Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ο Νοέμβρης με τις βροχούλες ας γεμίσει τις κοιλιές σας με των μωρών σας τις καρδούλες


paradisebird

Recommended Posts

στις πριν 57 λεπτά, ο/η Antonia2 είπε:

αχ κι εγω πια το εχω αποδεχτει.. αφου κανεις δε λεει τιποτα κι ολοι το προσπερνανε..

Τελεια κοριτσι μου!!! να δωσεις φιλακι στη μπουμπου απο εμας!!! 🎀😘😘🎀

Παντως κοριτσια νομιζω εκανα ολες τις εξετασεις ετσι;; σαλπιγγογραφια, ορμονολογικες (αιματολογικες) και επισκεψη σε γυναικολογο για υπερηχο κλπ. εμεινε κατι αλλο που μου διαφευγει;;

Κ εγώ έτσι νομίζω.... τα κορίτσια που προγραμματίζουν είτε σπερματέγχηση είτε εξωσωματική, σίγουρα είναι πιο ενημερωμένα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Froufro είπε:

Κ εγώ έτσι νομίζω.... τα κορίτσια που προγραμματίζουν είτε σπερματέγχηση είτε εξωσωματική, σίγουρα είναι πιο ενημερωμένα

@babyblue94 @Κατεριναπαππερα απο τις ορμονολογικες του ενδοκρινολογου, τη σαλπιγγογραφια και την εξεταση του γυναικολογου (υπερηχο ενδομητριου, ωοθηκων, κλπ), πιστευετε υπαρχει κατι άλλο που πρεπει να ψαξω για υπογονιμοτητα;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Antonia2 είπε:

@babyblue94 @Κατεριναπαππερα απο τις ορμονολογικες του ενδοκρινολογου, τη σαλπιγγογραφια και την εξεταση του γυναικολογου (υπερηχο ενδομητριου, ωοθηκων, κλπ), πιστευετε υπαρχει κατι άλλο που πρεπει να ψαξω για υπογονιμοτητα;; 

Αντωνια όχι... Κ γω αυτά είχα κάνει κ απλά πρόσθεσε κάποιες αναλύσεις η ενδοκρινολογος (καμπύλη σακχάρου κ ινσουλίνης, d κλπ). Πότε δεν βρήκα μισή κακή εξέταση ποτέ πουθενά κ ο άντρας μου επίσης. Σε εσας αν θυμάμαι καλά υπάρχει κάποιο θέμα με το σπέρμα; θα δεις μόλις στρώσει λίγο αυτό θα σας έρθει! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

Αντωνια όχι... Κ γω αυτά είχα κάνει κ απλά πρόσθεσε κάποιες αναλύσεις η ενδοκρινολογος (καμπύλη σακχάρου κ ινσουλίνης, d κλπ). Πότε δεν βρήκα μισή καλή εξέταση ποτέ πουθενά κ ο άντρας μου επίσης. Σε εσας αν θυμάμαι καλά υπάρχει κάποιο θέμα με το σπέρμα; θα δεις μόλις στρώσει λίγο αυτό θα σας έρθει! 

ναι κοριτσι μου!!! το σπερμα μας ειναι λιγο τεμπελικο!! αρκετο μεν αλλα βαριεται να τρεχει.. (σαν τον αντρα μου ενα πραγμα!!! 😂😂😂

μετρια κινητικοτητα και τωρα παιρνει βιταμινες και CoQ10.. προσεχουμε φουλ και διατροφη!! αυτο το μηνα ξεκινησε οποτε ευελπιστω σε 2-3 μηνες να δουμε διαφορα γτ το φλεβαρη κλεινουμε χρονο που προσπαθουμε και ουτε συλληψη δεν πετυχαμε.. ☹️

αν μεχρι φλεβαρη δεν, θα παει να κανει εξεταση κατατμησης στο λυμπεροπουλο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η Antonia2 είπε:

@babyblue94 @Κατεριναπαππερα απο τις ορμονολογικες του ενδοκρινολογου, τη σαλπιγγογραφια και την εξεταση του γυναικολογου (υπερηχο ενδομητριου, ωοθηκων, κλπ), πιστευετε υπαρχει κατι άλλο που πρεπει να ψαξω για υπογονιμοτητα;; 

Ορμονολογικες. Καμπύλες κτλ.

Προγεννητικό έλεγχο. Αιματολογικές ειναι αλλά απαραίτητες. εγώ του είχα πει του γιατρού βάλε μου όλο το πακετο του προγεννητικού  . Είναι κάτι εξετάσεις για αρρώστιες κτλ

Σαλπιγγογραφια. Και τσεκ από τον γιατρό με υπέρηχο και τέτοια..δεν είναι κάτι άλλο από όσο θυμάμαι. 

Και καλλιεργια και σπέρμα ο άντρας. Και οι ορμόνες του. Αυτά. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η babyblue94 είπε:

Ορμονολογικες. Καμπύλες κτλ.

Προγεννητικό έλεγχο. Αιματολογικές ειναι αλλά απαραίτητες. εγώ του είχα πει του γιατρού βάλε μου όλο το πακετο του προγεννητικού  . Είναι κάτι εξετάσεις για αρρώστιες κτλ

Σαλπιγγογραφια. Και τσεκ από τον γιατρό με υπέρηχο και τέτοια..δεν είναι κάτι άλλο από όσο θυμάμαι. 

Και καλλιεργια και σπέρμα ο άντρας. Και οι ορμόνες του. Αυτά. 

 

Ευχαριστω κοριτσι μου για την απάντηση!!! ❤️

τον προγεννητικο δεν έχω κανει νομιζω...

το μονο που δεν ανεφερα νομιζω ειναι και μια καλλιεργεια κολπικου υγρου μηπως εχω καποιο μικροβιο..

ειναι ευκολο να γραψεις ή να βγαλεις μια φωτο ποιες περιπου εξετασεις περιλαμβανει ο προγεννητικος;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Antonia2 είπε:

@babyblue94 @Κατεριναπαππερα απο τις ορμονολογικες του ενδοκρινολογου, τη σαλπιγγογραφια και την εξεταση του γυναικολογου (υπερηχο ενδομητριου, ωοθηκων, κλπ), πιστευετε υπαρχει κατι άλλο που πρεπει να ψαξω για υπογονιμοτητα;; 

Κοριτσι μου μονο την ΑΜΗ σκεφτομαι οτι δεν εχεις κανει (εμενα καηκε η γουνα μου γιαυτοτη θυμαμαι χαχα) αλλα με τοσο καλες τις υπολοιπες ορμονολογικες δεν ξερω αν ειναι απαραιτητητο γιατι και αυτο απο μονη της δεν λεει κατι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Antonia2 είπε:

Ευχαριστω κοριτσι μου για την απάντηση!!! ❤️

τον προγεννητικο δεν έχω κανει νομιζω...

το μονο που δεν ανεφερα νομιζω ειναι και μια καλλιεργεια κολπικου υγρου μηπως εχω καποιο μικροβιο..

ειναι ευκολο να γραψεις ή να βγαλεις μια φωτο ποιες περιπου εξετασεις περιλαμβανει ο προγεννητικος;

Α ναι καλι καλλιεργεια κολπικου υγρου!!! Εγω δεν εχω κανει για να πω την αληθεια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Hopemumtobe είπε:

Κοριτσι μου μονο την ΑΜΗ σκεφτομαι οτι δεν εχεις κανει (εμενα καηκε η γουνα μου γιαυτοτη θυμαμαι χαχα) αλλα με τοσο καλες τις υπολοιπες ορμονολογικες δεν ξερω αν ειναι απαραιτητητο γιατι και αυτο απο μονη της δεν λεει κατι. 

Παρολα αυτα ισως δεν θα ηταν κακο να την κανεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Antonia2 είπε:

Ευχαριστω κοριτσι μου για την απάντηση!!! ❤️

τον προγεννητικο δεν έχω κανει νομιζω...

το μονο που δεν ανεφερα νομιζω ειναι και μια καλλιεργεια κολπικου υγρου μηπως εχω καποιο μικροβιο..

ειναι ευκολο να γραψεις ή να βγαλεις μια φωτο ποιες περιπου εξετασεις περιλαμβανει ο προγεννητικος;

Ναι και καλλιέργεια. Αυτή την κανεις και μαζί με το Παπ συνήθως. Ο προγεννητικός  είναι πακέτο που στο επιλέγει ο γιατρός σου. Εμένα μου έχει επιλέξει αυτά. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η babyblue94 είπε:

Ναι και καλλιέργεια. Αυτή την κανεις και μαζί με το Παπ συνήθως. Ο προγεννητικός  είναι πακέτο που στο επιλέγει ο γιατρός σου. Εμένα μου έχει επιλέξει αυτά. 

 

Αυτές συν κυστική ίνωση. Και ομάδα ρέζους για να είναι σίγουρος ότι δεν θα έχεις θέμα με το αίμα του άντρα σου. 

1637241978110246048792510447808.jpg

16372420413292621828018287918297.jpg

16372420669411277841624364723508.jpg

16372421120284598319259534542453.jpg

16372421859222097607777889023321.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Hopemumtobe είπε:

Παρολα αυτα ισως δεν θα ηταν κακο να την κανεις!

Ευχαριστω κοριτσι μου για τη βοηθεια!!! ❤️

θα την αφησω μαλλον για το νεο ετος λογω του οικονομικου... τωρα εχουμε δωσει πολλαααα!! (τις υπολοιπες ορμονολογικες επειδη συνταγογραφουνται, πληρωνω αρχικα τη συμμετοχη και μετα η ασφαλιστικη μας τα επιστρεφει οποτε ουσιαστικα δεν βαζω τπτ απο την τσεπη μου. μονο του αντρα μου πληρωσαμε κανονικα..)

αλλα πραγματικα αν πρεπει να κανω κι αλλες εξετασεις πειτε μου να τις δρομολογησω!! 😃

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η babyblue94 είπε:

Αυτές συν κυστική ίνωση. Και ομάδα ρέζους για να είναι σίγουρος ότι δεν θα έχεις θέμα με το αίμα του άντρα σου. 

1637241978110246048792510447808.jpg

16372420413292621828018287918297.jpg

16372420669411277841624364723508.jpg

16372421120284598319259534542453.jpg

16372421859222097607777889023321.jpg

Ευχαριστω παρα πολύ!!!!! ❤️❤️

αυτες τις κανεις συγκεκριμενες ημερες του κυκλου;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Antonia2 είπε:

Ευχαριστω παρα πολύ!!!!! ❤️❤️

αυτες τις κανεις συγκεκριμενες ημερες του κυκλου;;

Νομίζω πως όχι. Όποτε θες. Είναι εξετάσεις που υπάρχουν πάντα στην ουσία στο αίμα. Δεν αλλάζει ανάλογα την μερα του κύκλου. Είναι ας πουμε αν έχεις περάσει ερυθρά και τέτοια.  εγώ επειδή ήθελα να δω και ορμονολογικες νομίζω είχα πάει 2 η μέρα για όλα. Και για αυτά. Για να μην δίνω συνέχεια αίμα.εδωσσα μια και καλή. 5 μπουκαλάκια. Ζαλίστηκα λίγο αλλά όλα καλά. Χαχααχ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Antonia2 είπε:

@ΜαρίαΔημήτρης τι κανεις κοριτσι μου; θυμαμαι ειχες καποιες ενοχλησεις. εισαι καλυτερα;

Καλησπέρα Αντωνία μου. Είμαι ελάχιστα καλύτερα.

Πολλά νεύρα έχω και με έχουν πιάσει και τα ψυχολογικά μου.

Το απόγευμα έχω ραντεβού με τον γιατρό να δούμε λογικά σάκο!

Σας διαβάζω κάθε μέρα και μαθαίνω τα νέα σας!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η ΜαρίαΔημήτρης είπε:

Καλησπέρα Αντωνία μου. Είμαι ελάχιστα καλύτερα.

Πολλά νεύρα έχω και με έχουν πιάσει και τα ψυχολογικά μου.

Το απόγευμα έχω ραντεβού με τον γιατρό να δούμε λογικά σάκο!

Σας διαβάζω κάθε μέρα και μαθαίνω τα νέα σας!

 

Να εισαι ηρεμη (οσο γινεται) και θετικη!!!! να μας γραψεις τα νεα σου μετα το γιατρο!!!

ολα θα πανε καλα!! εχε πιστη!!! ❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Antonia2μου συμφωνώ με την @Tokyoτα βασικά τα έχεις κανει! Ειδικά απο ορμονολογικες θυμάμαι πώς της είχες κάνει γιατι τις συγκράτησα να τις πω στον ενδοκρινολογο μου, αν θυμάσαι... συμφωνώ σε μια καμπύλη σακχάρου και ινσουλίνης.. οσο για τα υπόλοιπα που λεει η @babyblue94θεωρώ πως είναι περιττές στην φάση που είσαι,  αυτές τις εξετάσεις τις ζητάει η Επιτροπή εξωσωματικής, άποψη μου είναι πως για την ώρα είναι τζαμπα χρήματα, για παράδειγμα αν πέρασες ανεμοβλογια δεν σε επηρεαζει στη σύλληψη όπως και ερυθρά.. αν θες να κάνεις μια αμη, κάνε την για ψυχολογικούς λόγους,  καλλιέργεια κολπικόυ υγρού καλό είναι να κάνεις για να ξέρεις, εμένα για παράδειγμα οι λιγοι μύκητες που βρέθηκαν δεν επηρεάζουν την σύλληψη, αυτό μου είπε ο γιατρός! Απλα έλεγξε αν έχει κάτι σε μικρό ποσοστό γιατί αν ηταν μεγάλο θα είχες συμπτώματα! 

Ασε τις υπόλοιπες εξετάσεις για το ου μη γένοιτο καταλήξεις σε επιτροπή,  μην τις πληρώνεις 2 φορές.. γτ στην επιτροπή τα θέλουν ολα τελευταίοι εξαμήνου! Με πολύ αγάπη 💕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

@Antonia2μου συμφωνώ με την @Tokyoτα βασικά τα έχεις κανει! Ειδικά απο ορμονολογικες θυμάμαι πώς της είχες κάνει γιατι τις συγκράτησα να τις πω στον ενδοκρινολογο μου, αν θυμάσαι... συμφωνώ σε μια καμπύλη σακχάρου και ινσουλίνης.. οσο για τα υπόλοιπα που λεει η @babyblue94θεωρώ πως είναι περιττές στην φάση που είσαι,  αυτές τις εξετάσεις τις ζητάει η Επιτροπή εξωσωματικής, άποψη μου είναι πως για την ώρα είναι τζαμπα χρήματα, για παράδειγμα αν πέρασες ανεμοβλογια δεν σε επηρεαζει στη σύλληψη όπως και ερυθρά.. αν θες να κάνεις μια αμη, κάνε την για ψυχολογικούς λόγους,  καλλιέργεια κολπικόυ υγρού καλό είναι να κάνεις για να ξέρεις, εμένα για παράδειγμα οι λιγοι μύκητες που βρέθηκαν δεν επηρεάζουν την σύλληψη, αυτό μου είπε ο γιατρός! Απλα έλεγξε αν έχει κάτι σε μικρό ποσοστό γιατί αν ηταν μεγάλο θα είχες συμπτώματα! 

Ασε τις υπόλοιπες εξετάσεις για το ου μη γένοιτο καταλήξεις σε επιτροπή,  μην τις πληρώνεις 2 φορές.. γτ στην επιτροπή τα θέλουν ολα τελευταίοι εξαμήνου! Με πολύ αγάπη 💕

Εγώ θα διαφωνήσω .... Πριν φέρουμε στον κόσμο ένα παιδί είναι καλό όλες να κάνουμε έναν προγεννητικο έλεγχο. Ακόμα και να μην προσπαθούμε καιρό. Έχω μια φίλη που μόλις παντρεύτηκε τώρα και έκανε αυτές τις αιματολογικές για προγεννητικο επειδή είχε σκοπό να ξεκινήσει προσπαθεία για παιδακι. Αυτές τις εξετάσεις δεν στις ζητάει η επιτροπή. Η επιτροπή σου ζητάει για HIV κτλ. Κυρίως είναι για γνώση δική σου να ξέρεις για το μέλλον . Θα σας πω ένα παράδειγμα. 

Μια γνωστή μου 24 ετών. Μένει έγγυος περισυ . Λόγο πριν μαθει ότι ειναι έγγυος είχε περάσει μια γρίπη αλλά δεν έδωσε βάση. Αποτέλεσμα. Δύο μηνών έγγυος βλέπει ότι αυτό που τελικά πέρασε λίγο πριν μείνει ήταν ερυθρά. (Δεν είχε αντισώματα για ερυθα. Ίσως να μην είχε κανει εμβόλιο. Δεν ξέρω. ) Η ερυθρά που  πέρασε είχε μεταφερθεί στο έμβρυο και θα έβγαινε κατά 90% κουφό, τυφλό ή άλλης νοητικής στέρησης. Αναγκάστηκε να το ρίξει το έμβρυο. Ο γιατρός της είπε ότι αυτές οι εξετάσεις είναι απλό αίμα και μαθαίνεις πολλά πράγματα για μια μέλλουσα μανούλα και θα έπρεπε όλοι οι μελλοντικοί γονείς να είναι ενήμεροι. Εγώ μετά από αυτό μου γεννήθηκε η ανάγκη να κάνω και εγώ. 

Είναι από τις πιο απλές. Ένα αίμα είναι μόνο. Εγώ ας πούμε πήρα πληροφορία, ότι έχω αντισώματα για ερυθρα, άρα δεν φοβάμαι. Αλλά ας πούμε δεν έχω αντισώματα για τοξόπλασμα. Και μου είπε ο γιατρός όταν μείνεις έγγυος αλλά και τώρα που θες να μείνεις δεν θέλουμε να κολλησεις, για αυτό μακριά από γάτες, από μη καλό μαγειρεμένο κρέας και από ακαθάριστες σαλάτες. Μου είπε να μην τρώω πράσινες σαλάτες απέξω γιατί δεν ξέρω πόσο καθαρές θα είναι. Και τώρα αλλά και στην εγγυμοσυνη λέει με τίποτα. Είναι επικίνδυνο αν κολλήσεις. 

)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν τα λέω για να τρομάξω καμία. Απλά ο προγεννητικός έλεγχος μου έγινε μάθημα. Για αυτό και τον ρώτησα μόνη μου τον γιατρό. Χρειάζεται να κάνω κάτι τέτοιο;.και μου είπε και μόνος τους. Καλό είναι να κάνεις αφού θέλετε να κάνετε παιδάκι. Παίρνεις πολλές πληροφορίες. Δεν είναι κακο.

Βέβαια η κάθε κοπέλα όπως θέλει ....♥️

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η babyblue94 είπε:

Δεν τα λέω για να τρομάξω καμία. Απλά ο προγεννητικός έλεγχος μου έγινε μάθημα. Για αυτό και τον ρώτησα μόνη μου τον γιατρό. Χρειάζεται να κάνω κάτι τέτοιο;.και μου είπε και μόνος τους. Καλό είναι να κάνεις αφού θέλετε να κάνετε παιδάκι. Παίρνεις πολλές πληροφορίες. Δεν είναι κακο.

Βέβαια η κάθε κοπέλα όπως θέλει ....♥️

 

Κορίτσι καλά τα λες. Κ γω είχα κάνει. Δλδ με το που είπα θέλω παιδί αμέσως μου έβαλε αντισώματα που λες κλπ. Εγώ εννουσα από εξετάσεις υπογονιμοτητας. Αυτά που λες εσύ πρέπει όλες να τα κάνουν ανεξάρτητα αν μείνουν φυσιολογικά, με εξωσωματική, εύκολα ή δύσκολα. Είχα κάνει στίγμα, κυστική κ αντισώματα για διάφορες ασθένειες. 

Σχετικά με το τοξοπλασμα είναι όπως τα λες. Μόνο να προσθέσω κάτι, ακόμα πιο επικίνδυνο από σαλάτες είναι το κακό ψημένο κρέας. Πολύ καλό ψήσιμο πρέπει!!! Καθόλου κόκκινα σημεία. Οι γάτες δεν είναι τόσο πρόβλημα γιατί για να κολλήσεις πρέπει ουσιαστικά να φας περιττώματα 🤣. Επίσης προσοχή πχ σε γλάστρες κ κήπους που μπορεί να έχουν περιττώματα κ να τα πιάσεις κ να περάσει από μια ανοιχτή πληγή στα χέρια. Άσε πολύ με είχε κουράσει αυτό το πράγμα... Έπλενα φρούτα κ λαχανικά με σαπούνι... Πολύ μεγάλη υπερβολή δλδ αλλά το είχα τρελό άγχος! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η babyblue94 είπε:

Εγώ θα διαφωνήσω .... Πριν φέρουμε στον κόσμο ένα παιδί είναι καλό όλες να κάνουμε έναν προγεννητικο έλεγχο. Ακόμα και να μην προσπαθούμε καιρό. Έχω μια φίλη που μόλις παντρεύτηκε τώρα και έκανε αυτές τις αιματολογικές για προγεννητικο επειδή είχε σκοπό να ξεκινήσει προσπαθεία για παιδακι. Αυτές τις εξετάσεις δεν στις ζητάει η επιτροπή. Η επιτροπή σου ζητάει για HIV κτλ. Κυρίως είναι για γνώση δική σου να ξέρεις για το μέλλον . Θα σας πω ένα παράδειγμα. 

Μια γνωστή μου 24 ετών. Μένει έγγυος περισυ . Λόγο πριν μαθει ότι ειναι έγγυος είχε περάσει μια γρίπη αλλά δεν έδωσε βάση. Αποτέλεσμα. Δύο μηνών έγγυος βλέπει ότι αυτό που τελικά πέρασε λίγο πριν μείνει ήταν ερυθρά. (Δεν είχε αντισώματα για ερυθα. Ίσως να μην είχε κανει εμβόλιο. Δεν ξέρω. ) Η ερυθρά που  πέρασε είχε μεταφερθεί στο έμβρυο και θα έβγαινε κατά 90% κουφό, τυφλό ή άλλης νοητικής στέρησης. Αναγκάστηκε να το ρίξει το έμβρυο. Ο γιατρός της είπε ότι αυτές οι εξετάσεις είναι απλό αίμα και μαθαίνεις πολλά πράγματα για μια μέλλουσα μανούλα και θα έπρεπε όλοι οι μελλοντικοί γονείς να είναι ενήμεροι. Εγώ μετά από αυτό μου γεννήθηκε η ανάγκη να κάνω και εγώ. 

Είναι από τις πιο απλές. Ένα αίμα είναι μόνο. Εγώ ας πούμε πήρα πληροφορία, ότι έχω αντισώματα για ερυθρα, άρα δεν φοβάμαι. Αλλά ας πούμε δεν έχω αντισώματα για τοξόπλασμα. Και μου είπε ο γιατρός όταν μείνεις έγγυος αλλά και τώρα που θες να μείνεις δεν θέλουμε να κολλησεις, για αυτό μακριά από γάτες, από μη καλό μαγειρεμένο κρέας και από ακαθάριστες σαλάτες. Μου είπε να μην τρώω πράσινες σαλάτες απέξω γιατί δεν ξέρω πόσο καθαρές θα είναι. Και τώρα αλλά και στην εγγυμοσυνη λέει με τίποτα. Είναι επικίνδυνο αν κολλήσεις. 

)

Ευχαριστουμε για πληροφοριες, κοιταξα εξετασεις και ηθελα να ρωτησω εκτος απο ερυθρα, τοξοπλασμα κλπ οι αλλες εξετασεις στις υπολοιπες  σελιδες τι εξετασεις ηταν?Δεν τις εχω ξαναδει!

Επισης για τη σαλατα τι σου προτεινε? Να μνν τρως καθολου πρασινες σαλατες? Δεν ξερω αυτο πως μπορουμε να το ελεγξουμε γιατι οκ μπορουμε να πλυνουμε με αφθονο νερο αλλα ειναι αρκετο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

Κορίτσι καλά τα λες. Κ γω είχα κάνει. Δλδ με το που είπα θέλω παιδί αμέσως μου έβαλε αντισώματα που λες κλπ. Εγώ εννουσα από εξετάσεις υπογονιμοτητας. Αυτά που λες εσύ πρέπει όλες να τα κάνουν ανεξάρτητα αν μείνουν φυσιολογικά, με εξωσωματική, εύκολα ή δύσκολα. Είχα κάνει στίγμα, κυστική κ αντισώματα για διάφορες ασθένειες. 

Σχετικά με το τοξοπλασμα είναι όπως τα λες. Μόνο να προσθέσω κάτι, ακόμα πιο επικίνδυνο από σαλάτες είναι το κακό ψημένο κρέας. Πολύ καλό ψήσιμο πρέπει!!! Καθόλου κόκκινα σημεία. Οι γάτες δεν είναι τόσο πρόβλημα γιατί για να κολλήσεις πρέπει ουσιαστικά να φας περιττώματα 🤣. Επίσης προσοχή πχ σε γλάστρες κ κήπους που μπορεί να έχουν περιττώματα κ να τα πιάσεις κ να περάσει από μια ανοιχτή πληγή στα χέρια. Άσε πολύ με είχε κουράσει αυτό το πράγμα... Έπλενα φρούτα κ λαχανικά με σαπούνι... Πολύ μεγάλη υπερβολή δλδ αλλά το είχα τρελό άγχος! 

Οκ για κρεας, και αντε να σαπουνισουμε τα μηλα! Το μαρουλι, σπανακι, και ροκα πως τα επλενες? το εχω μεγαλη απορια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Hopemumtobe είπε:

Ευχαριστουμε για πληροφοριες, κοιταξα εξετασεις και ηθελα να ρωτησω εκτος απο ερυθρα, τοξοπλασμα κλπ οι αλλες εξετασεις στις υπολοιπες  σελιδες τι εξετασεις ηταν?Δεν τις εχω ξαναδει!

Επισης για τη σαλατα τι σου προτεινε? Να μνν τρως καθολου πρασινες σαλατες? Δεν ξερω αυτο πως μπορουμε να το ελεγξουμε γιατι οκ μπορουμε να πλυνουμε με αφθονο νερο αλλα ειναι αρκετο?

Εγω τα χόρτα τα πλένω με ξύδι..  είναι φυσικό αντισηπτικό.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα κοριτσάκι μου!!! Τι ωραία το σπορακι γιγαντώνεται!!! 😍😍😍😍😍😍. Με το καλό υγιέστατο να είναι πάνω από όλα!!! 🙏🙏🙏🙏🙏🙏 Καλά έκανες και πήγες να το δείς! Ούτε εγώ θα άντεχα και για να είμαι απόλυτα ειλικρινής ήθελα να το γράψω κιόλας... Με τα άσχημα γεγονότα των προηγούμενων ημερών επιρρεαστηκα πολύ όσο και αν προσπάθησα να είμαι αισιόδοξη.. και την Παρασκευή που μας πέρασε δεν άντεξα και πήγα να το δω και εγώ μόνο που αυτή τη φορά ήταν ακίνητο και πέρασα αστραπιαία 2 μικρά εγκεφαλικά μέχρι να μου εξηγήσει ο γιατρός ότι το βλέπουμε να κοιμάται και μάλιστα με το δάχτυλο στο στόμα!!! 😅😅😅 Εκεί που είσαι δεν κάνουν την Papp-A μαζί με την αυχενική; Κανονικά λένε πρέπει να γίνεται ταυτόχρονα ή έστω 1-2 μέρες διαφορά για να συμβαδίζουν οι μετρήσεις χρονικά.. 
    • Δυστυχώς εδώ μου είπαν ότι είναι επικίνδυνο να το γυρίσει ο γιατρός.. για να δούμε σε δύο βδομάδες που θα πάμε πώς θα μάστε και θα ξαναρωτήσω..γτ κι εγώ αυτό έχω ακούσει! Ότι υπάρχει τρόπος..
    • Δλδ κι εσένα σε ένα σημείο πετρώνει δηλαδή στνήθως η κοιλιά σου ασχέτως με το πού είναι το μωρό; Με βοηθάς πολύ να καταλάβω!
    • Ευχαριστω πολυ Ελισσαβετ μου για τις ευχες!!!❣️❣️❣️ Μακαρι να πανε ολα καλα αυτη τη φορα κ να ερθει/ουν τ@ θαυματακι@ μας γερ@ στην αγκαλια μας!!!!🙏🥹✨️🧿 Κ να γεμισει η ομαδα μας απο δακρυα ευτυχιας κ τελειομηνες εγκυμοσυνες!!🙏🙏🙏🌈
    • Με το καλο ολα Λευκη μου!!!! Ευχομαι καθε υπερηχος ν σε κανει κ πιο ευτυχισμενη!!!✨️🤰🙏❤️🧿 Ειδα ανοιξες κ το θεματακι για μωρακια κ συγκινηθηκα!!!🥹 Ολα με το καλο κ με Υγεια!!!   
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...