Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σεπτέμβρη ζωγραφίζεις...χρώματα πολλά γεννάς...ευλογημένες..φουσκωτές κοιλίτσες άρχισε να μας σκορπάς!!!!!


lavie

Recommended Posts

στις πριν 38 λεπτά, ο/η iriana είπε:

Θα συμφωνήσω σε όλα με την @Antonia2.. Σίγουρα αυτή τη στιγμή τα πράγματα δεν είναι όπως τα περίμενες, όμως ο γιατρός νομίζω ότι είναι αρκετά υπερβολικός. Καλό θα ήταν να εξετάσεις όσα σου είπε η Αντωνία, κι αν χρειαστεί να ξανά κάνετε την εξέταση σε άλλο κέντρο και φυσικά να πάρετε μια 2η γνώμη από άλλο γιατρό.. Μην χάνεις τις ελπίδες σου... πρέπει να το ψάξετε περισσότερο! Αυτή τη στιγμή απλώς μπήκατε σε ένα δύσκολο μονοπάτι, δε σημαίνει ότι δε θα βγείτε από αυτό! Σίγουρα θα υπάρχουν λύσεις!

Σε ευχαριστω πολυ Ιριανα μου... Και σου ευχομαι τα καλυτερα❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Hopemumtobe είπε:

Κοριτσια ειμαι σε τεραστιο σοκ.......... Πριν λιγο πηρα αποτελεσμαρα σπερμοδιαγραμμαατος και  δεν μπορω να σταματησω να κλαιω με τιποτα.... Η κακη μου διαισθηση τοσα χρονια  οτι κατι δεν θα παει καλα επιβεβαιωθηκε.... Βγηκε το σπερμοδιαγραμμα ανδρα μου, ειχε παρα πολυ κακα αποτελεσματα σε σημειο ποθ ο γιατρος γονιμοτητας ειπε οτι ουτε εξσωματικη δεν γινεται ετσιπιθανον... (300.000 ανα ml με κατωτατο οριο 15 εκατομμυρια, και συνολο σε ολο το δειγμα 1 εκατομμυριο με κατωτατο οριο αποδεκτο τα 39...... η εκτιμηση κινητικοτητας κλπ ηταν αδυνατητα υπολιοπα δεν εκτιμουνται καν  (Μακαρι να μπορουσα να σας μεταφερω ποσο ασχημα μπορω να αισθανομαι.. Περιμενα τοσα πολλα χρονια και ενιωθα οτι κατι δεν θα παει καλα... Πραγματικα αναρωτιεμαι γιατι ? Μα γιατι?  

Λυπάμαι πραγματικά! Αν θες να κλάψεις να ξεσπάσεις μπορείς να το κανεις ομως πρέπει να μαζέψεις τα κομμάτια σου, πάρε δύναμη σου στέλνουμε ολες μια αγκαλιά ❤️❤️και να στηρίξεις τον άντρα σου που και αυτος φαντάζομαι θα είναι σε σοκ!! 

Συμφωνω με όλα όσα σου είπαν τα κορίτσια όσο αφορά τους γιατρους!! Πρέπει να πάτε σε ένα ειδικό και να το ξανά εξετάσετε το σπερμα ισως να έγινε λαθος ισως οι συνθήκες να μην ήταν οι σωστές!! 
 

Εχω και εγώ την υποψία ότι το σπερμα του άντρα μου δεν είναι το καλύτερο συζήτησα με τον ουρολόγο μας του είπα τις ανησυχίες μας ομως μου είπε να μην ανησυχώ και ότι είδαν θαύματα να συμβαίνουν μου είπε παράδειγμα με κινητικότητα σχεδόν μηδέν που τα κατάφεραν! Η επιστήμη προχώρησε όλες μπορούμε αυτό να σκέφτεσαι είμαστε στο 2021 είτε με τον ένα τρόπο είτε τον άλλον θα γίνεις μανούλα! Συμβουλευτείτε ένα καλό ουρολόγο όπως σας είπαν οι κοπέλες και βιταμίνες για το σπερμα σίγουρα μόνο καλό θα κάνουν!! Σελήνιο ψευδάργυρο βιταμίνη Ε και CoQ10 πολύ σημαντικά!! 
 

Βαθιες ανάσες είσαι δυνατή θα τα καταφέρετε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Καταλαβαίνω το σοκ και το πως αισθάνεσαι -έχω περάσει το σοκ και καταλαβαίνω- αλλά ψυχραιμία.

Ο γιατρός γονιμότητας θα έπρεπε να σας καθοδηγήσει σε ουρολόγο εξειδικευμένο σε θέματα αναπαραγωγής και να μην βιάζεται να βγάλει συμπεράσματα. Παιδιά έχουν κάνει και άντρες με αζωοσπερμία (0 σπέρμα δηλαδή) είτε με βιοψία όρχεως είτε με δωρητή σπέρματος. Ένα κακό σπερμοδιάγραμμα μπορεί να έχει πολλές αιτίες που οι περισσότερες λύνονται ή βελτιώνονται.

Ο γιατρός που πήγε η @Antonia2 (αν είναι ο κος Ασβέστης) είναι και δικός μας γιατρός που είμαι σε προσπάθεια εξωσωματικής αλλά και της @troia που περιμένει το παιδάκι της σε λίγο καιρό.

Επίσης η @troia έχει αναφέρει και άλλα ονόματα εξειδικευμένων ουρολόγων και αν το δει θα σε βοηθήσει.

Ειδικός στο σπέρμα είναι μονο ο ουρλόγος αναπαργωγής και κανένας άλλος. Οι γυναικολόγοι έχουν κάποιες βασικές γνώσεις και μέχρι εκεί στο θέμα σπέρμα.

Πάρε το χρόνο σου, στήριξε τον άντρα σου γιατί και για αυτόν θα είναι σοκ, βρείτε τις δυνάμεις σας και ψάχτε το.

Ελπίζω το σπερμοδιάγραμμα να είναι σε εξειδικευμένο κέντρο και οχι σε απλό μικροβιολογικό (τύπου Βιοιατρική) γιατί έχουν δώσει σε πάρα πολλές περιπτώσεις ψευδή αποτελέσματα και έχουν χάσει πολύ χρόνο πολλά ζευγάρια.

Οτι χρειαστείς είμαστε εδώ 💓

 

Σε ευχαριστω πολυ κοριτσι μου για απαντηση,  το εκτιμω παρα πολυ. Δυστυχως το αποτελεσμα ειναι απο μικροβιολογικο, γιατι δεν ειχα αλλη επιλογη, ομως ειναι πολυ καλο κεντρο και παρα πολυ προσεκτικο ομως, δηλαδη μας εβαλε να παμε απο εκει για να μας πει πολυ αναλυτικα οδηγιες. Ειμαστε εκτος Αθηνας και ο αντρας μου δεν μπορουσε να φυγει απο δουλεια οποτε ηταν η μονη λυση.... αλλα ειλικρινα δεν περιμενα κατι να μην παει καλα..  Τωρα αναγκαστικα θα κλεισω ραντεβου στην Αθηνα, σε ουρολογο αναπαραγωγης  ευχαριστω πολυ και για τη συσταση, το εκτιμω πολυ. Ο γιατρος μου ειπε οτι μαυτες τιε τιμες εχω μικρη περιθωρια βε΄λιτιωσης  οποια αι να ειναι αιτια (εννοειται οτι θα το ψαξω βεβαια) προσευχομαι να εχει γινει κατι λαθος πραγματικα.

 

Και παλι σε ευχαριστω για ολα και σου ευχομαι οτι καλυτερο στις προσπαθειες σου❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Λυπάμαι πραγματικά! Αν θες να κλάψεις να ξεσπάσεις μπορείς να το κανεις ομως πρέπει να μαζέψεις τα κομμάτια σου, πάρε δύναμη σου στέλνουμε ολες μια αγκαλιά ❤️❤️και να στηρίξεις τον άντρα σου που και αυτος φαντάζομαι θα είναι σε σοκ!! 

Συμφωνω με όλα όσα σου είπαν τα κορίτσια όσο αφορά τους γιατρους!! Πρέπει να πάτε σε ένα ειδικό και να το ξανά εξετάσετε το σπερμα ισως να έγινε λαθος ισως οι συνθήκες να μην ήταν οι σωστές!! 
 

Εχω και εγώ την υποψία ότι το σπερμα του άντρα μου δεν είναι το καλύτερο συζήτησα με τον ουρολόγο μας του είπα τις ανησυχίες μας ομως μου είπε να μην ανησυχώ και ότι είδαν θαύματα να συμβαίνουν μου είπε παράδειγμα με κινητικότητα σχεδόν μηδέν που τα κατάφεραν! Η επιστήμη προχώρησε όλες μπορούμε αυτό να σκέφτεσαι είμαστε στο 2021 είτε με τον ένα τρόπο είτε τον άλλον θα γίνεις μανούλα! Συμβουλευτείτε ένα καλό ουρολόγο όπως σας είπαν οι κοπέλες και βιταμίνες για το σπερμα σίγουρα μόνο καλό θα κάνουν!! Σελήνιο ψευδάργυρο βιταμίνη Ε και CoQ10 πολύ σημαντικά!! 
 

Βαθιες ανάσες είσαι δυνατή θα τα καταφέρετε! 

Σε ευχαριστω παρα πολυ κοριτσι μου για καλα σου λογια και συμβουλες σου❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Hopemumtobe είπε:

Σε ευχαριστω πολυ κοριτσι μου για απαντηση,  το εκτιμω παρα πολυ. Δυστυχως το αποτελεσμα ειναι απο μικροβιολογικο, γιατι δεν ειχα αλλη επιλογη, ομως ειναι πολυ καλο κεντρο και παρα πολυ προσεκτικο ομως, δηλαδη μας εβαλε να παμε απο εκει για να μας πει πολυ αναλυτικα οδηγιες. Ειμαστε εκτος Αθηνας και ο αντρας μου δεν μπορουσε να φυγει απο δουλεια οποτε ηταν η μονη λυση.... αλλα ειλικρινα δεν περιμενα κατι να μην παει καλα..  Τωρα αναγκαστικα θα κλεισω ραντεβου στην Αθηνα, σε ουρολογο αναπαραγωγης  ευχαριστω πολυ και για τη συσταση, το εκτιμω πολυ. Ο γιατρος μου ειπε οτι μαυτες τιε τιμες εχω μικρη περιθωρια βε΄λιτιωσης  οποια αι να ειναι αιτια (εννοειται οτι θα το ψαξω βεβαια) προσευχομαι να εχει γινει κατι λαθος πραγματικα.

 

Και παλι σε ευχαριστω για ολα και σου ευχομαι οτι καλυτερο στις προσπαθειες σου❤️

Όπως συμβούλεψα και την @Antonia2 επιλέξτε ΄εξειδικευμένο ουρολόγο αναπαραγωγής και θα σας κατευθύνει εκείνος και ποιες επιπλέον εξετάσεις πρέπει να γίνουν και που.

Είστε σε σοκ τώρα και θα χρειαστείτε κάποιες μέρες να το εμπεδώσετε , να το αποδεχτείτε, να το αγκαλιάσετε το πρόβλημα και εν ΄τέλει να το λύσετε ή να το βελτιώσετε.

Γενική φιλική συμβουλή το σπέρμα το παρακολουθεί εξειδικευμένος ουρολόγος.

Εσένα εξειδικευμένος γιατρός στην υπογονιμότητα και αυτοί οι δυο πρέπει να συνδυαστούν και να συνεργαστούν.

Και θα δεις οτι θα σας βοηθήσουν να φέρετε στον κόσμο το μωράκι σας.

Καλή δύναμη στον αγώνα σας με όποιο τρόπο επιλέξετε να αγωνιστείτε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η BlackCat είπε:

Όπως συμβούλεψα και την @Antonia2 επιλέξτε ΄εξειδικευμένο ουρολόγο αναπαραγωγής και θα σας κατευθύνει εκείνος και ποιες επιπλέον εξετάσεις πρέπει να γίνουν και που.

Είστε σε σοκ τώρα και θα χρειαστείτε κάποιες μέρες να το εμπεδώσετε , να το αποδεχτείτε, να το αγκαλιάσετε το πρόβλημα και εν ΄τέλει να το λύσετε ή να το βελτιώσετε.

Γενική φιλική συμβουλή το σπέρμα το παρακολουθεί εξειδικευμένος ουρολόγος.

Εσένα εξειδικευμένος γιατρός στην υπογονιμότητα και αυτοί οι δυο πρέπει να συνδυαστούν και να συνεργαστούν.

Και θα δεις οτι θα σας βοηθήσουν να φέρετε στον κόσμο το μωράκι σας.

Καλή δύναμη στον αγώνα σας με όποιο τρόπο επιλέξετε να αγωνιστείτε..

Σε ευχαριστω πολυ, θεωρεις πρεπει να ειναι δυο που συνεργαζονται και γνωριζονται ηδη? Δηλαδη ο ενας να προτεινει τον αλλον η μπορει να τους φερω εγω σε επαφη? Ξερεις καμια φορα ο καθε γυναικολογος θελει τους δικους του συνεργατες κλπ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Hopemumtobe είπε:

Κοριτσια ειμαι σε τεραστιο σοκ.......... Πριν λιγο πηρα αποτελεσμαρα σπερμοδιαγραμμαατος και  δεν μπορω να σταματησω να κλαιω με τιποτα.... Η κακη μου διαισθηση τοσα χρονια  οτι κατι δεν θα παει καλα επιβεβαιωθηκε.... Βγηκε το σπερμοδιαγραμμα ανδρα μου, ειχε παρα πολυ κακα αποτελεσματα σε σημειο ποθ ο γιατρος γονιμοτητας ειπε οτι ουτε εξσωματικη δεν γινεται ετσιπιθανον... (300.000 ανα ml με κατωτατο οριο 15 εκατομμυρια, και συνολο σε ολο το δειγμα 1 εκατομμυριο με κατωτατο οριο αποδεκτο τα 39...... η εκτιμηση κινητικοτητας κλπ ηταν αδυνατητα υπολιοπα δεν εκτιμουνται καν  (Μακαρι να μπορουσα να σας μεταφερω ποσο ασχημα μπορω να αισθανομαι.. Περιμενα τοσα πολλα χρονια και ενιωθα οτι κατι δεν θα παει καλα... Πραγματικα αναρωτιεμαι γιατι ? Μα γιατι?  

Κορίτσι μου μόλις διάβασα τα μνμτα σας....  Μην απελπίζεσαι!!! Μου φαίνεται πολύ τραβηγμένο το πόσο σας απογοήτευσε ο γιατρός. Όπως σου είπε κ η @Antonia2 αυτό έχει συμβεί στην αδερφή μου... Κ μάλιστα συζητούσα με την μαμά μου πριν κ μου είπε πως δεν θυμόμουν καλά, δεν ήταν πέντε οι φορές που έδωσε σπέρμα για να βρουν αυτά τα 7, ήταν 12 φορές!!!!!!!! Αφού τα κατάφεραν με τέτοια αποτελέσματα κ έχουν παιδάκι πιστεύω πως στις μέρες μας πολύ δύσκολα θα βρεθεί ζευγάρι να μην τα καταφέρει. Μην στεναχωριέσαι κ κυρίως μην απογοητεύεσαι!!! Ψάξτε το παραπάνω με εξειδικευμένους γιατρούς κ θα δεις πως δεν είναι τίποτα ακατόρθωτο! Σου στέλνω μια μεγάλη αγκαλιά ❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Hopemumtobe είπε:

Σε ευχαριστω πολυ, θεωρεις πρεπει να ειναι δυο που συνεργαζονται και γνωριζονται ηδη? Δηλαδη ο ενας να προτεινει τον αλλον η μπορει να τους φερω εγω σε επαφη? Ξερεις καμια φορα ο καθε γυναικολογος θελει τους δικους του συνεργατες κλπ...

Οχι δεν λέω να γνωρίζονται ή να συνεργάζονται.

Άλλη δουλειά κάνει ο ένας άλλη ο άλλος.

Πρέπει ομως ο γυναικολόγος / εξωσωματιστής να σεβαστεί την απόφασή σας οτι για το σπέρμα ειδικός ειναι ο ουρολόγος.

Ένα απλό παράδειγμα σαν γενική οδηγία σε εξωσωματική ή σπερματέχγυση ο γυναικολόγος συνιστά αποχή 2-4 ημέρες πριν δώσει δείγμα ο άντρας. Ο ουρολόγος ομως βαση του δικού σας ιστορικού μπορεί να  πει 1 ημέρα αποχή. Εσείς πρέπει να ακολουθήσετε τον ουρολόγο που ξαναλέω εξειδικεύεται στην αναπαραγωγή γιατί δεν εξειδικεύονται όλοι. Λίγοι έχουν εξειδίκευση.

Άλλο παράδειγμα οι περισσότεροι γυναικολόγοι / εξωσωματικοί ζητάνε εξέταση σπέρματος σε απλά μικροβιολογικά που ειναι και φθηνότερα. Το σπέρμα ομως (και ειδικά ενα παθολογικό σπέρμα) ΔΕΝ πρέπει να εξεταστεί σε μηχάνημα αλλά με ανθρώπινο μάτι που γίνεται σε συγκεκριμένα κέντρα τύπου Λυμπερόπουλος.  Είναι λεπτομέρειες που δεν δινουν σημασία αλλά κάνουν την διαφορά.

Βήμα βήμα και όλα θα τα καταφέρετε.

2021 έχουμε και την επιστήμη σύμμαχο στο πλευρό μας.

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Όπως συμβούλεψα και την @Antonia2 επιλέξτε ΄εξειδικευμένο ουρολόγο αναπαραγωγής και θα σας κατευθύνει εκείνος και ποιες επιπλέον εξετάσεις πρέπει να γίνουν και που.

Είστε σε σοκ τώρα και θα χρειαστείτε κάποιες μέρες να το εμπεδώσετε , να το αποδεχτείτε, να το αγκαλιάσετε το πρόβλημα και εν ΄τέλει να το λύσετε ή να το βελτιώσετε.

Γενική φιλική συμβουλή το σπέρμα το παρακολουθεί εξειδικευμένος ουρολόγος.

Εσένα εξειδικευμένος γιατρός στην υπογονιμότητα και αυτοί οι δυο πρέπει να συνδυαστούν και να συνεργαστούν.

Και θα δεις οτι θα σας βοηθήσουν να φέρετε στον κόσμο το μωράκι σας.

Καλή δύναμη στον αγώνα σας με όποιο τρόπο επιλέξετε να αγωνιστείτε..

Κοριτσι μου εμενα με σώσατε!! Προς το παρον δεν εχουμε κανει τις εξετασεις αλλά ο γιατρος μας έδωσε ολες τις οδηγιες του τι πρεπει να κανουμε και για ποιο λόγο..

Να εισαι καλα!!!! Εύχομαι σύντομα να πάνε όλα καλά με την εξωσωματική σου και να αποκτησετε γερα μπεμπακια!!! ❤️❤️

(διαβάζω κάθε μέρα τη συνομιλια της εξωματικης και εχω πεθανει στο γελιο με τις ατακες σου!!!😆)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Hopemumtobe είπε:

Σε ευχαριστω πολυ, θεωρεις πρεπει να ειναι δυο που συνεργαζονται και γνωριζονται ηδη? Δηλαδη ο ενας να προτεινει τον αλλον η μπορει να τους φερω εγω σε επαφη? Ξερεις καμια φορα ο καθε γυναικολογος θελει τους δικους του συνεργατες κλπ...

Κοριτσι μου γλυκο δεν φανταζεσαι ποσο εχω στεναχωρεθει..😭

Σχετικα με τους γιατρους, ισως ειναι καλυτερα να επικεντρωθειτε στον ουρολογο στην συγκεκριμενη φαση και σε 2η φαση θα το δειτε με γυναικολογο.. θα σας ζητησει σιγουρα επαναληπτικη εξεταση και να πατε σε ενα αξιοπιστο κεντρο και ας ειναι πιο ακριβο (βλ. Λυμπερπουλος που λενε και τα κοριτσια). θα ξερετε οτι το αποτελεσμα ειναι εγκυρο. και μετα θα σας κατευθυνει ο ιδιος ο ουρολογος τι να κανετε..

Σε παρακαλω μην το βαζεις κατω!!! μην απογοητευεσαι. εσυ εισαι η χαρα της ζωης!!

στηριξε τον αντρα σου κι εκεινος εσενα και θα το ξεπερασετε το εμποδιο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Hopemumtobe είπε:

Κοριτσια ειμαι σε τεραστιο σοκ.......... Πριν λιγο πηρα αποτελεσμαρα σπερμοδιαγραμμαατος και  δεν μπορω να σταματησω να κλαιω με τιποτα.... Η κακη μου διαισθηση τοσα χρονια  οτι κατι δεν θα παει καλα επιβεβαιωθηκε.... Βγηκε το σπερμοδιαγραμμα ανδρα μου, ειχε παρα πολυ κακα αποτελεσματα σε σημειο ποθ ο γιατρος γονιμοτητας ειπε οτι ουτε εξσωματικη δεν γινεται ετσιπιθανον... (300.000 ανα ml με κατωτατο οριο 15 εκατομμυρια, και συνολο σε ολο το δειγμα 1 εκατομμυριο με κατωτατο οριο αποδεκτο τα 39...... η εκτιμηση κινητικοτητας κλπ ηταν αδυνατητα υπολιοπα δεν εκτιμουνται καν  (Μακαρι να μπορουσα να σας μεταφερω ποσο ασχημα μπορω να αισθανομαι.. Περιμενα τοσα πολλα χρονια και ενιωθα οτι κατι δεν θα παει καλα... Πραγματικα αναρωτιεμαι γιατι ? Μα γιατι?  

Κοριτσάκι μου μη στεναχωριέσαι και μη το βάζεις κάτω,  ξεπέρασε γρήγορα το σοκ και στήριξε τον άντρα σου,  άπειρες φορές εχω ακούσει ότι προτιμότερο είναι ο άντρας να εχει το θέμα παρά η γυναίκα γιατί αντιμετωπίζεται πιο εύκολα, εδω θα είμαστε και θα μιλάμε για το θαυματακι σου που θα έχεις αγκαλιά! Ο άντρας σου σε χρειάζεται και με πολύ αγάπη θα το αντιμετωπίσετε! 

Δεν σου κρύβω οτι στεναχωρεθηκα πολύ, εχε πίστη και μη τα παρατάς.. Ένας συνάδελφος στη δουλειά με πρόβλημα στο σπέρμα του μηδεν κινητικότητα με την πρώτη προσπάθεια εξωσωματικής έκαναν δίδυμακια και τώρα ειναι 14 χρονών τα παλικάρια του!  Μην απογοητεύεσαι και έχε πίστη!!! 

Καμία φορά ξέρεις τι λέω να παω νζ κάνω εξωσωματική να τελειώνω γιατί άρχισα να κουράζομαι και να απογοητεύομαι, κάθε μήνα μαζεύω τα κομμάτια μου και φτου και απο την αρχή.. εχε πίστη υπομονή και επιμονή και το θαυματακι σου θα το κάνεις με τον έναν ή τον άλλον τρόπο! 

Οσο για τους γιατρούς συμφωνώ με τα κορίτσια απόλυτα!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια διαπιστώνω στην προσπάθεια για μωρό πόσο πολλοί γιατροί ανακατεύονται όταν υπάρχει πρόβλημα και εν τέλει πόσα ζευγάρια προσπαθούν δίνοντας ένα σωρό λεφτά σε αυτή την προσπάθεια. Με πιάνει φόβος σκεπτόμενη πόσα μπορούν να προκύψουν στην προσπάθεια αυτή και εύχομαι σε όλες μας υγεία, δύναμη και να σταθούμε τυχερές. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Antonia2 είπε:

Κοριτσι μου γλυκο δεν φανταζεσαι ποσο εχω στεναχωρεθει..😭

Σχετικα με τους γιατρους, ισως ειναι καλυτερα να επικεντρωθειτε στον ουρολογο στην συγκεκριμενη φαση και σε 2η φαση θα το δειτε με γυναικολογο.. θα σας ζητησει σιγουρα επαναληπτικη εξεταση και να πατε σε ενα αξιοπιστο κεντρο και ας ειναι πιο ακριβο (βλ. Λυμπερπουλος που λενε και τα κοριτσια). θα ξερετε οτι το αποτελεσμα ειναι εγκυρο. και μετα θα σας κατευθυνει ο ιδιος ο ουρολογος τι να κανετε..

Σε παρακαλω μην το βαζεις κατω!!! μην απογοητευεσαι. εσυ εισαι η χαρα της ζωης!!

στηριξε τον αντρα σου κι εκεινος εσενα και θα το ξεπερασετε το εμποδιο.

Σε ευχαριστω πολυ κοριτσι μου... Γενικα ειμαι οντως χαρουμενη αισιοδοξη αλλα σε αυτο το θεμα ολο κατι δεν παει καλα. Ηταν σοκ αλλα δεν υπαρχει επιλογη απτο να συνεχισουμε και να παμε το συντομοτερο στον ουρολογο, στο Λυμπεροπουλο κλπ. Ελπιζω ο ανδρας μου να συμφωνησει.. γιατι εκεινος εχει την αποψη καπως οτι οταν κατι δεν γινεται δεν πρεπει να το πιεζουμε κλπ. Θα δειξει. Σε ευχαριστω πολυ παντως!❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Κοριτσάκι μου μη στεναχωριέσαι και μη το βάζεις κάτω,  ξεπέρασε γρήγορα το σοκ και στήριξε τον άντρα σου,  άπειρες φορές εχω ακούσει ότι προτιμότερο είναι ο άντρας να εχει το θέμα παρά η γυναίκα γιατί αντιμετωπίζεται πιο εύκολα, εδω θα είμαστε και θα μιλάμε για το θαυματακι σου που θα έχεις αγκαλιά! Ο άντρας σου σε χρειάζεται και με πολύ αγάπη θα το αντιμετωπίσετε! 

Δεν σου κρύβω οτι στεναχωρεθηκα πολύ, εχε πίστη και μη τα παρατάς.. Ένας συνάδελφος στη δουλειά με πρόβλημα στο σπέρμα του μηδεν κινητικότητα με την πρώτη προσπάθεια εξωσωματικής έκαναν δίδυμακια και τώρα ειναι 14 χρονών τα παλικάρια του!  Μην απογοητεύεσαι και έχε πίστη!!! 

Καμία φορά ξέρεις τι λέω να παω νζ κάνω εξωσωματική να τελειώνω γιατί άρχισα να κουράζομαι και να απογοητεύομαι, κάθε μήνα μαζεύω τα κομμάτια μου και φτου και απο την αρχή.. εχε πίστη υπομονή και επιμονή και το θαυματακι σου θα το κάνεις με τον έναν ή τον άλλον τρόπο! 

Οσο για τους γιατρούς συμφωνώ με τα κορίτσια απόλυτα!!!! 

Καλησπερα κοριτσι μου σε ευχαριστω παρα πολυ ... Θα παρω λιγο χρονο να συλεθω... Και να παμε Αθηνα. Μακαρι να τα καταφερεις αυτη τη φορα αν οχι πηγαινε για εξσωματικη οταν μπορεσεις❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μου @Antonia2 @BlackCat@Κατεριναπαπ @Froufro @Sandyb @iriana @Raf123 

Σας στελνω αυτο το μυνυμα για να σας πω πραγματικα ενα μεγαλο ευχαριστω μεσα απτην καρδια μου ❤️για τα μυνηματα. Αισθανομαι τοσο τυχερη που βρηκα το φορουμ πριν λιγους μηνες,νομιζω οτι ηταν γραφτο.. και ειναι πολυ δυσκολο να το μοιραστω μεκοινους μας φιλους .... Σας υπερευχαριστω και σας ευχομαι μεσα απτην καρδια μου καλη συνεχεια με προσπαθειες σας❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Hopemumtobe είπε:

Κοριτσια μου @Antonia2 @BlackCat@Κατεριναπαπ @Froufro @Sandyb @iriana @Raf123 

Σας στελνω αυτο το μυνυμα για να σας πω πραγματικα ενα μεγαλο ευχαριστω μεσα απτην καρδια μου ❤️για τα μυνηματα. Αισθανομαι τοσο τυχερη που βρηκα το φορουμ πριν λιγους μηνες,νομιζω οτι ηταν γραφτο.. και ειναι πολυ δυσκολο να το μοιραστω μεκοινους μας φιλους .... Σας υπερευχαριστω και σας ευχομαι μεσα απτην καρδια μου καλη συνεχεια με προσπαθειες σας❤️

Ο Θεός να σας φωτίσει κορίτσι μου και αγαπημένοι με τον άντρα σου να φτάσετε στο στόχο σας. Μακάρι αυτή η διαδικασία να σας δέσει περισσότερο ως ζευγάρι στον κοινό σας αγώνα και να έχει αίσιο τέλος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Hopemumtobe είπε:

Κοριτσια μου @Antonia2 @BlackCat@Κατεριναπαπ @Froufro @Sandyb @iriana @Raf123 

Σας στελνω αυτο το μυνυμα για να σας πω πραγματικα ενα μεγαλο ευχαριστω μεσα απτην καρδια μου ❤️για τα μυνηματα. Αισθανομαι τοσο τυχερη που βρηκα το φορουμ πριν λιγους μηνες,νομιζω οτι ηταν γραφτο.. και ειναι πολυ δυσκολο να το μοιραστω μεκοινους μας φιλους .... Σας υπερευχαριστω και σας ευχομαι μεσα απτην καρδια μου καλη συνεχεια με προσπαθειες σας❤️

Μην χάνεις  την πίστη σου κορίτσι μου!!! Θα δεις που τώρα αφού βρέθηκε το πρόβλημα θα το αντιμετωπίσετε πιο στοχευμένα κ σε λίγο καιρό θα μας λες τα ευχάριστα!!! ❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Antonia2 είπε:

Κοριτσι μου εμενα με σώσατε!! Προς το παρον δεν εχουμε κανει τις εξετασεις αλλά ο γιατρος μας έδωσε ολες τις οδηγιες του τι πρεπει να κανουμε και για ποιο λόγο..

Να εισαι καλα!!!! Εύχομαι σύντομα να πάνε όλα καλά με την εξωσωματική σου και να αποκτησετε γερα μπεμπακια!!! ❤️❤️

(διαβάζω κάθε μέρα τη συνομιλια της εξωματικης και εχω πεθανει στο γελιο με τις ατακες σου!!!😆)

Σε ευχαριστώ πολύ και εσυ όλα με το καλό!Πολυ σύντομα να μείνεις έγκυος κ να κρατήσεις το μωράκι σου..

Ε θέλει κ λίγο πλάκα γιατί αλλιώς δεν βγαίνει!!Θα λαλησουμε τελείως!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Hopemumtobe είπε:

Κοριτσια μου @Antonia2 @BlackCat@Κατεριναπαπ @Froufro @Sandyb @iriana @Raf123 

Σας στελνω αυτο το μυνυμα για να σας πω πραγματικα ενα μεγαλο ευχαριστω μεσα απτην καρδια μου ❤️για τα μυνηματα. Αισθανομαι τοσο τυχερη που βρηκα το φορουμ πριν λιγους μηνες,νομιζω οτι ηταν γραφτο.. και ειναι πολυ δυσκολο να το μοιραστω μεκοινους μας φιλους .... Σας υπερευχαριστω και σας ευχομαι μεσα απτην καρδια μου καλη συνεχεια με προσπαθειες σας❤️

 

στις πριν 54 λεπτά, ο/η Hopemumtobe είπε:

Καλησπερα κοριτσι μου σε ευχαριστω παρα πολυ ... Θα παρω λιγο χρονο να συλεθω... Και να παμε Αθηνα. Μακαρι να τα καταφερεις αυτη τη φορα αν οχι πηγαινε για εξσωματικη οταν μπορεσεις❤️

Αυτό ακριβώς θα κάνω κοπέλα μου,  για αυτο έκλεισα και ραντεβού τον Νοέμβριο με γιατρό για το θέμα της εξωσωματικής.. θα τα καταφέρουμε να το θυμάσαι με τον έναν ή τον άλλον τρόπο!!! Να μας λες τα νέα σου και να δίνεις τις πολύτιμες συμβουλές σου ολες μας πιστεύω το έχουμε ανάγκη 💗💕💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Hopemumtobe είπε:

Κοριτσια ειμαι σε τεραστιο σοκ.......... Πριν λιγο πηρα αποτελεσμαρα σπερμοδιαγραμμαατος και  δεν μπορω να σταματησω να κλαιω με τιποτα.... Η κακη μου διαισθηση τοσα χρονια  οτι κατι δεν θα παει καλα επιβεβαιωθηκε.... Βγηκε το σπερμοδιαγραμμα ανδρα μου, ειχε παρα πολυ κακα αποτελεσματα σε σημειο ποθ ο γιατρος γονιμοτητας ειπε οτι ουτε εξσωματικη δεν γινεται ετσιπιθανον... (300.000 ανα ml με κατωτατο οριο 15 εκατομμυρια, και συνολο σε ολο το δειγμα 1 εκατομμυριο με κατωτατο οριο αποδεκτο τα 39...... η εκτιμηση κινητικοτητας κλπ ηταν αδυνατητα υπολιοπα δεν εκτιμουνται καν  (Μακαρι να μπορουσα να σας μεταφερω ποσο ασχημα μπορω να αισθανομαι.. Περιμενα τοσα πολλα χρονια και ενιωθα οτι κατι δεν θα παει καλα... Πραγματικα αναρωτιεμαι γιατι ? Μα γιατι?  

Κορίτσι μου συμφωνώ απόλυτα με όσα σου είπαν τα κορίτσια. Απευθυνθείτε σε έναν πιο ειδικό. Επίσης το σπέρμα βελτιώνεται με βιταμίνες κ σε περίπτωση εξωσωματικής στο εργαστήριο. Πως είναι δυνατόν να σου λέει ένας επιστήμονας ότι δεν θα μπορείς να μείνεις έγκυος με εξωσωματική; Πρέπει να προσέχουμε το λόγο μας, πόσο μάλλον ένας γιατρός κ σε τόσο λεπτά ζητήματα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η Hopemumtobe είπε:

Κοριτσια μου @Antonia2 @BlackCat@Κατεριναπαπ @Froufro @Sandyb @iriana @Raf123 

Σας στελνω αυτο το μυνυμα για να σας πω πραγματικα ενα μεγαλο ευχαριστω μεσα απτην καρδια μου ❤️για τα μυνηματα. Αισθανομαι τοσο τυχερη που βρηκα το φορουμ πριν λιγους μηνες,νομιζω οτι ηταν γραφτο.. και ειναι πολυ δυσκολο να το μοιραστω μεκοινους μας φιλους .... Σας υπερευχαριστω και σας ευχομαι μεσα απτην καρδια μου καλη συνεχεια με προσπαθειες σας❤️

Κοριτσι μου γλυκο εμεις σε ευχαριστουμε!!! ❤️❤️ Μας νοιαζεσαι ολες κ μας συμβουλευεις λες κ μας ξερεις χρονια!!! Σταζεις μελι καθε φορα!!

Δεν γινεται αυτο το dna να μην γονιμοποιηθει!!! (Σε πειραζω μηπως κ σκασει λιγο το χειλακι σου)

Να εισαι αισιοδοξη κ να σκεφτεσαι το στοχο σας!!! Εμεις εδω θ ειμαστε οοο,τι χρειαστεις!!!

Υπομονη κ επιμονη!!! 💪

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Zeta. είπε:

Κορίτσι μου συμφωνώ απόλυτα με όσα σου είπαν τα κορίτσια. Απευθυνθείτε σε έναν πιο ειδικό. Επίσης το σπέρμα βελτιώνεται με βιταμίνες κ σε περίπτωση εξωσωματικής στο εργαστήριο. Πως είναι δυνατόν να σου λέει ένας επιστήμονας ότι δεν θα μπορείς να μείνεις έγκυος με εξωσωματική; Πρέπει να προσέχουμε το λόγο μας, πόσο μάλλον ένας γιατρός κ σε τόσο λεπτά ζητήματα. 

Αυτό ακριβώς κοριτσι μου πραγματικά δλδ εξοργίζομαι με αυτά! Μια φίλη μου με θυρεοειδή, όταν πήγε στην Ενδοκρινολογο για εξετάσεις να δει που βρίσκετε ώστε να ξεκινήσει τις προσπάθειες,  η γιατρός της είπε δεν μπορείς να μείνεις έγκυος, έφυγε με κλάματα και τον επόμενο μήνα είχε θετικό τεστ στα χέρια της! Έλεος είναι κάποιοι γιατροί, για αυτούς είναι απλά τα πράγματα και ρουτινα να λένε μ...ιες ( συγγνώμη κιόλας αλλα πραγματικά βγαίνω απο τα ρούχα μου) δεν συνυπολογίζουν το καρδιοχτυπη του ασθενή 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η iriana είπε:

Καλά υπάρχουν πολλοί τέτοιοι γιατροί, οι οποίοι πολλές φορές απλώς σκέφτονται την τσέπη τους και δεν νοιάζονται καθόλου για τον ασθενή! Εγώ είχα πέσει σε 2 παρακαλώ όχι έναν, οι οποίοι προσπάθησαν να με πεισουν οτι έχω σοβαρό πρόβλημα σε άρθρωση κι έπρεπε να χειρουργηθω άμεσα και να μου αφαιρέσουν κομμάτι από αυτή, για να τσεπώσουν 1000 ευρω!!! Φυσικά έπεσα να πεθάνω, και μόλις πήγα σε γιατρό συστημένη για να πάρω και 3η άποψη, μου είπε ότι δεν χρειάζεται χειρουργείο, απλώς φυσικοθεραπεία και προσοχή! Σήμερα είμαι μια χαρά!

Υπάρχουν πολλοί ανεύθυνοι εκεί έξω, όπως και αυτός που πήγες εσύ κορίτσι μου @Hopemumtobe!!! Χωρίς καν να διερευνυσετε το πρόβλημα, χωρίς καν να ακολουθήσετε κάποια θεραπεία, σας είπε τέτοια πράγματα!!! Πραγματικά νευριαζω! Γιατί ακόμα κι αν αυτή είναι η πραγματική του άποψη, θα έπρεπε πρώτα να διερευνησει σε βάθος κάθε πτυχή του προβλήματος και μετά να πει κάτι τόσο σοβαρό! Από αυτό και μόνο καταλαβαίνεις πως δεν πρέπει να πάρετε στα σοβαρά τα λόγια τ! 

Συμφωνώ!!! 

Και χαίρομαι που τελικά είσαι καλα χωρίς χειρουργείο κοπέλα μου!!!!

Τελείωσαν οι αντιδράσεις μου πάλι 🙄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η iriana είπε:

Καλά υπάρχουν πολλοί τέτοιοι γιατροί, οι οποίοι πολλές φορές απλώς σκέφτονται την τσέπη τους και δεν νοιάζονται καθόλου για τον ασθενή! Εγώ είχα πέσει σε 2 παρακαλώ όχι έναν, οι οποίοι προσπάθησαν να με πεισουν οτι έχω σοβαρό πρόβλημα σε άρθρωση κι έπρεπε να χειρουργηθω άμεσα και να μου αφαιρέσουν κομμάτι από αυτή, για να τσεπώσουν 1000 ευρω!!! Φυσικά έπεσα να πεθάνω, και μόλις πήγα σε γιατρό συστημένη για να πάρω και 3η άποψη, μου είπε ότι δεν χρειάζεται χειρουργείο, απλώς φυσικοθεραπεία και προσοχή! Σήμερα είμαι μια χαρά!

Υπάρχουν πολλοί ανεύθυνοι εκεί έξω, όπως και αυτός που πήγες εσύ κορίτσι μου @Hopemumtobe!!! Χωρίς καν να διερευνυσετε το πρόβλημα, χωρίς καν να ακολουθήσετε κάποια θεραπεία, σας είπε τέτοια πράγματα!!! Πραγματικά νευριαζω! Γιατί ακόμα κι αν αυτή είναι η πραγματική του άποψη, θα έπρεπε πρώτα να διερευνησει σε βάθος κάθε πτυχή του προβλήματος και μετά να πει κάτι τόσο σοβαρό! Από αυτό και μόνο καταλαβαίνεις πως δεν πρέπει να πάρετε στα σοβαρά τα λόγια τ! 

Ιριανα μου συμφωνω κι εγω απολυτα!! Κ την πατησα κι εγω με 2 ορθοπεδικους που ηθελαν να χειρουργηθω στον ωμο. (Ειχα τραυματιστει στο κροσφιτ.) Ο πρωτος μαλιστα μου ειπε να χειρουργηθω γ ενα "ακρωμιο" κ οταν το ανεφερα στους 2 επομενους γελουσαν μ την ψυχη τους. 

Ντροπη τους π μας τρομαζουν ετσι κ παιρνουν κοσμο στο λαιμο τους!!

Υ.Γ. εννοειται δε χειρουργηθηκα ποτε κ το ξεπερασα με φυσιοθεραπεια κ λαστιχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η BlackCat είπε:

Καταλαβαίνω το σοκ και το πως αισθάνεσαι -έχω περάσει το σοκ και καταλαβαίνω- αλλά ψυχραιμία.

Ο γιατρός γονιμότητας θα έπρεπε να σας καθοδηγήσει σε ουρολόγο εξειδικευμένο σε θέματα αναπαραγωγής και να μην βιάζεται να βγάλει συμπεράσματα. Παιδιά έχουν κάνει και άντρες με αζωοσπερμία (0 σπέρμα δηλαδή) είτε με βιοψία όρχεως είτε με δωρητή σπέρματος. Ένα κακό σπερμοδιάγραμμα μπορεί να έχει πολλές αιτίες που οι περισσότερες λύνονται ή βελτιώνονται.

Ο γιατρός που πήγε η @Antonia2 (αν είναι ο κος Ασβέστης) είναι και δικός μας γιατρός που είμαι σε προσπάθεια εξωσωματικής αλλά και της @troia που περιμένει το παιδάκι της σε λίγο καιρό.

Επίσης η @troia έχει αναφέρει και άλλα ονόματα εξειδικευμένων ουρολόγων και αν το δει θα σε βοηθήσει.

Ειδικός στο σπέρμα είναι μονο ο ουρλόγος αναπαργωγής και κανένας άλλος. Οι γυναικολόγοι έχουν κάποιες βασικές γνώσεις και μέχρι εκεί στο θέμα σπέρμα.

Πάρε το χρόνο σου, στήριξε τον άντρα σου γιατί και για αυτόν θα είναι σοκ, βρείτε τις δυνάμεις σας και ψάχτε το.

Ελπίζω το σπερμοδιάγραμμα να είναι σε εξειδικευμένο κέντρο και οχι σε απλό μικροβιολογικό (τύπου Βιοιατρική) γιατί έχουν δώσει σε πάρα πολλές περιπτώσεις ψευδή αποτελέσματα και έχουν χάσει πολύ χρόνο πολλά ζευγάρια.

Οτι χρειαστείς είμαστε εδώ 💓

 

@HopemumtobeΣώπα ρε πες του που ούτε με εξωσωματική δε γονιμοποιεί αυτό το σπέρμα....Έχουμε δει και χειρότερα, όπως λέει και η @BlackCat. Ένας εξωσωματιστής μία φορά μας έλεγε ότι μια ασθενής του που ο άντρας της είχε 1,000 σπερματοζωάρια/ml έκανε 2 παιδιά με εξωσωματική μαζί του και μετά έμεινε έγκυος στο 3ο φυσιολογικά. Ο άντρας δεν πίστευε ότι το παιδί ήταν δικό του και τη χώρισε. Όταν γεννήθηκε το παιδί, έκαναν τεστ dna και αποδείχτηκε ότι αυτός ΄ήταν ο πατέρας. Από εκεί να καταλάβεις...

Λοιπόν, στο θέμα μας τώρα. Ο δικός μας ουρολόγος είναι ο κος. Ασβέστης, έχει ιατρεία σε Κολωνάκι και Γλυφάδα, εμάς μας βοήθησε πολύ ειδικά στο θέμα των συμπληρωμάτων διατροφής και του lifestyle. 

Από εκεί και πέρα υπάρχουν ακόμα μερικά γνωστά ονόματα στην Αθήνα που ειδικεύονται σε θέματα αναπαραγωγής. Ο ένας είναι ο Ανδρίτσος, ο άλλος ο Μακαρούνης και ο τρίτος ο Κωνσταντινίδης. Για τους 2 πρώτους έχω ακούσει καλά λόγια από ζευγάρια που τους είχαν γιατρούς, ενώ τον 3ο τον έχω μόνο ακουστά. Διαλέγετε και παίρνετε. Και ό,τι σας πουν αυτοί, μην ακούτε το γυναικολόγο σε θέματα του σπέρματος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...