Μετάβαση σε περιεχόμενο

Με το καλό τα μωράκια Μαρτίου 2022❤️


Recommended Posts

στις πριν 8 ώρες, ο/η MariaPap15 είπε:

Καλησπέρα σας , είμαι καινουρια στο φόρουμ και βρήκα το κατάλληλο μέρος να σας γράψω :)

Ειμαι 21 ετών και βρίσκομαι στην 11η εβδομάδα , πητ δεν γνωριζω ακριβως γιατί η σύλληψη έγινε καθυστερημένα αλλά σύμφωνα με τον γιατρό μου και τις μέτρησες του τελευταίου υπερήχου βρίσκομαι στη βδομάδα που προανέφερα άρα το μωρακι το περιμένουμε Μάρτιο πρώτα ο θεός !

Fun fact: και εγώ και ο πατέρας είμαστε γεννημένοι Μάρτιο επίσης🤣

Ωωωω γλυκάκι μου πόσο μικρούλα!!! Πολλά συγχαρητήρια κοριτσάκι μου!!!! Εύχομαι να έχεις μια τελειομηνη εγκυμοσύνη και ο Μάρτιος να είναι ο πιο γιορτινός σας μήνας!!!!!❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 3.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 1 ώρα, ο/η Διόνη είπε:

Ωωωω γλυκάκι μου πόσο μικρούλα!!! Πολλά συγχαρητήρια κοριτσάκι μου!!!! Εύχομαι να έχεις μια τελειομηνη εγκυμοσύνη και ο Μάρτιος να είναι ο πιο γιορτινός σας μήνας!!!!!❤️

Σε ευχαριστώ πολύ κοπέλα μου και σε σένα εύχομαι να πάνε όλα καλά μέχρι το τέλος !!❤️
Η αλήθεια είναι πως δεν το είχαμε σχεδιασμένο αλλά εφόσον μου έτυχε με τον άνθρωπο που είμαι τώρα θέλω τόσο πολύ να το στηρίξω όλο αυτό και το θεωρώ δωρο , που δεν μου ήρθε τυχαία !

σιγουρα δεν είμαι η μόνη σε τόσο μικρή ηλικία αλλά το χω βαλει στόχο να τα καταφέρω 😁

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σας κορίτσια!!

Ελπίζω να είστε όλες καλά και να περάσατε/περνάτε όμορφα στις διακοπές σας!!

Εγώ είμαι πλέον στη 12η εβδομάδα, σε λίγες μέρες έχω αυχενική.

Ερώτηση: Όσες από εσάς είστε ανεμβολίαστες, τι σκοπεύετε να κάνετε με το εμβόλιο; 

Ο γιατρός μου με έχει συμβουλέψει να εμβολιαστώ μόλις μπω στο 2ο τρίμηνο. Εγώ όμως προβληματίζομαι, γιατί βλέπω ότι ακόμα δεν υπάρχουν μεγάλες έρευνες για την επίδραση του εμβολίου στο έμβρυο, ειδικά στους πρώτους μήνες της κύησης.

Η δουλειά μου είναι τέτοια που μπορώ να δουλεύω από το σπίτι σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, οπότε να είμαι λιγότερο εκτεθειμένη...

Τι πιστεύετε; Τι σας λένε οι γιατροί σας;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η mia2020 είπε:

Καλημέρα σας κορίτσια!!

Ελπίζω να είστε όλες καλά και να περάσατε/περνάτε όμορφα στις διακοπές σας!!

Εγώ είμαι πλέον στη 12η εβδομάδα, σε λίγες μέρες έχω αυχενική.

Ερώτηση: Όσες από εσάς είστε ανεμβολίαστες, τι σκοπεύετε να κάνετε με το εμβόλιο; 

Ο γιατρός μου με έχει συμβουλέψει να εμβολιαστώ μόλις μπω στο 2ο τρίμηνο. Εγώ όμως προβληματίζομαι, γιατί βλέπω ότι ακόμα δεν υπάρχουν μεγάλες έρευνες για την επίδραση του εμβολίου στο έμβρυο, ειδικά στους πρώτους μήνες της κύησης.

Η δουλειά μου είναι τέτοια που μπορώ να δουλεύω από το σπίτι σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, οπότε να είμαι λιγότερο εκτεθειμένη...

Τι πιστεύετε; Τι σας λένε οι γιατροί σας;

Είμαι και εγώ μια από τα ίδια με σένα, 13η εβδομάδα και ακόμα σκέφτομαι το εμβόλιο, να το κάνω ? Να μη το κάνω? Για μένα δε φοβάμαι αλλά φοβάμαι για το μπεμπέ . Δες πως θα είναι και αύριο στην αυχενική και ξανασυζήτησέ τον ή την γιατρό σου. 
Εύχομαι να πάνε όλα τέλεια στην αυχενική και να είσαι καλά και εσυ και το μωράκι σου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σε όλες κορίτσια! Εγώ αύριο μπαίνω 13 εβδομάδα και έκανα την αυχενική μου διαφάνεια όπως είπα και στα προηγούμενα ποστ 

Για το περίφημο καυτό θέμα του εμβολίου ήθελα να γράψω!

Έμαθα ότι είμαι έγκυος 2 μέρες πριν την 1η δόση που είχα προγραμματίσει! Ο γιατρός μου με συμβούλεψε να το κάνω καλύτερα με το που μπω στο δεύτερο τρίμηνο όπως εσένα mia! Ρώτησα και τον παθολόγο μου, αλλά και την γιατρό που μου έκανε την αυχενική και οι 2 πιστεύουν ότι πρέπει να το κάνω.

Είμαι σε αναρρωτική απ' την αρχή της κύησης καθώς δουλεύω με αρκετό κόσμο. Όμως ακόμα και έτσι με συμβούλεψαν να το κάνω καθώς αν και ο περίγυρος μου είναι εμβολιασμενοι ( πχ ο άνδρας μου) έχουν επαφή με κόσμο λόγο δουλειάς. Σκέφτομαι λοιπόν να κλείσω για εμβόλιο την επόμενη εβδομάδα. Φοβάμαι να πάρω το ρίσκο και να κολλήσω το χειμώνα, ακόμα και αν προσέχω δεν είναι 100% στο χέρι μου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η MariaPap15 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ κοπέλα μου και σε σένα εύχομαι να πάνε όλα καλά μέχρι το τέλος !!❤️
Η αλήθεια είναι πως δεν το είχαμε σχεδιασμένο αλλά εφόσον μου έτυχε με τον άνθρωπο που είμαι τώρα θέλω τόσο πολύ να το στηρίξω όλο αυτό και το θεωρώ δωρο , που δεν μου ήρθε τυχαία !

σιγουρα δεν είμαι η μόνη σε τόσο μικρή ηλικία αλλά το χω βαλει στόχο να τα καταφέρω 😁

 

Καλή αρχή κορίτσι μου! Με το καλό! Εννοείται θα τα καταφέρεις!

Σε όποια φάση της ζωής μας και αν τύχει η εγκυμοσύνη η καθεμία έχει τα δικά της άγχη! 

Πιστεύω θα σε ωριμάσει ακόμα περισσότερο και θα σε κάνει ακόμα πιο δυνατή❤️

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Chris30 @Nantinaki Ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις σας!

Θα περιμένω να κάνω την αυχενική σε λίγες μέρες και θα ρωτήσω εκ νέου τους γιατρούς τι πιστεύουν...

Αν είναι όλοι τόσο υπέρ του εμβολίου θα σκεφτώ να το κάνω κι εγώ. Ίσως αφήσω λίγο ακόμη καιρό να περάσει, να το κάνω ας πούμε στον 5ο μήνα να έχει μεγαλώσει λίγο ακόμα το μωρό... Θα δω!

Να μας πάνε όλα καλά κορίτσια και να είναι τα μωρά μας γερά και υγιή!! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα κορίτσια ελπίζω να είστε όλες καλά :) Μόλις γύρισα από τον γιατρό μου και είναι όλα καλά :) το μόνο που μου σχολίασε είναι ότι έχει μείνει το εμβρυο μια μέρα μικρότερο αλλά ότι δεν είναι κάτι κακό. Μήπως ξέρει κάποιο κορίτσι να μου πει τι σημαίνει αυτό; Οσον αφορά το εμβόλιο εγώ έκανα την 1η δόση μια μέρα πριν μάθω ότι είμαι έγκυος (αν και το υποψιαζόμουν) και αύριο έχω την δεύτερη. Είπα αφού έκανα την 1η δεν έχει νόημα να μην κάνω και την 2η απλά μου είπε ο γιατρός να περιμένουμε να ακούσουμε καρδιά και να το κάνω μετά. Τι να πω... και εγώ είμαι πολύ προβληματισμένη με αυτό το θέμα αλλά και λόγο της δουλειάς μου δεν με παίρνει να το αφήνω. Ήδη λόγο της προηγούμενης εγκυμοσύνης που δεν προχώρησε το άφησα πολύ και βλέπω ότι στριμώχνουν τα πράγματα.  Όπως και να έχει και ότι και αν αποφασίσει η κάθε μια μας να μας βοηθήσει η Παναγία και να είναι για καλό! ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Theodora12 είπε:

καλησπέρα κορίτσια ελπίζω να είστε όλες καλά :) Μόλις γύρισα από τον γιατρό μου και είναι όλα καλά :) το μόνο που μου σχολίασε είναι ότι έχει μείνει το εμβρυο μια μέρα μικρότερο αλλά ότι δεν είναι κάτι κακό. Μήπως ξέρει κάποιο κορίτσι να μου πει τι σημαίνει αυτό; Οσον αφορά το εμβόλιο εγώ έκανα την 1η δόση μια μέρα πριν μάθω ότι είμαι έγκυος (αν και το υποψιαζόμουν) και αύριο έχω την δεύτερη. Είπα αφού έκανα την 1η δεν έχει νόημα να μην κάνω και την 2η απλά μου είπε ο γιατρός να περιμένουμε να ακούσουμε καρδιά και να το κάνω μετά. Τι να πω... και εγώ είμαι πολύ προβληματισμένη με αυτό το θέμα αλλά και λόγο της δουλειάς μου δεν με παίρνει να το αφήνω. Ήδη λόγο της προηγούμενης εγκυμοσύνης που δεν προχώρησε το άφησα πολύ και βλέπω ότι στριμώχνουν τα πράγματα.  Όπως και να έχει και ότι και αν αποφασίσει η κάθε μια μας να μας βοηθήσει η Παναγία και να είναι για καλό! ❤️ 

Μπράβο με το καλό! Δεν υπάρχει πρόβλημα  στην απόκλιση κάποιων ημερών. Θα δεις ότι στην αυχενική μπορεί να αλλάξει κατά κάποιες μέρες η ημερομηνία που σου δίνουν σαν ΠΗΤ. Εμένα όλοι οι υπέρηχοι είχαν μια δυο μέρες απόκλιση. Σκέψου ότι τώρα στην αυχενική κανονικά ήμουν 12 εβδομάδες ακριβώς και με έβγαλε 12&4! 

Όλα να πάμε καλά σου εύχομαι❤️

Όσο για το εμβόλιο το ίδιο συνέβη και σε κοντινη μου φίλη έκανα την πρώτη χωρίς να ξέρει ότι είναι έγκυος και ο γιατρός της είπε να κάνει κανονικά την δεύτερη και δεν είχε κανένα απολύτως προβλημα. Τώρα μπαίνει στον 5ο😀

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Xrisa95 πως είσαι; Σε έχω στο μυαλό μου, πηγές στο γιατρό για τον υπέρηχο σου; Ελπίζω να μπορεσες να συνεχίσεις τις διακοπές σου και να ηρεμησε και η κορούλα σου... 💓

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Nantinaki είπε:

Μπράβο με το καλό! Δεν υπάρχει πρόβλημα  στην απόκλιση κάποιων ημερών. Θα δεις ότι στην αυχενική μπορεί να αλλάξει κατά κάποιες μέρες η ημερομηνία που σου δίνουν σαν ΠΗΤ. Εμένα όλοι οι υπέρηχοι είχαν μια δυο μέρες απόκλιση. Σκέψου ότι τώρα στην αυχενική κανονικά ήμουν 12 εβδομάδες ακριβώς και με έβγαλε 12&4! 

Όλα να πάμε καλά σου εύχομαι❤️

Όσο για το εμβόλιο το ίδιο συνέβη και σε κοντινη μου φίλη έκανα την πρώτη χωρίς να ξέρει ότι είναι έγκυος και ο γιατρός της είπε να κάνει κανονικά την δεύτερη και δεν είχε κανένα απολύτως προβλημα. Τώρα μπαίνει στον 5ο😀

Σε ευχαριστώ ❤️ , η αλήθεια είναι δεν μου έκοψε και εμένα να ρωτήσω παραπάνω εκείνη τη ώρα οπότε δεν κατάλαβα τι σημαίνει αυτό :P 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/8/2021 at 11:05 ΜΜ, ο/η Niki5s είπε:

Καλησπέρα κι από μένα. Σωσε με!!! Κι εγώ βασανίζομαι από τη 5η εβδομάδα και τώρα που οδευω στην 9η νομίζω ότι γίνονται χειρότερες οι ναυτιες και οι αναγουλες. Μου έδωσε η γυναικολόγος υποθετα για τις αναγουλες αλλά μια φορά τα χρησιμοποιησα και ήμουν χάλια για δυο μερες δεν μπορουσα να σηκωθώ απο το κρεβάτι.  Θα το δοκιμάσω το τζίντζερ γτ μου είχαν πει για λεμόνι με νερό το πρωι αλλά δυστυχώς δεν κάνει τίποτα. Ουτε τα μικρά γεύματα. Βρήκες βραχιολάκι γτ εγώ σε 2 φαρμακεία της γειτονιάς μου που ρώτησαν μου είπαν ότι έχουν να τους προμηθευσουν χρόνια. 

Πάρε τζίντζερ σε οποιαδήποτε μορφή και θα με θυμηθείς. Βραχιολάκια παρήγγειλα από ηλεκτρονικό φαρμακείο, λέγονται sea band. Κάτι έκαναν στις αρχές , τώρα ούτε αυτά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Nantinaki είπε:

@Xrisa95 πως είσαι; Σε έχω στο μυαλό μου, πηγές στο γιατρό για τον υπέρηχο σου; Ελπίζω να μπορεσες να συνεχίσεις τις διακοπές σου και να ηρεμησε και η κορούλα σου... 💓

Γεια σου Ναντινακι μου είχα δύσκολες μέρες με κορύφωση σήμερα 

Στον υπέρηχο την Τετάρτη όλα καλά μου έκλεισε 6 Σεπτέμβρη ραντεβού όπου θα μου κλείσει ραντεβού εκείνες τις μέρες για αυχενικη με εμβρυολογο 

γυρισαμε από διακοπές αρων αρων η κόρη μου δν καθόταν κ εγώ ήμουν υπερβολικά κουρασμένη 

σημερα είχα καφέ υγρά στο εσώρουχο 

μίλησα με τον γυναικολόγο μου είπε ξεκούραση γιατί αυτές τις μερες ήμουν πολύ στο πόδι αλλά με καθησύχασε ότι  δν είναι κάτι αλλιώς θα το είχε δει στον υπέρηχο προχθές 

Εκτός από το στομάχι που έχω κάθε μέρα κ τις ναυτίες σήμερα είχα χαμηλή πίεση σχεδόν λιπόθυμη κ όλη μέρα ξεκουράζομαι γιατί είχα ρίγος από την κούραση 

την κόρη μου την πήγε βόλτα ο άντρας μου που έχει άδεια μέχρι αύριο κ έκατσα λίγο βρήκα κ χρόνο να σας γράψω! 
 

εσυ πως είσαι; Όλα καλά; Πως περνάνε οι μέρες σου ; ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια! Τι μου κάνετε. Είμαι καινούρια στην ομάδα. Είμαι στην 8η εβδομάδα και είμαι αρκετά αγχωμενη γιατί πριν ένα εξάμηνο αυτή την εβδομάδα εγκυμοσύνης απέβαλα. Βέβαια αυτή την φορά είναι πολύ διαφορετικά και  πάνε όλα καλά, δόξα τω θεώ, αλλά το άγχος δεν παύει να υπάρχει. Ήθελα να σας ρωτήσω επίσης πήρα τις αιματολογικές και η βιταμίνη D είναι πολύ ανεβασμένη, με ανώτατο όριο το 70κατι εγώ έχω 105, χωρίς να παίρνω συμπλήρωμα . Έχει τύχει σε κάποια από σας κάτι παρόμοιο; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Dreamer1 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Τι μου κάνετε. Είμαι καινούρια στην ομάδα. Είμαι στην 8η εβδομάδα και είμαι αρκετά αγχωμενη γιατί πριν ένα εξάμηνο αυτή την εβδομάδα εγκυμοσύνης απέβαλα. Βέβαια αυτή την φορά είναι πολύ διαφορετικά και  πάνε όλα καλά, δόξα τω θεώ, αλλά το άγχος δεν παύει να υπάρχει. Ήθελα να σας ρωτήσω επίσης πήρα τις αιματολογικές και η βιταμίνη D είναι πολύ ανεβασμένη, με ανώτατο όριο το 70κατι εγώ έχω 105, χωρίς να παίρνω συμπλήρωμα . Έχει τύχει σε κάποια από σας κάτι παρόμοιο; 

Γεια σου κοπέλα μου με το καλό εύχομαι 

σιγουρα μια πρότερη άσχημη εμπειρία προσθέτει πολύ άγχος αλλά κρατήσου από την σκέψη ότι αυτήν την φορά όλα θα είναι διαφορετικά κ θα πάνε όλα καλά γιατί θα πάνε ❤️❤️❤️❤️
 

οσον αγορά την βιτ ντε δεν μου έχει τύχει αλλά κυνηγάω η δόλια να ανεβάσω την ντε μου καθώς θηλάζω κ είναι υπό έλλειψη ούτως η άλλως 🤪
Το πιο συνετό θα ήταν να μιλήσεις είτε με ενδοκρινολόγο είτε με αιματολόγο ανάλογα πως είναι οι άλλες εξετάσεις σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Dreamer1 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Τι μου κάνετε. Είμαι καινούρια στην ομάδα. Είμαι στην 8η εβδομάδα και είμαι αρκετά αγχωμενη γιατί πριν ένα εξάμηνο αυτή την εβδομάδα εγκυμοσύνης απέβαλα. Βέβαια αυτή την φορά είναι πολύ διαφορετικά και  πάνε όλα καλά, δόξα τω θεώ, αλλά το άγχος δεν παύει να υπάρχει. Ήθελα να σας ρωτήσω επίσης πήρα τις αιματολογικές και η βιταμίνη D είναι πολύ ανεβασμένη, με ανώτατο όριο το 70κατι εγώ έχω 105, χωρίς να παίρνω συμπλήρωμα . Έχει τύχει σε κάποια από σας κάτι παρόμοιο; 

Καλημέρα, καλώς ήρθες στην παρέα μας, μπορώ να νιώσω το άγχος σου καθώς είχα και εγώ μια παλίνδρομη πριν 4 μήνες στην 10η εβδομάδα , ήταν πια σχηματισμένο έμβρυο που απλά σταμάτησε η καρδιά του, ήταν πάρα πολύ δύσκολο και ακόμα δεν το έχω ξεπεράσει, φοβάμαι.... Τώρα είμαι 7w+5d και περιμένω και εγώ να περάσουν πώς και πως αυτές οι δύσκολες εβδομάδες.... Όλα να μας πάνε όλα καλά αυτή την φορά!!! ❤️ Ανεβασμένη D δεν έχω ξανακούσει, έχουν χαμηλώσει και τόσο πολύ τα φυσιολογικά όρια που οι περισσότεροι άνθρωποι έχουμε έλλειψη. Ο γιατρός σου είπε ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα να είναι ανεβασμένη; 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Εύχομαι και σε εσάς  @Xrisa95 &@Theodora12 να πάνε όλα καλά. Μίλησα σήμερα με ενδοκρινολόγο και μου είπε πως η τιμη της συγκεκριμένης εξετάσεις είναι εντάξει και δεν μας απασχολεί, γιατί μετράει εκείνης της στιγμής όχι την ολική, οπότε πρέπει να κάνω για την ολική D για να έχω σωστή εικόνα. 

@Theodora12 κ εγώ ανυπομονώ να φύγουν αυτοί οι μήνες για να χαλαρώσω λιγο. Την προηγούμενη φορά είχα θέμα από την πολύ αρχή με αιμορραγία και έπρεπε να είμαι ξαπλωμένη χωρίς να κάνω ούτε μια δουλειά και η ψυχολογία μου ήταν πολύ πεσμένη. Τώρα που όλα είναι καλά προς το παρόν και μπορώ να μαγειρεύω και να καθαρίζω με μέτρο ξεχνιέμαι και είναι πολύ καλύτερα.

Επίσης τρέμω τον κορονοιο και το τοξόπλασμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Dreamer1 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Εύχομαι και σε εσάς  @Xrisa95 &@Theodora12 να πάνε όλα καλά. Μίλησα σήμερα με ενδοκρινολόγο και μου είπε πως η τιμη της συγκεκριμένης εξετάσεις είναι εντάξει και δεν μας απασχολεί, γιατί μετράει εκείνης της στιγμής όχι την ολική, οπότε πρέπει να κάνω για την ολική D για να έχω σωστή εικόνα. 

@Theodora12 κ εγώ ανυπομονώ να φύγουν αυτοί οι μήνες για να χαλαρώσω λιγο. Την προηγούμενη φορά είχα θέμα από την πολύ αρχή με αιμορραγία και έπρεπε να είμαι ξαπλωμένη χωρίς να κάνω ούτε μια δουλειά και η ψυχολογία μου ήταν πολύ πεσμένη. Τώρα που όλα είναι καλά προς το παρόν και μπορώ να μαγειρεύω και να καθαρίζω με μέτρο ξεχνιέμαι και είναι πολύ καλύτερα.

Επίσης τρέμω τον κορονοιο και το τοξόπλασμα.

Ναι κατάλαβα... Το σημαντικό όμως είναι αυτό που λες, ότι αυτή η φορά δόξα το θεό έχει αρχίσει πολύ καλά  :)  Τοξόπλασμα ευτυχώς έχω αντισώματα μετά από τις στενές επαφές που είχα με γάτες από μικρή αλλά η κατάσταση με τον κορονοιο όντως έχει πάρει άσχημες διαστάσεις, τον φοβάμαι και εγώ και θέλει προσοχή. Χθες έκανα την 2η δόση του εμβολίου μιας και είχα κάνει την 1η πριν μάθω την εγκυμοσύνη και έχω ένα άγχος και για αυτό αλλά ελπίζω να είναι για καλό ότι έκανα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Theodora12 είπε:

Ναι κατάλαβα... Το σημαντικό όμως είναι αυτό που λες, ότι αυτή η φορά δόξα το θεό έχει αρχίσει πολύ καλά  :)  Τοξόπλασμα ευτυχώς έχω αντισώματα μετά από τις στενές επαφές που είχα με γάτες από μικρή αλλά η κατάσταση με τον κορονοιο όντως έχει πάρει άσχημες διαστάσεις, τον φοβάμαι και εγώ και θέλει προσοχή. Χθες έκανα την 2η δόση του εμβολίου μιας και είχα κάνει την 1η πριν μάθω την εγκυμοσύνη και έχω ένα άγχος και για αυτό αλλά ελπίζω να είναι για καλό ότι έκανα...

Τυχερή είσαι με αυτό. Και με το εμβόλιο όλα θα πάνε καλά και θα μπορείς να είσαι λίγο πιο χαλαρή. Σου είπε να προσέξεις κάτι αυτές τις μέρες; Πότε έχεις το επόμενο ραντεβού;

Εγώ δεν έχω κάνει το εμβόλιο και δεν ξέρω αν θα το κάνω τους επόμενους μήνες, γενικά αμφιταλαντευομαι. Δεν ξέρω τι να πιστέψω από όσα ακούω και διαβάζω και φοβάμαι αρκετά. 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για να σας δώσω κ μια θετική νότα στην όλη πολύ δύσκολη κατάσταση 

ολη μ η οικογένεια έχει περάσει τον κορωνοιο (έχουμε κ άτομα με υποκείμενα νοσήματα) οι πιο νέοι το περάσαμε σχεδόν ασυμπτωματικα οι πιο μεγάλοι σαν ίωση! Σίγουρα θέλει προσοχή και προκαλεί άγχος 

Εγώ προσωπικά έχω ξεαγχωθει από τότε που το πέρασα αλλα εξακολουθώ εννοείται   να  προσέχω οπως πάντα σαν να μην έχω κολλησει! 
 

ολα καλά θα πάνε αλήθεια! ❤️❤️❤️ Εμείς κάνουμε όσο το δυνατόν το καλύτερο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Dreamer1 είπε:

Τυχερή είσαι με αυτό. Και με το εμβόλιο όλα θα πάνε καλά και θα μπορείς να είσαι λίγο πιο χαλαρή. Σου είπε να προσέξεις κάτι αυτές τις μέρες; Πότε έχεις το επόμενο ραντεβού;

Εγώ δεν έχω κάνει το εμβόλιο και δεν ξέρω αν θα το κάνω τους επόμενους μήνες, γενικά αμφιταλαντευομαι. Δεν ξέρω τι να πιστέψω από όσα ακούω και διαβάζω και φοβάμαι αρκετά. 

 

 

Oχι δεν μου είπε να προσέξω κάτι και μάλιστα τον ρώτησα αν ήταν να πήγαινα νωρίτερα αλλά μου είπε ότι δεν χεριάζετε και να πάω κανονικά σε 2 εβδομάδες. Οπότε έχω πάλι ραντεβού 3 Σεπτεμβρίου. Ευτυχώς δεν είχα και κάποιο σύμπτωμα ούτε με την 2η δόση (πυρετούς και τέτοια) . Κοίτα και εγώ το σκεφτόμουν γιατί διαβάζουμε διάφορα και δεν γνωρίζουμε και κάτι σίγουρο, για αυτό το είχα αφήσει και δεν το έκανα την 1η φορά που ήμουν πάλι έγκυος. Ο γιατρός μου συστήνει μετά το 1ο τρίμηνο αλλά επειδή  τώρα έκανα την 1η πριν μάθω για την εγκυμοσύνη το συζητήσαμε και δεν έχει νόημα να μην έκανα την άλλη, επισης δουλεύω σε φαρμακείο που είναι και αυτό κάπως πιο επικίνδυνο με τον κορονοιο.   

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Xrisa95 είπε:

Για να σας δώσω κ μια θετική νότα στην όλη πολύ δύσκολη κατάσταση 

ολη μ η οικογένεια έχει περάσει τον κορωνοιο (έχουμε κ άτομα με υποκείμενα νοσήματα) οι πιο νέοι το περάσαμε σχεδόν ασυμπτωματικα οι πιο μεγάλοι σαν ίωση! Σίγουρα θέλει προσοχή και προκαλεί άγχος 

Εγώ προσωπικά έχω ξεαγχωθει από τότε που το πέρασα αλλα εξακολουθώ εννοείται   να  προσέχω οπως πάντα σαν να μην έχω κολλησει! 
 

ολα καλά θα πάνε αλήθεια! ❤️❤️❤️ Εμείς κάνουμε όσο το δυνατόν το καλύτερο! 

Ναι αυτό λέω και εγώ όσο μπορούμε προσοχή, ότι αποφασίσει η κάθε μια για το εμβόλιο γιατί το άσχημο είναι που στο επιβάλουν όπως το πάνε και αυτό είναι σαν βιασμός πραγματικά... και ότι είναι για καλό... ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Xrisa95 είπε:

Για να σας δώσω κ μια θετική νότα στην όλη πολύ δύσκολη κατάσταση 

ολη μ η οικογένεια έχει περάσει τον κορωνοιο (έχουμε κ άτομα με υποκείμενα νοσήματα) οι πιο νέοι το περάσαμε σχεδόν ασυμπτωματικα οι πιο μεγάλοι σαν ίωση! Σίγουρα θέλει προσοχή και προκαλεί άγχος 

Εγώ προσωπικά έχω ξεαγχωθει από τότε που το πέρασα αλλα εξακολουθώ εννοείται   να  προσέχω οπως πάντα σαν να μην έχω κολλησει! 
 

ολα καλά θα πάνε αλήθεια! ❤️❤️❤️ Εμείς κάνουμε όσο το δυνατόν το καλύτερο! 

Ειλικρινά με μα κάνει να νιώθω λίγο καλύτερα. Η αλήθεια είναι ότι εμείς δεν έχει κολλήσει κανένας στην οικογένεια. 

Και αυτό που λες είναι η αλήθεια κάνουμε το καλύτερο δυνατό. Ευχαριστούμε για την θετική ενέργεια είναι απίστευτο το πώς μεταδίδεται... ❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Theodora12 είπε:

Oχι δεν μου είπε να προσέξω κάτι και μάλιστα τον ρώτησα αν ήταν να πήγαινα νωρίτερα αλλά μου είπε ότι δεν χεριάζετε και να πάω κανονικά σε 2 εβδομάδες. Οπότε έχω πάλι ραντεβού 3 Σεπτεμβρίου. Ευτυχώς δεν είχα και κάποιο σύμπτωμα ούτε με την 2η δόση (πυρετούς και τέτοια) . Κοίτα και εγώ το σκεφτόμουν γιατί διαβάζουμε διάφορα και δεν γνωρίζουμε και κάτι σίγουρο, για αυτό το είχα αφήσει και δεν το έκανα την 1η φορά που ήμουν πάλι έγκυος. Ο γιατρός μου συστήνει μετά το 1ο τρίμηνο αλλά επειδή  τώρα έκανα την 1η πριν μάθω για την εγκυμοσύνη το συζητήσαμε και δεν έχει νόημα να μην έκανα την άλλη, επισης δουλεύω σε φαρμακείο που είναι και αυτό κάπως πιο επικίνδυνο με τον κορονοιο.   

το ότι δεν εμφανισες κανένα σύμπτωμα είναι τέλειο γιατί θα ήταν ταλαιπωρία και σωματική και ψυχολογική σε αυτή την φάση. Επίσης και η αντιμετώπιση του γιατρού είναι πολύ καθησυχαστικη νομίζω. Μπράβο εύχομαι όλα έτσι τέλεια να συνεχίσουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 21/8/2021 at 6:47 ΜΜ, ο/η Xrisa95 είπε:

Γεια σου Ναντινακι μου είχα δύσκολες μέρες με κορύφωση σήμερα 

Στον υπέρηχο την Τετάρτη όλα καλά μου έκλεισε 6 Σεπτέμβρη ραντεβού όπου θα μου κλείσει ραντεβού εκείνες τις μέρες για αυχενικη με εμβρυολογο 

γυρισαμε από διακοπές αρων αρων η κόρη μου δν καθόταν κ εγώ ήμουν υπερβολικά κουρασμένη 

σημερα είχα καφέ υγρά στο εσώρουχο 

μίλησα με τον γυναικολόγο μου είπε ξεκούραση γιατί αυτές τις μερες ήμουν πολύ στο πόδι αλλά με καθησύχασε ότι  δν είναι κάτι αλλιώς θα το είχε δει στον υπέρηχο προχθές 

Εκτός από το στομάχι που έχω κάθε μέρα κ τις ναυτίες σήμερα είχα χαμηλή πίεση σχεδόν λιπόθυμη κ όλη μέρα ξεκουράζομαι γιατί είχα ρίγος από την κούραση 

την κόρη μου την πήγε βόλτα ο άντρας μου που έχει άδεια μέχρι αύριο κ έκατσα λίγο βρήκα κ χρόνο να σας γράψω! 
 

εσυ πως είσαι; Όλα καλά; Πως περνάνε οι μέρες σου ; ❤️

Χαίρομαι που όλα είναι καλά! Πρέπει να ξεκουράζεσαι, ξέρω σίγουρα με ένα ακόμα παιδάκι και ιδιαίτερα σε αυτήν την ηλικία είναι δύσκολο, αλλά ζητά όσο περισσότερο βοήθεια μπορείς! Για το καφέ μην αγχώνεσαι είναι λογικό με την κούραση. Αν θυμάσαι είχα και γω στην 8η εβδομάδα κράτησε 2-3 μέρες, είχα ελάχιστο στο σκούπισμα. Ο γιατρός μου με καθησύχασε και με ξεκούραση ευτυχώς δεν ξαναειδα🙏.

Με το καλό τώρα να έρθει η αυχενική σου!!♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...