Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΣΕΠTEMΡΙΟΥ 2022 <3


Recommended Posts

στις πριν 8 ώρες, ο/η Elk είπε:

Καλημέρα κορίτσια 

ααα ωραία αφού βγηκε καλή γιατί το σκεφτόσουν πριν την κανείς πως σου φάνηκε ; Σε δυσκόλεψε να πιεις το υγρό ;  οι μύκητες δεν πιστεύω ότι είναι κάτι θα πάρεις θεραπεία θα περάσει εγώ με ουρολοίμωξη και μύκητες έχω χρόνια που με ταλαιπωρούν και περίμενε να σου πω την αλήθεια μέσα στην εγκυμοσύνη να με πιάσει αλλά για την ώρα δεν με ενόχλησε..

ολες λίγο πολύ κάτι μας προβληματίζει αυτό είναι αλήθεια εχουμε τα θεματάκια μας… αν το μωρακι σου βρίσκει χώρο θα σε αφήσει μέχρι να σου σπάσουν τα νερά ; Ή θα σε βάλει να γεννήσεις όπως και να έχει νωρίτερα  ;   
 

Μια γνωστή μου που είναι 2 βδομαδες πιο μετά από εμένα πήγε σε παιδίατρο πριν λιγες μερες επίσκεψη χρειάζεται να πάμε σε παιδίατρο από τωρα ; 

Κορίτσια κ εμένα μου έχουν πει ένα μήνα πριν την γέννα συνήθως ενημερώνουν την/τον παιδίατρο και του λές Πητ κ σου λέει ποτέ να ξανά μιλήσετε! Εγώ πάντως μετά τον 15αυγουστο θα πάρω τηλ! 

Επίσης εγώ πήγα γιατρο στις 31εβδ κ ήθελε πάλι σε 4εβδ να με δει άρα περίπου θα κλείσω ραντεβού στις 35εβδ. Μετά μας βλέπουν πιο συχνά ε???? Η έχει να κάνει με τον γιατρό και την κάθε περίπτωση?????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 2 ώρες, ο/η Elk είπε:

Δυστηχως δεν μπορω να πάω να με δει από κοντά είμαι μακρια θα πρέπει να πάω να βρω άλλο γιατρό να μου πει αν δεν μπορέσει ο δικός μου.. 

τοσα πολλά σε παίρνει 100 ευρώ;  Έλα ρε

ααα κατάλαβα όποτε καλύτερα να πας με πρόγραμμα να μην κανείς ολική αναισθησία.. εγω ούτε επισκληρίδειο θέλω να κάνω την φοβαμαι και αυτήν αλλά δεν πιστεύω να μπορεσω να γεννήσω χωρίς 😕

Έβγαλα ραγάδες στην κοιλιά μου ρε γαμωτο ήταν χαμηλά τώρα άλλαζα ρούχα και τις είδε ο αντρας μου, εγω δεν μπορούσα να τις δω εβαλα καθρέφτη και  τις ειδα είναι και αρκετές 😢

Μην στεναχωριέσαι κορίτσι μου για τις ραγαδες σου!!!! Δυστυχώς έχει να κάνει κ με το δέρμα τις κάθε μία!!!! Ευτυχώς αυτά είναι ωραία σημάδια 😜😜😜😜😜 εγώ πάντως είχα από πριν χαχαχχα κ περιμένω να βγάλω κ άλλες!!!!!! Αλλά.τι να κάνουμε..... 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η irini5 είπε:

Εγώ δε φοβάμαι την επισκληριδιο φαντάζομαι δε θα είναι κάτι...μια ένεση σαν να σου κάνει ολική αναισθησια..ετσι το σκέφτομαι τουλάχιστον !εμένα η τομή της καισαρικής με τρομάζει κ ότι μετά δε θα μπορώ να σηκωθώ εύκολα..το είχα περάσει κ με την λαπαροσκόπηση κ ήταν πολύ βάναυσο..Τέσπα θα δίνουν χάπια θα με παρακολουθούν θα είναι καλυτερα...γιατι τότε είχα μείνει μόνο ένα βράδυ μεσα..θα δούμε !!

Ωχ Έβγαλες ;;υπάρχει κρέμα ομως...κανω λάθος ;;της φρεζιντερμ.ξέρεις εκεί κάτω μπορεί να μην έβαζες..όντως..εμένα μου είχε τονίσει η φίλη μου να βάζω εκεί κάτω παρόλο που δε βλέπω αλλά και γύρω από τον ομφαλό..κ στο στήθος πάνω πάνω .μέχρι στιγμής δεν έχω βγάλει .αλλά εσύ είσαι κ πιο μπροστά από εμένα..πολλές βγάζουμε στον ένατο..εγώ κάπως έτσι λίγο σχημάτισα την γραμμουλα που λένε .εσείς ;

Εγώ την φοβαμαι την επισκληρίδειο γιατί σου την κάνουν την ένεση πισω στην σπονδυλική στήλη χαμηλά περνάν τόσα νεύρα από εκεί έχω χειρουργηθεί και σε εκείνο το σημείο και φοβαμαι μην πάθω καμία ζημιά.. 

αυτην την κρέμα βάζω από τον 3 μήνα έβαζα και από κάτω αλλά το σημείο που της έχω ειναι εκεί που τελειώνει το εσώρουχο μου εκεί τις έβγαλα ακριβως από πάνω εκεί δεν ξέρω αν πηγαινε το χερι 🤔 έβαζα και στο στήθος αλλά εμένα στο στήθος μου δεν έχει μεγαλώσει σχεδόν καθόλου  

την μαύρη την γραμμή την έχω βγάλει εγώ δεν είναι κατά μαύρη αλλά έχω φαίνεται αρκετά 

@Katerina. ναι εγώ σε μια βδομάδα μπαίνω στο μήνα μου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Olia4 είπε:

Κορίτσια κ εμένα μου έχουν πει ένα μήνα πριν την γέννα συνήθως ενημερώνουν την/τον παιδίατρο και του λές Πητ κ σου λέει ποτέ να ξανά μιλήσετε! Εγώ πάντως μετά τον 15αυγουστο θα πάρω τηλ! 

Επίσης εγώ πήγα γιατρο στις 31εβδ κ ήθελε πάλι σε 4εβδ να με δει άρα περίπου θα κλείσω ραντεβού στις 35εβδ. Μετά μας βλέπουν πιο συχνά ε???? Η έχει να κάνει με τον γιατρό και την κάθε περίπτωση?????

Εμένα όταν μπήκα στον 8 μήνα με έκανε ραντεβού ανα 2 βδομαδες.. τώρα σε μια βδομαδα που μπαίνω στον μήνα μου θα με βλέπει 1 φορά την εβδομάδα έτσι κατάλαβα δηλαδή ήταν να πάω αυτήν βδομαδα αλλά μου το ακύρωσαν και θα πάω λογικά από Δευτέρα τώρα περιμένω να με πάρουν τηλ καποια στιγμή να μου που ποτε να πάω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Katerina.εγώ έχω ακόμα για να μπω στον μήνα μου..15αυγουστου μπαίνω !δλδ σε 3μιση βδομάδες !!!εσύ ;λίγο πιο μετά αν θυμάμαι ;

@Olia4ναι κ εγώ έτσι..μου είχε πει ο γιατρός στον 8ο ανά δύο βδομάδες και στον 9ο μήνα είναι ανά βδομάδα ανεξαιρέτως περίπτωσης..σε υψηλού κινδύνου παρακολουθεί ανά βδομάδα απ' τον 6ο..μου είχε αναφέρει κ περιπτώσεις !αλλά δε ξέρω ίσως ο κάθε γιατρός έχει άλλη τακτική !!εσένα σου έχει πει κάτι συγκεκριμένο ;;

@ElkΑχ ρε συ σε μια βδομάδα μπαίνεις στο μήνα σου !πως νιώθεις ;;

Κορίτσια εγώ θέλω να είμαι όλη ημέρα ξάπλα κ να ξεκουράζομαι ..επίσης έχω αρχίσει να μη κοιμάμαι καλά με αποτελέσμα να νιώθω κούραση την ημέρα ..

Ναι αν έχεις θέμα κ πίσω λογικό είναι να φοβάσαι λίγο παραπάνω ...αλλά νομίζω πως χωρίς επισκληριδιο ο πόνος θα είναι πολύ έντονος...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Elk είπε:

Δυστηχως δεν μπορω να πάω να με δει από κοντά είμαι μακρια θα πρέπει να πάω να βρω άλλο γιατρό να μου πει αν δεν μπορέσει ο δικός μου.. 

τοσα πολλά σε παίρνει 100 ευρώ;  Έλα ρε

ααα κατάλαβα όποτε καλύτερα να πας με πρόγραμμα να μην κανείς ολική αναισθησία.. εγω ούτε επισκληρίδειο θέλω να κάνω την φοβαμαι και αυτήν αλλά δεν πιστεύω να μπορεσω να γεννήσω χωρίς 😕

Έβγαλα ραγάδες στην κοιλιά μου ρε γαμωτο ήταν χαμηλά τώρα άλλαζα ρούχα και τις είδε ο αντρας μου, εγω δεν μπορούσα να τις δω εβαλα καθρέφτη και  τις ειδα είναι και αρκετές 😢

Άσε. Και εγώ βάζω κρέμες από την αρχή. Έβγαλα μια δεξιά τέρμα. Και μια αριστερά τέρμα. Η αλήθεια είναι εκεί δεν έβαζα ποτέ. Δεν φαντάστηκα ότι πρέπει και εκει. Δηλαδή λόγο πριν πας προς την μέση. Αρκετά πλάγια. Είναι μικροσκοπικές ίσα με το νύχι, τόσο μικρούλες. Και κόκκινες. Τώρα συνεχίζω και βάζω κρέμα και βάζω και εκεί. Σχεδόν δεν φαίνονται δηλαδή τόσο μικρές και σε μήκος που ειναι. 

Γραμμουλα εγώ σχημάτισα πολύ αχνή. Ξεκινάει από κάτω και φτάνει μέχρι τον αφαλό. Αλλά αχνό φαίνεται 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 57 λεπτά, ο/η babyblue94 είπε:

Άσε. Και εγώ βάζω κρέμες από την αρχή. Έβγαλα μια δεξιά τέρμα. Και μια αριστερά τέρμα. Η αλήθεια είναι εκεί δεν έβαζα ποτέ. Δεν φαντάστηκα ότι πρέπει και εκει. Δηλαδή λόγο πριν πας προς την μέση. Αρκετά πλάγια. Είναι μικροσκοπικές ίσα με το νύχι, τόσο μικρούλες. Και κόκκινες. Τώρα συνεχίζω και βάζω κρέμα και βάζω και εκεί. Σχεδόν δεν φαίνονται δηλαδή τόσο μικρές και σε μήκος που ειναι. 

Γραμμουλα εγώ σχημάτισα πολύ αχνή. Ξεκινάει από κάτω και φτάνει μέχρι τον αφαλό. Αλλά αχνό φαίνεται 

Ααα σου βγηκε τόσο πλαγιά ε; Ουτε εγώ βάζω κρέμα τοσο πλαγιά είναι η αλήθεια αν είναι κόκκινες μπορεί και να την γλυτώσεις με κρέμα και να φύγει εμένα δεν μου φαίνονται κόκκινες πάντως πρεπει να έχουν βγει καιρό αλλά εκεί που ήταν δεν τις πείρα είδηση  Εμένα είναι πιο μεγάλες έτσι τις βλέπω δεν πειράζει τι να κάνουμε τώρα χαλάλι τους θα μας μείνουν και σημάδια είναι στο πρόγραμμα και αυτά 

@irini5 περίεργα δεν ξέρω πως νιωθω πλησιάζει ο καιρός και νιώθω τέλειος απροετοίμαστη… φοβαμαι μόνο μην σπάσουν τα νερά εδώ στο χωριό που είμαι και τρέχω να πάω Αθήνα… ελπίζω όταν θα πλησιάζω να γεννήσω να μου πει ο γιατρός να πάω Αθήνα καμία βδομαδα νωρίτερα να είμαι εκεί τουλάχιστον μην τρέχω

Μίλησε η μαμα μου με τον ορθοπεδικό δυστηχως δεν μπορεί να μου δώσει απάντηση αν μπορω να γεννήσω φυσιολογικά μάλλον δεν μπορούν να πάρουν την ευθύνη φαντάζομαι και εξαρτάται από εμένα τι απόφαση θα παρω εγώ.. το μόνο που είπε είναι να έχω την μαγνητική μου μαζί αν κάνω επισκληρίδειο να ξέρει ο αναισθησιολόγος που να την κάνει  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εμένα ο γιατρός τα ίδια μου είπε στον 8ο κάθε δύο εβδομάδες και στον 9ο κάθε εβδομάδα.

Και εγώ ξάπλα θέλω να είμαι όλη την ώρα με το κλιματιστικό αγκαλια αλλά μετά απο λίγο πιανομαι. Βέβαια ορθια δεν αντέχω καθιστή δεν βολεύομαι...γενικά μια κατάσταση δράμα. Ούτε στον ύπνο βολεύομαι. Ώρες ώρες αναρωτιέμαι οι μανούλες που έχουν πάρει πολλά κιλά πως να νιώθουν άραγε ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elk είπε:

Ααα σου βγηκε τόσο πλαγιά ε; Ουτε εγώ βάζω κρέμα τοσο πλαγιά είναι η αλήθεια αν είναι κόκκινες μπορεί και να την γλυτώσεις με κρέμα και να φύγει εμένα δεν μου φαίνονται κόκκινες πάντως πρεπει να έχουν βγει καιρό αλλά εκεί που ήταν δεν τις πείρα είδηση  Εμένα είναι πιο μεγάλες έτσι τις βλέπω δεν πειράζει τι να κάνουμε τώρα χαλάλι τους θα μας μείνουν και σημάδια είναι στο πρόγραμμα και αυτά 

@irini5 περίεργα δεν ξέρω πως νιωθω πλησιάζει ο καιρός και νιώθω τέλειος απροετοίμαστη… φοβαμαι μόνο μην σπάσουν τα νερά εδώ στο χωριό που είμαι και τρέχω να πάω Αθήνα… ελπίζω όταν θα πλησιάζω να γεννήσω να μου πει ο γιατρός να πάω Αθήνα καμία βδομαδα νωρίτερα να είμαι εκεί τουλάχιστον μην τρέχω

Μίλησε η μαμα μου με τον ορθοπεδικό δυστηχως δεν μπορεί να μου δώσει απάντηση αν μπορω να γεννήσω φυσιολογικά μάλλον δεν μπορούν να πάρουν την ευθύνη φαντάζομαι και εξαρτάται από εμένα τι απόφαση θα παρω εγώ.. το μόνο που είπε είναι να έχω την μαγνητική μου μαζί αν κάνω επισκληρίδειο να ξέρει ο αναισθησιολόγος που να την κάνει  

Αχ είναι λογικό..εσύ έχεις κ την απόσταση..ναι καλό θα ήταν να ερχόσουν νωριτερα εδώ μη σου πω κ δύο τρεις βδομάδες αν έχεις κ κάποιον πολύ δικό σου να μείνεις για να νιώθεις σίγουρη..ότι θα είσαι κοντά.βεβαια ξέρω πως κ τα νερά να σπάσουν θες ώρα μέχρι τον τοκετό στο πρώτο παιδί..αλλά το λέω από άποψης ψυχολογίας και ηρεμίας δικιάς σου .

Μήπως πρέπει να πας σ έναν ορθοπεδικό ;;με τον γυναικολόγο σου το έχεις συζητήσει αυτό ;;

@babyblue94ε αν είναι μικρές εντάξει..γενικά είναι λογικό..ο κάθε οργανισμός κάτι γεννάει.επχ εγω όπως σας έχω πει λιπωματακια.. πως είναι το πόδαρακι σου ;;

Κάθε πότε βάζετε κρέμες ;;εγώ η μία η δυο  φορές την ημέρα κρέμα και μια λάδι ...

@Katerina.αχ κ εγώ το ίδιο ακριβώς πράγμα...δε βολεύομαι με τίποτα και πουθενά..κ μια υπνηλία Απαπα !!καλά αυτό ναι με τα κιλά πόσο ισχύει..τι να πω !δε ξέρω ..είτε με κιλά είτε όχι μάλλον όλες είμαστε δυσκινητες...πόσα κιλακια έχεις πάρει ;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η irini5 είπε:

Αχ είναι λογικό..εσύ έχεις κ την απόσταση..ναι καλό θα ήταν να ερχόσουν νωριτερα εδώ μη σου πω κ δύο τρεις βδομάδες αν έχεις κ κάποιον πολύ δικό σου να μείνεις για να νιώθεις σίγουρη..ότι θα είσαι κοντά.βεβαια ξέρω πως κ τα νερά να σπάσουν θες ώρα μέχρι τον τοκετό στο πρώτο παιδί..αλλά το λέω από άποψης ψυχολογίας και ηρεμίας δικιάς σου .

Μήπως πρέπει να πας σ έναν ορθοπεδικό ;;με τον γυναικολόγο σου το έχεις συζητήσει αυτό ;;

@babyblue94ε αν είναι μικρές εντάξει..γενικά είναι λογικό..ο κάθε οργανισμός κάτι γεννάει.επχ εγω όπως σας έχω πει λιπωματακια.. πως είναι το πόδαρακι σου ;;

Κάθε πότε βάζετε κρέμες ;;εγώ η μία η δυο  φορές την ημέρα κρέμα και μια λάδι ...

@Katerina.αχ κ εγώ το ίδιο ακριβώς πράγμα...δε βολεύομαι με τίποτα και πουθενά..κ μια υπνηλία Απαπα !!καλά αυτό ναι με τα κιλά πόσο ισχύει..τι να πω !δε ξέρω ..είτε με κιλά είτε όχι μάλλον όλες είμαστε δυσκινητες...πόσα κιλακια έχεις πάρει ;;

Ναι έτσι λένε ότι αργει αλλά θέλω και 4 ώρες για να φτάσω Αθήνα δεν το λες και λίγο εχουμε και παλιό δρόμο εδώ όλο στροφές αν βρεις και φορτηγό μπροστά την πάτησες να πονας και να αγχωνεις και τον άλλον που οδηγάει το χειρότερο μου είναι αυτό.. εχω σπίτι να μεινω ..

κρεμα φοράω 1 φορά την μέρα αλλες και δυο

ναι θα δω τι θα κάνω με τον ορθοπεδικό  θα μιλήσω και με τον γυναικολόγο μου και βλέπουμε  

εσυ έβγαλες λιποματακια στην κοιλιά ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πωωω πονάω πολύ ρε κορίτσια. Δεν παιρναει και κουτσαινω αν σηκωθώ από καρέκλα.

Πώς είπαμε ότι σας πέρασε όσες το πάθατε ;το είχατε σε μεγάλο βαθμό να πονάτε στο περπάτημα.;.το νιώθω στην μια μεριά. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου πως είστε σήμερα ;;

Εγώ χθες βράδυ είχα συσπάσεις ξερετε εκεί σαν να είναι στην ουροδόχο ;;.ενοχλητικές..πήρα δύο μπουσκοπαν για να κοιμηθώ..σπρώχνει πολύ η μικρή μου..με κάθε κίνηση όταν είναι πολύ κάτω και μια συσπασγ..κ γενικά νιώθω κ τα όργανα μου να πιέζονται..εσείς έχετε τέτοιες ενοχλήσεις ;;

@ElkπΑλί καλά που έχεις σπίτι να μείνεις..ναι είναι αγχωτικό..πήγαινε νωριτερα να μην έχεις το άγχος..δε το λες κ κοντά..ναι να μιλήσεις ώστε σιγά σιγά να ξέρεις πως θα γεννήσεις .

Λιπωματακια όχι η κοιλιά έχει γλιτώσει χαχαχαχ !λαιμό ,στήθος και μασχάλη...κ όσο πάνε αυξάνονται !δεν πειράζει !τα περισσότερα θα τα αφαιρέσω μετά ..

@babyblue94αχ κοριτσάκι μου δε ξέρεις πόσο σε νιώθω...είναι τόσο άσχημος αυτός ο πόνος...μη το αφήσεις να σε πάρει από κάτω..εμένα με είχε ρίξει πολύ πριν κάνα μήνα...να σκέφτεσαι ότι είναι περαστικό..

Την πρώτη φορά  που συνοδεύτηκε με άσχημες συσπάσεις (είχα πάει στο γιατρό μου εκτάκτως  ευτυχώς )μου πέρασε με τις ενέσεις προγεστερόνης μέσα σε μια ημέρα οπως σου είχα πει..αυτήν την φορά ποναγε το άλλο μου πόδι κ κρατησε περίπου βδομάδα (δυστυχώς )δεν πέρασε ούτε Μ ενέσεις ούτε με χάπια ..είναι σαν να κάνει τον κύκλο του και να φεύγει μετά..

Πάντως τις συσπάσεις τις είχα καταλάβει γτ δε μπορούσα καν ξαπλωμένη να σηκώσω τον πωπο μου.κ έτσι είχαμε πάει εκτάκτως γιατρό ο οποίος μας έστειλε στο Ρέα για τις ενέσεις ..κ με είχαν πειράξει κ τα χάπια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η babyblue94 είπε:

Πωωω πονάω πολύ ρε κορίτσια. Δεν παιρναει και κουτσαινω αν σηκωθώ από καρέκλα.

Πώς είπαμε ότι σας πέρασε όσες το πάθατε ;το είχατε σε μεγάλο βαθμό να πονάτε στο περπάτημα.;.το νιώθω στην μια μεριά. 

 

Ωχ βρε κοπέλα μου σε έχει πιάσει αρκετά δηλαδή… επλιζω να κάνει τον κύκλο του και να περάσει.. εμένα με πιάνει κάπου κάπου και με αφηνει δεν το έχω συνέχεια δεν ξέρω τι μπορείς να κανείς για να βοηθήσει ίσως μόνο ξεκούραση να χρειάζεται καποιες μερες να μην κανείς τίποτα εκτός από βασικά πράγματα μακάρι να περάσει γρήγορα πήρες κάποιο παυσίπονο που σε είπε ο γιατρός σου ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η irini5 είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου πως είστε σήμερα ;;

Εγώ χθες βράδυ είχα συσπάσεις ξερετε εκεί σαν να είναι στην ουροδόχο ;;.ενοχλητικές..πήρα δύο μπουσκοπαν για να κοιμηθώ..σπρώχνει πολύ η μικρή μου..με κάθε κίνηση όταν είναι πολύ κάτω και μια συσπασγ..κ γενικά νιώθω κ τα όργανα μου να πιέζονται..εσείς έχετε τέτοιες ενοχλήσεις ;;

@ElkπΑλί καλά που έχεις σπίτι να μείνεις..ναι είναι αγχωτικό..πήγαινε νωριτερα να μην έχεις το άγχος..δε το λες κ κοντά..ναι να μιλήσεις ώστε σιγά σιγά να ξέρεις πως θα γεννήσεις .

Λιπωματακια όχι η κοιλιά έχει γλιτώσει χαχαχαχ !λαιμό ,στήθος και μασχάλη...κ όσο πάνε αυξάνονται !δεν πειράζει !τα περισσότερα θα τα αφαιρέσω μετά ..

@babyblue94αχ κοριτσάκι μου δε ξέρεις πόσο σε νιώθω...είναι τόσο άσχημος αυτός ο πόνος...μη το αφήσεις να σε πάρει από κάτω..εμένα με είχε ρίξει πολύ πριν κάνα μήνα...να σκέφτεσαι ότι είναι περαστικό..

Την πρώτη φορά  που συνοδεύτηκε με άσχημες συσπάσεις (είχα πάει στο γιατρό μου εκτάκτως  ευτυχώς )μου πέρασε με τις ενέσεις προγεστερόνης μέσα σε μια ημέρα οπως σου είχα πει..αυτήν την φορά ποναγε το άλλο μου πόδι κ κρατησε περίπου βδομάδα (δυστυχώς )δεν πέρασε ούτε Μ ενέσεις ούτε με χάπια ..είναι σαν να κάνει τον κύκλο του και να φεύγει μετά..

Πάντως τις συσπάσεις τις είχα καταλάβει γτ δε μπορούσα καν ξαπλωμένη να σηκώσω τον πωπο μου.κ έτσι είχαμε πάει εκτάκτως γιατρό ο οποίος μας έστειλε στο Ρέα για τις ενέσεις ..κ με είχαν πειράξει κ τα χάπια. 

Καλημέρα κορίτσια 

αυτά τα λιποματακια δεν φεύγουν μετά την γεννά από μόνα τους  ; Πρέπει να πας σε δερματολόγο να στα βγάλει ; 

σε είχαν αφήσει οι συσπάσεις και άρχισαν πάλι ; Πονάει πολύ όταν σε πιάνουν ; Εμένα έχει τύχει να νιώσω ένα ξαφνικό πόνο προς την κυστη για μερικά δευτερόλεπτα και μετά μου φευγει και ένα πόνο στα πλευρά αριστερα αλλά και αυτό μετά από λίγο πάλι περναει 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Ωχ βρε κοπέλα μου σε έχει πιάσει αρκετά δηλαδή… επλιζω να κάνει τον κύκλο του και να περάσει.. εμένα με πιάνει κάπου κάπου και με αφηνει δεν το έχω συνέχεια δεν ξέρω τι μπορείς να κανείς για να βοηθήσει ίσως μόνο ξεκούραση να χρειάζεται καποιες μερες να μην κανείς τίποτα εκτός από βασικά πράγματα μακάρι να περάσει γρήγορα πήρες κάποιο παυσίπονο που σε είπε ο γιατρός σου ;

Δεν έχω πάρει ακόμα κάποιο παυσίπονο επειδή γενικά παίρνω δύσκολα φάρμακα. Και τώρα έχω και όλα αυτά τα χάπια που πίνουμε και για το στομάχι κτλ..και είπα όταν θα με πιάνει τόσο πολύ να ξαπλώνω για να μην νιώθω πόνο. 

Αλλά δεν θα ταλαιπωρηθω άλλο. Σε περίπτωση που με πιάσει θα πάρω για να με βοηθήσει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Καλημέρα κορίτσια 

αυτά τα λιποματακια δεν φεύγουν μετά την γεννά από μόνα τους  ; Πρέπει να πας σε δερματολόγο να στα βγάλει ; 

σε είχαν αφήσει οι συσπάσεις και άρχισαν πάλι ; Πονάει πολύ όταν σε πιάνουν ; Εμένα έχει τύχει να νιώσω ένα ξαφνικό πόνο προς την κυστη για μερικά δευτερόλεπτα και μετά μου φευγει και ένα πόνο στα πλευρά αριστερα αλλά και αυτό μετά από λίγο πάλι περναει 

 

 

Εγώ έχω βγάλει κάτι κόκκινα σημάδια. Σαν κόκκινες τελιτσες- ελιές. Σε κάποια σημεία. 

Επιπλέον το στήθος έχει αλλάξει τελείως χρώμα. Από εκεί που ήταν μπεζ , από το δεύτερο τρίμηνο και μετά σκουρυνανε οι θηλές και έγιναν σκούρο καφέ. ( Στο σεμινάριο που είχα κάνει μας είχανε πει ότι οι θηλές σκουραίνουν από τη φύση τους ώστε να μπορεί να τις διακρίνει το μωρό για να πιει γάλα. Απίστευτο ) Έβγαλα και κάτι μικρά κομματάκια σαν μικρές κρεατοελιές οι οποίες πέσανε από ότι βλεπω. Μου είχε πει η μαία ότι είναι φυσιολογικα αυτά . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η babyblue94 είπε:

Εγώ έχω βγάλει κάτι κόκκινα σημάδια. Σαν κόκκινες τελιτσες- ελιές. Σε κάποια σημεία. 

Επιπλέον το στήθος έχει αλλάξει τελείως χρώμα. Από εκεί που ήταν μπεζ , από το δεύτερο τρίμηνο και μετά σκουρυνανε οι θηλές και έγιναν σκούρο καφέ. ( Στο σεμινάριο που είχα κάνει μας είχανε πει ότι οι θηλές σκουραίνουν από τη φύση τους ώστε να μπορεί να τις διακρίνει το μωρό για να πιει γάλα. Απίστευτο ) Έβγαλα και κάτι μικρά κομματάκια σαν μικρές κρεατοελιές οι οποίες πέσανε από ότι βλεπω. Μου είχε πει η μαία ότι είναι φυσιολογικα αυτά . 

Υπομονή βρε κορίτσι ,μακάρι να μην ταλαιπωρηθείς πολύ ακόμη μ αυτούς τους πόνους. Εύχομαι να περάσει. Τα ίδια εχω βγάλει κ εγώ σε πολλά σημεία. Ελπίζω να μην μείνουν όλα αυτά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Καλημέρα κορίτσια 

αυτά τα λιποματακια δεν φεύγουν μετά την γεννά από μόνα τους  ; Πρέπει να πας σε δερματολόγο να στα βγάλει ; 

σε είχαν αφήσει οι συσπάσεις και άρχισαν πάλι ; Πονάει πολύ όταν σε πιάνουν ; Εμένα έχει τύχει να νιώσω ένα ξαφνικό πόνο προς την κυστη για μερικά δευτερόλεπτα και μετά μου φευγει και ένα πόνο στα πλευρά αριστερα αλλά και αυτό μετά από λίγο πάλι περναει 

 

 

Ναι ,απλώς δεν πονάνε..είναι σαν ενοχλήσεις στιγμιαίες .απλώς τώρα με τις κινήσεις του μωρού όταν είναι πολύ κάτω επιδεινώνονται,κυρίως κάποια βραδιά...ε δεν έχει κ χώρο κ πάει όπου βρει το γλυκουλι..ο γιατρός μου είπε όταν κάποιες φορές πάνε μαζί οι κινήσεις με τις συσπάσεις..απλώς χθες ήταν πολύ περισσότερες...χθες είχα κ πόνους περιόδου βεναια...τουλάχιστον κοιμήθηκα μια χαρά !!

Ναι αυτο που λες  είναι οι braxton hicks . κρατάνε λίγα δευτερόλεπτα κ μετά φεύγουν ..εμένα είναι σαν να με διαπερνά ρεύμα για πολύ λίγο εσωτερικα..πονάκια στα πλευρά κ κάτω απ' το στήθος  έχω  κ γενικά πιέσεις στην κοιλίτσα!τελικά Δευτέρα θα πας γιατρό ;;

Δε νομίζω να φεύγουν τα δερματικά απ' ο τι έχω ακούσει ..τα λιπωματακια κ οι δυσχρωμιες του δέρματος...κ έχω βγάλει αρκετά..θα κλείσω από τώρα ραντεβού με δερματολόγο χαχαχ !!

@babyblue94πως είσαι σήμερα !!;;εμένα δε Μ είχε πιάσει κανένα χάπι πάντως..αυτό με τις θηλές κ εμένα έχουν γίνει τέρατα χαχχα και πολύ πολυ σκούρες κ έχω βγάλει κ εκει πανμω κάτι σαν σκούρα πράγματα ..πόσες αλλαγές  ..απίστευτο αυτό που είπες με το γάλα..το σώμα μας τελικά προνοεί για όλα κ για τα θαυματακια μας..

Τι εννοείς έπεσαν ;;δεν υπάρχουν πια ;;και εμένα σαν κρεατοελιτσες είναι είτε πιο σκούρες είτε στο χρώμα του δερματος..

Εμένα πάντως δεν έχουν πέσει ίσα ίσα βγάζω κ άλλα..εγώ το ραντεβού με τον δερματολόγο το έχω σίγουρο !!μακάρι βέβαια να πέσουν κ σ εμένα..

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η irini5 είπε:

Ναι ,απλώς δεν πονάνε..είναι σαν ενοχλήσεις στιγμιαίες .απλώς τώρα με τις κινήσεις του μωρού όταν είναι πολύ κάτω επιδεινώνονται,κυρίως κάποια βραδιά...ε δεν έχει κ χώρο κ πάει όπου βρει το γλυκουλι..ο γιατρός μου είπε όταν κάποιες φορές πάνε μαζί οι κινήσεις με τις συσπάσεις..απλώς χθες ήταν πολύ περισσότερες...χθες είχα κ πόνους περιόδου βεναια...τουλάχιστον κοιμήθηκα μια χαρά !!

Ναι αυτο που λες  είναι οι braxton hicks . κρατάνε λίγα δευτερόλεπτα κ μετά φεύγουν ..εμένα είναι σαν να με διαπερνά ρεύμα για πολύ λίγο εσωτερικα..πονάκια στα πλευρά κ κάτω απ' το στήθος  έχω  κ γενικά πιέσεις στην κοιλίτσα!τελικά Δευτέρα θα πας γιατρό ;;

Δε νομίζω να φεύγουν τα δερματικά απ' ο τι έχω ακούσει ..τα λιπωματακια κ οι δυσχρωμιες του δέρματος...κ έχω βγάλει αρκετά..θα κλείσω από τώρα ραντεβού με δερματολόγο χαχαχ !!

@babyblue94πως είσαι σήμερα !!;;εμένα δε Μ είχε πιάσει κανένα χάπι πάντως..αυτό με τις θηλές κ εμένα έχουν γίνει τέρατα χαχχα και πολύ πολυ σκούρες κ έχω βγάλει κ εκει πανμω κάτι σαν σκούρα πράγματα ..πόσες αλλαγές  ..απίστευτο αυτό που είπες με το γάλα..το σώμα μας τελικά προνοεί για όλα κ για τα θαυματακια μας..

Τι εννοείς έπεσαν ;;δεν υπάρχουν πια ;;και εμένα σαν κρεατοελιτσες είναι είτε πιο σκούρες είτε στο χρώμα του δερματος..

Εμένα πάντως δεν έχουν πέσει ίσα ίσα βγάζω κ άλλα..εγώ το ραντεβού με τον δερματολόγο το έχω σίγουρο !!μακάρι βέβαια να πέσουν κ σ εμένα..

 

 

 

braxton hicks? Δεν το ήξερα αυτό 

λένε και η γραμμή η μαύρη στην κοιλιά δείχνει στο μωρο τον δρόμο για το στήθος αν το αφήσεις να βρει μόνο του στήθος πάνω στην κοιλιά σου βλέπει την γραμμή και πάει προς τα πάνω θέλει λένε 45 λεπτά για να φτάσει στο στήθος αυτά ειδα σε βιντεάκι εγώ 

Πιστεύω καποια σημάδια θα φεύγουν μετά την γεννά και εμένα το στήθος έχει γίνει σκούρο το χρώμα αλλά και αυτό μετά φαντάζομαι ξανά επανέρχεται το χρώμα του μεγάλες αλλαγές στο σώμα μας τρομερό 

δεν ξέρω ποτε θα πάω γιατρό ακόμα περιμένω τηλέφωνο να μου πουν ποτε θα πάω.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Elk είπε:

braxton hicks? Δεν το ήξερα αυτό 

λένε και η γραμμή η μαύρη στην κοιλιά δείχνει στο μωρο τον δρόμο για το στήθος αν το αφήσεις να βρει μόνο του στήθος πάνω στην κοιλιά σου βλέπει την γραμμή και πάει προς τα πάνω θέλει λένε 45 λεπτά για να φτάσει στο στήθος αυτά ειδα σε βιντεάκι εγώ 

Πιστεύω καποια σημάδια θα φεύγουν μετά την γεννά και εμένα το στήθος έχει γίνει σκούρο το χρώμα αλλά και αυτό μετά φαντάζομαι ξανά επανέρχεται το χρώμα του μεγάλες αλλαγές στο σώμα μας τρομερό 

δεν ξέρω ποτε θα πάω γιατρό ακόμα περιμένω τηλέφωνο να μου πουν ποτε θα πάω.. 

Ναι έτσι λέγονται !!μου τα έχει περιγράψει ο γιατρός μου .είναι ακίνδυνες συσπασεις της μήτρας ..

Αλήθεια λες ;;φοβερό !εγώ αυτήν την έχω πολύ άχνη ως τον ομφαλό περίπου..

Ε εντάξει ..θα σε πάρουν !!κι εγώ τώρα πήρα τον αιματολογο και θα με πάρουν πίσω τα κορίτσια να μου πουν ημέρα !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η irini5 είπε:

Ναι ,απλώς δεν πονάνε..είναι σαν ενοχλήσεις στιγμιαίες .απλώς τώρα με τις κινήσεις του μωρού όταν είναι πολύ κάτω επιδεινώνονται,κυρίως κάποια βραδιά...ε δεν έχει κ χώρο κ πάει όπου βρει το γλυκουλι..ο γιατρός μου είπε όταν κάποιες φορές πάνε μαζί οι κινήσεις με τις συσπάσεις..απλώς χθες ήταν πολύ περισσότερες...χθες είχα κ πόνους περιόδου βεναια...τουλάχιστον κοιμήθηκα μια χαρά !!

Ναι αυτο που λες  είναι οι braxton hicks . κρατάνε λίγα δευτερόλεπτα κ μετά φεύγουν ..εμένα είναι σαν να με διαπερνά ρεύμα για πολύ λίγο εσωτερικα..πονάκια στα πλευρά κ κάτω απ' το στήθος  έχω  κ γενικά πιέσεις στην κοιλίτσα!τελικά Δευτέρα θα πας γιατρό ;;

Δε νομίζω να φεύγουν τα δερματικά απ' ο τι έχω ακούσει ..τα λιπωματακια κ οι δυσχρωμιες του δέρματος...κ έχω βγάλει αρκετά..θα κλείσω από τώρα ραντεβού με δερματολόγο χαχαχ !!

@babyblue94πως είσαι σήμερα !!;;εμένα δε Μ είχε πιάσει κανένα χάπι πάντως..αυτό με τις θηλές κ εμένα έχουν γίνει τέρατα χαχχα και πολύ πολυ σκούρες κ έχω βγάλει κ εκει πανμω κάτι σαν σκούρα πράγματα ..πόσες αλλαγές  ..απίστευτο αυτό που είπες με το γάλα..το σώμα μας τελικά προνοεί για όλα κ για τα θαυματακια μας..

Τι εννοείς έπεσαν ;;δεν υπάρχουν πια ;;και εμένα σαν κρεατοελιτσες είναι είτε πιο σκούρες είτε στο χρώμα του δερματος..

Εμένα πάντως δεν έχουν πέσει ίσα ίσα βγάζω κ άλλα..εγώ το ραντεβού με τον δερματολόγο το έχω σίγουρο !!μακάρι βέβαια να πέσουν κ σ εμένα..

 

 

 

Έχω ακούσει ότι οι κόκκινες ελιτσες ή αν έχετε βγάλει καινούργιες εκείνες δεν φεύγουν..αλλά αυτά τα κρεατοελιακια τα μικρά θα φύγουν. Έπεσαν εννοώ είχα κάποια στο στήθος και πετάγονταν κιόλας και πλέον δεν υπάρχουν..βγαίνουν σε αλλα σημεία..

Αυτά μου είπε η μαία ότι πέφτουν μόνα τους και κατά τον θηλασμό μπορεί κάποια να πέσουν..δεν είναι ανησυχητικό..

Σήμερα είμαι λίγο καλύτερα .περπάτησα κιόλας μέχρι το σούπερ μάρκετ και το φαρμακείο. Αλλά γενικά δεν έχει φύγει. Τώρα θα κλείσω εβδομάδα όπου να ναι με αυτό το σύμπτωμα..εύχομαι να περάσει σύντομα. Είναι μόνο από την μια μεριά πλέον. 

Είναι μαγικό το τι κάνει το σώμα μας ισχύει. ❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η babyblue94 είπε:

Πωωω πονάω πολύ ρε κορίτσια. Δεν παιρναει και κουτσαινω αν σηκωθώ από καρέκλα.

Πώς είπαμε ότι σας πέρασε όσες το πάθατε ;το είχατε σε μεγάλο βαθμό να πονάτε στο περπάτημα.;.το νιώθω στην μια μεριά. 

 

Αχ βρε κοπέλα μου ελπίζω να είσαι καλύτερα!!!! Και να σε αφήσει κ γρήγορα!!! Κάνε υπομονή μίλα κ με τον γιατρό σου μήπως σου δώσεις κάποια συμβουλή η κάποιο παυσίπονο! Και ξεκουράσου ! Κάνε μόνο το απαραίτητα και τίποτα άλλο! Εγώ που πονούσαν πολύ πιο ήπια βέβαια ...με το περπάτημα μου πέρασε! Τι να πω.... Υπομονή!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άρα για να καταλάβω γτ μπερδευομαι εγώ ακόμα με τις εβδομάδες κ τους μήνες όσα πονάκια κ να δω!!!! Όλες στον 8ο σας έβλεπε ανά δύο βδομάδες! Εκτός από μένα???????? 😱🥴😱🥴😱🥴 Γτ εγώ πήγα 31εβδ κ θα ξανά πάω 35!!!!! Φανταστικά!!!!! 🤣🤣🤣 

Να σας ρωτήσω κ κάτι???? Έχει από εσάς καμιά σας μυωπία και της είπαν να κάνει την σχετική εξέταση στον οφθαλμίατρο???? Έχει να κάνει πιο πολύ με τον φυσιολογικό τοκετό!!! Νομίζω η εξέταση λέγεται βυθοσκοπιση κάπως έτσι κ γίνεται περίπου 32-33εβδ. Απλά θέλω να μου πείτε πως ήταν σαν εξέταση! Εγώ την άλλη βδομάδα θα κλείσω ραντεβού για να την κάνω! Ελπίζω να μην φύγουν όλοι για διακοπές! 😁😁😁😁😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Olia4 είπε:

Άρα για να καταλάβω γτ μπερδευομαι εγώ ακόμα με τις εβδομάδες κ τους μήνες όσα πονάκια κ να δω!!!! Όλες στον 8ο σας έβλεπε ανά δύο βδομάδες! Εκτός από μένα???????? 😱🥴😱🥴😱🥴 Γτ εγώ πήγα 31εβδ κ θα ξανά πάω 35!!!!! Φανταστικά!!!!! 🤣🤣🤣 

Να σας ρωτήσω κ κάτι???? Έχει από εσάς καμιά σας μυωπία και της είπαν να κάνει την σχετική εξέταση στον οφθαλμίατρο???? Έχει να κάνει πιο πολύ με τον φυσιολογικό τοκετό!!! Νομίζω η εξέταση λέγεται βυθοσκοπιση κάπως έτσι κ γίνεται περίπου 32-33εβδ. Απλά θέλω να μου πείτε πως ήταν σαν εξέταση! Εγώ την άλλη βδομάδα θα κλείσω ραντεβού για να την κάνω! Ελπίζω να μην φύγουν όλοι για διακοπές! 😁😁😁😁😁

Σε έβαλε σε ένα μήνα μετά να ξανά πας ; Δηλαδή όταν θα μπεις στον μήνα σου ; Εγώ στην βδομάδα που είσαι εσύ με έβαλε ανα 2 βδομαδες ραντεβού.. Η αλήθεια είναι πως μου φαινεται αρκετό εμενα.. βέβαια ο κάθε γιατρός έχει τον δικό του τρόπο τι να πω…

εγω εχω μυωπία πρώτη φορά το ακούω αυτό εμενα δεν μου είπε κανείς για αυτήν την εξέταση.. έχεις πολύ εσυ ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Σε έβαλε σε ένα μήνα μετά να ξανά πας ; Δηλαδή όταν θα μπεις στον μήνα σου ; Εγώ στην βδομάδα που είσαι εσύ με έβαλε ανα 2 βδομαδες ραντεβού.. Η αλήθεια είναι πως μου φαινεται αρκετό εμενα.. βέβαια ο κάθε γιατρός έχει τον δικό του τρόπο τι να πω…

εγω εχω μυωπία πρώτη φορά το ακούω αυτό εμενα δεν μου είπε κανείς για αυτήν την εξέταση.. έχεις πολύ εσυ ; 

Γτ στις 35εβδ μπαίνουμε στον 9ο???????😱😱😱😱 🤷🤷🤷🤷🤷 Σοκ!!!! Χαχαχχαα Κοίτα εμένα τώρα μου είπε ένας τυπικός έλεγχος θα γίνει πάλι στις 4εβδ.απο τότε που πήγα κ επειδή πέφτει 15αυγουστο κ δεν θα είμαι στην πόλη μου μου είπε δεν υπάρχει πρόβλημα για λίγο μετά. Γτ όλα κυλάνε φυσιολογικά! Τι να πω.... Δεν ξέρω! 

Σχετικά πολύ δεν έχω, έχω 4 βαθμούς σε κάθε μάτι! Αλλά το κάνουν σχεδόν όλες οι κοπέλες ... Από όσο ξέρω δλδ! Ειδικά όταν είναι για πιο πάνω βαθμό! Γτ φοβούνται για το σφίξιμο...του φυσιολογικού τοκετού! Σπάνια μας το αποκλείουν οι οφθαλμίατροι αλλά ποτέ δεν ξέρεις!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...