Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Απριλίου '22


Recommended Posts

Κορίτσια μου καλή μέρα! Εύχομαι από την καρδιά μου ένα όμορφο τριήμερο! Εγώ είμαι καλά και η μικρή καλά! Κάθε μέρα έχω δύο φορές καρδιοτοκογραφο! Μου είπε και ο γιατρός χτες υπομονή να κάνω ...είμαι τελείως τυπικά μέσα εξαιτίας όσων πέρασα και δε θέλουμε να σπάσουν τα νερά και να βγει μια μη προγραμματισμένη καισαρική! Οπότε κάνω υπομονή και περιμένω! Οι κοπέλες ήταν καλές...έφυγαν βέβαια κι εμένα με έβαλαν σε ένα τρίκλινο με άλλες δύο εγκυμονούσες με θεματακια.... Ελπίζω να μείνω εδώ! Και να μη με αλλάξουν πάλι! Δυστυχώς λόγω κοβιντ κάνουν συνέχεια αλλάγες μια κοπέλα την αλλαξαν 5 δωμάτια κι είναι εδώ 3 εβδομάδες η καημένη! 

Ήθελα να σας πω κάτι ακομα ! Η μικρή τη μέρα που έκανα εισαγωγή ήταν με +/-500γρ 3400 γρ. Δηλαδή λίγο πάνω λίγο κάτω!!!! Έχω λίγο φρικαρει πόσο θα γίνει μέχρι να βγει Παναγία μου...μου είπαν κάποιες κοπέλες ότι τα έβγαζαν μεγαλύτερα οι υπέρηχοι αλλά τους βγηκαν μικρότερα μετά τον τοκετό!! Χαχαχαχα τι να πω! Ας βγει όσο βγει να είναι υγιής! Αλλά να της κάνει και κάνα ρουχαλακια βρε παιδιά!! 🤣🤣🤣 

Λοιπόν, θα διαβάσω τώρα με προσοχή τα νέα σας να σας απαντήσω! Εδώ μέσα και να μην είσαι άρρωστος νιώθεις άρρωστος και γενικά είμαι κάπως υποτονική για αυτό δεν πολυμπαινω να ξέρετε!!!!  ♥️♥️♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/3/2022 at 9:56 ΠΜ, ο/η Κουνελακι36 είπε:

Καλημέρα κοριτσάκι μου!! Μπαινεις στο κλίμα σιγά σιγά.. τι ωραία!!! Σε μια εβδομαδουλα θα έχεις κ εσύ το μωρουλι σου αγκαλίτσα!! Αχ Παναγία μου, χαίρομαι τόσο πολυυυ που όλα είναι καλά!!.. ❤️❤️❤️❤️

Κοριτσάκι μου ναι έχω μπει για τα καλά!! Περιμένω να μου πουν ημερομηνία! Αν και ξέρω ότι μέχρι την Παρασκευή θα έχει βγει το ζουζουνελι!!! 

Η Παναγία να βοηθήσει και να είναι δίπλα σε όλων των κοριτσιών τους τοκετούς ..το εύχομαι μέσα από την καρδιά μου!! 💓🌺

στις On 3/3/2022 at 12:46 ΜΜ, ο/η Dreamer1 είπε:

Καλημερούδια!!!  

@Διόνη μου γλυκιά το ωραία να βλέπεις τα μωράκια και να μετράς αντίστροφα για να σφίξεις και το δικό σου στην αγκαλιά σου!!! Πως είσαι σήμερα κορίτσι μου; Πως περνάει η μέρα σου; Οι υπόλοιπες μαμάδες είναι φιλικές; Σου είπαν εμπειρίες; 

Εγώ Κορίτσια σήμερα ξύπνησα 11 η ώρα χαχαχαχα δεν μπορούσα να ανοίξω τα μάτια μου 😂😂😂 ήθελα κι άλλο η μπέμπα αλλά είπα στον εαυτό μου σήκω γαϊδουράκι να κάνεις καμιά δουλειά!!! 

Εχθές μας ήρθε η ντουλάπα και την στήναμε μέχρι της 12 το βράδυ αλλά ταίριαξε ρε παιδιά μέσα στο δωμάτιο εξαιρετικά... Σήμερα περιμένουμε το στρώμα για το κρεβατάκι και τελειώσαμε με τις χοντρές αγορές τώρα και περιμένουμε τα δώρα που μας έχουν πάρει και ένας ένας μας τα φέρνει... 

Ήταν πολύ καλές οι μανουλες τόσο ήρεμες που είχαν μέσα στην αγκαλιά τα μωράκια τους! Εγώ είμαι νευροσπασμα κι έλεγα έτσι θα είμαι κι εγώ! Η αλήθεια είναι νομίζω ότι κάπως ολοκληρώνεσαι εκείνη τη στιγμή και δε σου λείπει κάτι! Άρα κάπως έτσι θα είμαστε όλες!! Ήρεμες και γεμάτες!

Σε έχουν πιάσει εσένα οι υπνηλίες και η κόπωση του τρίτου τριμήνου;;;;διαβάζω ότι επιστρέφουν στο τρίτο τρίμηνο όσο βαραίνεις!!!!με γεια η ντουλαπιτσα!!! Ήρθε το στρώμα και το κρεβατάκι???? ωραίο;;;καλορίζικα όλα!!! Εμάς αυτή τη στιγμή το στήνουν ο άντρας μου και αυτοί από το μαγαζί στο σπίτι μου άρα κι εγώ μαζί με τη μπέμπα θα το δω πρώτη φορά!!!

στις On 3/3/2022 at 1:33 ΜΜ, ο/η Tvz είπε:

Αχ τι ωραία,καλορίζικα τα πραγματακια σας!! Φαντάζομαι καρότσι κτλ τα έχετε παραλάβει ήδη. Σε ποια εβδομάδα βρίσκεσαι εσύ; Πρόσεχε λίγο με τις δουλειές, μην το παρακάνεις, κ εγώ έτσι έλεγα δεν κάνω κ τπτ αλλά να που συσσωρεύτηκε κ τώρα είμαι απλώς ξαπλωμένη κ δεν κάνω τίποτα. Όχι ότι με ενοχλεί βέβαια, ευτυχώς όλα είναι έτοιμα. Κ εγώ 11 ξύπνησα αλλά με πολλή αϋπνία όλο το βραδυ,πόνο κ στριφογυρισματα!! Οπότε ευχαριστησου το τώρα που μπορείς κ όπου μπορείς να πάρεις βοήθεια να τη δεχτείς, γιατί δεν είμαστε σε φάση να τα κάνουμε όλα μόνες μας.

Κορίτσι μου συχνοουρια έχεις και εσύ και δε βολεύεσαι με την κοιλιά;;; Εγώ εδώ σηκώνομαι όλο για τουαλέτα και πραγματικά νιώθω ότι τους έχω πρήξει όλους...πολύ θέμα με την τουαλέτα!!!

στις On 3/3/2022 at 4:49 ΜΜ, ο/η Dreamer1 είπε:

Ευχαριστούμε πολύ πολύ!!! Ναι ναι ξέχασα να σας το πω το καροτσάκι το πήραμε την προηγούμενη εβδομάδα και από τότε ο άντρας μου κάθε απόγευμα το κάνει μια βόλτα μέσα στο σπίτι γελάω πολύ... Πήραμε αυτό που άρεσε σε εκείνον (εμένα μου άρεσαν όλα), γιατί είχε αναρτήσεις πολύ καλές λέει και μόνο με αυτό θα την βγάζει βόλτα και εκείνος χχαχαψαψ... Τι έχει να περάσει το παιδί μου στην βόλτα ένας θεός ξέρει... 

35+4 σήμερα!!! 🎉🎉🎉😱😱😱 Γενικά προσέχω κοίτα μέχρι πριν λίγο καιρό έκανα και ήπια γυμναστική σχεδόν κάθε μέρα. Τώρα έχω σταματήσει κάνω μόνο ασκήσεις για την λεκάνη στην μπάλα του πιλάτες και τις δουλειές του σπιτιού. 

Βοήθεια δεν έχω και πολύ να πω την αλήθεια, γιατί η μαμά μου έχει φορτωμένο πρόγραμμα και η πεθερά μου δεν είναι διατεθειμένη να μας βοηθήσει, όσες φορές ζήτησα βοήθεια πλαγίως μου αρνήθηκε. Άσε που τον τελευταίο καιρό δεν μου μιλάει και πολύ γιατί έχει παρεξηγηθεί. Τέλος πάντων σιγά σιγά τα κάνω. 

Εσύ ρε πουλάκι μου έχεις και δύο ζουζούνια, για αυτό ζοριζεσαι και περισσότερο καλά κάνεις και είσαι ξάπλα και εγώ θέλω και θα το κάνω... τώρα λιγα πράγματα μου έμειναν να κάνω κουρτίνες και ένα τίναγμα τα χαλιά που δεν θα τα κάνω εγώ και τέλος δεν ξανά κάνω τίποτα μέχρι να γεννήσω, μόνο φαγητό. 

Πάντως οι κουρτίνες και τα χάλια βρε αγαπάκι εμένα μου φαίνονται πολύ βαριά για την κατάσταση σου! Τελικά τα έκανες ;;;πφφφ κι αυτή η πεθερουλα γιατί ρε παιδί μου;;

στις On 3/3/2022 at 9:20 ΜΜ, ο/η Princess28 είπε:

Ευχαριστώ❤️❤️
Όχι εγώ μόνο..οι άλλοι καλά ευτυχώς..ο μικρούλης τέλεια🥰  

Η βλακεία είναι ότι είχα γιατρό χθες και δεν πήγα επειδή δεν ήμουν καλά, και έκλεισα τώρα για Τρίτη..εντάξει όμως δεν είναι πολλές μέρες🙃

Εσύ τι κάνεις Dreameraki μας;; 💕🥰

Πώς είσαι αγαπάκι;;;; Εντάξει δεν είναι πολλές μέρες μέχρι τον υπέρηχο σου ! Υπομονή κορίτσι μου!!! ♥️♥️

στις πριν 20 ώρες, ο/η Tvz είπε:

Εμάς μας έδειξαν το καρότσι όταν το αγοράσαμε αλλά εγω δεν το κατάλαβα κ πολύ πως ανοίγει,πως μπαίνουν τα εξαρτήματα κτλ. Ο άντρας μου όμως αμέσως κ πως θα μπει το κάθισμα στο αυτοκίνητο κ πως θα κουμπωσουν τα εξαρτήματα στο καρότσι. Κ να σκεφτείς πως τα έπιπλα που πήραμε από το ΙΚΕΑ για το σπίτι τα συναρμολόγησε η μαμά μου γιατί δεν μπορούσε αλλά με το καρότσι τα καταφέρνει μια χαρά!! Μπράβο σου που κανείς κ τη γυμναστική σου έστω κ ήπια,κάνει πολύ καλό. Εγώ είχα πει να ξεκινήσω αλλά λαχανιαζα πολύ κ έλεγα πως δε θα τα καταφέρω. Τώρα άστο κάθε μέρα ξυπνάω όλο κ πιο πιασμένη γιατί πια μπορώ να κοιμηθώ μόνο στην αριστερή πλευρά οπότε καταλαβαίνεις.. τις κουρτίνες ρε συ μην τις ξεκρεμασεις μόνη σου, είναι λίγο περίεργη η ισορροπία μας σε αυτούς τους μήνες. Εμείς έχουμε 2 εβδομάδες στο σπίτι κ περιμένω τον άντρα μου να τις κρεμάσει, δεν τολμώ ούτε να το σκεφτώ να ανέβω σε σκάλα ή καρέκλα, πιστεύω το σκ να μου κάνει τη χάρη να τις κρεμάσει!! 

Τι τραβάμε με αυτές τις πεθερές, εμένα η δικιά μου με το μόνο που ασχολείται είναι τα κεντήματα της για τα μωρά. Κ να με παίρνει τηλ να μου λέει τι γίνεται στα διάφορα σίριαλ κ ποια γεννάει στο ένα, ποια γεννάει στο άλλο, ότι να ναι. Είναι συνταξιούχος κ μένουν μακριά ευτυχώς αλλά αντί να πει να έρθει να φτιάχνει κανένα φαγητο για το γιο της, να συγυριζει λίγο το σπίτι κέντημα κ τηλεόραση μόνο. Κ μου λέει κ ο άντρας μου να τη φέρουμε με το πεθερό μου όταν γεννήσω κ μου γυρίζει το μυαλό. Λες κ δε μου φτάνουν τα 2 μωρά να κάνω κ την υπηρέτρια στα πεθερικά. Δεν είπα κουβέντα, λέω όπως το είπε θα το ξανά σκεφτεί κ θα το ξεχάσει!!

 

Έχεις δίκιο που τα λες αυτά στο Ντριμερακι @Dreamer1 βρε κορίτσι μην ανέβεις σε καρέκλα!!! Πφφφ 

ΡΕ κορίτσια δεν ξέρω όλα έτσι είναι τα πεθερικά;;;;; Δεν έχω καταλάβει! Προτιμότερο θα ήταν να σε βοηθούσε τώρα παρά μετά ! Μετά άλλωστε θα πέσετε κι οι δυο πάνω κατά πάνω! 

 

στις πριν 11 ώρες, ο/η Lucky39 είπε:

Διόνη μου, τι κάνεις; Πώς περνάνε οι μέρες στο νοσοκομείο; 

Γρήγορα περαστικά κοριτσάκι!

 

Dreamer μετά θα μπορεί να σε βοηθήσει η μανούλα σου ή η πεθερά σου καθόλου; Βασικά αν θηλάσουμε νομίζω ότι τα πράγματα τις πρώτες μέρες/εβδομάδες θα είναι πολύ απαιτητικά. Τουλάχιστον να σας φτιάχνουν το φαγτό ρε κορίτσι μου να μην έχεις να ασχολείσαι και με αυτό. Να αφοσιωθείς στο θηλασμό και να ξεκουράζεσαι. 

 

Κι εγώ το ίδιο νιώθω κορίτσι μου! Λέω τι καλά που είναι μέσα στην κοιλίτσα η μικρούλα μας! Κουνιέται λίγο από εδώ, λίγο από εκεί και τη νιώθω συνέχεια. Έχω έναν φόβο για το τι θα προκύψει μετά τη γέννα! Που θα είναι μαζί μας και δε θα ξέρουμε τι να κάνουμε! Όλα βουνό μοιάζουν τώρα αλλά θέλω να ελπίζω ότι θα βρούμε τον τρόπο. 

Τα πεθερικά σου δε βοηθούν καθόλου ρε παιδάκι μου; Σκέφτομαι ότι ειδικά με τα δύο μωράκια, θα χρειαστείτε λίγη βοήθεια στο σπίτι στην αρχή. 

Αγαπάκι είμαι καλά....έγραψα τα νέα μου στο προηγούμενο ποστ! Και το μωρό είναι καλά....η αλήθεια είναι ότι έχω γλιτώσει από το άγχος αν είναι καλά το μωρό τις ώρες που δεν το ακούω γιατί μου κάνουν συνέχεια καρδιοτοκογραφημα κι ακούω την καρδούλα του...αν και εδώ μέσα όλο στριφογυρίζει δεν έχει σταματήσει...το φαγητό καλό ! Αν και νόσοκομειο !!! 🤣

στις πριν 9 ώρες, ο/η Tvz είπε:

Άστα από βοήθεια μόνο η μαμά μου όσο μπορεί να έρθει αλλά κ εκείνη δουλεύει μεροκάματο κ οσο λείπει δε θα την πληρώνουν. Ευτυχώς κ ο άντρας μου θα πάρει αρκετές μέρες άδεια κ πιστεύω να την βρούμε την άκρη. Ένα θα σου πω όταν είχε έρθει η πεθερά μου το Σεπτέμβρη που είχα κ αποκόλληση κ ο γιατρός μου είπε ξεκούραση να φτάσουμε ως την αυχενική, την είχα πάρει τηλ να έρθει κ για να μη σηκώνομαι από το κρεβάτι κ για να φροντίζει τον άντρα μου-γιο της που δούλευε 12 ώρες σερί τη μέρα. Το αποτέλεσμα ακόμα κ για το μαγείρεμα με σήκωνε γιατί κ καλά δεν ήξερε που είναι τι αλλά δεν άνοιγε κ ντουλάπια ή ψυγείο όταν της έλεγα εγώ που είναι, το σκύλο βαριοταν να τον πάει βόλτα που για αυτό τη φώναξα περισσότερο κ το βράδυ θρονιαζοταν στον καναπέ στην τηλεόραση μπροστά κ παρηγγελνε κ τι βραδινό να φάει να της το φτιάχνω εγώ. Κ όταν ερχόταν ο άντρας μου αντί να ξαπλώνει κ να ξεκουράζεται έπρεπε να φροντίσει κ άλλους 2 ανθρώπους για φαγητό,πλύσιμο πιάτων,δουλειές σπιτιού κτλ. Κ το αποκορύφωμα ήταν ότι ενω της είχα πει ότι πρέπει να μείνω κρεβάτι με συμβουλή γιατρού, έλεγε όλη την ώρα γιατί κάθεσαι στο κρεβάτι,γιατί δεν κάνεις τπτ,γιατί δεν περπατάς να βγάλεις βόλτα το σκύλο κ εγώ μέχρι τον 8ο όταν ήμουν έγκυος δούλευα κτλ,κτλ.. πιστεύεις ότι είναι καλή ιδέα να τους έχω εδώ με 2 μωρα; Άσε που δεν έχει εκδηλώσει κ ενδιαφέρον από τότε να ξανά έρθει γιατί στο τέλος ψιλοαρπαχτηκαμε όλοι μαζί εγώ με εκείνη, ο άντρας μου μαζί της κ εκείνη κ καλά δεν κατάλαβε ποτέ τι δεν έκανε σωστά λες κ δεν έβλεπε το γιο της να λείπει όλη μέρα από το σπίτι κ το βράδυ να έρχεται να κάνει κ δουλειές του σπιτιού γιατί δεν σηκωνόταν ούτε το πιάτο της να πλυνει. Όσο μπορέσει η μαμά μου οπότε κ ελπίζουμε ότι όλα θα πάνε καλά..

Έχω πάθει ένα μικρό σοκ που τα διάβασα τόσο αναλυτικά! Αλήθεια στο λέω! Δεν είναι καλή ιδέα να έρθει σίγουρα! Ρε κορίτσι μου αμάν...και τι να πεις όμως ρε γαμωτο...φοβάσαι μη στεναχωρησεις και τον άντρα σου!! Σε καταλαβαίνω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Tvz είπε:

Άστα από βοήθεια μόνο η μαμά μου όσο μπορεί να έρθει αλλά κ εκείνη δουλεύει μεροκάματο κ οσο λείπει δε θα την πληρώνουν. Ευτυχώς κ ο άντρας μου θα πάρει αρκετές μέρες άδεια κ πιστεύω να την βρούμε την άκρη. Ένα θα σου πω όταν είχε έρθει η πεθερά μου το Σεπτέμβρη που είχα κ αποκόλληση κ ο γιατρός μου είπε ξεκούραση να φτάσουμε ως την αυχενική, την είχα πάρει τηλ να έρθει κ για να μη σηκώνομαι από το κρεβάτι κ για να φροντίζει τον άντρα μου-γιο της που δούλευε 12 ώρες σερί τη μέρα. Το αποτέλεσμα ακόμα κ για το μαγείρεμα με σήκωνε γιατί κ καλά δεν ήξερε που είναι τι αλλά δεν άνοιγε κ ντουλάπια ή ψυγείο όταν της έλεγα εγώ που είναι, το σκύλο βαριοταν να τον πάει βόλτα που για αυτό τη φώναξα περισσότερο κ το βράδυ θρονιαζοταν στον καναπέ στην τηλεόραση μπροστά κ παρηγγελνε κ τι βραδινό να φάει να της το φτιάχνω εγώ. Κ όταν ερχόταν ο άντρας μου αντί να ξαπλώνει κ να ξεκουράζεται έπρεπε να φροντίσει κ άλλους 2 ανθρώπους για φαγητό,πλύσιμο πιάτων,δουλειές σπιτιού κτλ. Κ το αποκορύφωμα ήταν ότι ενω της είχα πει ότι πρέπει να μείνω κρεβάτι με συμβουλή γιατρού, έλεγε όλη την ώρα γιατί κάθεσαι στο κρεβάτι,γιατί δεν κάνεις τπτ,γιατί δεν περπατάς να βγάλεις βόλτα το σκύλο κ εγώ μέχρι τον 8ο όταν ήμουν έγκυος δούλευα κτλ,κτλ.. πιστεύεις ότι είναι καλή ιδέα να τους έχω εδώ με 2 μωρα; Άσε που δεν έχει εκδηλώσει κ ενδιαφέρον από τότε να ξανά έρθει γιατί στο τέλος ψιλοαρπαχτηκαμε όλοι μαζί εγώ με εκείνη, ο άντρας μου μαζί της κ εκείνη κ καλά δεν κατάλαβε ποτέ τι δεν έκανε σωστά λες κ δεν έβλεπε το γιο της να λείπει όλη μέρα από το σπίτι κ το βράδυ να έρχεται να κάνει κ δουλειές του σπιτιού γιατί δεν σηκωνόταν ούτε το πιάτο της να πλυνει. Όσο μπορέσει η μαμά μου οπότε κ ελπίζουμε ότι όλα θα πάνε καλά..

Αν είναι δυνατόν! Αυτή είναι πεθερά προς παντελή αποφυγή! Να σας λείπει κοριτσι μου, εννοείται. Αν είναι να σας επιβαρύνει αντί να βοηθήσει, να κάτσει σπιτάκι της. Μα πώς είναι δυνατόν να είναι τόσο αναίσθητοι μερικοί άνθρωποι, με ξεπερνάει!! 

Θα τα βρείτε σιγά σιγά τα πατήματά σας. Πάρε τίποτα κατεψυγμένο να έχεις στην κατάψυξη για γρήγορο μαγείρεμα, και να σου πω, τρως και ένα μήνα σε πλαστικά. Δεν είναι οικολογικό, αλλά δε θα χαλάσει ο κόσμος. Να κάνετε τη ζωή σας πιο εύκολη μέχρι να βρείτε το ρυθμό σας. Άμα είναι ο αντρούλης σου σπίτι, θα τα καταφέρετε! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Διόνη είπε:

Κορίτσια μου καλή μέρα! Εύχομαι από την καρδιά μου ένα όμορφο τριήμερο! Εγώ είμαι καλά και η μικρή καλά! Κάθε μέρα έχω δύο φορές καρδιοτοκογραφο! Μου είπε και ο γιατρός χτες υπομονή να κάνω ...είμαι τελείως τυπικά μέσα εξαιτίας όσων πέρασα και δε θέλουμε να σπάσουν τα νερά και να βγει μια μη προγραμματισμένη καισαρική! Οπότε κάνω υπομονή και περιμένω! Οι κοπέλες ήταν καλές...έφυγαν βέβαια κι εμένα με έβαλαν σε ένα τρίκλινο με άλλες δύο εγκυμονούσες με θεματακια.... Ελπίζω να μείνω εδώ! Και να μη με αλλάξουν πάλι! Δυστυχώς λόγω κοβιντ κάνουν συνέχεια αλλάγες μια κοπέλα την αλλαξαν 5 δωμάτια κι είναι εδώ 3 εβδομάδες η καημένη! 

Ήθελα να σας πω κάτι ακομα ! Η μικρή τη μέρα που έκανα εισαγωγή ήταν με +/-500γρ 3400 γρ. Δηλαδή λίγο πάνω λίγο κάτω!!!! Έχω λίγο φρικαρει πόσο θα γίνει μέχρι να βγει Παναγία μου...μου είπαν κάποιες κοπέλες ότι τα έβγαζαν μεγαλύτερα οι υπέρηχοι αλλά τους βγηκαν μικρότερα μετά τον τοκετό!! Χαχαχαχα τι να πω! Ας βγει όσο βγει να είναι υγιής! Αλλά να της κάνει και κάνα ρουχαλακια βρε παιδιά!! 🤣🤣🤣 

Λοιπόν, θα διαβάσω τώρα με προσοχή τα νέα σας να σας απαντήσω! Εδώ μέσα και να μην είσαι άρρωστος νιώθεις άρρωστος και γενικά είμαι κάπως υποτονική για αυτό δεν πολυμπαινω να ξέρετε!!!!  ♥️♥️♥️

Διόνη μου, όλα καλά τα νέα σου, χαίρομαι!! Είσαι η πρώτη νομίζω στο γκρουπ που θα γίνει μανούλα και σε έχουμε όλες στο νου μας! 🥰

Μια χαρά είναι τα κιλάκια της, τι ανησυχείς; Καλέ μια γνωστή μου, 50 κιλά όλα κι όλα μαζί με την εγκυμοσύνη γέννησε φυσιολογικά ένα μωράκι 4 κιλά!! Μια χαρά θα είναι η δική σου. Καλύτερα δε λες, να είναι και λίγο μπαμπάτσικη, να μπορείς να την πιάσεις! Τα λέω εγώ αυτά γιατί δεν έχω καμία εμπειρία από μωρά και βρέφη και αναρωτιέμαι πώς τα πιάνουν τα μικρούλια! Σκέφτομαι τι καλά που είναι η μικρή με΄σα στην κοιλίτσα, τα έχει όλα έτοιμα. Πώς θα ξέρω εγώ μετά να την κουμαντάρω;;!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Διόνη είπε:

Κορίτσια μου καλή μέρα! Εύχομαι από την καρδιά μου ένα όμορφο τριήμερο! Εγώ είμαι καλά και η μικρή καλά! Κάθε μέρα έχω δύο φορές καρδιοτοκογραφο! Μου είπε και ο γιατρός χτες υπομονή να κάνω ...είμαι τελείως τυπικά μέσα εξαιτίας όσων πέρασα και δε θέλουμε να σπάσουν τα νερά και να βγει μια μη προγραμματισμένη καισαρική! Οπότε κάνω υπομονή και περιμένω! Οι κοπέλες ήταν καλές...έφυγαν βέβαια κι εμένα με έβαλαν σε ένα τρίκλινο με άλλες δύο εγκυμονούσες με θεματακια.... Ελπίζω να μείνω εδώ! Και να μη με αλλάξουν πάλι! Δυστυχώς λόγω κοβιντ κάνουν συνέχεια αλλάγες μια κοπέλα την αλλαξαν 5 δωμάτια κι είναι εδώ 3 εβδομάδες η καημένη! 

Ήθελα να σας πω κάτι ακομα ! Η μικρή τη μέρα που έκανα εισαγωγή ήταν με +/-500γρ 3400 γρ. Δηλαδή λίγο πάνω λίγο κάτω!!!! Έχω λίγο φρικαρει πόσο θα γίνει μέχρι να βγει Παναγία μου...μου είπαν κάποιες κοπέλες ότι τα έβγαζαν μεγαλύτερα οι υπέρηχοι αλλά τους βγηκαν μικρότερα μετά τον τοκετό!! Χαχαχαχα τι να πω! Ας βγει όσο βγει να είναι υγιής! Αλλά να της κάνει και κάνα ρουχαλακια βρε παιδιά!! 🤣🤣🤣 

Λοιπόν, θα διαβάσω τώρα με προσοχή τα νέα σας να σας απαντήσω! Εδώ μέσα και να μην είσαι άρρωστος νιώθεις άρρωστος και γενικά είμαι κάπως υποτονική για αυτό δεν πολυμπαινω να ξέρετε!!!!  ♥️♥️♥️

Μπράβο βρε @Διόνημου, όλα καλά πάνε με τη μπέμπα σου. Κάνε λίγο υπομονή κ θα περάσει κ αυτή η εβδομάδα κ θα την έχεις αγκαλίτσα..ελπίζω να μην έχεις πάρει πολλά ρούχα μικρό νούμερο για να μη σου μείνουν κιόλας. Λένε πως χάνουν κ λίγο βάρος μέχρι να βγούμε από το μαιευτήριο οπότε πιστεύω θα είναι μια χαρά. Ο άντρας σου μπορεί να έρχεται επισκεπτήριο να έχεις τουλάχιστον λίγο παρέα;πως περνάει η μέρα σου; Εννοείται πως έχω συχνοουρια κ ειδικά το βράδυ εντείνεται το θέμα αλλά είναι κ η κοιλιά μου βαριά κ βολεύομαι μόνο από τα αριστερά κ ανάσκελα όταν πιάνομαι κ μέχρι να με πιάσει δύσπνοια. Κ εγώ την άλλη εβδομάδα θα έχω νέα πιστεύω από τα μωρά κ όλα να πάνε καλά να φτάσουμε ως μέσα Μαρτίου, αυτός είναι ο στόχος μας. Πάντως για την ώρα κοιμάμαι πολλές ώρες. Η αλήθεια είναι πως είναι σαν να έχω γυρίσει στην κούραση του α τριμηνου😄😄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια μου!!  Χαίρομαι που είστε όλες καλά!! Έκανα κ εγώ ξανά την καμπύλη την πιο αυστηρή αυτή τη φορά, με παραπάνω γλυκόζη και ώρες, μαζί με τις εξετάσεις του μήνα και ήταν όλα άψογα, δόξα το Θεό.. πήγα στο γιατρό, όλα καλά και με εμένα και με τον μπεμπουλη.. έχει φτάσει 2400, ενώ εγώ δεν έχω πάρει γραμμάριο πάλι..! Ο γιατρός προβληματίστηκε γιατί είναι μεγάλος μου είπε ότι θα ζοριστω πολύ.. έχω και μια πολύ μεγάλη κοιλιά.. του είπα πως ήδη ζοριζομαι πολύ, δεν μπορώ πλέον να φάω τίποτα, με πειράζουν τα πάντα, σχεδόν δεν μπορώ να κουνηθω, δεν κοιμάμαι σχεδόν καθόλου και γενικά είμαι πολύ δύσκολα.. μου είπε αυτό συμβαίνει γιατί ο σωματότυπος μου, ζοριζεται με ένα μεγάλο μωρό και προβληματίστηκε γιατί ήθελε να πάμε φυσιολογικά, αλλά επειδή ήδη είμαι δύσκολα, και έχω 2 παλινδρομες μέσα σε 5 μηνες, και μια ακόμα εγκυμοσύνη, 3 μήνες μετά, δλδ 3 εγκυμοσύνες σε 1 χρόνο,ίσως πάμε για καισαρική..μου είπε όμως, ότι αν θέλω να το προσπαθήσουμε φυσιολογικά και αν δεν μας βγει, να πάμε για καισαρικη και θα το δούμε ξανά την επόμενη φορά.. το σκευτομαι, αλλά δεν νομίζω βρε κορίτσια να πάρω κανένα ρισκο για το μωρό η ακόμα και για μενα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Καλημέρα κορίτσια Καλή Σαρακοστή!!

Καλή σαρακοστή κορίτσια, με υγεία!! ❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κι από εμάς! Καλή Σαρακοστή, με πολλά υγιή μωράκια και χαρούμενους γονείς! 

Χρόνια Πολλά και σε όλες μας για τη γιορτή της γυναίκας!! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου!! Χρόνια πολλά για τη μέρα της γυναίκας!! Με το καλό να.υποδεχτουμε κ τα μωράκια μας αγοράκια, κοριτσάκια!! @Διόνημου πως πας στο νοσοκομείο;όλα καλά; Πήραμε ημερομηνία για τοκετό; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!! 🌸

Τι κάνετε;

Πήγα σήμερα στο γιατρό!

Η μπέμπα είναι 3 κιλά και έτοιμη να βγει..ο γιατρός έβαλε το χέρι από κάτω και έπιανε το κεφάλι χαχα..βγαίνει με 3 σπρωξιές μου λέει..οπότε μου είπε αν θέλω την άλλη εβδομάδα μπαίνουμε για πρόκληση..

Το σκεφτόμαστε τώρα γιατί στο Ρέα που γεννάω, πρέπει να κάνουμε και οι δύο μοριακό άσχετα που είμαστε εμβολιασμένοι, και του συζύγου κάνει 3/4 ώρες να βγει..εμείς θέλουμε να είναι και ο άντρας μου στη γέννα, οπότε αν πάω ξαφνικά και βγει σε 3 σπρωξιές που λέει ο γιατρός πολύ πιθανό να μην προλάβει..κι εγώ θέλω οπωσδήποτε να είναι μαζί μου, πρώτον γιατί φοβάμαι πολύ τη γέννα και δεύτερον γιατί είναι μια πολύ δυνατή στιγμή για τους δυο μας..💓

Επίσης αν κάνουμε εκεί μοριακό είναι 150€ κ για τους δυο μας..ενώ έξω τα μισά ή δωρεάν..

Βέβαια δεν είμαι έτοιμη ακόμα να έρθει η μπέμπα κ να’χω δύο μωρά, αλλά σκέφτομαι μια βδομαδα πάνω ή κάτω πόση διαφορά να κάνει..ούτως ή άλλως και μόνη της να βγει πάλι δε θα έχω προλάβει να προετοιμαστώ ψυχολογικά..

Το συζήτησα και με τον άντρα μου, εκείνος προτιμάει με πρόκληση, γιατί θέλει να είναι μέσα και στη μπέμπα όπως ήταν στον μικρό μου, αλλά μου λέει να σκεφτώ εγώ τι θέλω γιατί δε θέλει να υποφέρω με την πρόκληση όπως την πρώτη φορά..βέβαια αν είναι τόσο καθησυχαστικός ο γιατρός λέει οκ..

Τώρα έχουμε την άλλη Τετάρτη γιατρό, οπότε θα δούμε τι θα κάνουμε! Αν δεν έχω γεννήσει μέχρι τότε λέει ο γιατρός χαχα

Πάντως απ’ό,τι κατάλαβα η μπέμπα θα βγει πιο τσουπωτή από τον μικρό μου, εκείνος γεννήθηκε μετά την ΠΗΤ και ήταν 3330γρ κ 54εκ..πολύ αδυνατούλης! Αυτή είναι ήδη 3 κιλά του λέω πόσο θα φτάσει 😄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου!! Ελπίζω να είστε όλες καλά!! Σας έχασα λίγο γιατί βάφουμε το σπίτι αυτές τις μέρες και επικρατεί ένας χαμός με τις ετοιμασίες αλλά προχωράμε καλά!! Αύριο τελειώνουν και κανονίζω να μου φέρουν από βδομάδα τα πράγματα του μπέμπη να στηθουν!! Χτες πήγαμε στο γιατρό.. όλα πάνε πολύ καλά!! Έφτασε 2150γρ, μεγαλουλης λεει ο γιατρός, με το κεφαλάκι του κάτω (εννοείται πάλι δεν μας έδειξε προσωπάκι για φωτογραφία) είναι σε πολύ καλή θέση για τοκετό μας ειπε αλλά έχουμε ακόμα μελλον φυσικα.. κατά τα άλλα πλακούντας, αμνιακα υγρά όλα σούπερ, σε δύο εβδομάδες που θα είμαι στις 35 θα κόψω το σαλοσπιρ και μετά θα με ξαναδεί.. εσείς τι νέα έχετε κορίτσια μου? Οι περισσότερες είστε πιο μπροστά και κοντευετε!! Με το καλό για όλες μας να έρθει η ώρα.. @Διόνη μου εσύ τι κάνεις? Πως τα πας στο νοσοκομείο? Σου έδωσε ημερομηνία γέννας?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! 🌸

Τι κάνετε;

Πήγα σήμερα στο γιατρό!

Η μπέμπα είναι 3 κιλά και έτοιμη να βγει..ο γιατρός έβαλε το χέρι από κάτω και έπιανε το κεφάλι χαχα..βγαίνει με 3 σπρωξιές μου λέει..οπότε μου είπε αν θέλω την άλλη εβδομάδα μπαίνουμε για πρόκληση..

Το σκεφτόμαστε τώρα γιατί στο Ρέα που γεννάω, πρέπει να κάνουμε και οι δύο μοριακό άσχετα που είμαστε εμβολιασμένοι, και του συζύγου κάνει 3/4 ώρες να βγει..εμείς θέλουμε να είναι και ο άντρας μου στη γέννα, οπότε αν πάω ξαφνικά και βγει σε 3 σπρωξιές που λέει ο γιατρός πολύ πιθανό να μην προλάβει..κι εγώ θέλω οπωσδήποτε να είναι μαζί μου, πρώτον γιατί φοβάμαι πολύ τη γέννα και δεύτερον γιατί είναι μια πολύ δυνατή στιγμή για τους δυο μας..💓

Επίσης αν κάνουμε εκεί μοριακό είναι 150€ κ για τους δυο μας..ενώ έξω τα μισά ή δωρεάν..

Βέβαια δεν είμαι έτοιμη ακόμα να έρθει η μπέμπα κ να’χω δύο μωρά, αλλά σκέφτομαι μια βδομαδα πάνω ή κάτω πόση διαφορά να κάνει..ούτως ή άλλως και μόνη της να βγει πάλι δε θα έχω προλάβει να προετοιμαστώ ψυχολογικά..

Το συζήτησα και με τον άντρα μου, εκείνος προτιμάει με πρόκληση, γιατί θέλει να είναι μέσα και στη μπέμπα όπως ήταν στον μικρό μου, αλλά μου λέει να σκεφτώ εγώ τι θέλω γιατί δε θέλει να υποφέρω με την πρόκληση όπως την πρώτη φορά..βέβαια αν είναι τόσο καθησυχαστικός ο γιατρός λέει οκ..

Τώρα έχουμε την άλλη Τετάρτη γιατρό, οπότε θα δούμε τι θα κάνουμε! Αν δεν έχω γεννήσει μέχρι τότε λέει ο γιατρός χαχα

Πάντως απ’ό,τι κατάλαβα η μπέμπα θα βγει πιο τσουπωτή από τον μικρό μου, εκείνος γεννήθηκε μετά την ΠΗΤ και ήταν 3330γρ κ 54εκ..πολύ αδυνατούλης! Αυτή είναι ήδη 3 κιλά του λέω πόσο θα φτάσει 😄

Καλημέρα κοριτσι μου!! Σούπερ η μπέμπα σας και έτοιμη!! Οποτε Θα γεννήσεις και εύκολα!! Αυτό με το μοριακό δεν το είχα σκεφτεί όντως αν βγαίνει σε τρεις ώρες είναι θέμα.. χτες ρωτησα το γιατρό για την αμοιβή του και μου έδωσε τιμοκατάλογο για την κλινική αλλά για λεπτομέρειες τεστ και τέτοια πρέπει να μιλήσω απευθείας με την κλινική.. σε καταλαβαίνω να θέλεις να είναι και ο άντρας σου μέσα και εγώ αυτό έχω πει στο γιατρό ότι θα είναι σίγουρα μαζί μας ο άντρας μου.. δείτε την επόμενη εβδομάδα πως τα πάτε και αποφασίζετε τι είναι καλύτερο, όπως νιώθετε πιο άνετα εσεις.. εξάλλου αφού είναι τόσο έτοιμη η μπέμπα σας μπορεί και να μην ταλαιπωρηθείς με την πρόκληση..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/3/2022 at 10:56 ΜΜ, ο/η Κουνελακι36 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου!!  Χαίρομαι που είστε όλες καλά!! Έκανα κ εγώ ξανά την καμπύλη την πιο αυστηρή αυτή τη φορά, με παραπάνω γλυκόζη και ώρες, μαζί με τις εξετάσεις του μήνα και ήταν όλα άψογα, δόξα το Θεό.. πήγα στο γιατρό, όλα καλά και με εμένα και με τον μπεμπουλη.. έχει φτάσει 2400, ενώ εγώ δεν έχω πάρει γραμμάριο πάλι..! Ο γιατρός προβληματίστηκε γιατί είναι μεγάλος μου είπε ότι θα ζοριστω πολύ.. έχω και μια πολύ μεγάλη κοιλιά.. του είπα πως ήδη ζοριζομαι πολύ, δεν μπορώ πλέον να φάω τίποτα, με πειράζουν τα πάντα, σχεδόν δεν μπορώ να κουνηθω, δεν κοιμάμαι σχεδόν καθόλου και γενικά είμαι πολύ δύσκολα.. μου είπε αυτό συμβαίνει γιατί ο σωματότυπος μου, ζοριζεται με ένα μεγάλο μωρό και προβληματίστηκε γιατί ήθελε να πάμε φυσιολογικά, αλλά επειδή ήδη είμαι δύσκολα, και έχω 2 παλινδρομες μέσα σε 5 μηνες, και μια ακόμα εγκυμοσύνη, 3 μήνες μετά, δλδ 3 εγκυμοσύνες σε 1 χρόνο,ίσως πάμε για καισαρική..μου είπε όμως, ότι αν θέλω να το προσπαθήσουμε φυσιολογικά και αν δεν μας βγει, να πάμε για καισαρικη και θα το δούμε ξανά την επόμενη φορά.. το σκευτομαι, αλλά δεν νομίζω βρε κορίτσια να πάρω κανένα ρισκο για το μωρό η ακόμα και για μενα... 

Καλημέρα Κουνελάκι μου!! Πολύ θετικό το ότι βγήκε η καμπύλη άψογη.. αχ ζοριζεσαι πολύ κοριτσι μου!! σε ποια εβδομάδα είσαι? Εγώ όπως έγραψα παραπάνω είμαι στην 33 εβδ και ο μπέμπης μου έφτασε 2150 μεγαλουτσικος μεν αλλά και ο γιατρός και η μαία μου είπαν ότι το υποστηρίζω βάσει σωματότυπου, σίγουρα παίζει ρόλο.. θα δούμε όμως πως θα πάει δεν μπορούμε να ξέρουμε ακόμα!! βέβαια και εγώ ζοριζομαι πονάνε μέση, ισχία, προσαγωγοι μερικές φορες, υπάρχουν μέρες που δεν θέλω να βάλω δύναμη να σηκωθώ.. πολύ μεγάλη κοιλιά δεν έχω αλλά τα φαγητά είναι ένα θέμα έχω καούρες και παλινδρόμηση.. εννοείται να μην πάρεις κανένα ρίσκο κορίτσι μου.. να κάνεις αυτό που σε κάνει να νιώθεις ασφάλεια και σιγουριά!! Θα το ξανά δείτε και με τον γιατρό και θα σε συμβουλέψει πως πρέπει να προχωρήσετε.. οι περισσότερες γυναίκες θέλουμε να πάμε με φυσιολογικό αλλά μερικές δεν γίνεται, δεν πειράζει.. από δουλίτσες και ετοιμασίες για το μωράκι είσαι έτοιμη ή έχεις και αυτά τώρα μέσα στη κούραση σου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! 🌸

Τι κάνετε;

Πήγα σήμερα στο γιατρό!

Η μπέμπα είναι 3 κιλά και έτοιμη να βγει..ο γιατρός έβαλε το χέρι από κάτω και έπιανε το κεφάλι χαχα..βγαίνει με 3 σπρωξιές μου λέει..οπότε μου είπε αν θέλω την άλλη εβδομάδα μπαίνουμε για πρόκληση..

Το σκεφτόμαστε τώρα γιατί στο Ρέα που γεννάω, πρέπει να κάνουμε και οι δύο μοριακό άσχετα που είμαστε εμβολιασμένοι, και του συζύγου κάνει 3/4 ώρες να βγει..εμείς θέλουμε να είναι και ο άντρας μου στη γέννα, οπότε αν πάω ξαφνικά και βγει σε 3 σπρωξιές που λέει ο γιατρός πολύ πιθανό να μην προλάβει..κι εγώ θέλω οπωσδήποτε να είναι μαζί μου, πρώτον γιατί φοβάμαι πολύ τη γέννα και δεύτερον γιατί είναι μια πολύ δυνατή στιγμή για τους δυο μας..💓

Επίσης αν κάνουμε εκεί μοριακό είναι 150€ κ για τους δυο μας..ενώ έξω τα μισά ή δωρεάν..

Βέβαια δεν είμαι έτοιμη ακόμα να έρθει η μπέμπα κ να’χω δύο μωρά, αλλά σκέφτομαι μια βδομαδα πάνω ή κάτω πόση διαφορά να κάνει..ούτως ή άλλως και μόνη της να βγει πάλι δε θα έχω προλάβει να προετοιμαστώ ψυχολογικά..

Το συζήτησα και με τον άντρα μου, εκείνος προτιμάει με πρόκληση, γιατί θέλει να είναι μέσα και στη μπέμπα όπως ήταν στον μικρό μου, αλλά μου λέει να σκεφτώ εγώ τι θέλω γιατί δε θέλει να υποφέρω με την πρόκληση όπως την πρώτη φορά..βέβαια αν είναι τόσο καθησυχαστικός ο γιατρός λέει οκ..

Τώρα έχουμε την άλλη Τετάρτη γιατρό, οπότε θα δούμε τι θα κάνουμε! Αν δεν έχω γεννήσει μέχρι τότε λέει ο γιατρός χαχα

Πάντως απ’ό,τι κατάλαβα η μπέμπα θα βγει πιο τσουπωτή από τον μικρό μου, εκείνος γεννήθηκε μετά την ΠΗΤ και ήταν 3330γρ κ 54εκ..πολύ αδυνατούλης! Αυτή είναι ήδη 3 κιλά του λέω πόσο θα φτάσει 😄

Τέλεια τα νέα για την μπέμπα σου. Όλα βαίνουν καλώς. Αν σε πιάσουν οι πονοι δλδ δεν κάνουν rapid test που βγαίνουν αμέσως; Εγώ νομίζω πως γενικά ποτέ δε θα είμαστε απολύτως έτοιμες για 2 παιδιά. Κ εγώ έτσι νιώθω. Αφού ο γιατρός μου είπε χθες πως λογικα την άλλη εβδομάδα θα μπούμε για καισαρική κ κάπως σαν να αγχώθηκα!! Πιστεύω όμως ότι όταν έρθουν στον κόσμο θα είμαστε έτοιμες,θα λειτουργήσει το ένστικτο. Όλα καλά θα πάνε, όπως κ να το κάνετε, αυτό να σκέφτεσαι κ αν είναι με 3 σπρώξιες δε θα ταλαιπωρηθείς κ καθόλου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sandyb είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου!! Ελπίζω να είστε όλες καλά!! Σας έχασα λίγο γιατί βάφουμε το σπίτι αυτές τις μέρες και επικρατεί ένας χαμός με τις ετοιμασίες αλλά προχωράμε καλά!! Αύριο τελειώνουν και κανονίζω να μου φέρουν από βδομάδα τα πράγματα του μπέμπη να στηθουν!! Χτες πήγαμε στο γιατρό.. όλα πάνε πολύ καλά!! Έφτασε 2150γρ, μεγαλουλης λεει ο γιατρός, με το κεφαλάκι του κάτω (εννοείται πάλι δεν μας έδειξε προσωπάκι για φωτογραφία) είναι σε πολύ καλή θέση για τοκετό μας ειπε αλλά έχουμε ακόμα μελλον φυσικα.. κατά τα άλλα πλακούντας, αμνιακα υγρά όλα σούπερ, σε δύο εβδομάδες που θα είμαι στις 35 θα κόψω το σαλοσπιρ και μετά θα με ξαναδεί.. εσείς τι νέα έχετε κορίτσια μου? Οι περισσότερες είστε πιο μπροστά και κοντευετε!! Με το καλό για όλες μας να έρθει η ώρα.. @Διόνη μου εσύ τι κάνεις? Πως τα πας στο νοσοκομείο? Σου έδωσε ημερομηνία γέννας?

Άντε με το καλό να έρθουν κ τα πραγματακια σας να τακτοποιηθείτε. Εμας ακόμα μας λείπει ένα στρώμα για το Πορτ μπεμπέ κ μια βάση για να το τσουλαω μέσα στο σπίτι το οποίο όπως το βλέπω το σκ θα το πάρουμε, το λες κ τελευταία στιγμή!! Να προσέχεις την ορθοστασία κ να ξεκουράζεσαι γιατί λέμε δεν κάνουμε τίποτα δεν κάνουμε τίποτα κ εμένα έτσι πρηστηκαν τα πόδια μου όσο ετοιμάζαμε το σπίτι κ στη μετακόμιση. Τώρα επέστρεψαν κάπως στα φυσιολογικά αλλά κ πάλι όχι απόλυτα απλώς δεν είναι στο χαλί που ήταν. Κ εμείς αύριο πάμε για το doppler κ ο άντρας μου θέλει να δει προσωπάκια αλλά του λέω μη το περιμένεις το πιο πιθανό είναι να είναι γυρισμένα προς τα πίσω, όλο πλατουλες βλέπουμε. Θα δούμε προσωπάκια μια κ καλή!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! 🌸

Τι κάνετε;

Πήγα σήμερα στο γιατρό!

Η μπέμπα είναι 3 κιλά και έτοιμη να βγει..ο γιατρός έβαλε το χέρι από κάτω και έπιανε το κεφάλι χαχα..βγαίνει με 3 σπρωξιές μου λέει..οπότε μου είπε αν θέλω την άλλη εβδομάδα μπαίνουμε για πρόκληση..

Το σκεφτόμαστε τώρα γιατί στο Ρέα που γεννάω, πρέπει να κάνουμε και οι δύο μοριακό άσχετα που είμαστε εμβολιασμένοι, και του συζύγου κάνει 3/4 ώρες να βγει..εμείς θέλουμε να είναι και ο άντρας μου στη γέννα, οπότε αν πάω ξαφνικά και βγει σε 3 σπρωξιές που λέει ο γιατρός πολύ πιθανό να μην προλάβει..κι εγώ θέλω οπωσδήποτε να είναι μαζί μου, πρώτον γιατί φοβάμαι πολύ τη γέννα και δεύτερον γιατί είναι μια πολύ δυνατή στιγμή για τους δυο μας..💓

Επίσης αν κάνουμε εκεί μοριακό είναι 150€ κ για τους δυο μας..ενώ έξω τα μισά ή δωρεάν..

Βέβαια δεν είμαι έτοιμη ακόμα να έρθει η μπέμπα κ να’χω δύο μωρά, αλλά σκέφτομαι μια βδομαδα πάνω ή κάτω πόση διαφορά να κάνει..ούτως ή άλλως και μόνη της να βγει πάλι δε θα έχω προλάβει να προετοιμαστώ ψυχολογικά..

Το συζήτησα και με τον άντρα μου, εκείνος προτιμάει με πρόκληση, γιατί θέλει να είναι μέσα και στη μπέμπα όπως ήταν στον μικρό μου, αλλά μου λέει να σκεφτώ εγώ τι θέλω γιατί δε θέλει να υποφέρω με την πρόκληση όπως την πρώτη φορά..βέβαια αν είναι τόσο καθησυχαστικός ο γιατρός λέει οκ..

Τώρα έχουμε την άλλη Τετάρτη γιατρό, οπότε θα δούμε τι θα κάνουμε! Αν δεν έχω γεννήσει μέχρι τότε λέει ο γιατρός χαχα

Πάντως απ’ό,τι κατάλαβα η μπέμπα θα βγει πιο τσουπωτή από τον μικρό μου, εκείνος γεννήθηκε μετά την ΠΗΤ και ήταν 3330γρ κ 54εκ..πολύ αδυνατούλης! Αυτή είναι ήδη 3 κιλά του λέω πόσο θα φτάσει 😄

Princess μου, τι τέλεια νέα! Τι κορίτσαρος καλέ και απ'ότι φαίνεται βιάζεται να σας έρθει! Με το καλό κορίτσι μου και με έναν πόνο! Νομίζω πρώτη φορά βλέπω να αγχώνεσαι κοριτσάκι μου, είσαι πάντα η προσωποποίηση της ψυχραιμίας και της λογικής! ❤️ 

Αν είναι τόσο έτοιμη η μικρή σας, φαντάζομαι ότι δε θα είναι τόσο επίπονη η διαδικασία της πρόκλησης όσο με τον μικρό σου που είχε βολευτεί στην κοιλίτσα σου απ'όσο έχω καταλάβει. Και είναι όμορφο που θα είναι και ο άντρας σου μέσα γιατί όντως μπορεί να γεννήσεις στο πιτς φυτίλι και ο αντρούλης σου να περιμένει απέξω τα αποτελέσματα. Κρίμα είναι αφού και οι δύο το θέλετε! 

στις πριν 4 ώρες, ο/η Sandyb είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου!! Ελπίζω να είστε όλες καλά!! Σας έχασα λίγο γιατί βάφουμε το σπίτι αυτές τις μέρες και επικρατεί ένας χαμός με τις ετοιμασίες αλλά προχωράμε καλά!! Αύριο τελειώνουν και κανονίζω να μου φέρουν από βδομάδα τα πράγματα του μπέμπη να στηθουν!! Χτες πήγαμε στο γιατρό.. όλα πάνε πολύ καλά!! Έφτασε 2150γρ, μεγαλουλης λεει ο γιατρός, με το κεφαλάκι του κάτω (εννοείται πάλι δεν μας έδειξε προσωπάκι για φωτογραφία) είναι σε πολύ καλή θέση για τοκετό μας ειπε αλλά έχουμε ακόμα μελλον φυσικα.. κατά τα άλλα πλακούντας, αμνιακα υγρά όλα σούπερ, σε δύο εβδομάδες που θα είμαι στις 35 θα κόψω το σαλοσπιρ και μετά θα με ξαναδεί.. εσείς τι νέα έχετε κορίτσια μου? Οι περισσότερες είστε πιο μπροστά και κοντευετε!! Με το καλό για όλες μας να έρθει η ώρα.. @Διόνη μου εσύ τι κάνεις? Πως τα πας στο νοσοκομείο? Σου έδωσε ημερομηνία γέννας?

Μια χαρά ο μπεμπούλης, μπρα΄βο Σάντυ μου! Πού το είχε κρύψει μωρέ το προσωπάκι του και δεν τον είδατε;; Κι εμένα την περασμένη εβδομάδα, στις 33, με το κεφάλι κάτω ήταν. Μου είπε ο γιατρός μακάρι να μείνει έτσι! Ήταν και χωμένη προς τα μέσα και κοιμόταν η γλυκούλα αλλά από κάπου πίεσε με τον υπέρηχο και την είδαμε την φατσούλα της! Πάθαμε σοκ, δεν μπορώ να το περιγράψω! Όπως την πρώτη φορά που ακούσαμε την καρδούλα της! Πρωτόγνωρα συναισθήματα γενικά και ακόμα φαντάζομαι δεν έχουμε δει τίποτα! 🥰

 

στις On 5/3/2022 at 10:56 ΜΜ, ο/η Κουνελακι36 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου!!  Χαίρομαι που είστε όλες καλά!! Έκανα κ εγώ ξανά την καμπύλη την πιο αυστηρή αυτή τη φορά, με παραπάνω γλυκόζη και ώρες, μαζί με τις εξετάσεις του μήνα και ήταν όλα άψογα, δόξα το Θεό.. πήγα στο γιατρό, όλα καλά και με εμένα και με τον μπεμπουλη.. έχει φτάσει 2400, ενώ εγώ δεν έχω πάρει γραμμάριο πάλι..! Ο γιατρός προβληματίστηκε γιατί είναι μεγάλος μου είπε ότι θα ζοριστω πολύ.. έχω και μια πολύ μεγάλη κοιλιά.. του είπα πως ήδη ζοριζομαι πολύ, δεν μπορώ πλέον να φάω τίποτα, με πειράζουν τα πάντα, σχεδόν δεν μπορώ να κουνηθω, δεν κοιμάμαι σχεδόν καθόλου και γενικά είμαι πολύ δύσκολα.. μου είπε αυτό συμβαίνει γιατί ο σωματότυπος μου, ζοριζεται με ένα μεγάλο μωρό και προβληματίστηκε γιατί ήθελε να πάμε φυσιολογικά, αλλά επειδή ήδη είμαι δύσκολα, και έχω 2 παλινδρομες μέσα σε 5 μηνες, και μια ακόμα εγκυμοσύνη, 3 μήνες μετά, δλδ 3 εγκυμοσύνες σε 1 χρόνο,ίσως πάμε για καισαρική..μου είπε όμως, ότι αν θέλω να το προσπαθήσουμε φυσιολογικά και αν δεν μας βγει, να πάμε για καισαρικη και θα το δούμε ξανά την επόμενη φορά.. το σκευτομαι, αλλά δεν νομίζω βρε κορίτσια να πάρω κανένα ρισκο για το μωρό η ακόμα και για μενα... 

Του φαίνονται τόσο πολύ τα 2400 του γιατρού ε; Κάτι θα ξέρει αυτός. Μπορεί όμως να γεννηθεί και νωρίτερα έτσι κι αλλιώς από μόνος του και να μη φτάσει τις 40 εβδομάδες. 

Εννοείται να κάνεις ότι είναι πιο ασφαλές για σένα και τον μπέμπη σου! Δεν είναι μόνο τα μωράκια μας, αλλά πρέπει κι εμείς να είμαστε καλά και να μην έχουμε θέματα και επιπλοκές (και δεν εννοώ την καισαρική, αυτή εννοείται είναι μέσα στο πρόγραμμα). 

Πότε θα ξαναπάς στον γιατρό; 

στις πριν 3 ώρες, ο/η Tvz είπε:

Τέλεια τα νέα για την μπέμπα σου. Όλα βαίνουν καλώς. Αν σε πιάσουν οι πονοι δλδ δεν κάνουν rapid test που βγαίνουν αμέσως; Εγώ νομίζω πως γενικά ποτέ δε θα είμαστε απολύτως έτοιμες για 2 παιδιά. Κ εγώ έτσι νιώθω. Αφού ο γιατρός μου είπε χθες πως λογικα την άλλη εβδομάδα θα μπούμε για καισαρική κ κάπως σαν να αγχώθηκα!! Πιστεύω όμως ότι όταν έρθουν στον κόσμο θα είμαστε έτοιμες,θα λειτουργήσει το ένστικτο. Όλα καλά θα πάνε, όπως κ να το κάνετε, αυτό να σκέφτεσαι κ αν είναι με 3 σπρώξιες δε θα ταλαιπωρηθείς κ καθόλου.

Πωπω, ήρθε η ώρα και για εσάς κορίτσι μου!! Τι όμορφα νέα είναι αυτά! 

Ναι, κι εγώ στο ένστικτο στηρίζομαι γιατί αλλιώς δε ξέρω πώς θα τα καταφέρουμε!! 😂 Λέω όπως τα κατάφεραν τόσες, θα τα καταφέρω κι εγώ! 

 

 

Νομίζω σήμερα Τετάρτη είχε πει η @Διόνη ότι θα γένναγε. Λέτε να γέννησε νωρίτερα, γι'αυτό να μην έχει απαντήσει; Ας της στείλουμε τη θετική μας ενέργεια!! 

Και η @Dreamer1 έχει χαθεί μερικές μέρες. Όλα καλά κορίτσι; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Lucky39 είπε:

Princess μου, τι τέλεια νέα! Τι κορίτσαρος καλέ και απ'ότι φαίνεται βιάζεται να σας έρθει! Με το καλό κορίτσι μου και με έναν πόνο! Νομίζω πρώτη φορά βλέπω να αγχώνεσαι κοριτσάκι μου, είσαι πάντα η προσωποποίηση της ψυχραιμίας και της λογικής! ❤️ 

Αν είναι τόσο έτοιμη η μικρή σας, φαντάζομαι ότι δε θα είναι τόσο επίπονη η διαδικασία της πρόκλησης όσο με τον μικρό σου που είχε βολευτεί στην κοιλίτσα σου απ'όσο έχω καταλάβει. Και είναι όμορφο που θα είναι και ο άντρας σου μέσα γιατί όντως μπορεί να γεννήσεις στο πιτς φυτίλι και ο αντρούλης σου να περιμένει απέξω τα αποτελέσματα. Κρίμα είναι αφού και οι δύο το θέλετε! 

Μια χαρά ο μπεμπούλης, μπρα΄βο Σάντυ μου! Πού το είχε κρύψει μωρέ το προσωπάκι του και δεν τον είδατε;; Κι εμένα την περασμένη εβδομάδα, στις 33, με το κεφάλι κάτω ήταν. Μου είπε ο γιατρός μακάρι να μείνει έτσι! Ήταν και χωμένη προς τα μέσα και κοιμόταν η γλυκούλα αλλά από κάπου πίεσε με τον υπέρηχο και την είδαμε την φατσούλα της! Πάθαμε σοκ, δεν μπορώ να το περιγράψω! Όπως την πρώτη φορά που ακούσαμε την καρδούλα της! Πρωτόγνωρα συναισθήματα γενικά και ακόμα φαντάζομαι δεν έχουμε δει τίποτα! 🥰

 

Του φαίνονται τόσο πολύ τα 2400 του γιατρού ε; Κάτι θα ξέρει αυτός. Μπορεί όμως να γεννηθεί και νωρίτερα έτσι κι αλλιώς από μόνος του και να μη φτάσει τις 40 εβδομάδες. 

Εννοείται να κάνεις ότι είναι πιο ασφαλές για σένα και τον μπέμπη σου! Δεν είναι μόνο τα μωράκια μας, αλλά πρέπει κι εμείς να είμαστε καλά και να μην έχουμε θέματα και επιπλοκές (και δεν εννοώ την καισαρική, αυτή εννοείται είναι μέσα στο πρόγραμμα). 

Πότε θα ξαναπάς στον γιατρό; 

Πωπω, ήρθε η ώρα και για εσάς κορίτσι μου!! Τι όμορφα νέα είναι αυτά! 

Ναι, κι εγώ στο ένστικτο στηρίζομαι γιατί αλλιώς δε ξέρω πώς θα τα καταφέρουμε!! 😂 Λέω όπως τα κατάφεραν τόσες, θα τα καταφέρω κι εγώ! 

 

 

Νομίζω σήμερα Τετάρτη είχε πει η @Διόνη ότι θα γένναγε. Λέτε να γέννησε νωρίτερα, γι'αυτό να μην έχει απαντήσει; Ας της στείλουμε τη θετική μας ενέργεια!! 

Και η @Dreamer1 έχει χαθεί μερικές μέρες. Όλα καλά κορίτσι; 

Ναι δεν ξέρω, προσπαθώ κάπως από χθες να αδραξω διάφορες στιγμές με τον άντρα μου,ακόμα κ με το σκυλάκι μου γιατί ξέρω ότι από την άλλη εβδομάδα η ζωή μας θα είναι πολύ διαφορετική. Εννοείται πως ήθελα κ τα θέλω πολύ τα μωράκια μας αλλά κάπως σαν να νιώθω ότι πέρασε γρήγορα ο καιρός κ δεν είμαι έτοιμη για αυτή την αλλαγή. Από την άλλη βέβαια ανυπομονώ. Μήπως να πω στο γιατρό να τα κρατήσουμε καμία εβδομάδα ακόμα μέσα μήπως κ το συνειδητοποιήσω;; 😁😁Άδικος κόπος νομίζω κ πάλι θα θέλω λίγο ακόμα να μείνουν μέσα!! Αφού το λέω στη μαμά μου κ στις φίλες μου κ γελάνε, λένε πρώτη φορά βλέπω έγκυο να μη θέλει να γεννήσει!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Tvz είπε:

Ναι δεν ξέρω, προσπαθώ κάπως από χθες να αδραξω διάφορες στιγμές με τον άντρα μου,ακόμα κ με το σκυλάκι μου γιατί ξέρω ότι από την άλλη εβδομάδα η ζωή μας θα είναι πολύ διαφορετική. Εννοείται πως ήθελα κ τα θέλω πολύ τα μωράκια μας αλλά κάπως σαν να νιώθω ότι πέρασε γρήγορα ο καιρός κ δεν είμαι έτοιμη για αυτή την αλλαγή. Από την άλλη βέβαια ανυπομονώ. Μήπως να πω στο γιατρό να τα κρατήσουμε καμία εβδομάδα ακόμα μέσα μήπως κ το συνειδητοποιήσω;; 😁😁Άδικος κόπος νομίζω κ πάλι θα θέλω λίγο ακόμα να μείνουν μέσα!! Αφού το λέω στη μαμά μου κ στις φίλες μου κ γελάνε, λένε πρώτη φορά βλέπω έγκυο να μη θέλει να γεννήσει!!

Κι εγώ δε θέλω να γεννήσω πες τους!! Νιώθω μεγάλη ασφάλεια γνωρίζοντας ότι είναι στην κοιλίτσα και είναι "ανεξάρτητη". Σκέφτομαι τι θα κάνω όταν γεννηθεί, πώς θα την πιάνω; πώς θα την κάνω μπάνιο; πώς θα πέσει ο ομφάλιος λώρος; θα μπορέσω να θηλάσω; πώς θα είμαι συνέχεια δίπλα της; πώς θα ξέρω τι θέλει όταν κλαίει; τι θα κάνω όταν πονάει η κοιλίτσα της; Γι'αυτό σου λέω, μόνο στο ένστικτο ελπίζω (και την ψυχραιμία του άντρα μου) γιατί κατά τ'άλλα τρέμω!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Sandyb είπε:

Καλημέρα Κουνελάκι μου!! Πολύ θετικό το ότι βγήκε η καμπύλη άψογη.. αχ ζοριζεσαι πολύ κοριτσι μου!! σε ποια εβδομάδα είσαι? Εγώ όπως έγραψα παραπάνω είμαι στην 33 εβδ και ο μπέμπης μου έφτασε 2150 μεγαλουτσικος μεν αλλά και ο γιατρός και η μαία μου είπαν ότι το υποστηρίζω βάσει σωματότυπου, σίγουρα παίζει ρόλο.. θα δούμε όμως πως θα πάει δεν μπορούμε να ξέρουμε ακόμα!! βέβαια και εγώ ζοριζομαι πονάνε μέση, ισχία, προσαγωγοι μερικές φορες, υπάρχουν μέρες που δεν θέλω να βάλω δύναμη να σηκωθώ.. πολύ μεγάλη κοιλιά δεν έχω αλλά τα φαγητά είναι ένα θέμα έχω καούρες και παλινδρόμηση.. εννοείται να μην πάρεις κανένα ρίσκο κορίτσι μου.. να κάνεις αυτό που σε κάνει να νιώθεις ασφάλεια και σιγουριά!! Θα το ξανά δείτε και με τον γιατρό και θα σε συμβουλέψει πως πρέπει να προχωρήσετε.. οι περισσότερες γυναίκες θέλουμε να πάμε με φυσιολογικό αλλά μερικές δεν γίνεται, δεν πειράζει.. από δουλίτσες και ετοιμασίες για το μωράκι είσαι έτοιμη ή έχεις και αυτά τώρα μέσα στη κούραση σου?

Καλημέρα κοριτσάκι μου!! Η αλήθεια είναι πως δεν έχω τελειώσει ακόμα με τις δουλειές, γιατί λείπει και ο άνδρας μου 3 μέρες την εβδομάδα.. (βρήκε κάτι πάνω στη ψυχοθεραπεία που έχει τελειώσει) αλλά σαν έξτρα, ευτυχώς τώρα που τα χρειαζόμαστε.. την αλλη Τετάρτη θα έρθει η κούνια και η συρταριερα και νομίζω και εύχομαι πως θα έχουμε τελειώσει με τις δουλειές γιατί δεν μου μένουν πολλά.. μόνο τα πράγματα του μωρου να πληνω και να σιδερωσω.. χαίρομαι πολύ που και εσάς είναι καλά η μπεμπουλα σας είναι τέλεια και πολύ περισσότερο χαίρομαι που μπορείς να την υποστηρίξεις!! Εσύ τελείωσες με τις δουλιτσες σας η παλεύεις και εσύ στη κατάσταση σου? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lucky39 είπε:

Princess μου, τι τέλεια νέα! Τι κορίτσαρος καλέ και απ'ότι φαίνεται βιάζεται να σας έρθει! Με το καλό κορίτσι μου και με έναν πόνο! Νομίζω πρώτη φορά βλέπω να αγχώνεσαι κοριτσάκι μου, είσαι πάντα η προσωποποίηση της ψυχραιμίας και της λογικής! ❤️ 

Αν είναι τόσο έτοιμη η μικρή σας, φαντάζομαι ότι δε θα είναι τόσο επίπονη η διαδικασία της πρόκλησης όσο με τον μικρό σου που είχε βολευτεί στην κοιλίτσα σου απ'όσο έχω καταλάβει. Και είναι όμορφο που θα είναι και ο άντρας σου μέσα γιατί όντως μπορεί να γεννήσεις στο πιτς φυτίλι και ο αντρούλης σου να περιμένει απέξω τα αποτελέσματα. Κρίμα είναι αφού και οι δύο το θέλετε! 

Μια χαρά ο μπεμπούλης, μπρα΄βο Σάντυ μου! Πού το είχε κρύψει μωρέ το προσωπάκι του και δεν τον είδατε;; Κι εμένα την περασμένη εβδομάδα, στις 33, με το κεφάλι κάτω ήταν. Μου είπε ο γιατρός μακάρι να μείνει έτσι! Ήταν και χωμένη προς τα μέσα και κοιμόταν η γλυκούλα αλλά από κάπου πίεσε με τον υπέρηχο και την είδαμε την φατσούλα της! Πάθαμε σοκ, δεν μπορώ να το περιγράψω! Όπως την πρώτη φορά που ακούσαμε την καρδούλα της! Πρωτόγνωρα συναισθήματα γενικά και ακόμα φαντάζομαι δεν έχουμε δει τίποτα! 🥰

 

Του φαίνονται τόσο πολύ τα 2400 του γιατρού ε; Κάτι θα ξέρει αυτός. Μπορεί όμως να γεννηθεί και νωρίτερα έτσι κι αλλιώς από μόνος του και να μη φτάσει τις 40 εβδομάδες. 

Εννοείται να κάνεις ότι είναι πιο ασφαλές για σένα και τον μπέμπη σου! Δεν είναι μόνο τα μωράκια μας, αλλά πρέπει κι εμείς να είμαστε καλά και να μην έχουμε θέματα και επιπλοκές (και δεν εννοώ την καισαρική, αυτή εννοείται είναι μέσα στο πρόγραμμα). 

Πότε θα ξαναπάς στον γιατρό; 

Πωπω, ήρθε η ώρα και για εσάς κορίτσι μου!! Τι όμορφα νέα είναι αυτά! 

Ναι, κι εγώ στο ένστικτο στηρίζομαι γιατί αλλιώς δε ξέρω πώς θα τα καταφέρουμε!! 😂 Λέω όπως τα κατάφεραν τόσες, θα τα καταφέρω κι εγώ! 

 

 

Νομίζω σήμερα Τετάρτη είχε πει η @Διόνη ότι θα γένναγε. Λέτε να γέννησε νωρίτερα, γι'αυτό να μην έχει απαντήσει; Ας της στείλουμε τη θετική μας ενέργεια!! 

Και η @Dreamer1 έχει χαθεί μερικές μέρες. Όλα καλά κορίτσι; 

Θα πάω πάλι την Παρασκευή για μαθήματα τοκετού και θυλασμου, και μετά θα ξαναπάω σε 2 εβδομάδες.. είναι στα ανώτατα φυσιολογικά όρια για την εβδομάδα που ήμουν και εγώ είμαι πολύ μικροσκοπική και σε ύψος και σε σωματότυπο, πολύ στενή,  δλδ αν πρώτα ο Θεός φτάσει 4 κιλά, δεν θα τα καταφέρω και θα ζοριστει και το μωρό.. θα δούμε όμως.. εσύ πως είσαι κορίτσι μου? Πως πας??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! 🌸

Τι κάνετε;

Πήγα σήμερα στο γιατρό!

Η μπέμπα είναι 3 κιλά και έτοιμη να βγει..ο γιατρός έβαλε το χέρι από κάτω και έπιανε το κεφάλι χαχα..βγαίνει με 3 σπρωξιές μου λέει..οπότε μου είπε αν θέλω την άλλη εβδομάδα μπαίνουμε για πρόκληση..

Το σκεφτόμαστε τώρα γιατί στο Ρέα που γεννάω, πρέπει να κάνουμε και οι δύο μοριακό άσχετα που είμαστε εμβολιασμένοι, και του συζύγου κάνει 3/4 ώρες να βγει..εμείς θέλουμε να είναι και ο άντρας μου στη γέννα, οπότε αν πάω ξαφνικά και βγει σε 3 σπρωξιές που λέει ο γιατρός πολύ πιθανό να μην προλάβει..κι εγώ θέλω οπωσδήποτε να είναι μαζί μου, πρώτον γιατί φοβάμαι πολύ τη γέννα και δεύτερον γιατί είναι μια πολύ δυνατή στιγμή για τους δυο μας..💓

Επίσης αν κάνουμε εκεί μοριακό είναι 150€ κ για τους δυο μας..ενώ έξω τα μισά ή δωρεάν..

Βέβαια δεν είμαι έτοιμη ακόμα να έρθει η μπέμπα κ να’χω δύο μωρά, αλλά σκέφτομαι μια βδομαδα πάνω ή κάτω πόση διαφορά να κάνει..ούτως ή άλλως και μόνη της να βγει πάλι δε θα έχω προλάβει να προετοιμαστώ ψυχολογικά..

Το συζήτησα και με τον άντρα μου, εκείνος προτιμάει με πρόκληση, γιατί θέλει να είναι μέσα και στη μπέμπα όπως ήταν στον μικρό μου, αλλά μου λέει να σκεφτώ εγώ τι θέλω γιατί δε θέλει να υποφέρω με την πρόκληση όπως την πρώτη φορά..βέβαια αν είναι τόσο καθησυχαστικός ο γιατρός λέει οκ..

Τώρα έχουμε την άλλη Τετάρτη γιατρό, οπότε θα δούμε τι θα κάνουμε! Αν δεν έχω γεννήσει μέχρι τότε λέει ο γιατρός χαχα

Πάντως απ’ό,τι κατάλαβα η μπέμπα θα βγει πιο τσουπωτή από τον μικρό μου, εκείνος γεννήθηκε μετά την ΠΗΤ και ήταν 3330γρ κ 54εκ..πολύ αδυνατούλης! Αυτή είναι ήδη 3 κιλά του λέω πόσο θα φτάσει 😄

Καλημέρα κορίτσι μου!! Χαίρομαι πολύ που όλα είναι καλά!! Με το καλό όλα σου εύχομαι!! Όσο για τα μοριακά, αν πας με πρόκληση, μπορείς να έχεις κάνει μοριακό κάπου έξω να το βρεις και πιο φθηνά και να είστε και οι δύο έτοιμοι με τον άντρα σου, να μπείτε μεσα.. ❤️ όσο για το αν είσαι έτοιμη σε καταλαβαίνω.. με έχει πιάσει κ εμένα το ίδιο άγχος.. πόσο μάλλον εσένα που έχεις κι άλλο μωράκι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lucky39 είπε:

Κι εγώ δε θέλω να γεννήσω πες τους!! Νιώθω μεγάλη ασφάλεια γνωρίζοντας ότι είναι στην κοιλίτσα και είναι "ανεξάρτητη". Σκέφτομαι τι θα κάνω όταν γεννηθεί, πώς θα την πιάνω; πώς θα την κάνω μπάνιο; πώς θα πέσει ο ομφάλιος λώρος; θα μπορέσω να θηλάσω; πώς θα είμαι συνέχεια δίπλα της; πώς θα ξέρω τι θέλει όταν κλαίει; τι θα κάνω όταν πονάει η κοιλίτσα της; Γι'αυτό σου λέω, μόνο στο ένστικτο ελπίζω (και την ψυχραιμία του άντρα μου) γιατί κατά τ'άλλα τρέμω!! 

Ακριβώς τα ίδια σκέφτομαι κ εγώ. Συν τα υπόλοιπα δλδ πότε θα ξανά βγούμε εξω, θα πάμε ταξίδι κτλ. Δεν τρέμω να σου πω την αλήθεια πιστεύω ότι θα τα καταφέρω απλως στην αρχή θα είναι λίγο δύσκολα. Μέχρι να βρούμε τους ρυθμούς μας κ να δούμε πως γίνεται το καθετί. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Κουνελακι36 είπε:

Θα πάω πάλι την Παρασκευή για μαθήματα τοκετού και θυλασμου, και μετά θα ξαναπάω σε 2 εβδομάδες.. είναι στα ανώτατα φυσιολογικά όρια για την εβδομάδα που ήμουν και εγώ είμαι πολύ μικροσκοπική και σε ύψος και σε σωματότυπο, πολύ στενή,  δλδ αν πρώτα ο Θεός φτάσει 4 κιλά, δεν θα τα καταφέρω και θα ζοριστει και το μωρό.. θα δούμε όμως.. εσύ πως είσαι κορίτσι μου? Πως πας??

Μπορεί όμως να γεννηθεί και λίγο νωρίτερα και να μην έχει φτάσει τόσο πολύ το βάρος του. Ή να πάτε με πρόκληση νωρίτερα; Φανταζομαι θα δειτε σε 2 βδομαδούλες την κατάσταση και θα αποφασίσετε αναλόγως ό,τι είναι πιο ασφαλές βέβαια. 

Καλά είμαι κι εγώ, έκανα το doppler στις 28/8, είναι 2 κιλάκια το κορίτσι μας! Την άλλη βδομάδα μάλλον θα ξαναπάω στον γιατρό μου και στις 24/3 που θα έχω πια μπει στο μήνα μου, θα κάνω υπέρηχο ξανά στον εμβρυολόγο. Παρακολουθούμε τα ινομυώματα για να αποφασίσουμε πώς θα γεννήσουμε. Ο γιατρός είναι πολύ υπέρ του φυσιολογικού, αλλά απ'ότι διαβάζω γενικά επειδή έχω κάνει ήδη αφαί΄ρεση ινομυωμάτων, συστήνεται η καισαρική. Μάλλον αυτός δεν το έχει πάρει απόφαση ακόμα 😂 Όχι ότι τρελλαίνομαι εγώ για καισαρική, σκεπτόμενη την αποκατάσταση μετά, αλλά όπως λέω και σε σένα το θέμα είναι να μην κινδυνέψουμε κι εμείς με τυχόν επιπλοκές. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Tvz είπε:

Άντε με το καλό να έρθουν κ τα πραγματακια σας να τακτοποιηθείτε. Εμας ακόμα μας λείπει ένα στρώμα για το Πορτ μπεμπέ κ μια βάση για να το τσουλαω μέσα στο σπίτι το οποίο όπως το βλέπω το σκ θα το πάρουμε, το λες κ τελευταία στιγμή!! Να προσέχεις την ορθοστασία κ να ξεκουράζεσαι γιατί λέμε δεν κάνουμε τίποτα δεν κάνουμε τίποτα κ εμένα έτσι πρηστηκαν τα πόδια μου όσο ετοιμάζαμε το σπίτι κ στη μετακόμιση. Τώρα επέστρεψαν κάπως στα φυσιολογικά αλλά κ πάλι όχι απόλυτα απλώς δεν είναι στο χαλί που ήταν. Κ εμείς αύριο πάμε για το doppler κ ο άντρας μου θέλει να δει προσωπάκια αλλά του λέω μη το περιμένεις το πιο πιθανό είναι να είναι γυρισμένα προς τα πίσω, όλο πλατουλες βλέπουμε. Θα δούμε προσωπάκια μια κ καλή!! 

Αχ έχεις δίκιο μπορεί να μην κάνουμε τις βαριές δουλειές που θα κάναμε σε άλλη περίπτωση αλλά όσο να ναι μια αναστάτωση μια ορθοστασία στην κατάσταση μας επιβαρύνει.. προσπαθώ να είμαι όσο πιο χαλαρή γίνεται μέσα στη μέρα αλλά το βράδυ πάλι νιώθω πολύ κουρασμένη και πέφτω σαν τούβλο.. να μπορούσα και να κοιμηθώ και συνεχόμενα ένα ολόκληρο βράδυ καλά θα ήταν αλλά μπα.. δύσκολο.. ευτυχώς αύριο τελειώνουν.. εντάξει δεν σας έμειναν και πολλά για τελευταία στιγμή.. μια χαρά ετοιμοι είστε..με το καλό και το Doppler.. εύχομαι να δείτε και προσωπάκια.. να μας στείλεις τα νέα σας!!❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...