Μετάβαση σε περιεχόμενο

Με το καλό τα μωράκια Μαρτίου 2022❤️


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η Maira29 είπε:

Αχ Χρυσακι μου συμφωνώ απόλυτα με όσα λες!! Για να είμαι ειλικρινής με νευριαζει λίγο όταν μου λένε "μα το εμβόλιο της ιλαράς/ερυθράς κλπ το έχεις κανει" γιατί συγκρίνουμε ένα εμβόλιο που βγήκε πριν λίγους μήνες με ένα που είναι σε κυκλοφορία τουλάχιστον 20 χρόνια για να μην πω παραπάνω ΚΑΙ ΠΆΛΙ μπορεί να δημιουργήσει παρενέργειες!! 

Κοιτα κ το mmr που αναφέρεις οι περισσοτερεσ ευρωπαϊκές χώρες δν το έχουν πολυδύναμο εδώ στην Ελλάδα το έχουμε πολυδύναμο άρα κ πιο ισχυρό σαν εμβόλιο 

ολα έχουν παρενέργειες οι πιο σοβαρές είναι πολύ πιο σπάνιες κ εκεί μετριάζεις το ρίσκο ότι καλύτερα να εμβολιαστεί παρά να σκεφτώ την πολύ σοβαρή παρενέργεια (κ μιλάμε  για τον υποχρεωτικό εμβολιασμό που όλα τ παιδιά πρέπει να κάνουν για να πάνε σχολείο κτλ κτλ κ δν μιλάω για του κορονοιου γιατί είναι ένα πολύ πρόσφατο εμβόλιο ) 

ωστοσο υπάρχουν τ προαιρετικά εμβόλια πχ rotarix κ το bexsero τα οποία προτείνονται κ διαφημίζονται εννοείται παρά πολύ αλλά έχουν κ ενα αλλά 
 

ολα είναι θέμα συνθηκών κ προτεραιοτήτων 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 3.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα. Κορίτσια το θέμα του εμβολίου πιστεύω καλό είναι που λέμε τις απόψεις μας αλλά νομίζω καθεμιά και καθένας έχει ήδη διαμορφώσει την άποψη του σχετικά με το αν θα το κάνει ή όχι. Εγώ πέρα από τους αρνητές που θεωρώ πανηλίθιους, για τους υπόλοιπους ανθρώπους που φοβούνται δεν μπορώ να πω κάτι εύχομαι απλά να μην κολλήσουν και νοσήσουν βαριά. Κάπου στο μέιλ μου είδα ένα σχόλιο που δεν βρίσκω στο φόρουμ, το οποίο έγραφε ότι δεν είναι σωστό να παίρνουν τα μωρά πρόωρα, όταν όμως δεν μπορείς να σώσεις τη μάνα θα το πάρεις. Ας έχει ο καθένας τη γνώμη του, αλλά ας μην γελιομαστε, οι απόψεις μας είναι κοινωνικές και δεν έχουν καμία επιστημονική βαρύτητα καθώς δεν είμαστε ειδήμονες, ακόμη και που διαβάζουμε και ο ένας λέει εγώ πιστεύω ότι το εμβόλιο κάνει καλό γιατί μου το είπαν οι γιατροί/διάβασα αυτό το επιστημονικό άρθρο ή εγώ πιστεύω ότι το εμβόλιο μπορεί να έχει παρενέργειες και να δημιουργεί προβλήματα γιατί μου το είπε ο γιατρός μου/διάβασα το τάδε άρθρο στο ίντερνετ είναι απόψεις που μας δημιουργούνται από αυτά που μας λένε τρίτοι. Καθείς στον τομέα του. Εγώ αυτό έχω να πω. Προς Θεού δεν κρίνω ούτε καν με ενδιαφέρει αν θέλουν άλλες εγκυουλες να κάνουν το εμβόλιο. Αλλά η λογική μου δεν σηκωνει τις βλακείες των γιατρών. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Monica 92 είπε:

Καλησπέρα. Κορίτσια το θέμα του εμβολίου πιστεύω καλό είναι που λέμε τις απόψεις μας αλλά νομίζω καθεμιά και καθένας έχει ήδη διαμορφώσει την άποψη του σχετικά με το αν θα το κάνει ή όχι. Εγώ πέρα από τους αρνητές που θεωρώ πανηλίθιους, για τους υπόλοιπους ανθρώπους που φοβούνται δεν μπορώ να πω κάτι εύχομαι απλά να μην κολλήσουν και νοσήσουν βαριά. Κάπου στο μέιλ μου είδα ένα σχόλιο που δεν βρίσκω στο φόρουμ, το οποίο έγραφε ότι δεν είναι σωστό να παίρνουν τα μωρά πρόωρα, όταν όμως δεν μπορείς να σώσεις τη μάνα θα το πάρεις. Ας έχει ο καθένας τη γνώμη του, αλλά ας μην γελιομαστε, οι απόψεις μας είναι κοινωνικές και δεν έχουν καμία επιστημονική βαρύτητα καθώς δεν είμαστε ειδήμονες, ακόμη και που διαβάζουμε και ο ένας λέει εγώ πιστεύω ότι το εμβόλιο κάνει καλό γιατί μου το είπαν οι γιατροί/διάβασα αυτό το επιστημονικό άρθρο ή εγώ πιστεύω ότι το εμβόλιο μπορεί να έχει παρενέργειες και να δημιουργεί προβλήματα γιατί μου το είπε ο γιατρός μου/διάβασα το τάδε άρθρο στο ίντερνετ είναι απόψεις που μας δημιουργούνται από αυτά που μας λένε τρίτοι. Καθείς στον τομέα του. Εγώ αυτό έχω να πω. Προς Θεού δεν κρίνω ούτε καν με ενδιαφέρει αν θέλουν άλλες εγκυουλες να κάνουν το εμβόλιο. Αλλά η λογική μου δεν σηκωνει τις βλακείες των γιατρών. 

Αυτό που έγραψα εγώ αλλά σβήστηκε κατά λάθος από μένα λογικά  είναι άλλο 

Ότι εφόσον έχει κορονοιο κάποια γυναίκα μπαίνει με καισαρική ανεξαρτήτως κατάστασης (πχ μπορει να το περνάει ελαφριά εννοώ να μην φτάσει στην Μεθ) κ απομακρύνεται το μωρό 

ναι αποδεδειγμένα το μωρό δν απομακρύνεται από την μητέρα ακόμα κ αν νοσεί από κορονοιο αλλά τηρούνται τ μέτρα προστασίας κ αυτό σε περίπτωση φυσικά που η μητέρα δν είναι σε Μεθ εκεί είναι άλλο 

Αλλά δν έγραψα για Μεθ έγραψα ότι δν σταματάει η μητέρα τον θηλασμο κ δν απομακρύνεται από το βρεφοσ κ δν χρειάζεται να γίνει καισαρική αν δν είναι απολύτως αναγκαίο 

κ σ αυτό δν έχει σημασία αν έχεις κάνει εμβόλιο η όχι ούτε φταίει η μητέρα 

φταειι η ελλιπής ενημέρωση που απομακρύνουν την μητέρα κ την απομονώνουν από το βρέφος (ξανά λέω δν μιλάω για Μεθ) 

Δεν τ λέω εγώ αυτά σαν Χρυσα τα λέει ο παγκόσμιος οργανισμός υγείας κ μπορω ν τ επισυνάψω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Update65_-Breastfeeding-and-new-born-care-in-the-context-of-COVID-19.pdf

εδώ το αρχείο που τα λέει όλα αναλυτικά 

Άρα τι να λέμε τώρα που στην Ελλάδα τείνει να μην τηρείται για χ.ψ λόγους 

 

Προφανώς κ ο καθένας θα έχει την άποψη του γι το κάθε εμβόλιο κ αυτό είναι το σοφό να το ψάχνουμε να διαβάζουμε κ να αποφασίζουμε ειδικά όταν μιλάμε για προαιρετικά εμβόλια 

Επεξεργάστηκε από Xrisa95
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Κοιτα κ το mmr που αναφέρεις οι περισσοτερεσ ευρωπαϊκές χώρες δν το έχουν πολυδύναμο εδώ στην Ελλάδα το έχουμε πολυδύναμο άρα κ πιο ισχυρό σαν εμβόλιο 

ολα έχουν παρενέργειες οι πιο σοβαρές είναι πολύ πιο σπάνιες κ εκεί μετριάζεις το ρίσκο ότι καλύτερα να εμβολιαστεί παρά να σκεφτώ την πολύ σοβαρή παρενέργεια (κ μιλάμε  για τον υποχρεωτικό εμβολιασμό που όλα τ παιδιά πρέπει να κάνουν για να πάνε σχολείο κτλ κτλ κ δν μιλάω για του κορονοιου γιατί είναι ένα πολύ πρόσφατο εμβόλιο ) 

ωστοσο υπάρχουν τ προαιρετικά εμβόλια πχ rotarix κ το bexsero τα οποία προτείνονται κ διαφημίζονται εννοείται παρά πολύ αλλά έχουν κ ενα αλλά 
 

ολα είναι θέμα συνθηκών κ προτεραιοτήτων 

Αυτό ακριβώς που είπες!! Όλα έχουν τις παρενέργειες τους όμως σε κάτι που κυκλοφορεί χρόνια υπάρχει το περιθώριο να μελετήσουν και το ποσό σοβαρές μπορεί να είναι!! Όταν σε εμβόλιο χρόνων η πιθανότητα να συμβεί κάτι είναι μια στο εκατομμύριο τότε ναι θα το κάνεις! Γιατί ξέρεις ότι περισσότερο κινδυνεύεις εάν δεν το κάνεις!!

Τα συγκεκριμένα εμβόλια δεν τα ξέρω!! Προσωπικά είμαι της άποψης όσο μπορώ να αποφύγω χάπια εμβόλια και τέτοια!! Δηλαδή πιστεύω πως και σε λίγο καιρό με το μωρό αν δεν βρούμε έναν παιδίατρο να μας εμπνέει εμπιστοσύνη, δεν υπάρχει περίπτωση να τρέχω να κάνω στο παιδί ότι εμβόλιο να'ναι ή να του δίνω με το παραμικρό αντιβιωσεις!!

Όπως είπες όλα είναι θέμα συνθηκών και προτεραιοτητων!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Monica 92 είπε:

Καλησπέρα. Κορίτσια το θέμα του εμβολίου πιστεύω καλό είναι που λέμε τις απόψεις μας αλλά νομίζω καθεμιά και καθένας έχει ήδη διαμορφώσει την άποψη του σχετικά με το αν θα το κάνει ή όχι. Εγώ πέρα από τους αρνητές που θεωρώ πανηλίθιους, για τους υπόλοιπους ανθρώπους που φοβούνται δεν μπορώ να πω κάτι εύχομαι απλά να μην κολλήσουν και νοσήσουν βαριά. Κάπου στο μέιλ μου είδα ένα σχόλιο που δεν βρίσκω στο φόρουμ, το οποίο έγραφε ότι δεν είναι σωστό να παίρνουν τα μωρά πρόωρα, όταν όμως δεν μπορείς να σώσεις τη μάνα θα το πάρεις. Ας έχει ο καθένας τη γνώμη του, αλλά ας μην γελιομαστε, οι απόψεις μας είναι κοινωνικές και δεν έχουν καμία επιστημονική βαρύτητα καθώς δεν είμαστε ειδήμονες, ακόμη και που διαβάζουμε και ο ένας λέει εγώ πιστεύω ότι το εμβόλιο κάνει καλό γιατί μου το είπαν οι γιατροί/διάβασα αυτό το επιστημονικό άρθρο ή εγώ πιστεύω ότι το εμβόλιο μπορεί να έχει παρενέργειες και να δημιουργεί προβλήματα γιατί μου το είπε ο γιατρός μου/διάβασα το τάδε άρθρο στο ίντερνετ είναι απόψεις που μας δημιουργούνται από αυτά που μας λένε τρίτοι. Καθείς στον τομέα του. Εγώ αυτό έχω να πω. Προς Θεού δεν κρίνω ούτε καν με ενδιαφέρει αν θέλουν άλλες εγκυουλες να κάνουν το εμβόλιο. Αλλά η λογική μου δεν σηκωνει τις βλακείες των γιατρών. 

Κορίτσι μου συμφωνώ απόλυτα με το ότι ο κάθε άνθρωπος έχει τη γνώμη του και την άποψη του θεωρώ όμως άδικο αυτό που λες για τους αρνητές!! Προσωπικά αρνούμαι να το κάνω γιατί φοβάμαι!! Αρνούμαι να το κάνω γιατί έχω δει στην περιοχή μου άνθρωπο 50-55 ετών να το κάνει και την επομένη μέρα να μην προλαβαίνει να πάει στη δουλειά του! Αρνούμαι να το κάνω γιατί άκουσα για μια γυναίκα η οποία έκανε εξετάσεις όλες μια χαρά, κάνει το εμβόλιο και μια εβδομάδα μετά πέθανε! Αρνούμαι να το κάνω γιατί η περιοχή στην οποία ζω είναι κατά κύριο λόγο τουριστική!! Αυτό σημαίνει ότι όλο το καλοκαίρι έκρυβαν κρουσματα για να μην παγώσει ο τουρισμός όμως από όσους δεν τη γλύτωσαν και κόλλησαν δεν είδα κανέναν να νοσηλεύεται ούτε καν στο νοσοκομείο πόσο μάλλον σε ΜΕΘ!!  Προφανώς και φοβάμαι για τον ιό όχι όμως για μένα αλλά για το μωρό μου!! Και ο ίδιος φόβος είναι που με κάνει να αρνούμαι να κάνω το εμβόλιο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Καλά σε ματωμένες θηλές μπορεί όντως να ανακουφίζει όπως λες λίγο εγώ είχα εισεχουσες θηλές όπως όλες σχεδόν οι γυναίκες κ αντί να μου πούνε για την νιπλετα που δν προκαλεί κ σύγχυση μου φόρτωσαν θηλές κ το μωρό ρουφούσε κ αέρα είχε κ γοπ κ οδηγήθηκε σε οισοφαγιτιδα

τι να πεις αυτό για το δέσιμο τόσο μα τόσο τραγικό κ στο λητω που ήμουν τ κάνανε στην διπλανή μου κ να σου μετά με μαστίτιδα πολύ σοβαρή συν το χάπι που της δώσανε 

απλα δν ήθελε να θηλάσει η κοπέλα γιατί δν είχε βρει τον τρόπο κ οι μαίες αντί να την βοηθήσουν της έλεγαν απλά πάλεψε το μην τα παρατάς (αλλά να την βοηθήσουν πως ούτε καν 🤪

εγω εκεί να παλεύω 2 μέρες με τις ψευδοθηλες οι διπλανές μ κοιμόντουσαν εγώ εκεί να παλεύω μόνο μια μαία με βοήθησε κ ήταν βραδινή βάρδια μετά τις 12 κ την περίμενα 

Αχ κι εγώ είχα εισέχουσες θηλές, και είχα πάρει νιπλετα ήδη από όταν ήμουν έγκυος, πριν γεννήσω, πλάκα είχε τη χρησιμοποιούσαμε με τον άντρα μου, βέβαια δεν έμεναν μόνιμα έξω οι θηλές, μετά ξαναέμπαιναν μέσα, το μωρό ήταν η καλύτερη λύση πλέον οι θηλές μου είναι μόνιμα έξω🤣 αλλά λόγω αυτού μου είπαν ότι πονούσα κι όλας μάλλον, γιατί τόσα χρόνια ήταν μέσα οι θηλές οπότε ήταν πιο ευαίσθητες

Αχ το άλλο που με βοήθησε πολύ, εγώ στο μαιευτήριο είχα το στήθος μόνιμα έξω για να αερίζεται και να επουλώνεται πιο γρήγορα, δεν υπήρχαν ντροπές εκεί δε με ένοιαζε τίποτα🤣άπλωνα κ το γαλατάκι μου πάνω κ τις άφηνα🤣😂

Πφφ άστα γενικά δύσκολα να βοηθήσει κάποιος εκεί, εγώ μόνη μου τα βρήκα τι έπρεπε να κάνω, εκείνο το βράδυ που δεν άντεχα κ είχα πληγές διάβαζα όλη νύχτα, δεν κοιμήθηκα, μίλησα με άτομα που ήξεραν, έμαθα πάρα πολλά πράγματα…μία σύμβουλος από το μαιευτήριο μόνο με βοήθησε, που μου είπε να πάρω μια κρέμα μαγική..σε 1μιση μέρα ήμουν οκ..δύο συμβούλους είχε, η μία ήταν άστα, η άλλη πολύ καλή ευτυχώς

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Maira29 είπε:

Γεια σου κορίτσι μου!! Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!! Προσωπικά εγώ έχω ακούσει και σέβομαι και τις δύο απόψεις και σέβομαι και όποιον άνθρωπο έχει αποφασίσει να εμβολιαστεί ή έχει ήδη εμβολιαστεί! Δεν θα ήθελα ούτε να έρθουμε σε αντιπαράθεση ούτε τίποτα όμως θα ήθελα να ρωτήσω κατι!! Εφόσον από την αρχή της κυκλοφορίας του εμβολίου ίσχυε το "αν ο γιατρός σου πει να το κάνεις καντο αν όχι μην το κάνεις" γιατί να υπάρχει αυτός ο ας τον πούμε διαχωρισμός?? Και γιατί κανένας δεν παίρνει την ευθύνη για το εάν τύχει να συμβεί κάτι?? Εγώ σαν Μαιρα δεν θα ήθελα να κάνω το εμβόλιο γιατί δεν ξέρω πως μπορεί να αντιδράσει ο οργανισμός μου (γιατί απλά σκέφτομαι ότι ενώ μέχρι τώρα δεν είχα κανένα θέμα, με την εγκυμοσύνη μου έχει βγει θυρεοειδής μου έχει βγει ζάχαρο κλπ). Επίσης επειδή είχα ήδη μια αποβολη δεν θα ήθελα να ρισκάρω την υγεία του μωρού μου για οτιδήποτε!! Ακόμα και υποχρεωτικό να το έκαναν!! Και τέλος (αυτός είναι και ο βασικός λόγος που σας ρώτησα) όσες κοπέλες ξέρω που έχουν γεννήσει πρόσφατα ή είναι έγκυες αυτήν την περίοδο οι γιατροί τους τους συστήνουν εάν θέλουν να το κάνουν μετά την εγκυμοσύνη!! Και δεν μιλάω για έναν και δύο μιλάω για 6 με 7 διαφορετικούς γιατρούς!! 

Τώρα που το λες η αλήθεια είναι ότι κι εμένα όσες φίλες μου γέννησαν πρόσφατα δεν τις άφηναν οι γιατροί τους να κάνουν το εμβόλιο όσο ήταν έγκυες, αφού γέννησαν το έκαναν…κ τώρα που το θυμήθηκα και η Οικονομάκου και η Μπόμπα αφού γέννησαν το έκαναν..κ η Οικονομάκου έχει το Λιακάκο, που είναι πολύ γνωστός γιατρός..η Μπόμπα δε ξέρω ποιον έχει αλλά εξωσωματική έκανε με το Μαστρομηνά που είναι τοπ…δεν τους λες βλάκες δηλαδή σε καμία περίπτωση..οι άνθρωποι είναι επιστήμονες και τοπ στη δουλειά τους κ έχουν βοηθήσει πόσες γυναίκες..γέννησαν Ιούνιο αυτές δε ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι από τότε αλλά τι να έχει αλλάξει μέσα σε 3 μήνες;

Απλά εγώ αν με άφηνε θα το έκανα για να έχω την ελευθερία μου κ να μην έχω το φόβο του να κολλήσω, αλλά όπως λες δε θα’θελα κι εγώ να βάλω σε κίνδυνο το μωράκι κ να το ρισκάρω…είναι δίλημμα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Τώρα που το λες η αλήθεια είναι ότι κι εμένα όσες φίλες μου γέννησαν πρόσφατα δεν τις άφηναν οι γιατροί τους να κάνουν το εμβόλιο όσο ήταν έγκυες, αφού γέννησαν το έκαναν…κ τώρα που το θυμήθηκα και η Οικονομάκου και η Μπόμπα αφού γέννησαν το έκαναν..κ η Οικονομάκου έχει το Λιακάκο, που είναι πολύ γνωστός γιατρός..η Μπόμπα δε ξέρω ποιον έχει αλλά εξωσωματική έκανε με το Μαστρομηνά που είναι τοπ…δεν τους λες βλάκες δηλαδή σε καμία περίπτωση..οι άνθρωποι είναι επιστήμονες και τοπ στη δουλειά τους κ έχουν βοηθήσει πόσες γυναίκες..γέννησαν Ιούνιο αυτές δε ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι από τότε αλλά τι να έχει αλλάξει μέσα σε 3 μήνες;

Απλά εγώ αν με άφηνε θα το έκανα για να έχω την ελευθερία μου κ να μην έχω το φόβο του να κολλήσω, αλλά όπως λες δε θα’θελα κι εγώ να βάλω σε κίνδυνο το μωράκι κ να το ρισκάρω…είναι δίλημμα

Μα γιαυτό προβληματιζομαι και ρώτησα!! Γιατί αν και επαρχία ο γιατρός που με παρακολουθεί πλέον είναι τόσα χρόνια, καθηγητής και διευθυντής της μαιευτικής/γυναικολογικης του νοσοκομείου προσωπικά δεν τον θεωρώ κάποιον ούτε τυχαίο ούτε ας πούμε αμόρφωτο!! Εντάξει ελευθερία αν το καλοσκεφτείς μπορούμε να έχουμε μέσω rapid!! Εγώ δηλαδή κάνω δύο την εβδομάδα!! Προσωπικά όπου έχω πάει δεν μου το έχουν ζητήσει για να είμαι ειλικρινής το έχω πει μόνη μου!! Βέβαια εμείς επειδή ο άντρας μου καπνίζει και μέχρι τώρα κάπνιζα και εγώ δεν έχουμε πρόβλημα με το να καθίσουμε σε κάποιο μαγαζί έξω!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Maira29 είπε:

Μα γιαυτό προβληματιζομαι και ρώτησα!! Γιατί αν και επαρχία ο γιατρός που με παρακολουθεί πλέον είναι τόσα χρόνια, καθηγητής και διευθυντής της μαιευτικής/γυναικολογικης του νοσοκομείου προσωπικά δεν τον θεωρώ κάποιον ούτε τυχαίο ούτε ας πούμε αμόρφωτο!! Εντάξει ελευθερία αν το καλοσκεφτείς μπορούμε να έχουμε μέσω rapid!! Εγώ δηλαδή κάνω δύο την εβδομάδα!! Προσωπικά όπου έχω πάει δεν μου το έχουν ζητήσει για να είμαι ειλικρινής το έχω πει μόνη μου!! Βέβαια εμείς επειδή ο άντρας μου καπνίζει και μέχρι τώρα κάπνιζα και εγώ δεν έχουμε πρόβλημα με το να καθίσουμε σε κάποιο μαγαζί έξω!! 

Αχ δυστυχώς δε γίνεται ελευθερία με rapid..δε μπορείς να μπεις σε μαγαζιά κλπ..30 οκτωβρίου θα κάνει μια φίλη μου τα γενέθλιά της σε μαγαζί και θέλω τόσο να πάω! Αλλά μόνο οι εμβολιασμένοι μπαίνουν…επίσης τα τεστ τα σιχαίνομαι, αυτό το πράγμα που σου βάζουν στη μύτη είναι το χειρότερό μου….κ δε μπορώ χειμωνιάτικα να κάθομαι έξω κρυώνω😓 Άσε που η μουσική κ ο κόσμος είναι μέσα! Τι να κάνω μόνη μου έξω στο κρύο; Ούτε να φάω ούτε να πιω μπορώ! Για να μη μιλήσω ότι θέλω να πάω Λονδίνο για κάποιες δουλειές(έμενα εκεί) και αν δεν είμαι εμβολιασμένη πρέπει να μείνω καραντίνα 10 μέρες! Τι θα κάνω 10 μέρες κλεισμένη σε ενα δωμάτιο; Συν παραπάνω έξοδα για ξενοδοχεία κλπ..εγώ για λίγες μέρες ήθελα να πάω. Κάπνιζες και τώρα που ήσουν έγκυος εννοείς;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Αχ δυστυχώς δε γίνεται ελευθερία με rapid..δε μπορείς να μπεις σε μαγαζιά κλπ..30 οκτωβρίου θα κάνει μια φίλη μου τα γενέθλιά της σε μαγαζί και θέλω τόσο να πάω! Αλλά μόνο οι εμβολιασμένοι μπαίνουν…επίσης τα τεστ τα σιχαίνομαι, αυτό το πράγμα που σου βάζουν στη μύτη είναι το χειρότερό μου….κ δε μπορώ χειμωνιάτικα να κάθομαι έξω κρυώνω😓 Άσε που η μουσική κ ο κόσμος είναι μέσα! Τι να κάνω μόνη μου έξω στο κρύο; Ούτε να φάω ούτε να πιω μπορώ! Για να μη μιλήσω ότι θέλω να πάω Λονδίνο για κάποιες δουλειές(έμενα εκεί) και αν δεν είμαι εμβολιασμένη πρέπει να μείνω καραντίνα 10 μέρες! Τι θα κάνω 10 μέρες κλεισμένη σε ενα δωμάτιο; Συν παραπάνω έξοδα για ξενοδοχεία κλπ..εγώ για λίγες μέρες ήθελα να πάω. Κάπνιζες και τώρα που ήσουν έγκυος εννοείς;

Αχ ναι η αλήθεια είναι ότι αυτή η διαδικασία είναι αρκετά δυσάρεστη!! Για να είμαι ειλικρινής γενικά από τότε που ξεκίνησε ο κορονοιος δεν έχω ταξιδέψει και δεν σχεδιάζουμε προς το παρόν κάποιο ταξίδι οπότε σε αυτό δεν γνωρίζω τι χρειάζεται αλλά για να μου λες για καραντίνας και ολόκληρη ταλαιπωρία τότε σίγουρα χρειάζεται το εμβόλιο!! Εμάς εδώ επειδή πάνω κάτω όλοι γνωριζόμαστε μεταξύ μας είναι κάπως πιο ελαστικά τα πράγματα δηλαδή όπως σου είπα δεν μου έχουν ζητήσει μέχρι στιγμής πουθενά τα τεστ πέρα από τη δουλειά!! 

Σχετικά με το τσιγάρο!! Κάπνιζα στην αρχή μέχρι την αυχενική 2 με 3 τσιγάρα την ημέρα!! Πλέον κάνω μόνο όταν αγχωνομαι υπερβολικά δηλαδή πριν από κάθε ραντεβού με το γιατρό και αυτό με αφήνει και ο άντρας μου δηλαδή να το κάνω γιατί με βλέπει και είμαι όλο αχ ουφ κλάμα και τέτοια!! Πιστεύω ότι μέχρι να γεννήσω θα το έχω σταματήσει τελείως γιατί είναι και στιγμές που μυρίζω τον άντρα μου και θέλω να κάνω εμετό!! Αλλά γενικά επειδή καπνιζαμε και εμείς και οι περισσότεροι φίλοι και συγγενείς όποτε βγαίναμε (ακόμα δηλαδή) προτιμάμε το έξω!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Αχ κι εγώ είχα εισέχουσες θηλές, και είχα πάρει νιπλετα ήδη από όταν ήμουν έγκυος, πριν γεννήσω, πλάκα είχε τη χρησιμοποιούσαμε με τον άντρα μου, βέβαια δεν έμεναν μόνιμα έξω οι θηλές, μετά ξαναέμπαιναν μέσα, το μωρό ήταν η καλύτερη λύση πλέον οι θηλές μου είναι μόνιμα έξω🤣 αλλά λόγω αυτού μου είπαν ότι πονούσα κι όλας μάλλον, γιατί τόσα χρόνια ήταν μέσα οι θηλές οπότε ήταν πιο ευαίσθητες

Αχ το άλλο που με βοήθησε πολύ, εγώ στο μαιευτήριο είχα το στήθος μόνιμα έξω για να αερίζεται και να επουλώνεται πιο γρήγορα, δεν υπήρχαν ντροπές εκεί δε με ένοιαζε τίποτα🤣άπλωνα κ το γαλατάκι μου πάνω κ τις άφηνα🤣😂

Πφφ άστα γενικά δύσκολα να βοηθήσει κάποιος εκεί, εγώ μόνη μου τα βρήκα τι έπρεπε να κάνω, εκείνο το βράδυ που δεν άντεχα κ είχα πληγές διάβαζα όλη νύχτα, δεν κοιμήθηκα, μίλησα με άτομα που ήξεραν, έμαθα πάρα πολλά πράγματα…μία σύμβουλος από το μαιευτήριο μόνο με βοήθησε, που μου είπε να πάρω μια κρέμα μαγική..σε 1μιση μέρα ήμουν οκ..δύο συμβούλους είχε, η μία ήταν άστα, η άλλη πολύ καλή ευτυχώς

Έτσι κ εγώ βασικά έβαζα νιπλετα έβγαινε λίγο η θηλη κ έβαζα καπάκι το μωρό (αλλά θελανε οπωσδήποτε να βάζω ψαυδοθηλεσ Αυτές ) αλλά τέλος πάντων είναι λάθη που στο επόμενο ξέρουμε κ δν θα κάνουμε 

Η λανολινη βοηθάει όντως την έχω κ εγώ για μια δυο φορές ππυ με δάγκωσε η μικρή αλλά γενικά δν είχα ποτε πληγωμένο στήθος ευτυχώς γιατί κ αυτό είναι παρά πολύ δύσκολο! 

Έλα Αθήνα μ κ στο επόμενο θα πάνε όλα πιο ομαλά είμαι σίγουρη ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Τραγικο αυτό για το ξένο δν το συζητώ αλλά έτσι είναι 

Επισης το χάπι διακοπής είναι άκρως επικίνδυνο κ σε πολλές ευρωπαϊκές χώρες έχει απαγορευτεί όπως κ το δέσιμο του στήθους 

επισης για να μην αγχωθεί καμία κοπέλα το πρώτο γάλα είναι σταγόνες κάποιες φορές κ αυτό είναι αρκετό 

επισης τ γάλα κατεβαίνει μέχρι κ την Τρίτη μέρα (δν βοηθάει να πάρετε Μιτροταν γιατί καθυστερεί το να κατέβει το γάλα κ δν είναι γ αυτό το λόγω συμβατό με τον θηλασμο) 

κ το ζούληγμα εγώ τ είχα απαγορέψει γιατί ούτε αυτό είναι ενδεικτικό ούτε το θήλαστρο είναι ενδεικτικό της παραγωγής 

γενικοτερα πολύ άγχος φορτώνουν την λεχώνα κ πολλές λανθασμένες οδηγίες (εμένα μ φόρτωσαν ψευδοθηλες που έκανα 5 μήνες να ξεφορτωθώ κ δυσκόλεψε το παιδάκι μου στην ΓΟΠ) 

οι αλλεργίες υποχωρούν μέχρι τ 7-8 έτη ωστοσο θα αφήσουν κάτι πχ στην κόρη μ άφησαν δερματικά (τώρα 2 ετών τις ξεπέρασε σχεδόν- ωστοσο δρουν συσσωρευτικά μπορεί το παιδί να της εμφανίσει μετά από λίγο καιρό ξανά αν δν έχει επουλωθεί το έντερο εντελώς) 

κ οι 5 αδερφές μ είχαμε αυτού του είδους τις αλλεργίες κ μας έχουν αφήσει θέματα πχ αλλεργική ρινίτιδα , έκζεμα, άσθμα κτλ κτλ (είναι κληρονομικές έχει όλο το σόι της μητέρας μου) 

απλά είναι πολύ μεγάλο κεφάλαιο επιστημονικά για να τ αναλύσω εγώ εύχομαι καμία κοπέλα από εδώ μέσα να μην τ αντιμετωπίσει κυρίως γιατί δύσκολα να βρει γιατρό της προκοπής είναι καθαρά θέμα ενημέρωσης της μητέρας κ προσπάθειας 

θελει υπομονή κ επιμονή! 
 

λοιπον χρυσακο κραταω ο,τι και να λες για το θηλασμο!!!!! ομως λιγο πριν ερθει η ωρα να γεννησουμε ολες θα σε ξαναρωτησω να ξερεις!!! στο εχω ξαναπει και παλιοτερα!!εκτος κι αν βαριεσαι να τα λες(και με τα δικια σου) οποτε να τα κανω copypaste χαχαχαχ 💓 να σου κανω μια ερωτηση και το 95 ειναι επειδη εισαι γεννηθεισα το 95;;;; χαχαχα με τοσες γνωσεις που εχεις νιωθω μικροτερη απο εσενα!!!!!💓💓

παντως με αγχωνουν ολα αυτα!!! αυτο που λεω ειναι κι αν δεν εχω γαλα;;;; γι αυτο θα σε ξαναρωτησω λεπτομερειες πριν φτασουμε στη γεννα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Το ξέρωω ρε συ, σου λέω με το που βγήκα πέταξα την κάρτα της😂 Δηλαδή για φυσικό αποθηλασμό δεν έχει ακούσει ποτέ; Και άντε πες αυτή ήταν και 50-60 χρονών, θα σου πω το πιο τραγικό…ο ένας κολλητός του άντρα μου που είναι σαν κι εμάς σε ηλικία, έχει σπουδάσει μαιευτική και δούλευε στο Ρέα και στο Έλενα…και τώρα το καλοκαίρι που του έλεγα κι αυτουνού ότι ήθελα να το κόψω στο χρόνο κλπ, μου λέει όταν αποφασίσεις να το κόψεις πρέπει να δέσεις το στήθος σου…του λέω καλά πού ζούμε; Στο ‘60; 😂😂😂 Δηλαδή μου φαινόταν πολύ αστείο να τα λέει αυτά κάποιος της ηλικίας μας…

Ναι κορίτσια να ξέρετε μην αγχωθείτε, τις πρώτες μέρες έχουμε το πρωτόγαλα, το οποίο είναι υπέραρκετο για το μωράκι και έχει όλα τα θρεπτικά συστατικά που χρειάζεται…μετά τις 3 μέρες κατεβαίνει το γάλα! Και μετά θα τρέχει το στήθος σας σα βρύση🤣

Και επίσης ναι το θήλαστρο δεν είναι ενδεικτικό της παραγωγής, δηλαδή αν βγάζετε πολύ γάλα με το θήλαστρο οκ μια χαρά, αλλά αν δεν βγάζετε πολύ δε σημαίνει ότι δεν έχετε κι όλας!! Και επίσης παίζει ρόλο και το θήλαστρο να ξέρετε😉😉 Συνήθως λένε τα νοσοκομειακά είναι τα καλύτερα.

Οι ψευδοθηλές να σου πω με βοήθησαν εμένα, ένα βράδυ που έκλαιγα στο μαιευτήριο και είχαν ματώσει οι θηλές μου, πήρα τον άντρα μου 3 η ώρα τη νύχτα και τον έστειλα σε ένα διανυκτερεύον και μου έφερε ψευδοθηλές..μη φανταστείς ότι έκαναν και πολλά, πάλι πονούσα σχεδόν το ίδιο αλλά τουλάχιστον ένιωθα ότι δεν ακουμπάει απευθείας το μωρό τις θηλές αλλά έχω μια "κάλυψη"..τις φόρεσα 2-3 μέρες, και μόλις βγήκα από το μαιευτήριο και πήγα σπίτι το ίδιο βράδυ δεν τις ξαναφόρεσα, γιατί ήταν καλύτερα το στήθος μου και δεν ήθελα να συνηθίσει με ψευδοθηλές..βέβαια ο δικός μου δεν είχε θέμα, κ με το στήθος μου, κ από ψευδοθηλές, κ με το μπιμπερό όταν αντλούσα γάλα, από παντού έπινε🤣 μόνο πιπίλα δεν ήθελε την έφτυνε, αλλά δε με πείραξε να σου πω καλύτερα! Δεν ήμουν και τόσο φαν να πάρει και να πρέπει μετά να κόβουμε κ την πιπίλα οπότε δεν τον πίεσα πάρα πολύ..

Κατάλαβα..είναι κληρονομικό αυτό με τις αλλεργίες..εμείς δεν έχει χρειαστεί να το ψάξουμε προς το παρόν γιατί ο μικρούλης χτύπα ξύλο δεν έχει εμφανίσει κάποια αλλεργία..αλλά αν χρειαστούμε ποτέ αλλεργιολόγο θα ρωτήσουμε εσένα, απότι κατάλαβα το έχεις ψάξει πάρα πολύ καλά!!

ευχαριστουμε πρινσεσακιιιιι κι εσυ ξερεις τοοοοσα πολλα!!!!!!! 🙏💓

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια μου και καλο σαββατοκυριακο!!!!
μια μερα κανω να μπω και γινεται χαμουλης κανονικος!!!!! ποσο χαιρομαι ομως να σας διαβαζω και να ανταλλασουμε αποψεις!!!!! αχ ηθελα να παραθεσω πολλα σχολια και να απαντησω ξεχωριστα αλλα δε γινεται γιατι θα σας πρηξω χαχαχαχχα

ομως να ξεκινησω με το @Nantinaki το γλυκο!!!! με το καλο η β επιπεδου!!! εισαι η πρωτη μας κοριτσακι μου καλο!!!! σου ευχομαι να ειναι ολα τελεια και η εμπειρια να ειναι ακομα πιο μαγικη απο τις προηγουμενες!!! να μας πεις πως ειναι ε;;;;;; το μικρο τι κανει;;;;;;κλωτσαει;;;;;;🤗

@Maira29 μαιρακο χαχαχαχχα γελασα τοσο με την απαντηση σου κοιτα οταν κι εμενα στεκεται ακουνητη κταλαβαινω!!!οταν κουνιεται δεν καταλαβαινω !!αλλα καπως μου τα εξηγει!!την προηγουμενη δευτερα μου εδειχνε το στομαχι και την κοιλιααα !!!! δεν καταλαβα τιποτα!!!! χαχαχαχα🤣🤣

για το θεμα του εμβολιου να πω κι εγω τη γνωμη μου....ειχαμε επιφυλαξεις με τον αντρα μου....ο αντρας μου ομως το εκανε τωρα! εγω δεν το εκανα ουτε σκοπευω να το κανω ...ομως μετα τη γεννα θα το κανω! ωστοσο, επειδη εχω βρεθει να στηνομαι στο τοιχο απο συγγενεις γι αυτο το θεμα και τις αμυνες μου εχω καταλαβει οτι ειναι πολυ δυσκολο να διαχωριστεις απο τους αντιεμβολιαστες που κυκλοφορουν και πιστευουν σε ακραιοτητες και να εκφρασεις τη γνωμη σου! εμενα η αποψη μου ειναι οι εξης το εμβολιο δεν ειναι κατι κακο ουτε τσιπακια θελουν να μας βαλουν ουτε τιποτα. εαν ηθελαν να μας σκοτωσουν οι κυβερνησεις του κοσμου σιγουρα δε θα περιμεναν ενα εμβολιο!

απλα στεκομαι σε ενα γεγονος...το καλοκαιρι που εκανα εξωσωματικη μου ειπαν να μη σκεφτω καν την διαδικασια εμβολιου οι γιατροι και μετα απο ενα μηνα που εμεινα εγκυος μου ειπαν να το κανω μετα το τριμηνο! εμενα δεν μου αρεσε αυτη η αποτομη στροφη των γιατρων...ηταν σα να ακολουθησαν μια γραμμη δοσμενη απο αλλου.... και προβληματιστηκα! γι αυτο αποφασισα να το κανω επειτα απο τη γεννα! φυσικα δεν πιστευω οτι ειναι κακο...δυστυχως αναγκαζομαι να κλεινομαι στο σπιτι, θα το παλεψω οσο δεν παει να μην κολλησω κατι και μετα θα παω να το κανω! συμφωνω και με την μονικα, συμφωνω και με τη χρυσα και με την princess και τη μαιρα....θελω να πω ειμαι αναμεσα σε πολλες αποψεις κι αυτο καπως με οδηγει σε στασιμοτητα και οχι σε εγρηγορση.....
 
τελοσπαντων λεω να στειλω μια λιστα για πραγματα για τη βολτα των μωρων μας που δεν καθοριζονται απολυτα απο το φυλο !!!


συγγνωμη για το τοσο μεγαλο κειμενο!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

                                             🚗 💜ΛΙΣΤΑ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΛΤΑ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ!!! 💜🚗

☑️ΚΑΡΟΤΣΙ

☑️ΑΞΕΣΟΥΑΡ ΚΑΡΟΤΣΙΟΥ (εδω εαν θελετε οι ηδη μανουλες βοηθηστε μας για το ποια ειναι αυτα τα αξεσουαρ)

☑️ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΓΙΑ ΚΑΡΟΤΣΙ                                                                      

☑️ΠΟΡΤ ΜΠΕΜΠΕ

☑️ΚΑΘΙΣΜΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ

☑️ΤΣΑΝΤΑ-ΑΛΛΑΞΙΕΡΑ

☑️ΜΑΡΣΙΠΠΟΣ


*βοηθηστε να την συμπληρωσουμε αν ξεχασα κατι!!!!!! την πηρα απο ενα σαιτ αλλα πιστευω  οτι ισως θα λειπουν κι αλλα!!!💓

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Διόνη είπε:

καλημερα κοριτσια μου και καλο σαββατοκυριακο!!!!
μια μερα κανω να μπω και γινεται χαμουλης κανονικος!!!!! ποσο χαιρομαι ομως να σας διαβαζω και να ανταλλασουμε αποψεις!!!!! αχ ηθελα να παραθεσω πολλα σχολια και να απαντησω ξεχωριστα αλλα δε γινεται γιατι θα σας πρηξω χαχαχαχχα

ομως να ξεκινησω με το @Nantinaki το γλυκο!!!! με το καλο η β επιπεδου!!! εισαι η πρωτη μας κοριτσακι μου καλο!!!! σου ευχομαι να ειναι ολα τελεια και η εμπειρια να ειναι ακομα πιο μαγικη απο τις προηγουμενες!!! να μας πεις πως ειναι ε;;;;;; το μικρο τι κανει;;;;;;κλωτσαει;;;;;;🤗

@Maira29 μαιρακο χαχαχαχχα γελασα τοσο με την απαντηση σου κοιτα οταν κι εμενα στεκεται ακουνητη κταλαβαινω!!!οταν κουνιεται δεν καταλαβαινω !!αλλα καπως μου τα εξηγει!!την προηγουμενη δευτερα μου εδειχνε το στομαχι και την κοιλιααα !!!! δεν καταλαβα τιποτα!!!! χαχαχαχα🤣🤣

για το θεμα του εμβολιου να πω κι εγω τη γνωμη μου....ειχαμε επιφυλαξεις με τον αντρα μου....ο αντρας μου ομως το εκανε τωρα! εγω δεν το εκανα ουτε σκοπευω να το κανω ...ομως μετα τη γεννα θα το κανω! ωστοσο, επειδη εχω βρεθει να στηνομαι στο τοιχο απο συγγενεις γι αυτο το θεμα και τις αμυνες μου εχω καταλαβει οτι ειναι πολυ δυσκολο να διαχωριστεις απο τους αντιεμβολιαστες που κυκλοφορουν και πιστευουν σε ακραιοτητες και να εκφρασεις τη γνωμη σου! εμενα η αποψη μου ειναι οι εξης το εμβολιο δεν ειναι κατι κακο ουτε τσιπακια θελουν να μας βαλουν ουτε τιποτα. εαν ηθελαν να μας σκοτωσουν οι κυβερνησεις του κοσμου σιγουρα δε θα περιμεναν ενα εμβολιο!

απλα στεκομαι σε ενα γεγονος...το καλοκαιρι που εκανα εξωσωματικη μου ειπαν να μη σκεφτω καν την διαδικασια εμβολιου οι γιατροι και μετα απο ενα μηνα που εμεινα εγκυος μου ειπαν να το κανω μετα το τριμηνο! εμενα δεν μου αρεσε αυτη η αποτομη στροφη των γιατρων...ηταν σα να ακολουθησαν μια γραμμη δοσμενη απο αλλου.... και προβληματιστηκα! γι αυτο αποφασισα να το κανω επειτα απο τη γεννα! φυσικα δεν πιστευω οτι ειναι κακο...δυστυχως αναγκαζομαι να κλεινομαι στο σπιτι, θα το παλεψω οσο δεν παει να μην κολλησω κατι και μετα θα παω να το κανω! συμφωνω και με την μονικα, συμφωνω και με τη χρυσα και με την princess και τη μαιρα....θελω να πω ειμαι αναμεσα σε πολλες αποψεις κι αυτο καπως με οδηγει σε στασιμοτητα και οχι σε εγρηγορση.....
 
τελοσπαντων λεω να στειλω μια λιστα για πραγματα για τη βολτα των μωρων μας που δεν καθοριζονται απολυτα απο το φυλο !!!


συγγνωμη για το τοσο μεγαλο κειμενο!!!!

Καλημέρα αγαπημένη!! ❤️❤️

Εεε μα πες μου τώρα!! Ευτυχώς δεν είμαι η μόνη!! Και λεω τώρα σε κάποιες στιγμές τη βλέπουμε πεντακάθαρα και στον υπέρηχο μας δίνουν φωτογραφίες που τις κοιτάς και λες "εδώ αχνοφαίνεται το κεφάλι" πχ άσχετα που δεν φαίνεται τίποτα ή τουλάχιστον εγώ δεν βλέπω κάτι!! Σκέφτομαι όμως για να παρηγορουμαι ότι είναι το πρώτο!! Στο επόμενο θα τα δείχνουμε εμείς στο γιατρό!! (Ούτε καν αλλά κάπως πρέπει να φύγουν οι τύψεις!! 😂😂😂😂😂😂

Σχετικά με το εμβόλιο θα ήθελα να ξεκαθαρίσω κάτι και να το κλείσω εδώ από την πλευρά μου!! Όπως είπα εχθές και στη Monica δεν θα ήθελα να έρθω σε αντιπαράθεση με κανένα κορίτσι και γενικά με κανέναν άνθρωπο!! Είναι επιλογή και δικαίωμα του καθενός να κάνει αυτό που κρίνει καλύτερο για τον εαυτό του και την οικογένειά του!!  Προσωπικά δεν είμαι αντίθετη με το εμβόλιο, απλά δεν θέλω να το κάνω τη δεδομένη χρονική στιγμή!! Μετά τη γέννα και εάν νιώσω ότι κινδυνεύω εγώ, το μωρό ή η οικογένεια μου ναι θα το κάνω χωρίς δεύτερη σκέψη!! Απλά όπως είπα, ο βασικός λόγος που ρώτησα είναι ότι από όσες κοπέλες γνωρίζω, είτε έγκυες είτε να έχουν γεννήσει πρόσφατα, ο γιατρός τους συνέστησε να περιμένουν να το κάνουν μετά τη γέννα!! Αυτό!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Maira29 είπε:

Καλημέρα αγαπημένη!! ❤️❤️

Εεε μα πες μου τώρα!! Ευτυχώς δεν είμαι η μόνη!! Και λεω τώρα σε κάποιες στιγμές τη βλέπουμε πεντακάθαρα και στον υπέρηχο μας δίνουν φωτογραφίες που τις κοιτάς και λες "εδώ αχνοφαίνεται το κεφάλι" πχ άσχετα που δεν φαίνεται τίποτα ή τουλάχιστον εγώ δεν βλέπω κάτι!! Σκέφτομαι όμως για να παρηγορουμαι ότι είναι το πρώτο!! Στο επόμενο θα τα δείχνουμε εμείς στο γιατρό!! (Ούτε καν αλλά κάπως πρέπει να φύγουν οι τύψεις!! 😂😂😂😂😂😂

Σχετικά με το εμβόλιο θα ήθελα να ξεκαθαρίσω κάτι και να το κλείσω εδώ από την πλευρά μου!! Όπως είπα εχθές και στη Monica δεν θα ήθελα να έρθω σε αντιπαράθεση με κανένα κορίτσι και γενικά με κανέναν άνθρωπο!! Είναι επιλογή και δικαίωμα του καθενός να κάνει αυτό που κρίνει καλύτερο για τον εαυτό του και την οικογένειά του!!  Προσωπικά δεν είμαι αντίθετη με το εμβόλιο, απλά δεν θέλω να το κάνω τη δεδομένη χρονική στιγμή!! Μετά τη γέννα και εάν νιώσω ότι κινδυνεύω εγώ, το μωρό ή η οικογένεια μου ναι θα το κάνω χωρίς δεύτερη σκέψη!! Απλά όπως είπα, ο βασικός λόγος που ρώτησα είναι ότι από όσες κοπέλες γνωρίζω, είτε έγκυες είτε να έχουν γεννήσει πρόσφατα, ο γιατρός τους συνέστησε να περιμένουν να το κάνουν μετά τη γέννα!! Αυτό!! 

Εντωμεταξύ το άλλο που ήθελα να σου σχολιάσω αλλά το ξέχασα είναι ότι έτσι υπερευαισθητη είμαι κι εγώ!!! Ειδικά με τις ειδήσεις όπως εσύ όταν ακούω κάτι βάζω τα κλάματα και στις φωτιές ήμουν ράκος ! Στα πατώματα.......κι εκεί που νόμιζα ότι στο τρίμηνο θα φύγουν αυτά βλέπω οτι δεν έχουν φυγειιι ... 

 

Έλα στο επόμενο θα είμαστε ξεφτέρια!!!!!!μην αγχώνεσαι καθόλου!!!! Θα τα λέμε κι εμείς όπως και οι άλλες μανουλες εδώ μέσα που έχουν κι άλλο μωράκι!!!

 

Βασικά ας μην απολογουμαστε ο καθένας έχει τη γνώμη του η οποία πάνω σε αυτό το θέμα είναι και αρκετά μεταβλητή! Απλά ανταλλάσσουμε απόψεις! Εμένα Μ αρέσει να ακούω απόψεις ειδικά πάνω σε αυτό το θέμα...ο καθένας λέει και κάτι διαφορετικό! Οπότε είναι καλό να μαθαίνεις... 

Σιγά μην έρθουμε σε αντιπαράθεση γι αυτά τα θέματα!!!!!!! Εγώ αυτής της άποψης είμαι! Εμείς έχουμε τα μωράκια μας αυτά είναι το πιο σημαντικό απ' όλα ... 💓💗💓💗💗💓💗💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσάκια μου και καλό Σαββατοκύριακο σε όλες!! ❤️❤️❤️❤️

Πριν λίγο πήρα τις εξετάσεις μου σε mail και είδα ότι έπεσε και σε μένα ο αιματοκρίτης! (Είχα διαβάσει και για άλλες κοπέλες το ίδιο!) Ήθελα να ρωτήσω, αλλάξατε κάτι στο σίδηρο που σας δίνει ο γιατρός Σας? Αν δηλαδή αλλάξατε σίδηρο ή αν παίρνετε παραπάνω φορές την ημέρα?? Πχ εγώ παίρνω το microfer spansule χάπι γιατί όσες φορές μου είχε γράψει ο γιατρός σίδηρο ανακατευομουν συνέχεια και αυτό είναι το μόνο που δεν με ενοχλεί!! Αλλά πολύ φοβάμαι ότι θα μου δώσουν πάλι το ferrobival!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Maira29 είπε:

Αχ ναι η αλήθεια είναι ότι αυτή η διαδικασία είναι αρκετά δυσάρεστη!! Για να είμαι ειλικρινής γενικά από τότε που ξεκίνησε ο κορονοιος δεν έχω ταξιδέψει και δεν σχεδιάζουμε προς το παρόν κάποιο ταξίδι οπότε σε αυτό δεν γνωρίζω τι χρειάζεται αλλά για να μου λες για καραντίνας και ολόκληρη ταλαιπωρία τότε σίγουρα χρειάζεται το εμβόλιο!! Εμάς εδώ επειδή πάνω κάτω όλοι γνωριζόμαστε μεταξύ μας είναι κάπως πιο ελαστικά τα πράγματα δηλαδή όπως σου είπα δεν μου έχουν ζητήσει μέχρι στιγμής πουθενά τα τεστ πέρα από τη δουλειά!! 

Σχετικά με το τσιγάρο!! Κάπνιζα στην αρχή μέχρι την αυχενική 2 με 3 τσιγάρα την ημέρα!! Πλέον κάνω μόνο όταν αγχωνομαι υπερβολικά δηλαδή πριν από κάθε ραντεβού με το γιατρό και αυτό με αφήνει και ο άντρας μου δηλαδή να το κάνω γιατί με βλέπει και είμαι όλο αχ ουφ κλάμα και τέτοια!! Πιστεύω ότι μέχρι να γεννήσω θα το έχω σταματήσει τελείως γιατί είναι και στιγμές που μυρίζω τον άντρα μου και θέλω να κάνω εμετό!! Αλλά γενικά επειδή καπνιζαμε και εμείς και οι περισσότεροι φίλοι και συγγενείς όποτε βγαίναμε (ακόμα δηλαδή) προτιμάμε το έξω!! 

Καλημέρα!!

Αα ναι βολικό να μένεις σε μικρό μέρος και να γνωρίζεστε!! Εδώ στην Αθήνα δε θα μου κάνουν αυτή τη χάρη ξέρεις πώς είναι🤪

Εμείς έχουμε ήδη κλείσει για τέλη Νοέμβρη με αρχές Δεκέμβρη ταξιδάκι Βιέννη Βουδαπέστη Μπρατισλάβα..δε θυμάμαι αν σας το’χω πει😊 και ανυπομονώ!! Ευτυχώς εκεί προς το παρόν μπορείς να πας με μοριακό χωρίς να μπεις καραντίνα..ελπίζω να μην αλλάξει μέχρι να πάμε γιατί το περιμένω πώς και πώς🙏😓

Επίσης την άλλη εβδομάδα θα πάμε και στις Σέρρες να δούμε τον παππού(έχει καταγωγή από κει ο άντρας μου κ ο μπαμπάς του αφού πήρε σύνταξη μένει εκεί τώρα)..κ θα περάσουμε από Βόλο που είναι ένας φίλος του άντρα μου, θα πάμε και Σόφια να δούμε μια φίλη μου εκεί και ίσως και Σκόπια..θα κάνουμε εκδρομούλα γενικά!

Για το τσιγάρο εγώ ευτυχώς δεν κάπνιζα από πριν, βασικά μπορεί να έκανα κανένα αν έβγαινα για ποτό πχ κατάλαβες, καλά με το που έμεινα έγκυος δε το συζητάω καν, ούτε να το μυρίσω δε μπορώ όπως και το οτιδήποτε😆 Αλλά αν μπορούσες να το κόψεις και τελείως τώρα που είσαι έγκυος μωρέ ξέρεις πόσο καλό θα έκανες στο μωράκι σου..! Καλά εντάξει δε θέλω να σου λέω γιατί ξέρεις τι κάνεις, μεγάλη κοπέλα είσαι🤪🙊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Διόνη είπε:

Εντωμεταξύ το άλλο που ήθελα να σου σχολιάσω αλλά το ξέχασα είναι ότι έτσι υπερευαισθητη είμαι κι εγώ!!! Ειδικά με τις ειδήσεις όπως εσύ όταν ακούω κάτι βάζω τα κλάματα και στις φωτιές ήμουν ράκος ! Στα πατώματα.......κι εκεί που νόμιζα ότι στο τρίμηνο θα φύγουν αυτά βλέπω οτι δεν έχουν φυγειιι ... 

 

Έλα στο επόμενο θα είμαστε ξεφτέρια!!!!!!μην αγχώνεσαι καθόλου!!!! Θα τα λέμε κι εμείς όπως και οι άλλες μανουλες εδώ μέσα που έχουν κι άλλο μωράκι!!!

 

Βασικά ας μην απολογουμαστε ο καθένας έχει τη γνώμη του η οποία πάνω σε αυτό το θέμα είναι και αρκετά μεταβλητή! Απλά ανταλλάσσουμε απόψεις! Εμένα Μ αρέσει να ακούω απόψεις ειδικά πάνω σε αυτό το θέμα...ο καθένας λέει και κάτι διαφορετικό! Οπότε είναι καλό να μαθαίνεις... 

Σιγά μην έρθουμε σε αντιπαράθεση γι αυτά τα θέματα!!!!!!! Εγώ αυτής της άποψης είμαι! Εμείς έχουμε τα μωράκια μας αυτά είναι το πιο σημαντικό απ' όλα ... 💓💗💓💗💗💓💗💗

Ενα θα σου πω!! Σήμερα το πρωί πλανταξα στο κλάμα που είδα στον Μάνεση ότι έστειλαν στους σεισμοπληκτους αποκριατικες στολές!! 

Νομίζω δεν θα φύγουν γιατί εγώ βλέπω όσο περνάει ο καιρός κλαίω με το παραμικρό!! 

Κοίτα και εμένα με ενδιαφέρει να ακούω απόψεις αλλά δεν μου αρέσει αυτή η επιβολή!! Για παράδειγμα τις προάλλες λέει ένας στον άντρα μου "εγω σου λέω πως πρέπει να κάνετε το εμβόλιο οπωσδήποτε!!" ο άντρας μου του απαντάει ότι προς το παρόν φοβάται να το κάνει γιατί είναι κάτι που κυκλοφόρησε πολύ πρόσφατα ο άλλος επέμενε και του λέει ο άντρας μου πάνω στην κουβέντα "ωραία εγώ πες ότι το κάνω. Η γυναίκα μου είναι έγκυος, εάν το κάνει και πάθει κάτι εκείνη ή το παιδί μου από ποιον θα ζητήσω ευθύνη?" για να λάβει την επική απάντηση "από κανέναν, επιλογή σου ήταν".. 

Εννοείται!! Τα μωράκια μας να είναι καλά πάνω από όλα!!! ❤️❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Καλημέρα!!

Αα ναι βολικό να μένεις σε μικρό μέρος και να γνωρίζεστε!! Εδώ στην Αθήνα δε θα μου κάνουν αυτή τη χάρη ξέρεις πώς είναι🤪

Εμείς έχουμε ήδη κλείσει για τέλη Νοέμβρη με αρχές Δεκέμβρη ταξιδάκι Βιέννη Βουδαπέστη Μπρατισλάβα..δε θυμάμαι αν σας το’χω πει😊 και ανυπομονώ!! Ευτυχώς εκεί προς το παρόν μπορείς να πας με μοριακό χωρίς να μπεις καραντίνα..ελπίζω να μην αλλάξει μέχρι να πάμε γιατί το περιμένω πώς και πώς🙏😓

Επίσης την άλλη εβδομάδα θα πάμε και στις Σέρρες να δούμε τον παππού(έχει καταγωγή από κει ο άντρας μου κ ο μπαμπάς του αφού πήρε σύνταξη μένει εκεί τώρα)..κ θα περάσουμε από Βόλο, θα πάμε και Σόφια να δούμε μια φίλη μου εκεί και ίσως και Σκόπια..θα κάνουμε εκδρομούλα γενικά!

Αχ τι ωραία!!! ❤️❤️❤️❤️ 

Καλά να περάσετε λοιπόν και να το χαρείτε!! Με έβαλες σε σκέψεις τώρα!! Θα ήθελα και εγώ ένα ταξιδάκι η αλήθεια είναι γιατί φαντάζομαι μετά με το μωρακι θα είναι πιο δύσκολο τον πρώτο καιρό και ειδικά με τον άντρα μου που παίρνει δύσκολα άδειες!! Οπότε λέω να οργανώσουμε κάτι γύρω στα Χριστούγεννα!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Έτσι κ εγώ βασικά έβαζα νιπλετα έβγαινε λίγο η θηλη κ έβαζα καπάκι το μωρό (αλλά θελανε οπωσδήποτε να βάζω ψαυδοθηλεσ Αυτές ) αλλά τέλος πάντων είναι λάθη που στο επόμενο ξέρουμε κ δν θα κάνουμε 

Η λανολινη βοηθάει όντως την έχω κ εγώ για μια δυο φορές ππυ με δάγκωσε η μικρή αλλά γενικά δν είχα ποτε πληγωμένο στήθος ευτυχώς γιατί κ αυτό είναι παρά πολύ δύσκολο! 

Έλα Αθήνα μ κ στο επόμενο θα πάνε όλα πιο ομαλά είμαι σίγουρη ❤️

Καλημέραα!!

Κοίτα να σου πω, λανολίνη είχα πάρει από μόνη μου, αλλά δεν έκανε και πολλά γιατί ήδη είχαν πληγωθεί οι θηλές..μετά μου είπε η σύμβουλος για μία μαγική κρέμα την πήρα και την έβαζα 3 φορές τη μέρα απλά έπρεπε πριν θηλάσει το μωρό να την ξεπλύνω..οπότε έβαζα μία απ’τη μία μία απ’την άλλη..άξιζε όμως γιατί σου λέω σε 1μιση μέρα ήμουν οκ, και δεν ξαναέβαλα ούτε τις ψευδοθηλές μετά!! Ακόμα την ευγνομωνώ τη γυναίκα με έσωσε🤣😄

Αχ έτσι Χρυσάκι μου, αυτή τη φορά θα είναι όλα καλύτερα, το πιστεύω κι εγώ🙏❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Maira29 είπε:

Αχ τι ωραία!!! ❤️❤️❤️❤️ 

Καλά να περάσετε λοιπόν και να το χαρείτε!! Με έβαλες σε σκέψεις τώρα!! Θα ήθελα και εγώ ένα ταξιδάκι η αλήθεια είναι γιατί φαντάζομαι μετά με το μωρακι θα είναι πιο δύσκολο τον πρώτο καιρό και ειδικά με τον άντρα μου που παίρνει δύσκολα άδειες!! Οπότε λέω να οργανώσουμε κάτι γύρω στα Χριστούγεννα!! 

Ευχαριστώωω!!❤️❤️❤️ Ναιι να πάτε να πάτε να το χαρείτε τώρα που είστε οι δυό σας!! Μετά θα έχετε και το μωράκι σας μαζί, ωραίο κι αυτό αλλά άλλη φάση😊☺️ Εμείς θα πάμε με το μωρό τώρα και στα δύο, κι εμείς γι’αυτό κλείσαμε εκείνη την περίοδο για Βιέννη, γιατί θα είναι στολισμένα και θα’ναι τέλεια🎄😊❤️

Και σκέφτηκα ότι μετά τις γιορτές που θα’μαστε στον 8ο-9ο μήνα θα είναι πιο δύσκολα να ταξιδέψουμε οπότε λέω ας το χαρούμε τώρα!!🥰 Λατρεύω τα ταξίδια γενικά δεν έχω κάτι καλύτερο!!!✈️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Γελάω με το κουνέλι 🤣  Περαστικά! Το έχω κι εγώ φόβο πως θα αποθηλασω και αν θα καταφέρει να τρώει όταν θα λείπω. Γιατί προς το παρόν πίνει κυρίως γάλα. Τρώει και τροφές αλλά θηλασμους δεν έχει κόψει 😕 Βρήκαμε βρεφονηπιακό. Σήμερα την έγραψα κι όλας. Έχω βρει και γυναίκα για να την κρατάει το καλοκαίρι μέχρι να ξεκινήσει ο βρεφονηπιακός. Και θα κάνουμε σταδιακή προσαρμογή με αυτή να την συνηθίσει και να συνηθίσει και ότι εγώ θα λείπω. Πέρασε ο καιρός 🥲 Σκέφτεστε να βάλετε μπροστά και για 2ο? Εμένα μου έχει μπει η ιδέα αλλά λέω καλύτερα από τα Χριστούγεννα και μετά να ξεκινήσουμε τις προσπάθειες.
    • Μαγική!!! Φυσικά κ υπάρχει κούραση αλλά είναι απόλαυση τα άτιμα!!! Έχουν ο ένας τον άλλον κ παίζουν μεταξύ τους όποτε υπάρχουν κάποιες στιγμές ηρεμίας (αν δεν μαλώνουν για το ίδιο παιχνίδι🤣🤣🤣) Κλαίμε από τα γέλια με τις συζητήσεις τους!!!  Όταν αισθανθείς έτοιμη κ ψυχικά κ σωματικά θα βάλεις μπρος. Κ αν δεν θέλεις δε θα το κανεις!! Εσυ να είσαι καλά για να είναι κ το παιδάκι σου καλά!!
    • Άντε ωραία μεγαλώνει το μωρακι σας 😊 Ααα αρα κολπικά στο έβγαλε και μεγαλύτερο μια χαρα ειναι κορίτσι μου μην το σκεφτεσαι καθόλου όλα είναι οκ αφού το λέει και η γιατρό σου  Το παρτυ για το φύλο ποτε σκέφτεσαι να το κανείς ; Μετά την β επιπέδου ;   
    • Ήθελα να αποθηλασω φυσικά... Το έκανα παρά πολύ αργά για να μην τη πατήσω αλλά κουράστηκα πολύ τις τελευταίες μέρες και μείωσα τις αντλήσεις πολύ... Οπότε την πάτησα.... Πονάει πολύ, νιώθω ερείπιο.  Εμένα έχει και πάνω και κάτω δόντια - σωστό κουνέλι δηλ. 🤣 Αλλά η γκρίνια δε φεύγει ποτέ 🤣 αγκαλίτσα και παιχνίδι μαζί αλλιώς γίνεται χαμός! Βρήκατε βρεφονηπιακό;  Εγώ δεν ανυπομονώ να γυρίσω στη δουλειά να είμαι ειλικρινής αλλά ξέρω πως όταν επιστρέψω θα νιώσω καλά... Παράνοια η κατάσταση.
    • Ξέρω ότι πρέπει να το δω σίγουρα απλά δεν μπορω να πάω αυτήν την βδομαδα με το καλο  που θα γυρίσω θα ψαξω να βρω γιατρό γιατί ξέρεις εδώ στο χωριό δεν έχει κιολας όποτε δεν είναι τόσο εύκολο να πω πετάγομαι παω σε έναν ενδοκρινολόγο, πρέπει κάνω ολόκληρο ταξίδι... αν ήμουν στο πρώτο τρίμηνο σίγουρα δεν θα το άφηνα καθόλου.. ευχαριστώ κορίτσι μου 🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...