Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μάρτης ήρθε, άνοιξη μπήκε, ένα λουλουδάκι σε κάθε κοιλίτσα να ανθίσει 🥀🌹🌷🌸🌻🌼


Recommended Posts

στις πριν 3 ώρες, ο/η evaioan είπε:

Και εμένα μου σύστησαν salospir διότι ήταν χαμηλή η τιμή της pappa και αρκετά υψηλή η χοριακη οπότε μου το έδωσαν για να είναι σίγουροι ότι θα δουλεύει καλά ο πλακούντας μου είπαν. Και εμένα από το αποτέλεσμα των αιματολογικων και μετά τα ξεκίνησα. 

Θυμάσαι τους αριθμούς σου ;

Χοριακη 19.8 ΙU/L

Papp-a 2.520 IU/L

 

Προεκλαμψία πριν την 37 η....  1 στα 186 

Μάλλον για αυτό είπε για την πίεση. Ενταξει καλά κάνουν και μας το προλαβαίνουν 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα! Χρόνια πολλά! Η Παναγία να μας βοηθήσει όλες να αποκτήσουμε τα μωρακια μας! 

@babyblue94 συγχαρητήρια για τα πολύ καλά αποτελέσματα της αυχενικής!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η babyblue94 είπε:

Θυμάσαι τους αριθμούς σου ;

Χοριακη 19.8 ΙU/L

Papp-a 2.520 IU/L

 

Προεκλαμψία πριν την 37 η....  1 στα 186 

Μάλλον για αυτό είπε για την πίεση. Ενταξει καλά κάνουν και μας το προλαβαίνουν 

Pappa 0,73 IU/L

Β χοριακη 24,28 IU/L

ίδιες πιθανότητες για προεκλαμψια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Hopemumtobe να σε ρωτήσω τελικά θα ελέγξετε το σπερμα τώρα; Ή επειδή έγινε η σύλληψη κ η εγκυμοσύνη λογικά σίγουρα βελτιώθηκε και δε θα το κοιτάξετε κατά ποσό βοήθησε όλη η διαδικασία; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η evaioan είπε:

Pappa 0,73 IU/L

Β χοριακη 24,28 IU/L

ίδιες πιθανότητες για προεκλαμψια

Ε τότε μάλλον αυτό βλέπουν. Τις πιθανότητες της προεκλαμψιας. Εντάξει αφού τα προλαβαίνουμε..όλα καλά θα πάνε. ♥️♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

@Hopemumtobe να σε ρωτήσω τελικά θα ελέγξετε το σπερμα τώρα; Ή επειδή έγινε η σύλληψη κ η εγκυμοσύνη λογικά σίγουρα βελτιώθηκε και δε θα το κοιτάξετε κατά ποσό βοήθησε όλη η διαδικασία; 

Κοριτσι μου γενικα αρχικα περιμενουμε να δουμε αν θα συνεχιστει κανονικα εγκυμοσυνη κλπ οποτε μεχρι τοτε συνεχιζει τουλαχιστον τις βιταμινες κλπ. Μετα δεν ξερω τι θανκανουμε καθολου, πρεπει να μιλησουμε με ανδρολογο.. Παντως ακομη ποναει οποτε λογικα πρεπει να τον δει ανδρολογος οπως και να εχει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@babyblue94κ γω είχα για προεκλαμψια 1/100 περίπου (λίγο καλύτερο αλλά δε θυμάμαι ακριβώς πόσο). Οκ απλα από ένα σημείο κ μετά μετρούσα την πίεση μου (ποτέ δεν ανέβηκε) κ έκανα συχνά αναλύσεις ούρων (κάθε εβδομάδα δλδ πολύ συχνά). Όντως εμφανίστηκε λεύκωμα που είναι ένδειξη όμως χωρίς άλλο σύμπτωμα. Κ εμφανίστηκε στην 37η με 38η εβδομάδα πια οπότε οκ... Παρακολούθηση θέλει βασικά κ αποχή από το αλάτι πολύ.

Με το καλό! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μου Χρονια πολλα!!!! Υγεια να εχουμε και του χρονου ευχομαι να κραταμε γερα μωρα στην αγκαλια μας!! 🙏🙏🙏Επισης θερμες ευχες σε οσες γιορταζουν σημερα!!!❤🥰🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 24/3/2022 at 8:41 ΜΜ, ο/η misofeggaro είπε:

Πάλι απόψε δε νιώθω καλά το στομάχι μου και τώρα ψήνω κοτόπουλο να φάμε και με ενοχλεί η μυρωδιά. Τι να πω, κατά φαντασίαν έγκυος θα καταλήξω . Έτσι ήμουν και στην προηγούμενη εγκυμοσύνη πριν το θετικό, ήθελα να τρώω σκόρδο και με ενοχλούσαν οι μυρωδιές, ειδικά της ρίγανης... 

Δεν λέω ότι είναι λάθος τα τεστ, αλλά μήπως έγινε αργότερα ωορηξια + εμφύτευση άρα μιλάμε για μια εβδομάδα συν να αρχίσει να δείχνει η χοριακη. Μωρέ να σου πω την αλήθεια τσιγκουνευομαι τα 20 ευρώ για την χοριακη. Έχω ένα τελευταίο τεστ ψηφιακό, κάπου διάβασα ότι σε περιπτώσεις καθυστερημενης σύλληψης η χοριακη δείχνει μετά την 36η. Οπότε ίσως το κάνω Κυριακή, αν δεν έχουμε καμιά δυσάρεστη έκπληξη... Ο μεγαλύτερος κύκλος μου ήταν 38.

 

Μπορει να μου πει κάποιο κορίτσι αν πριν το θετικό τεστ εγκυμοσύνης παρατήρησε κολπικά υγρά διάφανα σαν μύξ@; 

Καλησπέρα γλυκιά μου, εγώ είχα πολλά υγρά τις μέρες πριν την περίοδο και τέλικά ήμουν έγκυος 😊 στο εύχομαι❤️❤️
 

Σε ποια μέρα είσαι σήμερα; Είδα ότι ο μεγαλύτερος κύκλος σου έχει φτάσει μέχρι 38 μέρες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρόνια πολλά κοριτσάκια μου!!! 🇬🇷💙

Ελπίζω να περάσατε τέλεια σήμερα!!!💗💗💗

Εμείς βγήκαμε βόλτα με τη μπουμπου🎀 9 ημερών σήμερα το κορίτσι μου🌸💞 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μου καλημερα!  Σημερα ειμαι αυπνη και αγχωμενη! Ανοιξα και ξεχωριστο θεμα, αλλα σας γραφω κι εγω μηπως ξερετε κατι

Ειμαι πολυ αγχωμενη γιατι χθες στις 11 το βραδυ με επιασε ξαφνικα αρκετα εντονος πονος χαμηλα σαν περιοδου. Προσπαθησα να σκεφτω οτι δεν ειναι κατι και να κοιμηθω για να περασει. Ξυπνησα στις 3 το πρωι και ο πονος συνεχιζε οποτε δεν μπορουσα να κοιμηθω μεχρι τις 4και. Δεν ηταν αφορητος πονος αλλα σιγουρα εντονος οκαι συνεχομενος σαν οταν περιμενεις περιοδο. Ξυπνησα σημερα το πρωι και εχει φυγει. 

Τις προηγουμενες μερες ειχα μονο ελαφρα πονακια αλλα οχι σαν αυτο, τη μονη μερα που θυμαμαι να ειχα το ιδιο ειναι 3 μερες πριν την καθυστερηση. Πριν εμφανιστει δεν ειχα κουραστει η σηκωσει βαρη κλπ, το μονο που συνεβη ειναι οτι μιλουσα  για πολλη ωρα στο τηλ  με μια φιλη που μου ελεγε για ενα σοβαρο οικογενειακο θεμα  και ειχα στενοχωρηθει οποτε καπως ψυχολογικα αισθανομουν κουρασμενη.

Φοβαμαι μηπως εγινε κατι κακο...μηπως εχει τυχει σε καποια αλλη κοπελα? @Princess28 @marinamanoulitsa @Nat20 @babyblue94 @Tokyo @evaioan @MyNa

Οσο και να ξερω οτι ειναι πολυ αρχη εγκυμοσυνης και πρεπει να ειμαι επιφυλακτικη ηδη το εχω πιστεψει πολυ ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Hopemumtobe είπε:

Κοριτσια μου καλημερα!  Σημερα ειμαι αυπνη και αγχωμενη! Ανοιξα και ξεχωριστο θεμα, αλλα σας γραφω κι εγω μηπως ξερετε κατι

Ειμαι πολυ αγχωμενη γιατι χθες στις 11 το βραδυ με επιασε ξαφνικα αρκετα εντονος πονος χαμηλα σαν περιοδου. Προσπαθησα να σκεφτω οτι δεν ειναι κατι και να κοιμηθω για να περασει. Ξυπνησα στις 3 το πρωι και ο πονος συνεχιζε οποτε δεν μπορουσα να κοιμηθω μεχρι τις 4και. Δεν ηταν αφορητος πονος αλλα σιγουρα εντονος οκαι συνεχομενος σαν οταν περιμενεις περιοδο. Ξυπνησα σημερα το πρωι και εχει φυγει. 

Τις προηγουμενες μερες ειχα μονο ελαφρα πονακια αλλα οχι σαν αυτο, τη μονη μερα που θυμαμαι να ειχα το ιδιο ειναι 3 μερες πριν την καθυστερηση. Πριν εμφανιστει δεν ειχα κουραστει η σηκωσει βαρη κλπ, το μονο που συνεβη ειναι οτι μιλουσα  για πολλη ωρα στο τηλ  με μια φιλη που μου ελεγε για ενα σοβαρο οικογενειακο θεμα  και ειχα στενοχωρηθει οποτε καπως ψυχολογικα αισθανομουν κουρασμενη.

Φοβαμαι μηπως εγινε κατι κακο...μηπως εχει τυχει σε καποια αλλη κοπελα? @Princess28 @marinamanoulitsa @Nat20 @babyblue94 @Tokyo @evaioan @MyNa

Οσο και να ξερω οτι ειναι πολυ αρχη εγκυμοσυνης και πρεπει να ειμαι επιφυλακτικη ηδη το εχω πιστεψει πολυ ...

Κοπέλα μου.... Τώρα γιατί να σε αγχωσουμε εμείς;;;; εγώ δεν θα σου πω τίποτα γιατί ΠΡΈΠΕΙ να είσαι ήρεμη!!! Θα σου πω ότι Πρέπει ΆΜΕΣΑ να πάρεις τηλέφωνο τον γυναικολόγο σου να του το πεις γιατί θα σου δώσει μάλλον μεγαλύτερη δόση προγεστερονης!!εγώ έτσι όταν ειχα αρκετά πονακια στον μικρό μου γιο (που όλα πήγαν καλά εν τέλει 😁) μου έδωσε πρωί βράδυ προγεστερονη και πολλή ξεκούραση... Κοίτα να είσαι ξαπλα !!! Όμως μόνο ο γυναικολόγος σου είναι αρμόδιος να σου πει τι θα κανεις για φάρμακα. Φιλιά και μην αγχωνεσαι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου.. @Hopemumtobe μιλά με τον γιατρό σου.. θυμάμαι είχα και εγώ πονακια .. μια φίλη είχε πολυ εντονους πονους οταν συγχιζοταν αλλα ο γιατρος σου ειναι ο μονος που θα σου δωσει την απάντηση.. δεν πιστευω να ειναι τπτ..εγω οταν εχασα το 2ο μωρο δεν ειχα πονακια απλα ξαφνικα αιμα και μετά πονακια .. μην αγχώνεσαι άδικα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Καλησπέρα γλυκιά μου, εγώ είχα πολλά υγρά τις μέρες πριν την περίοδο και τέλικά ήμουν έγκυος 😊 στο εύχομαι❤️❤️
 

Σε ποια μέρα είσαι σήμερα; Είδα ότι ο μεγαλύτερος κύκλος σου έχει φτάσει μέχρι 38 μέρες

Καλημέρα και στις δύο σας! 😍 Φαντάζομαι τη μπουμπού με τα καλά της να κόβει βόλτες στην παρέλαση, φαντάζομαι όλοι θα σας κοιταγαν με τόσο όμορφο και νεογέννητο μωρό! 

 

Σήμερα είμαι 35η. Από εχθές το στήθος μου το νιώθω πιο γεμάτο. Μακάρι να είμαι έγκυος, έριξα πολύ κλάμα χθες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Hopemumtobe είπε:

Κοριτσια μου καλημερα!  Σημερα ειμαι αυπνη και αγχωμενη! Ανοιξα και ξεχωριστο θεμα, αλλα σας γραφω κι εγω μηπως ξερετε κατι

Ειμαι πολυ αγχωμενη γιατι χθες στις 11 το βραδυ με επιασε ξαφνικα αρκετα εντονος πονος χαμηλα σαν περιοδου. Προσπαθησα να σκεφτω οτι δεν ειναι κατι και να κοιμηθω για να περασει. Ξυπνησα στις 3 το πρωι και ο πονος συνεχιζε οποτε δεν μπορουσα να κοιμηθω μεχρι τις 4και. Δεν ηταν αφορητος πονος αλλα σιγουρα εντονος οκαι συνεχομενος σαν οταν περιμενεις περιοδο. Ξυπνησα σημερα το πρωι και εχει φυγει. 

Τις προηγουμενες μερες ειχα μονο ελαφρα πονακια αλλα οχι σαν αυτο, τη μονη μερα που θυμαμαι να ειχα το ιδιο ειναι 3 μερες πριν την καθυστερηση. Πριν εμφανιστει δεν ειχα κουραστει η σηκωσει βαρη κλπ, το μονο που συνεβη ειναι οτι μιλουσα  για πολλη ωρα στο τηλ  με μια φιλη που μου ελεγε για ενα σοβαρο οικογενειακο θεμα  και ειχα στενοχωρηθει οποτε καπως ψυχολογικα αισθανομουν κουρασμενη.

Φοβαμαι μηπως εγινε κατι κακο...μηπως εχει τυχει σε καποια αλλη κοπελα? @Princess28 @marinamanoulitsa @Nat20 @babyblue94 @Tokyo @evaioan @MyNa

Οσο και να ξερω οτι ειναι πολυ αρχη εγκυμοσυνης και πρεπει να ειμαι επιφυλακτικη ηδη το εχω πιστεψει πολυ ...

Στην αρχή της εγκυμοσύνης είχα και εγώ έντονους πόνους, αγχωνομουν με διαφορα και όταν με έπιαναν οι πόνοι έτρεχα στην τουαλέτα να δω αν έχω αίμα. Νομίζω είναι λογικό να πονάς, ανοίγει η μήτρα σου. Φυσικά να μιλήσεις με τον γιατρό σου. Οι πόνοι στα γεννητικά όργανα την περίοδο της εγκυμοσύνης σε όλα τα στάδια υπάρχουν να ξερεις. Ακόμα και τώρα στον πέμπτο είναι μέρες που πονάω και τραβάει το μωρό νομίζω θα βγει. Κάθομαι για αρκετή ώρα στον καναπέ και ηρεμώ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Hopemumtobe είπε:

Κοριτσια μου καλημερα!  Σημερα ειμαι αυπνη και αγχωμενη! Ανοιξα και ξεχωριστο θεμα, αλλα σας γραφω κι εγω μηπως ξερετε κατι

Ειμαι πολυ αγχωμενη γιατι χθες στις 11 το βραδυ με επιασε ξαφνικα αρκετα εντονος πονος χαμηλα σαν περιοδου. Προσπαθησα να σκεφτω οτι δεν ειναι κατι και να κοιμηθω για να περασει. Ξυπνησα στις 3 το πρωι και ο πονος συνεχιζε οποτε δεν μπορουσα να κοιμηθω μεχρι τις 4και. Δεν ηταν αφορητος πονος αλλα σιγουρα εντονος οκαι συνεχομενος σαν οταν περιμενεις περιοδο. Ξυπνησα σημερα το πρωι και εχει φυγει. 

Τις προηγουμενες μερες ειχα μονο ελαφρα πονακια αλλα οχι σαν αυτο, τη μονη μερα που θυμαμαι να ειχα το ιδιο ειναι 3 μερες πριν την καθυστερηση. Πριν εμφανιστει δεν ειχα κουραστει η σηκωσει βαρη κλπ, το μονο που συνεβη ειναι οτι μιλουσα  για πολλη ωρα στο τηλ  με μια φιλη που μου ελεγε για ενα σοβαρο οικογενειακο θεμα  και ειχα στενοχωρηθει οποτε καπως ψυχολογικα αισθανομουν κουρασμενη.

Φοβαμαι μηπως εγινε κατι κακο...μηπως εχει τυχει σε καποια αλλη κοπελα? @Princess28 @marinamanoulitsa @Nat20 @babyblue94 @Tokyo @evaioan @MyNa

Οσο και να ξερω οτι ειναι πολυ αρχη εγκυμοσυνης και πρεπει να ειμαι επιφυλακτικη ηδη το εχω πιστεψει πολυ ...

Αρχικά όπως λένε όλα τα κορίτσια. Να μιλήσεις με τον γιατρό. Μπορεί να θέλει προγεστερόνη και ξεκούραση. Όπως εγώ που είχα μικρή αποκόλληση. Κάτι εγώ πιστεύω αν ήταν κάτι κακό κάποιες βλέπουν αίμα και μετά πόνους. 

Εσύ σου δεν έχει δει αιμα να μην αγχώνεσαι. Εμένα μου έλεγε ο γιατρός όσο δεν βλέπεις αίμα, πάει καλά. Θυμάμαι μέχρι 6 η εβδομάδα είχα και εγώ κάτι πόνους σαν περιόδου και φοβόμουν μην μου έρθει η περίοδος. Ακόμα και τώρα νιώθω κάτι τραυηγματαω που δεν μπορώ να τα εξηγήσω και τα κάτω πονακια. 

Μην ανησυχείς και καλά κάνεις και το έχεις πιστέψει. Ακολούθα τον γιατρό σου και θα πάνε όλα καλά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Hopemumtobe είπε:

Κοριτσια μου καλημερα!  Σημερα ειμαι αυπνη και αγχωμενη! Ανοιξα και ξεχωριστο θεμα, αλλα σας γραφω κι εγω μηπως ξερετε κατι

Ειμαι πολυ αγχωμενη γιατι χθες στις 11 το βραδυ με επιασε ξαφνικα αρκετα εντονος πονος χαμηλα σαν περιοδου. Προσπαθησα να σκεφτω οτι δεν ειναι κατι και να κοιμηθω για να περασει. Ξυπνησα στις 3 το πρωι και ο πονος συνεχιζε οποτε δεν μπορουσα να κοιμηθω μεχρι τις 4και. Δεν ηταν αφορητος πονος αλλα σιγουρα εντονος οκαι συνεχομενος σαν οταν περιμενεις περιοδο. Ξυπνησα σημερα το πρωι και εχει φυγει. 

Τις προηγουμενες μερες ειχα μονο ελαφρα πονακια αλλα οχι σαν αυτο, τη μονη μερα που θυμαμαι να ειχα το ιδιο ειναι 3 μερες πριν την καθυστερηση. Πριν εμφανιστει δεν ειχα κουραστει η σηκωσει βαρη κλπ, το μονο που συνεβη ειναι οτι μιλουσα  για πολλη ωρα στο τηλ  με μια φιλη που μου ελεγε για ενα σοβαρο οικογενειακο θεμα  και ειχα στενοχωρηθει οποτε καπως ψυχολογικα αισθανομουν κουρασμενη.

Φοβαμαι μηπως εγινε κατι κακο...μηπως εχει τυχει σε καποια αλλη κοπελα? @Princess28 @marinamanoulitsa @Nat20 @babyblue94 @Tokyo @evaioan @MyNa

Οσο και να ξερω οτι ειναι πολυ αρχη εγκυμοσυνης και πρεπει να ειμαι επιφυλακτικη ηδη το εχω πιστεψει πολυ ...

Εγώ είχα πολύ ελαφριά πονακια στην αρχή και κατά τη διάρκεια. Ούτε περιόδου βέβαια έχω δυνατά οπότε έμοιαζαν. Το γιατρό σου ρώτα αλλά είμαι σίγουρη οτι δε θα είναι κάτι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Hopemumtobe επειδή ως τώρα είχες ενδομυχα το άγχος της σύλληψης από εδώ και έπειτα θα αντιληφθείς ότι θα έχεις το άγχος της κύησης δηλ. να έρθει υγιές δυνατό και στην ώρα του αυτό το μωρό. Τρόποι αντιμετώπισης που έχω βρει είναι το χλιαρό μπάνιο, το χαιδεμα στην κοιλια, με παρακολουθούν δύο γυναικολόγοι που δεν γνωρίζονται μεταξύ τους, όταν πάω Αθήνα στους δικούς μου μπορεί να πεταχτώ για υπέρηχο και σε έναν Καθηγητή εκεί για μια πιο λεπτομερή συζήτηση, πήρα λάδι από την Παναγία και βάζω στην κοιλιά, προσεύχομαι και αναλαμβάνω όσο γίνεται λιγότερες υποχρεώσεις. Στη δουλειά πήρα άδεια από τον τρίτο μήνα διότι είχα μικρή αιμορραγία. Αυτά ως τώρα και φυσικά ελπίζω να είναι καλά το μωρο. Θα αλλάξει η ζωή σου σταδιακά. Βιώνεις τα πρώτα σημάδια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η MyNa είπε:

Εγώ είχα πολύ ελαφριά πονακια στην αρχή και κατά τη διάρκεια. Ούτε περιόδου βέβαια έχω δυνατά οπότε έμοιαζαν. Το γιατρό σου ρώτα αλλά είμαι σίγουρη οτι δε θα είναι κάτι.

 

στις πριν 34 λεπτά, ο/η babyblue94 είπε:

Αρχικά όπως λένε όλα τα κορίτσια. Να μιλήσεις με τον γιατρό. Μπορεί να θέλει προγεστερόνη και ξεκούραση. Όπως εγώ που είχα μικρή αποκόλληση. Κάτι εγώ πιστεύω αν ήταν κάτι κακό κάποιες βλέπουν αίμα και μετά πόνους. 

Εσύ σου δεν έχει δει αιμα να μην αγχώνεσαι. Εμένα μου έλεγε ο γιατρός όσο δεν βλέπεις αίμα, πάει καλά. Θυμάμαι μέχρι 6 η εβδομάδα είχα και εγώ κάτι πόνους σαν περιόδου και φοβόμουν μην μου έρθει η περίοδος. Ακόμα και τώρα νιώθω κάτι τραυηγματαω που δεν μπορώ να τα εξηγήσω και τα κάτω πονακια. 

Μην ανησυχείς και καλά κάνεις και το έχεις πιστέψει. Ακολούθα τον γιατρό σου και θα πάνε όλα καλά

 

στις πριν 1 ώρα, ο/η evaioan είπε:

Στην αρχή της εγκυμοσύνης είχα και εγώ έντονους πόνους, αγχωνομουν με διαφορα και όταν με έπιαναν οι πόνοι έτρεχα στην τουαλέτα να δω αν έχω αίμα. Νομίζω είναι λογικό να πονάς, ανοίγει η μήτρα σου. Φυσικά να μιλήσεις με τον γιατρό σου. Οι πόνοι στα γεννητικά όργανα την περίοδο της εγκυμοσύνης σε όλα τα στάδια υπάρχουν να ξερεις. Ακόμα και τώρα στον πέμπτο είναι μέρες που πονάω και τραβάει το μωρό νομίζω θα βγει. Κάθομαι για αρκετή ώρα στον καναπέ και ηρεμώ. 

 

στις πριν 1 ώρα, ο/η Nandia- είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου.. @Hopemumtobe μιλά με τον γιατρό σου.. θυμάμαι είχα και εγώ πονακια .. μια φίλη είχε πολυ εντονους πονους οταν συγχιζοταν αλλα ο γιατρος σου ειναι ο μονος που θα σου δωσει την απάντηση.. δεν πιστευω να ειναι τπτ..εγω οταν εχασα το 2ο μωρο δεν ειχα πονακια απλα ξαφνικα αιμα και μετά πονακια .. μην αγχώνεσαι άδικα.. 

 

στις πριν 1 ώρα, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Κοπέλα μου.... Τώρα γιατί να σε αγχωσουμε εμείς;;;; εγώ δεν θα σου πω τίποτα γιατί ΠΡΈΠΕΙ να είσαι ήρεμη!!! Θα σου πω ότι Πρέπει ΆΜΕΣΑ να πάρεις τηλέφωνο τον γυναικολόγο σου να του το πεις γιατί θα σου δώσει μάλλον μεγαλύτερη δόση προγεστερονης!!εγώ έτσι όταν ειχα αρκετά πονακια στον μικρό μου γιο (που όλα πήγαν καλά εν τέλει 😁) μου έδωσε πρωί βράδυ προγεστερονη και πολλή ξεκούραση... Κοίτα να είσαι ξαπλα !!! Όμως μόνο ο γυναικολόγος σου είναι αρμόδιος να σου πει τι θα κανεις για φάρμακα. Φιλιά και μην αγχωνεσαι

Ευχαριστω παρα  πολυ κοριτσια μου ,χθες βραδυ ειχα σκασει απο στενοχωρια και ξερεις βραδιατικα ειναι λιγο περιεργο δεν ξερεις και τι να κανεις, Λοιπον πηρα το γιατρο μου ειπε αν ξαναπονεσω με βλεπει και σημερα αλλιως αν θελω να παω Δευτερα αντι για Παρασκευη. Μου ειπε οτι δςεν φοβαται τοσο για αποβολη γιατι συνηθως πρωτα εχεις αιμα και μετα πονακια. Μου ειπε λιγο οτι αγχωνεται μονο για περιπτωση για  εξωμητριο αλλα εφοσον το ειχαμε δει οκ θα προκειται για πολυ σπανια περιπτωση να ειναι εξωμητριο δεν καταλαβα ακριβες λεπτομερειες. Μου ειπε οτι μπορει να ειναι και απο εντερο, η γενικα συμβαινει στην αρχη κλπ. Κοριτσια ελπιζω να συνεχισουν ολα καλα γιατι χθες βραδυ νομιζα οτι ολα τελειωσαν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια μου! Να περασετε ενα ομορφο σαββατο!!

@Hopemumtobeδεν ξερω δυστυχως να σε βοηθησω. Θα σου μεταφερω ομως την ιστορια μιας φιλης η οποια στην αρχη της εγκυμοσυνης της ειχε παρα πολυ εντονο πονο στα γυναικολογικα και πηρε τηλ το γιατρο της. Της ειπε οτι ηταν η μητρα π την πονουσε κι οτι μεγαλωνει λογω πρωτης εγκυμοσυνης! Ειχε δικιο ο γιατρος κ ολα πηγαν τελεια!! Γεννησε το κοριτσακι της!!! Ευχομαι να μην ειναι κατι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η evaioan είπε:

@Hopemumtobe επειδή ως τώρα είχες ενδομυχα το άγχος της σύλληψης από εδώ και έπειτα θα αντιληφθείς ότι θα έχεις το άγχος της κύησης δηλ. να έρθει υγιές δυνατό και στην ώρα του αυτό το μωρό. Τρόποι αντιμετώπισης που έχω βρει είναι το χλιαρό μπάνιο, το χαιδεμα στην κοιλια, με παρακολουθούν δύο γυναικολόγοι που δεν γνωρίζονται μεταξύ τους, όταν πάω Αθήνα στους δικούς μου μπορεί να πεταχτώ για υπέρηχο και σε έναν Καθηγητή εκεί για μια πιο λεπτομερή συζήτηση, πήρα λάδι από την Παναγία και βάζω στην κοιλιά, προσεύχομαι και αναλαμβάνω όσο γίνεται λιγότερες υποχρεώσεις. Στη δουλειά πήρα άδεια από τον τρίτο μήνα διότι είχα μικρή αιμορραγία. Αυτά ως τώρα και φυσικά ελπίζω να είναι καλά το μωρο. Θα αλλάξει η ζωή σου σταδιακά. Βιώνεις τα πρώτα σημάδια. 

Σε ευχαριστω πολυ κοριτσι μου, πολυ ωραια τα γραφεις.. Αυτο με τους 2 γυναικολογους για μενα ειναι αδυνατον, εννοω αν χρειαστει να παω και σε εναν δευτερο  γιατι ειμαι σε πολυ μικρο μερος.  Αλλα ευχαριστω για ολα τα υπολοιπα ειμαι σιγουρη πως θα βοηθησουν!🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Hopemumtobe είπε:

Κοριτσια μου καλημερα!  Σημερα ειμαι αυπνη και αγχωμενη! Ανοιξα και ξεχωριστο θεμα, αλλα σας γραφω κι εγω μηπως ξερετε κατι

Ειμαι πολυ αγχωμενη γιατι χθες στις 11 το βραδυ με επιασε ξαφνικα αρκετα εντονος πονος χαμηλα σαν περιοδου. Προσπαθησα να σκεφτω οτι δεν ειναι κατι και να κοιμηθω για να περασει. Ξυπνησα στις 3 το πρωι και ο πονος συνεχιζε οποτε δεν μπορουσα να κοιμηθω μεχρι τις 4και. Δεν ηταν αφορητος πονος αλλα σιγουρα εντονος οκαι συνεχομενος σαν οταν περιμενεις περιοδο. Ξυπνησα σημερα το πρωι και εχει φυγει. 

Τις προηγουμενες μερες ειχα μονο ελαφρα πονακια αλλα οχι σαν αυτο, τη μονη μερα που θυμαμαι να ειχα το ιδιο ειναι 3 μερες πριν την καθυστερηση. Πριν εμφανιστει δεν ειχα κουραστει η σηκωσει βαρη κλπ, το μονο που συνεβη ειναι οτι μιλουσα  για πολλη ωρα στο τηλ  με μια φιλη που μου ελεγε για ενα σοβαρο οικογενειακο θεμα  και ειχα στενοχωρηθει οποτε καπως ψυχολογικα αισθανομουν κουρασμενη.

Φοβαμαι μηπως εγινε κατι κακο...μηπως εχει τυχει σε καποια αλλη κοπελα? @Princess28 @marinamanoulitsa @Nat20 @babyblue94 @Tokyo @evaioan @MyNa

Οσο και να ξερω οτι ειναι πολυ αρχη εγκυμοσυνης και πρεπει να ειμαι επιφυλακτικη ηδη το εχω πιστεψει πολυ ...

Καλημέρα κορίτσι μου! 🌸

Νομίζω να έχεις πόνους περιόδου είναι φυσιολογικό..τώρα δε ξέρω πόσο έντονοι ήταν, αλλά είδα μίλησες με το γιατρό σου και σε καθησύχασε! 

Όλα καλά θα πάνε, μπορεί να μεγαλώνει και η μήτρα ή να είναι από το έντερο . Όσο δε βλέπεις αίμα οκ είναι❤️

Θα πας τη Δευτέρα και θα δείτε❤️Να μην αγχώνεσαι και αγχώνεις το μπεμπάκι❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η Hopemumtobe είπε:

 

 

 

 

Ευχαριστω παρα  πολυ κοριτσια μου ,χθες βραδυ ειχα σκασει απο στενοχωρια και ξερεις βραδιατικα ειναι λιγο περιεργο δεν ξερεις και τι να κανεις, Λοιπον πηρα το γιατρο μου ειπε αν ξαναπονεσω με βλεπει και σημερα αλλιως αν θελω να παω Δευτερα αντι για Παρασκευη. Μου ειπε οτι δςεν φοβαται τοσο για αποβολη γιατι συνηθως πρωτα εχεις αιμα και μετα πονακια. Μου ειπε λιγο οτι αγχωνεται μονο για περιπτωση για  εξωμητριο αλλα εφοσον το ειχαμε δει οκ θα προκειται για πολυ σπανια περιπτωση να ειναι εξωμητριο δεν καταλαβα ακριβες λεπτομερειες. Μου ειπε οτι μπορει να ειναι και απο εντερο, η γενικα συμβαινει στην αρχη κλπ. Κοριτσια ελπιζω να συνεχισουν ολα καλα γιατι χθες βραδυ νομιζα οτι ολα τελειωσαν

Κοπέλα μου θα μας τρελάνει ο γιατρός;;;;;; τι εξωμήτριο;;;;; εφόσον είδε σάκο ενδομητριο, πως θα είναι εξωμήτριο;;;;; κάτι δεν στέκει!!! Δεν κολλάει αυτό όλο!!!!! Σίγουρα είδε σάκο; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Κοπέλα μου θα μας τρελάνει ο γιατρός;;;;;; τι εξωμήτριο;;;;; εφόσον είδε σάκο ενδομητριο, πως θα είναι εξωμήτριο;;;;; κάτι δεν στέκει!!! Δεν κολλάει αυτό όλο!!!!! Σίγουρα είδε σάκο; 

Μου ειοε οτι ειδε σακο αλλα σε καποιες υπερβολικα σπανιες περιπτωσεις  δηλαδη  πααααρα πολυ σπαννια μπορει να υπαρχει ψευδοσακος αν καταλαβα καλα.  Αλλα μου το ειπε σαν κατι υπερβολικα απιθανο οχι για πιθανοτητα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...