Μετάβαση σε περιεχόμενο

Προλακτινη


Recommended Posts

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Balak455 είπε:

Εγω @Hopemumtobe ειχα τελη Γεναρη tsh 6. Με δοση των 25 πηγε στην 7η εβδομαδα που εκανα επαναληπτικη σε tsh 3.8

Επεσε δηλαδη 2.2 μοναδες με μικρη δοση.

τωρα αυξησα τη δοση κ θα παιρνω 50αρι. Ευχομαι κ ελπιζω οτι αφου σε 1.5 μηνα επεσε 2.2 με λαθος δοση, τωρα σε 2 3 βδομαδες θα παει αλλο τοσο κατω. Το ελπιζω τουλαχιστον! 

Εχω κ χασιμοτο αλλα τπτ το ανησυχητικό.

Τι να πω; να ειμαι τυχερη που επεσε με χασιμοτο 2.2 ;; με λαθος δοση; δεν ξερω 

Κοριτσι μου εξαρταται και απο οργανισμο, κιλα, υψος κλπ ποσο ευκολα πεφτει η TSH αποτι μου εξηγησε ο ενδοκρινολογος! Γενικα το 3.8 ειναι λιγο παραπανω απο αυτο που θες για εγκυμοσυνη αοποτε θατα καταταφερεις σιγουρα και αμεσα!! Τωρα να σου πω για προλακτινη, μια φορα παλια ειχα ανεβασμενη απο παρενεργεια καποιων χαπιων.  Μετα ομως ενω εκοψα τα χαπια σε καποια μετρηση δεν επεφτε. Καναμε μια επαναληπτικη αιμοληψια καπως με μιση ωρα διαφορα κλπ και επεσε. Για να μηνστα πολυλογω το αγχος πριν τη ληψη αιματος ανεβαζει τιμη προλακτινης και στη δικη μου πριπτωση επιβεβαιωθηκε κιολας! Στο λεω και ;υατο σαν παραγοντα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Hopemumtobe είπε:

Κοριτσι μου εξαρταται και απο οργανισμο, κιλα, υψος κλπ ποσο ευκολα πεφτει η TSH αποτι μου εξηγησε ο ενδοκρινολογος! Γενικα το 3.8 ειναι λιγο παραπανω απο αυτο που θες για εγκυμοσυνη αοποτε θατα καταταφερεις σιγουρα και αμεσα!! Τωρα να σου πω για προλακτινη, μια φορα παλια ειχα ανεβασμενη απο παρενεργεια καποιων χαπιων.  Μετα ομως ενω εκοψα τα χαπια σε καποια μετρηση δεν επεφτε. Καναμε μια επαναληπτικη αιμοληψια καπως με μιση ωρα διαφορα κλπ και επεσε. Για να μηνστα πολυλογω το αγχος πριν τη ληψη αιματος ανεβαζει τιμη προλακτινης και στη δικη μου πριπτωση επιβεβαιωθηκε κιολας! Στο λεω και ;υατο σαν παραγοντα.

@Hopemumtobeμακαρι!!  Ειλικρινα μακαρι.  Το θελουμε τοσο πολυ. Οπως ολες μας βέβαια που προσπαθουμε. Ευχομαι να γινει!  Ψαχνω βεβαια παραλληλα κ ενδοκρινολογο της προκοπης. Ξερεις μηπως τωρα που αυξησαμε τη δοση ποσο καιρο μετα μπορω να κανω επαναληπτικη; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Balak455 είπε:

@Hopemumtobeμακαρι!!  Ειλικρινα μακαρι.  Το θελουμε τοσο πολυ. Οπως ολες μας βέβαια που προσπαθουμε. Ευχομαι να γινει!  Ψαχνω βεβαια παραλληλα κ ενδοκρινολογο της προκοπης. Ξερεις μηπως τωρα που αυξησαμε τη δοση ποσο καιρο μετα μπορω να κανω επαναληπτικη; 

Εγω ειχα κανει παλι μετα απο 6 ή 8 εβδομαδες!! Και μετα αφου ειχαμε φτασει στο επιθυμητο μου ειπε να ξανακανω σε 6 μηνες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Hopemumtobe είπε:

Εγω ειχα κανει παλι μετα απο 6 ή 8 εβδομαδες!! Και μετα αφου ειχαμε φτασει στο επιθυμητο μου ειπε να ξανακανω σε 6 μηνες.

Ποιος αντεχει να περιμενει τοσο ;; 😅😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/3/2022 at 11:20 ΠΜ, ο/η Balak455 είπε:

Εγω @Hopemumtobe 

Κοριτσι μ καλησπερα. Εκανα σημερα 3 αιμοληψιες για να δουμε την προλακτινη. Η 3η αιμοληψια ηταν 26.29 !!  Δεν εχω 56 τελικα!  Ειναι φυσιολογικη η τιμη; 

Εχω πιθανοτητες να μεινω εγκυος λετε ; 

 

1η αιμοληψια ηταν 33.25

2η αιμοληψια ηταν 30.60  (μετα απο 15 λεπτα)

3η αιμοληψια ηταν 26.29 (μετα απο 30 λεπτα απο την 1η)

 

Πως με βλέπετε; 

@Nefeliap  @Hopemumtobe @babyblue94  @Raf123

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/3/2022 at 4:30 ΜΜ, ο/η Balak455 είπε:

Κοριτσι μ καλησπερα. Εκανα σημερα 3 αιμοληψιες για να δουμε την προλακτινη. Η 3η αιμοληψια ηταν 26.29 !!  Δεν εχω 56 τελικα!  Ειναι φυσιολογικη η τιμη; 

Εχω πιθανοτητες να μεινω εγκυος λετε ; 

 

1η αιμοληψια ηταν 33.25

2η αιμοληψια ηταν 30.60  (μετα απο 15 λεπτα)

3η αιμοληψια ηταν 26.29 (μετα απο 30 λεπτα απο την 1η)

 

Πως με βλέπετε; 

@Nefeliap  @Hopemumtobe @babyblue94  @Raf123

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/3/2022 at 4:30 ΜΜ, ο/η Balak455 είπε:

Κοριτσι μ καλησπερα. Εκανα σημερα 3 αιμοληψιες για να δουμε την προλακτινη. Η 3η αιμοληψια ηταν 26.29 !!  Δεν εχω 56 τελικα!  Ειναι φυσιολογικη η τιμη; 

Εχω πιθανοτητες να μεινω εγκυος λετε ; 

 

1η αιμοληψια ηταν 33.25

2η αιμοληψια ηταν 30.60  (μετα απο 15 λεπτα)

3η αιμοληψια ηταν 26.29 (μετα απο 30 λεπτα απο την 1η)

 

Πως με βλέπετε; 

@Nefeliap  @Hopemumtobe @babyblue94  @Raf123

Δεν εχω ιδεα πραγματικα .εγω οπως σου ειπα ειχα 48 (μια βδομαδα πριν την ετ κ μια χαρα εμεινα.. :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...