Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ - ΑΠΟΡΙΑ


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα! Χρειάζομαι για άλλη μια φορά τα φώτα σας!! Διάβασα ότι μετά τη σαλπιγγογραφία ο γιατρός δίνει αντιβίωση για 3-4 μέρες. Ισχύει αυτό; Τις μέρες μετά την εξέταση συνεχίσατε ελεύθερα τις προσπάθειες ή λόγω αντιβίωσης απαγορεύεται και πήγε χαμένος ο μήνας;:S Θέλω να κλείσω ραντεβού (να τελειώνω και μ'αυτό) αλλά μπορώ να κλείσω μόνο την 11η μέρα γι'αυτό το μήνα. Είναι πολύ αργά; Ο άντρας μου λείπει συνέχεια και δεν θέλω να χάσω και αυτό το μήνα λόγω της εξέτασης.:( Ευχαριστώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ!ΕΓΩ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΝΑ. ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ.ΤΗΝ ΒΙΒRAMICIN. 3-4 MERES.ΕΓΩ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ 9Η ΜΕΡΑ,ΑΠΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΕΓΚΥΟΣ,ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΕΠΑΦΗ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ. ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΕΠΑΦΕΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ 1Η ΜΕΡΑ ΕΙΧΑ ΛΙΓΟ ΑΙΜΑΤΑΚΙ,ΑΝΑΜΕΝΟΜΕΝΟ. ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΛΟΓΟ ΤΗΣ ΕΞΕΤΑΣΗΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΝΑ. ΟΜΩΣ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ. ΕΥΤΥΧΩΣ ΟΛΑ ΤΕΛΕΙΑ. ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ! ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έγκυος δεν είμαι σίγουρα αυτό το μήνα (μόλις αδιαθέτησα):( . Γι'αυτό σκέφτομαι να κλείσω το ραντεβού να τελειώνω. Απλά με βολεύει η 11η μέρα που θα είναι και ο άντρας μου εδώ...για συμπαράσταση..! Ρωτάω για την αντιβίωση γιατί θέλω να ξέρω αν θα επιτρέπεται να συνεχίσουμε προσπάθειες για αυτό το μήνα ή όχι. Συνήθως λένε ότι δεν κάνει να μείνεις έγκυος όταν παίρνεις αντιβίωση. Εσένα ο γιατρός σου είπε να κάνετε ελεύθερα ή να πάρετε προφυλάξεις αυτό το μήνα λόγω εξέτασης; Ελπίζω να έχεις θετικά αποτελέσματα σύντομα!!!:woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν ξεκινήσω την αντιβίωση 11η μέρα θα τη συνεχίσω μέχρι 14η που μπορεί να είναι γόνιμη. Γι'αυτό ρωτάω αν κάνει ή όχι. Συγνώμη αν σας τρέλανα με τις ερωτήσεις μου!!!:blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα marygeo νομιζω πως το καλυτερο ειναι την ενατη μερα κ εγω τοτε την ειχα κανει με βαση το οτι θα εχεις ωοριξια απο 14 κ μετα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ! ΕΜΕΝΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΓΙΑ ΠΡΟΦΥΛΑΞΕΙΣ Κ ΠΡΟΣΟΧΗ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΝΑ, ΜΕ ΕΒΑΛΕΣ ΣΕ ΑΠΟΡΙΑ. ΕΓΩ ΤΗΝ ΑΝΤΙΒΙΟΣΗ ΤΗΝ ΞΕΚΙΝΗΣΑ 1 ΜΕΡΑ ΠΡΙΝ. ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ. ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΑΤΟΜΟ ΑΛΛΟ ΜΑΖΙ ΣΟΥ Κ ΝΑ ΠΑΣ 8 ΜΕ 9 ΜΕΡΑ. ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΘΑΡΙΣΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ. ΔΗΛ ΑΝ ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ ΚΑΘΑΡΗ ΚΑΙ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΠΗΓΑΙΝΕ. ΕΤΣΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΣΥΛΛΗΨΗΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΝΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΟΚ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ. ΒΕΒΑΙΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΑΥΤΟΣ Ο ΜΗΝΑΣ ΠΑΕΙ ΧΑΜΕΝΟΣ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΕΞΕΤΑΣΗΣ,ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΞΕΡΩ. ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΠΕΡΙΟΔΟ ΤΟ ΣΑΒ/ΚΟ!Α! ΚΑΜΙΑ ΩΡΑ ΠΡΙΝ ΠΑΡΕ ΕΝΑ BUSCOPAN PLUS! ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσακια.εγω θα ηθελα να ρωτησω,εσεις που εχετε κανει την σαλπιγγογραφια, που την κανατε και ποσο σας κοστισε αυτη η εξεταση? εγω προσωπικα πρωτη φορα ακουσα, οτι μετα την σαλλπιογρ. δινουνε την αντιβιωση. αλλα ειναι λογικο.βεβαιως, αυτα τα φαρμακα ειναι επικινδυνα, ομως αν τα πινεις οταν εισαι εγκυος κιολας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Jurgita έγραψε:

γεια σας κοριτσακια.εγω θα ηθελα να ρωτησω,εσεις που εχετε κανει την σαλπιγγογραφια, που την κανατε και ποσο σας κοστισε αυτη η εξεταση? εγω προσωπικα πρωτη φορα ακουσα, οτι μετα την σαλλπιογρ. δινουνε την αντιβιωση. αλλα ειναι λογικο.βεβαιως, αυτα τα φαρμακα ειναι επικινδυνα, ομως αν τα πινεις οταν εισαι εγκυος κιολας.

Προσωπικη εμπειρια δεν εχω αλλα ειχα παει μαζι με μια φιλη μου που ευτυχως τωρα ειναι επιτελους εγκυος,ξερω οτι την εκανε μεσω του ταμειου της,αλλα για αντιβιωση να σου πω δεν θυμαμαι τι της δωσανε.Παντως δεν νομιζω να κανουν σαλπιγγογραφια εαν η γυναικα εγκυμονει.:dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι ναι, το ξερω Υβοννη μου, την κανουνε αν δεν μπορεις να μεινεις εγκυος, για να δουνε αν οι σαλλπιγες ειναι ανοιχτες και δεν εχουνε προβλημα. εγω ειμαι ασφαλισμενη στο ΤΕΒΕ. αν μαθεις απο την φιλη σου που εκανε αυτην την εξεταση και ποσο της κοστισε περιπου, θα ητανε υπεροχα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θα την επαιρνα και τωρα αλλα ειναι στην αρχη της εγκ και ειναι χαλια να μην την ενοχλησω τετοια ωρα,θα σου πω αυριο απο πρωτο χερι πληρ.;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια, τα πράγματα έχουν ως εξής: εγώ έκανα πριν 1 μήνα σαλπ/φία στο Ιασώ. την έκανα την 8η ημέρα, κόστισε 156 ευρώ. Δεν πονάει καθόλου (εγώ αντέχω τους πόνους). Πρίν πήρα ένα παυσίπονο και μετά αντιβίωση για 7 ημέρες.Αυτό ήταν όλο.Μετά πας σπιτάκι σου ή κανονικά στη δουλειά.

φιλάκια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

xelonitsa καλημερα γιατι τοσα πολλα αγαπη μου; εγω πριν τρια χρονια στο eurometika στη θεσ/νικη με ασφαλεια δημοσιου ως προστατευομενο μελος εδωσα τοτε 11 ευρω εκει κ αλλα 20 περιπου στο φαρμακειο για το φαρμακο.οσο για την αντιβιωση ειναι υποχρεοτικη κ πρεπει να την παρεις,κ κατι αλλο απο τη στιγμη που η εξεταση γινεται περιπου την 9 μερα μετα την περιοδο σιγουρα δεν υπαρχει περιπτωση εγκυμοσηνης.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σας ευχαριστω θερμα κοριτσια. οποτε η σαλλπιγγογραφια κοστιζει γυρω στα 160 ευρω. απλα τωρα πρεπει να μαθω αν το ΤΕΒΕ καλυπτει αυτην τιν εξεταση. μηπως καποια απο εσας εχετε κανει και τις ορμονικες εξετασεις, με ενδιαφερει η εξεταση Προγεστερονης την οποια κανουμε τιν 21 ημερα του κυκλου μας.Η δικια μου βγηκε 0,9 νομιζω. μπενει στην κατηγορια παραγογικης φασης.αυτο τι σημαινει κοριτσια, οτι ειχα ωορρηξια η:blink: ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...