάνει ο γυναικολόγος αλλά ο ακτινολόγος, διότι ρίχνουν σκιαγραφικό υγρό και κάνουν ακτινογραφίες για να δουν εάν το υγρό αυτό ανεβαίνει στις σάλπιγγες.

Ο δικός μου γιατρός είναι στο Ιασώ και όταν μου σύστησε να κάνω την εξέταση μου είπε να την κάνω στο Ιασώ. Στην δική μου εξέταση συγκεκριμένα ήταν μία γυναίκα που μου την έκανε και είχε και μία βοηθό. Στο τέλος μου είπαν να ντυθώ και με πήγαν να κάνω και μία ακόμα ακτινογραφία όρθια αυτήν την φορά.

Μην ανησυχείς θα σε κατατοπίσει ο γιατρός σου για το που θα την κάνεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαλιστα κορτισι μου, οπωτε, οπωςδηποτε πρεπει να στειλει ο γυναικολογος σου για να κανεις αυτην την εξεταση. να την γραψει αυτος δυλαδη. καταλαυα. σκεφτηκα ισως εγω απο μονη μου μπορω να κλεισω ραντεβου και να την κανω η στο Ιασω, η στο Μητερα... μαλιστα. ευχαριστω πολυ κοριτσι μου. ελπιζω δεν ειχες κανενα προβλημα με τις σαλπιγγες σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σε όλους και όλες :-)

Το Σεπτέμβριο του 2008 έκανα κι εγώ σαλπιγγογραφία και ομολογώ ότι είχα πάει τρομοκρατημένη και θα σας πω τις εντυπώσεις μου.

Κατ'αρχήν νομίζω το αν θα πονέσει η σαλπιγγογραφία ή όχι εξαρτάται κατά κύριο λόγο από το αν οι σάλπιγγες είναι φραγμένες ή όχι κι επίσης από το πώς η κάθε γυναίκα βιώνει τον πόνο.

Εγώ την έκανα στο ΙΑΣΩ με έναν ακτινολόγο - τυχαία έπεσα σε αυτόν - ο οποίος όμως ήταν πάρα πολύ καλός. Λέγεται κ. Γκιάτας και ήταν πολύ ήρεμος, μου εξήγησε με κάθε λεπτομέρεια πώς θα γίνει η εξέταση και με ενθάρρυνε να είμαι όσο το δυνατόν πιο χαλαρή για να μην πονέσω.

Από το ΙΑΣΩ όταν έκλεισα το ραντεβού μου είχαν πει 2-3 ώρες πριν να πάρω Buscopan. Εγώ είχα μιλήσει με μια φίλη μου που σχετίζεται με το επάγγελμα και μου είχε πει να πάρει Buscopan Plus κι όχι το απλό όπως και πήρα.

Το αποτέλεσμα ήταν ότι δεν πόνεσα σχεδόν καθόλου. Την ώρα της εξέτασης νιώθεις μια αρκετά έντονη πίεση στην περιοχή, που ούτε είναι κάτι που δεν το αντέχεις όμως, ούτε μπορείς να το χαρακτηρίσεις σαν πόνο.

Μετά σου συτήνουν να φορέσεις μια σερβιέτα (στο ΙΑΣΩ είχε στην τουαλέτα του εξεταστηρίου, αλλά είχα κι εγώ μαζί μου) μήπως έχεις λίγο αιματάκι και σου δίνουν προληπτικά μία αντιβίωση και σου γράφουν και Voltaren υπόθετα στην περίπτωση που πονέσεις αργότερα. Σε μένα δεν συνέβη κάτι τέτοιο. Μάλιστα την ημέρα εκείνη με έπαιρναν πολλές φίλες μου τηλέφωνο να δουν πώς είμαι και τους έλεγα 'είμαι σε κατάσταση αναμονής μήπως πονέσω, αλλά δεν έχω πονέσει ακόμα' :-)

Θα σου πρότεινα να φορέσεις κάτι άνετο. Εγώ πήγα φορώντας μια φόρμα. Κι αυτό γιατί όταν τελειώσει η γυναικολογικού τύπου εξέταση με το υγρό, ντύνεσαι και σε βάζουν στο ακτινολογικό, σαν αυτό που κάνεις την αντινογραφία θώρακος, με τα ρούχα και σου βγάζουν μια ακτινογραφία en face την περιοχή (δεν γνωρίζω γιατί αυτό, φαντάστηκα ότι ήταν μέρος της διαδικασίας), οπότε βοηθάει να μην φοράς παντελόνι με φερμουάρ κλπ γιατί δεν χρειάζεται να το βγάλεις.

Ελπίζω να βοήθησα.

Να σκέφτεσαι πάντα ότι όλες αυτές οι εξετάσεις τις φανταζόμαστε πολύ χειρότερα από ότι είναι στην πραγματικότητα και να σκέφτεσαι ότι είναι υπόθεση 5 λεπτών και τελείωσες!

Καλή τύχη, κι εύχομαι να καλύτερα αποτελέσματα!

Σ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι ακριβώς έτσι είναι όπως τα περιέγραψες Sissova. Εμένα ο γιατρός μου μου είχε πεί να ζητήσω τον Κύριο Γκιάτα στο Ιασώ, αλλά τελικά μου την έκανε μία γυναίκα (η οποία ήταν και αυτή καλή). Eγώ όπως έχω ξαναπεί ένιωσα λίγο πόνο, αλλά είχα πάρει τα απλά buscopan, ίσως αν έπαιρνα τα ενισχυμένα να μην ένιωθα και τίποτα. Ευτυχώς η εξέταση έδειξε ότι όλα είναι καλά.

Φιλιά σε όλες σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...