Μετάβαση σε περιεχόμενο

Με το καλό τα μωράκια Μαρτίου 2022❤️


Recommended Posts

στις πριν 7 ώρες, ο/η Maira29 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου!! Αχχ αυτό είναι το θέμα με τις πληροφορίες!! Μας έρχονται πολλές και από παντού και έχω μπερδευτεί εντελώς!! Προσωπικά επειδή μεγάλωσα σε ένα "αποστειρωμενο" περιβάλλον τύπου "όχι το παιδί έτσι" ή "μην χτυπησει/κρυώσει/βραχεί το παιδί" έχω στο μυαλό μου πως δεν θα ήθελα με τίποτα να γίνω έτσι σαν μαμά!! Ακούω λοιπόν διαφορα και για το τι πρέπει να αγοράσουμε και τι όχι, το πως πρέπει να είμαι με το μωρό κλπ και πραγματικά δεν ξέρω πως να το διαχειριστω!! Για παράδειγμα μου λένε για το θήλαστρο (σε αυτή την περίπτωση φαντάζομαι θα χρειαζονται και τα μπιμπερό) ή ότι στο βραδινό γεύμα του μπορούμε να δώσουμε γάλα από το φαρμακείο γιατί θα κρατήσει το μωράκι περισσότερες ώρες χορτάτο!! Δεν ξέρω τι από όλα αυτά ισχύει ή δεν ισχύει!! Εγώ είχα στο μυαλό μου ότι θα ήθελα να θηλάζω, αν όλα πάνε καλά, μέχρι την εισαγωγή στις τροφές, να ξεκινήσουμε το blw (λογικά λέμε το ίδιο, δεν θυμάμαι την ονομασία) που είχα δει σε ένα βίντεο ότι σταδιακά το παιδί περνάει στη φάση που μαθαίνει να τρώει και ουσιαστικά "συμπληρώνει" με θηλασμό!! Σίγουρα βέβαια το τι έχω εγώ στο μυαλό μου μπορεί να αλλάξει ανάλογα τις συνθήκες αλλά ξέρεις!! Πρώτη φορά τώρα όλοι προσπαθούν να μας δώσουν συμβουλές καλοπροαιρετα πάντα, αλλά έχω χάσει τον μπούσουλα!! 

Καλημέρα Μάιρα μουυυ ξέρω κ εγώ άκουγα τέτοια κ δυστυχώς κόντεψα να χάσω τον θηλασμο 

αν θέλεις να θηλάσεις κ να ενημερωθείς βασικά για το τι ισχύει υπάρχει πανελλήνιο δίκτυο εθελοντών που εχει αρχεία έχει ομαδική στο φβ κ προσφέρει γνώσεις με βάση την επιστημονική τεκμηρίωση! Εμένα μ έσωσαν κ τις αγαπώ τις κύριες αυτές παρά πολύ! Αν έχεις φβ πες μου πως να το βρεις! 
επισης υπάρχει η Αλκυόνη που παίρνεις τηλ κ σε βοηθανε δωρεάν τηλεφωνικά σύμβουλοι θηλασμού ή η καταπληκτική για μένα la Leche league Greece που είναι παγκόσμιος οργανισμός που υπάρχει κ στην Ελλάδα κ προσφέρουν έντυπο υλικο για μελέτη σχετικά με τον θηλασμο, σεμινάρια θηλασμού κ όλες τις γνώσεις σχετικά με το τι ισχύει η όχι κ φυσικά ο κύριος jack newman ο οποίος έχει βγάλει κ μέθοδο συμπληρωματικής σίτισης βρεφών η του γνωστού Επαναγαλακτισμου 

 

γενικοτερα ο θηλασμός θέλει ενημέρωση αν το επιθυμείς σίγουρα χρειάζεται από πριν να ενημερωθείς κ να διαβάσεις η να έχεις επικοινωνία με σύμβουλο θηλασμού (αλλά προσοχή να ζητήσεις συστάσεις από άτομα που έχουν επισης επαφή μ την συγκεκριμένη κ όχι μια τυχαία γιατί πολλές κοπέλες την έχουν πατήσει) 

δν χρειάζεται άγχος αυτό το θέμα…απλά ενημέρωση για να ξέρεις πως θα το αντιμετωπίσεις (η οτιδήποτε προκύψει) κ πως να αποφύγεις τις κακοτοπιές κ τις λανθασμένες συμβουλές (πχ δώσε ξένο να κοιμάται… ακόμα κ αυτό μπορώ να στο καταρρίψω κ να στο εξηγήσω αλλά έχω γράψει πολλά κ έχω ήδη κουράσει) 

ολα να σου πάνε όπως επιθυμείς εύχομαι ❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 3.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 16 ώρες, ο/η Nantinaki είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Πολύ χρήσιμες οι συμβουλές που δίνεται! Κάθομαι σχολαστικά και τις διαβάζω! 

Λοιπον από νέα δικά μου έχω τα εξής, ρώτησα στο ΙΚΑ για τα μαθηματα ανώδυνου τοκετού. Με ενημέρωσαν ότι τα κάνουνε στον 8ο μήνα και είναι 6-8 μαθήματα που γίνονται σε διάρκεια 2 βδομάδων. Άφησα τα στοιχεία μου και θα με ειδοποιήσουν. Νομίζω ότι θα μας βοηθήσουν κορίτσια.  Να ξερεται είναι δωρεάν ρωτήστε η κάθε μία από σας στην περιοχή της που γίνονται και αφήστε τα στοιχεία σας. Θα μου πείτε είναι νωρίς ακόμα... Αλλά μου αρέσει να τα κανονίζω να μην τα αφήνω τελευταία στιγμή!

Επισης πείτε με τρελή αλλά πήραμε καρότσι😆😆😆. Έκανα εδώ και κάνα μήνα έρευνα και κορίτσια βρήκα αυτό που ήθελα σε ένα μαγαζί, τελευταίο κομμάτι και μου το άφηνε σε πολύ καλή τιμή ( χαμηλότερη του ίντερνετ). Δεν το πήρα σπίτι όμως του έδωσα προκαταβολή για να το κλείσουμε και να το μαζέψει απ' το χώρο! Άντε καλές μας αγορές λοιπόν!

Καλημέρα Ναντινακι μου καλά έκανες κ δηλώθηκες 

εγω θα πάρω ανεξάρτητη μαία που την γνωρίζω ότι είναι τοπ (είναι στις περιοχες τις δικεσ Μας, Λάρισα-Τρίκαλα-Θεσσαλονίκη κτλ κτλ ) γιατί την έχω πατήσει ήδη μια φορά με μια που είχα κ δν θέλω ξανά να με παραπληροφορήσουνε 

 

καλές βόλτες με το καλοοοοοο καλά έκανες ❤️❤️❤️❤️❤️❤️💙💙💙💙💙💙 να μας στείλεις κ φωτό όταν με το καλό το έχεις! Δν είσαι τρελή φυσικά σε παρακαλώ 💜💜💜💜💜

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα σας όλες!!

Να σας πω ότι έμαθα από φίλες που έχουν γεννήσει πρόσφατα ότι το Έλενα έχει πολύ καλά δωρεάν μαθήματα ανώδυνου τοκετού. Είναι 2 τετράωρα (από ότι κατάλαβα ένα θεωρητικό και ένα πρακτικό). Εγώ που έχω ΠΗΤ 1/3 με προγραμμάτισαν για μέσα Δεκέμβρη (μέσα του 7ου μήνα μου). Αλλά έχει μεγάλη συμμετοχή, όποτε μου είπαν να γραφτώ εγκαίρως. Στέλνω λινκ: https://www.hospital-elena.gr/medical-services/eidikes-ypiresies/proetoimasia-goneikotitas-psyxoprofylaktiki - οι κρατήσεις γίνονται τηλεφωνικά στο 2132051366.

Φιλιά σε όλες και καλή Κυριακή! 💜

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 30/10/2021 at 10:36 ΠΜ, ο/η Maira29 είπε:

Για δημόσιο λέμε προς το παρόν!! (Προσωπικά θα προτιμούσα ιδιωτικό ειδικά εάν μέναμε Αθήνα αλλά τώρα το κοντινότερο ιδιωτικό από εμας είναι 2.5 ώρες απόσταση!!) 

Για τις πάνες αυτό λέμε και εμείς!! Να αγοράσουμε δηλαδή από 1-2 συσκευασίες από καθε εταιρεία ώστε να δούμε πως θα πάει γιατί μας είπαν ότι για αρχή θα χρειαστούμε περίπου 10 συσκευασίες από το κάθε νούμερο!! Όπως επίσης και κρέμες σαμπουάν και τέτοια να αγοράσουμε ένα κουτί να δούμε και μετά να κινηθούμε ανάλογα και το μωράκι μας και το τι θα μας προτείνει και ο γιατρός!! Αυτό με τα σαπουνακια πολύ ενδιαφέρον!! Εάν θέλεις όποτε έχεις χρόνο δώσε μας μερικές πληροφορίες!!! 

Σχετικα τώρα με τα μπιμπερό!! Θέλω να πιστεύω ότι θα καταφέρω να θηλάζω μέχρι να πάει 7-8 μηνών και μετά θα ήθελα να αρχίσουμε τα σεμινάρια ώστε να μάθει το μωράκι μου να τρώει μόνο του!! Αλλά ξέρεις τώρα έχουν πέσει όλοι και μας λένε πολλά και διάφορα "πάρτε αυτό θα σας βοηθήσει εκεί" ή "μην το πάρετε γιατί εμείς το πήραμε και δεν το χρησιμοποίησα με καθόλου" και τέτοια και έχω χάσει λίγο την μπάλα!! 

Σε ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ για τις απαντήσεις σου!!! ❤️❤️❤️❤️❤️❤️

Εγώ γέννησα πέρυσι στο Έλενα δημόσιο και μας έδιναν κάθε ημέρα παμπερς και πριν φύγουμε μας έδωσαν ένα κουτί με παμπερς κρέμα και διαφορά ακόμη..Έχω λίστα από το Έλενα τι να πάρεις αλλά μήπως δίνει κάθε ένα διαφορετική λίστα εάν θέλετε πείτε μου να την ανεβάσω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η mia2020 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα σας όλες!!

Να σας πω ότι έμαθα από φίλες που έχουν γεννήσει πρόσφατα ότι το Έλενα έχει πολύ καλά δωρεάν μαθήματα ανώδυνου τοκετού. Είναι 2 τετράωρα (από ότι κατάλαβα ένα θεωρητικό και ένα πρακτικό). Εγώ που έχω ΠΗΤ 1/3 με προγραμμάτισαν για μέσα Δεκέμβρη (μέσα του 7ου μήνα μου). Αλλά έχει μεγάλη συμμετοχή, όποτε μου είπαν να γραφτώ εγκαίρως. Στέλνω λινκ: https://www.hospital-elena.gr/medical-services/eidikes-ypiresies/proetoimasia-goneikotitas-psyxoprofylaktiki - οι κρατήσεις γίνονται τηλεφωνικά στο 2132051366.

Φιλιά σε όλες και καλή Κυριακή! 💜

 

Μπορεί να πάρει μέρος και κοπέλα που θα γεννήσει σε ιδιωτικό μαζί με τν άντρα τς και να μπορεί να μπει και αυτός μέσα σε κανονικό τοκετό 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Maria mariaa είπε:

Μπορεί να πάρει μέρος και κοπέλα που θα γεννήσει σε ιδιωτικό μαζί με τν άντρα τς και να μπορεί να μπει και αυτός μέσα σε κανονικό τοκετό 

Σωστά, κι εγώ σε ιδιωτικό θα γεννήσω αλλά δεν είχαν κανένα πρόβλημα πρόβλημα από το Έλενα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 23/10/2021 at 12:09 ΜΜ, ο/η Princess28 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! 🌸 Καλο σαββατοκύριακο να έχουμε❤️❤️❤️

Από κοιλίτσες πώς πάτε;; Έχουν φουσκώσει; Κιλά έχετε αρχίσει να παίρνετε ή όχι ακόμα;

Εγώ 3 κιλα έχω πάρει...αλλά η κοιλίτσα έχει φουσκώσει!!! Μα τι χαμός από φωτογραφίες ήταν αυτός!!! Τρελαθηκαααα

Τι τέλειες κοιλιτσες έχετε οοοολες!!! 💓💓💓

 

στις On 25/10/2021 at 4:05 ΜΜ, ο/η Princess28 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια τι κάνετε; 🌸

Εμείς που λέτε είχαμε κανονίσει το θρησκευτικό γάμο φέτος, αλλά επειδή έμεινα πάλι έγκυος το αναβάλαμε για του χρόνου να το κάνουμε μαζί με τη βάφτιση της μπέμπας..ούτως ή άλλως έχουμε κάνει πολιτικό οπότε δε βιαζόμαστε, θέλαμε να το χαρούμε💗 Και τώρα με τους εμετούς κλπ όπως καταλαβαίνετε δε θα το χαιρόμουν..δε θα μπορούσα ούτε να χορέψω..

Οπότε κλείσαμε χθες σε ένα κτήμα γάμο και βάφτιση στις 28 Αυγούστου, και έχω ενθουσιαστεί!!💗💗

Η αλήθεια είναι ότι είχαν ελάχιστες ημερομηνίες οπότε ευτυχώς που βρήκαμε! Στο συγκεκριμένο είχαν 6 Αυγούστου, 28 Αυγούστου και 2 Οκτωβρίου..ο άντρας μου ήθελε 28 Αυγούστου για να έχουν γυρίσει όλοι από διακοπές, και να’ναι και ακόμα καλοκαίρι που θα’ναι πιο χαλαρά..εγώ ήθελα μία από τις άλλες 2 ημερομηνίες..και τελικά κλείσαμε αυτή που ήθελε ο άντρας μου🤣 Τι λέτε εσείς;

Συγχαρητήρια για τη γαμοβαφτιση σας κορίτσι μου! Τέλεια ημερομηνία!! Με το καλό και τα δύο! 💗💗💗💗🙏🙏🙏

 

στις On 26/10/2021 at 4:15 ΜΜ, ο/η Xrisa95 είπε:

Πολύ καλά τ σκέφτεσαι κ εμείς αρχές Ιούνη βαφτίσαμε την Συμελα μου αν κ ήταν Μάιο κανονικά αλλά είχαμε την καραντίνα το 2020 ☺️
τώρα με το καλό το μωράκι θα το βαφτίσουμε άμεσα πολύ εκεί κοντά 2 μηνών αφού σαραντίσει γιατί μετακομίζουμε Ιούνιο βαριά Ιούλιο Γερμανία άρα θέλω το παιδάκι να τ έχω βαφτίσει στην ενορία μας κ όχι εκεί! Γνωρίζω κ τον πάτερ της ενορίας στην Γερμανία κ πως λειτουργούν κ δν μ αρέσει! Εδώ ο πάτερ αυτός είναι κ πνευματικός μου άρα τον γνωρίζω καλα🎈🥰 

Όλα να μας πάνε καλά κ να έρθουν όπως θελουμε να πάρουμε αγκαλιά τ μωράκια μας κ να τ απολαύσουμε όπως επιθυμούμε ❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️

Ααααχ με το καλό χρυσακο μου το νέο ξεκίνημά σας! Σας εύχομαι τα καλύτερα!!! 🧡🧡🧡🧡

 

στις On 26/10/2021 at 7:36 ΜΜ, ο/η Xrisa95 είπε:

Ναι έχεις δίκιο το θυμάμαι! 
 

Είναι η μαμά μου μ τον πατριό μου εκεί κ οι 4 αδερφές μου άρα θα πάω κ εγώ γιατί θέλω βοήθεια με τ παιδιά για ένα μεταπτυχιακό που θέλω ν κάνω εκεί στο δημόσιο πανεπιστήμιο του Μονάχου το Ludwig κ είναι παρά πολύ οικονομικό συγκριτικά με Ελλάδα καμία σχέση το κόστος! 
 

κ επειδή είμαι δασκάλα δημοτικού με παίρνει να κάτσουμε λίγα χρόνια εκεί να μαζέψουμε κ κάποια χρήματα κ με το καλό να γυρίσουμε όταν τα παιδάκια μου έρθει η ώρα να πάνε σχολείο δημοτικό! (Θα τους κάνω εγώ ελληνικά ακόμα κ αν χρειαστεί να κάτσουμε παραπάνω, σχολείο θα πάνε μοντεσσοριανο που δν έχει καμία σχέση με αυτά που ξέρουμε άρα δν είναι τροχοπέδη) 

αυτά γενικά ανυπομονώ να ανταμωσω με την οικογένεια μ γιατί τους βλέπω μια δυο φορές τον χρόνο! (Έχουμε χωριστεί από όταν ήμουν 15 τώρα είμαι 26 μεγαληηηηηη ιστορία άσε κ δύσκολη) ☺️

Από 15 χρονών;;; Έλα βρε χρυσα μου...όπως και να έχει τα έχεις σκεφτεί πολύ σωστά στο μυαλο σου κι έχεις κάνει τέλειο προγραμματισμό... Φαντάζομαι θα είναι πολύ καλύτερα στη Γερμανία από θέμα οικονομικό και συνθηκών ζωής.... 🧡

 

στις On 27/10/2021 at 9:37 ΠΜ, ο/η Maria mariaa είπε:

Το Μότο μου στην πρώτη μου εγκυμοσύνη (μου την έλεγε ο γιατρός εγκυμοσύνη κινδύνου ) έλεγα πάει και αυτή ημέρα τα καταφέραμε και έτσι πέρασαν 9 δύσκολη μήνες..με ένα όμορφο(κουκουβάγια μάνα 😂😂) και καλό μωρό στο τέλος 

Χαχαχαχα

Έχεις απόλυτο δίκιο κοριτσάκι μου!!! 🧡💗

 

στις On 27/10/2021 at 12:13 ΜΜ, ο/η I want a baby είπε:

Κορίτσια καλημέρα. Να σας ρωτήσω σχετικά με την αναρρωτική. Εγώ είμαι καλά δεν έχω θέματα, ζαλάδες, πόνους κλπ. Η δουλειά που είμαι δεν είναι κουραστική να έχει βάρος, κίνηση κλπ, είναι όμως πολύ αγχώδης και έχει να κάνει με πολλά παιδιά σε κλειστό χώρο τα οποία αυτόν το καιρό τα μισά λείπουν διότι είναι άρρωστα και άλλα είχαν κορωνοιό. Μπήκα στην 23η βδομάδα τώρα και σκέφτομαι να πάρω αναρρωτική λόγω του φόβου μου μην με κολλήσουν τίποτα και έχω τρεχάματα. Το είπα απο τον 4ο στη δουλειά μου για την εγκυμοσύνη και υπήρχε δυνατότητα να είμαι με πολύ λιγότερα παιδιά και το ζήτησα, μου είπαν αν μπορέσουν θα το κάνουν. Τελικά με έβαλαν στα περισσότερα παιδιά και έβαλαν άλλον στα λιγότερα. Ψιλοσπάστηκα κιόλας και αφού ρώτησα τον γιατρό και είπε μπορεί να μου γράψει λέω να την πάρω.
Είμαι στον ιδιωτικό τομέα και η σύμβασή μου είναι 650 μικτά. Πόσα δικαιούμαι γνωρίζετε μήπως αν κάποια βγήκε ήδη;

Απ' ο,τι είδα παρακάτω από το μήνυμά σου κορίτσι μου η Χρύσα και το ναντινακι στα εξήγησαν μια χαρά... Εγώ είμαι σε άδεια και έχω πρόσφατη εμπειρία...

Να ξέρεις τον πρώτο μήνα πρέπει μισά μισά να στα δώσει εργοδότης και ΙΚΑ. Και θα μπει κατευθείαν. Λόγω όμως κόβιντ οι επόμενοι μήνες αργούν λίγο να περάσουν από επιτροπή...ωστόσο κάνοντάς ηλεκτρονικά θα πρέπει μετά να στέλνεις ή να πηγαίνεις από την επιτροπή να δίνεις έναν υπέρηχο. Αυτό ζητάνε επιπλέον.γιατι ηλεκτρονικά δε σου αφήνει επιλογή να προσκομίσεις υπέρηχο.

Παρόλα αυτά δεν χάνεις τίποτα στα βάζουν όλα...απλά θέλει λιιιιγη υπομονή! Και φυσικά στα λέω με μια επιφύλαξη γιατί από τόπο σε τόπο αλλάζουν!🧡🧡

 

στις On 30/10/2021 at 3:14 ΜΜ, ο/η Nantinaki είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Πολύ χρήσιμες οι συμβουλές που δίνεται! Κάθομαι σχολαστικά και τις διαβάζω! 

Λοιπον από νέα δικά μου έχω τα εξής, ρώτησα στο ΙΚΑ για τα μαθηματα ανώδυνου τοκετού. Με ενημέρωσαν ότι τα κάνουνε στον 8ο μήνα και είναι 6-8 μαθήματα που γίνονται σε διάρκεια 2 βδομάδων. Άφησα τα στοιχεία μου και θα με ειδοποιήσουν. Νομίζω ότι θα μας βοηθήσουν κορίτσια.  Να ξερεται είναι δωρεάν ρωτήστε η κάθε μία από σας στην περιοχή της που γίνονται και αφήστε τα στοιχεία σας. Θα μου πείτε είναι νωρίς ακόμα... Αλλά μου αρέσει να τα κανονίζω να μην τα αφήνω τελευταία στιγμή!

Επισης πείτε με τρελή αλλά πήραμε καρότσι😆😆😆. Έκανα εδώ και κάνα μήνα έρευνα και κορίτσια βρήκα αυτό που ήθελα σε ένα μαγαζί, τελευταίο κομμάτι και μου το άφηνε σε πολύ καλή τιμή ( χαμηλότερη του ίντερνετ). Δεν το πήρα σπίτι όμως του έδωσα προκαταβολή για να το κλείσουμε και να το μαζέψει απ' το χώρο! Άντε καλές μας αγορές λοιπόν!

Καλά έκανες κοριτσάκι μου.....καλά έκανες και το πήρες...έχουμε δει κι εμείς ένα ακριβουτσικα λίγο και σκέφτομαι να πάω στο blackfriday να το κλείσω με προκαταβολή και να το πάρω Δεκέμβρη ή Γενάρη!!!! 💓

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια.μου καλημέρα! Διάβασα όλα τα μηνύματά σας γιατί είχα να μπω τόσο καιροοοοο!!!! Είδα ότι είστε οοοολες καλά!!! Εγώ φουσκώνω!!!! Βρε κορίτσια μου προβληματίστηκα ....είμαι 18+1 σήμερα και έχω β επιπέδου 6/12 . Δεν σας φαίνεται λίγο αργά;;;είδα και εσάς τώρα...είδα και στο άλλο τοπικ που παρακολουθώ κι άλλες κοπέλες πιο νωρίς που είναι ίδια ημερομηνία με εμένα στην ΠΗΤ(3/4) . Έχω αγχωθει πολύ ...θέλω να περάσει η ώρα να ανοίξουν να πάρω τηλέφωνο.

 

Κατά τ αλλά είμαι καλά...η μπέμπα κάνει τα δικά της εκεί μέσα όλη μέρα.... Τώρα αγχώνομαι εάν δεν την ακούω!!!!! Ξεκίνησαν άλλα άγχη τώρα χαχχαχα! 

 

Έκανα σκρινσοτ αυτό για τις πάνες και τα ζιπουνακια....πήγαμε προχτές και πήραμε ένα νομίζω φορμάκι ήταν όχι ζιπουνακια από το Λητώ.και παρήγγειλα ζιπουνακια κοντομανικα από το ορκεστρα μια 5αδα.κι απ' ο,τι είδα έκανα καλά που την πήρα μεγαλύτερο νούμερο. Πάλι καλά...

Βέβαια αυτές δεν είναι οργανωμένες αγορές... Είναι σκιρτήματα χαράς μας!!!!!! Πληρώνεται ο άντρας μου και λέμε ας πάρουμε κάτι και για τη μπέμπα!! Αυτά τα νέα μου γενικά.... Χαίρομαι που είμαστε όλες καλά!!! 💓💓

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Διόνη είπε:

Κορίτσια.μου καλημέρα! Διάβασα όλα τα μηνύματά σας γιατί είχα να μπω τόσο καιροοοοο!!!! Είδα ότι είστε οοοολες καλά!!! Εγώ φουσκώνω!!!! Βρε κορίτσια μου προβληματίστηκα ....είμαι 18+1 σήμερα και έχω β επιπέδου 6/12 . Δεν σας φαίνεται λίγο αργά;;;είδα και εσάς τώρα...είδα και στο άλλο τοπικ που παρακολουθώ κι άλλες κοπέλες πιο νωρίς που είναι ίδια ημερομηνία με εμένα στην ΠΗΤ(3/4) . Έχω αγχωθει πολύ ...θέλω να περάσει η ώρα να ανοίξουν να πάρω τηλέφωνο.

 

Κατά τ αλλά είμαι καλά...η μπέμπα κάνει τα δικά της εκεί μέσα όλη μέρα.... Τώρα αγχώνομαι εάν δεν την ακούω!!!!! Ξεκίνησαν άλλα άγχη τώρα χαχχαχα! 

 

Έκανα σκρινσοτ αυτό για τις πάνες και τα ζιπουνακια....πήγαμε προχτές και πήραμε ένα νομίζω φορμάκι ήταν όχι ζιπουνακια από το Λητώ.και παρήγγειλα ζιπουνακια κοντομανικα από το ορκεστρα μια 5αδα.κι απ' ο,τι είδα έκανα καλά που την πήρα μεγαλύτερο νούμερο. Πάλι καλά...

Βέβαια αυτές δεν είναι οργανωμένες αγορές... Είναι σκιρτήματα χαράς μας!!!!!! Πληρώνεται ο άντρας μου και λέμε ας πάρουμε κάτι και για τη μπέμπα!! Αυτά τα νέα μου γενικά.... Χαίρομαι που είμαστε όλες καλά!!! 💓💓

Καλημέρα Διονη μου! Με το καλό οι αγορές σου❤️.Μην αγχώνεσαι για την β επιπέδου, από ότι υπολόγισα θα είσαι στην 23η εβδομάδα οπότε είσαι μια χαρά. Την β την κάνουν μεταξύ 20η και 24 εβδομάδας. Οι περισσότεροι θεωρούν καταλληλότερες εβδομάδες της 21η έως 23η. Είναι ανάλογα στον γιατρό κάποιοι λένε ότι στην 23η επειδή είναι πιο σχηματισμένο το μωρό βλεπουν ακόμα καλύτερα τα οργανα του μωρού. Εγώ την έκανα στην 21η επειδή έτσι μου το κανόνισε η εμβρυολογος, ο γιατρός με μου, μου είπε όταν σου πει εκείνη θα κλείσεις ραντεβού🤷. Έχω φίλες όμως που κάνανε και 22η και 23η σε άλλους γιατρούς!

Καταλαβαίνω την αγωνία σου αλλά κάνε υπομονή ένα δεκαήμερο! Μετά θα νιώθεις το μωράκι σου να κουνιέται συνέχεια και θα έχεις το κεφαλάκι σου ήρεμο 🥰. Είδα ότι έχεις αρχίσει να το νιώθεις και αυτό είναι τέλειο. Όσο περνάνε οι μέρες θα σου δίνει κάτι δυνατές και θα μπορείς να βλέπεις ολόκληρη την κοιλιά σου να πάλλεται!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Διόνη είπε:

Κορίτσια.μου καλημέρα! Διάβασα όλα τα μηνύματά σας γιατί είχα να μπω τόσο καιροοοοο!!!! Είδα ότι είστε οοοολες καλά!!! Εγώ φουσκώνω!!!! Βρε κορίτσια μου προβληματίστηκα ....είμαι 18+1 σήμερα και έχω β επιπέδου 6/12 . Δεν σας φαίνεται λίγο αργά;;;είδα και εσάς τώρα...είδα και στο άλλο τοπικ που παρακολουθώ κι άλλες κοπέλες πιο νωρίς που είναι ίδια ημερομηνία με εμένα στην ΠΗΤ(3/4) . Έχω αγχωθει πολύ ...θέλω να περάσει η ώρα να ανοίξουν να πάρω τηλέφωνο.

 

Κατά τ αλλά είμαι καλά...η μπέμπα κάνει τα δικά της εκεί μέσα όλη μέρα.... Τώρα αγχώνομαι εάν δεν την ακούω!!!!! Ξεκίνησαν άλλα άγχη τώρα χαχχαχα! 

 

Έκανα σκρινσοτ αυτό για τις πάνες και τα ζιπουνακια....πήγαμε προχτές και πήραμε ένα νομίζω φορμάκι ήταν όχι ζιπουνακια από το Λητώ.και παρήγγειλα ζιπουνακια κοντομανικα από το ορκεστρα μια 5αδα.κι απ' ο,τι είδα έκανα καλά που την πήρα μεγαλύτερο νούμερο. Πάλι καλά...

Βέβαια αυτές δεν είναι οργανωμένες αγορές... Είναι σκιρτήματα χαράς μας!!!!!! Πληρώνεται ο άντρας μου και λέμε ας πάρουμε κάτι και για τη μπέμπα!! Αυτά τα νέα μου γενικά.... Χαίρομαι που είμαστε όλες καλά!!! 💓💓

Καλημέρα κ καλό μας μήνα!! Εγώ είμαι 17+2 σήμερα. Είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη βέβαια. Θα πρέπει να ξεκινήσω να τα αισθανομαι τα μωρά; κ τι νιώθεις στην αρχή; θα πάω την άλλη εβδομάδα στο γιατρό για τον υπέρηχο μας κ καταλαβαίνεις ότι έχω ήδη να μετράω αντίστροφα κ ανυπομονώ κ να τα αισθανθω. Εμένα νομιζω μου είπε για β επιπέδου 21η εβδομάδα. Δλδ τέλος Νοεμβρίου είναι σύμφωνα με τους υπολογισμούς μου.. Κ τώρα μια πιο προσωπική ερώτηση αν μου επιτρέπετε επαφές με τους συζύγους σας έχετε; εγω θέλω να πω την αλήθεια, όχι φυσικά αυτό που λένε ότι αυξάνεται κατακόρυφα η ερωτική διάθεση λόγω ορμονών, έχω διάθεση αλλά μετά την επαφή με τρώει το άγχος μήπως έχουμε βλάψει τα μωρά. Ο άντρας μου βέβαια μου κάνει πλάκα, δλδ είναι πολύ υπομονετικός αλλά δε θέλω να χάσουμε κ την σχέση μας σαν ζευγάρι.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Διόνη είπε:

Απ' ο,τι είδα παρακάτω από το μήνυμά σου κορίτσι μου η Χρύσα και το ναντινακι στα εξήγησαν μια χαρά... Εγώ είμαι σε άδεια και έχω πρόσφατη εμπειρία...

Να ξέρεις τον πρώτο μήνα πρέπει μισά μισά να στα δώσει εργοδότης και ΙΚΑ. Και θα μπει κατευθείαν. Λόγω όμως κόβιντ οι επόμενοι μήνες αργούν λίγο να περάσουν από επιτροπή...ωστόσο κάνοντάς ηλεκτρονικά θα πρέπει μετά να στέλνεις ή να πηγαίνεις από την επιτροπή να δίνεις έναν υπέρηχο. Αυτό ζητάνε επιπλέον.γιατι ηλεκτρονικά δε σου αφήνει επιλογή να προσκομίσεις υπέρηχο.

Παρόλα αυτά δεν χάνεις τίποτα στα βάζουν όλα...απλά θέλει λιιιιγη υπομονή! Και φυσικά στα λέω με μια επιφύλαξη γιατί από τόπο σε τόπο αλλάζουν!🧡🧡

Σ'ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου για την απάντησή σου! Τελικά θα μου τη γράψει ο γιατρός σήμερα! Απλά πήρα στο ΙΚΑ να ρωτήσω ώρες επιτροπών και αν θέλει rapid test πιστοποιητικό εμβολιασμού κλπ για να μπούμε μέσα και μου λέει αυτή στο τηλέφωνο πως αποκλείεται να με καλέσουν για επιτροπή διότι είμαι εγκυμονούσα και ότι δεν πάνε οι εγκυμονούσες και ότι το χαρτί κατατίθεται ηλεκτρονικά. Ο γιατρός μου είπε πως το ένα χαρτί όμως το πάω στον εργοδότη και το άλλο στην επιτροπή. Δεν ήξερα για ηλεκτρονική κατάθεση εφκα γι'αυτό και δεν ρώτησα κάτι επιπλέον.
Τώρα αυτό για τον υπέρηχο τι είναι; Για την επόμενη φορά που θα περάσω επιτροπή για να πάρω παράταση;

Όσο για τα χρήματα κάποια γνωστή μου μου είπε πως τα πληρώνει το ΙΚΑ και ο εργοδότης βάζει μόνο το ένσημο ή το μισό ένσημο, κάπως έτσι. Μήπως αυτό εννοείς μισά μισά; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η I want a baby είπε:

Σ'ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου για την απάντησή σου! Τελικά θα μου τη γράψει ο γιατρός σήμερα! Απλά πήρα στο ΙΚΑ να ρωτήσω ώρες επιτροπών και αν θέλει rapid test πιστοποιητικό εμβολιασμού κλπ για να μπούμε μέσα και μου λέει αυτή στο τηλέφωνο πως αποκλείεται να με καλέσουν για επιτροπή διότι είμαι εγκυμονούσα και ότι δεν πάνε οι εγκυμονούσες και ότι το χαρτί κατατίθεται ηλεκτρονικά. Ο γιατρός μου είπε πως το ένα χαρτί όμως το πάω στον εργοδότη και το άλλο στην επιτροπή. Δεν ήξερα για ηλεκτρονική κατάθεση εφκα γι'αυτό και δεν ρώτησα κάτι επιπλέον.
Τώρα αυτό για τον υπέρηχο τι είναι; Για την επόμενη φορά που θα περάσω επιτροπή για να πάρω παράταση;

Όσο για τα χρήματα κάποια γνωστή μου μου είπε πως τα πληρώνει το ΙΚΑ και ο εργοδότης βάζει μόνο το ένσημο ή το μισό ένσημο, κάπως έτσι. Μήπως αυτό εννοείς μισά μισά; 

Όχι τον πρώτο μήνα ασθένειας σου μέσα σε ένα εργασιακό έτος πρέπει ο εργοδότης να σου δώσει τα μισά και το ΙΚΑ τα άλλα μισά. Εάν δεν έχεις ξαναπάρει άδεια μέσα σε αυτό το έτος .έτσι πρέπει να γίνει. Οι 3 πρώτες μέρες δεν πληρώνονται από το ΙΚΑ να ξέρεις. 

 

Λοιπόν για τους επόμενους μήνες εάν το κάνεις ηλεκτρονικά έχω πλήρη εικόνα και ξέρω να σου πω.διαφορετικα απλά στείλε τον άντρα σου να τα καταθέσει.στην Πάτρα που είμαι εγώ ούτε εξουσιοδότηση δεν χρειάζεται τώρα για άλλες περιοχές δεν ξέρω γιατί δεν τους βρίσκεις και αυτούς πουθενά είναι πως θα τους τη βαρεσει. Μην ξεχάσεις να σου το δώσεις κι έναν υπέρηχο μαζί γιατί τον ζητάνε. Αλλά αυτά είναι για τον δεύτερο μήνα γιατί λογικά θα βγαίνεις συνέχεια μέχρι τον ογδοο απ'ο,τι κατάλαβα. Όταν έχεις συνεχόμενη άδεια περνάς από επιτροπή.μην ακούς επιτροπή και αν αγχώνεσαι. Απλά είσαι έγκυος κοιτάνε τα χαρτιά και βάζουν σφραγίδες. Δεν χρειάζεται καν να πας εκεί για επιτροπές τώρα που είναι ο κόβιντ το κάνουν αυτοί και σε ειδοποιούν να πας να πάρεις την απόδειξη πληρωμής για να πληρωθεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Nantinaki είπε:

Καλημέρα Διονη μου! Με το καλό οι αγορές σου❤️.Μην αγχώνεσαι για την β επιπέδου, από ότι υπολόγισα θα είσαι στην 23η εβδομάδα οπότε είσαι μια χαρά. Την β την κάνουν μεταξύ 20η και 24 εβδομάδας. Οι περισσότεροι θεωρούν καταλληλότερες εβδομάδες της 21η έως 23η. Είναι ανάλογα στον γιατρό κάποιοι λένε ότι στην 23η επειδή είναι πιο σχηματισμένο το μωρό βλεπουν ακόμα καλύτερα τα οργανα του μωρού. Εγώ την έκανα στην 21η επειδή έτσι μου το κανόνισε η εμβρυολογος, ο γιατρός με μου, μου είπε όταν σου πει εκείνη θα κλείσεις ραντεβού🤷. Έχω φίλες όμως που κάνανε και 22η και 23η σε άλλους γιατρούς!

Καταλαβαίνω την αγωνία σου αλλά κάνε υπομονή ένα δεκαήμερο! Μετά θα νιώθεις το μωράκι σου να κουνιέται συνέχεια και θα έχεις το κεφαλάκι σου ήρεμο 🥰. Είδα ότι έχεις αρχίσει να το νιώθεις και αυτό είναι τέλειο. Όσο περνάνε οι μέρες θα σου δίνει κάτι δυνατές και θα μπορείς να βλέπεις ολόκληρη την κοιλιά σου να πάλλεται!

Ναντινάκι μου γλυκό σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση... Η αλήθεια είναι ότι επισκέφτηκα τον γιατρό που μου έκανε εξωσωματική και όταν του είπα την ημερομηνία που έχω β επιπέδου απόρησε λίγο... Βέβαια και αυτός μου είπε ότι μπορεί να θέλει να είναι λίγο πιο μεγάλο το μωρό για να το δει όπως μου λες και εσύ!!! Όμως η ιδέα μου μπήκε από τότε... Και διαβάζοντας τα δικά σας μηνύματα με έφαγε το άγχος πρωί-πρωί.... Ωστόσο πήρα τηλέφωνο και μου είπε η κοπέλα να το βάλουμε πέντε μέρες νωρίτερα για να μην έχω και εγώ άγχος και το βάλαμε για 1 Δεκεμβρίου. 

Σε ευχαριστώ όμως πολύ....αν είχα δει το μήνυμά σου νωρίτερα σίγουρα δε θα έπαιρνα τηλ. 💗💗💗💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Tvz είπε:

Καλημέρα κ καλό μας μήνα!! Εγώ είμαι 17+2 σήμερα. Είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη βέβαια. Θα πρέπει να ξεκινήσω να τα αισθανομαι τα μωρά; κ τι νιώθεις στην αρχή; θα πάω την άλλη εβδομάδα στο γιατρό για τον υπέρηχο μας κ καταλαβαίνεις ότι έχω ήδη να μετράω αντίστροφα κ ανυπομονώ κ να τα αισθανθω. Εμένα νομιζω μου είπε για β επιπέδου 21η εβδομάδα. Δλδ τέλος Νοεμβρίου είναι σύμφωνα με τους υπολογισμούς μου.. Κ τώρα μια πιο προσωπική ερώτηση αν μου επιτρέπετε επαφές με τους συζύγους σας έχετε; εγω θέλω να πω την αλήθεια, όχι φυσικά αυτό που λένε ότι αυξάνεται κατακόρυφα η ερωτική διάθεση λόγω ορμονών, έχω διάθεση αλλά μετά την επαφή με τρώει το άγχος μήπως έχουμε βλάψει τα μωρά. Ο άντρας μου βέβαια μου κάνει πλάκα, δλδ είναι πολύ υπομονετικός αλλά δε θέλω να χάσουμε κ την σχέση μας σαν ζευγάρι.. 

Κοριτσάκι μου έχω και εγώ πολλές τύψεις κυρίως για αυτό που λες γιατί δεν θέλω να χάνεται η επαφή με τον άντρα μου... η Γυναικολόγος μετά το τρίμηνο μου είπε ότι δεν υπάρχει θέμα αν ξεκινήσω απλά να είναι μέχρι εκεί που νιώθω εγώ άνετα και να μη νιώθω πίεση... Επειδή επισκέφτηκα και τον γιαττο που μου έκανε την εξωσωματική αυτός που προτείνει τη στάση στο πλάι που βολεύει καλύτερα....

Και εμεις έχουμε έρθει σε επαφή μερικές φορές απλά επειδή και εμένα με τρώει το άγχος είπα στον άντρα μου να κάνουμε τις μερες πριν από τους υπέρηχους 😂🤣

Φυσικά και αυτός με κοροϊδεύει.... Πιστεύω είναι μόνο η ιδέα μας.... Εσύ με τον γιατρό σου έχεις μιλήσει για αυτό το θέμα λόγω που κυοφορεί και διδυμακια;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Tvz είπε:

Καλημέρα κ καλό μας μήνα!! Εγώ είμαι 17+2 σήμερα. Είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη βέβαια. Θα πρέπει να ξεκινήσω να τα αισθανομαι τα μωρά; κ τι νιώθεις στην αρχή; θα πάω την άλλη εβδομάδα στο γιατρό για τον υπέρηχο μας κ καταλαβαίνεις ότι έχω ήδη να μετράω αντίστροφα κ ανυπομονώ κ να τα αισθανθω. Εμένα νομιζω μου είπε για β επιπέδου 21η εβδομάδα. Δλδ τέλος Νοεμβρίου είναι σύμφωνα με τους υπολογισμούς μου.. Κ τώρα μια πιο προσωπική ερώτηση αν μου επιτρέπετε επαφές με τους συζύγους σας έχετε; εγω θέλω να πω την αλήθεια, όχι φυσικά αυτό που λένε ότι αυξάνεται κατακόρυφα η ερωτική διάθεση λόγω ορμονών, έχω διάθεση αλλά μετά την επαφή με τρώει το άγχος μήπως έχουμε βλάψει τα μωρά. Ο άντρας μου βέβαια μου κάνει πλάκα, δλδ είναι πολύ υπομονετικός αλλά δε θέλω να χάσουμε κ την σχέση μας σαν ζευγάρι.. 

Με το καλο κοριτσι μου, ευχομαι να αισθανεσαι τα μωράκια σου καθε μερα!!!🥰🌸🌺 Είχα φουλ διαθεση για σεξ, τοσο που το εβλεπα μεχρι και στον υπνο μου!!! Στα ονειρα μου το ειχα κανει με ολους 🤣🤣🤣 Μονο μια φορα το εχουμε κανει και σκεψου, Τεταρτη μπαινω στον 6 μηνα. Αυτο το μηνα να σου πω την αληθεια μου εχει φυγει η διαθεση για επαφη… Η αιτία που δεν καναμε ηταν γιατι ειχα πονους τους πρωτους 4 μηνες (με κατι θεματα στη μητρα μου, που δοξα τω Θεω τιποτα το σοβαρο). Περα απο εκει ο αντρας μου φοβάται 🤣 δεν αισθάνεται ανετα με το μωρο να κανουμε έρωτα 🤣 Η πλαγια θεση ειναι καλυτερα για να κανεις… Θεωρω πως αν υπαρχει αγαπη αληθινη μεσα στο ζευγαρι, δεν υπαρχει κανενα προβλημα και να μη κανεις έρωτα… Αλλα αφου στο επιτρέπει ο γιατρος και αισθανεσαι καλα, κανε και για μενα που δε μπορω 🤣🤣🤣 Να στε καλα κοριτσια, καλημέρες και καλο μηνα να εχουμε 🥰🌺🍫❤️🧚🏼‍♂️🌸🍓🌸

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Tvz είπε:

Καλημέρα κ καλό μας μήνα!! Εγώ είμαι 17+2 σήμερα. Είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη βέβαια. Θα πρέπει να ξεκινήσω να τα αισθανομαι τα μωρά; κ τι νιώθεις στην αρχή; θα πάω την άλλη εβδομάδα στο γιατρό για τον υπέρηχο μας κ καταλαβαίνεις ότι έχω ήδη να μετράω αντίστροφα κ ανυπομονώ κ να τα αισθανθω. Εμένα νομιζω μου είπε για β επιπέδου 21η εβδομάδα. Δλδ τέλος Νοεμβρίου είναι σύμφωνα με τους υπολογισμούς μου.. Κ τώρα μια πιο προσωπική ερώτηση αν μου επιτρέπετε επαφές με τους συζύγους σας έχετε; εγω θέλω να πω την αλήθεια, όχι φυσικά αυτό που λένε ότι αυξάνεται κατακόρυφα η ερωτική διάθεση λόγω ορμονών, έχω διάθεση αλλά μετά την επαφή με τρώει το άγχος μήπως έχουμε βλάψει τα μωρά. Ο άντρας μου βέβαια μου κάνει πλάκα, δλδ είναι πολύ υπομονετικός αλλά δε θέλω να χάσουμε κ την σχέση μας σαν ζευγάρι.. 

Κοριτσια πόσο ηρεμώ που όλες σκεφτομαστε τα ίδια😆😆😆.

Λοιπόν εμένα ο γιατρός μου είχε πει κανονικά μπορούμε να έχουμε επαφές αλλά να είμαστε πιο προσεκτικοί δηλαδή να είναι σε πλάγια θέση ( βέβαια εμένα δεν με βολεύει η αλήθεια είναι ) η σε θέση που δεν πιέζεται η κοιλιά ( πχ δεν κάνει να είναι από πάνω σου και να σε πατάει στην κοιλιά προφανώς).

Πάντως να κάνεις κακό δεν γίνεται το μωρό προστατεύεται απ' την μήτρα πολύ καλά! Στο μυαλό μας είναι όλα απλά επειδή είμαστε ήδη πολύ προστατευτικές μανουλες🤰 

Εχουμε επαφές αλλά πολύ αραιές τύπου 2-3 φορές το μήνα, αλλά παρότι έχω όρεξη έχω πολλές καούρες και δεν μπορώ μου χαλαει την διάθεση. Αφήστε που ρευομαι κάθε 2 λεπτα ( τέρμα ερωτισμός🤣).

Αλλά το προσπαθώ θέλω να μην χάσουμε επαφή γιατί σίγουρα 2 μήνες μετά την γέννα επίσης θα επικρατήσει ξηρασία...

Λένε ότι στο τέλος βοηθάει στην πρόκληση φυσιολογικού τοκετού, οπότε κορίτσια εκεί θα ξεσαλωσουμε😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Διόνη είπε:

Ναντινάκι μου γλυκό σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση... Η αλήθεια είναι ότι επισκέφτηκα τον γιατρό που μου έκανε εξωσωματική και όταν του είπα την ημερομηνία που έχω β επιπέδου απόρησε λίγο... Βέβαια και αυτός μου είπε ότι μπορεί να θέλει να είναι λίγο πιο μεγάλο το μωρό για να το δει όπως μου λες και εσύ!!! Όμως η ιδέα μου μπήκε από τότε... Και διαβάζοντας τα δικά σας μηνύματα με έφαγε το άγχος πρωί-πρωί.... Ωστόσο πήρα τηλέφωνο και μου είπε η κοπέλα να το βάλουμε πέντε μέρες νωρίτερα για να μην έχω και εγώ άγχος και το βάλαμε για 1 Δεκεμβρίου. 

Σε ευχαριστώ όμως πολύ....αν είχα δει το μήνυμά σου νωρίτερα σίγουρα δε θα έπαιρνα τηλ. 💗💗💗💗

Καλά έκανες και πήρες, ακόμα μια γνώμη και ερώτηση σε κάνει πιο ηρεμη! Έτσι θα δεις και το μωράκι σου 5 μέρες νωρίτερα! Σε 1 μήνα λοιπόν θα έχει μεγαλώσει πολύ. Σκέψου θα είναι γύρω στα 25 εκατοστά και γύρω στα 500 γραμμάρια ίσως και μεγαλύτερο! Εγώ που πήγα 21&3 ήταν 451 γραμμάρια και στις φωτό βλεπεις καθαρά το προσωπάκι του! Εσένα που θα είναι πιο μεγάλο θα φαίνεται ακόμα καλύτερα! Υπομονή λοιπόν και θετικές σκέψεις! Εγώ περιμένω τώρα την άλλη Δευτέρα να κάνω την καμπύλη ζαχάρου να ξεμπερδευω και με αυτό! Θα σας πω εμπειρίες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν το έχω συζητήσει βρε κορίτσια  να πω την αλήθεια με το γιατρό. Μας προειδοποίησε μόνος του όταν είχα την αποκόλληση πως μέχρι να συμπληρωθεί το πρώτο τρίμηνο να μην έχουμε επαφές. Αλλά μετά την αυχενική δεν το ξανά συζητήσαμε. Κ εγώ κάπως έτσι το ρυθμίζω να έχουμε υπέρηχο κοντά για να μην αγχώνομαι.. Αλλά πηγαίνουμε μια στις 3 εβδομάδες κ καταλαβαίνετε.. Τώρα θα πάμε την επόμενη εβδομάδα γιατρό, δεν ξέρω ίσως να τον ρωτήσω να μου φύγει το άγχος μόνο κ μόνο για να μην το μεταφέρω κ στα μωρά. Κ εγώ ειδικά το βράδυ που χαλαρώνει ο άντρας μου, είμαι 9 στις 10 φορές χάλια ή θα πονάει το στομάχι μου ή δε θα μπορώ να βολευτώ οπότε όλο κ κάπως τη γλιτώνω.. Είναι η πρώτη μας εγκυμοσύνη μωρέ κορίτσια κ είναι κ με εξωσωματική, προσπαθήσαμε πολύ κ για αρκετό καιρό μέχρι να έρθουν τα θαύματακια μας κ καταλαβαίνετε κάθε κίνηση που κάνω τη σκέφτομαι 2 κ 3 φορές.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Nantinaki είπε:

Καλά έκανες και πήρες, ακόμα μια γνώμη και ερώτηση σε κάνει πιο ηρεμη! Έτσι θα δεις και το μωράκι σου 5 μέρες νωρίτερα! Σε 1 μήνα λοιπόν θα έχει μεγαλώσει πολύ. Σκέψου θα είναι γύρω στα 25 εκατοστά και γύρω στα 500 γραμμάρια ίσως και μεγαλύτερο! Εγώ που πήγα 21&3 ήταν 451 γραμμάρια και στις φωτό βλεπεις καθαρά το προσωπάκι του! Εσένα που θα είναι πιο μεγάλο θα φαίνεται ακόμα καλύτερα! Υπομονή λοιπόν και θετικές σκέψεις! Εγώ περιμένω τώρα την άλλη Δευτέρα να κάνω την καμπύλη ζαχάρου να ξεμπερδευω και με αυτό! Θα σας πω εμπειρίες!

Αααααχ! Περιμένω πως και πως τώρα!!!αρχικά περιμένω για υπέρηχο πως και πως! Θέλω πολύ να το δω την τρίτη να δω ότι είναι όλα καλά! 

Αλλά θέλω τόσο να φτάσω στη β επιπέδου! Νιώθεις ακόμα πιο σίγουρη για όλα !! Και βλέπεις και το μωράκι όπως μου το περιγράφεις!!! Εννοειται να μας πεις για καμπύλη ζαχάρου!!!! Άρα κοριτσάκι μου εσύ θα μπεις στο τελευταίο τρίμηνο σιγά σιγά ε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Tvz είπε:

Δεν το έχω συζητήσει βρε κορίτσια  να πω την αλήθεια με το γιατρό. Μας προειδοποίησε μόνος του όταν είχα την αποκόλληση πως μέχρι να συμπληρωθεί το πρώτο τρίμηνο να μην έχουμε επαφές. Αλλά μετά την αυχενική δεν το ξανά συζητήσαμε. Κ εγώ κάπως έτσι το ρυθμίζω να έχουμε υπέρηχο κοντά για να μην αγχώνομαι.. Αλλά πηγαίνουμε μια στις 3 εβδομάδες κ καταλαβαίνετε.. Τώρα θα πάμε την επόμενη εβδομάδα γιατρό, δεν ξέρω ίσως να τον ρωτήσω να μου φύγει το άγχος μόνο κ μόνο για να μην το μεταφέρω κ στα μωρά. Κ εγώ ειδικά το βράδυ που χαλαρώνει ο άντρας μου, είμαι 9 στις 10 φορές χάλια ή θα πονάει το στομάχι μου ή δε θα μπορώ να βολευτώ οπότε όλο κ κάπως τη γλιτώνω.. Είναι η πρώτη μας εγκυμοσύνη μωρέ κορίτσια κ είναι κ με εξωσωματική, προσπαθήσαμε πολύ κ για αρκετό καιρό μέχρι να έρθουν τα θαύματακια μας κ καταλαβαίνετε κάθε κίνηση που κάνω τη σκέφτομαι 2 κ 3 φορές.. 

💗💗💗 Κοριτσάκι μου....

Απλά ρώτησε τον....όμως νιώθω ότι όλα είναι καλά κι απλά είναι άγχος....παρόλα αυτά ρώτησε τον γιατρό να ηρεμήσεις....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κορίτσια!!χαθηκα λίγο τον τελευταίο καιρό γιατί δεν ήμουν πολύ καλά περασα δύσκολα τον τελευταίο μήνα!ειχα μια μεγάλη αποκόλληση και χρειάστηκε να νοσηλευτώ 5 μέρες μετά όταν βγήκα είχα τρομερή φαγούρα στις πατούσες και στις παλαμες βασικά πριν μπω στο νοσοκομείο απλά μετά έγινε χειρότερα και έκανα εξετάσεις και βρήκαμε ότι είχα ανεβασμένα χολικα οξέα και τρανσαμινασεις δηλαδή δεν δούλευε το συκώτι μάλλον από τα φάρμακα όποτε αναγκάστηκα τα κόψαμε όλα και ειδικά την προγεστερωνη!τρομαξα παρα πολύ γιατί μου έλεγαν ότι θα πρέπει να γεννήσω στις 30 εβδομάδες και θέλει πολύ προσοχή και είναι επικίνδυνο!ευτυχως όμως κορίτσια εκεί που μου έλεγαν πτι δεν θα πέσουν οι τιμες απλά θα τις σταθεροποιήσουμε έκανα εξετάσεις (πλέον κάθε εβδομάδα) και οι τιμες ήρθαν στο φυσιολογικό και μετά σταμάτησε και η φαγούρα κάτι που νόμιζα ότι θα με στείλει σε ψυχίατρο γιατί ήταν ανυπόφορη!τελος καλά όλα καλά απλά πλέον είμαι σε σχεδόν πλήρη ακινησία δηλαδή πάω τουαλέτα μπάνιο και μπορώ να κάθομαι στον καναπέ για λίγο όμως!ευχτυχως τα μωράκια μου μεγαλώνουν και δεν επηρεάστηκαν καθόλου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η geo2222 είπε:

Καλημερα κορίτσια!!χαθηκα λίγο τον τελευταίο καιρό γιατί δεν ήμουν πολύ καλά περασα δύσκολα τον τελευταίο μήνα!ειχα μια μεγάλη αποκόλληση και χρειάστηκε να νοσηλευτώ 5 μέρες μετά όταν βγήκα είχα τρομερή φαγούρα στις πατούσες και στις παλαμες βασικά πριν μπω στο νοσοκομείο απλά μετά έγινε χειρότερα και έκανα εξετάσεις και βρήκαμε ότι είχα ανεβασμένα χολικα οξέα και τρανσαμινασεις δηλαδή δεν δούλευε το συκώτι μάλλον από τα φάρμακα όποτε αναγκάστηκα τα κόψαμε όλα και ειδικά την προγεστερωνη!τρομαξα παρα πολύ γιατί μου έλεγαν ότι θα πρέπει να γεννήσω στις 30 εβδομάδες και θέλει πολύ προσοχή και είναι επικίνδυνο!ευτυχως όμως κορίτσια εκεί που μου έλεγαν πτι δεν θα πέσουν οι τιμες απλά θα τις σταθεροποιήσουμε έκανα εξετάσεις (πλέον κάθε εβδομάδα) και οι τιμες ήρθαν στο φυσιολογικό και μετά σταμάτησε και η φαγούρα κάτι που νόμιζα ότι θα με στείλει σε ψυχίατρο γιατί ήταν ανυπόφορη!τελος καλά όλα καλά απλά πλέον είμαι σε σχεδόν πλήρη ακινησία δηλαδή πάω τουαλέτα μπάνιο και μπορώ να κάθομαι στον καναπέ για λίγο όμως!ευχτυχως τα μωράκια μου μεγαλώνουν και δεν επηρεάστηκαν καθόλου!

Σας έχει σε εγρήγορση από τώρα το νεραϊδάκι σας… Τελός καλό, όλα καλά!!!🥰🌺💕 Να ξεκουραστείς όσο μπορείς και να απολαύσεις πλέον τις κλωτσιτσες από το μωράκι σου ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η geo2222 είπε:

Καλημερα κορίτσια!!χαθηκα λίγο τον τελευταίο καιρό γιατί δεν ήμουν πολύ καλά περασα δύσκολα τον τελευταίο μήνα!ειχα μια μεγάλη αποκόλληση και χρειάστηκε να νοσηλευτώ 5 μέρες μετά όταν βγήκα είχα τρομερή φαγούρα στις πατούσες και στις παλαμες βασικά πριν μπω στο νοσοκομείο απλά μετά έγινε χειρότερα και έκανα εξετάσεις και βρήκαμε ότι είχα ανεβασμένα χολικα οξέα και τρανσαμινασεις δηλαδή δεν δούλευε το συκώτι μάλλον από τα φάρμακα όποτε αναγκάστηκα τα κόψαμε όλα και ειδικά την προγεστερωνη!τρομαξα παρα πολύ γιατί μου έλεγαν ότι θα πρέπει να γεννήσω στις 30 εβδομάδες και θέλει πολύ προσοχή και είναι επικίνδυνο!ευτυχως όμως κορίτσια εκεί που μου έλεγαν πτι δεν θα πέσουν οι τιμες απλά θα τις σταθεροποιήσουμε έκανα εξετάσεις (πλέον κάθε εβδομάδα) και οι τιμες ήρθαν στο φυσιολογικό και μετά σταμάτησε και η φαγούρα κάτι που νόμιζα ότι θα με στείλει σε ψυχίατρο γιατί ήταν ανυπόφορη!τελος καλά όλα καλά απλά πλέον είμαι σε σχεδόν πλήρη ακινησία δηλαδή πάω τουαλέτα μπάνιο και μπορώ να κάθομαι στον καναπέ για λίγο όμως!ευχτυχως τα μωράκια μου μεγαλώνουν και δεν επηρεάστηκαν καθόλου!

Κορίτσι μου!!!! Τι περιπέτεια είναι αυτή???? Πόσο ταλαιπωρηθηκες βρε αγάπη μου!!! πραγματικά στεναχωρήθηκα!!! Όμως κάτσε ξάπλα μην κάνεις τίποτα τώρα όπως σου είπαν!!! Αφού πέρασε κι αυτό πάει να πει ότι θα είναι όλα καλά!! Πόσο εβδομάδων είσαι τώρα;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια μου. Την Δευτέρα κάναμε την β επιπέδου τι να σας πω κοπέλες μου ήταν τέλεια τα μωράκια μου δεν ήθελα να τελειώσει η εξέταση όλα πήγαν καλά είχα το άγχος μου να πω την αλήθεια τελικά είναι αγόρι κορίτσι όπως μας είχε πει κ στην αυχενική.Σας φιλώ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η geo2222 είπε:

Καλημερα κορίτσια!!χαθηκα λίγο τον τελευταίο καιρό γιατί δεν ήμουν πολύ καλά περασα δύσκολα τον τελευταίο μήνα!ειχα μια μεγάλη αποκόλληση και χρειάστηκε να νοσηλευτώ 5 μέρες μετά όταν βγήκα είχα τρομερή φαγούρα στις πατούσες και στις παλαμες βασικά πριν μπω στο νοσοκομείο απλά μετά έγινε χειρότερα και έκανα εξετάσεις και βρήκαμε ότι είχα ανεβασμένα χολικα οξέα και τρανσαμινασεις δηλαδή δεν δούλευε το συκώτι μάλλον από τα φάρμακα όποτε αναγκάστηκα τα κόψαμε όλα και ειδικά την προγεστερωνη!τρομαξα παρα πολύ γιατί μου έλεγαν ότι θα πρέπει να γεννήσω στις 30 εβδομάδες και θέλει πολύ προσοχή και είναι επικίνδυνο!ευτυχως όμως κορίτσια εκεί που μου έλεγαν πτι δεν θα πέσουν οι τιμες απλά θα τις σταθεροποιήσουμε έκανα εξετάσεις (πλέον κάθε εβδομάδα) και οι τιμες ήρθαν στο φυσιολογικό και μετά σταμάτησε και η φαγούρα κάτι που νόμιζα ότι θα με στείλει σε ψυχίατρο γιατί ήταν ανυπόφορη!τελος καλά όλα καλά απλά πλέον είμαι σε σχεδόν πλήρη ακινησία δηλαδή πάω τουαλέτα μπάνιο και μπορώ να κάθομαι στον καναπέ για λίγο όμως!ευχτυχως τα μωράκια μου μεγαλώνουν και δεν επηρεάστηκαν καθόλου!

Κοπέλα μου περαστικά εύχομαι όλα καλά από εδώ κ πέρα. Κ εγώ είχα μια μικρή όμως αποκόλληση δεν νοσηλευτικά αλλά ήμουν στο σπίτι ξάπλα μόνο τουαλέτα κ σηκωνομουν για να φάω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...