Μετάβαση σε περιεχόμενο

σπερμοδιαγραμμα! ΠΟΥ;


Recommended Posts

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ! ΑΝΟΙΓΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑΤΙ ΨΑΧΝΟΜΑΙ 2-3 ΜΕΡΕΣ Κ ΑΚΡΗ ΔΕΝ ΕΒΓΑΛΑ..ΘΑ ΚΑΝΕΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΣΠΕΡΜΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ Κ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΜΕΘΑΥΡΙΟ. ΤΑ ΕΓΡΑΨΕ ΣΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΤΟΥ(ΤΕΒΕ) ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΟΥ; ΠΟΙΟ ΚΕΝΤΡΟ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ; ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΘΟΔΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ,ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ; ΕΝΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΤΟ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΙ ΣΤΗ ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΗ. ΘΕΛΩ ΤΙΣ ΓΝΩΜΕΣ ΣΑΣ...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου NANAS... επειδή και εγω είχα αυτή την απορία ρώτησα κ γυναικολόγο κ ουρολόγο και οι δυο μου είπαν οτι πρέπει να γίνει οχι σε απλό μικροβιολογικό εργαστήριο αλλά κάπου που να υπάρχει τμήμα υποβοηθούμενης αναπαπαραγωγής γιατί κανονικά το εξετάζει εμβρυολόγος....

εμείς πήγαμε στο ΙΑΣΩ στο τμήμα υποβοηθούμενης αναπαραγωγής αλλά κάνουν κ τα υπόλοιπα μαιευτήρια οπως Λητώ, Μητέρα...

Ελπίζω να σε βοήθησα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ πρόσφατα ρώτησα στο διαγνωστικό Παπανδρέου, που είναι στην Πατησίων απέναντι ακριβώς από το Πολυτεχνείο. Και κάνουν και σπερμοδιάγραμμα και καλλιέργια σπέρματος. Πρέπει να πάει να δώσει δείγμα όχι νωρίτερα από 3 ημέρες από επαφή κι όχι αργότερα από 6 ημέρες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια. και εγω ειχα ενα προβλημα... ο ανδρας μου δεν μπορουσε με τιποτα να παει και να δωσει το σπερμα του :angry: . ειπε οτι ντρεπεται, αγχωνεται και ητανε το τελος του κοσμου για αυτον :S .ρωτησα και τον γυναικολογο μου αν μπορει να γινει η ληψη του σπερματος στο σπιτι. μου ειπε,οτι δεν ειναι το καλυτερο, αλλα βεβαια μπορει, απλα οσο γρηγορα γινεται(αμεσος) το δειγμα να μεταφερθει στο εργαστηριο.ετσι και καναμε εμεις :blush: . ευτυχως ο γυναικολογος μου δεν εχει πολλες απαιτησεις και μπορεσα να το κανω σε οπιοιο διποτε διαγνωστικο κεντο. οποτε, πηγα κοντα στο σπιτι μας(Πλατεια Αμερικης) σε ενα ιδιωτικο εργ.(που δουλευει πολλα χρονια και ενας γνωστος). απλα αν δεν μεινω εγκυος και ολες οι εξετασεις μου θα ειναι καλες , μπορει να ζητησει να κανουμε κσανα την σπερμοδιαγραμμα (μπορει και στο ιδιο κεντρο), για να ημαστε σιγουροι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

xristina33 έγραψε:

Γεια σου NANAS... επειδή και εγω είχα αυτή την απορία ρώτησα κ γυναικολόγο κ ουρολόγο και οι δυο μου είπαν οτι πρέπει να γίνει οχι σε απλό μικροβιολογικό εργαστήριο αλλά κάπου που να υπάρχει τμήμα υποβοηθούμενης αναπαπαραγωγής γιατί κανονικά το εξετάζει εμβρυολόγος....

εμείς πήγαμε στο ΙΑΣΩ στο τμήμα υποβοηθούμενης αναπαραγωγής αλλά κάνουν κ τα υπόλοιπα μαιευτήρια οπως Λητώ, Μητέρα...

Ελπίζω να σε βοήθησα....

Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ.

ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΠΟΥ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΜΗΜΑ ΥΠΟΒΟΗΘΟΥΜΕΝΗΣ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ.

ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ?????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Jurgita kai Φωτεινη....

Σε οποιοδηποτε μικροβιολογικο εργαστηριο και να γινουν οι εξετασεις ειναι ακριβως το ιδιο.... Δεχν χρειαζεται εξειδικευμενο τμημα...

(Χριστινα ειχαμε αυτη την κουβεντα και χθες...;) )

Δηλαδη οσοι μενουν επαρχια και δη σε μικρες πολεις.... που δεν υπαρχουν μαιευτηρια οπως Ιασω κτλ.... τι κανουν βρε παιδια???

Του "υλικο" μπορει να το "συλλεξει" και στο σπιτι αρκει να το πατε στο μικροβιολογικο εντος μισης ωρας!!!! και οπως πολυ σωστα ειπε η crazy πρεπει να γινει τουλαχιστον μετα απο αποχη 3 ημερων (minimum) και να μην ξεπερναει (η αποχη) τις 6 μερες...(maximum)....αρα γυρω στην 4η-5η ημερα αποχης...!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

scarlet30 έγραψε:

Jurgita kai Φωτεινη....

Σε οποιοδηποτε μικροβιολογικο εργαστηριο και να γινουν οι εξετασεις ειναι ακριβως το ιδιο.... Δεχν χρειαζεται εξειδικευμενο τμημα...

(Χριστινα ειχαμε αυτη την κουβεντα και χθες...;) )

Δηλαδη οσοι μενουν επαρχια και δη σε μικρες πολεις.... που δεν υπαρχουν μαιευτηρια οπως Ιασω κτλ.... τι κανουν βρε παιδια???

Του "υλικο" μπορει να το "συλλεξει" και στο σπιτι αρκει να το πατε στο μικροβιολογικο εντος μισης ωρας!!!! και οπως πολυ σωστα ειπε η crazy πρεπει να γινει τουλαχιστον μετα απο αποχη 3 ημερων (minimum) και να μην ξεπερναει (η αποχη) τις 6 μερες...(maximum)....αρα γυρω στην 4η-5η ημερα αποχης...!!

ΓΛΥΚΙΑ ΜΟΥ ΣΚΑΡΛΕΤ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ :)

ΠΑΓΩΣΑ ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΕΙΔΑ :blink: :blink:

ΕΙΠΑ "ΩΧ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΑΜΕ ΣΩΣΤΑ":S

ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ:kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

scarlet30 , thank you! καπως μου εδωσες ελπιδες οτι καναμε ολα σωστα. και επησεις κοριτσακια, μhπως καπιοια απο εσας εχεi κανει to τεστ Προγεστερονης (17- ΟΗ PRG);

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ξέρω βρε κορίτσια.... μπορεί να είναι κ όπως τα λέτε!!!! αλλά εγω αλήθεια ρώτησα 2 γιατρούς και μου είπαν για εξειδικευμένο τμήμα.... τι να πω....

μάλλιστα σε ένα μήνα που θα κάνει επαναλληπτικό για να δουμε τα αποτελεσματα της θεραπείας πάλι στο ΙΑΣΩ θα πρεπει να πάμε κ έχουμε να κάνουμε ταξίδι τόσες ώρες.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι το ξερω, αλλα μαλλον αξερταται και απο τον γιατρο. ας πουμε ο δικος μου επισεις θα ηθελε να παω στο νοσοκομειο οπου ανοικει αυτος (ας πουμε στο Μητερα) και να κανουμε την σπερμοδιαγραμμα στον συναδελφο του. αλλα του ειπα, αν δειτε κατι περιεργο στα αποτελεσματα, θα παμε και να κανουμε δευτερη φορα. εγω καλυτερα τρεις φορες θα παω στο δικο μου διαγν. κεντο παρα να φτασω στο Μητερα 1 φορα :huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...