Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Απριλίου '22


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η Διόνη είπε:

Εγώ με την θερμοκοιτίδα έχω καταλάβει ότι αν περάσει τα δύο κιλά αλλά είναι στον 8ο μήνα στο βάζουν λίγο για τα πνευμόνια του γιατί δεν είναι πλήρως ωριμασμενα..αλλά αν έχουν ωριμάσει δεν στο βάζουν....αυτό είχα καταλάβει εγώ αλλά μπορεί να κάνω και λάθος 🤷🤷🤷

Εντωμεταξύ...για την επισκληριδιο όταν νοσηλεύτηκα στην αρχή της κύησης ήμουν στο ίδιο δωμάτιο με κοπέλα που γέννησε με επισκληριδιο φυσιολογικα και μου είπε ότι η ίδια πάταγε ένα κουμπί και κατέβαινε το φάρμακο της επισκληριδιου ...ισχύει αυτό;;;;; Και ότι όταν το πάταγε σταμάταγαν οι πόνοι αλλά καθυστερούσε η ίδια τον τοκετό της και έλεγε της έλεγε ο γιατρός να μην το πατάει πολυ.. Και εδώ έρχομαι και λέω στην καισαρική με επισκληριδιο μια ένεση στην πλάτη δε σου κάνουν??...κι υποτίθεται δε νιώθεις τιποταυ....τι κουμπιά πάταγε αυτή ??? 🤷🤷🤷 Δεν έχω καταλάβει!! 

Κάτσε τώρα θα πέσει γκουγκλαρισμα 🤣🤣

 

στις πριν 1 ώρα, ο/η Dreamer1 είπε:

Εγω ξερωτ ότι σου βάζουν ένα σωληνάκι εύκαμπτο σε κάποιο σπόνδυλο και μετά είναι σαν τον ορό το αφήνουν και να κάνει δουλειτσα. Για κουμπιά κλπ πρώτη φορά ακούω και γενικά με το θέμα είμαι πολύ άσχετη...  

 

στις πριν 39 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Καλέ αλήθεια;; Τι κουμπί;; Εγώ όταν πέρναγε η επισκληριδιος φωνάζαμε τον αναισθησιολόγο και πέθαινα στον πόνο μέχρι να έρθει να μου ξανακάνει…χαχα..μακάρι να υπήρχε κουμπί κ σε εμάς!! Πού γέννησε;

Ρε κορίτσια, μήπως υπάρχει καλύτερα ένα κουμπάκι που το πατάμε και έρχεται έτοιμο το μωράκι μας τσακ μπάμ;;;;;;; 👶

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Διόνη είπε:

Λοιποοοοον ο γιατρός με πάει κάπως όσο αντέχω! Δηλαδή κοιτάζει από κάτω και βλέπει τους πεσσούς...αν είναι σαν την προηγούμενη φορά λέει καλά είμαστε ...αν τους δει να κατεβαίνουν λέει πιέζει το μωρό άρα να μην πιέστω εγώ! Αυτό έχω καταλάβει...όταν είχα πάει 31η εβδομάδα μου είπε φτάσαμε ως εδώ τώρα κυνηγάμε τις 35. 

Χτες και σήμερα έκανα τις ενέσεις κορτιζόνης....έρχεται χτες μέσα και μου λέει : για δύο βδομάδες οι ενέσεις κι αν περασουμε τις 37 είμαστε καλά!!! Του λέω γιατρέ νιώθω ότι θα τα καταφέρω ...μου λέει αυτό θέλουμε εάν κάτσει μου λέει μέχρι 37 -38 δεν θα την πάρουμε νωρίτερα!!! Φαντάσου με τη νέα Πητ είμαι 35 εβδομάδες τώρα... Γι αυτό υπολογίζω μέχρι 20 Μάρτη πολύ  χοντρικά....αν με ρωτάς πιστεύω θα είναι γύρω στις 15 αλλά δεν μπορώ να προβλέψω...πάντως τα νερά δε νομίζω να σπάσουν....πιστεύω ο γιατρός θα έχει προλάβει να με προγραμματίσει για καισαρική! Με λίγα λόγια έχω κάνει κατόρθωμα πρινσενσακι...η άλλη γιατρός μου μιλούσε για έβδομο μήνα...έπαθα ότι έπαθα και παρόλα αυτά έφτασα ως τέλος 8ου...άλλο λίγο να κρατηθώ γιατί κι εγώ δε θέλω ούτε λίγο να είναι στη θερμοκοιτίδα...

Όμως με τις ενέσεις νιώθω σιγουριά σήμερα.... Ο,τι είναι να γίνει θα γίνει! 💓

Για τη δικιά σου είμαι σίγουρη ότι θα έρθει την ώρα που πρέπει! Δε θα έρθει νωρίτερα! Όπως φαίνεται από το μήκος της ντριμερ μας κι ο δικός σου είναι καλός αν τους συγκρινουμε!!! Εγώ δεν έχω εικόνα...τον κοιτάζει αλλά δεν μου λέει!!! Όμως επειδή κατάλαβα είστε στο πόδι και στο τρέξιμο με τη νέα επιχειριση μήπως να μην κουραζεσαι πολύ...;;;;είναι πράγματα που μπορεί να κάνει μόνο ο άντρας σου;;;; Κι εσύ να κάνεις κάποια από το σπίτι διαδικτυακά.... Πρόσεξε βρε κορίτσι μου να μην κουραζεσαι...♥️ Χαχαχαχαχ λογικό τώρα να την θες και μέσα!!! Με τόσα τρεξίματα!!!! Θα προσαρμοστείτε όμως μετά!!! Είμαι σίγουρη!!

Τώρα το είδα αυτό το μηνυματακι... Κοριτσάκι μου τη θηρίο είσαι εσύ!!! Μπράβο μπράβο και πάλι μπράβο!!! Θα λέω ότι έχω μια φίλη που κατάφερε το ακατόρθωτο!!! ❤️❤️❤️ Πάμε δυναμικά λοιπόν.... 🎉🎉🎉🎉🎉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Lucky39 είπε:

 

 

Ρε κορίτσια, μήπως υπάρχει καλύτερα ένα κουμπάκι που το πατάμε και έρχεται έτοιμο το μωράκι μας τσακ μπάμ;;;;;;; 👶

Ωραίο δεν θα ήταν; Εγώ πολλές φορές λέω συνήθως τα Σαββατοκύριακα γιατί να μην υπάρχει ένας τρόπος να παίρνει και ο μπαμπάς για λίγο το μωρό στην κοιλιά του να κάνουμε τις δουλειές μας με την ησυχία μας να ξεκουράζεται λίγου η πλατουλα μας και να τα ξαναπαιρνουμε πίσω μετά... 😂😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Lucky39 είπε:

Για το μάρσιπο ανάλογα το συγκεκριμένο μάρσιπο και μοντέλο. Υπάρχουν κάποια που μπορούν να χρησιμοποιηθούν από 1 μηνός και άλλα από 3. Της chicco πρέπει να είναι καλά και ελεγμένα. Το σημαντικό που διάβαζα είναι να κοιτάνε προς τη μαμά τα μικρά γιατί αλλώς επιβαρύνεται η σπονδυλική τους στήλη που είναι ευαίσθητη στην αρχή. 

 

Μπράβο Διόνη μου, πόσο καλά τα έχεις πάει πραγματικά!  Ο γιατρός σου πρέπει να σε έχει φωτογραφία και να σε δείχνει παράδειγμα στις άλλες εγκυούσες του!! 🤰

Για επόμενο μωράκι που έλεγες αλλού, και εγώ δε ξέρω αν θα έρθει για εμάς. Θα το ήθελα πολύ αλλά τον Σεπτέμβρη γίνομαι 40 (αν και νιώθω 25!!) και η ΑΜΗ μου πέρσι ήταν στα τάρταρα πριν αρχίσω να παίρνω αγωγή! Ας έρθει η μικρή μας με το καλό και βλέπουμε μετά. Αποδεικνύεται ότι όσο κι αν τα θέλουμε μερικά πράγματα, γίνονται όταν είναι να έρθει η ώρα τους!

Κι εγώ αυτό Lucky μου για την σπονδυλική τους αναρωτιομουν αν είναι καλό. Ναι νομίζω έχει και τις πιστοποιήσεις μέσα στην συσκευασία. Επίσης σκέφτομαι ότι τους καλοκαιρινούς μήνες μήπως είναι πολύ ζεστό και ιδρώνουμε και οι δύο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Dreamer1 είπε:

Κι εγώ αυτό Lucky μου για την σπονδυλική τους αναρωτιομουν αν είναι καλό. Ναι νομίζω έχει και τις πιστοποιήσεις μέσα στην συσκευασία. Επίσης σκέφτομαι ότι τους καλοκαιρινούς μήνες μήπως είναι πολύ ζεστό και ιδρώνουμε και οι δύο. 

Επειδή στο έχουν δώσει, ψάξε το μοντέλο στο ίντερνετ να δεις για ποιους μήνες - βάρος είναι κατάλληλο. Αφού το έχεις πάντως μια χαρά, το δοκιμάζεις και βλέπεις αν σε βολεύει. Μια φίλη μου μου έλεγε ότι την εξυπηρέτησε ακόμα και για μέσα στο σπίτι για να κάνει δουλίτσες και να έχει αγκαλιά τη μικρή της χωρίς να κουράζεται. 

Δες και σε αυτό το link που διάβαζα για τους εργονομικούς: https://zizito.com/el/blog/pia-inai-diafora-metaxi-enos-aplou-marsipou-kai-enos-ergonomikou-marsipou-agkalias-n24

Εγώ έλεγα να πάρω έναν της stokke, με ελαφρύ ύφασμα mesh για αυτόν τον λόγο της ζέστης και του ιδρώτα. Σήμερα όμως που το έψαχνα πάλι, μπερδεύτηκα ξανά!! 🤔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Αχ Διονάκι μου να σου πω κάτι?? Κι εγώ νιώθω ότι θα τα καταφέρεις!!! Μου βγήκε μια αισιοδοξία έτσι όπως τα είπες τώρα και το ένστικτό μου λέει ότι όλα θα πάνε καλά!!!!! Νιώθω ότι θα φτάσεις τις 37-38 σίγουρα!!😍😍 Και μετά δε μας νοιάζει ούτως ή άλλως🤗

Εγώ ναι σίγουρα δε γεννάω πρόωρα..εκτός αν έρθει η μπέμπα μόνη της χαχα!! Απλά όταν μου λέει ότι θα έρθει νωρίτερα εννοούσε ότι δε θα περάσω τις 40 όπως στο πρώτο! Ότι έχει ήδη κοντύνει ο τράχηλος και δε θα φτάσω τις 40 αυτή τη φορά, αυτό μου είπε☺️ Κοίτα κ το Ναντινάκι μου είπε στην άλλη ομάδα ότι 34+4 ήταν 3εκ, άρα φαντάζομαι ότι έχει όντως κοντύνει για να μου πει αυτό κι ο γιατρός..Αλλά είμαστε στο τέλος οπότε δεν μας πειράζει! Όποτε θέλει εκείνη θα έρθει☺️

Μωρέ τα περισσότερα σε υπολογιστή είναι που θέλω να κάνω, απλά θέλω χρόνο και ηρεμία και όταν είναι το μωρό δε μπορώ γιατί ανεβαίνει συνέχεια πάνω μου και θέλει να πατάει κουμπιά!! Εγώ κουράζομαι από την άποψη αγκαλιές συνέχεια το μπέμπη, δουλειές, ψώνια σακούλες που κουβαλάω κλπ…αλλά εντάξει τώρα φτάσαμε στο τέλος!! Και δεν είμαι κ άνθρωπος που μπορεί να κάτσει σε ησυχία😄 κ στο Θοδωρή έτσι ήμουν, έπιπλα σήκωνα, σακούλες, δουλειές έκανα, απλά δεν είχα κ ένα μωρό να σηκώνω κ ήταν κ πρώτη γέννα.. Θα κοιτάξω να κάνω ό,τι μπορώ με τη δουλειά τώρα γιατί μετά μου φαίνεται βουνό με 2 μωρά..τώρα που φτάνει ο καιρός συνειδητοποίησα τι με περιμένει😅 χαχαχα… Αλλά θα προσαρμοστούμε όπως λες!!💕

Σ' ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια αλήθεια παίρνω θάρρος!! πιστεύω θα τα καταφέρω έστω και οριακα....

Για εσένα δεν το συζητώ...το διάβασα αυτό με το ναντινάκι πριν και έκανα μια μικρή σύγκριση όμως σκέφτηκα ότι είναι πρωτότοκη...εσυ δεν εισαι και με βάση την ντριμερ είσαι κομπλέ! Όπως και να έχει! Θα έρθει την πιο κατάλληλη εποχή ..ούτε να έχεις φτάσει στο τέλος και να αγωνίας αλλά ούτε και νωρίς! Είμαι σίγουρη!

Αχ Θοδωρή λένε τον μικρό σου;;;;;γιορτάζει σήμερα;;;;αν ναι να τον χαίρεσαι!!! 

Καταλαβαίνω  τώρα είναι πολλά αυτά που θες να κάνεις!!! Και ήδη με ένα μωρό στο έχω ξαναπεί  πως τα κατάφερες!!! Το λέω επειδή σου έχω πει έχω κι εγώ συγγενή μου έγκυο με μωράκι σαν τον δικό σου και το βλέπω...και της λέω τα ίδια....εμείς δε διανοουμαστε να σηκώσουμε κάτι κι εσείς παίρνετε αγκαλιά το άλλο μωράκι άρα από εκεί να φανταστείς!!! Μπράβο σου!! 

Βασικά νομίζω ότι εφόσον ξεκινάτε και κάτι καινούριο θα βρείτε το κουράγιο να τα προσαρμόσετε όλα! 

Νομίζω και με το μωρό αλλά και με την επιχείρηση θα τα καταφέρεις κι εσύ..ίσως πάει λιιιιγο πίσω μέχρι να σαραντισεις μετά όλα θα τα καταφέρεις!

στις πριν 2 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Καλέ αλήθεια;; Τι κουμπί;; Εγώ όταν πέρναγε η επισκληριδιος φωνάζαμε τον αναισθησιολόγο και πέθαινα στον πόνο μέχρι να έρθει να μου ξανακάνει…χαχα..μακάρι να υπήρχε κουμπί κ σε εμάς!! Πού γέννησε;

Μάλλον αυτό θα εννοεί !!!! Χαχαχαχαχα αλήθεια δεν ξερωωωωω τι μου έλεγε !! Να ήταν από το σοκ του τοκετού ;; αχαχαχαχ στο Ρίο στο πανεπιστημιακό γέννησε! 🤣🤣

στις πριν 1 ώρα, ο/η Dreamer1 είπε:

Εγώ στο Γένεσις θα πάω αλλά το "πρόβλημα" μου είναι ότι σήμερα μια κοπέλα που με ρώτησε πού θα γεννήσω και της είπα μου είπε να προσέχω πολύ εκεί γιατί λέει οι μαίες δεν φροντίζουν καθόλου καλά τα μωράκια και με έχει βάλει σε σκέψεις βέβαια δύο πολύ κοντινές μου που γέννησαν εκεί δεν είχαν κανένα πρόβλημα και ίσα ίσα ήταν πολύ ευχαριστημένες. Εσύ έχεις ακούσει τίποτα;

Αυτό είναι του Πάντου ε;εγώ είχα πάει να πάρει μια άποψη για εξωσωματική...μου είχε φανεί πολύ καλός...κι έχω ακούσει γενικά καλά λόγια για αυτό το μαιευτήριο!!! ♥️

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lucky39 είπε:

Για το μάρσιπο ανάλογα το συγκεκριμένο μάρσιπο και μοντέλο. Υπάρχουν κάποια που μπορούν να χρησιμοποιηθούν από 1 μηνός και άλλα από 3. Της chicco πρέπει να είναι καλά και ελεγμένα. Το σημαντικό που διάβαζα είναι να κοιτάνε προς τη μαμά τα μικρά γιατί αλλώς επιβαρύνεται η σπονδυλική τους στήλη που είναι ευαίσθητη στην αρχή. 

 

Μπράβο Διόνη μου, πόσο καλά τα έχεις πάει πραγματικά!  Ο γιατρός σου πρέπει να σε έχει φωτογραφία και να σε δείχνει παράδειγμα στις άλλες εγκυούσες του!! 🤰

Για επόμενο μωράκι που έλεγες αλλού, και εγώ δε ξέρω αν θα έρθει για εμάς. Θα το ήθελα πολύ αλλά τον Σεπτέμβρη γίνομαι 40 (αν και νιώθω 25!!) και η ΑΜΗ μου πέρσι ήταν στα τάρταρα πριν αρχίσω να παίρνω αγωγή! Ας έρθει η μικρή μας με το καλό και βλέπουμε μετά. Αποδεικνύεται ότι όσο κι αν τα θέλουμε μερικά πράγματα, γίνονται όταν είναι να έρθει η ώρα τους!

Αγαπάκι μου σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!! Για εμένα αυτό μπράβο είναι ενθάρρυνση! Με το καλό όλα τα μωράκια μας!!!! Χαχαχαχχα έκλαψα με τη φωτογραφία!! Κορνίζα δίπλα στα πτυχία του αχαχχαχαχαχαχα 

Ακριβώς όπως είπες όλα έρχονται στην ώρα τους! Και να μη σε ρίχνει η αμη δόξα το θεό υπάρχουν λύσεις είδες και με την αγωγή βοηθηθηκες!!! Προτεραιότητα τώρα έχουν οι μικρούλες μας και βλέπουμε.... Εγώ τα αφήνω τελείως πάνω στο Θεό αυτά τα θέματα κι έτσι ηρεμώ 💓💓💓 τώρα άλλωστε το ζήσαμε κι ήταν όλο όμορφο!!! Εντωμεταξύ κι εμένα καθώς σου μιλάω 25 μου φαίνεσαι !...μιλάς πολύ  ώριμα αλλά φαίνεται ότι είσαι πιο μικρή!!! Χαχαχα είδες ρε παιδί μου αν τελικά το νιώθεις!!! Μια χαρά είναι η ηλικία σου κοριτσάκι μου!!! Τέλεια!!! ♥️♥️

στις πριν 1 ώρα, ο/η Dreamer1 είπε:

Τώρα το είδα αυτό το μηνυματακι... Κοριτσάκι μου τη θηρίο είσαι εσύ!!! Μπράβο μπράβο και πάλι μπράβο!!! Θα λέω ότι έχω μια φίλη που κατάφερε το ακατόρθωτο!!! ❤️❤️❤️ Πάμε δυναμικά λοιπόν.... 🎉🎉🎉🎉🎉

Χαχαχα αγαπάκι ρε πόσο σας ευχαριστώ...δεν τα είπα να πάρω εύσημα αλλά ευχαριστώ μου δίνετε θάρρος!!! Πάμε γερά και δυναμικά οοοολεςςςς!!! 💪💪💪💪🙏🙏🙏💓💓

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lucky39 είπε:

 

 

Ρε κορίτσια, μήπως υπάρχει καλύτερα ένα κουμπάκι που το πατάμε και έρχεται έτοιμο το μωράκι μας τσακ μπάμ;;;;;;; 👶

🤣🤣🤣🤣🤣🤣Χαχαχαχαχα ντάξει έκλαψα !!! Πόσο ωραία θα ήταν!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Sandyb είπε:

Κάναμε υπέρηχο τη Δευτέρα και ο μπέμπης είναι ήδη με το κεφάλι κάτω, ξέρω ομως ότι ακόμα έχουν χώρο.. κάνω αντιπηκτικες ενέσεις γιατί είχα μια αποβολή τον περασμένο Απρίλιο, σε κάποιες εξετάσεις μου βγήκε μια προδιάθεση για θρομβοφιλια αλλά και λόγω εξωσωματικής.. και ο δικός μου γιατρός αποφεύγει όπου όλα είναι καλά τις καισαρικές απλά ξέρεις τι έπαθα? Είχα μια συζήτηση με μια κοπέλα και μου είπε ότι όσες κάνουν αντιπηκτικες ενέσεις πρέπει να κάνουν προγραμματισμένα καισαρική σύμφωνα με το γιατρό της γιατί οι ενέσεις πρέπει να κοπούν οπωσδήποτε πριν τον τοκετό άρα πρέπει να ξέρεις και πότε θα γεννήσεις.. και όσο λέω δεν θα ακούω κανέναν, επηρεάζομαι μερικές φορές γαμωτο.. ωστόσο εγώ στο μεταξύ ρώτησα τον δικό μου γιατρό και μου είπε να μην ακούω κανέναν, αυτό λέει είναι η ευκολία των γυναικολόγων και ότι δεν κάνουμε έτσι απλά καισαρικη (αν δεν υπάρχει κάτι άλλο εννοείται) αλλά δεν ρώτησα άλλες λεπτομέρειες, ή αν πχ κάνουν πρόκληση για να προλάβουν πριν ξεκινήσει ο τοκετος κλπ.. γιαυτο είπα μήπως κανένα κορίτσι κάνει αντιπηκτικες και έχει συζητήσει κάτι σχετικό να δω ετσι τις απόψεις των γιατρών για τις ενεσουλες.. εγώ εννοείται πάω με την τακτική του δικού μου γυναικολόγου αλλά ξέρεις σαν πρώτη εγκυμοσύνη υπάρχουν πολλές απορίες και έχουν πέσει όλοι πάνω μας και μιλάνε..

Καλημέρα κορίτσακι μου!! Εγώ που κάνω αντιπικτηκες και περνώ και σαλοσπιρ, και πήγα στις 30 εβδομάδες και ενώ δεν είχαμε πει κάτι, ούτε έχω ρωτήσει, μου είπε μόνο αν κάνω διαβήτη στις 33-34 εβδομάδες (λόγω μεγάλου μωρού) ίσως μόνο τότε χρειαστεί να μου το πάρουν λίγο νωρίτερα.. επίσης μου είπε να κάνω μάθημα τοκετού σε 2 εβδομάδες που θα ξαναπάω.. δεν ξέρω το μάθημα τοκετού, το κάνουν και για καισαρική?? Νομίζω τίποτα δεν είναι σίγουρο μέχρι τοτε.. και ο δικός μου γιατρός είναι πολύ χαλαρός και ξέρω πως και σε  δίδυμα πάει με φυσιολογικό εφόσον όλα είναι καλά.. το φοβάμαι και εγώ λίγο αυτό με τις αντιπικτηκες, αλλά και μια φίλη μου που έκανε 2 τη μέρα λόγω μεγάλου προβλήματος θρομβοφιλιας, έσπασαν απλά ένα βράδυ τα νερά και γέννησε φυσιολογικά και χωρίς το γιατρό της.. τι να πω, θα τα ρωτήσω την επόμενη φορά όλα αυτά.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Good morning ladies 🌅 

Κοριτσαρες μου όμορφες θέλω να σας ρωτήσω αν και το έχουμε ξανά θίξει το θέμα αλλά πάλι με προβλημάτισαν. Όσο λέω ότι δεν θα ακούω τρίτους τόσο ακούω 😂

Εσείς έχετε από τώρα γάλα; Μου είπαν ότι θα έπρεπε να έχω από τώρα και το ότι δεν έχω σημαίνει ότι δεν θα έχω γενικά.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Dreamer1 είπε:

Good morning ladies 🌅 

Κοριτσαρες μου όμορφες θέλω να σας ρωτήσω αν και το έχουμε ξανά θίξει το θέμα αλλά πάλι με προβλημάτισαν. Όσο λέω ότι δεν θα ακούω τρίτους τόσο ακούω 😂

Εσείς έχετε από τώρα γάλα; Μου είπαν ότι θα έπρεπε να έχω από τώρα και το ότι δεν έχω σημαίνει ότι δεν θα έχω γενικά.

 

Καλημέρα αγαπάκι!!! Φαντάζομαι με την ερώτησή σου εννοείς να βγάζουμε γάλα αυτό το πρωτόγαλα και να φαίνεται στο σουτιέν σαν κηλίδα???? Και εγώ τέτοια άκουγα αλλά δεν έχω τίποτα!! Το στήθος κάπως έχει φουσκώσει αλλά όχι πολλά πράγματα μόνο οι θηλές έχουν μεγαλώσει!!!! Και επίσης είναι λίγο ξερες μπροστά αυτό με προβληματίζει εμένα!!! Γενικά όμως από τα σεμινάρια που έχω κάνει έχω καταλάβει ότι παραγωγή του γάλακτος ξεκινάει τη στιγμή που ακούς και αγγιζεις το μωράκι σου και αρχίζει και ρεει η ωκυτοκίνη 💓 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Διόνη είπε:

Καλημέρα αγαπάκι!!! Φαντάζομαι με την ερώτησή σου εννοείς να βγάζουμε γάλα αυτό το πρωτόγαλα και να φαίνεται στο σουτιέν σαν κηλίδα???? Και εγώ τέτοια άκουγα αλλά δεν έχω τίποτα!! Το στήθος κάπως έχει φουσκώσει αλλά όχι πολλά πράγματα μόνο οι θηλές έχουν μεγαλώσει!!!! Και επίσης είναι λίγο ξερες μπροστά αυτό με προβληματίζει εμένα!!! Γενικά όμως από τα σεμινάρια που έχω κάνει έχω καταλάβει ότι παραγωγή του γάλακτος ξεκινάει τη στιγμή που ακούς και αγγιζεις το μωράκι σου και αρχίζει και ρεει η ωκυτοκίνη 💓 

@Dreamer1 καλά κάνεις και ρωτάς, αλλά να μην τους αφήνεις να σε επηρρεάζουν. Άκου εκεί θα έπρεπε να έχουμε γάλα, λες και ξέρουν αυτοί καλύτερα από το σώμα μας! 😛

Απαντάω και στη Διόνη, γιατί έχουμε ακριβώς τα ίδια συμπτώματα. Λίγο έχει μεγαλώσει το στήθος και οι θηλές λίγο περισσότερο, απλά εμένα δεν είναι ξηρές. Δεν έχω μελετήσει όπως η Διόνη, που τα λέει πολύ όμορφα ❤️ αλλά πιστεύω κι εγώ πως όταν έρθει το μωράκι, θα έρθει και το γάλα. Κάπου διάβαζα ότι όλες οι μανούλες έχουν την προδιάθεση να θηλάσουν αν το θέλουν και όσες δεν τα καταφέρνουν είναι γιατί δεν έχουν την σωστή υποστήριξη και ενημέρωση. Επίσης, ότι είναι πολύ σημαντικό μόλις γεννήσουμε να μας βάλουν το μωράκι στο στήθος, όχι απαραίτητα για θηλασμό, και να έχουν μαμά και μωρό επαφή δέρμα με δέρμα, ιδίως κατά την πρώτη ώρα της ζωής του εκτός της μήτρας. Νομίζω ότι το κάνουν πια στα νοσοκομεία, αλλά θα το ζητήσω στον γιατρό μου όταν έρθει η ώρα. 

Σας στέλνω και το σεμινάριο αυτό από το ΙΑΣΩ, που είναι δωρεάν και αναφέρεται σε πολλά θέματα και μέσα σε αυτά και στον θηλασμό. Διαρκεί γύρω στις 4 ώρες άρα πιστεύω θα είναι αρκετά αναλυτικό. Βάζεις την ΠΗΤ σου και μάλλον ανάλογα σε τοποθετούν σε γκρουπ. Εγώ που έχω ΠΗΤ τέλος Απρίλη, μου έστειλαν επιβεβαίωση για συμμετοχή στις 15 Μαρτίου. https://www.iaso.gr/maieytiki-gynaikologiki-kliniki/seminaria/progennitika 

Και κάτι άσχετο, αλλά το διάβασα κι αυτό και μου φάνηκε χρήσιμο. Ένα άρθρο για την αγκαλιά στο μωρό όταν κλαίει ή όχι: https://www.themamagers.gr/moro/ypnos/asto-na-klapsi-ke-ligo-na-ti-lei-i-epistimi/

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/2/2022 at 6:41 ΜΜ, ο/η Lucky39 είπε:

 

 

Ρε κορίτσια, μήπως υπάρχει καλύτερα ένα κουμπάκι που το πατάμε και έρχεται έτοιμο το μωράκι μας τσακ μπάμ;;;;;;; 👶

Χαχαχα, τι τέλεια που θα’ ταν!!! 😄🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/2/2022 at 8:11 ΜΜ, ο/η Διόνη είπε:

Σ' ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια αλήθεια παίρνω θάρρος!! πιστεύω θα τα καταφέρω έστω και οριακα....

Για εσένα δεν το συζητώ...το διάβασα αυτό με το ναντινάκι πριν και έκανα μια μικρή σύγκριση όμως σκέφτηκα ότι είναι πρωτότοκη...εσυ δεν εισαι και με βάση την ντριμερ είσαι κομπλέ! Όπως και να έχει! Θα έρθει την πιο κατάλληλη εποχή ..ούτε να έχεις φτάσει στο τέλος και να αγωνίας αλλά ούτε και νωρίς! Είμαι σίγουρη!

Αχ Θοδωρή λένε τον μικρό σου;;;;;γιορτάζει σήμερα;;;;αν ναι να τον χαίρεσαι!!! 

Καταλαβαίνω  τώρα είναι πολλά αυτά που θες να κάνεις!!! Και ήδη με ένα μωρό στο έχω ξαναπεί  πως τα κατάφερες!!! Το λέω επειδή σου έχω πει έχω κι εγώ συγγενή μου έγκυο με μωράκι σαν τον δικό σου και το βλέπω...και της λέω τα ίδια....εμείς δε διανοουμαστε να σηκώσουμε κάτι κι εσείς παίρνετε αγκαλιά το άλλο μωράκι άρα από εκεί να φανταστείς!!! Μπράβο σου!! 

Βασικά νομίζω ότι εφόσον ξεκινάτε και κάτι καινούριο θα βρείτε το κουράγιο να τα προσαρμόσετε όλα! 

Νομίζω και με το μωρό αλλά και με την επιχείρηση θα τα καταφέρεις κι εσύ..ίσως πάει λιιιιγο πίσω μέχρι να σαραντισεις μετά όλα θα τα καταφέρεις!

Μάλλον αυτό θα εννοεί !!!! Χαχαχαχαχα αλήθεια δεν ξερωωωωω τι μου έλεγε !! Να ήταν από το σοκ του τοκετού ;; αχαχαχαχ στο Ρίο στο πανεπιστημιακό γέννησε! 🤣🤣

Αυτό είναι του Πάντου ε;εγώ είχα πάει να πάρει μια άποψη για εξωσωματική...μου είχε φανεί πολύ καλός...κι έχω ακούσει γενικά καλά λόγια για αυτό το μαιευτήριο!!! ♥️

Αγαπάκι μου σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!! Για εμένα αυτό μπράβο είναι ενθάρρυνση! Με το καλό όλα τα μωράκια μας!!!! Χαχαχαχχα έκλαψα με τη φωτογραφία!! Κορνίζα δίπλα στα πτυχία του αχαχχαχαχαχαχα 

Ακριβώς όπως είπες όλα έρχονται στην ώρα τους! Και να μη σε ρίχνει η αμη δόξα το θεό υπάρχουν λύσεις είδες και με την αγωγή βοηθηθηκες!!! Προτεραιότητα τώρα έχουν οι μικρούλες μας και βλέπουμε.... Εγώ τα αφήνω τελείως πάνω στο Θεό αυτά τα θέματα κι έτσι ηρεμώ 💓💓💓 τώρα άλλωστε το ζήσαμε κι ήταν όλο όμορφο!!! Εντωμεταξύ κι εμένα καθώς σου μιλάω 25 μου φαίνεσαι !...μιλάς πολύ  ώριμα αλλά φαίνεται ότι είσαι πιο μικρή!!! Χαχαχα είδες ρε παιδί μου αν τελικά το νιώθεις!!! Μια χαρά είναι η ηλικία σου κοριτσάκι μου!!! Τέλεια!!! ♥️♥️

Χαχαχα αγαπάκι ρε πόσο σας ευχαριστώ...δεν τα είπα να πάρω εύσημα αλλά ευχαριστώ μου δίνετε θάρρος!!! Πάμε γερά και δυναμικά οοοολεςςςς!!! 💪💪💪💪🙏🙏🙏💓💓

🤣🤣🤣🤣🤣🤣Χαχαχαχαχα ντάξει έκλαψα !!! Πόσο ωραία θα ήταν!!

Θα τα καταφέρεις!!🤞

Ναι το Ναντινάκι σαν πρωτότοκη είναι λογικό να πάρει όλο το μήνα της!! Διάβαζα κι όλας ότι μέσος όρος μήκους τραχήλου στις 37 εβδ είναι γύρω στα 3-3,5εκ!! Τα δεύτερα λένε έρχονται πιο γρήγορα κ έχω κ ένα μωρό οπότε λογικό να κοντύνει πιο γρήγορα ο τράχηλος!!

Η μαμά μου εντωμεταξύ δεν κατάλαβε στην αρχή ότι εννοούσα 2εκ το μήκος του τραχήλου, νόμιζε ότι έχω 2εκ διαστολή και αγχώθηκε κ μου έλεγε να ξεκουράζομαι να πάρω και από το μήνα μου έστω κάποιες μέρες, με ρώταγε αν έχω φτιάξει βαλίτσα, εγώ της έλεγα τώρα παίρνω τα πράγματα, περιμένω να μου έρθουν κ κάποια ακόμη να τα πλύνω, κ σε καναδυο εβδομάδες λέω να τη φτιάξω…χαλαρή🤣 και μου έλεγε εγώ λέω φιαχτην από τώρα, βάλε ό,τι έχεις μέχρι τώρα στη βαλίτσα να την έχεις έτοιμη…κ την άλλη μέρα που βρεθήκαμε καταλάβαμε ότι είχαμε λάθος συνεννόηση χαχαχαχαχ πολύ γέλιο🤣🤣🤣

Ναι Θοδωρή Φίλιππο τον λένε!! Νομίζαμε κι εμείς ότι γιόρταζε, όντως γιόρταζε και χθες ο Θοδωρής, αλλά των Αγίων Θεοδώρων πέφτει 12 Μαρτίου τελικά φέτος!! Οπότε τότε γιορτάζει☺️ Ευχαριστώ πάντως🥰 οι ευχές είναι πάντα καλοδεχούμενες!!

Ναι αυτό..στην αρχή ίσως δυσκολευτούμε, μετά σιγά σιγά θα προσαρμοστούμε..!💓

Αχ μακάρι να ήταν πιο κοντά το Ρίο αν ισχύει αυτό με το κουμπάκι να πηγαίναμε εκεί🤣🤣🤣

Εσύ πώς είσαι Διόνη μου σήμερα;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Dreamer1 είπε:

Good morning ladies 🌅 

Κοριτσαρες μου όμορφες θέλω να σας ρωτήσω αν και το έχουμε ξανά θίξει το θέμα αλλά πάλι με προβλημάτισαν. Όσο λέω ότι δεν θα ακούω τρίτους τόσο ακούω 😂

Εσείς έχετε από τώρα γάλα; Μου είπαν ότι θα έπρεπε να έχω από τώρα και το ότι δεν έχω σημαίνει ότι δεν θα έχω γενικά.

 

Καλησπέρα Ντριμεράκι!!

Χαχαχα τι λένε μωρέ;;; Μπορεί να μη δεις καν γάλα πριν τη γέννα, μια χαρά θα έχεις μετά!!

Εγώ δεν είχα δει ποτέ να τρέχει θυμάμαι την πρώτη φορά, απλά αν πίεζα τη θηλή έβγαινε λίγο άσπρο..και μετά που γέννησα όχι απλά είχα αλλά παρα είχα!! Και παρα έχω δηλαδή αφού θηλάζω ακόμα 😆

Μια χαρά γάλα θα έχεις και καλά κάνεις που δεν ακούς τρίτους κ έτσι να συνεχίσεις!! 😄

Και ό,τι χρειαστείς με το θηλασμό να με ρωτήσεις να σε βοηθήσω αν μπορώ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Lucky39 είπε:

@Dreamer1 καλά κάνεις και ρωτάς, αλλά να μην τους αφήνεις να σε επηρρεάζουν. Άκου εκεί θα έπρεπε να έχουμε γάλα, λες και ξέρουν αυτοί καλύτερα από το σώμα μας! 😛

Απαντάω και στη Διόνη, γιατί έχουμε ακριβώς τα ίδια συμπτώματα. Λίγο έχει μεγαλώσει το στήθος και οι θηλές λίγο περισσότερο, απλά εμένα δεν είναι ξηρές. Δεν έχω μελετήσει όπως η Διόνη, που τα λέει πολύ όμορφα ❤️ αλλά πιστεύω κι εγώ πως όταν έρθει το μωράκι, θα έρθει και το γάλα. Κάπου διάβαζα ότι όλες οι μανούλες έχουν την προδιάθεση να θηλάσουν αν το θέλουν και όσες δεν τα καταφέρνουν είναι γιατί δεν έχουν την σωστή υποστήριξη και ενημέρωση. Επίσης, ότι είναι πολύ σημαντικό μόλις γεννήσουμε να μας βάλουν το μωράκι στο στήθος, όχι απαραίτητα για θηλασμό, και να έχουν μαμά και μωρό επαφή δέρμα με δέρμα, ιδίως κατά την πρώτη ώρα της ζωής του εκτός της μήτρας. Νομίζω ότι το κάνουν πια στα νοσοκομεία, αλλά θα το ζητήσω στον γιατρό μου όταν έρθει η ώρα. 

Σας στέλνω και το σεμινάριο αυτό από το ΙΑΣΩ, που είναι δωρεάν και αναφέρεται σε πολλά θέματα και μέσα σε αυτά και στον θηλασμό. Διαρκεί γύρω στις 4 ώρες άρα πιστεύω θα είναι αρκετά αναλυτικό. Βάζεις την ΠΗΤ σου και μάλλον ανάλογα σε τοποθετούν σε γκρουπ. Εγώ που έχω ΠΗΤ τέλος Απρίλη, μου έστειλαν επιβεβαίωση για συμμετοχή στις 15 Μαρτίου. https://www.iaso.gr/maieytiki-gynaikologiki-kliniki/seminaria/progennitika 

Και κάτι άσχετο, αλλά το διάβασα κι αυτό και μου φάνηκε χρήσιμο. Ένα άρθρο για την αγκαλιά στο μωρό όταν κλαίει ή όχι: https://www.themamagers.gr/moro/ypnos/asto-na-klapsi-ke-ligo-na-ti-lei-i-epistimi/

Πολύ ωραία τα λες!❤️ Και πολύ ωραία τα λέει και το άρθρο που μας έστειλες για το κλάμα και την εκπαίδευση ύπνου..🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Dreamer1 είπε:

Good morning ladies 🌅 

Κοριτσαρες μου όμορφες θέλω να σας ρωτήσω αν και το έχουμε ξανά θίξει το θέμα αλλά πάλι με προβλημάτισαν. Όσο λέω ότι δεν θα ακούω τρίτους τόσο ακούω 😂

Εσείς έχετε από τώρα γάλα; Μου είπαν ότι θα έπρεπε να έχω από τώρα και το ότι δεν έχω σημαίνει ότι δεν θα έχω γενικά.

 

Καλημερουδιαααα!! Ούτε εγώ έχω γάλα καλέ!! Οι θηλές έχουν σκουρινει αρκετά μόνο. Ήταν κ εμένα κάπως ξερές ένα διάστημα αλλά τώρα είναι οκ.. πριξιμο, τπτ, ελάχιστο.. αλλά και κανείς δεν μου είπε πως πρέπει να έχω γάλα από τώρα και από ότι έχω διαβάσει, μετά τη γέννα κατεβαίνει!! Μην αγχώνεσαι αγάπη μου!! Είπαμε ακούμε μόνο το γιατρό και τη μαία αν έχουμε.. κανέναν άλλον!! 🥰🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Lucky39 είπε:

@Dreamer1 καλά κάνεις και ρωτάς, αλλά να μην τους αφήνεις να σε επηρρεάζουν. Άκου εκεί θα έπρεπε να έχουμε γάλα, λες και ξέρουν αυτοί καλύτερα από το σώμα μας! 😛

Απαντάω και στη Διόνη, γιατί έχουμε ακριβώς τα ίδια συμπτώματα. Λίγο έχει μεγαλώσει το στήθος και οι θηλές λίγο περισσότερο, απλά εμένα δεν είναι ξηρές. Δεν έχω μελετήσει όπως η Διόνη, που τα λέει πολύ όμορφα ❤️ αλλά πιστεύω κι εγώ πως όταν έρθει το μωράκι, θα έρθει και το γάλα. Κάπου διάβαζα ότι όλες οι μανούλες έχουν την προδιάθεση να θηλάσουν αν το θέλουν και όσες δεν τα καταφέρνουν είναι γιατί δεν έχουν την σωστή υποστήριξη και ενημέρωση. Επίσης, ότι είναι πολύ σημαντικό μόλις γεννήσουμε να μας βάλουν το μωράκι στο στήθος, όχι απαραίτητα για θηλασμό, και να έχουν μαμά και μωρό επαφή δέρμα με δέρμα, ιδίως κατά την πρώτη ώρα της ζωής του εκτός της μήτρας. Νομίζω ότι το κάνουν πια στα νοσοκομεία, αλλά θα το ζητήσω στον γιατρό μου όταν έρθει η ώρα. 

Σας στέλνω και το σεμινάριο αυτό από το ΙΑΣΩ, που είναι δωρεάν και αναφέρεται σε πολλά θέματα και μέσα σε αυτά και στον θηλασμό. Διαρκεί γύρω στις 4 ώρες άρα πιστεύω θα είναι αρκετά αναλυτικό. Βάζεις την ΠΗΤ σου και μάλλον ανάλογα σε τοποθετούν σε γκρουπ. Εγώ που έχω ΠΗΤ τέλος Απρίλη, μου έστειλαν επιβεβαίωση για συμμετοχή στις 15 Μαρτίου. https://www.iaso.gr/maieytiki-gynaikologiki-kliniki/seminaria/progennitika 

Και κάτι άσχετο, αλλά το διάβασα κι αυτό και μου φάνηκε χρήσιμο. Ένα άρθρο για την αγκαλιά στο μωρό όταν κλαίει ή όχι: https://www.themamagers.gr/moro/ypnos/asto-na-klapsi-ke-ligo-na-ti-lei-i-epistimi/

Μπήκα και είδα το άρθρο! Αχου έβλεπα και ένα λάιβ με την μπόμπα που είχε καλέσει μια μαία και της έλεγε πως αυτό με το κλάμα είναι τελείως ανορθόδοξο!!! Μα να το αφήνεις να κλαίει;καλά αν είναι πιο μεγάλο ίσως το αφήνω στα 4 στα 5 γιατί εκεί είναι και τα καπρίτσια...αλλά όχι τόσο μικρουλι! Οι εξηγήσεις με το άρθρο είναι τέλειες!! 

Διαβάστε το όλες κορίτσια μου!!!!! 👓👓👓

Έκανα και αίτηση σε αυτό σεμινάριο μήπως το κάνω κι εγώ ! Από Ιασώ δεν έχω κάνει κανένα! Πάντως είναι όπως τα λες...στην περίπτωση βέβαια της καισαρικής με ολική σκέφτομαι ότι δε θα γίνει κατευθείαν η επαφή του μωρού με τη μαμά λογικά και με στεναχωρεί λίγο γιατί ίσως γεννήσω και με ολική αλλά δεν πειράζει...το μωράκι με το που θα έρθει κοντά μας θα βγει το γάλα! Ωστόσο γενικά αν και θέλω πολύ θα το κρατήσω το μικρό καλάθι μου εγώ γιατί έχω παραδείγματα γύρω μου που ήθελαν και δεν τα κατάφεραν....και οι μαίες και όλες οι κοπέλες γνωστριες του ζητήματος λένε ότι αυτό αποκλείεται εάν θέλεις τα καταφέρνεις αλλά δεν ξέρω γιατί είναι και θέμα ψυχολογίας της μανουλας εκείνη τη στιγμή..... Θα δούμε! 

 

στις πριν 7 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Θα τα καταφέρεις!!🤞

Ναι το Ναντινάκι σαν πρωτότοκη είναι λογικό να πάρει όλο το μήνα της!! Διάβαζα κι όλας ότι μέσος όρος μήκους τραχήλου στις 37 εβδ είναι γύρω στα 3-3,5εκ!! Τα δεύτερα λένε έρχονται πιο γρήγορα κ έχω κ ένα μωρό οπότε λογικό να κοντύνει πιο γρήγορα ο τράχηλος!!

Η μαμά μου εντωμεταξύ δεν κατάλαβε στην αρχή ότι εννοούσα 2εκ το μήκος του τραχήλου, νόμιζε ότι έχω 2εκ διαστολή και αγχώθηκε κ μου έλεγε να ξεκουράζομαι να πάρω και από το μήνα μου έστω κάποιες μέρες, με ρώταγε αν έχω φτιάξει βαλίτσα, εγώ της έλεγα τώρα παίρνω τα πράγματα, περιμένω να μου έρθουν κ κάποια ακόμη να τα πλύνω, κ σε καναδυο εβδομάδες λέω να τη φτιάξω…χαλαρή🤣 και μου έλεγε εγώ λέω φιαχτην από τώρα, βάλε ό,τι έχεις μέχρι τώρα στη βαλίτσα να την έχεις έτοιμη…κ την άλλη μέρα που βρεθήκαμε καταλάβαμε ότι είχαμε λάθος συνεννόηση χαχαχαχαχ πολύ γέλιο🤣🤣🤣

Ναι Θοδωρή Φίλιππο τον λένε!! Νομίζαμε κι εμείς ότι γιόρταζε, όντως γιόρταζε και χθες ο Θοδωρής, αλλά των Αγίων Θεοδώρων πέφτει 12 Μαρτίου τελικά φέτος!! Οπότε τότε γιορτάζει☺️ Ευχαριστώ πάντως🥰 οι ευχές είναι πάντα καλοδεχούμενες!!

Ναι αυτό..στην αρχή ίσως δυσκολευτούμε, μετά σιγά σιγά θα προσαρμοστούμε..!💓

Αχ μακάρι να ήταν πιο κοντά το Ρίο αν ισχύει αυτό με το κουμπάκι να πηγαίναμε εκεί🤣🤣🤣

Εσύ πώς είσαι Διόνη μου σήμερα;;

Ιιιιιιιιιιι εντάξει η μαμά σου πρέπει να έπαθε μεγάλο σοκ!!! 😳😳😳😳😳 Κι εγώ αυτό θα είχα πάθει αν δεν το είχα καταλάβει!! Εσύ εντωμεταξύ χαλαρή και με τη βαλίτσα και με όλα και θα έλεγε η γυναίκα θα με τρελάνει αυτή η κόρη μου 🤣🤣🤣🤣  ξέρεις τώρα όσο περνάνε οι μέρες και συζητάμε όλες κοπέλες για αυτά τα θέματα έχω τεράστια αγωνία πραγματικά! Λέω από μέρα σε μέρα μπορεί κάποια κοπελίτσα να γεννήσει (και στο άλλο τοπικ ) !!! 

Αααα ενταξει μου!! Ωραίο και το Φίλιππος όμως!!! Τι όμορφο!! Να σας ζήσει το μικρό σας όπως και να έχει!! 💓

Χαχαχαχα θα μας τρελάνει η φιλη απο το Ρίο με το κουμπακι..την έχω στο ινσταγκραμ γιατί έτυχε που ήξερα τον άντρα της ...θα τη ρωτήσω!!! Χαχαχαχαχα 

Εγώ καλά είμαι ήρεμα! Οι ενεσουλες λίγο μου έχουν πεθάνει τα πόδια δεν τα νιώθω ώρες ώρες για να περπατήσω...!! Αλλά γενικά καλά!! 💗💗💗 Αύριο θα φέρω στο σπίτι απαρτία να κάνουμε ένα γενικό με αφορμή την κούνια που έρχεται την άλλη εβδομάδα και το.μωρο που θα έρθει να μην τα έχουμε την άνοιξη!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/2/2022 at 2:01 ΜΜ, ο/η Διόνη είπε:

@Lucky39τώρα είδα και τα άλλα μηνυματακια σου!!! Αχχαχα άσε γέλιο με την κουνουπιέρα αυτή είναι μια από αυτές που δεν πάνε στην κούνια αλλά στο δωμάτιο είναι σα σκηνή αλλά λέγεται κουνουπιέρα .... τελοσπαντων εννοείται πως τα άκουσα από τον άντρα μου και το άφησα στην άκρη...μα έχεις δίκιο !!! Διαφήμιση μου το πέταξε!!! Εμείς επηρεαζόμαστε ρε παιδί μου!!!!! Είμαστε τώρα και σε φάση αγορών!!! Τελοσπαντων!! Χαχαχαχα 🤣

 

@Sandyb διάβασα και τα υπόλοιπα μηνύματα σου ...αρχικά κορίτσι μου με γεια!!!! Αχ πρέπει να είναι τέλειο αυτό το καρότσι το έχει πει διεξοδικά η πρινσες !!! Με γεια και πάλι με γεια να το ευχαριστηθεί ο μπεμπακος!! 

Θα πάρετε μάρσιπο κορίτσια ε;;; Το σκεφτόμουν κι εγώ...λένε δημιουργεί και ωραίο δεσιμο στο παιδί και τον γονέα!! Θα Μ άρεσε να το βάζει κι ο άντρας μου !! Είναι πολύ γλυκό!! 

Τελοσπαντων για το θέμα των αντιπηκτικών συμβουλεύουν κατευθείαν το γιατρό....υπάρχει δυσκολία...αλλά σου λέω τι μου είπε ο δικός μου ρυθμίζεται...υπάρχουν τρόποι...κρίμα είναι να το προκαταβάλεις....φυσικά εάν θες προγραμματισμένη μαζί σου είμαι ...ο,τι σου βγει !! 

@Princess28 κι εγώ πιστεύω θα πάω νωρίτερα... Ίσως όχι για την καισαρική αλλά γιατί μου άλλαξαν και την ημερομηνία την τελική οπότε αν όλα πάνε καλά μέχρι 20 Μάρτη πιστευω θα έχει βγει το μωρο! Χαχαχαχαα υγιής ανταγωνισμός πάντως!! Ωστόσο είσαι και δευτερότοκος πια! Για να δούμε! Τι ωραία όμως που θα περιμένετε τη μικρούλα με φυσιολογικό!!!για να δούμε λοιπόν ποτέ θα έρθει! Για τον τράχηλο σου απάντησα και στην ομάδα εγώ! 😉 Δεν ξέρω βέβαια και πολλά....

 

@Κουνελακι36ενα μεγάλο φιλί 😘 και μια μεγάλη αγκαλιά  σας στέλνω και στους δύο!! Για τον αγώνα που κάνετε την αγωνία που περνάτε και την αισιοδοξία που έχετε! Το μωράκι σας κρατά έτσι και μπροστά σε αυτό όλα τα άλλα γινονται!! 💓💓💓💓 Θα έρθουν καλές μέρες!! ♥️

Μπα αν δεν υπάρχει κάποιος ιατρικός λόγος δεν θα ήθελα να πάω με προγραμμασμενη καισαρική Διονη μου γιαυτο και έκανα την ερώτηση και σε σας γιατί μου φάνηκε παράξενο αυτό που μου είπαν.. αλλά τι να πεις, έχω ακούσει και χειρότερο, η άλλη μου είπε ότι εξωσωματική=καισαρική λες και έχει σημασία με ποιον τρόπο συνελλαβες για τον τρόπο που θα γεννήσεις αλλά με αυτό απλά γέλασα γιατί ξέρω ότι δεν ισχύει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/2/2022 at 2:58 ΜΜ, ο/η Dreamer1 είπε:

Με γειά σας αγάπη μου!!! Καλές βόλτες με την κατοτσαρα και καλούς υπνους στην κούνια σας!!! 

Εμένα μου έδωσε ένα μάρσιπο η κουνιάδα μου chicco και είναι για μικρά μωράκια, αλλά παρόλο που μου αρέσουν πολύ πολύ τα μάρσιπο φοβάμαι λίγο μήπως δεν είναι άνετα τα μικρουλια. Από πόσο μηνών μπορούν να χρησιμοποιηθούν;

33+4 σήμερα και δεν έχουμε συζητήσει τίποτα ακόμα. Και η δική μου η γυναικολόγος είναι υπέρ του φυσιολογικού τοκετού, και από την στιγμή που δεν υπάρχει κανένα θέμα με την μπέμπα δεν ξέρω αν χρειάζεται να το συζητήσουμε κι όλας. Γιατί κι εγώ φυσιολογικά θέλω να γεννήσω. Αυτό που σκέφτομαι και θα το συζητήσω στο επόμενο ραντεβού είναι το θέμα του επισκληριδιου. Δεν ξέρω αν θέλω να κάνω ή όχι. Εσείς πάνω σε αυτό το κομμάτι τι θα κάνετε; @Princess28 εσύ την προηγούμενη φορά έκανες;

Ούτε αυτό το έχω συζητήσει με το γιατρό αλλά εγώ λέω ότι μάλλον θα θέλω να κάνω επισκληριδιο.. εκτός πια και αν μοιάζω στη μαμά μου που έγιναν όλα τόσο γρήγορα και παραλίγο να μην προλάβει ούτε στην κλινική..😄 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/2/2022 at 6:33 ΜΜ, ο/η Dreamer1 είπε:

Εγώ στο Γένεσις θα πάω αλλά το "πρόβλημα" μου είναι ότι σήμερα μια κοπέλα που με ρώτησε πού θα γεννήσω και της είπα μου είπε να προσέχω πολύ εκεί γιατί λέει οι μαίες δεν φροντίζουν καθόλου καλά τα μωράκια και με έχει βάλει σε σκέψεις βέβαια δύο πολύ κοντινές μου που γέννησαν εκεί δεν είχαν κανένα πρόβλημα και ίσα ίσα ήταν πολύ ευχαριστημένες. Εσύ έχεις ακούσει τίποτα;

Εμένα σχεδόν όλες στον κύκλο μου έχουν γεννήσει στο Γένεσις Θεσσαλονίκη. έχω ακούσει για κάποια μαία που να μην βοήθησε τη λεχώνα σωστά σε κάτι αλλά για να μην φροντίζουν τα μωράκια δεν έχει τύχει να μου πουν.. σου έχει δώσει επιλογές ο γιατρός? Μπορείς να διαλέξεις ή είναι μόνο στο Γένεσις? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/2/2022 at 9:44 ΠΜ, ο/η Κουνελακι36 είπε:

Καλημέρα κορίτσακι μου!! Εγώ που κάνω αντιπικτηκες και περνώ και σαλοσπιρ, και πήγα στις 30 εβδομάδες και ενώ δεν είχαμε πει κάτι, ούτε έχω ρωτήσει, μου είπε μόνο αν κάνω διαβήτη στις 33-34 εβδομάδες (λόγω μεγάλου μωρού) ίσως μόνο τότε χρειαστεί να μου το πάρουν λίγο νωρίτερα.. επίσης μου είπε να κάνω μάθημα τοκετού σε 2 εβδομάδες που θα ξαναπάω.. δεν ξέρω το μάθημα τοκετού, το κάνουν και για καισαρική?? Νομίζω τίποτα δεν είναι σίγουρο μέχρι τοτε.. και ο δικός μου γιατρός είναι πολύ χαλαρός και ξέρω πως και σε  δίδυμα πάει με φυσιολογικό εφόσον όλα είναι καλά.. το φοβάμαι και εγώ λίγο αυτό με τις αντιπικτηκες, αλλά και μια φίλη μου που έκανε 2 τη μέρα λόγω μεγάλου προβλήματος θρομβοφιλιας, έσπασαν απλά ένα βράδυ τα νερά και γέννησε φυσιολογικά και χωρίς το γιατρό της.. τι να πω, θα τα ρωτήσω την επόμενη φορά όλα αυτά.. 

Καλημέρα Κουνελάκι μου!! Ναι άλλο ο διαβήτης ή αν υπάρχει θέμα τέλος πάντων.. αλλά και μένα ο γιατρός αυτό είπε ότι από μόνες τους οι αντιπηκτικες δεν είναι λόγος και κάπως ρυθμίζεται το θέμα όπως λέτε και σεις.. Ε όχι δεν νομίζω να κάνουν μάθημα τοκετού για την καισαρική..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Διόνη είπε:

Μπήκα και είδα το άρθρο! Αχου έβλεπα και ένα λάιβ με την μπόμπα που είχε καλέσει μια μαία και της έλεγε πως αυτό με το κλάμα είναι τελείως ανορθόδοξο!!! Μα να το αφήνεις να κλαίει;καλά αν είναι πιο μεγάλο ίσως το αφήνω στα 4 στα 5 γιατί εκεί είναι και τα καπρίτσια...αλλά όχι τόσο μικρουλι! Οι εξηγήσεις με το άρθρο είναι τέλειες!! 

Διαβάστε το όλες κορίτσια μου!!!!! 👓👓👓

Έκανα και αίτηση σε αυτό σεμινάριο μήπως το κάνω κι εγώ ! Από Ιασώ δεν έχω κάνει κανένα! Πάντως είναι όπως τα λες...στην περίπτωση βέβαια της καισαρικής με ολική σκέφτομαι ότι δε θα γίνει κατευθείαν η επαφή του μωρού με τη μαμά λογικά και με στεναχωρεί λίγο γιατί ίσως γεννήσω και με ολική αλλά δεν πειράζει...το μωράκι με το που θα έρθει κοντά μας θα βγει το γάλα! Ωστόσο γενικά αν και θέλω πολύ θα το κρατήσω το μικρό καλάθι μου εγώ γιατί έχω παραδείγματα γύρω μου που ήθελαν και δεν τα κατάφεραν....και οι μαίες και όλες οι κοπέλες γνωστριες του ζητήματος λένε ότι αυτό αποκλείεται εάν θέλεις τα καταφέρνεις αλλά δεν ξέρω γιατί είναι και θέμα ψυχολογίας της μανουλας εκείνη τη στιγμή..... Θα δούμε! 

 

Ιιιιιιιιιιι εντάξει η μαμά σου πρέπει να έπαθε μεγάλο σοκ!!! 😳😳😳😳😳 Κι εγώ αυτό θα είχα πάθει αν δεν το είχα καταλάβει!! Εσύ εντωμεταξύ χαλαρή και με τη βαλίτσα και με όλα και θα έλεγε η γυναίκα θα με τρελάνει αυτή η κόρη μου 🤣🤣🤣🤣  ξέρεις τώρα όσο περνάνε οι μέρες και συζητάμε όλες κοπέλες για αυτά τα θέματα έχω τεράστια αγωνία πραγματικά! Λέω από μέρα σε μέρα μπορεί κάποια κοπελίτσα να γεννήσει (και στο άλλο τοπικ ) !!! 

Αααα ενταξει μου!! Ωραίο και το Φίλιππος όμως!!! Τι όμορφο!! Να σας ζήσει το μικρό σας όπως και να έχει!! 💓

Χαχαχαχα θα μας τρελάνει η φιλη απο το Ρίο με το κουμπακι..την έχω στο ινσταγκραμ γιατί έτυχε που ήξερα τον άντρα της ...θα τη ρωτήσω!!! Χαχαχαχαχα 

Εγώ καλά είμαι ήρεμα! Οι ενεσουλες λίγο μου έχουν πεθάνει τα πόδια δεν τα νιώθω ώρες ώρες για να περπατήσω...!! Αλλά γενικά καλά!! 💗💗💗 Αύριο θα φέρω στο σπίτι απαρτία να κάνουμε ένα γενικό με αφορμή την κούνια που έρχεται την άλλη εβδομάδα και το.μωρο που θα έρθει να μην τα έχουμε την άνοιξη!!! 

Διονη μου γιατί να κάνεις ολική? Όσες ξέρω που γέννησαν με καισαρική επισκληριδιο έκαναν εκτός από μια ξαδέρφη σε νοσοκομείο μικρής πόλης που δεν είχαν αναισθησιολογο για επισκληριδιο (ασχολίαστο αυτό, Ελλαδαρα αθάνατη!!).. εσένα έχει να κάνει με το θέμα που έχεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Sandyb είπε:

Μπα αν δεν υπάρχει κάποιος ιατρικός λόγος δεν θα ήθελα να πάω με προγραμμασμενη καισαρική Διονη μου γιαυτο και έκανα την ερώτηση και σε σας γιατί μου φάνηκε παράξενο αυτό που μου είπαν.. αλλά τι να πεις, έχω ακούσει και χειρότερο, η άλλη μου είπε ότι εξωσωματική=καισαρική λες και έχει σημασία με ποιον τρόπο συνελλαβες για τον τρόπο που θα γεννήσεις αλλά με αυτό απλά γέλασα γιατί ξέρω ότι δεν ισχύει..

Ούτε καν αυτό το πράγμα!!  μα τι λένε χωρίς να γνωρίζουν ρε συ;;;δεν είναι να ακούμε κανέναν!! Εμένα με τόσα θέματα μου έλεγε με συμφέρει ο φυσιολογικός για να μην κάνουμε κι άλλη τομή!!!!!!!!! Μην ακούς τίποτα! Το μόνο που πιστεύω ότι ίσως επηρεάσει η αντιπηκτική είναι την επισκληριδιο. Όμως δε θέλω να σου λέω ανακρίβειες! Καντου μια ερώτηση! Την τρίτη θα τον ρωτήσω κι εγώ εάν το θυμηθώ! 

Όσο για την ολική και την επισκληριδιο απλά σκέφτομαι επειδή έπαθα πρόπτωση και λογικά κάπως θα θέλει να κάνει μια προσπάθεια να διορθώσει τη μήτρα μήπως δεν θέλει να ακούω αυτά που θα γίνονται...αλλά την τρίτη θα ρωτήσω έχω σκοπό να ρωτήσω για όλα γενικά που θα αφορούν τον τοκετό....! Κι εγώ βασικά δε θα ήθελα να ακούω διαφορά που μπορεί να λέει στους βοηθούς γιατρούς του χαχαχα αλλά θα του κάνω μια νύξη...για αυτό θα ρωτήσω και για την αντιπηκτική αναλυτικά πως και τι!  

Ααααχ δεν είχαν αναισθησιολογο για επισκληριδιο???? Θεέ μου τι ακούω πια! Και τι άλλο θα δούμε ακόμα ;;; 🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Διόνη είπε:

Ούτε καν αυτό το πράγμα!!  μα τι λένε χωρίς να γνωρίζουν ρε συ;;;δεν είναι να ακούμε κανέναν!! Εμένα με τόσα θέματα μου έλεγε με συμφέρει ο φυσιολογικός για να μην κάνουμε κι άλλη τομή!!!!!!!!! Μην ακούς τίποτα! Το μόνο που πιστεύω ότι ίσως επηρεάσει η αντιπηκτική είναι την επισκληριδιο. Όμως δε θέλω να σου λέω ανακρίβειες! Καντου μια ερώτηση! Την τρίτη θα τον ρωτήσω κι εγώ εάν το θυμηθώ! 

Όσο για την ολική και την επισκληριδιο απλά σκέφτομαι επειδή έπαθα πρόπτωση και λογικά κάπως θα θέλει να κάνει μια προσπάθεια να διορθώσει τη μήτρα μήπως δεν θέλει να ακούω αυτά που θα γίνονται...αλλά την τρίτη θα ρωτήσω έχω σκοπό να ρωτήσω για όλα γενικά που θα αφορούν τον τοκετό....! Κι εγώ βασικά δε θα ήθελα να ακούω διαφορά που μπορεί να λέει στους βοηθούς γιατρούς του χαχαχα αλλά θα του κάνω μια νύξη...για αυτό θα ρωτήσω και για την αντιπηκτική αναλυτικά πως και τι!  

Ααααχ δεν είχαν αναισθησιολογο για επισκληριδιο???? Θεέ μου τι ακούω πια! Και τι άλλο θα δούμε ακόμα ;;; 🤣🤣🤣

Όχι πως δεν ξέρει? Εξωσωματική είχε κάνει η κοπέλα και από την αρχή της είπε ο γιατρός της ότι θα κάνουν καισαρική γι'αυτό το λόγο και έτσι και έγινε.. το έχω ξανά ακούσει ότι υπήρχε παλιά αυτή η αντίληψη γιατί θεωρείται "πολύτιμη" κύηση.. απλά δεν ήξερα ότι ακόμα το κάνουν κάποιοι γιατροί.. ο δικός μου λέει ότι όλες οι κυήσεις είναι πολύτιμες και το ίδιο πιστεύω και εγω.. ναι κατάλαβα γιατί λες για ολική.. ότι είναι καλύτερο κοριτσι μου θα κανετε.. σιγά σιγά θα λύσουμε τις απορίες μας τώρα που πλησιάζουμε.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Διόνη είπε:

Ούτε καν αυτό το πράγμα!!  μα τι λένε χωρίς να γνωρίζουν ρε συ;;;δεν είναι να ακούμε κανέναν!! Εμένα με τόσα θέματα μου έλεγε με συμφέρει ο φυσιολογικός για να μην κάνουμε κι άλλη τομή!!!!!!!!! Μην ακούς τίποτα! Το μόνο που πιστεύω ότι ίσως επηρεάσει η αντιπηκτική είναι την επισκληριδιο. Όμως δε θέλω να σου λέω ανακρίβειες! Καντου μια ερώτηση! Την τρίτη θα τον ρωτήσω κι εγώ εάν το θυμηθώ! 

Όσο για την ολική και την επισκληριδιο απλά σκέφτομαι επειδή έπαθα πρόπτωση και λογικά κάπως θα θέλει να κάνει μια προσπάθεια να διορθώσει τη μήτρα μήπως δεν θέλει να ακούω αυτά που θα γίνονται...αλλά την τρίτη θα ρωτήσω έχω σκοπό να ρωτήσω για όλα γενικά που θα αφορούν τον τοκετό....! Κι εγώ βασικά δε θα ήθελα να ακούω διαφορά που μπορεί να λέει στους βοηθούς γιατρούς του χαχαχα αλλά θα του κάνω μια νύξη...για αυτό θα ρωτήσω και για την αντιπηκτική αναλυτικά πως και τι!  

Ααααχ δεν είχαν αναισθησιολογο για επισκληριδιο???? Θεέ μου τι ακούω πια! Και τι άλλο θα δούμε ακόμα ;;; 🤣🤣🤣

Αχ, μακάρι να έχουν τέτοιες ευαισθησίες οι γιατροί μας να μη θέλουν να ακούμε, αλλά νομίζω πως δεν το σκέφτονται καν αυτό, έχουν άλλες έγνοιες! 

Εγώ δε ξέρω ακόμα πώς θα γεννήσουμε λόγω των ινομυωμάτων. Αν χρειαστεί να πάμε σε καισαρική, έχω κι εγώ το άγχος ότι δε θέλω να ακούω τι θα λένε, γιατί θα αγχώνομαι. Και σκέφτομαι αν γίνεται να ακούω μουσική, με ακουστικά. Δε ξέρω, μπορεί να φαίνεται λίγο τρελλό, αλλά γιατί όχι; Νομίζω πως έχουν εκσυγχρονιστεί οι μέθοδοι στα μαιευτήρια και ακολουθούν τις ανάγκες της εγκύου. Πάντως δε νομίζω να σου κάνουν ολική νάρκωση μόνο και μόνο για να μην ακούς. Επίσης, το μωράκι ακόμα κι έτσι μπορούν να το βάλουν πάνω σου την πρώτη ώρα. 

στις πριν 2 ώρες, ο/η Sandyb είπε:

Όχι πως δεν ξέρει? Εξωσωματική είχε κάνει η κοπέλα και από την αρχή της είπε ο γιατρός της ότι θα κάνουν καισαρική γι'αυτό το λόγο και έτσι και έγινε.. το έχω ξανά ακούσει ότι υπήρχε παλιά αυτή η αντίληψη γιατί θεωρείται "πολύτιμη" κύηση.. απλά δεν ήξερα ότι ακόμα το κάνουν κάποιοι γιατροί.. ο δικός μου λέει ότι όλες οι κυήσεις είναι πολύτιμες και το ίδιο πιστεύω και εγω.. ναι κατάλαβα γιατί λες για ολική.. ότι είναι καλύτερο κοριτσι μου θα κανετε.. σιγά σιγά θα λύσουμε τις απορίες μας τώρα που πλησιάζουμε.. 

Καλός ο γιατρούλης σου, εννοείται όλες οι κυήσεις είναι πολύτιμες. Πολύ πολύτιμες θα έλεγα! 

Αλλά αν μια γυναίκα δεν αντιμετωπίζει κάποιο ζήτημα και είναι υγιής και δυνατή, γιατί να την πάει σε καισαρική μόνο και μόνο επειδή έχει συλλάβει με εξωσωματική; Τι να πω! 

Όντως θα αρχίσουν να μας λύνονται αυτές οι απορίες σιγά σιγά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Lucky39 είπε:

Αχ, μακάρι να έχουν τέτοιες ευαισθησίες οι γιατροί μας να μη θέλουν να ακούμε, αλλά νομίζω πως δεν το σκέφτονται καν αυτό, έχουν άλλες έγνοιες! 

Εγώ δε ξέρω ακόμα πώς θα γεννήσουμε λόγω των ινομυωμάτων. Αν χρειαστεί να πάμε σε καισαρική, έχω κι εγώ το άγχος ότι δε θέλω να ακούω τι θα λένε, γιατί θα αγχώνομαι. Και σκέφτομαι αν γίνεται να ακούω μουσική, με ακουστικά. Δε ξέρω, μπορεί να φαίνεται λίγο τρελλό, αλλά γιατί όχι; Νομίζω πως έχουν εκσυγχρονιστεί οι μέθοδοι στα μαιευτήρια και ακολουθούν τις ανάγκες της εγκύου. Πάντως δε νομίζω να σου κάνουν ολική νάρκωση μόνο και μόνο για να μην ακούς. Επίσης, το μωράκι ακόμα κι έτσι μπορούν να το βάλουν πάνω σου την πρώτη ώρα. 

Καλός ο γιατρούλης σου, εννοείται όλες οι κυήσεις είναι πολύτιμες. Πολύ πολύτιμες θα έλεγα! 

Αλλά αν μια γυναίκα δεν αντιμετωπίζει κάποιο ζήτημα και είναι υγιής και δυνατή, γιατί να την πάει σε καισαρική μόνο και μόνο επειδή έχει συλλάβει με εξωσωματική; Τι να πω! 

Όντως θα αρχίσουν να μας λύνονται αυτές οι απορίες σιγά σιγά. 

Δεν νομίζω ότι θα ακούς κάτι περίεργο ώστε να σε αγχωσει..(εκτός βεβαια αν ταυτόχρονα πειράξουν και διορθώσουν κάτι που λέει η Διονη) τουλάχιστον έτσι μου είπε η αδερφή μου, πριν δύο εβδομάδες γέννησε με καισαρική τα διδυμακια της και η εμπειρία της ήταν αρκετά καλή.. κρατάει πολύ λίγο η διαδικασία.. ουσιαστικά πιο πολύ ώρα έφαγε να τη ράψει ο γιατρός μετα αλλά δεν την ένοιαζε ούτε που έδωσε σημασια βασικά γιατί ασχολιόταν με τα μωρουλια της εκείνη την ώρα.. αλλά ρωτά το αυτό με τη μουσική αν νομίζεις ότι θα σε χαλαρώσει.. είναι πρωτότυπο έχω ακούσει να βάζουν μουσική αλλά όχι με ακουστικά..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...