Μετάβαση σε περιεχόμενο

να κάνω το εμβόλιο κορονοιου και μετά να μείνω έγκυος πια η γνώμη σας


Recommended Posts

κορίτσια καλησπέρα θέλω τη γνώμη σας σκέφτομαι με τον άντρα μου να ξεκινήσουμε προσπάθειες για δεύτερο παιδάκι αλλά εγώ είμαι σε διλλημα να κάνω πρώτα το εμβόλιο και μετά να μείνω έγκυος;η να μείνω έγκυος και μετά τη γέννα να το κάνω;αλλά σκέφτομαι αν το κάνω πριν και πάθω τπτ από το εμβόλιο;η αν δεν το κάνω κολλησω τον ιό κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης θελω τη γνώμη σας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η M@mmy είπε:

κορίτσια καλησπέρα θέλω τη γνώμη σας σκέφτομαι με τον άντρα μου να ξεκινήσουμε προσπάθειες για δεύτερο παιδάκι αλλά εγώ είμαι σε διλλημα να κάνω πρώτα το εμβόλιο και μετά να μείνω έγκυος;η να μείνω έγκυος και μετά τη γέννα να το κάνω;αλλά σκέφτομαι αν το κάνω πριν και πάθω τπτ από το εμβόλιο;η αν δεν το κάνω κολλησω τον ιό κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης θελω τη γνώμη σας

Καλησπέρα! Και εγώ το ίδιο δίλημμα είχα.  Εγω προσωπικά το έκανα γιατί απέχω για 3 μήνες από διαδικασίες τεκνοποιησης. Οπότε βρήκα την ευκαιρία,  το έκανα και θα έχει περάσει και λιγος καιρος πριν να ξεκινήσω. Πάντως καλό είναι να μη συμπέσει το εμβόλιο με τη συλληψη. Ξέρω κοπέλα που ήταν έγκυος με δίδυμα και επειδή η σύλληψη συνέπεσε με το εμβόλιο που έκανε οι γιατροι της είπαν να κάνει έκτρωση γιατί φοβούνταν για τις επιπτώσεις.  Της είπαν ότι αν είχε γίνει η σύλληψη 2 μήνες μετά ή αν είχε κάνει το εμβόλιο 2 μήνες μετά τη συλληψη,  τότε δεν θα υπήρχε θέμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου ναι αυτό το ξέρω ρώτησα γιατρό ότι πρέπει στης διάρκεια 2 μηνών να μην μείνω έγκυος...δεν ξέρω βρε κορίτσια γενικά φοβάμαι να το κάνω και αν πεθάνω λέω έχω ένα μικρό παιδάκι ήδη θα το αφήσω μόνο του λέω σκέφτομαι γενικά διάφορα κακά... τελικά η κοπέλα έκανε έκτρωση;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εμείς με τον αντρα μου θα σταματησουμε τις προσπαθειες για να κανουμε εμβολιο..απλα εμενα ο γιατρος μου μου ειπε οτι καλο θα ηταν να περιμενω ενα 6μηνο πριν ξεκινήσω παλι προσπαθειες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πάντως τώρα κορίτσια είναι θέμα με αυτή την κατάσταση να κάνουμε εμβόλιο και να κάνουμε το παιδί πάλι φοβάμαι να μην κάνουμε το εμβόλιο και να μείνω έγκυος μπορεί να με βάλει αναγκαστικά ο γιατρός μετά να το κάνω στην εγκυμοσύνη οπότε δεν ξέρω τι να κάνω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παντως μεγαλο το διλημμα κι ο καθε γιατρος παιρνει συγκεκριμενη θεση...Ξερω κοπελα που ειναι στα μισα της εγκυμοσυνης και της ειπε ο γιατρος της να το κανει οπωσδηποτε(!) κατι που μου εκανε πολυ εντυπωση γιατι οι πλειοψηφια λεει το αντιθετο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι πράγματι ο κάθε γιατρός λέει τα δικά του εγώ λέω κάποια στιγμή να κλείσω ραντεβού με τον γιατρό μου για έναν προληπτικό υπέρηχο που θέλω να κάνω και να το συζητήσω μαζί του ..απλά ήθελα και τις γνώμες των άλλων κοριτσιών και τις εμπειρίες τους

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ ούσα έγκυος έκανα της Pfizer. Η εγκυμοσύνη μου κυλάει ομαλά χωρίς καμία παρενέργεια. Μου πρότεινε κ ο γιατρός μου να το κάνω, όπως κ ο γιατρός που έκανα την λήψη τροφοβλαστη. Αυστηρά όμως με rna - Pfizer ή moderna. Έχω χάσει κ κοντινό μου άτομο χωρίς υποκείμενα νοσήματα κ δεν το πολυσκέφτηκα. Έχω ακόμα ένα παιδί κ δεν μπορώ να διακινδυνεύω ούτε να νοσηλευτώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σε ευχαριστώ για την απάντηση σου είναι γενικά δύσκολη απόφαση τώρα με το τι θα κάνουμε όλες καλό ν είναι ότι μας λέει και ο γιατρός μας ...με το καλό να έρθει το μωράκι σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
στις On 2/7/2021 at 10:08 ΜΜ, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Καλησπέρα! Και εγώ το ίδιο δίλημμα είχα.  Εγω προσωπικά το έκανα γιατί απέχω για 3 μήνες από διαδικασίες τεκνοποιησης. Οπότε βρήκα την ευκαιρία,  το έκανα και θα έχει περάσει και λιγος καιρος πριν να ξεκινήσω. Πάντως καλό είναι να μη συμπέσει το εμβόλιο με τη συλληψη. Ξέρω κοπέλα που ήταν έγκυος με δίδυμα και επειδή η σύλληψη συνέπεσε με το εμβόλιο που έκανε οι γιατροι της είπαν να κάνει έκτρωση γιατί φοβούνταν για τις επιπτώσεις.  Της είπαν ότι αν είχε γίνει η σύλληψη 2 μήνες μετά ή αν είχε κάνει το εμβόλιο 2 μήνες μετά τη συλληψη,  τότε δεν θα υπήρχε θέμα.

Καλημέρα!

οι γιατροί είπαν στην κοπέλα να κάνει έκτρωση χωρίς να εξετάσουν τα έμβρυα; μου φαίνεται λιγάκι παράλογο όλο αυτό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/7/2021 at 12:46 ΜΜ, ο/η Zeta. είπε:

Εγώ ούσα έγκυος έκανα της Pfizer. Η εγκυμοσύνη μου κυλάει ομαλά χωρίς καμία παρενέργεια. Μου πρότεινε κ ο γιατρός μου να το κάνω, όπως κ ο γιατρός που έκανα την λήψη τροφοβλαστη. Αυστηρά όμως με rna - Pfizer ή moderna. Έχω χάσει κ κοντινό μου άτομο χωρίς υποκείμενα νοσήματα κ δεν το πολυσκέφτηκα. Έχω ακόμα ένα παιδί κ δεν μπορώ να διακινδυνεύω ούτε να νοσηλευτώ.

Καλησπέρα, Zeta.

Είμαι η Εύα 41 ετών και έγκυος στο δεύτερο παιδάκι μας. Ακύρωσα 2 φορές το ραντεβού για εμβόλιο γιατί στο μεταξύ ανακαλύψαμε πως είμαι έγκυος. Ο προβληματισμός μου είναι αν θα το κάνω τώρα στο πρώτο τρίμηνο ή να περιμένω. Εσύ σε ποιο τρίμηνο το έκανες; Εν τω μεταξύ ο γυναικολόγος μου είπε ότι στην Ευρώπη ακόμη δεν κάνουν σε εγκύους! 

Κορίτσια αν υπάρχουν κι άλλες εγκυμονούσες που έκαναν ήδη το εμβόλιο τα φώτα σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Eva80 είπε:

Καλησπέρα, Zeta.

Είμαι η Εύα 41 ετών και έγκυος στο δεύτερο παιδάκι μας. Ακύρωσα 2 φορές το ραντεβού για εμβόλιο γιατί στο μεταξύ ανακαλύψαμε πως είμαι έγκυος. Ο προβληματισμός μου είναι αν θα το κάνω τώρα στο πρώτο τρίμηνο ή να περιμένω. Εσύ σε ποιο τρίμηνο το έκανες; Εν τω μεταξύ ο γυναικολόγος μου είπε ότι στην Ευρώπη ακόμη δεν κάνουν σε εγκύους! 

Κορίτσια αν υπάρχουν κι άλλες εγκυμονούσες που έκαναν ήδη το εμβόλιο τα φώτα σας!

με το καλό το μωράκι σου κορίτσι μου και όσες άλλες περιμένετε παιδάκι ναι πείτε κορίτσια γνώμες γιατί και εγώ είμαι προβληματισμένη που θέλω να μείνω έγκυος και διστάζω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η M@mmy είπε:

με το καλό το μωράκι σου κορίτσι μου και όσες άλλες περιμένετε παιδάκι ναι πείτε κορίτσια γνώμες γιατί και εγώ είμαι προβληματισμένη που θέλω να μείνω έγκυος και διστάζω 

Καλησπέρα και από εμένα! Εγώ που θέλω να ξεκινησω προσπάθειες με το καλό μόλις ολοκληρώσω κάποιες εξετάσεις δλδ από Σεπτέμβρη και μετα η γυναικολόγος μου μου είπε να το κάνω ότι είναι ευκαιρία να το κάνω πριν μείνω έγκυος.

Τη Δευτέρα θα ολοκληρώσω τον εμβολιασμό μου και με το καλό από Σεπτέμβρη και μετα θα ξεκινήσουμε.

Εχει ακούσει κάποια κοπέλα ότι πρέπει μετα τον εμβολιασμό να αφήσουμε ένα χρονικό διάστημα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Hopemumtobe είπε:

Καλησπέρα,Ο παθολόγος μου πρότεινε να αφήσω ένα μήνα μετά τη δεύτερη δόση του εμβολίου πριν ξεκινήσω προσπάθεια

Πολύ ωραία! Και εμένα μου είπε πως από Σεπτέμβρη και μετα μπορώ δλδ 1 μήνα και κάτι. Ας ελπίσουμε ότι όλα θα πάνε καλά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εγώ τον παθολόγο μου ρώτησα κορίτσια και μου είπε καλύτερα να κάνω το εμβόλιο και μετά να ξεκινήσω προσπάθεια εμένα μου είπε μετά από δύο μήνες αφού κάνω το εμβόλιο να ξεκινήσω προσπάθεια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
στις On 16/7/2021 at 6:05 ΜΜ, ο/η M@mmy είπε:

και εγώ τον παθολόγο μου ρώτησα κορίτσια και μου είπε καλύτερα να κάνω το εμβόλιο και μετά να ξεκινήσω προσπάθεια εμένα μου είπε μετά από δύο μήνες αφού κάνω το εμβόλιο να ξεκινήσω προσπάθεια

καλημέρα! σου εξήγησε γιατί; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σε όλες! Εγώ είμαι 5 μηνών έγκυος στο δεύτερο παιδάκι μου και έχω κλείσει εμβόλιο για την επόμενη εβδομάδα! Ο γιατρός μου επιμένει ότι πρέπει να το κάνω και μου εξήγησε λεπτομερώς τους λόγους! Ειδικά όσες κοπέλες είναι από τον 6 μήνα και μετά οι πνεύμονες πιέζονται πολύ από το μωρό και αν το κολλήσουμε θα έχουμε πρόβλημα και ίσως το περάσουμε πολύ βαριά! Εννοείται ότι από την μία πλευρά φοβάμαι να το κάνω αλλά από την άλλη όντως αν το κολλήσει κάποια έγκυος είναι επικίνδυνο για την ίδια και για το μωρό. Είχα αρρωστήσει και στην πρώτη μου εγκυμοσύνη με τη γρίπη Α και πέρασα πολύ δύσκολα! Ήρθε το ασθενοφόρο να με πάρει γιατί είχα φοβερή δυσπνια και 40 πυρετό. Ταλαιπωρηθηκα πάρα πολύ και ο βήχας υποχώρησε 1 μήνα μετά! Μόνο και μόνο αυτή η εμπειρία μου με φοβίζει και σκέφτομαι ότι το λογικό είναι να εμβολιαστώ! Πάντως στην Αμερική ο ξάδερφος μου είναι γιατρός και μου είπε να το κάνω άφοβα και ότι εκεί όλες το κάνουν χωρίς δεύτερη σκέψη! Όποια το έχει κάνει αν μπορεί ας μας πει την εμπειρία της! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

όχι δεν μου είπε κάτι άλλο ο παθολόγος μου....δεν ξέρω ρε κορίτσια μακάρι να τελειώσει όλο αυτό σύντομα να πάρουμε τη ζωή μας πίσω...με το καλό το μωράκι σου κορίτσι μου❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 15/7/2021 at 8:16 ΠΜ, ο/η Klimentini είπε:

Καλημέρα!

οι γιατροί είπαν στην κοπέλα να κάνει έκτρωση χωρίς να εξετάσουν τα έμβρυα; μου φαίνεται λιγάκι παράλογο όλο αυτό. 

Κι εγώ το ακούω παράλογο αυτό...εγώ ήμουν 8,5 μηνών έγκυος κ ο γιατρός μου είπε να το κάνω.φυσικα m rna... Δεν το έκανα γιατί κοντεύει ο καιρός και σε ολο το περιβάλλον μου είναι εμβολιασμένοι και εγώ είμαι στο σπίτι προστατευμένη. Μόλις γεννησω με το καλό και σαραντήσω θα το κάνω οπωσδήποτε. Γιατί όλοι θα κολλήσουμε... έρχεται φθινόπωρο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...
στις On 16/7/2021 at 12:21 ΜΜ, ο/η Eva80 είπε:

Καλησπέρα, Zeta.

Είμαι η Εύα 41 ετών και έγκυος στο δεύτερο παιδάκι μας. Ακύρωσα 2 φορές το ραντεβού για εμβόλιο γιατί στο μεταξύ ανακαλύψαμε πως είμαι έγκυος. Ο προβληματισμός μου είναι αν θα το κάνω τώρα στο πρώτο τρίμηνο ή να περιμένω. Εσύ σε ποιο τρίμηνο το έκανες; Εν τω μεταξύ ο γυναικολόγος μου είπε ότι στην Ευρώπη ακόμη δεν κάνουν σε εγκύους! 

Κορίτσια αν υπάρχουν κι άλλες εγκυμονούσες που έκαναν ήδη το εμβόλιο τα φώτα σας!

Γεια σας και από μένα! Είμαι και εγώ το ίδιο προβληματισμένη.. η γιατρός μου είπε να το κάνω οπωσδηποτε.. αλλά εγώ έχω ένα φόβο μιας και τώρα τελειώνω το πρώτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης μου. Λέω να το κάνω για να είμαι προστατευμένη αλλά από την άλλη φοβάμαι για τυχόν παρενέργειες. Περιμένω να περάσει ο καιρός μήπως το κάνω όσο πιο μετά μπορώ στο δεύτερο τρίμηνο :/

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Γελάω με το κουνέλι 🤣  Περαστικά! Το έχω κι εγώ φόβο πως θα αποθηλασω και αν θα καταφέρει να τρώει όταν θα λείπω. Γιατί προς το παρόν πίνει κυρίως γάλα. Τρώει και τροφές αλλά θηλασμους δεν έχει κόψει 😕 Βρήκαμε βρεφονηπιακό. Σήμερα την έγραψα κι όλας. Έχω βρει και γυναίκα για να την κρατάει το καλοκαίρι μέχρι να ξεκινήσει ο βρεφονηπιακός. Και θα κάνουμε σταδιακή προσαρμογή με αυτή να την συνηθίσει και να συνηθίσει και ότι εγώ θα λείπω. Πέρασε ο καιρός 🥲 Σκέφτεστε να βάλετε μπροστά και για 2ο? Εμένα μου έχει μπει η ιδέα αλλά λέω καλύτερα από τα Χριστούγεννα και μετά να ξεκινήσουμε τις προσπάθειες.
    • Μαγική!!! Φυσικά κ υπάρχει κούραση αλλά είναι απόλαυση τα άτιμα!!! Έχουν ο ένας τον άλλον κ παίζουν μεταξύ τους όποτε υπάρχουν κάποιες στιγμές ηρεμίας (αν δεν μαλώνουν για το ίδιο παιχνίδι🤣🤣🤣) Κλαίμε από τα γέλια με τις συζητήσεις τους!!!  Όταν αισθανθείς έτοιμη κ ψυχικά κ σωματικά θα βάλεις μπρος. Κ αν δεν θέλεις δε θα το κανεις!! Εσυ να είσαι καλά για να είναι κ το παιδάκι σου καλά!!
    • Άντε ωραία μεγαλώνει το μωρακι σας 😊 Ααα αρα κολπικά στο έβγαλε και μεγαλύτερο μια χαρα ειναι κορίτσι μου μην το σκεφτεσαι καθόλου όλα είναι οκ αφού το λέει και η γιατρό σου  Το παρτυ για το φύλο ποτε σκέφτεσαι να το κανείς ; Μετά την β επιπέδου ;   
    • Ήθελα να αποθηλασω φυσικά... Το έκανα παρά πολύ αργά για να μην τη πατήσω αλλά κουράστηκα πολύ τις τελευταίες μέρες και μείωσα τις αντλήσεις πολύ... Οπότε την πάτησα.... Πονάει πολύ, νιώθω ερείπιο.  Εμένα έχει και πάνω και κάτω δόντια - σωστό κουνέλι δηλ. 🤣 Αλλά η γκρίνια δε φεύγει ποτέ 🤣 αγκαλίτσα και παιχνίδι μαζί αλλιώς γίνεται χαμός! Βρήκατε βρεφονηπιακό;  Εγώ δεν ανυπομονώ να γυρίσω στη δουλειά να είμαι ειλικρινής αλλά ξέρω πως όταν επιστρέψω θα νιώσω καλά... Παράνοια η κατάσταση.
    • Ξέρω ότι πρέπει να το δω σίγουρα απλά δεν μπορω να πάω αυτήν την βδομαδα με το καλο  που θα γυρίσω θα ψαξω να βρω γιατρό γιατί ξέρεις εδώ στο χωριό δεν έχει κιολας όποτε δεν είναι τόσο εύκολο να πω πετάγομαι παω σε έναν ενδοκρινολόγο, πρέπει κάνω ολόκληρο ταξίδι... αν ήμουν στο πρώτο τρίμηνο σίγουρα δεν θα το άφηνα καθόλου.. ευχαριστώ κορίτσι μου 🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...