Μετάβαση σε περιεχόμενο

Κορίτσια τα φώτα σας please...


Recommended Posts

Σας παρακαλώ θέλω την άποψή σας.

Βρίσκομαι στη 14η εβδομάδα και προβληματίζομαι στα εξής:

a)Μπορώ να κάνω γυμναστική;;;Πριν τη εγκυμοσυνη γυμναζόμουν καθημερινά γύρω στη 1 1/2 ωρα και εδώ και 3 μήνες δεν γυμναστηκα ξανά. Ρώτησα το γιατρό μου και μου είπε ήπια γυμναστική, όπως λίγο περπάτημα. Πήγα μια βόλτα από το γυμναστήριό μου και ο γυμναστής μου μου εξήγησε ότι υπαρχουν ειδικά προγράμματα γυμναστικής για εγκύους. Συγκεκριμένα μου συνέστησε 30 λεπτα ήπιο περπάτημα στο διάδρομο και λιγες ασκήσεις (καθήμενη) για τα χέρια και λίγες για τα πόδια. Από τη μία θέλω τόσο πολυ να γυμναστώ, από την άλλη φοβάμαι.

β)Μπορώ να βάψω τα μαλλιά μου;;;; Είμαι ξανθια και ενω ήμουν έγκυος μη γνωρίζοντας βέβαια έκανα βαφή και ανταύγιες όπως πάντα εδώ και 10 χρόνια. Τώρα που μου έχει κατέβει η ρίζα για πρώτη φορά τόσο πολυ στα χρονικά δεν μπορώ να με βλέπω στο καθρέπτη έτσι και ο γιατρός μου είπε ότι μπορώ μόνο μετά τη 19η εβδομάδα , πράγμα που μου φαίνεται τόσο αδιανόητο...Ακουω βέβαια και διαβάζω διαφορα, ότι άλλοι γιατροί λένε ότι δεν πειράζει μετά το 1ο τρίμηνο αλλοι (όπως ο δικός μου) έχουν άλλη άποψη. Διάβασα διάφορες μελέτες στο διαδίκτυο που λένε ότι δεν έχει αποδειχθεί επιστημονικά η επικινδυνότητα των βαφών, άλλο αν κάποιοι δεν το συνιστούν. Στο εξωτερικό να σημειώσω ότι δεν ισχύει αυτή η άποψη...

Αισθάνομαι άσχημα γιατί έχω εγκαταλείψει τον παλιό τρόπο ζωής μου και αυτό όσο να΄ναι μου κοστίζει και κάποιες φορές αισθάνομαι άσχημα γιαυτό. Μετά σκέφτομαι τη φατσούλα του μωρού μου πως θα είναι και το ξεπερνάω προσωρινά...Αυτό που σίγουρα δεν θέλω είναι να βλάψω το παιδί μου, αλλά από την άλλη ειλικρινά με στεναχωρεί η αποχή απο ορισμένα πράγματα που αγαπώ...

Σας παρακαλω ρε κορίτσια , δώστε μου την άποψή σας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ακου τον γιατρο σου και κανεναν αλλο!!αφου σου ειπε ετσι για τη βαφη ετσι να κανεις!Εδω βγηκε ολοκληρη Ζυγουλη με τη ριζα στην tv,εσυ θα κωλωσεις?;) μην το διακινδυνευεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μετα το α' τριμηνο δεν υπαρχει προβλημα.

Εγω παντρευτηκα στην 19η εβδομαδα και τα εβαψα με φυτικη βαφη μια εβδομαδα νωριτερα. Επισης εβαλα και ψευτικα νυχια (τζελ) και η γιατρος τιποτα δεν μου ειπε...

Τελικα ειναι θεμα μυρωδιας και χημικων-τιποτα παραπανω...

Εγω δεν ειμαι ξανθια,τα βαφω μαυρο (καστανο σκουρο-οπως βλεπεις) αλλα γενικα μου αρεσει το μαλλι περιποιημενο...

Τελευταια τα εβαψα στον 7ο περιπου μηνα και παλι με φυτικη και δεν

επαθα τιποτα...Λιγο το οξυζενε δεν ξερω τι ρολο παιζει αλλα μπορεις να μαθεις και να ρωτησεις...:unsure:

Ο γιατρος σου ειναι πιο απολυτος για τα χημικα ισως γι'αυτο...

Τωρα για την γυμναστικη-σαν τους ειδικους nobody knows κι εγω μονο ειδικη δεν ειμαι....:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lilaki καλημερα και εγω με τον γιατρο τα ιδια ειχα!!!τα μαλλια μου τα ειχα κανα 2 χρονια με ξανθεσ ανταυγιεσ και λιγο πριν μεινω εγκυοσ τα εβαψα κοκκινα περιττο να σου πω οτι μεχρι να περασει το πρωτο τριμμηνο δεν με αφησε να τα βαψω , μετα μου ειπε να ταβαψω αλλα να μην παει η βαφη στισ ριζεσ οποτε τα γυρισα παλι στο φυσικο μου!!!!!γυμναστικη μονο περπατημα και απο βαψιμο νυχια γιοκ.....ακου το γιατρο σου κατι παραπανω ξερουν!!!!!πηγαινε στο κομμωτηριο σου και πεσ τουσ τι λυσεισ υπαρχουν και μετα συζητατεσ με το γιατρο σου!!!:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lilaki καλημέρα!

Έτσι ένιωθα και εγώ στην πρώτη εγκυμοσύνη μου :(

Ο γιατρός μου είχε απαγορεψει κάθε είδους βαφές,ακόμα και τις φυτικές.Συνήθιζα να πηγαίνω γυμναστήριο αλλα αναγκαστικά σταμάτησα.Το συγκεκριμένο γυμναστήριο που πήγαινα είχαν ειδικό πρόγραμμα για εγκύους.Είχαμε μαζευτεί λοιπόν καμιά 10αρια μέλλουσες μαμάδες και κάναμε γιόγκα:P Ψάξε μήπως υπάρχει κάτι παρόμοιο στην περιοχή σου γιατί πραγματικά αξίζει.

Έκανα 2 φορές το μήνα μανικιουρ-πεντικιουρ,απλά ζητούσα απαλά χρώματα ή γαλλικό.Την μέρα που γέννησα μόνο μου ξέβαψαν στο νοσοκομείο τα νύχια

Όταν κρατήσεις το αγγελούδι σου θα τα ξεχάσεις όλα αυτά.Ασε που τώρα είναι και οι ορμόνες ''κάπως'';)

Φιλάκια στην κοιλίτσα!:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LIlaki mou kalimera...

Agapi mou ase na perasei to prwto trimino kai meta na kaneis oti theleis...

Gia gumnastiki na kaneis ligo giati oxi...

Wmos prota na sumvouleuteis ton giatro sou gia tin vafi...

Agapi mou kali sunexeia...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lilaki καλημέρα κι από εμένα!!!!

Η γνώμη μου είναι να ακολουθείς τις οδηγίες που σου δίνει ο γιατρός σου και τίποτε άλλο. Είσαι διατεθειμένη να βάλεις σε ρίσκο την υγεία του μωρού σου? Όταν κλείσεις το πρώτο τρίμηνο μπορείς να κάνεις και γιόγκα για εγκύους, πάντα όμως με τη σύμφωνη γνώμη του γιατρού σου!

Φιλιά!!! Σου εύχομαι μία καλή εγκυμοσύνη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lilaki έγραψε:

Σας παρακαλώ θέλω την άποψή σας.

Βρίσκομαι στη 14η εβδομάδα και προβληματίζομαι στα εξής:

a)Μπορώ να κάνω γυμναστική;;;Πριν τη εγκυμοσυνη γυμναζόμουν καθημερινά γύρω στη 1 1/2 ωρα και εδώ και 3 μήνες δεν γυμναστηκα ξανά. Ρώτησα το γιατρό μου και μου είπε ήπια γυμναστική, όπως λίγο περπάτημα. Πήγα μια βόλτα από το γυμναστήριό μου και ο γυμναστής μου μου εξήγησε ότι υπαρχουν ειδικά προγράμματα γυμναστικής για εγκύους. Συγκεκριμένα μου συνέστησε 30 λεπτα ήπιο περπάτημα στο διάδρομο και λιγες ασκήσεις (καθήμενη) για τα χέρια και λίγες για τα πόδια. Από τη μία θέλω τόσο πολυ να γυμναστώ, από την άλλη φοβάμαι.

β)Μπορώ να βάψω τα μαλλιά μου;;;; Είμαι ξανθια και ενω ήμουν έγκυος μη γνωρίζοντας βέβαια έκανα βαφή και ανταύγιες όπως πάντα εδώ και 10 χρόνια. Τώρα που μου έχει κατέβει η ρίζα για πρώτη φορά τόσο πολυ στα χρονικά δεν μπορώ να με βλέπω στο καθρέπτη έτσι και ο γιατρός μου είπε ότι μπορώ μόνο μετά τη 19η εβδομάδα , πράγμα που μου φαίνεται τόσο αδιανόητο...Ακουω βέβαια και διαβάζω διαφορα, ότι άλλοι γιατροί λένε ότι δεν πειράζει μετά το 1ο τρίμηνο αλλοι (όπως ο δικός μου) έχουν άλλη άποψη. Διάβασα διάφορες μελέτες στο διαδίκτυο που λένε ότι δεν έχει αποδειχθεί επιστημονικά η επικινδυνότητα των βαφών, άλλο αν κάποιοι δεν το συνιστούν. Στο εξωτερικό να σημειώσω ότι δεν ισχύει αυτή η άποψη...

Αισθάνομαι άσχημα γιατί έχω εγκαταλείψει τον παλιό τρόπο ζωής μου και αυτό όσο να΄ναι μου κοστίζει και κάποιες φορές αισθάνομαι άσχημα γιαυτό. Μετά σκέφτομαι τη φατσούλα του μωρού μου πως θα είναι και το ξεπερνάω προσωρινά...Αυτό που σίγουρα δεν θέλω είναι να βλάψω το παιδί μου, αλλά από την άλλη ειλικρινά με στεναχωρεί η αποχή απο ορισμένα πράγματα που αγαπώ...

(1) Καλημέρα και από μένα. Όσον αφορά στην γυμναστική όχι μόνο επιτρέπεται αλλά επιβάλλεται κατά τη διάρκεια της κύησης! Μάλιστα από την στιγμή που ο γιατρός σου είπε ότι η εγκυμοσύνη σου είναι πολύ καλή. Θα σε βοηθήσει πολύ κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, θα είσαι πάντα σε καλή διάθεση και θα σε βοηθήσει να μην πάρεις και κιλά καθώς επίσης και κατά την διάρκεια του τοκετού. Ειδικά εσύ που γυμναζόσουν και πριν την εγκυμοσύνη, τώρα δεν υπάρχει πρόβλημα. Επιτρέπεται το περπάτημα, η κολύμβηση και το γυμναστήριο αφού υπάρχουν ειδικές ασκήσεις για εγκύους. Εγώ περπατούσα πολύ και στην 2η εγκυμοσύνη έκανα και ποδήλατο. Τώρα βέβαια οι δρόμοι της Ελλάδος δεν ενδείκνυνται για ποδήλατο!!....

(2) Η βαφή (έτσι και αλλιώς απαγορεύεται να την κάνουμε για λόγους υγείας), απαγορεύεται κατά τη διάρκεια της κύησης ειδικά το 1ο τρίμηνο που δημιουργούνται τα ζωτικά όργανα του παιδιού. Μπορείς αργότερα στο 3ο τρίμηνο να κάνεις φυτική βαφή αλλά επίσης και ανταύγειες γιατί δεν έρχονται σε επαφή με το δέρμα.

Το ότι είμαστε έγκυες δεν σημαίνει ότι παραμελούμε τον εαυτό μας, και θα κάνουμε το μακιγιάζ μας και γενικά ό,τι κάναμε και πριν, συνεχίζεται κανονικά η ζωή μας!!!:)

Καλή συνέχεια στην εγκυμοσύνη σου :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα Λιλα και καλη εβδομαδα

Λοιπον σου στελνω τι εκανα εγω παντα με το οκ του γιατρου

Αν δεν υπαρχει προβλημα και εχεις μια απολυτη φυσιολογικη εγκυμοσυνη.

Εγω κανα κολυμβηση ειμαι σιγουρη πως υπαρχει και στην Ελλαδα υπαρχουν ειδικα προγραμματα για εγκυμονουσες που βοηθαει γενικα στο να κρατιεσαι σε φορμα.

εγω εκανα μεχρι 2 μερες πριν γεννησω!!

οσο για την βαφη εδω ειναι καθετοι ΟΧΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙOYΤΕ ΚΑΝ ΦΥΤΙΚΗ ΒΑΦΗ.

ΦΥΣΙΚΑ ΟΧΙ ΤΣΙΓΑΡΟ ΟΧΙ ΑΛΚΟΟΛ

ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΑΓΚΑΛΙΤΣΑ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ.

ΒΕΝΙΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lilaki καλημέρα κ απο μένα...

Επειδή κ εγώ γυμναζόμουνα παρα πολύ ο γιατρός εννοείται οτι δεν μου το απαγόρευσε ο γιατρός (οχι όμως κοιλιακούς κτλ.), εκανα γυμναστικη΄εγκυμοσύνης με cd της Πετρουλάκη...κ τελικά με βοήθησε παρα πολύ στην ΄γεννα γιατί μου ειπε οτι ανοιξανε οι συνδέσμοι μου κ βγήκε ένα τόσο μεγάλο μωρό πολύ έυκολα...

Όσο για για μαλλιά, κ εγώ ξανθιά έμεινα έγκυος κ το διατηρησα...τα εβαφα καθε 20 μερες με corre κ δεν ειχα προβλημα, ακομα κ τωρα αυτό κανω...

βεβαια ο δικός μου ο γιατρός ετυχε να ειναι αρκετά χαλαρός σε τέτοια θέματα...

Σου ευχομαι μια καλή κ ευκολη εγκυμοσύνη κ με το καλό να φερεις στον κοσμο το μωράκι σου....φιλακια:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Argi έγραψε:

Μάλιστα από Το ότι είμαστε έγκυες δεν σημαίνει ότι παραμελούμε τον εαυτό μας, και θα κάνουμε το μακιγιάζ μας και γενικά ό,τι κάναμε και πριν, συνεχίζεται κανονικά η ζωή μας!!!:)

Argi αυτό ξαναπές το!:cheer: Μέχρι ενός σημείου όλα ήταν περίφημα αλλά τον τελευταίο καιρό, νιώθω αντιαισθητική και χοντρή-χοντρή-χοντρή! :blush: :woohoo: :blush: :woohoo:

Irenekante εμένα η αναθεματισμένη η φυτική δεν πιάνει! :angry: :angry: :angry: Είχα και από πριν ένα ωραιότατο φλογερό βαθύ κόκκινο(πάλι με φυτική) και τώρα είμαι σαν καρναβάλι!:woohoo: Είμαι ό,τι πρέπει για την εποχή! :woohoo:

Έτσι τα σκούρυνα, όσο έπιασαν και έγινα μάγισσα, μόνο η σκούπα μου λείπει! :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Πονεμένη ιστορία η εμφάνιση κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης πάντως!

Ευτυχώς δεν έχω πρηστεί στο πρόσωπο και διατηρώ την ομορφάδα μου...:lol: :woohoo: :lol: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια μου γλυκά πόσο σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και το γεγονός ότι νιώθω ότι δεν είμαι μόνη μου σε αυτες μου τις ανησυχίες και πως κάποιος άλλος αισθάνεται έτσι...

Μου φαίνεται ότι θα ακολουθήσω τη μέση οδό...Τώρα που πέρασε το 1ο τρίμηνο, μάλλον στο τέλος της εβδομάδας θα κάνω βαφή και μάλλον του Κορρέ γιατί έχουμε πάλι γάμο το Σάββατο και δεν μπορώ να εμφανιστώ πάλι σαν το καημένο...

¨οσον αφορά το θέμα της γυμναστικής, θα κάνω ήπια άσκηση και θα πάρω κι εγώ το cd της Πετρουλάκη που έχω ακούσει ότι βοηθαει πολύ στον τοκετό.

Irenekante μου ακολουθώ μάλλον τα βήματά σου γιατί ο μπέμπης μου από ότι φαίνεται θα γεννηθεί μεγάλο μωρό το πουλάκι μου, γιατί έχει ανάπτυξη εμβρύου μιας εβδομαδας μεγαλύτερο και ο γιατρός μου είπε ότι είναι φυσιολογικό και ότι κατα πάσα πιθανότητα θα γεννηθεί παίδαρος!..

Σας ευχαριστώ πολύ όλες και αν σας έρθει καμιά επιπλέον ιδέα στείλτε την μου.

:lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ πάντως κορίτσια είχα διαβάσει ένα άρθρο στην αρχη της εγκυμοσύνης για το βάψιμο μαλλιών και νυχιών. Το συμπέρασμα ΄΄ηταν πως κανείς δεν μπορείν να σου πει με βεβαιότητα ούτε ότι θα πάθεις κάτι ούτε ότι δεν θα πάθεις και έτσι αποφάσισα να μην βάφω ούτε μαλλιά ούτε νυχια και όσο θα θηλάζω δεν θα βάψω το μαλλι. Βέβαια έχει κατευει η αντάβγια και είναι ψιλοχάλια (thouli μου εσύ έχεις δει στις φωτό που σου στειλα πως είναι τα μαλλιά μου).Αυτό πάντως που επισημαίνεται είναι πως δεν αναγράφονται όλα τα συστάτικά στις βαφές και πως γινονται συνέχεια καινούριες έρευνες για το ποια στοιχεία είναι βλαβερά και ποια όχι...

Πάντως είναι θέμα επιλογής της κάθε μιας...Φιλάκια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...