Μετάβαση σε περιεχόμενο

ONOMA MΩΡΟΥ ΤΑΜΑ ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ


Recommended Posts

Κορίτσια θέλω να ρωτήσω στην περίπτωση που προσευχομουν με τον άνδρα μου για να κάνουμε μωράκι στον αρχ.μıχαηλ και τελικά ήρθε. Είπαμε αν είναι αγόρι να βγάλουμε το όνομα του . Αλλά ο μπαμπάς μου λιώνει να βγάλουμε το όνομα του. Θα στεναχώρεθει πολύ.. τι να κάνουμε? Να του δώσουμε δύο ονόματα ? Και με ποιο να το φωνάζουμε? Και αν τελικά είναι κοριτσάκι το τάμα ισχύει? Επειδή δηλώσαμε με τον αντρα μου μηχαηλαγγελο. Αν είναι κορίτσι θέλω σίγουρα να έχει όνομα της μαμάς μου. Αχχχ μαντάρα τα κάναμε. Ξεκίνησα και φοβάμαι κιόλας
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η marialena2020 είπε:

Κορίτσια θέλω να ρωτήσω στην περίπτωση που προσευχομουν με τον άνδρα μου για να κάνουμε μωράκι στον αρχ.μıχαηλ και τελικά ήρθε. Είπαμε αν είναι αγόρι να βγάλουμε το όνομα του . Αλλά ο μπαμπάς μου λιώνει να βγάλουμε το όνομα του. Θα στεναχώρεθει πολύ.. τι να κάνουμε? Να του δώσουμε δύο ονόματα ? Και με ποιο να το φωνάζουμε? Και αν τελικά είναι κοριτσάκι το τάμα ισχύει? Επειδή δηλώσαμε με τον αντρα μου μηχαηλαγγελο. Αν είναι κορίτσι θέλω σίγουρα να έχει όνομα της μαμάς μου. Αχχχ μαντάρα τα κάναμε. Ξεκίνησα και φοβάμαι κιόλας
 

Αρχικά σου εύχομαι με το καλό να έρθει το μωράκι σας και να έχεις μια καλή εγκυμοσύνη. Μετά θα σου πω ως παιδί- τάμα (και εμένα οι γονείς μου με είχαν τάξει) πως έχω μάθει ότι είναι πολύ σημαντικά τα τάματα και πρέπει να τηρούνται. Βέβαια μια πιο σωστή απάντηση θα πάρεις αν επικοινωνήσεις με την μονή του Αρχάγγελου Μιχαήλ από εκεί πιστεύω θα σε καθοδηγήσουν και θα σου πουν τι ισχύει και τι όχι. Τα δύο ονόματα είναι μια λύση, αλλά κανονικά πρέπει να σεβαστούν το ταμα σας. Αλλά μην φοβάσαι, ούτε ο Θεός, ούτε οι Άγιοι της θρησκείας μας είναι τιμωροί. Η θρησκεία μας βασίζεται στην αγάπη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με το καλό το μωράκι σας!!! Κ εγώ είχα τάξει τις μικρες μου διδυμουλες, έβγαλα τα ονόματα της μαμάς μου κ της πεθερας μου κ δευτερα όνοματα Μιχαελα, Αγγελική.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοπελα μου. Εγω περυσι ειχα μια παλινδρομη. Εμεινα ξανα εγκυος και συνεβει κατι απρόοπτο και το εταξα σ περίπτωση π ζησει να παρει το όνομα. Ο άντρας μου θελει τ πατερα τ εγω θελω ν παρει 2 ονόματα. Τ θεωρω πολύ σημαντικό το τάμα και θελω να το φωνάζουμε και με τα 2 ονόματα. Ο άντρας μ αν τ δεχτει ειπε θ τ φωναζει μονο μ τ πατερα τ. Περιμενω κ ευχομαι να βαλει μυαλο και να δεχτει τα 2 ονόματα γτ ειναι είναι πολύ σημαντικό ζητημα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η marialena2020 είπε:

Κορίτσια θέλω να ρωτήσω στην περίπτωση που προσευχομουν με τον άνδρα μου για να κάνουμε μωράκι στον αρχ.μıχαηλ και τελικά ήρθε. Είπαμε αν είναι αγόρι να βγάλουμε το όνομα του . Αλλά ο μπαμπάς μου λιώνει να βγάλουμε το όνομα του. Θα στεναχώρεθει πολύ.. τι να κάνουμε? Να του δώσουμε δύο ονόματα ? Και με ποιο να το φωνάζουμε? Και αν τελικά είναι κοριτσάκι το τάμα ισχύει? Επειδή δηλώσαμε με τον αντρα μου μηχαηλαγγελο. Αν είναι κορίτσι θέλω σίγουρα να έχει όνομα της μαμάς μου. Αχχχ μαντάρα τα κάναμε. Ξεκίνησα και φοβάμαι κιόλας
 

Καλησπέρα κορίτσι μου

Το να βγάλεις δύο ονόματα είναι μια λύση.... την μεγάλη μου αδερφή την έταξαν κ της έβγαλαν μόνο το τάμα, την μικρή την έταξαν κ εκείνη αλλά είχαν αντιδράσεις από τους παππούδες κ της έδωσαν δύο ονόματα. Το να μην το βγάλεις καθόλου από τη στιγμή που το τάξατε δεν το θεωρώ επιλογή...! Ναι οι άγιοι δεν είναι τιμωροί όπως είπε κ η κοπέλα παραπάνω.... αλλά εσένα σου δόθηκε αυτό που ζήτησες, σειρά σου να το ανταποδώσεις!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η EleftheriaF είπε:

Καλησπέρα κοπελα μου. Εγω περυσι ειχα μια παλινδρομη. Εμεινα ξανα εγκυος και συνεβει κατι απρόοπτο και το εταξα σ περίπτωση π ζησει να παρει το όνομα. Ο άντρας μου θελει τ πατερα τ εγω θελω ν παρει 2 ονόματα. Τ θεωρω πολύ σημαντικό το τάμα και θελω να το φωνάζουμε και με τα 2 ονόματα. Ο άντρας μ αν τ δεχτει ειπε θ τ φωναζει μονο μ τ πατερα τ. Περιμενω κ ευχομαι να βαλει μυαλο και να δεχτει τα 2 ονόματα γτ ειναι είναι πολύ σημαντικό ζητημα. 

Κορίτσι μου ας το δεχτεί κ ας το φωνάζει με του πατέρα του, φτάνει να πραγματοποιηθεί το τάμα.... όταν πηγαίνει για μετάληψη θα λέει κ τα δύο αυτό έχει την μεγαλύτερη σημασία 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου εγώ είχα πει πως αν καταφέρω και κάνω παιδακι θα το έβγαζα στην Αγία Ειρήνη την Χρυσοβαλάντη ...( ήμουν σίγουρη πως θα έκανα Κορίτσι κιολας όλοι στο σόι μου μόνο κορίτσια έχουν.,,  ) τελικά έκανα αγόρι και το Χρυσοβαλάντης για αντρικό όνομα το λες καπως.,, έτσι έδωσα το όνομα του παππού αλλά και Χρυσοβαλάντης. Το παιδί το φωνάζω με το όνομα του παππού αλλά όταν με ρωτάνε πως το λένε πάντα λέω και τα 2. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η marialena2020 είπε:

Κορίτσια θέλω να ρωτήσω στην περίπτωση που προσευχομουν με τον άνδρα μου για να κάνουμε μωράκι στον αρχ.μıχαηλ και τελικά ήρθε. Είπαμε αν είναι αγόρι να βγάλουμε το όνομα του . Αλλά ο μπαμπάς μου λιώνει να βγάλουμε το όνομα του. Θα στεναχώρεθει πολύ.. τι να κάνουμε? Να του δώσουμε δύο ονόματα ? Και με ποιο να το φωνάζουμε? Και αν τελικά είναι κοριτσάκι το τάμα ισχύει? Επειδή δηλώσαμε με τον αντρα μου μηχαηλαγγελο. Αν είναι κορίτσι θέλω σίγουρα να έχει όνομα της μαμάς μου. Αχχχ μαντάρα τα κάναμε. Ξεκίνησα και φοβάμαι κιόλας
 

Καλημέρα, κορίτσι μου ! Εμένα το τάμα των γονιών μου ήταν μια λαμπάδα κάθε χρόνο στη γιορτή του Αγίου και όχι το όνομα, αλλά ήθελα να σου πω ότι και για εμένα παίζει σημαντικό ρόλο το τάμα, κυρίως στο μυαλό μου. Οτιδήποτε και να συμβεί, αν δεν ανάψω τη λαμπάδα, θα κατηγορώ τον εαυτό μου που δεν το έκανα, θεωρώντας ότι φταίει αυτό.

Τώρα όλο αυτό, έχει να κάνει με το πόσο πιστεύεις εσύ και ο σύζυγός σου στη θρησκεία. Για εμένα πρέπει οι γονείς να κάνουν τουλάχιστον ένα βήμα πίσω , γιατί τα θέματα του μωρού αφορούν μόνο εσάς τους δύο. Και το όνομά του είναι μόνο δική σας επιλογή. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η marialena2020 είπε:

Κορίτσια θέλω να ρωτήσω στην περίπτωση που προσευχομουν με τον άνδρα μου για να κάνουμε μωράκι στον αρχ.μıχαηλ και τελικά ήρθε. Είπαμε αν είναι αγόρι να βγάλουμε το όνομα του . Αλλά ο μπαμπάς μου λιώνει να βγάλουμε το όνομα του. Θα στεναχώρεθει πολύ.. τι να κάνουμε? Να του δώσουμε δύο ονόματα ? Και με ποιο να το φωνάζουμε? Και αν τελικά είναι κοριτσάκι το τάμα ισχύει? Επειδή δηλώσαμε με τον αντρα μου μηχαηλαγγελο. Αν είναι κορίτσι θέλω σίγουρα να έχει όνομα της μαμάς μου. Αχχχ μαντάρα τα κάναμε. Ξεκίνησα και φοβάμαι κιόλας
 

Καλημέρα εγώ δεν έχω παιδάκι ακόμα αλλά προσπαθώ! Θεωρώ ότι όταν κανεις τάμα πρέπει και να το  τηρείς! Εμένα η μαμα μου με έταξε στον Άγιο Ραφαηλ τον είδε και στο όνειρο της καποιες φορες και ήταν κάθετη να με βγάλουν Ραφαελα το ίδιο και ο μπαμπάς μου!! Και εγώ πάντα νιώθω ότι τον έχω φύλακα άγγελο μου!! Είναι πολύ σημαντικό και ωραίο όταν προσεύχεσαι και στο δίνει να το ανταποδίδεις και το παιδί το βλέπει διαφορετικά μεγαλώνοντας! Μια λύση βέβαια είναι και τα 2 ονόματα…εγώ προσωπικά θα του ελεγα του μπαμπά μου ότι στο επόμενο παιδί μου θα πάρει το όνομα του! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΥΜΦΩΝΩ ετσι θα πραξω ... θα δείξει... αλλά εγω στην πραγματικότητα δεν το ''εταξα'' με ονομα κλπ το ζητουσα απο τον αρχαγγελο και εγω και ο ανδρας μου τον εχουμε σαν φυλακα αγγελο. Παντα τον αισθανόμαστε διπλα μας. Και μιας και μετα μαθαμε για την εγκυμοσύνη είπα αν υπαρχει θέμα με τις οικογ. τσακομοί κλπ θα ήταν ενα ωράιο ονομα και το Μιχαήλ Αγγελος του Αρχάγγελου μας που παντα μας βοηθά. Είναι πιο πολύ σαν τιμή σαν ευχαριστώ και οχι σαν τάξιμο αυτο καθαυτό. Ομως θεωρώ ευλογία εστω το ένα ονομα απο τα δύο να δωθεί απο τον Αρχάγγελο σαν ευχαριστώ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 26/10/2021 at 12:26 ΜΜ, ο/η marialena2020 είπε:

ΣΥΜΦΩΝΩ ετσι θα πραξω ... θα δείξει... αλλά εγω στην πραγματικότητα δεν το ''εταξα'' με ονομα κλπ το ζητουσα απο τον αρχαγγελο και εγω και ο ανδρας μου τον εχουμε σαν φυλακα αγγελο. Παντα τον αισθανόμαστε διπλα μας. Και μιας και μετα μαθαμε για την εγκυμοσύνη είπα αν υπαρχει θέμα με τις οικογ. τσακομοί κλπ θα ήταν ενα ωράιο ονομα και το Μιχαήλ Αγγελος του Αρχάγγελου μας που παντα μας βοηθά. Είναι πιο πολύ σαν τιμή σαν ευχαριστώ και οχι σαν τάξιμο αυτο καθαυτό. Ομως θεωρώ ευλογία εστω το ένα ονομα απο τα δύο να δωθεί απο τον Αρχάγγελο σαν ευχαριστώ. 

Και εμένα η μαμα μου δεν με έταξε οπως κανουν αλλες γυναικες με τον παραδοσιακο τρόπο, απλά ο Άγιος της ερχόταν στο όνειρο κ η εκκλησία του! Και έμαθε ότι είναι εγκυος σε μια εκδρομή που εκανε με κάτι οικογενειακους φιλους στην εκκλησία του Αγίου Ραφαηλ. Και κάτι άλλο η μαμα μου ποτέ δεν ήθελε να ξέρει το φύλο του μωρού, και λίγο πριν γεννήσει ήρθε πάλι στον ύπνο της και της έλεγε «μη ξεχνάς τι μου έταξες» και τότε η γιαγιά μου της είπε θα είναι κορίτσι και θα την βγάλεις Ραφαελα δεν ξέρω πως το κατάλαβε! Και ΠΗΤ είχε την Τρίτη του Πάσχα που γιορτάζει ο Άγιος, αλλά γεννήθηκα λιγες μερες νωρίτερα…εγώ νιώθω ευλογία και τυχερή που έχω το όνομα από  «τάμα»! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πραγματικά είσαι ευλογιμένη . Σε ευχαριστώ πολύ αγαπημένη μου με βοηθησες πολύ. Ολα βγενουν απο την ψυχή μας αυτό μετρά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...