Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΤΟΥ ΙΟΥΝΙΟΥ 2022!!


Recommended Posts

στις On 15/3/2022 at 7:08 ΜΜ, ο/η Sofia33 είπε:

Η 27η βδομαδα ειναι απο 26+1 εως 26+6. Εχει σημασια αν ειναι αρχη ή τελος της βδομαδας. Οι καμπυλες αναπτυξης των εμβρυων αφορουν το 50%, το 95% και το 10% του πληθυσμου. Το 50% αποτελει το μεσο ορο, που σημαινει οτι τα περισσοτερα μωρακια σε αυτη τη βδομαδα κυησης εχουν αυτο το ταδε βαρος. Στην περιπτωση σου, επειδη αγχωνεσαι χωρις λογο, το μωρουλι σου ειναι στο μεσο ορο των μωρων, ειναι δηλαδη απολυτως φυσιολογικο. 
Υπαρχει επισης ενα σαιτ οπου τόποθετεις τις μετρησεις απο τους υπερηχους και σου βγαζει σε ποια καμπυλη βρισκεται το μωρακι. 

https://fetalmedicine.org/research/assess/growth (με τον ιδιο τροπο βγαινει και το βαρος στον υπολογιστη του γιατρου)

επιπλεον, το υψος του μωρου μπορουμε να το υπολογισουμε απο την εξης εξισωση : 6,18+ Fl(mm)x0,59

fl ειναι το μηκος του μηριαιου οστου σε χιλιοστα

Ουαου κορίτσι μου! Σε ευχαριστώ πολύ! Έχεις πολλές γνώσεις ! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 8 ώρες, ο/η Eva29 είπε:

Ελα τη γλυκουλα... ❤️ ❤️ ❤️ τελεια που ολα ειναι καλα κοριτσακι μου... και εμεις εχουμε ψωνισει τα περισσοτερα και θα αρχισουμε να φτιαχνουμε το δωματιο σιγα σιγα... απλα τα εχουμε στο δωματιο της τωρα σαν αποθηκη ειναι με ολα τα πραγματα ετσι...

Εγω εχω παρει μονο 8κιλα μεχρι στιγμης... βεβαια τωρα τελευταια εχει ανοιξει μπολικο η ορεξη οποτε λογικα θα ανεβει αρκετα το νουμερο!

Το θέμα των κιλών για εμένα είναι πολύ μεγάλο δε ξέρω, έχω κόμπλεξ με αυτό κ φοβάμαι για το πως θα είμαι μετά, γιατί πάντα πρόσεχα, καθώς μικρή ήμουν πιο παχουλή κ έκανα κόπο να τα χάσω. Τώρα έβαλα 7 κιλά, στην 27 εβδομάδα και από 63 πήγα 70 κ αγχώνομαι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/3/2022 at 10:53 ΜΜ, ο/η Apol είπε:

Καλά κοίτα οι μαμάδες μας μπορεί να είχαν χίλια δυο αλλά πήγαιναν άκουγαν καρδούλα κ έφευγαν αυτά όλα που κάνουμε εμείς τους φαίνονται εξωπραγματικα!!! Την Παρασκευή που κάναμε υπέρηχο ήμουν 25+2 και η μπέμπα ήταν 970 γρ.. Εσύ ποσο είσαι;;; κ πόσο το μωράκι σου; 

Μην αγχώνεσαι οι μετρήσεις είναι σχετικές ποτέ δε μπορεί να είναι 100% σίγουροι αν προσεξεισ δίνουν μια τιμή +-.εγω πήγα 24 κ 6 κ μου το έβγαλε 780 +- 100 κ μου φάνηκε ότι είναι μικρό.Τον ρώτησα κ μου είπε είναι όλα καλά η καμπύλη ανάπτυξης είναι νορμάλ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Stacey89 είπε:

Το θέμα των κιλών για εμένα είναι πολύ μεγάλο δε ξέρω, έχω κόμπλεξ με αυτό κ φοβάμαι για το πως θα είμαι μετά, γιατί πάντα πρόσεχα, καθώς μικρή ήμουν πιο παχουλή κ έκανα κόπο να τα χάσω. Τώρα έβαλα 7 κιλά, στην 27 εβδομάδα και από 63 πήγα 70 κ αγχώνομαι.

Η εγκυμοσυνη ειναι ο καλυτερος τροπος για να αγαπησεις το σωμα σου οπως ειναι. Το λες και μονη σου οτι αυτο που αισθανεσαι ειναι κομπλεξ. Η εικονα που δειχνουμε στον κοσμο δεν ειναι του φυσικου μας σωματος, ειναι η αυτοπεποιθηση με την οποια παρουσιαζουμε εμεις τον εαυτο μας, με ποιον τρόπο «πουλαμε» την εικονα μας. Επισης, σημαντικο ειναι και το ποσο αφηνουμε τα αυτια μας ανοιχτα σε ενδεχομενα σχολια του κοσμου….. ειτε εισαι παχια, ειτε εισαι αδυνατη ειτε εισαι ο,τιδηποτε, ο κοσμος παντα θα βρει κατι πει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Stacey89 είπε:

Το θέμα των κιλών για εμένα είναι πολύ μεγάλο δε ξέρω, έχω κόμπλεξ με αυτό κ φοβάμαι για το πως θα είμαι μετά, γιατί πάντα πρόσεχα, καθώς μικρή ήμουν πιο παχουλή κ έκανα κόπο να τα χάσω. Τώρα έβαλα 7 κιλά, στην 27 εβδομάδα και από 63 πήγα 70 κ αγχώνομαι.

Κι εγώ τόσα έχω βάλει, από 62 έχω πάει στα 69 και μόλις μπήκα στην 27η εβδομάδα. Αγχώνομαι πως έχω βάλει πολλά και ότι θα με κατσαδιάσει η γιατρός μόλις με ζυγίσει 😛

αλλά νομίζω ότι δεν είναι και να αγχωνόμαστε πολύ και ειδικά να μας πιάνει κόμπλεξ!  Φίλη μου που είναι και αδύνατη μόλις της είπα για τα κιλά γελούσε, γιατί πήρε λέει πριν τους 5 μήνες 20 κιλά! και άλλη γνωστή μου (επίσης αδύνατη) στην εγκυμοσύνη πήρε 30 κιλά! Και οι 2 τα έχασαν και είναι σούπερ! 

Θα τα χάσουμε μετά νομίζω και δεν πρέπει να μας αγχώνουν αρκεί να μην προέρχονται από βλακείες (junk food κτλ...)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! 

Έκανα καμπύλη σακχάρου χθες και δεν ήταν πολύ καλά τα αποτελέσματα, μου είπε η γιατρός να πάω σε ενδοκρινολόγο γιατί στη 1 ώρα ήταν υψηλό το σάκχαρο και πρέπει να το παρακολουθώ...

Ο αιματοκρίτης μου επίσης με 2 χάπια σίδηρο την ημέρα παραμένει στο 33,6 (από 34 που ήταν πριν με 1 σίδηρο, βέβαια έχω στίγμα και πάντα ήταν χαμηλά). Και οι "ολικές πρωτεΐνες (λευκώματα)" πάλι χαμηλά στο 5,7, ενώ εδώ και 1,5 μήνα μετά από οδηγία της γυναικολόγου τρώω 2 ασπράδια αυγού τη μέρα! Και τρώω και κρέας όσο ποτέ...

Με έπιασε απογοήτευση....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η mavi είπε:

Καλημέρα κορίτσια! 

Έκανα καμπύλη σακχάρου χθες και δεν ήταν πολύ καλά τα αποτελέσματα, μου είπε η γιατρός να πάω σε ενδοκρινολόγο γιατί στη 1 ώρα ήταν υψηλό το σάκχαρο και πρέπει να το παρακολουθώ...

Ο αιματοκρίτης μου επίσης με 2 χάπια σίδηρο την ημέρα παραμένει στο 33,6 (από 34 που ήταν πριν με 1 σίδηρο, βέβαια έχω στίγμα και πάντα ήταν χαμηλά). Και οι "ολικές πρωτεΐνες (λευκώματα)" πάλι χαμηλά στο 5,7, ενώ εδώ και 1,5 μήνα μετά από οδηγία της γυναικολόγου τρώω 2 ασπράδια αυγού τη μέρα! Και τρώω και κρέας όσο ποτέ...

Με έπιασε απογοήτευση....

Όταν λες υψηλό; πόσο δηλ; ο αιματοκρίτης δεν πρόκειται να ανέβει απλά θα μένει σε σταθερά επίπεδα.. Εγώ που δεν έχω στίγμα από 37.5 που έχω πάντα μου είχε πάει 32 κ με δύο viofer τη Μέρα απλά έφτασε 34.6.. Δεν έχω βλέψεις για παραπάνω εφόσον πάντα ήμουν στα κατωτατα φυσιολογικα.. Τώρα για τις ολικες πρωτεΐνες δε γνωρίζω να απαντήσω..! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η mavi είπε:

Καλημέρα κορίτσια! 

Έκανα καμπύλη σακχάρου χθες και δεν ήταν πολύ καλά τα αποτελέσματα, μου είπε η γιατρός να πάω σε ενδοκρινολόγο γιατί στη 1 ώρα ήταν υψηλό το σάκχαρο και πρέπει να το παρακολουθώ...

Ο αιματοκρίτης μου επίσης με 2 χάπια σίδηρο την ημέρα παραμένει στο 33,6 (από 34 που ήταν πριν με 1 σίδηρο, βέβαια έχω στίγμα και πάντα ήταν χαμηλά). Και οι "ολικές πρωτεΐνες (λευκώματα)" πάλι χαμηλά στο 5,7, ενώ εδώ και 1,5 μήνα μετά από οδηγία της γυναικολόγου τρώω 2 ασπράδια αυγού τη μέρα! Και τρώω και κρέας όσο ποτέ...

Με έπιασε απογοήτευση....

Ποσο σακχαρο ειχες; 

Στην εγκυμοσυνη δεν αξιολογουμε τον αιματοκριτη, δινει ψευδη αποτελεσματα. Αξιολογουμε την αιμοσφαιρινη. Ποση αιμοσφαρινη (Hb) εχεις? Με στιγμα, οι τιμες που αναφερεις ειναι πολυ καλες παντως. Εγω που δεν εχω στιγμα και παιρνω 3 σιδηρους τη μερα, εχω 29 αιματοκριτη απο 37 και αιμοσφαρινη 9,3 απο 12.5! 
Το οριο για αλλες διαδικασιες (ενδομυικες ενεσεις σιδηρου ή μεταγγιση) ειναι 8. Αν η αιμοσφαιρινη πεσει κατω απο 8 γινεται λιγακι επικινδυνο. Εγω φαντασου γεννησα με 8,4, στα ορια ημουν. 
Οταν λες ολικες πρωτεινες εννοεις του ορου; Παρατηρειται φυσιολογικη μειωση του τιτλου των ολικων πρωτεινων στην εγκυμοσυνη. Οποτε θεωρω οτι υπερβαλει ο γιατρος σου οσον αφορα στα αβγα. 
επισης, ανησυχεις και απογοητευεσαι χωρις λογο. 
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Sofia33 είπε:

Ποσο σακχαρο ειχες; 

Στην εγκυμοσυνη δεν αξιολογουμε τον αιματοκριτη, δινει ψευδη αποτελεσματα. Αξιολογουμε την αιμοσφαιρινη. Ποση αιμοσφαρινη (Hb) εχεις? Με στιγμα, οι τιμες που αναφερεις ειναι πολυ καλες παντως. Εγω που δεν εχω στιγμα και παιρνω 3 σιδηρους τη μερα, εχω 29 αιματοκριτη απο 37 και αιμοσφαρινη 9,3 απο 12.5! 
Το οριο για αλλες διαδικασιες (ενδομυικες ενεσεις σιδηρου ή μεταγγιση) ειναι 8. Αν η αιμοσφαιρινη πεσει κατω απο 8 γινεται λιγακι επικινδυνο. Εγω φαντασου γεννησα με 8,4, στα ορια ημουν. 
Οταν λες ολικες πρωτεινες εννοεις του ορου; Παρατηρειται φυσιολογικη μειωση του τιτλου των ολικων πρωτεινων στην εγκυμοσυνη. Οποτε θεωρω οτι υπερβαλει ο γιατρος σου οσον αφορα στα αβγα. 
επισης, ανησυχεις και απογοητευεσαι χωρις λογο. 
 

Σοφία;;;; με τι ασχολείσαι ;;;; ρωτάω γιατί έχεις πολλές γνώσεις 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Apol είπε:

Σοφία;;;; με τι ασχολείσαι ;;;; ρωτάω γιατί έχεις πολλές γνώσεις 

Ειμαι βιολογος και εχω μεγαλη αγαπη στην ιατρικη (γιατρος ηθελα αλλα τελικα κατεληξα βιολογος). Γενικα διαβαζω πολυ κ ασχολουμαι παρα πολυ οποτε οταν «βιωνω» κατι εγω ή καποιος γνωστος μου το ξεψαχνιζω στο διαβασμα και αποκτω γνωση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Sofia33 είπε:

Ειμαι βιολογος και εχω μεγαλη αγαπη στην ιατρικη (γιατρος ηθελα αλλα τελικα κατεληξα βιολογος). Γενικα διαβαζω πολυ κ ασχολουμαι παρα πολυ οποτε οταν «βιωνω» κατι εγω ή καποιος γνωστος μου το ξεψαχνιζω στο διαβασμα και αποκτω γνωση. 

Μπράβο σου, συγχαρητήρια, βλέπω ότι έχεις ουσιώδεις γνώσεις! ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Apol είπε:

Μπράβο σου, συγχαρητήρια, βλέπω ότι έχεις ουσιώδεις γνώσεις! ❤️ 

Σ´ευχαριστω, ολοι καπου ειμαστε καλοι! Αρκει να το ανακαλυψουμε!!!!

❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sofia33 είπε:

Ποσο σακχαρο ειχες; 

Στην εγκυμοσυνη δεν αξιολογουμε τον αιματοκριτη, δινει ψευδη αποτελεσματα. Αξιολογουμε την αιμοσφαιρινη. Ποση αιμοσφαρινη (Hb) εχεις? Με στιγμα, οι τιμες που αναφερεις ειναι πολυ καλες παντως. Εγω που δεν εχω στιγμα και παιρνω 3 σιδηρους τη μερα, εχω 29 αιματοκριτη απο 37 και αιμοσφαρινη 9,3 απο 12.5! 
Το οριο για αλλες διαδικασιες (ενδομυικες ενεσεις σιδηρου ή μεταγγιση) ειναι 8. Αν η αιμοσφαιρινη πεσει κατω απο 8 γινεται λιγακι επικινδυνο. Εγω φαντασου γεννησα με 8,4, στα ορια ημουν. 
Οταν λες ολικες πρωτεινες εννοεις του ορου; Παρατηρειται φυσιολογικη μειωση του τιτλου των ολικων πρωτεινων στην εγκυμοσυνη. Οποτε θεωρω οτι υπερβαλει ο γιατρος σου οσον αφορα στα αβγα. 
επισης, ανησυχεις και απογοητευεσαι χωρις λογο. 
 

Αιμοσφαιρίνη έχω 10,5.  Αυτό που λέω με τις ολικές πρωτεΐνες είναι στους "Βιοχημικούς δείκτες".

Σάκχαρο στην καμπύλη έδειξε: 

προ λήψεως Γλυκόζης . . . . . . . . . . 87 mg/dL
60 λεπτά μετά την λήψη . . . . . . . . 202 mg/dL
120 λεπτά μετά την λήψη . . . . . . . 106 mg/dL 

Για την μέτρηση της 1 ώρας μου είπε ότι είναι πολύ και πρέπει να πάω σε ενδοκρινολόγο.

Περίμενα καλύτερα τα αποτελέσματα και μου έκατσαν λίγο "βαριά" και στεναχωρήθηκα... η γιατρός βέβαια που μίλησα μετά ήταν καθησυχαστική για τον σίδηρο και τις πρωτεΐνες και ότι απλά συνεχίζουμε έτσι, με 2πλο σίδηρο κ 2 ασπράδια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η mavi είπε:

Αιμοσφαιρίνη έχω 10,5.  Αυτό που λέω με τις ολικές πρωτεΐνες είναι στους "Βιοχημικούς δείκτες".

Σάκχαρο στην καμπύλη έδειξε: 

προ λήψεως Γλυκόζης . . . . . . . . . . 87 mg/dL
60 λεπτά μετά την λήψη . . . . . . . . 202 mg/dL
120 λεπτά μετά την λήψη . . . . . . . 106 mg/dL 

Για την μέτρηση της 1 ώρας μου είπε ότι είναι πολύ και πρέπει να πάω σε ενδοκρινολόγο.

Περίμενα καλύτερα τα αποτελέσματα και μου έκατσαν λίγο "βαριά" και στεναχωρήθηκα... η γιατρός βέβαια που μίλησα μετά ήταν καθησυχαστική για τον σίδηρο και τις πρωτεΐνες και ότι απλά συνεχίζουμε έτσι, με 2πλο σίδηρο κ 2 ασπράδια.

Καλα εκανε η γιατρος και σε καθησυχασε για το σιδηρο και τις πρωτεινες. Δεν υπαρχει λογος ανησυχιας για αυτα τα 2. 
οσον αφορα στη γλυκοζη σου τωρα ναι, το 200 ειναι τσιμπημενο. Να πας στον ενδοκρινολογο και θα σου δωσει διατροφη. Δε θεωρω οτι χρειαζεσαι ινσουλινη. Θα σου δωσει διατροφη με μειωμενους υδατανθρακες κ αμυλο κ λογικα θα σε βαζει να μετρας κ το σακχαρο στο σπιτι. Θα το ρυθμισεις, μην αγχωθεις! Ειναι λιγο κουραστικη διαδικασια αλλα ρυθμιζεται. 
Κ θα στο ξαναπω, μην ανησυχεις καθολου για σιδηρο και πρωτεινες. 
Αυτα που μας ανησυχουν σε μια εγκυμοσυνη οσο αυτη προχωρα ειναι:υπερταση, λευκωμα στα ουρα, υψηλες πρωτεινες ηπατικες και χολικες και το επιμενον σακχαρο. 

νομιζω οτι αδικα αγχωνεσαι κ προσθετεις ψυχολογικο βαρος στο μυαλο σου το οποιο σε ριχνει πολυ! 
ολα θα πανε μια χαρα! 
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Sofia33 είπε:

Καλα εκανε η γιατρος και σε καθησυχασε για το σιδηρο και τις πρωτεινες. Δεν υπαρχει λογος ανησυχιας για αυτα τα 2. 
οσον αφορα στη γλυκοζη σου τωρα ναι, το 200 ειναι τσιμπημενο. Να πας στον ενδοκρινολογο και θα σου δωσει διατροφη. Δε θεωρω οτι χρειαζεσαι ινσουλινη. Θα σου δωσει διατροφη με μειωμενους υδατανθρακες κ αμυλο κ λογικα θα σε βαζει να μετρας κ το σακχαρο στο σπιτι. Θα το ρυθμισεις, μην αγχωθεις! Ειναι λιγο κουραστικη διαδικασια αλλα ρυθμιζεται. 
Κ θα στο ξαναπω, μην ανησυχεις καθολου για σιδηρο και πρωτεινες. 
Αυτα που μας ανησυχουν σε μια εγκυμοσυνη οσο αυτη προχωρα ειναι:υπερταση, λευκωμα στα ουρα, υψηλες πρωτεινες ηπατικες και χολικες και το επιμενον σακχαρο. 

νομιζω οτι αδικα αγχωνεσαι κ προσθετεις ψυχολογικο βαρος στο μυαλο σου το οποιο σε ριχνει πολυ! 
ολα θα πανε μια χαρα! 
 

@Sofia33 σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες κτλ, έστω και η συζήτηση εδώ πολλές φορές είναι καθησυχαστική! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια! Έκανα κι εγώ καμπύλη σακχάρου χθες και μου βγήκε 0' -92, 60' -168, 120'- 163.στην τελευταία τιμή είναι πάνω από το φυσιολογικό όριο καθώς πρέπει να είναι κάτω από 155. Λέτε να με στείλει ο γυναικολόγος σε διαβητολογο? Του έστειλα mail με τα αποτελέσματα αλλά δεν μου απάντησε ακόμη.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Mati είπε:

Γεια σας κορίτσια! Έκανα κι εγώ καμπύλη σακχάρου χθες και μου βγήκε 0' -92, 60' -168, 120'- 163.στην τελευταία τιμή είναι πάνω από το φυσιολογικό όριο καθώς πρέπει να είναι κάτω από 155. Λέτε να με στείλει ο γυναικολόγος σε διαβητολογο? Του έστειλα mail με τα αποτελέσματα αλλά δεν μου απάντησε ακόμη.. 

γεια σου!!!! Ειχες κανει σωστη προετοιμασια για την καμπυλη; Εννοω ειχες μεινει νηστικη 10-12 ωρες και τις προηγουμενες 3-4 μερες ετρωγες κανονικα υδατανθρακες; 
Οντως το σακχαρο στη μια ωρα ειναι ανεβασμενο, ρωτησε τον μηπως κανεις παλι την καμπυλη, αλλα την τριωρη με τα 100gr γλυκοζης. Κ το νηστειας το θελουν λιγακι πιο χαμηλο, το 92 το θεωρουν οριακο. 
σιγουρα θα σου πει να δεις ενδοκρινολογο, αλλα με διατροφη θα το ρυθμισεις! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Sofia33 είπε:

γεια σου!!!! Ειχες κανει σωστη προετοιμασια για την καμπυλη; Εννοω ειχες μεινει νηστικη 10-12 ωρες και τις προηγουμενες 3-4 μερες ετρωγες κανονικα υδατανθρακες; 
Οντως το σακχαρο στη μια ωρα ειναι ανεβασμενο, ρωτησε τον μηπως κανεις παλι την καμπυλη, αλλα την τριωρη με τα 100gr γλυκοζης. Κ το νηστειας το θελουν λιγακι πιο χαμηλο, το 92 το θεωρουν οριακο. 
σιγουρα θα σου πει να δεις ενδοκρινολογο, αλλα με διατροφη θα το ρυθμισεις! 

Ναι έκανα όσα γράφεις για την προετοιμασία.. η αλήθεια είναι ότι το παραξιλωσα τελευταία με τα γλυκά και τώρα θα τα κόψω μαχαίρι, ώστε να μην προχωρήσει η κατάσταση. Σευχαριστω πολύ για την απάντηση!! Μακάρι με την διατροφή να στρώσει, διότι δεν θέλω να επιβαρύνω τον οργανισμό μου με φάρμακα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Mati είπε:

Ναι έκανα όσα γράφεις για την προετοιμασία.. η αλήθεια είναι ότι το παραξιλωσα τελευταία με τα γλυκά και τώρα θα τα κόψω μαχαίρι, ώστε να μην προχωρήσει η κατάσταση. Σευχαριστω πολύ για την απάντηση!! Μακάρι με την διατροφή να στρώσει, διότι δεν θέλω να επιβαρύνω τον οργανισμό μου με φάρμακα.

Αχ αυτα τα γλυκα…. Μας εχουν καταστρεψει! 
 

δε θα παρεις φαρμακα! Στη χειροτερη να κανεις ινσουλινη που δεν ειναι φαρμακο! 
αλλα νομιζω μια χαρα θα εισαι κ χωρις αυτην! Να προσεχεις οχι μονο τα γλυκα, αλλα κ τα μακαρονια, τις πατατες, τα ψωμια, τα πορτοκαλια και γενικα τα φρουτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Sofia33 είπε:

Αχ αυτα τα γλυκα…. Μας εχουν καταστρεψει! 
 

δε θα παρεις φαρμακα! Στη χειροτερη να κανεις ινσουλινη που δεν ειναι φαρμακο! 
αλλα νομιζω μια χαρα θα εισαι κ χωρις αυτην! Να προσεχεις οχι μονο τα γλυκα, αλλα κ τα μακαρονια, τις πατατες, τα ψωμια, τα πορτοκαλια και γενικα τα φρουτα

Ναι από εδώ και πέρα πολύ προσοχή έτσι κι αλλιώς 2,5 μήνες έμειναν πρέπει να είμαστε προσεκτικές! Σευχαριστω πολύ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/3/2022 at 3:35 ΜΜ, ο/η mavi είπε:

Κι εγώ τόσα έχω βάλει, από 62 έχω πάει στα 69 και μόλις μπήκα στην 27η εβδομάδα. Αγχώνομαι πως έχω βάλει πολλά και ότι θα με κατσαδιάσει η γιατρός μόλις με ζυγίσει 😛

αλλά νομίζω ότι δεν είναι και να αγχωνόμαστε πολύ και ειδικά να μας πιάνει κόμπλεξ!  Φίλη μου που είναι και αδύνατη μόλις της είπα για τα κιλά γελούσε, γιατί πήρε λέει πριν τους 5 μήνες 20 κιλά! και άλλη γνωστή μου (επίσης αδύνατη) στην εγκυμοσύνη πήρε 30 κιλά! Και οι 2 τα έχασαν και είναι σούπερ! 

Θα τα χάσουμε μετά νομίζω και δεν πρέπει να μας αγχώνουν αρκεί να μην προέρχονται από βλακείες (junk food κτλ...)

Εμενα παντως ο γυναικολογος μου που ειναι πολυ αυστηρος στο θεμα των κιλων και μου το ειπε και η  γραμματεας του αυτο, οτι κατσαδιαζει οσες εγκυες παιρνουν πολλα κιλα, με τα 8 κιλα που ειχα παρει στην 27η εβδομαδα μου ειπε μπραβο και οτι ειμαι σουπερ! και οτι θελουμε μεχρι 14 να φτασω και πως παμε πολυ καλα στο θεμα κιλων...

στις On 16/3/2022 at 3:42 ΜΜ, ο/η mavi είπε:

Καλημέρα κορίτσια! 

Έκανα καμπύλη σακχάρου χθες και δεν ήταν πολύ καλά τα αποτελέσματα, μου είπε η γιατρός να πάω σε ενδοκρινολόγο γιατί στη 1 ώρα ήταν υψηλό το σάκχαρο και πρέπει να το παρακολουθώ...

Ο αιματοκρίτης μου επίσης με 2 χάπια σίδηρο την ημέρα παραμένει στο 33,6 (από 34 που ήταν πριν με 1 σίδηρο, βέβαια έχω στίγμα και πάντα ήταν χαμηλά). Και οι "ολικές πρωτεΐνες (λευκώματα)" πάλι χαμηλά στο 5,7, ενώ εδώ και 1,5 μήνα μετά από οδηγία της γυναικολόγου τρώω 2 ασπράδια αυγού τη μέρα! Και τρώω και κρέας όσο ποτέ...

Με έπιασε απογοήτευση....

Γεια σου κοριτσι μου! Ναι αυτο που σου ειπε και η Σοφια θα σου ελεγα, και εγω εχω στιγμα ο αιματοκριτης στα 33 απο 36 που ξεκινησα και η αιμοσφαιρινη 11,9  ο γιατρος μου ειπε οτι κοιταμε την αιμοσφαιρινη αν πεσει κατω απο 11 τοτε θα ξεκινησουμε σιδηρο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Mati είπε:

Γεια σας κορίτσια! Έκανα κι εγώ καμπύλη σακχάρου χθες και μου βγήκε 0' -92, 60' -168, 120'- 163.στην τελευταία τιμή είναι πάνω από το φυσιολογικό όριο καθώς πρέπει να είναι κάτω από 155. Λέτε να με στείλει ο γυναικολόγος σε διαβητολογο? Του έστειλα mail με τα αποτελέσματα αλλά δεν μου απάντησε ακόμη.. 

Κοριτσια καλησπέρα έκανα κ εγώ. Καμπύλη σήμερα κ δεν ήταν καλή έχω κλείσει ραντεβού με ενδοκρινολόγο δε σας κρύβω ότι αγχώθηκα αρκετά.0' 94 60'137 120' 114.θα σκάσω μέχρι να πάω στο γιατρό.Ο γυναικολόγος είπε δεν επηρεάζει το μωρό από τη στιγμή που το βρήκαμε.

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Eva29 είπε:

Εμενα παντως ο γυναικολογος μου που ειναι πολυ αυστηρος στο θεμα των κιλων και μου το ειπε και η  γραμματεας του αυτο, οτι κατσαδιαζει οσες εγκυες παιρνουν πολλα κιλα, με τα 8 κιλα που ειχα παρει στην 27η εβδομαδα μου ειπε μπραβο και οτι ειμαι σουπερ! και οτι θελουμε μεχρι 14 να φτασω και πως παμε πολυ καλα στο θεμα κιλων...

Γεια σου κοριτσι μου! Ναι αυτο που σου ειπε και η Σοφια θα σου ελεγα, και εγω εχω στιγμα ο αιματοκριτης στα 33 απο 36 που ξεκινησα και η αιμοσφαιρινη 11,9  ο γιατρος μου ειπε οτι κοιταμε την αιμοσφαιρινη αν πεσει κατω απο 11 τοτε θα ξεκινησουμε σιδηρο...

στις On 14/3/2022 at 10:53 ΜΜ, ο/η Apol είπε:

Καλά κοίτα οι μαμάδες μας μπορεί να είχαν χίλια δυο αλλά πήγαιναν άκουγαν καρδούλα κ έφευγαν αυτά όλα που κάνουμε εμείς τους φαίνονται εξωπραγματικα!!! Την Παρασκευή που κάναμε υπέρηχο ήμουν 25+2 και η μπέμπα ήταν 970 γρ.. Εσύ ποσο είσαι;;; κ πόσο το μωράκι σου; 

Μην αγχώνεσαι οι μετρήσεις είναι σχετικές ποτέ δε μπορεί να είναι 100% σίγουροι αν προσεξεισ δίνουν μια τιμή +-.εγω πήγα 24 κ 6 κ μου το έβγαλε 780 +- 100 κ μου φάνηκε ότι είναι μικρό.Τον ρώτησα κ μου είπε είναι όλα καλά η καμπύλη ανάπτυξης είναι νορμάλ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η Lina08 είπε:

Κοριτσια καλησπέρα έκανα κ εγώ. Καμπύλη σήμερα κ δεν ήταν καλή έχω κλείσει ραντεβού με ενδοκρινολόγο δε σας κρύβω ότι αγχώθηκα αρκετά.0' 94 60'137 120' 114.θα σκάσω μέχρι να πάω στο γιατρό.Ο γυναικολόγος είπε δεν επηρεάζει το μωρό από τη στιγμή που το βρήκαμε.

Μην αγχώνεσαι οι μετρήσεις είναι σχετικές ποτέ δε μπορεί να είναι 100% σίγουροι αν προσεξεισ δίνουν μια τιμή +-.εγω πήγα 24 κ 6 κ μου το έβγαλε 780 +- 100 κ μου φάνηκε ότι είναι μικρό.Τον ρώτησα κ μου είπε είναι όλα καλά η καμπύλη ανάπτυξης είναι νορμάλ.

Εμένα μου φαίνονται εντός ορίων τα αποτελέσματα σου.φαντασου εμένα που ήταν πιο αυξημένα μου είπε απλά να κάνω διατροφή δεν με έστειλε σε κάποιον άλλο γιατρό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 50 λεπτά, ο/η Lina08 είπε:

Κοριτσια καλησπέρα έκανα κ εγώ. Καμπύλη σήμερα κ δεν ήταν καλή έχω κλείσει ραντεβού με ενδοκρινολόγο δε σας κρύβω ότι αγχώθηκα αρκετά.0' 94 60'137 120' 114.θα σκάσω μέχρι να πάω στο γιατρό.Ο γυναικολόγος είπε δεν επηρεάζει το μωρό από τη στιγμή που το βρήκαμε.

Μην αγχώνεσαι οι μετρήσεις είναι σχετικές ποτέ δε μπορεί να είναι 100% σίγουροι αν προσεξεισ δίνουν μια τιμή +-.εγω πήγα 24 κ 6 κ μου το έβγαλε 780 +- 100 κ μου φάνηκε ότι είναι μικρό.Τον ρώτησα κ μου είπε είναι όλα καλά η καμπύλη ανάπτυξης είναι νορμάλ.

Μια χαρα εισαι, μονο το σακχαρο νηστειας ειναι οριακο. Εισαι μια χαρα, μην πανικοβαλλεσαι! Λιγο τα γλυκα μαζεψε, τα πολλα φρουτα, το πολυ αμυλο! Με μετρο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η Sofia33 είπε:

Μια χαρα εισαι, μονο το σακχαρο νηστειας ειναι οριακο. Εισαι μια χαρα, μην πανικοβαλλεσαι! Λιγο τα γλυκα μαζεψε, τα πολλα φρουτα, το πολυ αμυλο! Με μετρο

Αχ κορίτσια μακάρι όλα καλά να είναι  μου δώσατε κουράγιο γιατί πραγματικά τα έχασα όταν είδα τα αποτελέσματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...