Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Απριλίου '22


Recommended Posts

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Sandyb είπε:

Κάναμε υπέρηχο τη Δευτέρα και ο μπέμπης είναι ήδη με το κεφάλι κάτω, ξέρω ομως ότι ακόμα έχουν χώρο.. κάνω αντιπηκτικες ενέσεις γιατί είχα μια αποβολή τον περασμένο Απρίλιο, σε κάποιες εξετάσεις μου βγήκε μια προδιάθεση για θρομβοφιλια αλλά και λόγω εξωσωματικής.. και ο δικός μου γιατρός αποφεύγει όπου όλα είναι καλά τις καισαρικές απλά ξέρεις τι έπαθα? Είχα μια συζήτηση με μια κοπέλα και μου είπε ότι όσες κάνουν αντιπηκτικες ενέσεις πρέπει να κάνουν προγραμματισμένα καισαρική σύμφωνα με το γιατρό της γιατί οι ενέσεις πρέπει να κοπούν οπωσδήποτε πριν τον τοκετό άρα πρέπει να ξέρεις και πότε θα γεννήσεις.. και όσο λέω δεν θα ακούω κανέναν, επηρεάζομαι μερικές φορές γαμωτο.. ωστόσο εγώ στο μεταξύ ρώτησα τον δικό μου γιατρό και μου είπε να μην ακούω κανέναν, αυτό λέει είναι η ευκολία των γυναικολόγων και ότι δεν κάνουμε έτσι απλά καισαρικη (αν δεν υπάρχει κάτι άλλο εννοείται) αλλά δεν ρώτησα άλλες λεπτομέρειες, ή αν πχ κάνουν πρόκληση για να προλάβουν πριν ξεκινήσει ο τοκετος κλπ.. γιαυτο είπα μήπως κανένα κορίτσι κάνει αντιπηκτικες και έχει συζητήσει κάτι σχετικό να δω ετσι τις απόψεις των γιατρών για τις ενεσουλες.. εγώ εννοείται πάω με την τακτική του δικού μου γυναικολόγου αλλά ξέρεις σαν πρώτη εγκυμοσύνη υπάρχουν πολλές απορίες και έχουν πέσει όλοι πάνω μας και μιλάνε..

Ναι ναι έχεις δίκιο, τώρα που το λες στο πρώτο κ εγώ είχα πολλές απορίες..και λογικό είναι..τώρα και με τις αντιπηκτικές δε ξέρω τι γίνεται..αλλά εσύ όπως λες να πας με το γιατρό σου ο,τι σου πει💕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Sandyb είπε:

Κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι? Έχετε συζητήσει όλες πλέον με τους γιατρούς σας πως θα γεννήσετε? Εγώ είμαι 30 εβδομάδων πλέον και δεν έχουμε συζητήσει και πολύ γιαυτο το θέμα ακομα.. μήπως παραειμαστε χαλαροί? Επίσης όσες κάνετε αντιπηκτικες σας έχουν πει τίποτα για προγραμματισμένη καισαρική?

Σαντουλι σχετικά με τις αντιπηκτικες και στο φυσιολογικό ακόμα και να έχεις πάρει σε κοντινή ώρα ρυθμίζεται το θέμα. Ο,τι και να ακούγεται σχετικά με αυτές...υπάρχουν λύσεις να είναι ασφαλής η μανούλα μου το είπε ο γιατρός. Πόσο μάλλον στην προγραμματισμένη καισαρική που θα ξέρεις κι από πιο νωρις...εκεί νομίζω τις σταματάς κάνα 12ωρο πριν....αλλά εκεί είσαι σίγουρα ασφαλής...κι εγώ παίρνω αγαπάκι για αυτό το γνωρίζω με σιγουριά. 

Οσο για το αν έχουμε μιλήσει εγώ μίλησα για προγράμματισμενη καισαρική γιατί δεν θέλουμε να μας πιάσει κάτι απροετοίμαστους όπως μου είπε ο γιατρός...αλλά εγώ δεν είμαι καλό μέτρο σύγκρισης...εσύ τι θα ήθελες;μη σκέφτεσαι τις αντιπηκτικες πάντως....φυσιολογικό θα ήθελες;

 

@Lucky39 κορίτσι μου μια χαρά τα έχεις σκεφτεί με την πιτζάμα σου με τα κουμπάκια...ο,τι σε βολεψει...σίγουρα θα κρυώνουμε απ' όσο έχω μάθει από άλλες κοπέλες γιατί θα είμαστε εξαντλημένες άρα η χειμερινή σου θα σε βολεψει..! Αν γεννήσεις φυσιολογικά όντως δε θα θες πολλές μέρες απ' όσο ξέρω νομίζω μια παραπάνω καθόμαστε στην καισαρική..όσο για το ποιος θα μείνει μέσα τα έχεις σκεφτεί τέλεια απ'ο,τι μου λες...αν η μαμά είναι υπερβολική καλύτερα τον αντρουλη σου...αχ κι η μαμά μου δεν πάει πίσω αλλά αν κάνω καισαρική νιώθω ότι θα θέλω περισσότερο τη μαμά μου στα διαδικαστικά τύπου να με καθαρίζει από τα αίματα και λοιπά....είπαμε χτες με τον άντρα μου να μείνει όλη μέρα μέσα αυτός και το βράδυ να φεύγει μόνο που θα έρχεται η μαμά ελπίζω να μας αφήσουν! Θα δείξει! 

@Tinkerbelly μου χτύπησες ευαίσθητη χορδή που είπες ότι δεν ξέρεις αν θα ξαναζήσεις αυτή την περίοδο...εμείς δύο χρόνια ταλαιπωρηθηκαμε... με εξωσωματική καταλήξαμε να εχουμε το παιδάκι μας όμως έχω τόσα ανατομικά προβλήματα που δεν νομίζω να αποκτήσουμε δεύτερο...δεν με πειράζει αν και πάντα ήθελα πολλά παιδιά..αλλά νομίζω ότι είναι κυριολεκτικά θαύματακι αυτό που έχω στην κοιλιά μου που αν έλεγα ότι θέλω κι άλλα νομίζω θα φαινόταν αχάριστη...μετά απ' όλα αυτά τα θέματα το παιδί αυτό νιώθω ότι απλά ήταν δώρο από το θεό...οπότε κι εγώ νιώθω μια γλυκιά νοσταλγία για αυτή την περίοδο της εγκυμοσύνης ...παρόλο που για καιρό ήμουν κάτω... Θυμάμαι μόνο τα καλά! 

Ωστόσο χαίρομαι που είναι όλα καλά!! Με το καλό το ντόπλερ κορίτσι μου!!! Και ο μπεμπακος είναι υπετελειος νομίζω !! 1900 γρ πριν φτάσεις στο ντοπλερ;;;;; Καλέ αυτό είναι ένα μεγάλο μωρό χαχαχαχα μπράβο κοριτσι μου!! 💓💓💓💓

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Lucky39τώρα είδα και τα άλλα μηνυματακια σου!!! Αχχαχα άσε γέλιο με την κουνουπιέρα αυτή είναι μια από αυτές που δεν πάνε στην κούνια αλλά στο δωμάτιο είναι σα σκηνή αλλά λέγεται κουνουπιέρα .... τελοσπαντων εννοείται πως τα άκουσα από τον άντρα μου και το άφησα στην άκρη...μα έχεις δίκιο !!! Διαφήμιση μου το πέταξε!!! Εμείς επηρεαζόμαστε ρε παιδί μου!!!!! Είμαστε τώρα και σε φάση αγορών!!! Τελοσπαντων!! Χαχαχαχα 🤣

 

@Sandyb διάβασα και τα υπόλοιπα μηνύματα σου ...αρχικά κορίτσι μου με γεια!!!! Αχ πρέπει να είναι τέλειο αυτό το καρότσι το έχει πει διεξοδικά η πρινσες !!! Με γεια και πάλι με γεια να το ευχαριστηθεί ο μπεμπακος!! 

Θα πάρετε μάρσιπο κορίτσια ε;;; Το σκεφτόμουν κι εγώ...λένε δημιουργεί και ωραίο δεσιμο στο παιδί και τον γονέα!! Θα Μ άρεσε να το βάζει κι ο άντρας μου !! Είναι πολύ γλυκό!! 

Τελοσπαντων για το θέμα των αντιπηκτικών συμβουλεύουν κατευθείαν το γιατρό....υπάρχει δυσκολία...αλλά σου λέω τι μου είπε ο δικός μου ρυθμίζεται...υπάρχουν τρόποι...κρίμα είναι να το προκαταβάλεις....φυσικά εάν θες προγραμματισμένη μαζί σου είμαι ...ο,τι σου βγει !! 

@Princess28 κι εγώ πιστεύω θα πάω νωρίτερα... Ίσως όχι για την καισαρική αλλά γιατί μου άλλαξαν και την ημερομηνία την τελική οπότε αν όλα πάνε καλά μέχρι 20 Μάρτη πιστευω θα έχει βγει το μωρο! Χαχαχαχαα υγιής ανταγωνισμός πάντως!! Ωστόσο είσαι και δευτερότοκος πια! Για να δούμε! Τι ωραία όμως που θα περιμένετε τη μικρούλα με φυσιολογικό!!!για να δούμε λοιπόν ποτέ θα έρθει! Για τον τράχηλο σου απάντησα και στην ομάδα εγώ! 😉 Δεν ξέρω βέβαια και πολλά....

 

@Κουνελακι36ενα μεγάλο φιλί 😘 και μια μεγάλη αγκαλιά  σας στέλνω και στους δύο!! Για τον αγώνα που κάνετε την αγωνία που περνάτε και την αισιοδοξία που έχετε! Το μωράκι σας κρατά έτσι και μπροστά σε αυτό όλα τα άλλα γινονται!! 💓💓💓💓 Θα έρθουν καλές μέρες!! ♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Tinkerbelly είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Χαίρομαι που διαβάζω τα νέα σας και που είσαστε όλες καλά! 

Πήγαμε χθες στην γιατρό να δούμε τον μπέμπη και έχει φτάσει τα 1900 γρ. Σχετικά με το σάκχαρο συνεχίζω τις μετρήσεις, πηγαίνουν αρκετά καλά. Και η ενδοκρινολόγος και η γυναικολόγος μου είπαν ότι οι μεμονωμένες τιμές που είναι αυξημένες σε κάποια γεύματα δεν αποτελούν πρόβλημα, οπότε συνεχίζουμε τις μετρήσεις αλλά και τη διατροφή. Την Παρασκευή μπαίνω στη 31η εβδομάδα και στις 28/2 έχω ραντεβού για το Doppler. ΠΗΤ μας έδωσαν στις 22/4, απλά επειδή θα γεννήσω με καισαρική θα δούμε πώς θα είμαστε το μωρό κι εγώ και ανάλογα θα κινηθούμε. 

Πάντως ακόμα δεν μπορώ να πιστέψω πόσο γρήγορα πέρασε ο καιρός. Μου φαίνεται σαν χθες που μάθαμε για τη θετική χοριακή, θυμάμαι την παραμικρή λεπτομέρεια... Ο άντρας μου ανυπομονεί να γεννήσω, αλλά εμένα θα μου λείψει πολύ η περίοδος της εγκυμοσύνης. Είναι που παρόλες τις δυσκολίες, το ζήσαμε τόσο όμορφα οι δυό μας, το περιμέναμε χρόνια, δεν ξέρω καν αν θα το ξαναζήσουμε. Είμαι ευγνώμων που πήγαν όλα καλά μέχρι εδώ και θα έχω να θυμάμαι αυτήν την περίοδο ως την πιο γλυκιά της ζωής μου. Μου θυμίζει πραγματικά την περίοδο που ήμασταν νιόπαντροι. Θα ήθελα να μοιραστώ κι εγώ αυτές τις όμορφες στιγμές με τους γονείς μου, να είμαστε μαζί σε όλα αυτά, αλλά δυστυχώς τους έχω χάσει.

Από προετοιμασίες έχουμε σχεδόν τελειώσει. Αγόρασα όσα πράγματα χρειαζόμουν και τα υπόλοιπα τα πήραμε από τα αδέρφια μας. Όταν φτιάξει ο καιρός, ελπίζω σε λίγες μέρες, θα κάνω τα πλυσίματα. Μια φίλη μου θα μου δώσει το θήλαστρο και θα πρέπει να αγοράσω κάποια εξαρτήματα, ενώ θα ψάξω κι έναν αποστειρωτή, γιατί τα μπουκαλάκια που αγοράσαμε είναι κάπως φαρδιά και δεν βολεύει αυτός που μας έδωσαν. 

Όσο για τα οικονομικά κορίτσια, ας μην θίξουμε το θέμα... Είμαι άνεργη από το 2019, αφού παραιτήθηκα από μια δουλειά που μόνο άγχος με γέμιζε και δεν μου παρείχε ούτε τα στοιχειώδη, επειδή ήθελα να αφοσιωθώ στην απόκτηση ενός παιδιού. Ποτέ δεν έλαβα επίδομα ανεργίας, ούτε και τώρα δικαιούμαι κάποια από τις παροχές του κράτους. Αυτό σημαίνει ότι δεν συνεισφέρω ούτε στο ελάχιστο στα οικονομικά του σπιτιού. Με τον μισθό του άντρα μου τα βγάζουμε πέρα και δόξα τω Θεώ δε μας έχει λείψει κάτι. Υγεία να έχουμε κορίτσια, χωρίς υγεία δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα. Και στη Βίβλο της Εγκυμοσύνης έγραφε στην προετοιμασία για τον ερχομό του μωρού ότι τείνουμε να αγοράζουμε και να αγοράζουμε, ενώ τρία πράγματα χρειάζονται τα παιδιά για να μεγαλώσουν: Τροφή, αγάπη και ζέστη. 

Τι ωραία ολόκληρο αντράκι έγινε κι ο δικός σου!!! 😂😂😂 Χαίρομαι πολύ που όλα πάνε καλά!!! 

Εμένα μου φάνηκε αιώνας η εγκυμοσύνη αν και πέρασα πάρα πολύ ωραία! Αλλά θες οι πολλές ώρες που ήμουν μόνη μου; Θες το ότι είχα τελείως διαφορετική ζωή πριν την εγκυμοσύνη μου φάνηκε πραγματικά πολυ μεγάλο διάστημα. Υπέροχο βέβαια γιατί το έζησα  και με το παραπάνω!!! Αλλά τώρα ανυπομονώ και εγώ αλλά και ο άντρας μου θέλουμε τόσο πολύ να την πάρουμε αγκαλιά. Σκέψου ότι έχουμε κρεμάσει σε όλο το σπίτι τους υπερήχους για να την βλέπουμε συνέχεια. 

Πολύ καλά έκανες και παραιτήθηκε αφού ήσουν μέσα στο άγχος γιατί αυτό μακροπρόθεσμα μόνο κακό θα μπορούσε να σου κάνει. Έχεις απόλυτο δίκιο και εγώ όταν τα ξανά σκέφτομαι εκεί καταλήγω μόνο υγεία αυτό είναι το πιο πολύτιμο αγαθό για τον άνθρωπο... τέλειο αυτό από την Βίβλο της εγκυμοσύνης! Τροφή, αγάπη και ζέστη πόσο απλά και πόσο ευτυχισμένο νιώθει ένα μωρό μόνο με αυτά!!! 

στις πριν 17 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Καλησπέρα Dreameraki μου!!

Καταλαβαίνω το άγχος σου γιατί  κι εμένα όταν είχε κολλήσει ο μπαμπάς μου είχα αγχωθεί για εκείνον! Εμάς κόλλησε ο ανιψιος μου στο σχολείο κ κόλλησε κ το μπαμπά μου!! Ευτυχώς πυρετό έκαναν κ οι δύο και μετά καλά!! Ούτε εμένα είχε κολλήσει η μαμά μου!! 

Το οικονομικό επίσης καταλαβαίνω είναι δύσκολα για όλους, αλλά τα βασικά τα έχετε και αγάπη επίσης, άρα τιποτα δε θα λείψει στη μπέμπα μην αγχώνεσαι!!😊 Και θα πάνε καλύτερα τα πράγματα σιγά σιγά..!

Ναι καλύτερα που δεν πήγα☺️Προτιμώ κι εγώ που έκατσα!

Κι εμένα μου αρέσει η Φιλιώ, χαρούμενη κοπέλα και δραστήρια, ακομπλεξάριστη και χαλαρή όπως λες!!

Ε ρε αυτές οι μανουλες τι βράχοι είναι ρε συ! Περαστικά να είναι για όλους και μακάρι όλοι να το περνάνε στο πόδι!!! 

Ισχύει το μόνο που δεν λείπει ποτέ από το σπιτάκι μας είναι νη αγάπη πάντα υπάρχει άφθονη. Έχω καταλάβει ότι όταν αγαπάς τον άλλον πραγματικά και εκείνος το ίδιο όλα λύνονται μαγικα!!! 😍😍😍

στις πριν 16 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Καλησπέρα κορίτσιαα!!!🥰

Μόλις γύρισα από το γιατρό! 2200γρ η μπεμπούλα και ο τράχηλος μου έχει πάει 2εκ!! Οπότε δε θα φτάσω πάλι τις 40 εβδ όπως την πρώτη φορά, μου είπε!! Για να δούμε ☺️☺️☺️

Ααααα!!! Τέλεια υπέροχα όλα!!! Εμένα τελευταία φορά που μετρήσαμε τον τράχηλο ήταν 2,4εκ! Ε-ε-ερχεται το μπεμπακι μας χαχαχαχ τέλεια κοίτα από όσο ξέρω μετά την πρώτη εγκυμοσύνη οι επόμενες έρχομαι πιο γρήγορα! 💋💋💋💋💋

στις πριν 14 ώρες, ο/η Sandyb είπε:

Ωχ βρε κορίτσι μου.. περαστικά σε όλους.. ευτυχώς που το πέρασαν ελαφριά.. καταλαβαίνω που αγχωθηκες γιατί και εμείς κολλήσαμε ο ένας πίσω από τον άλλον και έλεγα Παναγία μου ποτε θα τελειώσει αυτό το άγχος.. για το οικονομικό τι να πω άστα.. εγώ όντως είμαι τυχερή τελικά που έκλεισα αυτή τη δουλειά γιατί στην αρχή της εγκυμοσύνης ήμουν και εγώ άνεργη αλλά λίγο τα χρήματα της εξωσωματικής, λίγο οι εγχειρήσεις και η κλινική από το ατύχημα που έπαθε ο άντρας μου πελαγωσα αλλά πραγματικά υγεία να έχουμε εμείς και τα μωράκια μας και όλα τα υπόλοιπα θα έρθουν, ας είμαστε αισιόδοξοι.. το καλό είναι ότι δουλεύω εξ αποστάσεως οπότε δεν κουράζομαι πολύ απλά είναι λίγο πιεστικη τώρα η κατάσταση μέχρι να βγω σε άδεια.. αλλά τώρα πλησιάζει η ώρα να ασχοληθώ αποκλειστικά με τον μπέμπη μου και είμαι πολύ χαρούμενη γιαυτο..❤️

Ευχαριστώ σαντουλι μου!!! Ναι ρε συ αυτό το άγχος είναι άλλο πράγμα. Ξεκινάει η αδερφή μου μετά από δύο μέρες ο αδερφός μου και μετά από δύο μέρες ο μπαμπάς μου!!! Τα εγκεφαλικά το ένα πίσω από το άλλο... 😁😁😁 Αλλά δόξα τω θεώ... Ρε συ δεν είναι μόνο το οικονομικό, που είναι σημαντικό,ειδικά όταν συμβαίνουν και αυτά τα απρόοπτα, όπως στην περίπτωση σας, είναι και θέμα ψυχολογίας η δουλειά. Εγώ με θυμάμαι να δουλεύω από πάντα και πάντα με κόσμο και τώρα ξαφνικά κάθομαι όλη μέρα μόνη στο σπίτι και το μόνο που κάνω είναι δουλειές του σπιτιού. Δεν λέω είναι βκαι αυτό σημαντικό αλλά και νιώθω ότι έχει πέσει όλο το βάρος πάνω στον Χρηστάκο και στεναχωριέμαι λίγο. Ίσως φταίει και το πρότυπο της μαμάς μου τι να πω. 

Εύχομαι να το ευχαριστηθεις όσο δεν πάει... Να κάνεις οτιτ δεν προλαβαινες μέχρι τώρα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Sandyb είπε:

Θα δω πως θα το κάνω.. πάντως σήμερα του ψωνίσαμε τελικά του μπέμπη μας.. βασικά τα παραγγείλαμε γιατί θα αργήσουν λίγο να μας έρθουν.. διαλέξαμε την κούνια μας και το καρότσι το οποίο με ξετρελανε πραγματικά.. τέλειο!! Πήραμε τελικά το inglesina aptica quattro που λέγαμε με την καλή μου @Princess28 και είχε πολύ δίκιο που μου είπε ότι είναι πολύ καλό..εσείς πήγατε και σήμερα γιατρό? Πως πήγε?

Με γειά σας αγάπη μου!!! Καλές βόλτες με την κατοτσαρα και καλούς υπνους στην κούνια σας!!! 

στις πριν 14 ώρες, ο/η Sandyb είπε:

Α εννοείται θα είναι βοηθητικό!! Λατρεύω μάρσιπο και σίγουρα θα πάρω.. εχω ήδη αρχίσει να κοιταζω και είμαι σε φάση να διαλέξω ποιο να παραγγείλω.. εσύ έχεις αγοράσει ήδη? Ποιο λες?

Εμένα μου έδωσε ένα μάρσιπο η κουνιάδα μου chicco και είναι για μικρά μωράκια, αλλά παρόλο που μου αρέσουν πολύ πολύ τα μάρσιπο φοβάμαι λίγο μήπως δεν είναι άνετα τα μικρουλια. Από πόσο μηνών μπορούν να χρησιμοποιηθούν;

στις πριν 13 ώρες, ο/η Sandyb είπε:

Κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι? Έχετε συζητήσει όλες πλέον με τους γιατρούς σας πως θα γεννήσετε? Εγώ είμαι 30 εβδομάδων πλέον και δεν έχουμε συζητήσει και πολύ γιαυτο το θέμα ακομα.. μήπως παραειμαστε χαλαροί? Επίσης όσες κάνετε αντιπηκτικες σας έχουν πει τίποτα για προγραμματισμένη καισαρική?

33+4 σήμερα και δεν έχουμε συζητήσει τίποτα ακόμα. Και η δική μου η γυναικολόγος είναι υπέρ του φυσιολογικού τοκετού, και από την στιγμή που δεν υπάρχει κανένα θέμα με την μπέμπα δεν ξέρω αν χρειάζεται να το συζητήσουμε κι όλας. Γιατί κι εγώ φυσιολογικά θέλω να γεννήσω. Αυτό που σκέφτομαι και θα το συζητήσω στο επόμενο ραντεβού είναι το θέμα του επισκληριδιου. Δεν ξέρω αν θέλω να κάνω ή όχι. Εσείς πάνω σε αυτό το κομμάτι τι θα κάνετε; @Princess28 εσύ την προηγούμενη φορά έκανες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Κουνελακι36 είπε:

Κοριτσάκι μου, περαστικουλια στους δικούς σου, χαίρομαι πάρα πολύ που το πέρασαν στο πόδι.. για τα λευτα μην αγχώνεσαι αγάπη μου.. να σου θυμίσω ότι τον άντρα μου τον απέλυσαν με το που έμαθαν ότι είμαι έγκυος, και περνει ανεργία και κάποιες συνεδρίες ( αφού είναι ψυχοθεραπευτής κανονικά) αλλά μην φανταστείς πολλά πράγματα κ κυρίως διαδυκτιακα, γιατί δεν έχει ανοίξει γραφείο αλλά και με τον κορονοιο φοβόμαστε.. από μια δουλειά που περίμενε τον Γενναρη ακόμα περιμένει γιατί δεν έχει ανοίξει ακόμα η δουλειά, και εγώ από τον ΕΦΚΑ λευτα δεν βλέπω.. και έχουμε περάσει δύσκολα τόσο καιρό με εξετάσεις κ γιατρούς και οοοτι έχουμε πάρει για το μωρό, είναι από τη μάνα μου και τους γονείς του άντρα μου.. και φυσικά τα βασικα.. ψυχολογικά το διαχειριζόμαστε καλά ( τις περισσότερες φορές) γιατί έχοντας χάσει 2 μωράκια, λέμε να βγει γερό το μωρό και να είμαστε καλά εμείς και όολα θα γίνουν.. όπως γίνονται τόσα χρόνια!! 🥰 

Να σαι καλά κοριτσάκι μου!!! 

Πωωωω το είχα ξεχάσει αυτό. Ρε συ εξωφρενικό πάλι νευρίασα που το θυμήθηκα. Συγχαρητήρια για το κουράγιο σας και την αισιοδοξία σας. Είμαστε όλοι πάνω κάτω στην ίδια θέση από ότι καταλαβαίνω. Ναι κι εγώ όταν με παίρνει από κάτω λέω στον εαυτό μου μην είσαι ηλίθια το μόνο που πρέπει να σε νοιάζει είναι το μωράκι σου να είναι καλά και όλα τα άλλα φτιάχνουν. Και μετά το συζητάω με τον άντρα μου, ο οποίος είναι πιο χαλαρός δεν έχει και τις ορμόνες της εγκυμοσύνης οπότε τα βλέπει όλα καθαρά και με ησυχάζει βρίσκουμε λύσεις εναλλακτικές οπότε το ξεπερνάω και εγώ!!! 😍😍😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρε σεις τι χαμουλη κάνατε εδώ; 😂😂😂 Πήραν τα πληκτρολόγια φωτιά 🔥🔥🔥??? Δεν προλάβαινα να διαβάζω 😂😂😂 πολύ ωραία είναι έτσι, αλλά εγώ μπαίνω πάντα άλλες ώρες..  

Βρήκα αυτό το σάιτ με πιτζάμες για εγκύους και μου φάνηκαν νορμάλ τιμές εγώ από εδώ θα παραγγείλω. https://www.casualo.gr/category/egkymosyni/nychtika-egkymosynis/

@Κουνελακι36 έχω το ίδιο θέμα φίλη μου όλο μου είναι μακρυά 😂😂😂 αλλά στο νυχτικό δεν με πολύ νοιάζει... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Διόνη είπε:

@Lucky39τώρα είδα και τα άλλα μηνυματακια σου!!! Αχχαχα άσε γέλιο με την κουνουπιέρα αυτή είναι μια από αυτές που δεν πάνε στην κούνια αλλά στο δωμάτιο είναι σα σκηνή αλλά λέγεται κουνουπιέρα .... τελοσπαντων εννοείται πως τα άκουσα από τον άντρα μου και το άφησα στην άκρη...μα έχεις δίκιο !!! Διαφήμιση μου το πέταξε!!! Εμείς επηρεαζόμαστε ρε παιδί μου!!!!! Είμαστε τώρα και σε φάση αγορών!!! Τελοσπαντων!! Χαχαχαχα 🤣

 

@Sandyb διάβασα και τα υπόλοιπα μηνύματα σου ...αρχικά κορίτσι μου με γεια!!!! Αχ πρέπει να είναι τέλειο αυτό το καρότσι το έχει πει διεξοδικά η πρινσες !!! Με γεια και πάλι με γεια να το ευχαριστηθεί ο μπεμπακος!! 

Θα πάρετε μάρσιπο κορίτσια ε;;; Το σκεφτόμουν κι εγώ...λένε δημιουργεί και ωραίο δεσιμο στο παιδί και τον γονέα!! Θα Μ άρεσε να το βάζει κι ο άντρας μου !! Είναι πολύ γλυκό!! 

Τελοσπαντων για το θέμα των αντιπηκτικών συμβουλεύουν κατευθείαν το γιατρό....υπάρχει δυσκολία...αλλά σου λέω τι μου είπε ο δικός μου ρυθμίζεται...υπάρχουν τρόποι...κρίμα είναι να το προκαταβάλεις....φυσικά εάν θες προγραμματισμένη μαζί σου είμαι ...ο,τι σου βγει !! 

@Princess28 κι εγώ πιστεύω θα πάω νωρίτερα... Ίσως όχι για την καισαρική αλλά γιατί μου άλλαξαν και την ημερομηνία την τελική οπότε αν όλα πάνε καλά μέχρι 20 Μάρτη πιστευω θα έχει βγει το μωρο! Χαχαχαχαα υγιής ανταγωνισμός πάντως!! Ωστόσο είσαι και δευτερότοκος πια! Για να δούμε! Τι ωραία όμως που θα περιμένετε τη μικρούλα με φυσιολογικό!!!για να δούμε λοιπόν ποτέ θα έρθει! Για τον τράχηλο σου απάντησα και στην ομάδα εγώ! 😉 Δεν ξέρω βέβαια και πολλά....

 

@Κουνελακι36ενα μεγάλο φιλί 😘 και μια μεγάλη αγκαλιά  σας στέλνω και στους δύο!! Για τον αγώνα που κάνετε την αγωνία που περνάτε και την αισιοδοξία που έχετε! Το μωράκι σας κρατά έτσι και μπροστά σε αυτό όλα τα άλλα γινονται!! 💓💓💓💓 Θα έρθουν καλές μέρες!! ♥️

Μαρσιπο εγώ θα πάρω γιατι με τα 2 μωρά δε θα ναι εύκολο όταν είμαι μόνη μου!! Και αυτός που είχαμε στο πρώτο δε με βόλεψε, τον επαιρνε συνέχεια ο αντρας μου εγω 1-2 φορες με το ζόρι να τον εβαλα!! Οπότε θέλω τώρα να πάρω κάποιον να με βολέψει!!🥰

Χαχα για την γέννα ούτως ή άλλως πάω με τις μανούλες Μαρτίου οπότε είμαστε από τις τελευταίες😆 Ωστόσο ενώ εχουμε μαζί τελική είχα την αίσθηση ότι εσένα θα σε αφηνε το πολύ μέχρι 36-37 εβδ..Οπότε θα πας αρκετά νωρίτερα…ενώ εγώ δε ξερω καθόλου πότε θα αποφασίσει να βγει η μικρή, απλά υποθέσεις κάνουμε..😄 λένε τα δεύτερα βγαίνουν πιο γρήγορα, για να δούμε..! Η αλήθεια είναι ότι θα ζοριστώ όταν βγει, οπότε όσο είναι μέσα καλά είναι..πάω όπου θέλω κάνω ό,τι θέλω.δηλαδή τώρα που κοντεύει ο καιρός δε θέλω κ πολύ να γεννήσω…αλλά από την άλλη είναι κ ο ενθουσιασμός εννοείται!!αλλά ας κάτσει κι άλλο, θα περάσει ο καιρός ούτως ή άλλως λίγο έμεινε💓💓 Θέλω σίγουρα να περάσω τις 37-38 να μη μπει θερμοκοιτίδα..κ μετά όποτε θέλει εκείνη!💓🌸 Απλά επειδή ανοίξαμε και μια επιχείρηση τώρα χρειάζομαι λίγο χρόνο να ασχοληθώ με αυτό, και ήδη με ένα δε μπορώ, κ πάει κ παιδικό..γι’αυτό λέω ας κάτσει τώρα όσο θέλει κατάλαβες😆 γενικά όποτε θέλει ας βγει..όπως καταλαβαίνεις είμαι πολύ αποφασιστική ούτε εγώ δε ξέρω τι θέλω 😂🤣🤣 Εσένα σου είπε τελικά ο γιατρός ότι θα σε αφησει μέχρι τέλους δηλαδή;; Γιατι είχα καταλαβει ότι δε θέλετε να ταλαιπωρήσετε τη μήτρα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η Dreamer1 είπε:

Τι ωραία ολόκληρο αντράκι έγινε κι ο δικός σου!!! 😂😂😂 Χαίρομαι πολύ που όλα πάνε καλά!!! 

Εμένα μου φάνηκε αιώνας η εγκυμοσύνη αν και πέρασα πάρα πολύ ωραία! Αλλά θες οι πολλές ώρες που ήμουν μόνη μου; Θες το ότι είχα τελείως διαφορετική ζωή πριν την εγκυμοσύνη μου φάνηκε πραγματικά πολυ μεγάλο διάστημα. Υπέροχο βέβαια γιατί το έζησα  και με το παραπάνω!!! Αλλά τώρα ανυπομονώ και εγώ αλλά και ο άντρας μου θέλουμε τόσο πολύ να την πάρουμε αγκαλιά. Σκέψου ότι έχουμε κρεμάσει σε όλο το σπίτι τους υπερήχους για να την βλέπουμε συνέχεια. 

Πολύ καλά έκανες και παραιτήθηκε αφού ήσουν μέσα στο άγχος γιατί αυτό μακροπρόθεσμα μόνο κακό θα μπορούσε να σου κάνει. Έχεις απόλυτο δίκιο και εγώ όταν τα ξανά σκέφτομαι εκεί καταλήγω μόνο υγεία αυτό είναι το πιο πολύτιμο αγαθό για τον άνθρωπο... τέλειο αυτό από την Βίβλο της εγκυμοσύνης! Τροφή, αγάπη και ζέστη πόσο απλά και πόσο ευτυχισμένο νιώθει ένα μωρό μόνο με αυτά!!! 

Ε ρε αυτές οι μανουλες τι βράχοι είναι ρε συ! Περαστικά να είναι για όλους και μακάρι όλοι να το περνάνε στο πόδι!!! 

Ισχύει το μόνο που δεν λείπει ποτέ από το σπιτάκι μας είναι νη αγάπη πάντα υπάρχει άφθονη. Έχω καταλάβει ότι όταν αγαπάς τον άλλον πραγματικά και εκείνος το ίδιο όλα λύνονται μαγικα!!! 😍😍😍

Ααααα!!! Τέλεια υπέροχα όλα!!! Εμένα τελευταία φορά που μετρήσαμε τον τράχηλο ήταν 2,4εκ! Ε-ε-ερχεται το μπεμπακι μας χαχαχαχ τέλεια κοίτα από όσο ξέρω μετά την πρώτη εγκυμοσύνη οι επόμενες έρχομαι πιο γρήγορα! 💋💋💋💋💋

Ευχαριστώ σαντουλι μου!!! Ναι ρε συ αυτό το άγχος είναι άλλο πράγμα. Ξεκινάει η αδερφή μου μετά από δύο μέρες ο αδερφός μου και μετά από δύο μέρες ο μπαμπάς μου!!! Τα εγκεφαλικά το ένα πίσω από το άλλο... 😁😁😁 Αλλά δόξα τω θεώ... Ρε συ δεν είναι μόνο το οικονομικό, που είναι σημαντικό,ειδικά όταν συμβαίνουν και αυτά τα απρόοπτα, όπως στην περίπτωση σας, είναι και θέμα ψυχολογίας η δουλειά. Εγώ με θυμάμαι να δουλεύω από πάντα και πάντα με κόσμο και τώρα ξαφνικά κάθομαι όλη μέρα μόνη στο σπίτι και το μόνο που κάνω είναι δουλειές του σπιτιού. Δεν λέω είναι βκαι αυτό σημαντικό αλλά και νιώθω ότι έχει πέσει όλο το βάρος πάνω στον Χρηστάκο και στεναχωριέμαι λίγο. Ίσως φταίει και το πρότυπο της μαμάς μου τι να πω. 

Εύχομαι να το ευχαριστηθεις όσο δεν πάει... Να κάνεις οτιτ δεν προλαβαινες μέχρι τώρα... 

Κορίτσι μου κ μόνο τόση θετική ενέργεια που υπάρχει από μεριά σου σίγουρα θα έχει άφθονη αγάπη το σπίτι σας☺️😄🤗 Αυτό το έχω δει κι εγώ που λες, λύνονται όλα μαγικά όταν υπάρχει πραγματική αγάπη στο ζευγάρι κ προσπαθούν κ οι δύο για το καλύτερο💕💕🥰

Αχ 2,4 ε; Κοντά ήταν κι εσένα. Πότε σε μέτρησε;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η Dreamer1 είπε:

Με γειά σας αγάπη μου!!! Καλές βόλτες με την κατοτσαρα και καλούς υπνους στην κούνια σας!!! 

Εμένα μου έδωσε ένα μάρσιπο η κουνιάδα μου chicco και είναι για μικρά μωράκια, αλλά παρόλο που μου αρέσουν πολύ πολύ τα μάρσιπο φοβάμαι λίγο μήπως δεν είναι άνετα τα μικρουλια. Από πόσο μηνών μπορούν να χρησιμοποιηθούν;

33+4 σήμερα και δεν έχουμε συζητήσει τίποτα ακόμα. Και η δική μου η γυναικολόγος είναι υπέρ του φυσιολογικού τοκετού, και από την στιγμή που δεν υπάρχει κανένα θέμα με την μπέμπα δεν ξέρω αν χρειάζεται να το συζητήσουμε κι όλας. Γιατί κι εγώ φυσιολογικά θέλω να γεννήσω. Αυτό που σκέφτομαι και θα το συζητήσω στο επόμενο ραντεβού είναι το θέμα του επισκληριδιου. Δεν ξέρω αν θέλω να κάνω ή όχι. Εσείς πάνω σε αυτό το κομμάτι τι θα κάνετε; @Princess28 εσύ την προηγούμενη φορά έκανες;

Ναι έκανα!! Έλεγα στο γιατρό ότι σκεφτόμουν κι εγώ να μην κάνω και γέλαγε😄 αλλά έκανα και πρόκληση που δεν αντέχεται, οπότε δεν είμαι μέτρο σύγκρισης😆 Όσο και να υπέφερα την πρώτη φορά, τώρα πάλι το σκέφτομαι μήπως δεν κάνω..αν ξεκινήσει μόνος του ο τοκετός εννοείται..με πρόκληση θα έκανα σίγουρα επισκληρίδιο..αλλά φυσιολογικά λένε ότι αντέχονται οι πόνοι..ξέρω γω;😅

Απλά τη φοβάμαι εγώ λίγο γιατί είχα και μια επιπλοκή με την επισκληρίδιο και μου έπεσε η πίεση κ μου έβαζαν φάρμακα μετά κ δεν ανέβαινε κλπ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Dreamer1 είπε:

Ρε σεις τι χαμουλη κάνατε εδώ; 😂😂😂 Πήραν τα πληκτρολόγια φωτιά 🔥🔥🔥??? Δεν προλάβαινα να διαβάζω 😂😂😂 πολύ ωραία είναι έτσι, αλλά εγώ μπαίνω πάντα άλλες ώρες..  

Βρήκα αυτό το σάιτ με πιτζάμες για εγκύους και μου φάνηκαν νορμάλ τιμές εγώ από εδώ θα παραγγείλω. https://www.casualo.gr/category/egkymosyni/nychtika-egkymosynis/

@Κουνελακι36 έχω το ίδιο θέμα φίλη μου όλο μου είναι μακρυά 😂😂😂 αλλά στο νυχτικό δεν με πολύ νοιάζει... 

πολύ ωραίο το σαιτ που μας έστειλες!! Ευχαριστούμε😀😀

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Princess28 είπε:

Κορίτσι μου κ μόνο τόση θετική ενέργεια που υπάρχει από μεριά σου σίγουρα θα έχει άφθονη αγάπη το σπίτι σας☺️😄🤗 Αυτό το έχω δει κι εγώ που λες, λύνονται όλα μαγικά όταν υπάρχει πραγματική αγάπη στο ζευγάρι κ προσπαθούν κ οι δύο για το καλύτερο💕💕🥰

Αχ 2,4 ε; Κοντά ήταν κι εσένα. ότε σε μέτρησε;;

Τελευταία φορά με μέτρησε 8/2 32+2 ήμουν και είχε πει ότι είναι πολύ καλά για τον μήνα και την εβδομάδα που ήμουν τώρα θα πάω τέλη του μήνα ξανά. Λογικο δεν είναι να μειώνεται; Δεν ξέρω κι όλας. Σίγουρα θα είναι μετά τις 37 ρε συ μην το σκέφτεσαι αυτό αν και νομίζω ότι αφού είναι πάνω από 2 κιλά ήδη και στις 36 που λέει ο λόγος να βγει, μπορεί να μην μπει θερμοκοιτίδα, δεν έχει να κάνει και με τα κιλά του μωρού ή κάνω λάθος; 

Εγώ το σκέφτομαι γιατί το επισκληριδιο, γιατί από τις εμπειρίες που έχω ακούσει μου φαίνεται ότι είναι περιττό σε κάποιες περιπτώσεις. Μέχρι στιγμής είμαι στο δεν θέλω, τώρα όταν έρθει η ώρα θα δείξει. 

Το έχω ακούσει κι εγώ ότι με πρόκληση πονάς πιο πολύ. Από την μαμά μου που ξέρω τα αδέρφια μου τα γέννησε χωρίς επισκληριδιο και δεν κατάλαβε κάτι. Μου είπε κι όλας ότι υπήρχαν φορές που στην περίοδο πονούσε πιο πολύ από ότι στην γέννα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Princess28 είπε:

Μαρσιπο εγώ θα πάρω γιατι με τα 2 μωρά δε θα ναι εύκολο όταν είμαι μόνη μου!! Και αυτός που είχαμε στο πρώτο δε με βόλεψε, τον επαιρνε συνέχεια ο αντρας μου εγω 1-2 φορες με το ζόρι να τον εβαλα!! Οπότε θέλω τώρα να πάρω κάποιον να με βολέψει!!🥰

Χαχα για την γέννα ούτως ή άλλως πάω με τις μανούλες Μαρτίου οπότε είμαστε από τις τελευταίες😆 Ωστόσο ενώ εχουμε μαζί τελική είχα την αίσθηση ότι εσένα θα σε αφηνε το πολύ μέχρι 36-37 εβδ..Οπότε θα πας αρκετά νωρίτερα…ενώ εγώ δε ξερω καθόλου πότε θα αποφασίσει να βγει η μικρή, απλά υποθέσεις κάνουμε..😄 λένε τα δεύτερα βγαίνουν πιο γρήγορα, για να δούμε..! Η αλήθεια είναι ότι θα ζοριστώ όταν βγει, οπότε όσο είναι μέσα καλά είναι..πάω όπου θέλω κάνω ό,τι θέλω.δηλαδή τώρα που κοντεύει ο καιρός δε θέλω κ πολύ να γεννήσω…αλλά από την άλλη είναι κ ο ενθουσιασμός εννοείται!!αλλά ας κάτσει κι άλλο, θα περάσει ο καιρός ούτως ή άλλως λίγο έμεινε💓💓 Θέλω σίγουρα να περάσω τις 37-38 να μη μπει θερμοκοιτίδα..κ μετά όποτε θέλει εκείνη!💓🌸 Απλά επειδή ανοίξαμε και μια επιχείρηση τώρα χρειάζομαι λίγο χρόνο να ασχοληθώ με αυτό, και ήδη με ένα δε μπορώ, κ πάει κ παιδικό..γι’αυτό λέω ας κάτσει τώρα όσο θέλει κατάλαβες😆 γενικά όποτε θέλει ας βγει..όπως καταλαβαίνεις είμαι πολύ αποφασιστική ούτε εγώ δε ξέρω τι θέλω 😂🤣🤣 Εσένα σου είπε τελικά ο γιατρός ότι θα σε αφησει μέχρι τέλους δηλαδή;; Γιατι είχα καταλαβει ότι δε θέλετε να ταλαιπωρήσετε τη μήτρα

Λοιποοοοον ο γιατρός με πάει κάπως όσο αντέχω! Δηλαδή κοιτάζει από κάτω και βλέπει τους πεσσούς...αν είναι σαν την προηγούμενη φορά λέει καλά είμαστε ...αν τους δει να κατεβαίνουν λέει πιέζει το μωρό άρα να μην πιέστω εγώ! Αυτό έχω καταλάβει...όταν είχα πάει 31η εβδομάδα μου είπε φτάσαμε ως εδώ τώρα κυνηγάμε τις 35. 

Χτες και σήμερα έκανα τις ενέσεις κορτιζόνης....έρχεται χτες μέσα και μου λέει : για δύο βδομάδες οι ενέσεις κι αν περασουμε τις 37 είμαστε καλά!!! Του λέω γιατρέ νιώθω ότι θα τα καταφέρω ...μου λέει αυτό θέλουμε εάν κάτσει μου λέει μέχρι 37 -38 δεν θα την πάρουμε νωρίτερα!!! Φαντάσου με τη νέα Πητ είμαι 35 εβδομάδες τώρα... Γι αυτό υπολογίζω μέχρι 20 Μάρτη πολύ  χοντρικά....αν με ρωτάς πιστεύω θα είναι γύρω στις 15 αλλά δεν μπορώ να προβλέψω...πάντως τα νερά δε νομίζω να σπάσουν....πιστεύω ο γιατρός θα έχει προλάβει να με προγραμματίσει για καισαρική! Με λίγα λόγια έχω κάνει κατόρθωμα πρινσενσακι...η άλλη γιατρός μου μιλούσε για έβδομο μήνα...έπαθα ότι έπαθα και παρόλα αυτά έφτασα ως τέλος 8ου...άλλο λίγο να κρατηθώ γιατί κι εγώ δε θέλω ούτε λίγο να είναι στη θερμοκοιτίδα...

Όμως με τις ενέσεις νιώθω σιγουριά σήμερα.... Ο,τι είναι να γίνει θα γίνει! 💓

Για τη δικιά σου είμαι σίγουρη ότι θα έρθει την ώρα που πρέπει! Δε θα έρθει νωρίτερα! Όπως φαίνεται από το μήκος της ντριμερ μας κι ο δικός σου είναι καλός αν τους συγκρινουμε!!! Εγώ δεν έχω εικόνα...τον κοιτάζει αλλά δεν μου λέει!!! Όμως επειδή κατάλαβα είστε στο πόδι και στο τρέξιμο με τη νέα επιχειριση μήπως να μην κουραζεσαι πολύ...;;;;είναι πράγματα που μπορεί να κάνει μόνο ο άντρας σου;;;; Κι εσύ να κάνεις κάποια από το σπίτι διαδικτυακά.... Πρόσεξε βρε κορίτσι μου να μην κουραζεσαι...♥️ Χαχαχαχαχ λογικό τώρα να την θες και μέσα!!! Με τόσα τρεξίματα!!!! Θα προσαρμοστείτε όμως μετά!!! Είμαι σίγουρη!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Dreamer1 είπε:

Τελευταία φορά με μέτρησε 8/2 32+2 ήμουν και είχε πει ότι είναι πολύ καλά για τον μήνα και την εβδομάδα που ήμουν τώρα θα πάω τέλη του μήνα ξανά. Λογικο δεν είναι να μειώνεται; Δεν ξέρω κι όλας. Σίγουρα θα είναι μετά τις 37 ρε συ μην το σκέφτεσαι αυτό αν και νομίζω ότι αφού είναι πάνω από 2 κιλά ήδη και στις 36 που λέει ο λόγος να βγει, μπορεί να μην μπει θερμοκοιτίδα, δεν έχει να κάνει και με τα κιλά του μωρού ή κάνω λάθος; 

Εγώ το σκέφτομαι γιατί το επισκληριδιο, γιατί από τις εμπειρίες που έχω ακούσει μου φαίνεται ότι είναι περιττό σε κάποιες περιπτώσεις. Μέχρι στιγμής είμαι στο δεν θέλω, τώρα όταν έρθει η ώρα θα δείξει. 

Το έχω ακούσει κι εγώ ότι με πρόκληση πονάς πιο πολύ. Από την μαμά μου που ξέρω τα αδέρφια μου τα γέννησε χωρίς επισκληριδιο και δεν κατάλαβε κάτι. Μου είπε κι όλας ότι υπήρχαν φορές που στην περίοδο πονούσε πιο πολύ από ότι στην γέννα. 

Εγώ με την θερμοκοιτίδα έχω καταλάβει ότι αν περάσει τα δύο κιλά αλλά είναι στον 8ο μήνα στο βάζουν λίγο για τα πνευμόνια του γιατί δεν είναι πλήρως ωριμασμενα..αλλά αν έχουν ωριμάσει δεν στο βάζουν....αυτό είχα καταλάβει εγώ αλλά μπορεί να κάνω και λάθος 🤷🤷🤷

Εντωμεταξύ...για την επισκληριδιο όταν νοσηλεύτηκα στην αρχή της κύησης ήμουν στο ίδιο δωμάτιο με κοπέλα που γέννησε με επισκληριδιο φυσιολογικα και μου είπε ότι η ίδια πάταγε ένα κουμπί και κατέβαινε το φάρμακο της επισκληριδιου ...ισχύει αυτό;;;;; Και ότι όταν το πάταγε σταμάταγαν οι πόνοι αλλά καθυστερούσε η ίδια τον τοκετό της και έλεγε της έλεγε ο γιατρός να μην το πατάει πολυ.. Και εδώ έρχομαι και λέω στην καισαρική με επισκληριδιο μια ένεση στην πλάτη δε σου κάνουν??...κι υποτίθεται δε νιώθεις τιποταυ....τι κουμπιά πάταγε αυτή ??? 🤷🤷🤷 Δεν έχω καταλάβει!! 

Κάτσε τώρα θα πέσει γκουγκλαρισμα 🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Dreamer1 είπε:

Τελευταία φορά με μέτρησε 8/2 32+2 ήμουν και είχε πει ότι είναι πολύ καλά για τον μήνα και την εβδομάδα που ήμουν τώρα θα πάω τέλη του μήνα ξανά. Λογικο δεν είναι να μειώνεται; Δεν ξέρω κι όλας. Σίγουρα θα είναι μετά τις 37 ρε συ μην το σκέφτεσαι αυτό αν και νομίζω ότι αφού είναι πάνω από 2 κιλά ήδη και στις 36 που λέει ο λόγος να βγει, μπορεί να μην μπει θερμοκοιτίδα, δεν έχει να κάνει και με τα κιλά του μωρού ή κάνω λάθος; 

Εγώ το σκέφτομαι γιατί το επισκληριδιο, γιατί από τις εμπειρίες που έχω ακούσει μου φαίνεται ότι είναι περιττό σε κάποιες περιπτώσεις. Μέχρι στιγμής είμαι στο δεν θέλω, τώρα όταν έρθει η ώρα θα δείξει. 

Το έχω ακούσει κι εγώ ότι με πρόκληση πονάς πιο πολύ. Από την μαμά μου που ξέρω τα αδέρφια μου τα γέννησε χωρίς επισκληριδιο και δεν κατάλαβε κάτι. Μου είπε κι όλας ότι υπήρχαν φορές που στην περίοδο πονούσε πιο πολύ από ότι στην γέννα. 

Ναι αλλά δεν έχει να κάνει κ με άλλα η θερμοκοιτίδα; Πχ για τα πνευμονάκια τους, τη σίτιση ή για τη θερμοκρασία τους..γιατί όσο πιο μικρά δε μπορούν να τη ρυθμίσουν..καλά δε έχω προοπτικές να γεννήσω πρόωρα ούτως ή άλλως, εκτός απροόπτου😆οπότε δεν το έχω σκεφτεί καν αυτό! 

Ο τράχηλος ναι μειώνεται όσο πάει η εγκυμοσύνη! Αλλά διάβασα σε ένα σαιτ το φυσιολογικό για 32-36 εβδ είναι 3-3.8 εκ, άρα φαντάζομαι για να μου είπε κ ο γιατρός ότι δε θα φτάσω τις 40 πάλι θα είναι λίγο πιο κοντός απόσο πρέπει! Δε ξέρω κι όλας βέβαια, κ ο γιατρός που ρώτησα δε μου είπε πόσο είναι το φυσιολογικό, μου λέει στην καθεμία είναι όσο είναι😅

Θα το δεις όταν γεννάς αν αντέχεις! Απλά να προσέξεις γιατί από ένα σημείο κ μετά δε μπορείς να κάνεις επισκληρίδιο κ θα πρέπει να το πας μέχρι τέλους φυσιολογικά μετά χαχα

Ναι σε εμάς δεν έκαναν επισκληριδιο γιατί μόλις είχε βγει τότε και κανείς δεν έκανε, δεν ήταν διαδεδομένο..ούτε η μαμά μου έκανε ούτε σε εμένα ούτε στην αδερφή μου..αλλά μετά λες αν μπορώ να μην πονάω γιατί να πονάω;😋

Κι εγώ δεν το έχω σκεφτεί, θα το δω εκείνη την ώρα πώς θα γεννήσω και ανάλογα..!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Διόνη είπε:

Εγώ με την θερμοκοιτίδα έχω καταλάβει ότι αν περάσει τα δύο κιλά αλλά είναι στον 8ο μήνα στο βάζουν λίγο για τα πνευμόνια του γιατί δεν είναι πλήρως ωριμασμενα..αλλά αν έχουν ωριμάσει δεν στο βάζουν....αυτό είχα καταλάβει εγώ αλλά μπορεί να κάνω και λάθος 🤷🤷🤷

Εντωμεταξύ...για την επισκληριδιο όταν νοσηλεύτηκα στην αρχή της κύησης ήμουν στο ίδιο δωμάτιο με κοπέλα που γέννησε με επισκληριδιο φυσιολογικα και μου είπε ότι η ίδια πάταγε ένα κουμπί και κατέβαινε το φάρμακο της επισκληριδιου ...ισχύει αυτό;;;;; Και ότι όταν το πάταγε σταμάταγαν οι πόνοι αλλά καθυστερούσε η ίδια τον τοκετό της και έλεγε της έλεγε ο γιατρός να μην το πατάει πολυ.. Και εδώ έρχομαι και λέω στην καισαρική με επισκληριδιο μια ένεση στην πλάτη δε σου κάνουν??...κι υποτίθεται δε νιώθεις τιποταυ....τι κουμπιά πάταγε αυτή ??? 🤷🤷🤷 Δεν έχω καταλάβει!! 

Κάτσε τώρα θα πέσει γκουγκλαρισμα 🤣🤣

Εγω ξερωτ ότι σου βάζουν ένα σωληνάκι εύκαμπτο σε κάποιο σπόνδυλο και μετά είναι σαν τον ορό το αφήνουν και να κάνει δουλειτσα. Για κουμπιά κλπ πρώτη φορά ακούω και γενικά με το θέμα είμαι πολύ άσχετη...  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Dreamer1 είπε:

Εγω ξερωτ ότι σου βάζουν ένα σωληνάκι εύκαμπτο σε κάποιο σπόνδυλο και μετά είναι σαν τον ορό το αφήνουν και να κάνει δουλειτσα. Για κουμπιά κλπ πρώτη φορά ακούω και γενικά με το θέμα είμαι πολύ άσχετη...  

Λοιπόν! Γκουγκλαρα...έτσι όπως τα λες είναι..λέει στο φυσιολογικό σου βάζουν πιο μικρη δόση σε σχέση με καισαρική που καταλαβαίνεις και τα πόδια σου...στην καισαρική δεν καταλαβαίνεις...κι απλά αυτό που έλεγε είναι ότι κατά τη διάρκεια του φυσιολογικού μπορεί να στο χορηγήσουν με δόσεις.... Άρα ίσως αυτό εννοούσε αυτή....ίσως πάταγαν οι μαίες κουμπάκι -μαλλον εννοεί κάτι πάνω στο σωληνακι- όταν το ζητάγε κι έπεφτε το φάρμακο! Βέβαια εσείς που θα γεννήσετε με φυσιολογικό ρωτήστε το γιατρό να σας εξηγήσει ακριβώς για το επισκληριδιο τη διαδικασία...

Την τρίτη έχω πάλι ραντεβού θα τον ρωτήσω κι εγώ για την καισαρική να μου κάνει επισκληριδιο...!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Ναι αλλά δεν έχει να κάνει κ με άλλα η θερμοκοιτίδα; Πχ για τα πνευμονάκια τους, τη σίτιση ή για τη θερμοκρασία τους..γιατί όσο πιο μικρά δε μπορούν να τη ρυθμίσουν..καλά δε έχω προοπτικές να γεννήσω πρόωρα ούτως ή άλλως, εκτός απροόπτου😆οπότε δεν το έχω σκεφτεί καν αυτό! 

Ο τράχηλος ναι μειώνεται όσο πάει η εγκυμοσύνη! Αλλά διάβασα σε ένα σαιτ το φυσιολογικό για 32-36 εβδ είναι 3-3.8 εκ, άρα φαντάζομαι για να μου είπε κ ο γιατρός ότι δε θα φτάσω τις 40 πάλι θα είναι λίγο πιο κοντός απόσο πρέπει! Δε ξέρω κι όλας βέβαια, κ ο γιατρός που ρώτησα δε μου είπε πόσο είναι το φυσιολογικό, μου λέει στην καθεμία είναι όσο είναι😅

Θα το δεις όταν γεννάς αν αντέχεις! Απλά να προσέξεις γιατί από ένα σημείο κ μετά δε μπορείς να κάνεις επισκληρίδιο κ θα πρέπει να το πας μέχρι τέλους φυσιολογικά μετά χαχα

Ναι σε εμάς δεν έκαναν επισκληριδιο γιατί μόλις είχε βγει τότε και κανείς δεν έκανε, δεν ήταν διαδεδομένο..ούτε η μαμά μου έκανε ούτε σε εμένα ούτε στην αδερφή μου..αλλά μετά λες αν μπορώ να μην πονάω γιατί να πονάω;😋

Κι εγώ δεν το έχω σκεφτεί, θα το δω εκείνη την ώρα πώς θα γεννήσω και ανάλογα..!

Ναι σίγουρα έχει να κάνει και με άλλα πράγματα αλλά όπως λες δεν υπάρχει περίπτωση να έρθει τόσο νωρίς. Και όπως σου είπα δεν έχω ιδέα από κάτι άλλες συζητήσεις που έχω διαβάσει με μανουλες σε δίδυμα που συνήθως γεννάνε πιο νωρίς είχα καταλάβει ότι αν είναι πάνω από δύο κιλά και δεν έχει άλλο θέμα δεν μπαίνει σε θερμοκοιτίδα. 

Ναι το έχω ακούσει αυτό μπορείς μέχρι κάποια συγκεκριμένη ώρα πριν.  θα φανεί γιατί θα έχω και άγχος σίγουρα που δεν είναι και πολύ καλός παράγοντας οπότε μπορεί να το κάνω κι εγώ. 😂😂😂 

Τον μικρό που τον είχες γεννήσει; Τώρα που θα πας;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Διόνη είπε:

Λοιπόν! Γκουγκλαρα...έτσι όπως τα λες είναι..λέει στο φυσιολογικό σου βάζουν πιο μικρη δόση σε σχέση με καισαρική που καταλαβαίνεις και τα πόδια σου...στην καισαρική δεν καταλαβαίνεις...κι απλά αυτό που έλεγε είναι ότι κατά τη διάρκεια του φυσιολογικού μπορεί να στο χορηγήσουν με δόσεις.... Άρα ίσως αυτό εννοούσε αυτή....ίσως πάταγαν οι μαίες κουμπάκι -μαλλον εννοεί κάτι πάνω στο σωληνακι- όταν το ζητάγε κι έπεφτε το φάρμακο! Βέβαια εσείς που θα γεννήσετε με φυσιολογικό ρωτήστε το γιατρό να σας εξηγήσει ακριβώς για το επισκληριδιο τη διαδικασία...

Την τρίτη έχω πάλι ραντεβού θα τον ρωτήσω κι εγώ για την καισαρική να μου κάνει επισκληριδιο...!!!

Ε ναι ρε συ τώρα να σε αφήσουν να πατάς μόνος σου κουμπιά για κάτι σημαντικό το θεωρώ λίγο υπερβολικό. 

Πάλι ραντεβού εσύ πουλάκι μου;;;; 😂😂 Εγώ την τρίτη θα την πάρω να κανονίσουμε το επόμενο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Dreamer1 είπε:

Ε ναι ρε συ τώρα να σε αφήσουν να πατάς μόνος σου κουμπιά για κάτι σημαντικό το θεωρώ λίγο υπερβολικό. 

Πάλι ραντεβού εσύ πουλάκι μου;;;; 😂😂 Εγώ την τρίτη θα την πάρω να κανονίσουμε το επόμενο. 

Έλα μου ντε κι εμένα μου φάνηκε περίεργο εκείνη τη στιγμή που μου το είπε!!! Τι να πω 🤣🤷🤷🤣🤷🤣

 

Άσε κάθε εβδομάδα μου είπε !!! Τώρα βέβαια νομίζω κι εσένα θα σε βάζει ανά διβδομαδο και μετά ανά μία!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Διόνη είπε:

Λοιποοοοον ο γιατρός με πάει κάπως όσο αντέχω! Δηλαδή κοιτάζει από κάτω και βλέπει τους πεσσούς...αν είναι σαν την προηγούμενη φορά λέει καλά είμαστε ...αν τους δει να κατεβαίνουν λέει πιέζει το μωρό άρα να μην πιέστω εγώ! Αυτό έχω καταλάβει...όταν είχα πάει 31η εβδομάδα μου είπε φτάσαμε ως εδώ τώρα κυνηγάμε τις 35. 

Χτες και σήμερα έκανα τις ενέσεις κορτιζόνης....έρχεται χτες μέσα και μου λέει : για δύο βδομάδες οι ενέσεις κι αν περασουμε τις 37 είμαστε καλά!!! Του λέω γιατρέ νιώθω ότι θα τα καταφέρω ...μου λέει αυτό θέλουμε εάν κάτσει μου λέει μέχρι 37 -38 δεν θα την πάρουμε νωρίτερα!!! Φαντάσου με τη νέα Πητ είμαι 35 εβδομάδες τώρα... Γι αυτό υπολογίζω μέχρι 20 Μάρτη πολύ  χοντρικά....αν με ρωτάς πιστεύω θα είναι γύρω στις 15 αλλά δεν μπορώ να προβλέψω...πάντως τα νερά δε νομίζω να σπάσουν....πιστεύω ο γιατρός θα έχει προλάβει να με προγραμματίσει για καισαρική! Με λίγα λόγια έχω κάνει κατόρθωμα πρινσενσακι...η άλλη γιατρός μου μιλούσε για έβδομο μήνα...έπαθα ότι έπαθα και παρόλα αυτά έφτασα ως τέλος 8ου...άλλο λίγο να κρατηθώ γιατί κι εγώ δε θέλω ούτε λίγο να είναι στη θερμοκοιτίδα...

Όμως με τις ενέσεις νιώθω σιγουριά σήμερα.... Ο,τι είναι να γίνει θα γίνει! 💓

Για τη δικιά σου είμαι σίγουρη ότι θα έρθει την ώρα που πρέπει! Δε θα έρθει νωρίτερα! Όπως φαίνεται από το μήκος της ντριμερ μας κι ο δικός σου είναι καλός αν τους συγκρινουμε!!! Εγώ δεν έχω εικόνα...τον κοιτάζει αλλά δεν μου λέει!!! Όμως επειδή κατάλαβα είστε στο πόδι και στο τρέξιμο με τη νέα επιχειριση μήπως να μην κουραζεσαι πολύ...;;;;είναι πράγματα που μπορεί να κάνει μόνο ο άντρας σου;;;; Κι εσύ να κάνεις κάποια από το σπίτι διαδικτυακά.... Πρόσεξε βρε κορίτσι μου να μην κουραζεσαι...♥️ Χαχαχαχαχ λογικό τώρα να την θες και μέσα!!! Με τόσα τρεξίματα!!!! Θα προσαρμοστείτε όμως μετά!!! Είμαι σίγουρη!!

Αχ Διονάκι μου να σου πω κάτι?? Κι εγώ νιώθω ότι θα τα καταφέρεις!!! Μου βγήκε μια αισιοδοξία έτσι όπως τα είπες τώρα και το ένστικτό μου λέει ότι όλα θα πάνε καλά!!!!! Νιώθω ότι θα φτάσεις τις 37-38 σίγουρα!!😍😍 Και μετά δε μας νοιάζει ούτως ή άλλως🤗

Εγώ ναι σίγουρα δε γεννάω πρόωρα..εκτός αν έρθει η μπέμπα μόνη της χαχα!! Απλά όταν μου λέει ότι θα έρθει νωρίτερα εννοούσε ότι δε θα περάσω τις 40 όπως στο πρώτο! Ότι έχει ήδη κοντύνει ο τράχηλος και δε θα φτάσω τις 40 αυτή τη φορά, αυτό μου είπε☺️ Κοίτα κ το Ναντινάκι μου είπε στην άλλη ομάδα ότι 34+4 ήταν 3εκ, άρα φαντάζομαι ότι έχει όντως κοντύνει για να μου πει αυτό κι ο γιατρός..Αλλά είμαστε στο τέλος οπότε δεν μας πειράζει! Όποτε θέλει εκείνη θα έρθει☺️

Μωρέ τα περισσότερα σε υπολογιστή είναι που θέλω να κάνω, απλά θέλω χρόνο και ηρεμία και όταν είναι το μωρό δε μπορώ γιατί ανεβαίνει συνέχεια πάνω μου και θέλει να πατάει κουμπιά!! Εγώ κουράζομαι από την άποψη αγκαλιές συνέχεια το μπέμπη, δουλειές, ψώνια σακούλες που κουβαλάω κλπ…αλλά εντάξει τώρα φτάσαμε στο τέλος!! Και δεν είμαι κ άνθρωπος που μπορεί να κάτσει σε ησυχία😄 κ στο Θοδωρή έτσι ήμουν, έπιπλα σήκωνα, σακούλες, δουλειές έκανα, απλά δεν είχα κ ένα μωρό να σηκώνω κ ήταν κ πρώτη γέννα.. Θα κοιτάξω να κάνω ό,τι μπορώ με τη δουλειά τώρα γιατί μετά μου φαίνεται βουνό με 2 μωρά..τώρα που φτάνει ο καιρός συνειδητοποίησα τι με περιμένει😅 χαχαχα… Αλλά θα προσαρμοστούμε όπως λες!!💕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η Διόνη είπε:

Εγώ με την θερμοκοιτίδα έχω καταλάβει ότι αν περάσει τα δύο κιλά αλλά είναι στον 8ο μήνα στο βάζουν λίγο για τα πνευμόνια του γιατί δεν είναι πλήρως ωριμασμενα..αλλά αν έχουν ωριμάσει δεν στο βάζουν....αυτό είχα καταλάβει εγώ αλλά μπορεί να κάνω και λάθος 🤷🤷🤷

Εντωμεταξύ...για την επισκληριδιο όταν νοσηλεύτηκα στην αρχή της κύησης ήμουν στο ίδιο δωμάτιο με κοπέλα που γέννησε με επισκληριδιο φυσιολογικα και μου είπε ότι η ίδια πάταγε ένα κουμπί και κατέβαινε το φάρμακο της επισκληριδιου ...ισχύει αυτό;;;;; Και ότι όταν το πάταγε σταμάταγαν οι πόνοι αλλά καθυστερούσε η ίδια τον τοκετό της και έλεγε της έλεγε ο γιατρός να μην το πατάει πολυ.. Και εδώ έρχομαι και λέω στην καισαρική με επισκληριδιο μια ένεση στην πλάτη δε σου κάνουν??...κι υποτίθεται δε νιώθεις τιποταυ....τι κουμπιά πάταγε αυτή ??? 🤷🤷🤷 Δεν έχω καταλάβει!! 

Κάτσε τώρα θα πέσει γκουγκλαρισμα 🤣🤣

Καλέ αλήθεια;; Τι κουμπί;; Εγώ όταν πέρναγε η επισκληριδιος φωνάζαμε τον αναισθησιολόγο και πέθαινα στον πόνο μέχρι να έρθει να μου ξανακάνει…χαχα..μακάρι να υπήρχε κουμπί κ σε εμάς!! Πού γέννησε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Dreamer1 είπε:

Ναι σίγουρα έχει να κάνει και με άλλα πράγματα αλλά όπως λες δεν υπάρχει περίπτωση να έρθει τόσο νωρίς. Και όπως σου είπα δεν έχω ιδέα από κάτι άλλες συζητήσεις που έχω διαβάσει με μανουλες σε δίδυμα που συνήθως γεννάνε πιο νωρίς είχα καταλάβει ότι αν είναι πάνω από δύο κιλά και δεν έχει άλλο θέμα δεν μπαίνει σε θερμοκοιτίδα. 

Ναι το έχω ακούσει αυτό μπορείς μέχρι κάποια συγκεκριμένη ώρα πριν.  θα φανεί γιατί θα έχω και άγχος σίγουρα που δεν είναι και πολύ καλός παράγοντας οπότε μπορεί να το κάνω κι εγώ. 😂😂😂 

Τον μικρό που τον είχες γεννήσει; Τώρα που θα πας;

Χαχαχα..θα το δεις τότε!!😆

Στο Ρέα γέννησα την πρώτη φορά, εκεί θα γεννήσω και τώρα!! Εσύ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Χαχαχα..θα το δεις τότε!!😆

Στο Ρέα γέννησα την πρώτη φορά, εκεί θα γεννήσω και τώρα!! Εσύ;

Εγώ στο Γένεσις θα πάω αλλά το "πρόβλημα" μου είναι ότι σήμερα μια κοπέλα που με ρώτησε πού θα γεννήσω και της είπα μου είπε να προσέχω πολύ εκεί γιατί λέει οι μαίες δεν φροντίζουν καθόλου καλά τα μωράκια και με έχει βάλει σε σκέψεις βέβαια δύο πολύ κοντινές μου που γέννησαν εκεί δεν είχαν κανένα πρόβλημα και ίσα ίσα ήταν πολύ ευχαριστημένες. Εσύ έχεις ακούσει τίποτα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Dreamer1 είπε:

Με γειά σας αγάπη μου!!! Καλές βόλτες με την κατοτσαρα και καλούς υπνους στην κούνια σας!!! 

Εμένα μου έδωσε ένα μάρσιπο η κουνιάδα μου chicco και είναι για μικρά μωράκια, αλλά παρόλο που μου αρέσουν πολύ πολύ τα μάρσιπο φοβάμαι λίγο μήπως δεν είναι άνετα τα μικρουλια. Από πόσο μηνών μπορούν να χρησιμοποιηθούν;

33+4 σήμερα και δεν έχουμε συζητήσει τίποτα ακόμα. Και η δική μου η γυναικολόγος είναι υπέρ του φυσιολογικού τοκετού, και από την στιγμή που δεν υπάρχει κανένα θέμα με την μπέμπα δεν ξέρω αν χρειάζεται να το συζητήσουμε κι όλας. Γιατί κι εγώ φυσιολογικά θέλω να γεννήσω. Αυτό που σκέφτομαι και θα το συζητήσω στο επόμενο ραντεβού είναι το θέμα του επισκληριδιου. Δεν ξέρω αν θέλω να κάνω ή όχι. Εσείς πάνω σε αυτό το κομμάτι τι θα κάνετε; @Princess28 εσύ την προηγούμενη φορά έκανες;

Για το μάρσιπο ανάλογα το συγκεκριμένο μάρσιπο και μοντέλο. Υπάρχουν κάποια που μπορούν να χρησιμοποιηθούν από 1 μηνός και άλλα από 3. Της chicco πρέπει να είναι καλά και ελεγμένα. Το σημαντικό που διάβαζα είναι να κοιτάνε προς τη μαμά τα μικρά γιατί αλλώς επιβαρύνεται η σπονδυλική τους στήλη που είναι ευαίσθητη στην αρχή. 

 

στις πριν 1 ώρα, ο/η Διόνη είπε:

Λοιποοοοον ο γιατρός με πάει κάπως όσο αντέχω! Δηλαδή κοιτάζει από κάτω και βλέπει τους πεσσούς...αν είναι σαν την προηγούμενη φορά λέει καλά είμαστε ...αν τους δει να κατεβαίνουν λέει πιέζει το μωρό άρα να μην πιέστω εγώ! Αυτό έχω καταλάβει...όταν είχα πάει 31η εβδομάδα μου είπε φτάσαμε ως εδώ τώρα κυνηγάμε τις 35. 

Χτες και σήμερα έκανα τις ενέσεις κορτιζόνης....έρχεται χτες μέσα και μου λέει : για δύο βδομάδες οι ενέσεις κι αν περασουμε τις 37 είμαστε καλά!!! Του λέω γιατρέ νιώθω ότι θα τα καταφέρω ...μου λέει αυτό θέλουμε εάν κάτσει μου λέει μέχρι 37 -38 δεν θα την πάρουμε νωρίτερα!!! Φαντάσου με τη νέα Πητ είμαι 35 εβδομάδες τώρα... Γι αυτό υπολογίζω μέχρι 20 Μάρτη πολύ  χοντρικά....αν με ρωτάς πιστεύω θα είναι γύρω στις 15 αλλά δεν μπορώ να προβλέψω...πάντως τα νερά δε νομίζω να σπάσουν....πιστεύω ο γιατρός θα έχει προλάβει να με προγραμματίσει για καισαρική! Με λίγα λόγια έχω κάνει κατόρθωμα πρινσενσακι...η άλλη γιατρός μου μιλούσε για έβδομο μήνα...έπαθα ότι έπαθα και παρόλα αυτά έφτασα ως τέλος 8ου...άλλο λίγο να κρατηθώ γιατί κι εγώ δε θέλω ούτε λίγο να είναι στη θερμοκοιτίδα...

Όμως με τις ενέσεις νιώθω σιγουριά σήμερα.... Ο,τι είναι να γίνει θα γίνει! 💓

Για τη δικιά σου είμαι σίγουρη ότι θα έρθει την ώρα που πρέπει! Δε θα έρθει νωρίτερα! Όπως φαίνεται από το μήκος της ντριμερ μας κι ο δικός σου είναι καλός αν τους συγκρινουμε!!! Εγώ δεν έχω εικόνα...τον κοιτάζει αλλά δεν μου λέει!!! Όμως επειδή κατάλαβα είστε στο πόδι και στο τρέξιμο με τη νέα επιχειριση μήπως να μην κουραζεσαι πολύ...;;;;είναι πράγματα που μπορεί να κάνει μόνο ο άντρας σου;;;; Κι εσύ να κάνεις κάποια από το σπίτι διαδικτυακά.... Πρόσεξε βρε κορίτσι μου να μην κουραζεσαι...♥️ Χαχαχαχαχ λογικό τώρα να την θες και μέσα!!! Με τόσα τρεξίματα!!!! Θα προσαρμοστείτε όμως μετά!!! Είμαι σίγουρη!!

Μπράβο Διόνη μου, πόσο καλά τα έχεις πάει πραγματικά!  Ο γιατρός σου πρέπει να σε έχει φωτογραφία και να σε δείχνει παράδειγμα στις άλλες εγκυούσες του!! 🤰

Για επόμενο μωράκι που έλεγες αλλού, και εγώ δε ξέρω αν θα έρθει για εμάς. Θα το ήθελα πολύ αλλά τον Σεπτέμβρη γίνομαι 40 (αν και νιώθω 25!!) και η ΑΜΗ μου πέρσι ήταν στα τάρταρα πριν αρχίσω να παίρνω αγωγή! Ας έρθει η μικρή μας με το καλό και βλέπουμε μετά. Αποδεικνύεται ότι όσο κι αν τα θέλουμε μερικά πράγματα, γίνονται όταν είναι να έρθει η ώρα τους!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Το ίδιο με πριν προς το παρόν καθε 3-4 βδομάδες παμε... Εγώ έχω πάρει και από τα δύο. Newborn και 1-3. Σε περίπτωση π βγει ψηλός 🤣 να είμαι προετοιμασμένη 
    • Κορίτσι μου λυπάμαι πολύ πραγματικά. Καλή ανάρρωση και σωματική και ψυχική και όλα θα πάρουν το δρόμο τους προς το καλύτερο να είσαι σίγουρη. Στην τελευταία μου αποβολή η γιατρός με έστειλε να κάνω εξετάσεις για θρομβοφιλία. Έχεις κάνει αντίστοιχες εξετάσεις; 
    • Καλησπέρα κι από μένα κορίτσια μου! Δε γράφω τακτικά αυτές τις μέρες γιατί βρισκόμαστε στον πυρετό των προετοιμασιών για τη βάπτιση όπου γίνομαι νονά ❤️ διαβάζοντας όμως τα μνμτα θέλω κι εγώ να στείλω ένα μήνυμα συμπαράστασης στα κορίτσια μου που έχουν πέσει: @anna30 πέρυσι ακριβώς 2 μήνες αφότου είχα αποβάλλει το 11εβ μωράκι μας, πήγα στη βάπτιση της κόρης μιας ξαδέρφης μου. Μια γειτόνισσα της που με ήξερε φατσικα μόνο, είχε το θάρρος τότε να μου πει "εσύ δε ζηλεύεις τώρα την ξαδέρφη σου που έχει δύο κορίτσακια; Δε θα θέλες ένα κι εσύ;". Νομίζω ήταν απ' τις χειρότερες ατάκες που είπε κανείς εκείνη την περίοδο του πένθους για μένα και το σύντροφό μου. Προφανώς αυτή η κυρία δε γνωρίζε τι μου συνέβαινε, αλλά αυτό δε δικαιολογεί το τι σκέφτηκε να μου πει. Όπως σου είπε η @Diwni εγώ εκείνη τη στιγμή αυτόματα βουρκωσα ενώ την κοίταζα στα μάτια. Κι απλά απομακρύνθηκα. Ίσως καταλάβε κι ένιωσε ασχημα, ίσως και θεώρησε ότι ήμουν απλώς αγενής. Δε με ενδιαφέρει καθόλου. Τι θέλω να σου πω Μ αυτό; Ο κόσμος θα λέει ο,τι βλακεία του κατέβει γιατί δε σκέφτεται πριν μιλήσει. Εσύ δε χρειάζεται ούτε να τους δικαιολογήσεις αλλά ούτε και να είσαι κάπως απέναντι τους. Ο,τι σου βγει. Αν έχεις το σθένος να τους βάλεις στη θέση τους, κάντο. Αν πάλι θέλεις να τους αγνοήσεις, κάντο. Να κάνεις ο,τι περνάει απ' το χέρι σου να ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ. Οποιαδήποτε απώλεια είναι απώλεια και ο θρήνος είναι απόλυτα σεβαστός.  Σου κάνω μια τεράστια αγκαλιά ❤️❤️❤️ @Mpourmpoulo μου γλυκό, έχεις περάσει πολύ δύσκολες εβδομάδες και οι πληγές της απώλειας είναι νωπές. Το κοριτσάκι σας θα σας βλέπει από ψηλά και είμαι σίγουρη πως είναι πολύ περιφανή που είστε οι γονείς της - οι πιο δυνατοι, επίμονοι, με πάρα πολλή αγάπη. Θα σας στείλει το ουράνιο τόξο σας και θα είναι ακόμα καλύτερα απ' ότι είχατε ονειρευτεί 🌈❤️ απ' την άλλη, λυτρωτικά τα αποτελέσματα μιας και ήταν όντως τυχαίο γεγονός - εμας δε μας άφησαν να κάνουμε καρυότυπο πέρυσι μιας και ήταν η "πρώτη" φορά, κάτι που δε το καταλάβα ποτέ, λες κι αυτή η ψυχούλα δε μετρούσε γι αυτούς. Τέλος πάντων, κρατά τα θετικά, σφιξε τα δόντια και τα καλύτερα έρχονται! Έχεις παααααρα πολύ δύναμη μέσα σου αγάπη κι η ζωή σίγουρα θα σ ανταμείψει ❤️❤️
    • Καλησπέρα κορίτσι μου εγω δεν γνωρίζω καθόλου να σου πω την αλήθεια οι γιατροι τι σου είπαν ;
    • Έχεις απόλυτο δίκιο, δεν είσαι μόνη σου όμως! Όλες ε΄δω είμαστε με τα ίδια όνειρα, τις ίδιες αγωνίες και τους ίδιους φόβους. Θα το δεις στο τέλος όλα θα είναι μια κακή ανάμνηση. 🌈 Όχι δεν στενεύουν τα περιθώρια. Είσαι ακόμα 38! Το ποτήρι είναι μισογεμάτο❤️
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...