Μετάβαση σε περιεχόμενο

Με το καλό τα μωράκια Μαρτίου 2022❤️


Recommended Posts

στις πριν 8 ώρες, ο/η Theodora12 είπε:

 

Είναι ο αιματοκρίτης σου χαμηλός που τον μοιράζεστε 4 άτομα;;; 😅 Μια χαρά είναι!!! εμένα απο 39 έπεσε 32 και με το ζόρι τον ανέβασα τώρα στο 35 και η αιμοσφαιρίνη μου επίσης πολύ χαμηλή. Να ξέρεις ότι στην εγκυμοσύνη είναι άλλα τα όρια, πάντα πέφτει

Χαχαχα…το ίδιο ακριβώς σκέφτηκα που είπε για τον αιματοκρίτη😆 Εγώ με 36 κάνω πάρτυ🎉 Κ είναι τέλειος για εγκυμοσύνη φυσικά!! Πόσο μάλλον που είναι κ 3 τα μωράκια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 3.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 8 ώρες, ο/η Theodora12 είπε:

πωπω τι πέρασες... Σου εύχομαι αυτή την φορά να σου έρθουν όλα βολικά και να έχεις μια πολύ καλύτερη και όμορφη εμπειρία!!! ❤️ 

Σ’ ευχαριστώ!! Μακάρι🙏🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Ονομα χρήστη είπε:

Ουτε εγω περίμενα να σαραντησει εννοείται δεν παλεύεται να κάτσεις 40 μερες στο σπιτι να σου πω την αλήθεια δεν θυμάμαι πότε ακριβώς τον έβγαλα έξω γτ εμείς στην αρχη είχαμε και θεμα με τον ίκτερο και τρέχαμε να τ κάνουμε εξετασει...είχα γεννήσει Φεβρουαρίου οποτε αποκριες είχαμε πάει στο χωριό του άντρα μ...τον μικρούλη μου τον γεννησα 38.4 φυσιολογικα μου έσπασαν τα νερά μέσα στη νύχτα...ο γιατρός μου είπε πως συνήθως στις ίδιες εβδομάδες παίζεις βέβαια δεν είναι και σίγουρο. μετά τις 15 Μαρτίου θα είμαστε σε ετοιμότητα...όσο για τη μικρούλα δεν το έθεσα σωστά για τις 40 μέρες γτ και για πασχα σιγά μην μείνουμε κλεισμένη μέσα στο σπιτι απλά εννοούσα ότι μέχρι λίγο να περάσουν οι πρώτες μέρες της προσαρμογής με ένα νήπιο και ένα βρέφος να βρούμε τους ρυθμούς μας θα έχει φτιάξει ο καιρός μια βολτουλα το απόγευμα να ξεφεύγουν και τα μικρούλια μας θα περνάει η μέρα πιο εύκολο από το χειμώνα που κλείνεσαι θέλοντας και μη λίγο περισσότερο λόγω καιρού!!!!Περιμένουμε νέα σου από τη επισκεψη στο γιατρό ελπιζω να εδει γυρίσει και εσένα...🤩🤩🤩

Αα έχετε και γενέθλια σε λίγο❤️☺️ Πόσο είναι ο μικρούλης σου θυμισε μου; Εμένα 3 Φεβρουαρίου θα γίνει 17 μηνών ☺️☺️

Έχεις δίκιο για τον καιρό☺️☺️ Θα’ναι πιο εύκολο!!

Ωχ λες να περάσω πάλι τις 40;; Μη μου λες τέτοια😆


Λοιπόν κορίτσια πήγα στο γιατρό. 

Με προβλημάτισε ενώ εκείνος ήταν πολύ χαλαρός, και δεν κατάλαβα αν ήταν χαλαρός γιατί έτσι είναι γενικά ή γιατί εγώ αγχώθηκα τζαμπα.

Αρχικά μόλις πήγα να με δει του είπα ότι έχω αγχωθεί γιατί τώρα που είχα πάει Λονδίνο περπάταγα πολύ κλπ. Μου έκανε υπέρηχο το μωρό είχε γυρίσει με το κεφάλι προς τα κάτω(🎉 -ελπίζω να μείνει έτσι γιατί είμαι ακόμα 30εβδ).. κ μου λέει να, το κεφάλι είναι πιο κάτω από τον πλακούντα, άρα όλα καλά. Αυτό μου το είπε γιατί ήταν χαμηλά ο πλακούντας μου κ εκείνος μου είχε πει ότι όσο μεγαλώνει η μήτρα θα ανέβει ο πλακούντας κ θα πάρει θέση όπως πρέπει κατάλαβες. Οπότε μου το είπε τώρα για καλό, ότι όλα είναι όπως πρέπει. Και τώρα μου λέει όποτε θέλει μπορεί να βγει το μωρό. Έχει θέση δηλαδή όπως πρέπει. 

Μετά με εξετάζει κολπικά να δει τον τράχηλο, μου λέει να εδώ είναι το κεφάλι βλέπεις. Και μου φαινόταν κολλητά στον τράχηλο. Την προηγούμενη φορά ήταν ο πλακούντας κοντά στον τράχηλο(που μου ελεγε θα ανέβει όσο προχωράει η κύηση κλπ). Τώρα ο πλακούντας είχε ανέβει κ ήταν το κεφάλι κολλητά(ή τουλάχιστον έτσι μου φάνηκε εμένα) στον τράχηλο. Του λέω είναι καλό που είναι τόσο χαμηλά; Μου λέει αφού εκεί θέλει να είναι..τι να κάνουμε;να της πούμε να ανέβει πιο πάνω;😆 Και με ρώτησε αν έχω συσπάσεις. Του λέω δε ξέρω(δεν έχω καταλάβει κ ποτέ συσπάσεις,δε ξέρω πώς είναι, ούτε στο μικρό μου είχα), κ ότι στην Αγγλία που περπάταγα πολλές ώρες με πόναγε η κοιλιά μου μετά. Κ μου λέει εντάξει θα πάρεις μαγνήσιο τότε.

Κ τώρα λέω το μωρό είναι χαμηλά; Δεν είναι; Είναι όσο πρέπει χαμηλά ή πιο χαμηλά; Είναι οκ που μου έδειξε εκεί το κεφάλι του; Δεν κατάλαβα. Γιατί ήταν πολύ χαλαρός ο γιατρός.

Βασικά ο λόγος που έχω αγχωθεί είναι γιατί τον άλλο μήνα θέλω να πάω πάλι Λονδίνο, πρέπει δηλαδή, κ θα είμαι 34 εβδ τότε οπότε αγχώνομαι γιατί θέλω μέχρι τότε να’ναι όλα οκ κ να μπορέσω να ταξιδέψω γιατί είναι σημαντικό.

Το είπα κ στο γιατρό, γέλαγε μου λέει α θες τον άλλο μήνα κι όλας να πας😅 Κ μου έλεγε ότι δε ξέρει αν θα μου επιτρέψουν από την αεροπορική κλπ. Γιατί τώρα που πήγα δεν το κατάλαβαν καν ότι είμαι έγκυος, τον άλλο μήνα όμως μου λέει ότι θα έχει μεγαλώσει η κοιλιά μου κ δε θα μπορώ να το κρύψω. Του ειπα ότι μέχρι 36εβδ με χαρτί γιατρού μπορείς να πετάξεις, κ μου λέει αν επιτρέψουν οκ θα σου γράψω ένα χαρτί για να πετάξεις. Κ ότι θα τα ξαναπούμε στο Doppler.

Μου έκλεισε σε 2 εβδομάδες τελικά Doppler όπως τα υπολόγιζα! Κ μετά θα με βλέπει κάθε 2 εβδ κλπ. Οπότε από δω κ πέρα θα πηγαίνω κάθε 2 εβδ🥰☺️☺️

Ουφ, αυτά! Ολόκληρο κείμενο πάλι😆 Αλλά καταλάβατε γιατί έχω αγχωθεί; Δε με πειράζει να γεννήσω νωρίτερα, ίσα ίσα, απλά θέλω μέχρι τις 34 εβδ να είμαι οκ για να μπορώ να πετάξω😆 μη μου πουν τιποτα να μείνω ξαπλα κλπ όπως είπαν εδώ σε μια κοπέλα🥺

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η iovnn είπε:

Καλησπέρα. Και με το καλό σε όλες μας... Για να κάνεις το αίτημα για το επίδομα κύησης πρέπει να είναι ακριβώς στις 56 μέρες ή μπορούμε να το κάνουμε νωρίτερα? Ρωτάω γτ μπήκα να το κάνω και δεν μου αναγνωρίζει τον εργοδότη και δεν με αφήνει να προχωρήσω. Ενώ πριν μια ώρα έκανα την αίτηση για την αναρρωτική και τον δέχτηκε κανονικά τον εργοδότη. Μήπως ξέρεις τι μπορεί να φταίει... Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Καλησπέρα! Ναι πρεπει να έχεις φτάσεις στην ημερομηνία δεν μπορείς νωρίτερα γιατί βάζεις Πητ και με βάση αυτήν αναγνωρίζει αν το δικαιουσε η όχι! Οπότε δεν μπορείς δυστυχώς να το κάνεις νωρίτερα αν ηλπιζες να μπορεσεις να το λάβεις και πιο γρήγορα...

Εγω το έχω κάνει εδώ και μια βδομάδα και μου λέει ότι είναι σε επεξεργασία. Θα ενημερώσω μόλις μου μπούνε τα χρήματα για να υπολογίσετε πόσο καιρό θα χρειαστεί να πληρωθείτε να και σεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Vasilique είπε:

Κορίτσι μήπως γνωρίζεις εάν το επίδομα το παίρνουν κ οι δημόσιοι υπάλληλοι άραγε;

Βασιλικη μου δεν ξέρω σίγουρα. Κάποιοι δημόσιοι υπάλληλοι ξέρω ότι πια ασφαλίζονται στο ΙΚΑ - ΕΤΑΜ αυτοί το δικαιούνται σίγουρα ( αν είσαι και εσύ κάνεις την αίτηση να κανονικά. Αλλιώς πρέπει να πάρεις τηλ στον ασφαλιστικό σου φορέα να μάθεις πιστεύω ότι σίγουρα κάτι θα δικαιουσε. Ξέρω πχ ότι και οι γυναίκες που έχουν ΤΕΒΕ δικαιούνται κάποια επίδομα οπότε λογικά όλα τα ταμεία δίνουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Princess28 είπε:

Αα έχετε και γενέθλια σε λίγο❤️☺️ Πόσο είναι ο μικρούλης σου θυμισε μου; Εμένα 3 Φεβρουαρίου θα γίνει 17 μηνών ☺️☺️

Έχεις δίκιο για τον καιρό☺️☺️ Θα’ναι πιο εύκολο!!

Ωχ λες να περάσω πάλι τις 40;; Μη μου λες τέτοια😆


Λοιπόν κορίτσια πήγα στο γιατρό. 

Με προβλημάτισε ενώ εκείνος ήταν πολύ χαλαρός, και δεν κατάλαβα αν ήταν χαλαρός γιατί έτσι είναι γενικά ή γιατί εγώ αγχώθηκα τζαμπα.

Αρχικά μόλις πήγα να με δει του είπα ότι έχω αγχωθεί γιατί τώρα που είχα πάει Λονδίνο περπάταγα πολύ κλπ. Μου έκανε υπέρηχο το μωρό είχε γυρίσει με το κεφάλι προς τα κάτω(🎉 -ελπίζω να μείνει έτσι γιατί είμαι ακόμα 30εβδ).. κ μου λέει να, το κεφάλι είναι πιο κάτω από τον πλακούντα, άρα όλα καλά. Αυτό μου το είπε γιατί ήταν χαμηλά ο πλακούντας μου κ εκείνος μου είχε πει ότι όσο μεγαλώνει η μήτρα θα ανέβει ο πλακούντας κ θα πάρει θέση όπως πρέπει κατάλαβες. Οπότε μου το είπε τώρα για καλό, ότι όλα είναι όπως πρέπει. Και τώρα μου λέει όποτε θέλει μπορεί να βγει το μωρό. Έχει θέση δηλαδή όπως πρέπει. 

Μετά με εξετάζει κολπικά να δει τον τράχηλο, μου λέει να εδώ είναι το κεφάλι βλέπεις. Και μου φαινόταν κολλητά στον τράχηλο. Την προηγούμενη φορά ήταν ο πλακούντας κοντά στον τράχηλο(που μου ελεγε θα ανέβει όσο προχωράει η κύηση κλπ). Τώρα ο πλακούντας είχε ανέβει κ ήταν το κεφάλι κολλητά(ή τουλάχιστον έτσι μου φάνηκε εμένα) στον τράχηλο. Του λέω είναι καλό που είναι τόσο χαμηλά; Μου λέει αφού εκεί θέλει να είναι..τι να κάνουμε;να της πούμε να ανέβει πιο πάνω;😆 Και με ρώτησε αν έχω συσπάσεις. Του λέω δε ξέρω(δεν έχω καταλάβει κ ποτέ συσπάσεις,δε ξέρω πώς είναι, ούτε στο μικρό μου είχα), κ ότι στην Αγγλία που περπάταγα πολλές ώρες με πόναγε η κοιλιά μου μετά. Κ μου λέει εντάξει θα πάρεις μαγνήσιο τότε.

Κ τώρα λέω το μωρό είναι χαμηλά; Δεν είναι; Είναι όσο πρέπει χαμηλά ή πιο χαμηλά; Είναι οκ που μου έδειξε εκεί το κεφάλι του; Δεν κατάλαβα. Γιατί ήταν πολύ χαλαρός ο γιατρός.

Βασικά ο λόγος που έχω αγχωθεί είναι γιατί τον άλλο μήνα θέλω να πάω πάλι Λονδίνο, πρέπει δηλαδή, κ θα είμαι 34 εβδ τότε οπότε αγχώνομαι γιατί θέλω μέχρι τότε να’ναι όλα οκ κ να μπορέσω να ταξιδέψω γιατί είναι σημαντικό.

Το είπα κ στο γιατρό, γέλαγε μου λέει α θες τον άλλο μήνα κι όλας να πας😅 Κ μου έλεγε ότι δε ξέρει αν θα μου επιτρέψουν από την αεροπορική κλπ. Γιατί τώρα που πήγα δεν το κατάλαβαν καν ότι είμαι έγκυος, τον άλλο μήνα όμως μου λέει ότι θα έχει μεγαλώσει η κοιλιά μου κ δε θα μπορώ να το κρύψω. Του ειπα ότι μέχρι 36εβδ με χαρτί γιατρού μπορείς να πετάξεις, κ μου λέει αν επιτρέψουν οκ θα σου γράψω ένα χαρτί για να πετάξεις. Κ ότι θα τα ξαναπούμε στο Doppler.

Μου έκλεισε σε 2 εβδομάδες τελικά Doppler όπως τα υπολόγιζα! Κ μετά θα με βλέπει κάθε 2 εβδ κλπ. Οπότε από δω κ πέρα θα πηγαίνω κάθε 2 εβδ🥰☺️☺️

Ουφ, αυτά! Ολόκληρο κείμενο πάλι😆 Αλλά καταλάβατε γιατί έχω αγχωθεί; Δε με πειράζει να γεννήσω νωρίτερα, ίσα ίσα, απλά θέλω μέχρι τις 34 εβδ να είμαι οκ για να μπορώ να πετάξω😆 μη μου πουν τιποτα να μείνω ξαπλα κλπ όπως είπαν εδώ σε μια κοπέλα🥺

Δεν έχω ιδέα να σε βοηθήσω. Θεωρώ όμως ότι αν υπήρχε έστω και μια πιθανότητα να είναι κάτι επικίνδυνο για πρόωρο τοκετό δεν θα αστειευοταν θα σου έλεγε να μείνεις ξάπλα κτλ! Προσπάθησε να ξεκουραστείς όσο περισσότερο μπορείς μέχρι το ντοπλερ . Δεν νομίζω αγάπη να γεννήσεις νωρίς, μην αγχώνεσαι θα προλάβεις να τα τακτοποιήσεις όλα! 

Εγω παντως 30 εβδομάδων δεν μπορούσα να κρύψω την κοιλιά μου😆. Είναι ολοστρόγγυλη και πολύ ψηλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου τώρα πρόλαβα και διάβασα όλα τα μηνύματα. Σήμερα είχα και γω να τακτοποιήσω ένα σορό δουλειές!

Τώρα χαλαρώνω και ο μπεμπουλης κάνει πάρτυ. Κορίτσια πιο δραστήριος είναι κάθε βράδυ μετά τις 12! Λέτε και όταν γεννηθεί τέτοιες ώρες να είναι στο φόρτε του;;;;😆🤪

Σήμερα πήγα και γω στο γιατρό έκανα το περίφημο ντοπλερ. Όλα καλά ευτυχώς μεγαλώνει πολύ καλά ο μπουμπούκος μας όλες οι μετρήσεις ήταν φυσιολογικές! 34&5 σε λίγες μέρες μπαινουμε στο μήνα μας!!! Απίστευτο μου φαίνεται!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Nantinaki είπε:

Βασιλικη μου δεν ξέρω σίγουρα. Κάποιοι δημόσιοι υπάλληλοι ξέρω ότι πια ασφαλίζονται στο ΙΚΑ - ΕΤΑΜ αυτοί το δικαιούνται σίγουρα ( αν είσαι και εσύ κάνεις την αίτηση να κανονικά. Αλλιώς πρέπει να πάρεις τηλ στον ασφαλιστικό σου φορέα να μάθεις πιστεύω ότι σίγουρα κάτι θα δικαιουσε. Ξέρω πχ ότι και οι γυναίκες που έχουν ΤΕΒΕ δικαιούνται κάποια επίδομα οπότε λογικά όλα τα ταμεία δίνουν.

Εγώ! Όντως ασφαλίζομαι στο ΙΚΑ γι’ αυτό μου μπήκε η ιδέα! Δεν έχω βιβλιάριο δημοσίου όπως οι παλιοί δημόσιοι υπάλληλοι! Οπότε λέω να την κάνω! Θύμισέ μου όμως πρέπει να μπει κ ο εργοδότης μου δλδ ο φορέας όπου ανήκω για να κάνει κάτι ή εγώ συμπληρώνω αντ’ αυτού κάτι; Σ’ ευχαριστώ πολύ πάντως! 😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Nantinaki είπε:

Κορίτσια μου τώρα πρόλαβα και διάβασα όλα τα μηνύματα. Σήμερα είχα και γω να τακτοποιήσω ένα σορό δουλειές!

Τώρα χαλαρώνω και ο μπεμπουλης κάνει πάρτυ. Κορίτσια πιο δραστήριος είναι κάθε βράδυ μετά τις 12! Λέτε και όταν γεννηθεί τέτοιες ώρες να είναι στο φόρτε του;;;;😆🤪

Σήμερα πήγα και γω στο γιατρό έκανα το περίφημο ντοπλερ. Όλα καλά ευτυχώς μεγαλώνει πολύ καλά ο μπουμπούκος μας όλες οι μετρήσεις ήταν φυσιολογικές! 34&5 σε λίγες μέρες μπαινουμε στο μήνα μας!!! Απίστευτο μου φαίνεται!

Ξενύχτη τον κόβω Νάντια μου! Γλέντια! 😂 Μην απογοητεύεσαι όμως, θα δώσει ο Θεός υπομονή κ αντοχές! Λέω τώρα εγώ για να παρηγοριέμαι που θα είναι κ δύο! 🤪

Όλα έτοιμα δλδ; Αγορές, τακτοποιήσεις κλπ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Αα έχετε και γενέθλια σε λίγο❤️☺️ Πόσο είναι ο μικρούλης σου θυμισε μου; Εμένα 3 Φεβρουαρίου θα γίνει 17 μηνών ☺️☺️

Έχεις δίκιο για τον καιρό☺️☺️ Θα’ναι πιο εύκολο!!

Ωχ λες να περάσω πάλι τις 40;; Μη μου λες τέτοια😆


Λοιπόν κορίτσια πήγα στο γιατρό. 

Με προβλημάτισε ενώ εκείνος ήταν πολύ χαλαρός, και δεν κατάλαβα αν ήταν χαλαρός γιατί έτσι είναι γενικά ή γιατί εγώ αγχώθηκα τζαμπα.

Αρχικά μόλις πήγα να με δει του είπα ότι έχω αγχωθεί γιατί τώρα που είχα πάει Λονδίνο περπάταγα πολύ κλπ. Μου έκανε υπέρηχο το μωρό είχε γυρίσει με το κεφάλι προς τα κάτω(🎉 -ελπίζω να μείνει έτσι γιατί είμαι ακόμα 30εβδ).. κ μου λέει να, το κεφάλι είναι πιο κάτω από τον πλακούντα, άρα όλα καλά. Αυτό μου το είπε γιατί ήταν χαμηλά ο πλακούντας μου κ εκείνος μου είχε πει ότι όσο μεγαλώνει η μήτρα θα ανέβει ο πλακούντας κ θα πάρει θέση όπως πρέπει κατάλαβες. Οπότε μου το είπε τώρα για καλό, ότι όλα είναι όπως πρέπει. Και τώρα μου λέει όποτε θέλει μπορεί να βγει το μωρό. Έχει θέση δηλαδή όπως πρέπει. 

Μετά με εξετάζει κολπικά να δει τον τράχηλο, μου λέει να εδώ είναι το κεφάλι βλέπεις. Και μου φαινόταν κολλητά στον τράχηλο. Την προηγούμενη φορά ήταν ο πλακούντας κοντά στον τράχηλο(που μου ελεγε θα ανέβει όσο προχωράει η κύηση κλπ). Τώρα ο πλακούντας είχε ανέβει κ ήταν το κεφάλι κολλητά(ή τουλάχιστον έτσι μου φάνηκε εμένα) στον τράχηλο. Του λέω είναι καλό που είναι τόσο χαμηλά; Μου λέει αφού εκεί θέλει να είναι..τι να κάνουμε;να της πούμε να ανέβει πιο πάνω;😆 Και με ρώτησε αν έχω συσπάσεις. Του λέω δε ξέρω(δεν έχω καταλάβει κ ποτέ συσπάσεις,δε ξέρω πώς είναι, ούτε στο μικρό μου είχα), κ ότι στην Αγγλία που περπάταγα πολλές ώρες με πόναγε η κοιλιά μου μετά. Κ μου λέει εντάξει θα πάρεις μαγνήσιο τότε.

Κ τώρα λέω το μωρό είναι χαμηλά; Δεν είναι; Είναι όσο πρέπει χαμηλά ή πιο χαμηλά; Είναι οκ που μου έδειξε εκεί το κεφάλι του; Δεν κατάλαβα. Γιατί ήταν πολύ χαλαρός ο γιατρός.

Βασικά ο λόγος που έχω αγχωθεί είναι γιατί τον άλλο μήνα θέλω να πάω πάλι Λονδίνο, πρέπει δηλαδή, κ θα είμαι 34 εβδ τότε οπότε αγχώνομαι γιατί θέλω μέχρι τότε να’ναι όλα οκ κ να μπορέσω να ταξιδέψω γιατί είναι σημαντικό.

Το είπα κ στο γιατρό, γέλαγε μου λέει α θες τον άλλο μήνα κι όλας να πας😅 Κ μου έλεγε ότι δε ξέρει αν θα μου επιτρέψουν από την αεροπορική κλπ. Γιατί τώρα που πήγα δεν το κατάλαβαν καν ότι είμαι έγκυος, τον άλλο μήνα όμως μου λέει ότι θα έχει μεγαλώσει η κοιλιά μου κ δε θα μπορώ να το κρύψω. Του ειπα ότι μέχρι 36εβδ με χαρτί γιατρού μπορείς να πετάξεις, κ μου λέει αν επιτρέψουν οκ θα σου γράψω ένα χαρτί για να πετάξεις. Κ ότι θα τα ξαναπούμε στο Doppler.

Μου έκλεισε σε 2 εβδομάδες τελικά Doppler όπως τα υπολόγιζα! Κ μετά θα με βλέπει κάθε 2 εβδ κλπ. Οπότε από δω κ πέρα θα πηγαίνω κάθε 2 εβδ🥰☺️☺️

Ουφ, αυτά! Ολόκληρο κείμενο πάλι😆 Αλλά καταλάβατε γιατί έχω αγχωθεί; Δε με πειράζει να γεννήσω νωρίτερα, ίσα ίσα, απλά θέλω μέχρι τις 34 εβδ να είμαι οκ για να μπορώ να πετάξω😆 μη μου πουν τιποτα να μείνω ξαπλα κλπ όπως είπαν εδώ σε μια κοπέλα🥺

3 Φεβρουαρίου έχωεγω γενέθλια...μικρούλης είναι ακόμη θα έχουν λίγη διαφορα..Ναι εχουνε ετοιμασίες για τα γενεθλια του 8 Φεβρουαρίου κλείνει τα 3 ουτε που έχω καταλαβ6ποτε μεγαλωσε!!!🥰🥰  Σου εύχομαι να σου έρθει πιο γρήγορα αυτή τη φορά είναι κουράστηκες οι τελευταίες εβδομάδες...

Και εγώ έκανα συσπάσεις οταν κουραζομουν πολυ ένιωθα αυτό που λες έναν πόνο στην κοιλιά σαν σφίξιμο...εμένα ο γιατρός πριν δυο μήνες περίπου μου έδωσε σιδήρο και μαγνήσιο...εγώ το μαγνήσιο δεν το πολύ επερνα η αλήθεια είναι και συνέχισα να το νιώθω από οταν έβαλα σε προγράμμα και έπαιρνα το μαγνήσιο μου σταμάτησαν και με άφησε και καπως ο πόνος στη μέση και τον ρώτησα αυτή τη φορά που πήγα και μου είπε ότι το μαγνήσιο βοηθάει τη μήτρα...Οποτε προσπάθησε να ξεκουραζεσαι και να παίρνεις και το μαγνήσιο και όλα θα πάνε καλά μην ανχονεσαι λίγο μας έχει απομείνει!!!😇😇😇😇Τώρα για το ταξίδι δεν ξέρω τι να σου πω...θα το δεις πιστεύω οταν θα πλησιάζουν οι εβδομάδες βαση των συνθηκών και ότι σου πει ο γιατρός για το καλό και των δύο σας!!!με το καλό το doppler σου!!!!και εγώ σήμερα θα παρω να κλείσω ραντεβού...😻😻😻

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Nantinaki είπε:

Δεν έχω ιδέα να σε βοηθήσω. Θεωρώ όμως ότι αν υπήρχε έστω και μια πιθανότητα να είναι κάτι επικίνδυνο για πρόωρο τοκετό δεν θα αστειευοταν θα σου έλεγε να μείνεις ξάπλα κτλ! Προσπάθησε να ξεκουραστείς όσο περισσότερο μπορείς μέχρι το ντοπλερ . Δεν νομίζω αγάπη να γεννήσεις νωρίς, μην αγχώνεσαι θα προλάβεις να τα τακτοποιήσεις όλα! 

Εγω παντως 30 εβδομάδων δεν μπορούσα να κρύψω την κοιλιά μου😆. Είναι ολοστρόγγυλη και πολύ ψηλά!

Καλησπέραα, κι εγώ έτσι σκέφτομαι!!

Γιατί όσο χαλαρός και να’ναι αυτά που πρέπει να σου πει τα λέει…δηλαδή θα μου’λεγε με χαλαρό στυλ, "νταξει δεν είναι κάτι απλά θα ξεκουράζεσαι λίγο περισσότερο κ δε θα περπατάς…"

Εγώ πάντως λέω στον άντρα μου προτείνω προληπτικά μέχρι να κάνω το ταξίδι να μην κουράζομαι κ να μην περπατάω πολύ μη γίνει καμιά στραβή, κ αφού γυρίσω εντάξει δε μας νοιάζει γυρνάω στις κανονικές μου ασχολίες😄

Χαχαχα εγώ δε ξέρω ενώ έχω κοιλίτσα ακόμα δεν φαίνεται τόσο κ την κρύβω αν θέλω..ίσως επειδή δεν έχω πάρει κιλά οπότε είμαι ακόμα σαν στέκα με μια κοιλίτσα, οπότε αν φοράω κ μπουφαν κλπ πού να φανεί..

Κι εμένα είναι ψηλά η κοιλιά ακόμη πάντως!! Καλό αυτό!! 🙏😅 Νιώθω το κεφαλάκι της που πιέζει την ουρήθρα αλλά αυτό είναι φυσιολογικό νομίζω το είχα κ στον μικρό μου!!

Αα ξέχασα να σας πω 1405 γρ έχει πάει η μπουμπού 💓💓💓

Επίσης κ μένα με βγάζει 5 μέρες μεγαλύτερη με ΠΗΤ 27.3 αντί για 1.4, αλλά δεν έχουν κ πολύ σημασία αυτά ξέρω ότι την επόμενη μπορεί να πάει 1.4 πάλι☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Nantinaki είπε:

Κορίτσια μου τώρα πρόλαβα και διάβασα όλα τα μηνύματα. Σήμερα είχα και γω να τακτοποιήσω ένα σορό δουλειές!

Τώρα χαλαρώνω και ο μπεμπουλης κάνει πάρτυ. Κορίτσια πιο δραστήριος είναι κάθε βράδυ μετά τις 12! Λέτε και όταν γεννηθεί τέτοιες ώρες να είναι στο φόρτε του;;;;😆🤪

Σήμερα πήγα και γω στο γιατρό έκανα το περίφημο ντοπλερ. Όλα καλά ευτυχώς μεγαλώνει πολύ καλά ο μπουμπούκος μας όλες οι μετρήσεις ήταν φυσιολογικές! 34&5 σε λίγες μέρες μπαινουμε στο μήνα μας!!! Απίστευτο μου φαίνεται!

Τι ωραία που ήταν όλα καλά στο Doppler 💓💓💓 Μπράβο κορίτσι μου!!

Καλά εσύ κοντεύεις να γεννήσεις, απίστευτο μου φαίνεται πώς πέρασε ο καιρός κορίτσια!! Σε λίγο καιρό θα έχουμε τα μωράκια μας αγκαλιά 💞💗💗💗💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 58 λεπτά, ο/η Vasilique είπε:

Εγώ! Όντως ασφαλίζομαι στο ΙΚΑ γι’ αυτό μου μπήκε η ιδέα! Δεν έχω βιβλιάριο δημοσίου όπως οι παλιοί δημόσιοι υπάλληλοι! Οπότε λέω να την κάνω! Θύμισέ μου όμως πρέπει να μπει κ ο εργοδότης μου δλδ ο φορέας όπου ανήκω για να κάνει κάτι ή εγώ συμπληρώνω αντ’ αυτού κάτι; Σ’ ευχαριστώ πολύ πάντως! 😉

Και πολύ καλό τόσο σκέφτηκες! Μου φαίνεται αδιανόητο που δεν μας ενημερώνουν για τα δικαιώματα μας και πρέπει να τα ψάχνουμε όλα μόνες μας, τι δικαιούμαστε και τι όχι! 

Ναι εμένα μου ζητούσε τα δικά μου στοιχεία και μετά μου ζητούσε το αφμ του εργοδότη. Το βάζεις κανεις αναζήτηση και σου βγάζει την επωνυμία του εργοδότη. Όταν ολοκληρώσεις την αίτηση σου πρέπει να μπει και ο εργοδότης και να πατήσει αποδοχή.

Όμως στην δική σου αίτηση μπορεί να είναι διαφορετικό αυτό το πεδίο, μπορεί πχ να σου βγάζει απλά κατηγορία υπηρεσιών δημοσιου, μόλις δει το αφμ σου.Καλό είναι να πάρεις στο ΙΚΑ της περιοχής σου και να ζητήσεις να σου δώσουν οδηγίες για να είσαι έτοιμη να το κάνεις όταν θα είσαι 56 μέρες πριν την ΠΗΤ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Ονομα χρήστη είπε:

3 Φεβρουαρίου έχωεγω γενέθλια...μικρούλης είναι ακόμη θα έχουν λίγη διαφορα..Ναι εχουνε ετοιμασίες για τα γενεθλια του 8 Φεβρουαρίου κλείνει τα 3 ουτε που έχω καταλαβ6ποτε μεγαλωσε!!!🥰🥰  Σου εύχομαι να σου έρθει πιο γρήγορα αυτή τη φορά είναι κουράστηκες οι τελευταίες εβδομάδες...

Και εγώ έκανα συσπάσεις οταν κουραζομουν πολυ ένιωθα αυτό που λες έναν πόνο στην κοιλιά σαν σφίξιμο...εμένα ο γιατρός πριν δυο μήνες περίπου μου έδωσε σιδήρο και μαγνήσιο...εγώ το μαγνήσιο δεν το πολύ επερνα η αλήθεια είναι και συνέχισα να το νιώθω από οταν έβαλα σε προγράμμα και έπαιρνα το μαγνήσιο μου σταμάτησαν και με άφησε και καπως ο πόνος στη μέση και τον ρώτησα αυτή τη φορά που πήγα και μου είπε ότι το μαγνήσιο βοηθάει τη μήτρα...Οποτε προσπάθησε να ξεκουραζεσαι και να παίρνεις και το μαγνήσιο και όλα θα πάνε καλά μην ανχονεσαι λίγο μας έχει απομείνει!!!😇😇😇😇Τώρα για το ταξίδι δεν ξέρω τι να σου πω...θα το δεις πιστεύω οταν θα πλησιάζουν οι εβδομάδες βαση των συνθηκών και ότι σου πει ο γιατρός για το καλό και των δύο σας!!!με το καλό το doppler σου!!!!και εγώ σήμερα θα παρω να κλείσω ραντεβού...😻😻😻

Καλημέρα!! Σε ευχαριστώ🤗

Αχ μη μου λες ότι μπορεί να μην πάω, είναι σημαντικό 😅😅 Πρέπει να πάω ό,τι κι αν γίνει χαχα…ουφ μακάρι να είναι όλα καλά Θέε μου🙏 Βασικά γι’αυτό έχω αγχωθεί, επειδή είναι σημαντικό να πάω! Αλλιώς δε θα με ένοιαζε! 

Να σου πω δεν ένιωθα σφίξιμο, απλά όταν περπατάω πολύ ή κουράζομαι γενικά(κ στο Λονδίνο το παράκανα), με πονάει η κοιλιά μου χαμηλά. Δε ξέρω τι είναι συσπάσεις κ αν αυτό ειναι συσπαση, πάντως ελπίζω με το μαγνήσιο να φτιάξει! Κ λέω να ξεκουράζομαι μέχρι το ταξίδι προληπτικά κ ας μη μου πε τπτ ο γιατρός.

Ναι θα έχουν μικρή διαφορά τα μικρούλια🥰💞 Το προτιμούσα έτσι! Αν κ ξέρω ότι θα κουραστώ παραπάνω στην αρχή!

3 Φεβρουαρίου έχει κ ο παππούς μου γενέθλια❤️❤️ Κ 8 Φεβρουαρίου μια καλή μου φίλη! Χαχα!! Να ζήσετε κορίτσι μου υδροχοάκια κι εσύ κ ο γιος σου τι ωραία αγαπώ τα υδροχοάκια🥰 Θα κάνετε κάποιο πάρτυ κάτι τέτοιο ή πιο ήσυχα φέτος;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 58 λεπτά, ο/η Vasilique είπε:

Ξενύχτη τον κόβω Νάντια μου! Γλέντια! 😂 Μην απογοητεύεσαι όμως, θα δώσει ο Θεός υπομονή κ αντοχές! Λέω τώρα εγώ για να παρηγοριέμαι που θα είναι κ δύο! 🤪

Όλα έτοιμα δλδ; Αγορές, τακτοποιήσεις κλπ; 

Αυτό λέω και γω ότι θα μας δώσει αντοχές και θα τα καταφέρουμε! Πιστεύω ότι πραγματικά μετά τον πρώτο δίμηνο θα είναι πολύ πιο εύκολα τα πράγματα. εσύ με 2 μωράκια να ζητήσεις όσο περισσότερη βοήθεια μπορείς. Αν γίνεται να ασχολησε μόνο με τα μωράκια όλα τα άλλα να στα έχουν έτοιμα. Να προλαβαίνεις να κοιμάσαι και να ξεκουράζεσαι με το που κοιμούνται τα κοριτσάκια σου!

Όλα έτοιμα χτες τελείωσα με το σίδερο τα έχω πλύνει και τα έχω τακτοποιήσει όλα ρουχαλακια, σεντονακια,πετσετουλες, κουβερτακια! Στο δωματιακι του είναι όλα στη θέση τους εκτός από κάποια διακοσμητικά που δεν ξέρω πότε θα τα παραγγείλουμε περιμένω αυτό το άτιμο το ΙΚΑ να με πληρωσει😆😆😆.

Παρέλαβα και τον σάκο για να δωρίσω τα βλαστοκύτταρα και είμαστε πανέτοιμοι. Τώρα όποτε θελήσει ο μπέμπης! 

Βέβαια η εβρυολογος χτες είπε ότι έχω καιρό ακόμα τουλάχιστον 3 βδομάδες, ο πλακούντας είναι ακόμα grade 1, οπότε τώρα απλά θα ξεκουραστώ όσο μπορώ.

Έχω λίγο τρέξιμο με την δουλειά ακόμα να τακτοποιησω κάποια θεματακια και για το μετά αφού γεννήσω οπότε μετά απ' επόμενη εβδομάδα που θα χαλαρώσω εντελώς απλά θα περιμένουμε το θαυματακι μας💙

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Καλημέρα!! Σε ευχαριστώ🤗

Αχ μη μου λες ότι μπορεί να μην πάω, είναι σημαντικό 😅😅 Πρέπει να πάω ό,τι κι αν γίνει χαχα…ουφ μακάρι να είναι όλα καλά Θέε μου🙏 Βασικά γι’αυτό έχω αγχωθεί, επειδή είναι σημαντικό να πάω! Αλλιώς δε θα με ένοιαζε! 

Να σου πω δεν ένιωθα σφίξιμο, απλά όταν περπατάω πολύ ή κουράζομαι γενικά(κ στο Λονδίνο το παράκανα), με πονάει η κοιλιά μου χαμηλά. Δε ξέρω τι είναι συσπάσεις κ αν αυτό ειναι συσπαση, πάντως ελπίζω με το μαγνήσιο να φτιάξει! Κ λέω να ξεκουράζομαι μέχρι το ταξίδι προληπτικά κ ας μη μου πε τπτ ο γιατρός.

Ναι θα έχουν μικρή διαφορά τα μικρούλια🥰💞 Το προτιμούσα έτσι! Αν κ ξέρω ότι θα κουραστώ παραπάνω στην αρχή!

3 Φεβρουαρίου έχει κ ο παππούς μου γενέθλια❤️❤️ Κ 8 Φεβρουαρίου μια καλή μου φίλη! Χαχα!! Να ζήσετε κορίτσι μου υδροχοάκια κι εσύ κ ο γιος σου τι ωραία αγαπώ τα υδροχοάκια🥰 Θα κάνετε κάποιο πάρτυ κάτι τέτοιο ή πιο ήσυχα φέτος;

 

Πιστεύω πως θα είναι όλα καλά και θα πας το ταξίδι απλά οσο ανχονεσαι και το σκέφτεσαι είναι χειρότερα προσπάθησε να ξεκουράζεται αυτές τις εβδομάδες και θα τα καταφέρετε σιγουρα!!!!🥰🥰🥰🥰😇😇 Σε ευχαριστω πολυ εμάς ο Φεβρουάριος είναι ο μήνας μου ο μπαμπάς μ έχει 1 Φεβρουαρίου γενεθλια εγω στις 3 Φεβρουαρίου έχω γενέθλια και επέτειο σχέσης με τον άντρα μου κλείνουμε 9 χρονια σχέσης 7 έχει η αδερφή μου 8 ο μικρος μ και κάτι φίλοι μας ενδιάμεσα χα χα χα χαμός με βλέπω να παίρνω 5 κιλα αυτό το μήνα από τις τούρτες!!!🤣🤣🤣να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω τι να κανω με εχεξ κουράσει αυτή η κατάσταση μόνο στα πρώτα του γενεθλια είχαμε πολυ κόσμο Πέρυσι λόγω της κατάστασης ήταν μόνο οι παππούδες αλλα φέτος σκέφτομαι μήπως πω σε κάποιες φίλους μας τουλάχιστον να έχει λίγα παιδάκια σεν μου αρέσει να έχει φωτογραφίες μόνος του...αλλά από την άλλη φοβάται λόγω κρουσματων και λόγω του ότι πλησιάζει ο καιρός της γέννας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια σήμερα πήρα σε τοπικό εφκα της περιοχής μου να ρωτήσω τι γίνονται τα χαρτιά από την επιτροπή για την αναρρωτική που είχα παρεξ για τον Δεκέμβριο και μου είπαν ότι θα πληρωθώ αρχές Φεβρουαρίου...μας τα καθυστέρησαν πολυ αυτή τη φορά..🙄🙄🙄και εχθές μου χάλασε και το πληντυριο ρουχων...😒😒😒

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Nantinaki είπε:

Αυτό λέω και γω ότι θα μας δώσει αντοχές και θα τα καταφέρουμε! Πιστεύω ότι πραγματικά μετά τον πρώτο δίμηνο θα είναι πολύ πιο εύκολα τα πράγματα. εσύ με 2 μωράκια να ζητήσεις όσο περισσότερη βοήθεια μπορείς. Αν γίνεται να ασχολησε μόνο με τα μωράκια όλα τα άλλα να στα έχουν έτοιμα. Να προλαβαίνεις να κοιμάσαι και να ξεκουράζεσαι με το που κοιμούνται τα κοριτσάκια σου!

Όλα έτοιμα χτες τελείωσα με το σίδερο τα έχω πλύνει και τα έχω τακτοποιήσει όλα ρουχαλακια, σεντονακια,πετσετουλες, κουβερτακια! Στο δωματιακι του είναι όλα στη θέση τους εκτός από κάποια διακοσμητικά που δεν ξέρω πότε θα τα παραγγείλουμε περιμένω αυτό το άτιμο το ΙΚΑ να με πληρωσει😆😆😆.

Παρέλαβα και τον σάκο για να δωρίσω τα βλαστοκύτταρα και είμαστε πανέτοιμοι. Τώρα όποτε θελήσει ο μπέμπης! 

Βέβαια η εβρυολογος χτες είπε ότι έχω καιρό ακόμα τουλάχιστον 3 βδομάδες, ο πλακούντας είναι ακόμα grade 1, οπότε τώρα απλά θα ξεκουραστώ όσο μπορώ.

Έχω λίγο τρέξιμο με την δουλειά ακόμα να τακτοποιησω κάποια θεματακια και για το μετά αφού γεννήσω οπότε μετά απ' επόμενη εβδομάδα που θα χαλαρώσω εντελώς απλά θα περιμένουμε το θαυματακι μας💙

Τέλεια! Είσαι έτοιμη όπως τα λες! Κ εγώ ανυπομονώ! Ένα κ ένα έχω! Μην μου το χαλάς! Το γιοκαρίνι κ η τσούπρα μου! 💙❤️

Όταν λες δωρίσεις; Είναι κάτι που πρέπει να το δω κ εγώ σιγά σιγά… Εννοείς να τα δώσεις σε τράπεζα κ αν κάποτε χρειαστείς να πάρεις κ εσύ με την σειρά σου; Άρα δεν μιλάς για κάποιο ιδιωτικό όπου πληρώνεις για την φύλαξή τους, σωστά;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η Ονομα χρήστη είπε:

Κοριτσια σήμερα πήρα σε τοπικό εφκα της περιοχής μου να ρωτήσω τι γίνονται τα χαρτιά από την επιτροπή για την αναρρωτική που είχα παρεξ για τον Δεκέμβριο και μου είπαν ότι θα πληρωθώ αρχές Φεβρουαρίου...μας τα καθυστέρησαν πολυ αυτή τη φορά..🙄🙄🙄και εχθές μου χάλασε και το πληντυριο ρουχων...😒😒😒

Αυτή η γραφειοκρατία κ η καθυστέρηση όλων των διαδικασιών στο δημόσιο με τρελαίνει… Κ δουλεύω στο δημόσιο να φανταστείς! Υπομονή κορίτσι! Τι άλλο να κάνεις… 😐

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η Vasilique είπε:

Τέλεια! Είσαι έτοιμη όπως τα λες! Κ εγώ ανυπομονώ! Ένα κ ένα έχω! Μην μου το χαλάς! Το γιοκαρίνι κ η τσούπρα μου! 💙❤️

Όταν λες δωρίσεις; Είναι κάτι που πρέπει να το δω κ εγώ σιγά σιγά… Εννοείς να τα δώσεις σε τράπεζα κ αν κάποτε χρειαστείς να πάρεις κ εσύ με την σειρά σου; Άρα δεν μιλάς για κάποιο ιδιωτικό όπου πληρώνεις για την φύλαξή τους, σωστά;

Ουπς σορυ Βασιλική! Είχα μπερδευτεί νόμιζα είχες 2 κοριτσάκια🙊

Τέλεια αγοράκι και κοριτσάκι💙♥️ . Διπλή μαγεία! 

Όχι δεν θελω να τα κρατήσω για προσωπική χρήση θέλω να τα δωρίσω.Σε αυτήν την περίπτωση επικοινωνείς με την δημόσια τράπεζα http://www.bioacademy.gr/health-services/H8KK/hellenic-cord-blood-bank?lang=gr ( εδώ μπορείς να βρεις πληροφορίες αν σε ενδιαφέρει ) και αφού συμπληρώσεις κάποιες φόρμες και δεις κάποια εκπαιδευτικά βιντεάκια μπορείς να προχωρήσεις σε δωρεά ( υπάρχει και η δυνατότητα ιδιωτικής φύλαξης επί πληρωμή αν θέλεις να τα κρατήσεις για την οικογένεια σου ). 

Τα βλαστοκύτταρα χρησιμοποιούνται σε θεραπείες για διάφορες μορφές ασθενειών. Όταν δεν υπάρχει κάποιος συμβατός δότης στην οικογένεια κάποιου που αρρωστήσει και έχει ανάγκη απευθύνεται στην δημόσια τράπεζα για να βρει συμβατότητα. Για αυτό έχει νόημα η δωρεά απ' την μεριά μας. Εγώ αφού το έψαξα προχώρησα στην διαδικασία με την ελπίδα ότι μπορεί να βοηθήσουμε κάποιον άνθρωπο στο μέλλον🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ονομα χρήστη είπε:

Κοριτσια σήμερα πήρα σε τοπικό εφκα της περιοχής μου να ρωτήσω τι γίνονται τα χαρτιά από την επιτροπή για την αναρρωτική που είχα παρεξ για τον Δεκέμβριο και μου είπαν ότι θα πληρωθώ αρχές Φεβρουαρίου...μας τα καθυστέρησαν πολυ αυτή τη φορά..🙄🙄🙄και εχθές μου χάλασε και το πληντυριο ρουχων...😒😒😒

Δυστυχώς πετύχαμε σε περίοδο που γίνεται χαμός με τις αναρρωτικες λόγο covid! Εμένα σήμερα με πληρώσαμε για την τελευταία αναρρωτικη και το δώρο Χριστουγέννων είχα κάνει αίτηση αρχές Δεκεμβρίου. Εσένα λογικά θα σε πάει για 5/2☹️.

Όχι ρε γαμωτο τώρα έκατσε κ αυτό με το πλυντήριο;;; Το χω παρατηρήσει πάντα όλα χαλάνε όταν ξεμείνουμε από χρήματα και πάντα πέφτουν όλα μαζί! Μην αγχώνεσαι δες αν δεν φτιάχνεται η αν δεν αξίζει μήπως να πάρεις ένα με δόσεις και να το πληρώνετε σιγά σιγά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Nantinaki είπε:

Δυστυχώς πετύχαμε σε περίοδο που γίνεται χαμός με τις αναρρωτικες λόγο covid! Εμένα σήμερα με πληρώσαμε για την τελευταία αναρρωτικη και το δώρο Χριστουγέννων είχα κάνει αίτηση αρχές Δεκεμβρίου. Εσένα λογικά θα σε πάει για 5/2☹️.

Όχι ρε γαμωτο τώρα έκατσε κ αυτό με το πλυντήριο;;; Το χω παρατηρήσει πάντα όλα χαλάνε όταν ξεμείνουμε από χρήματα και πάντα πέφτουν όλα μαζί! Μην αγχώνεσαι δες αν δεν φτιάχνεται η αν δεν αξίζει μήπως να πάρεις ένα με δόσεις και να το πληρώνετε σιγά σιγά

Και εγώ αρχές Δεκεμβρίου ειχα κανει την αίτηση...Αστα να πάνε όλα μαζί πέφτουν ναξ θα δω πως θα το κάνω γτ χωρίς πληντυριο δεν γίνεται με τπτ!!!απλά έλεγα ότι αν πληρωνομουν και εγώ σήμερα θα ήταν κάπως καλύτερα δεν πειράζει τουλάχιστον θα μπουν όλα μαζί.. Κορίτσια οσο για το επιδομα μητροτητας μπορείτε από ότι μ είπε ο δικός μ γιατρός να σας βάλει ΠΗΤ λίγο νωρίτερα εγώ π.χ  στις 5 Φεβρουαρίου είναι οι 56 μερες και θα του πω να με βάλει κάποιες μέρες νωρίτερα την ΠΗΤ...για να κανω κ την αίτηση πιο νωρις...Σου έβαλαν δωρο Χριστουγέννων και από το ικα;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η Ονομα χρήστη είπε:

Και εγώ αρχές Δεκεμβρίου ειχα κανει την αίτηση...Αστα να πάνε όλα μαζί πέφτουν ναξ θα δω πως θα το κάνω γτ χωρίς πληντυριο δεν γίνεται με τπτ!!!απλά έλεγα ότι αν πληρωνομουν και εγώ σήμερα θα ήταν κάπως καλύτερα δεν πειράζει τουλάχιστον θα μπουν όλα μαζί.. Κορίτσια οσο για το επιδομα μητροτητας μπορείτε από ότι μ είπε ο δικός μ γιατρός να σας βάλει ΠΗΤ λίγο νωρίτερα εγώ π.χ  στις 5 Φεβρουαρίου είναι οι 56 μερες και θα του πω να με βάλει κάποιες μέρες νωρίτερα την ΠΗΤ...για να κανω κ την αίτηση πιο νωρις...Σου έβαλαν δωρο Χριστουγέννων και από το ικα;;;

Ναι πήγα και έκανα αίτηση όταν βγήκε η απόφαση για την τελευταία μου αναρρωτικη. Όχι ολόκληρο το ποσό που θα επερνα απ' την δουλειά, μου δώσανε το μερίδιο που έπρεπε με βάση το διάστημα που ήμουν σε αναρρωτικη και αυτό αναλογικά στο 75% του δώρου που έπρεπε να πάρω. Πληρώθηκα και ένα ποσό απ' την δουλειά μου. 

Αν δεν έχεις κάνει αίτηση πάρε τηλ στο ΙΚΑ. Εγώ περίμενα να βγει η απόφαση της τελευταίας αναρρωτικης γιατί το δώρο Χριστουγέννων λογίζεται μέχρι της 31/12 οπότε έπρεπε να πιαστεί και η αναρρωτική του Δεκεμβρίου. Βγήκε νωρίς η απόφαση γιατί είχα τελευταία αναρρωτικη μέχρι 5/12 ( μετά είχα υπολοιπομενο άδειας απ' την δουλειά μου και μετά βγήκα σε άδεια κυοφορίας) . Δεν το χάνεις το δώρο Χριστουγέννων μην αγχωθεις. Απλά πάρε τηλ να ρωτήσεις αν βγήκε η απόφαση για την αναρρωτικη του Δεκεμβρίου ώστε να κάνεις αίτηση κ για το δώρο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Theodora12 είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα, ελπίζω να είστε όλες καλά :) 

Eρώτηση! Από συμπληρώματα παίρνετε και μαγνήσιο; 

Εννοείται! Και μαγνήσιο και και και και πολλά άλλα! Εγώ μαγνήσιο παίρνω 3 φορές την ημέρα να φανταστείς! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...