Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΙΟΥΛΙΟΥ 2022🤰🤰☀️☀️


Recommended Posts

στις πριν 15 ώρες, ο/η MyNa είπε:

Εμείς λείπουμε ακόμα ταξιδάκι, Αμστερνταμ τώρα και κάνω 10-15 χιλιόμετρα κάθε μέρα με τα πόδια. Την έχω τρελάνει τη μπέμπα. Όταν κάθομαι με κλωτσάει κι εμένα πάρα πολύ! Ψώνια θα ξεκινήσουμε όταν γυρίσουμε. Μόνο από το Παρίσι που ήμασταν πριν πήραμε κάτι πιπίλες που ήταν πάρα πολύ χαριτωμένες και βάζεις μέσα φρουτάκια και τα γλύφει το μωρό από τρυπούλες. Είναι από 4 μηνών αυτές αλλά δεν κρατηθηκαμε. 

Να το απολαύσεις το ταξίδι σου !!!! 😍😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γειά σας κορίτσια μου τι κάνετε? 

Έχω μέρες να σας γράψω, δεν ήταν και η καλύτερη περίοδος για μένα. 

Δεν πρόλαβα να κάνω β επιπέδου, με πρόλαβαν τα γεγονότα. Μια ανεπάρκεια τραχήλου, ένα χειρουργείο και δύο εισαγωγές σε νοσοκομεία. 

Ευτυχώς όλα πάνε καλά και για μένα και για τα μωρά μου. Θα μείνω μέσα στο νοσοκομείο μέχρι να γεννήσω. Θα βοηθήσει ο Θεός και όλα θα είναι καλά. 

Κορίτσια μου να σας κάνουν κολπικο υπερηχο οι γιατροί σας να ξέρετε ότι όλα ειναι καλά 😘😘😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Happypregnantgirl είπε:

Γειά σας κορίτσια μου τι κάνετε? 

Έχω μέρες να σας γράψω, δεν ήταν και η καλύτερη περίοδος για μένα. 

Δεν πρόλαβα να κάνω β επιπέδου, με πρόλαβαν τα γεγονότα. Μια ανεπάρκεια τραχήλου, ένα χειρουργείο και δύο εισαγωγές σε νοσοκομεία. 

Ευτυχώς όλα πάνε καλά και για μένα και για τα μωρά μου. Θα μείνω μέσα στο νοσοκομείο μέχρι να γεννήσω. Θα βοηθήσει ο Θεός και όλα θα είναι καλά. 

Κορίτσια μου να σας κάνουν κολπικο υπερηχο οι γιατροί σας να ξέρετε ότι όλα ειναι καλά 😘😘😘

Έλα ρε κορίτσι.. τρόμαξα μέχρι να διαβάσω όλο το μήνυμα σου!!!!!!!

Δόξα το θεό είναι όλα καλά και για σένα όπως λες και τα μωρά σου!!!!!

Εμείς εδώ είμαστε να σου κρατάμε παρέα κ συντροφιά!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Happypregnantgirl είπε:

Γειά σας κορίτσια μου τι κάνετε? 

Έχω μέρες να σας γράψω, δεν ήταν και η καλύτερη περίοδος για μένα. 

Δεν πρόλαβα να κάνω β επιπέδου, με πρόλαβαν τα γεγονότα. Μια ανεπάρκεια τραχήλου, ένα χειρουργείο και δύο εισαγωγές σε νοσοκομεία. 

Ευτυχώς όλα πάνε καλά και για μένα και για τα μωρά μου. Θα μείνω μέσα στο νοσοκομείο μέχρι να γεννήσω. Θα βοηθήσει ο Θεός και όλα θα είναι καλά. 

Κορίτσια μου να σας κάνουν κολπικο υπερηχο οι γιατροί σας να ξέρετε ότι όλα ειναι καλά 😘😘😘

Πω πω κι εγώ κατατρομαξα μέχρι να πεις ότι είστε καλά. Μεγάλη ατυχία και ταλαιπωρία αλλά ελπίζω ότι στο τέλος θα νιώσεις ότι άξιζε τον κόπο. Όλα θα πάνε καλά! 💕 

Εγώ ζήτησα στο γιατρό πριν τη Β επιπέδου να μου μετρήσει τον τράχηλο γιατί τον είχα άγχος που θα φεύγαμε το ταξίδι αμέσως μετά τη Β επιπέδου, ώστε αν έχει μικρύνει να ακυρώσουμε εγκαίρως. Το έκανε από τον κοιλιακό υπέρηχο και μου είπε ότι δεν είναι με ακρίβεια συνήθως αυτή η μέτρηση έτσι αλλά επειδή είμαι πολύ αδύνατη φαίνεται πολύ καθαρά. Όντως στη Β επιπέδου, στον κολπικό υπέρηχο ο άλλος γιατρός τον βρήκε 1 χιλιοστό μεγαλύτερο μόνο. Είναι πολύ σημαντική μέτρηση. Στα διδυμακια είναι και πιο πιθανή η ανεπάρκεια τραχήλου. Είπατε περίπου ποιος είναι ο στόχος που θέλεις να φτάσεις; ποια εβδομάδα εννοώ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Happypregnantgirl είπε:

Γειά σας κορίτσια μου τι κάνετε? 

Έχω μέρες να σας γράψω, δεν ήταν και η καλύτερη περίοδος για μένα. 

Δεν πρόλαβα να κάνω β επιπέδου, με πρόλαβαν τα γεγονότα. Μια ανεπάρκεια τραχήλου, ένα χειρουργείο και δύο εισαγωγές σε νοσοκομεία. 

Ευτυχώς όλα πάνε καλά και για μένα και για τα μωρά μου. Θα μείνω μέσα στο νοσοκομείο μέχρι να γεννήσω. Θα βοηθήσει ο Θεός και όλα θα είναι καλά. 

Κορίτσια μου να σας κάνουν κολπικο υπερηχο οι γιατροί σας να ξέρετε ότι όλα ειναι καλά 😘😘😘

Κορίτσι μου καλησπέρα κ από εμένα ευτυχως είναι όλα τέλεια με τα μωράκια σου !!! Ολα καλα θα πάνε με την βοήθεια του Θεού 🙏🙏🙏 🥰🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/3/2022 at 5:46 ΜΜ, ο/η Happypregnantgirl είπε:

Γειά σας κορίτσια μου τι κάνετε? 

Έχω μέρες να σας γράψω, δεν ήταν και η καλύτερη περίοδος για μένα. 

Δεν πρόλαβα να κάνω β επιπέδου, με πρόλαβαν τα γεγονότα. Μια ανεπάρκεια τραχήλου, ένα χειρουργείο και δύο εισαγωγές σε νοσοκομεία. 

Ευτυχώς όλα πάνε καλά και για μένα και για τα μωρά μου. Θα μείνω μέσα στο νοσοκομείο μέχρι να γεννήσω. Θα βοηθήσει ο Θεός και όλα θα είναι καλά. 

Κορίτσια μου να σας κάνουν κολπικο υπερηχο οι γιατροί σας να ξέρετε ότι όλα ειναι καλά 😘😘😘

Κοριτσι μου δεν είχα ιδέα τι είναι η τραχηλικη ανεπάρκεια αλλά μετά το μήνυμα σου το έψαξα και θα ζητήσω και εγώ τη σχετική εξέταση. Σου εύχομαι ολόψυχα καλή δύναμη, υπομονή και τύχη από εδώ και έπειτα. Να παρεις τα μωρά σου με υγεία στην αγκαλιά σου. Να μας γράφεις να σου κάνουμε παρέα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η MyNa είπε:

Πω πω κι εγώ κατατρομαξα μέχρι να πεις ότι είστε καλά. Μεγάλη ατυχία και ταλαιπωρία αλλά ελπίζω ότι στο τέλος θα νιώσεις ότι άξιζε τον κόπο. Όλα θα πάνε καλά! 💕 

Εγώ ζήτησα στο γιατρό πριν τη Β επιπέδου να μου μετρήσει τον τράχηλο γιατί τον είχα άγχος που θα φεύγαμε το ταξίδι αμέσως μετά τη Β επιπέδου, ώστε αν έχει μικρύνει να ακυρώσουμε εγκαίρως. Το έκανε από τον κοιλιακό υπέρηχο και μου είπε ότι δεν είναι με ακρίβεια συνήθως αυτή η μέτρηση έτσι αλλά επειδή είμαι πολύ αδύνατη φαίνεται πολύ καθαρά. Όντως στη Β επιπέδου, στον κολπικό υπέρηχο ο άλλος γιατρός τον βρήκε 1 χιλιοστό μεγαλύτερο μόνο. Είναι πολύ σημαντική μέτρηση. Στα διδυμακια είναι και πιο πιθανή η ανεπάρκεια τραχήλου. Είπατε περίπου ποιος είναι ο στόχος που θέλεις να φτάσεις; ποια εβδομάδα εννοώ. 

@MyNa εγώ δεν ήξερα ότι μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο. Ο γιατρός που με παρακολουθούσε δεν ανέλαβε την ευθύνη για ότι μου συνέβη απλά με έστειλε στο νοσοκομείο να αποβάλλω. Δεν μου έδωσε καμία ελπίδα. Βρέθηκε ένας γιατρός να τον έχει ο θεός καλά και με χειρουργησε. Και μετά μου βρήκε κρεβάτι σε νοσοκομείο με μοναδα νεογνών. Εδώ μου είπαν ότι στόχος είναι η 28η εβδομάδα. 

στις πριν 4 ώρες, ο/η evaioan είπε:

Κοριτσι μου δεν είχα ιδέα τι είναι η τραχηλικη ανεπάρκεια αλλά μετά το μήνυμα σου το έψαξα και θα ζητήσω και εγώ τη σχετική εξέταση. Σου εύχομαι ολόψυχα καλή δύναμη, υπομονή και τύχη από εδώ και έπειτα. Να παρεις τα μωρά σου με υγεία στην αγκαλιά σου. Να μας γράφεις να σου κάνουμε παρέα. 

Σε ευχαριστώ πολύ @evaioan να είσαι καλά ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/3/2022 at 5:46 ΜΜ, ο/η Happypregnantgirl είπε:

Γειά σας κορίτσια μου τι κάνετε? 

Έχω μέρες να σας γράψω, δεν ήταν και η καλύτερη περίοδος για μένα. 

Δεν πρόλαβα να κάνω β επιπέδου, με πρόλαβαν τα γεγονότα. Μια ανεπάρκεια τραχήλου, ένα χειρουργείο και δύο εισαγωγές σε νοσοκομεία. 

Ευτυχώς όλα πάνε καλά και για μένα και για τα μωρά μου. Θα μείνω μέσα στο νοσοκομείο μέχρι να γεννήσω. Θα βοηθήσει ο Θεός και όλα θα είναι καλά. 

Κορίτσια μου να σας κάνουν κολπικο υπερηχο οι γιατροί σας να ξέρετε ότι όλα ειναι καλά 😘😘😘

Πο βρε κορίτσι μου. Έτσι σου είπε ο γιατρός σου? Ωραιος. Τυχαία το βρήκες η έγινε κάτι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Happypregnantgirl είπε:

@MyNa εγώ δεν ήξερα ότι μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο. Ο γιατρός που με παρακολουθούσε δεν ανέλαβε την ευθύνη για ότι μου συνέβη απλά με έστειλε στο νοσοκομείο να αποβάλλω. Δεν μου έδωσε καμία ελπίδα. Βρέθηκε ένας γιατρός να τον έχει ο θεός καλά και με χειρουργησε. Και μετά μου βρήκε κρεβάτι σε νοσοκομείο με μοναδα νεογνών. Εδώ μου είπαν ότι στόχος είναι η 28η εβδομάδα. 

Σε ευχαριστώ πολύ @evaioan να είσαι καλά ❤️

ελα ειναι απλα τραγικος και τρομπας το λιγοτερο!!!!! ντροπή του!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/3/2022 at 5:46 ΜΜ, ο/η Happypregnantgirl είπε:

Γειά σας κορίτσια μου τι κάνετε? 

Έχω μέρες να σας γράψω, δεν ήταν και η καλύτερη περίοδος για μένα. 

Δεν πρόλαβα να κάνω β επιπέδου, με πρόλαβαν τα γεγονότα. Μια ανεπάρκεια τραχήλου, ένα χειρουργείο και δύο εισαγωγές σε νοσοκομεία. 

Ευτυχώς όλα πάνε καλά και για μένα και για τα μωρά μου. Θα μείνω μέσα στο νοσοκομείο μέχρι να γεννήσω. Θα βοηθήσει ο Θεός και όλα θα είναι καλά. 

Κορίτσια μου να σας κάνουν κολπικο υπερηχο οι γιατροί σας να ξέρετε ότι όλα ειναι καλά 😘😘😘

Καλημερα κορίτσι μου σου εύχομαι να πάνε ολα καλα... Απαράδεκτος ο γιατρός σου. Εγω εχθες ειχα συσπάσεις με πόνους φρικτούς κ δε με αναλάμβανε κανενας στ κέντρο υγείας. Βρήκα έναν ιδιώτη που με δέχτηκε αργά τη νυχτα κ μου αύξησε το μαγνήσιο. Τρόμαξα κ εγω παρα πολυ. Να εχεις δύναμη, κουράγιο κ πίστη. Ολα καλα θα πάνε με τα μωράκια σου🙏 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Happypregnantgirl είπε:

@MyNa εγώ δεν ήξερα ότι μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο. Ο γιατρός που με παρακολουθούσε δεν ανέλαβε την ευθύνη για ότι μου συνέβη απλά με έστειλε στο νοσοκομείο να αποβάλλω. Δεν μου έδωσε καμία ελπίδα. Βρέθηκε ένας γιατρός να τον έχει ο θεός καλά και με χειρουργησε. Και μετά μου βρήκε κρεβάτι σε νοσοκομείο με μοναδα νεογνών. Εδώ μου είπαν ότι στόχος είναι η 28η εβδομάδα. 

Σε ευχαριστώ πολύ @evaioan να είσαι καλά ❤️

Η αλήθεια είναι ότι και στο μεταπτυχιακό μας έχουν πει πολλές φορές ότι δεν υπάρχουν πολλά που μπορούν να γίνουν για να αντιμετωπιστει το πρόβλημα αποτελεσματικά. Απλά αν το δει εγκαίρως ο γιατρός ότι μικραίνει (συνήθως δε γίνεται από τη μια μέρα στην άλλη) μπορούν να σου δώσουν ή να αυξήσουν την προγεστερονη, να βάλουν πεσο, να κάνουν συρραφή και να συστησουν ακινησία, ώστε να αυξήσεις το χρόνο που θα κάνεις να γεννήσεις. Όμως κι αυτά έχουν σχετικά μικρή αποτελεσματικότητα. Δηλαδή δύσκολα θα φτάσεις στο μήνα σου ή θα γυρίσεις στην καθημερινότητά σου. Σε αυτή την εβδομάδα όμως που είσαι, μπορούν να σε βοηθήσουν να φτάσεις σε πιο καλά βιώσιμη εβδομάδα για τα μωράκια, οπότε τελικά να τους σώσουν τη ζωή, ακριβώς όπως θα κάνετε εσείς. Μου φαίνεται απίστευτο που δεν το πάλεψε καθόλου ο γιατρός. Ευτυχώς ο νέος σου γιατρός φαίνεται πιο καλός και υπεύθυνος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η Eirinakos είπε:

Καλημερα κορίτσι μου σου εύχομαι να πάνε ολα καλα... Απαράδεκτος ο γιατρός σου. Εγω εχθες ειχα συσπάσεις με πόνους φρικτούς κ δε με αναλάμβανε κανενας στ κέντρο υγείας. Βρήκα έναν ιδιώτη που με δέχτηκε αργά τη νυχτα κ μου αύξησε το μαγνήσιο. Τρόμαξα κ εγω παρα πολυ. Να εχεις δύναμη, κουράγιο κ πίστη. Ολα καλα θα πάνε με τα μωράκια σου🙏 

Ήταν πολύ συχνές οι συσπάσεις; σε αυτές απλά αυξάνουν το μαγνήσιο όντως κι αν δουν ότι είναι πολύ συχνές και επιμένουν μπορεί να σου δώσουν άλλο ένα κανονικο φάρμακο για να τις μειώσουν. 💕 Όλα καλά θα πάνε και με το δικό σου μωράκι! Οι συσπάσεις είναι συνηθισμένες, ειδικά από τον 6ο μήνα και μετά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Eirinakos είπε:

Καλημερα κορίτσι μου σου εύχομαι να πάνε ολα καλα... Απαράδεκτος ο γιατρός σου. Εγω εχθες ειχα συσπάσεις με πόνους φρικτούς κ δε με αναλάμβανε κανενας στ κέντρο υγείας. Βρήκα έναν ιδιώτη που με δέχτηκε αργά τη νυχτα κ μου αύξησε το μαγνήσιο. Τρόμαξα κ εγω παρα πολυ. Να εχεις δύναμη, κουράγιο κ πίστη. Ολα καλα θα πάνε με τα μωράκια σου🙏 

κοριτσι ποιο παιρνεις αν επιτρεπεται και ποσο την ημερα;;; εγω ξεκινησα με ενα χαπι trofocard των 60mg οσο προχωρουσα ειδα οτι ειχα εντονα τεντωματα στην κοιλια που τραβουσαν πολυ, το πηγαμε 2 χαπια την ημερα, και απο χτες ενιωσα παλι ξανα, και μου ειπε η γιατρος μου αν συνεχισουν να τα παω και στα 3 χαπια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η angel35 είπε:

κοριτσι ποιο παιρνεις αν επιτρεπεται και ποσο την ημερα;;; εγω ξεκινησα με ενα χαπι trofocard των 60mg οσο προχωρουσα ειδα οτι ειχα εντονα τεντωματα στην κοιλια που τραβουσαν πολυ, το πηγαμε 2 χαπια την ημερα, και απο χτες ενιωσα παλι ξανα, και μου ειπε η γιατρος μου αν συνεχισουν να τα παω και στα 3 χαπια. 

Trofocard παίρνω κ εγω το  max έπαιρνα 1 το βράδυ κ τωρα μ είπε οτι μπορω να το πάρω κ το πρωί κ αν συνεχιστούν που κ σήμερα νιώθω τεντοματα να τ κανω 3... Απλα εχθες ειχα κ 3 πολυ πολυ δυνατες σουβλιες κ τα χρειάστηκα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η MyNa είπε:

Ήταν πολύ συχνές οι συσπάσεις; σε αυτές απλά αυξάνουν το μαγνήσιο όντως κι αν δουν ότι είναι πολύ συχνές και επιμένουν μπορεί να σου δώσουν άλλο ένα κανονικο φάρμακο για να τις μειώσουν. 💕 Όλα καλά θα πάνε και με το δικό σου μωράκι! Οι συσπάσεις είναι συνηθισμένες, ειδικά από τον 6ο μήνα και μετά. 

Είχα ξανα πριν 1 βδομαδα κ μ ειχε πει ο γιατρός οτι είναι φυσιολογικό απλα εχθες με συνόδευε με έντονο πονο τ βράδυ κ για αυτο τρόμαξα. Ευχαριστώ πολύ 💗 α επίσης ευθύνεται κ το έντερο μου για τις συσπάσεις αυτές 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Eirinakos είπε:

Trofocard παίρνω κ εγω το  max έπαιρνα 1 το βράδυ κ τωρα μ είπε οτι μπορω να το πάρω κ το πρωί κ αν συνεχιστούν που κ σήμερα νιώθω τεντοματα να τ κανω 3... Απλα εχθες ειχα κ 3 πολυ πολυ δυνατες σουβλιες κ τα χρειάστηκα.. 

με το 60,77mg που ειναι αυτο που παιρνω εγω, και χτες κιολας μου ειπε η γιατρος μου οτι και μεχρι 4 και 5 μπορω την ημερα γιατι λογω του οτι ειναι λιγοτερα σε mg Μπορουμε και το σπαμε και πιο πολυ μεσα στην ημερα... κρατησε το και αυτο αν θες να τον ρωτησεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/3/2022 at 5:46 ΜΜ, ο/η Happypregnantgirl είπε:

Γειά σας κορίτσια μου τι κάνετε? 

Έχω μέρες να σας γράψω, δεν ήταν και η καλύτερη περίοδος για μένα. 

Δεν πρόλαβα να κάνω β επιπέδου, με πρόλαβαν τα γεγονότα. Μια ανεπάρκεια τραχήλου, ένα χειρουργείο και δύο εισαγωγές σε νοσοκομεία. 

Ευτυχώς όλα πάνε καλά και για μένα και για τα μωρά μου. Θα μείνω μέσα στο νοσοκομείο μέχρι να γεννήσω. Θα βοηθήσει ο Θεός και όλα θα είναι καλά. 

Κορίτσια μου να σας κάνουν κολπικο υπερηχο οι γιατροί σας να ξέρετε ότι όλα ειναι καλά 😘😘😘

Κορίτσι μου γλυκό πραγματικά σου εύχομαι ότι καλύτερο! Ο Θεός μαζί σου και στα μωράκια σου!! Χαίρομαι που είναι όλα καλά!! Υπομονη ❤️ 

@MyNa ελπίζω να περνάτε όμορφα στο ταξίδι και να το ευχαριστηθείς.
 

@Eirinakos και εγώ πλέον παίρνω πρωί βράδυ μαγνήσιο και σταμάτησα το ασβέστιο !! 
κοριτσια μου δεν ξέρω αν βρίσκω λόγους να ανησυχώ αλλά είναι φυσιολογικό που το μωρό είναι ακόμα στο πλάι δηλ σε εγκάρσια θέση ;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η ΝικηΚ είπε:

Κορίτσι μου γλυκό πραγματικά σου εύχομαι ότι καλύτερο! Ο Θεός μαζί σου και στα μωράκια σου!! Χαίρομαι που είναι όλα καλά!! Υπομονη ❤️ 

@MyNa ελπίζω να περνάτε όμορφα στο ταξίδι και να το ευχαριστηθείς.
 

@Eirinakos και εγώ πλέον παίρνω πρωί βράδυ μαγνήσιο και σταμάτησα το ασβέστιο !! 
κοριτσια μου δεν ξέρω αν βρίσκω λόγους να ανησυχώ αλλά είναι φυσιολογικό που το μωρό είναι ακόμα στο πλάι δηλ σε εγκάρσια θέση ;; 

Καλημερα κοπελα μου.. Ο γιατρός τι σου έχει πει? Σε ποια βδομάδα είσαι? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η ΝικηΚ είπε:

Κορίτσι μου γλυκό πραγματικά σου εύχομαι ότι καλύτερο! Ο Θεός μαζί σου και στα μωράκια σου!! Χαίρομαι που είναι όλα καλά!! Υπομονη ❤️ 

@MyNa ελπίζω να περνάτε όμορφα στο ταξίδι και να το ευχαριστηθείς.
 

@Eirinakos και εγώ πλέον παίρνω πρωί βράδυ μαγνήσιο και σταμάτησα το ασβέστιο !! 
κοριτσια μου δεν ξέρω αν βρίσκω λόγους να ανησυχώ αλλά είναι φυσιολογικό που το μωρό είναι ακόμα στο πλάι δηλ σε εγκάρσια θέση ;; 

Καλημέρα κορίτσια! Ευχαριστώ πολύ @ΝικηΚ! Γυρίσαμε και τώρα δουλεύω άπειρες ώρες για να καλύψω τις μέρες που λείπαμε αλλά χαλάλι γιατί ήταν πολύ ωραία! Περπατούσαμε πάρα πολύ και μάλλον κουράστηκα κάπως γιατί άρχισα να αισθάνομαι κι εγώ κάποιες συσπάσεις που δεν είχα νιώσει καθόλου πώς είναι. Παίρνω κι εγώ το μαγνήσιό μου τώρα και προσπαθώ να ξεκουραστώ λίγο σωματικά τώρα που δε χρειάζεται να περπατάω τόσες ώρες την ημέρα. Δυστυχώς, ναι βρίσκεις λόγους να ανησυχείς 😂! Τα μωράκια μας είναι μικρά ακόμα και δεν έχουν σταθερή θέση. Κολυμπάνε και αλλάζουν, μπορούν να είναι σε οποιαδήποτε θέση ανάλογα πότε θα τα δεις. Δεν είναι δηλαδή ούτε το δικό σου σταθερό σε εγκάρσια. Έχουμε ακόμα βδομαδούλες για να πάρουν πιο σταθερές θέσεις που πάλι δε θα θεωρούνται "πήρε το μωρό θέση τοκετού". Και τότε γίνεται να αλλάξει το μωρό και να γυρίσει και μετά να ξαναγυρίσει κλπ, απλά περνάει καιρό σε σταθερές θέσεις με το κεφάλι κάτω ή πάνω γιατί δε χωράει αλλιώς. Γίνεται και να μην πάρει σωστή θέση με το κεφάλι κάτω ποτέ και πάλι μια χαρά είναι απλά συνήθως θα χρειαστεί καισαρική. Εσύ θα κάνεις έτσι κι αλλιώς καισαρική απ'ό,τι καταλαβαίνω, οπότε δε χρειάζεται καν να σε απασχολήσει τότε το ζήτημα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η MyNa είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Ευχαριστώ πολύ @ΝικηΚ! Γυρίσαμε και τώρα δουλεύω άπειρες ώρες για να καλύψω τις μέρες που λείπαμε αλλά χαλάλι γιατί ήταν πολύ ωραία! Περπατούσαμε πάρα πολύ και μάλλον κουράστηκα κάπως γιατί άρχισα να αισθάνομαι κι εγώ κάποιες συσπάσεις που δεν είχα νιώσει καθόλου πώς είναι. Παίρνω κι εγώ το μαγνήσιό μου τώρα και προσπαθώ να ξεκουραστώ λίγο σωματικά τώρα που δε χρειάζεται να περπατάω τόσες ώρες την ημέρα. Δυστυχώς, ναι βρίσκεις λόγους να ανησυχείς 😂! Τα μωράκια μας είναι μικρά ακόμα και δεν έχουν σταθερή θέση. Κολυμπάνε και αλλάζουν, μπορούν να είναι σε οποιαδήποτε θέση ανάλογα πότε θα τα δεις. Δεν είναι δηλαδή ούτε το δικό σου σταθερό σε εγκάρσια. Έχουμε ακόμα βδομαδούλες για να πάρουν πιο σταθερές θέσεις που πάλι δε θα θεωρούνται "πήρε το μωρό θέση τοκετού". Και τότε γίνεται να αλλάξει το μωρό και να γυρίσει και μετά να ξαναγυρίσει κλπ, απλά περνάει καιρό σε σταθερές θέσεις με το κεφάλι κάτω ή πάνω γιατί δε χωράει αλλιώς. Γίνεται και να μην πάρει σωστή θέση με το κεφάλι κάτω ποτέ και πάλι μια χαρά είναι απλά συνήθως θα χρειαστεί καισαρική. Εσύ θα κάνεις έτσι κι αλλιώς καισαρική απ'ό,τι καταλαβαίνω, οπότε δε χρειάζεται καν να σε απασχολήσει τότε το ζήτημα.

Μωρε κ μενα εχει τύχει στον υπέρηχο να ειναι σε αυτη τη θεση. Έχουν πολύ χώρο ακομα κ χορεύουν εκεί μεσα. Εμενα φαίνεται πολυ τωρα στη κοιλίτσα οταν κουνιέται, όταν ομως παω να τ τραβήξω βίντεο σταματάει λες κ τ κανει επίτηδες😛 καλως ηρθες ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου καλησπέρα, και με το καλό να υποδεχτούμε τα μωράκια μας στην ώρα τους γερά και δυνατα! Πετάχτηκα εδώ από τα μωράκια Ιουνίου!! Διάβασα λίγο για τις συσπάσεις σας και θέλω να σας πω ότι εγώ έχω πο τη 18η βδομάδα και τώρα είμαι στην 28η.. Με ξεκίνησε ο πρώτος γιατρός που είχα με glopir (τοκολυτικα) ένα πρωι ένα βραδυ κ trofocard max επίσης πρωί βράδυ, εν τέλει όμως άλλαξα γιατρό γιατί δεν υπήρχε ιδιαίτερη επικοινωνία, μου έλεγε έτσι όπως τα λες μου ακούγονται φυσιολογικα όλα, εγώ του είπα να μου μετρήσει τράχηλο κ το έκανε κοιλιακά φυσικά εμένα δεν με κάλυψε αυτό από τη στιγμή που στον πέμπτο είχε συσπάσεις τέλος πάντων πήγα στον σημερινό γιατρό ο οποίος με καθησυχασε μου είπε πως είναι φυσιολογικες οι συσπάσεις μέχρι μια το μισάωρο μου έκοψε το trofocard max γιατί σε μικρή ποσότητα δεν κάνει δουλειά κ άρχισε να μου κάνει τα glopir από μισό πρωί μεσημέρι βράδυ την επόμενη βδομάδα μου έκοψε το μεσημέριανο κ όταν με ξανά είδε κ είδε ότι ο τράχηλος μου κολπικά (μου κάνει κάθε φορά κολπική μέτρηση) είναι 4.7 την 25+2 εβδομάδα μου είπε να τα κόψω εντελώς κ όταν βλέπω ότι έχω 2-3 συσπάσεις το μισάωρο να παίρνω ένα glopir.. Αυτά!! Σας έγραψα την ιστορία μου για να σας πω ότι είμαστε πολλές με συσπάσεις!!! Στην αρχή παρακαλουσα να σταματήσουν τώρα πλέον ξέρω ότι θα πάω έτσι μέχρι το τέλος αφού τις έχω μέχρι κ τώρα που είμαι στον έβδομο..οποτε πορεύομαι έτσι κ απλά παρακαλαω να είναι καλά το μωρακι μου και να έχουμε μια τελειομηνη εγκυμοσύνη!! ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Apol είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα, και με το καλό να υποδεχτούμε τα μωράκια μας στην ώρα τους γερά και δυνατα! Πετάχτηκα εδώ από τα μωράκια Ιουνίου!! Διάβασα λίγο για τις συσπάσεις σας και θέλω να σας πω ότι εγώ έχω πο τη 18η βδομάδα και τώρα είμαι στην 28η.. Με ξεκίνησε ο πρώτος γιατρός που είχα με glopir (τοκολυτικα) ένα πρωι ένα βραδυ κ trofocard max επίσης πρωί βράδυ, εν τέλει όμως άλλαξα γιατρό γιατί δεν υπήρχε ιδιαίτερη επικοινωνία, μου έλεγε έτσι όπως τα λες μου ακούγονται φυσιολογικα όλα, εγώ του είπα να μου μετρήσει τράχηλο κ το έκανε κοιλιακά φυσικά εμένα δεν με κάλυψε αυτό από τη στιγμή που στον πέμπτο είχε συσπάσεις τέλος πάντων πήγα στον σημερινό γιατρό ο οποίος με καθησυχασε μου είπε πως είναι φυσιολογικες οι συσπάσεις μέχρι μια το μισάωρο μου έκοψε το trofocard max γιατί σε μικρή ποσότητα δεν κάνει δουλειά κ άρχισε να μου κάνει τα glopir από μισό πρωί μεσημέρι βράδυ την επόμενη βδομάδα μου έκοψε το μεσημέριανο κ όταν με ξανά είδε κ είδε ότι ο τράχηλος μου κολπικά (μου κάνει κάθε φορά κολπική μέτρηση) είναι 4.7 την 25+2 εβδομάδα μου είπε να τα κόψω εντελώς κ όταν βλέπω ότι έχω 2-3 συσπάσεις το μισάωρο να παίρνω ένα glopir.. Αυτά!! Σας έγραψα την ιστορία μου για να σας πω ότι είμαστε πολλές με συσπάσεις!!! Στην αρχή παρακαλουσα να σταματήσουν τώρα πλέον ξέρω ότι θα πάω έτσι μέχρι το τέλος αφού τις έχω μέχρι κ τώρα που είμαι στον έβδομο..οποτε πορεύομαι έτσι κ απλά παρακαλαω να είναι καλά το μωρακι μου και να έχουμε μια τελειομηνη εγκυμοσύνη!! ❤️ 

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση 💗 με το καλο το μπεμπακι σου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Eirinakos είπε:

Καλημερα κοπελα μου.. Ο γιατρός τι σου έχει πει? Σε ποια βδομάδα είσαι? 

Τώρα είμαι στην 24η. Ήδη από νωρίς μου άρχισαν οι συσπάσεις ενώ έπαιρνα ήδη ένα μαγνήσιο 243mg, μετά μου το έκανε 1,5 και τώρα πίνω ένα πρωί και ένα βράδυ. Επειδή όμως μου είπε η μαία ότι μπορεί να σχετίζεται με το έντερο, έκοψα το ασβέστιο και τώρα προσπαθώ να είμαι χαλαρή και να μην πιάνω όλη την ώρα την κοιλιά μου. Όποτε το καταλαβαίνω αλλάζω στάση σώματος. Όλες οι συσπάσεις μέχρι τώρα ήταν ανώδυνες βέβαια. 
@MyNa ευτυχως για εμάς που σε έχουμε εδώ και μας διαφωτίζεις αλλά και μας καθησυχάζεις! 🙏🙏🙏🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η MyNa είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Ευχαριστώ πολύ @ΝικηΚ! Γυρίσαμε και τώρα δουλεύω άπειρες ώρες για να καλύψω τις μέρες που λείπαμε αλλά χαλάλι γιατί ήταν πολύ ωραία! Περπατούσαμε πάρα πολύ και μάλλον κουράστηκα κάπως γιατί άρχισα να αισθάνομαι κι εγώ κάποιες συσπάσεις που δεν είχα νιώσει καθόλου πώς είναι. Παίρνω κι εγώ το μαγνήσιό μου τώρα και προσπαθώ να ξεκουραστώ λίγο σωματικά τώρα που δε χρειάζεται να περπατάω τόσες ώρες την ημέρα. Δυστυχώς, ναι βρίσκεις λόγους να ανησυχείς 😂! Τα μωράκια μας είναι μικρά ακόμα και δεν έχουν σταθερή θέση. Κολυμπάνε και αλλάζουν, μπορούν να είναι σε οποιαδήποτε θέση ανάλογα πότε θα τα δεις. Δεν είναι δηλαδή ούτε το δικό σου σταθερό σε εγκάρσια. Έχουμε ακόμα βδομαδούλες για να πάρουν πιο σταθερές θέσεις που πάλι δε θα θεωρούνται "πήρε το μωρό θέση τοκετού". Και τότε γίνεται να αλλάξει το μωρό και να γυρίσει και μετά να ξαναγυρίσει κλπ, απλά περνάει καιρό σε σταθερές θέσεις με το κεφάλι κάτω ή πάνω γιατί δε χωράει αλλιώς. Γίνεται και να μην πάρει σωστή θέση με το κεφάλι κάτω ποτέ και πάλι μια χαρά είναι απλά συνήθως θα χρειαστεί καισαρική. Εσύ θα κάνεις έτσι κι αλλιώς καισαρική απ'ό,τι καταλαβαίνω, οπότε δε χρειάζεται καν να σε απασχολήσει τότε το ζήτημα.

Είχα παει για υπέρηχο σήμερα και εμένα ο μπεμπης ήταν με το κεφάλι πανω μου είπε ότι τώρα έτσι κάνουν έχουν χώρο να γυρνάνε αλλά το ιδανικό όταν θα έρθει η ώρα να γεννηθουν είναι να είναι με το κεφάλι κάτω είτε καισαρική είτε φυσιολογικα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον κορίτσι μου....μου ήρθε εχθές περίοδος...μάλλον ήταν βιοχημική γιατί έχω έντονη ροή....και ο γιατρός δεν το αποκλείει εφόσον είδα αχνές γραμμουλες που δεν σκουρυναν... Έχω παρα πολύ αίμα....Αλλά μπορεί και όχι ..δεν είμαστε σίγουροι εφόσον δεν έκανα χοριακη  Οπότε προχωράμε...
    • Κοριτσάκι μου η διαφορα φαινετε! Μεγάλη διαφορα θα βλεπεις κάθε δυο μέρες που αυξάνεται η χοριακη❤️ ειπαμεεεε ηρθεεεε για να μεινει αυτή τη φοραααααα❤️👶🏻
    • Ναι ναι αυτό μου είπε και ο γιατρός! Έπρεπε να φύγει ! Επίσης μου είπε ότι γεννιουνται τέτοια κοριτσάκια και έχουν πολλα προβλήματα εκτός το ότι είναι στείρα έχουν και αναπτυξιακά προβλήματα και νοητικά αλλά και παθολογικά όποτε καλύτερα που εφυγε😢 Θα μου στείλει το πιστεύω και εγώ αυτό! Και είμαι σιγουρη ότι είναι καλά εκεί πάνω με τα υπόλοιπα αγγελάκια👼 σε όλες μας θα μας στειλει το ουράνιο τόξο μας🌈 Θα μου το στείλει το ουράνιο τόξο και σε έμενα και σε εσενα και σε όλες μας🌈 Να πω ότι δεν σε καταλαβαίνω ! Κορίτσι μου έτσι νοιωθω και εγώ μια σκέφτομαι θετικα μια με ποιανού τα κλάμματα! Μη δίνεις σημασία καθόλου στα σχόλια και στις ερωτήσεις αυτές απαντά με θράσος! Το ουράνιο τόξο είναι κοντα να το θυμασαι🌈 Μακάρι η επόμενη να είναι η τυχερη 🙏🙏🙏 θα έρθει σε όλες μας κάποια στιγμή που θα παειιιιιι❤️ ανταποδίδω την αγκαλια🫂   Σφίξει τα δοντια κοριτσάκι μου! Η καταιγίδα θα σταματήσει και θα βγει το ουράνιο τόξο! Κάθε εμπόδιο για καλό ! Δεν έχουν βγει τυχαία αυτές οι φράσεις και είναι βγαλμένες από την ζωή! Το μωρακι μας είναι στο δρομοοοο❤️🥰🌈 Ήθελα από την πρώτη στιγμή που απέβαλα να μάθω το φύλο ! Ηταν δυσκολο όταν μου το ανακοίνωσε καθώς ξεκίνησε με αυτό αλλά στη συνέχεια που μου είπε ότι είχε το σύνδρομο αυτό και ότι τα κοριτσάκια αυτά γεννιουνται και θα ήταν στείρο αλλά θα είχε και πολλα προβλήματα κάπως απάλυνε ο πόνος ! Το πήραν ψηλά ο θεος και όλοι οι άγιοι για να μη ταλαιπωριόνταν και είμαι σιγουρη ότι είναι καλά εκεί πάνω μαζί με τα υπόλοιπα αγγελούδια 👼 εκτός ότι θα το έχω στην καρδιά μου μαζί με το άλλο αγγελούδι μου που εφυγε πολύ νωρίς θα τα αποτυπωσω και στο σώμα μου για να τα βλέπω καθημερινά και να κοιτάω ψηλά με χαμόγελο πλέον! 👼👼 καποια στιγμή θα μου φέρουν το αδερφάκι τους που θα είναι υγιης και θα το προσέχουν από εκεί ψηλά 🌈🤍🤍
    • Ευχαριστώ πολύ.με αγχωνει λίγο γιατί κάπου κάπου έχω πονάκια σαν περιόδου 
    • Χρόνια πολλά κορίτσι μου! Είναι πολύ νωρίς ακόμα, είσαι ουσιαστικά 8 μέρες από την εμβρυομεταφορα και είναι με τεστ ούρων που η συγκέντρωση της χοριακης απ όσο γνωρίζω δεν είναι το ίδιο με το αίμα. Που και αίματος να έκανες τωρα είναι νωρίς ακόμα. Μην απογοητευεσαι καθόλου!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...