Μετάβαση σε περιεχόμενο

Διατροφή μωρου


Recommended Posts

Καλησπέρα, Γέννησα πριν 41 μέρες την μπέμπα μου, γεννήθηκε 2190 στις 37 εβδομάδες επειδή μου είπαν ότι δεν έπαιρνε βάρος μέσα στην κοιλιά. Τώρα είναι 3500 κιλά. Θηλάζω αλλά μου είπαν ν δίνω κ συμπλήρωμα και της δίνω 2 φορές την μέρα ξένο. Είναι ικανοποιητικη αυτή η αύξηση βάρους σ αυτό τ διάστημα? Με τον θηλασμό δεν νιώθω σιγουριά για τ πόσο τρώει. Μπορεί ν τρώει 5-10 λεπτά από τ ένα στήθος κ μετά ν κοιμάται 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Evan289 είπε:

Καλησπέρα, Γέννησα πριν 41 μέρες την μπέμπα μου, γεννήθηκε 2190 στις 37 εβδομάδες επειδή μου είπαν ότι δεν έπαιρνε βάρος μέσα στην κοιλιά. Τώρα είναι 3500 κιλά. Θηλάζω αλλά μου είπαν ν δίνω κ συμπλήρωμα και της δίνω 2 φορές την μέρα ξένο. Είναι ικανοποιητικη αυτή η αύξηση βάρους σ αυτό τ διάστημα? Με τον θηλασμό δεν νιώθω σιγουριά για τ πόσο τρώει. Μπορεί ν τρώει 5-10 λεπτά από τ ένα στήθος κ μετά ν κοιμάται 

Καλησπέρα και να σου ζήσει το μωράκι σου ! 

Κατά κανόνα το γάλα που παράγει μια μητέρα είναι υπεραρκετό για το μωρό της.

Ο θηλασμός λειτουργεί όπως θα έχεις καταλάβει ως εξής: όσο υπάρχει ζήτηση υπάρχει παραγωγή. Όσο λοιπόν βάζεις το μωρό στο στήθος τόσο θα αυξάνεται η παραγωγή σου . Το ότι κοιμάται είναι κι αυτό λογικό γιατί νιώθει ασφάλεια και σιγουριά και έτσι χαλαρώνει. Εσύ απλά θα το ξυπνάς και πάλι το ίδιο συνέχεια.

Νομίζω καμμία μαμά δεν μπορεί με σιγουριά να πει το πόσο έφαγε το μωράκι της στο θηλασμό!

Το αν τρώει αρκετό γάλα το μωράκι το βλέπουμε από το πόσες πάνες λερώνει την μέρα. Επίσης από το πόσο βάρος παίρνει. Υπάρχει σύνδεσμος με εθελοντές πιστοποιημένους συμβούλους γαλουχίας που κάνουν και συναντήσεις ανά περιοχές κάποιες μέρες την εβδομάδα . Ο lllgreece . Αν θέλεις ψαξτο και μίλησε εκεί , θα σε κατευθύνουν σε οποιαδήποτε απορία έχεις ! 

Υ.Γ. εμένα όταν ο γιος μου ήταν κοντά στην ηλικία με εσάς μου είχε πει η παιδίατρος ότι πρέπει να δώσω συμπλήρωμα γιατί λέει δεν έπαιρνε το απαιτούμενο βάρος. Τελικά άλλαξα παιδίατρο και θήλασα αποκλειστικά πάνω από 2 χρόνια. Οπότε όπως καταλαβαίνεις πολλοί γιατροί δεν είναι ιδιαίτερα γνωστές του πως λειτουργεί ο θηλασμός και δεν ενθαρρύνουν ιδιαίτερα την μαγική αυτή διαδικασία! 

Να μην αγχώνεσαι! Είμαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρεις να θηλάσεις αποκλειστικά αν αυτό είναι που θέλεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η Christine_ είπε:

Καλησπέρα και να σου ζήσει το μωράκι σου ! 

Κατά κανόνα το γάλα που παράγει μια μητέρα είναι υπεραρκετό για το μωρό της.

Ο θηλασμός λειτουργεί όπως θα έχεις καταλάβει ως εξής: όσο υπάρχει ζήτηση υπάρχει παραγωγή. Όσο λοιπόν βάζεις το μωρό στο στήθος τόσο θα αυξάνεται η παραγωγή σου . Το ότι κοιμάται είναι κι αυτό λογικό γιατί νιώθει ασφάλεια και σιγουριά και έτσι χαλαρώνει. Εσύ απλά θα το ξυπνάς και πάλι το ίδιο συνέχεια.

Νομίζω καμμία μαμά δεν μπορεί με σιγουριά να πει το πόσο έφαγε το μωράκι της στο θηλασμό!

Το αν τρώει αρκετό γάλα το μωράκι το βλέπουμε από το πόσες πάνες λερώνει την μέρα. Επίσης από το πόσο βάρος παίρνει. Υπάρχει σύνδεσμος με εθελοντές πιστοποιημένους συμβούλους γαλουχίας που κάνουν και συναντήσεις ανά περιοχές κάποιες μέρες την εβδομάδα . Ο lllgreece . Αν θέλεις ψαξτο και μίλησε εκεί , θα σε κατευθύνουν σε οποιαδήποτε απορία έχεις ! 

Υ.Γ. εμένα όταν ο γιος μου ήταν κοντά στην ηλικία με εσάς μου είχε πει η παιδίατρος ότι πρέπει να δώσω συμπλήρωμα γιατί λέει δεν έπαιρνε το απαιτούμενο βάρος. Τελικά άλλαξα παιδίατρο και θήλασα αποκλειστικά πάνω από 2 χρόνια. Οπότε όπως καταλαβαίνεις πολλοί γιατροί δεν είναι ιδιαίτερα γνωστές του πως λειτουργεί ο θηλασμός και δεν ενθαρρύνουν ιδιαίτερα την μαγική αυτή διαδικασία! 

Να μην αγχώνεσαι! Είμαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρεις να θηλάσεις αποκλειστικά αν αυτό είναι που θέλεις!

Είμαι σίγουρη ότι όλη αυτή την γνώση την έχουμε κ οι δυο από κοινή ομάδα θηλασμού 💜 αλλιώς δύσκολα όπως λες να γνωρίζει κάποια μητέρα από άλλη πηγή  (η παιδίατρος ποσο μάλλον ) αυτά που γράφεις 🎈🎈🎈🎈

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Είμαι σίγουρη ότι όλη αυτή την γνώση την έχουμε κ οι δυο από κοινή ομάδα θηλασμού 💜 αλλιώς δύσκολα όπως λες να γνωρίζει κάποια μητέρα από άλλη πηγή  (η παιδίατρος ποσο μάλλον ) αυτά που γράφεις 🎈🎈🎈🎈

Ω ναι !! Και έχεις παρατηρήσει κάτι ? Επειδή έχουμε βρεθεί ακριβώς στην ίδια θέση , μέσα στην άγνοια αλλά γεμάτες θέληση για να τα καταφέρουμε πάντα προσπαθούμε να μιλήσουμε σε άλλες κοπέλες που νιώθουν έτσι !

Σε θυμάμαι και από άλλα ποστ με θέμα το θηλασμό! 

Ειλικρινά αν δεν υπήρχε αυτή η ομάδα δεν θα κατάφερνα να θηλασω πάνω από 3 μήνες τον γιο μου . Ευτυχώς με κατατοπισαν και τελικά ήταν απλά το άγχος μου που με έβαζε να προβληματίζομαι, μια χαρά ρυθμισμένη παραγωγή είχα ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Christine_ είπε:

Ω ναι !! Και έχεις παρατηρήσει κάτι ? Επειδή έχουμε βρεθεί ακριβώς στην ίδια θέση , μέσα στην άγνοια αλλά γεμάτες θέληση για να τα καταφέρουμε πάντα προσπαθούμε να μιλήσουμε σε άλλες κοπέλες που νιώθουν έτσι !

Σε θυμάμαι και από άλλα ποστ με θέμα το θηλασμό! 

Ειλικρινά αν δεν υπήρχε αυτή η ομάδα δεν θα κατάφερνα να θηλασω πάνω από 3 μήνες τον γιο μου . Ευτυχώς με κατατοπισαν και τελικά ήταν απλά το άγχος μου που με έβαζε να προβληματίζομαι, μια χαρά ρυθμισμένη παραγωγή είχα ! 

Ποσο συμφωνώ μαζί σου για μένα η ομάδα είναι η στήριξη μου η όαση μου ο φάρος μου οσον αφορά το θηλασμο κ εγώ με τις οδηγίες που πήρα από τις μαίες στο μαιευτήριο ούτε 40 μέρες δν θα έφτανα 

στεναχωριέμαι παρά πολύ όμως για αυτή την παραπληροφόρηση από επαγγελματίες υγείας! 
 

Κάπως έτσι ξεκινήσαμε κ εμείς κάποιος μας είπε για την ομάδα κάτι μέσα μας κλωτσούσε και να που πήγαν όλα καλά! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Christine_ είπε:

Καλησπέρα και να σου ζήσει το μωράκι σου ! 

Κατά κανόνα το γάλα που παράγει μια μητέρα είναι υπεραρκετό για το μωρό της.

Ο θηλασμός λειτουργεί όπως θα έχεις καταλάβει ως εξής: όσο υπάρχει ζήτηση υπάρχει παραγωγή. Όσο λοιπόν βάζεις το μωρό στο στήθος τόσο θα αυξάνεται η παραγωγή σου . Το ότι κοιμάται είναι κι αυτό λογικό γιατί νιώθει ασφάλεια και σιγουριά και έτσι χαλαρώνει. Εσύ απλά θα το ξυπνάς και πάλι το ίδιο συνέχεια.

Νομίζω καμμία μαμά δεν μπορεί με σιγουριά να πει το πόσο έφαγε το μωράκι της στο θηλασμό!

Το αν τρώει αρκετό γάλα το μωράκι το βλέπουμε από το πόσες πάνες λερώνει την μέρα. Επίσης από το πόσο βάρος παίρνει. Υπάρχει σύνδεσμος με εθελοντές πιστοποιημένους συμβούλους γαλουχίας που κάνουν και συναντήσεις ανά περιοχές κάποιες μέρες την εβδομάδα . Ο lllgreece . Αν θέλεις ψαξτο και μίλησε εκεί , θα σε κατευθύνουν σε οποιαδήποτε απορία έχεις ! 

Υ.Γ. εμένα όταν ο γιος μου ήταν κοντά στην ηλικία με εσάς μου είχε πει η παιδίατρος ότι πρέπει να δώσω συμπλήρωμα γιατί λέει δεν έπαιρνε το απαιτούμενο βάρος. Τελικά άλλαξα παιδίατρο και θήλασα αποκλειστικά πάνω από 2 χρόνια. Οπότε όπως καταλαβαίνεις πολλοί γιατροί δεν είναι ιδιαίτερα γνωστές του πως λειτουργεί ο θηλασμός και δεν ενθαρρύνουν ιδιαίτερα την μαγική αυτή διαδικασία! 

Να μην αγχώνεσαι! Είμαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρεις να θηλάσεις αποκλειστικά αν αυτό είναι που θέλεις!

Θέλω πολύ να την θηλάσω αποκλειστικά αλλά όταν το ανέφερα στον παιδίατρο μου είπε ότι η αύξηση βάρους θα μειωθεί μόνο με τον θηλασμό, και δεδομένου του χαμηλού βάρους γέννησης με ανχώνει πολύ ν σκέφτομαι ότι δεν θα βάλει αρκετό βάρος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Xrisa95εγώ να σου πω την αλήθεια μόνη μου βρήκα την ομάδα ! Ήθελα οπωσδήποτε να βρω απαντήσεις και λύσεις και άρχισα να ψάχνω πολύ !! 

@Evan289 τα μωράκια που θηλάζουν συνήθως είναι πιο ελαφριά σε σχέση με αυτά που πίνουν φόρμουλα γιατί η φόρμουλα έχει πολύ περισσότερα λιπαρά απ' ότι το μητρικό γάλα . 

Αυτό δεν σημαίνει πως δεν είναι υγιή όμως .

Εν πάση περιπτώσει, αν θέλεις ψάξε αυτή την ομάδα που σου λέμε που μας έχει βοηθήσει να θηλασουμε αποκλειστικά και εμάς και πάρα πολλές γυναίκες! Μίλησε με πιστοποιημένους συμβούλους γαλουχίας για την περίπτωση σου που είναι συγκεκριμένη και απαιτεί συγκεκριμένη διαχείριση. 

Κατά 99% θα σου βρουν λύση χωρίς να σταματήσεις να θηλάζεις . Γιατί να ξέρεις, όταν αρχίσεις και βάζεις συμπλήρωμα φόρμουλα, έχει αρχίσει και η αντίστροφη μέτρηση στο θηλασμό. 

Να σημειωθεί ότι στην ομάδα απ' ότι θυμάμαι υπάρχουν και γιατροί- σύμβουλοι οπότε σίγουρα αυτό που θα πουν θα έχει μια βάση . 

Και μην αγχώνεσαι ! Η φύση ξέρει ! Και σιγά σιγά μαθαίνουμε κι εμείς ! Απ' ότι καταλαβαίνω είναι πρώτο παιδάκι και είναι λογικό να νιώθεις ότι περπατάς στα σκοτάδια ! Όλες το ίδιο έχουμε νιώσει. Να ακούς το ένστικτο σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...