Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εμβολιο για covid και εγκυμοσυνη


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια,ειμαι 37 χρονών διανυω την 10η βδομαδα..σημερα πηγα στο γιατρο και μου ειπε οτι πρεπει να κανω το εμβολιο,αλλα προβληματιζομαι..Εχετε κανει εσεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ ναι. Να αναζητήσεις τις οδηγίες του ΠΟΥ, της Γυναικολογικής Εταιρείας. Μόνο αυτό φοβάσαι ή δεν θα κάνεις κανένα από όσα προβλέπονται στην εγκυμοσύνη; Όσο και αν ρωτάμε η μία την άλλη είναι μοιρασμένες οι απαντήσεις. Εξαρτάται και από το πόση έκθεση έχεις στον ιό. Πόσο τον φοβάσαι. Τι έχεις ζήσει στο περιβάλλον σου σχετικά με αυτόν και τόσα άλλα. Προσωπικά δεν ήθελα να ρισκάρω να κολλήσω. Έχω φίλη που ακόμη να συνέλθει από πέρσι που τον πέρασε. Έχουμε χάσει συγγενείς μας. Είναι προσωπικό το ζήτημα ως ένα βαθμό. Από εκεί και πέρα εμπιστευόμαστε τον γιατρό μας!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πολύ χαίρομαι @carpe  όταν διαβάζω τέτοιες απαντήσεις που βασίζονται σε έγκυρη πληροφόρηση. Όντως ο ΠΟΥ και η γυναικολογική εταιρεία συστήνουν τον εμβολιασμό. Και είναι σύσταση  που προκύπτει μέσα από έρευνες και μελέτες πολλών ειδικών επιστημόνων και όχι μεμονωμένων ανθρώπων.
Παραθέτω και την γνώμη της γυναικολογικής εταιρείας η οποία θεωρεί τον εμβολιασμό ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ στην εγκυμοσύνη https://gr.euronews.com/2021/05/26/emvolia-covid-19-sthn-egkymosynh-kai-ton-thylasmo-systaseis-enwshs-maiefthrwn-gynaikologwn 
Νομίζω πως δεν είναι άποψη γιατρού πλέον. Η παγκόσμια ερευνητική κοινότητα  κάνει σύσταση σε όλες τις γυναίκες να εμβλολιαστούν και θα έχει άποψη ο γιατρός της διπλανής πόρτας να πει σε έγκυο γυναίκα να μην εμβολιαστεί? 
@Ελευθερια 85 στην Αγγλία όλες οι έγκυες έχουν ήδη εμβολιαστεί. Εδώ ξεκίνησαν ήδη, 2 φίλες μου στο πρώτο τρίμηνο έκαναν ήδη το εμβόλιο.

Από προσωπική εμπειρία να σου πω πως και ο γιατρός μου θεωρεί απαραίτητο τον εμβολιασμό. Εγώ έκανα προχθές εμβρυομεταφορά και ολοκλήρωσα τον εμβολιασμό μου πριν 7 μέρες.
Καλή ανοσία!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι, έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό. Οι γιατροί "της διπλανής" πόρτας δεν παρακολουθούν τις έρευνες, όπως αντίθετα συμβαίνει με επιστήμονες πανεπιστημιακούς γιατρούς. Έχει διαφορά. Ίσως για αυτό υπάρχει μεγάλη σύγχυση εδώ, διότι όλοι προσπαθούν να το παίξουν ότι τα ξέρουν όλα! Καθείς στο είδος του.

Ωστόσο, αντιλαμβάνομαι τους φόβους και το άγχος που μπορεί να έχει μια γυναίκα σε αυτή τη φάση την τόσο ευαίσθητη της ζωής της. Πρέπει να τα ζυγίσει τα πράγματα. Και όταν ο γιατρός κάποιας είναι επιφυλακτικός, καταλαβαίνω απόλυτα τη γυναίκα εκείνη που θα αποφασίσει να μην το κάνει. 

Συστήνεται σε κάθε τρίμηνο ο εμβολιασμός. Ακόμη κι αυτή η αυθαιρεσία ότι ναι μεν να το κάνεις, αλλά να κλείσεις το 2ο τρίμηνο, είναι ακατανόητη. 

Φανταστείτε σε πόση σύγχυση βρίσκονται όλοι που κοπέλα υγειονομικός ήθελε να εμβολιαστεί και αναγκάστηκε να πει ψέματα στο εμβολιαστικό για να το κάνει, γιατί έπεσε σε ανίδεους! Ζούμε κωμικοτραγικές καταστάσεις. 

@Lisaki 80 καλή επιτυχία και με το καλό το μωράκι ή τα μωράκια σας!!! Καλή ανοσία!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η carpe είπε:

Ναι, έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό. Οι γιατροί "της διπλανής" πόρτας δεν παρακολουθούν τις έρευνες, όπως αντίθετα συμβαίνει με επιστήμονες πανεπιστημιακούς γιατρούς. Έχει διαφορά. Ίσως για αυτό υπάρχει μεγάλη σύγχυση εδώ, διότι όλοι προσπαθούν να το παίξουν ότι τα ξέρουν όλα! Καθείς στο είδος του.

Ωστόσο, αντιλαμβάνομαι τους φόβους και το άγχος που μπορεί να έχει μια γυναίκα σε αυτή τη φάση την τόσο ευαίσθητη της ζωής της. Πρέπει να τα ζυγίσει τα πράγματα. Και όταν ο γιατρός κάποιας είναι επιφυλακτικός, καταλαβαίνω απόλυτα τη γυναίκα εκείνη που θα αποφασίσει να μην το κάνει. 

Συστήνεται σε κάθε τρίμηνο ο εμβολιασμός. Ακόμη κι αυτή η αυθαιρεσία ότι ναι μεν να το κάνεις, αλλά να κλείσεις το 2ο τρίμηνο, είναι ακατανόητη. 

Φανταστείτε σε πόση σύγχυση βρίσκονται όλοι που κοπέλα υγειονομικός ήθελε να εμβολιαστεί και αναγκάστηκε να πει ψέματα στο εμβολιαστικό για να το κάνει, γιατί έπεσε σε ανίδεους! Ζούμε κωμικοτραγικές καταστάσεις. 

@Lisaki 80 καλή επιτυχία και με το καλό το μωράκι ή τα μωράκια σας!!! Καλή ανοσία!!!

Έχεις δίκιο.. είναι λογικοί οι φόβοι, παρα ήμουνα αυστηρή!! 

Με το καλό το μωράκι σας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Lisaki 80 είπε:

Πολύ χαίρομαι @carpe  όταν διαβάζω τέτοιες απαντήσεις που βασίζονται σε έγκυρη πληροφόρηση. Όντως ο ΠΟΥ και η γυναικολογική εταιρεία συστήνουν τον εμβολιασμό. Και είναι σύσταση  που προκύπτει μέσα από έρευνες και μελέτες πολλών ειδικών επιστημόνων και όχι μεμονωμένων ανθρώπων.
Παραθέτω και την γνώμη της γυναικολογικής εταιρείας η οποία θεωρεί τον εμβολιασμό ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ στην εγκυμοσύνη https://gr.euronews.com/2021/05/26/emvolia-covid-19-sthn-egkymosynh-kai-ton-thylasmo-systaseis-enwshs-maiefthrwn-gynaikologwn 
Νομίζω πως δεν είναι άποψη γιατρού πλέον. Η παγκόσμια ερευνητική κοινότητα  κάνει σύσταση σε όλες τις γυναίκες να εμβλολιαστούν και θα έχει άποψη ο γιατρός της διπλανής πόρτας να πει σε έγκυο γυναίκα να μην εμβολιαστεί? 
@Ελευθερια 85 στην Αγγλία όλες οι έγκυες έχουν ήδη εμβολιαστεί. Εδώ ξεκίνησαν ήδη, 2 φίλες μου στο πρώτο τρίμηνο έκαναν ήδη το εμβόλιο.

Από προσωπική εμπειρία να σου πω πως και ο γιατρός μου θεωρεί απαραίτητο τον εμβολιασμό. Εγώ έκανα προχθές εμβρυομεταφορά και ολοκλήρωσα τον εμβολιασμό μου πριν 7 μέρες.
Καλή ανοσία!!

 

Συμφωνω με τα παραπανω, αλλα να προσθεσουμε για λογους διαφανειας πως δεν εχει γινει ακομη ολοκληρωμενη μελετη επιπτωσεων του εμβολιασμου σε εγκυους οπως εγινε στην περιπτωση του γενικου πληθυσμου. 
 

Απλα ξεκινησαν στην Αμερικη να εμβολιαζουν εγκυους με βαση τα πορισματα για το γενικο πληθυσμο.

Αν θελουμε απολυτως ασφαλη συμπερασματα θα πρεπει να περιμενουμε 1-2 χρονια να γεννηθουν και να μεγαλωσουν ολα τα μωρακια των οποιων οι μητερες εμβολιαστηκαν.

Απλα το γραφω για να υπαρχει η πληρης εικονα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εγώ δεν είμαι έγκυος, γέννησα το Φεβρουάριο. Αυτό που έχω να καταθέσω είναι την εμπειρία εγκυμοσύνης εν μέσω covid. Το εμβόλιο δεν ήταν διαθέσιμο τότε κ γενικά πολλά δεν ήταν ξεκάθαρα... Τι να σας πω ένας διαρκής φόβος ποιος είναι δίπλα σου, αν πρόσεξες αρκετά κλπ. Εν τω μεταξύ ο γιατρός μου έλεγε συνεχώς πρόσεχε κ πρόσεχε, είχε έγκυες που κόλλησαν κ έτρεμε τις επιπτώσεις γιατί δεν είναι μόνο να το ξεπεράσεις είναι κ τι περνάει στο μωρό. Τώρα έκανα εμβόλιο ως θηλάζουσα κ ελπίζω να παίρνει αντισώματα η μικρή... Όπως μου είπε το χειρότερο είναι να κολλήσεις κ με την εξάπλωση είναι πλέον κ το πιο πιθανό. Από όσο ξέρω κ στις έγκυες εμβόλιο πρότεινε (mrna). Επίσης ως έγκυος έκανα κ ό,τι εμβόλιο προβλεπόταν κ μόνο ηρεμία που έδωσε. Κατανοώ πλήρως την ανησυχία αλλά ψάξτε το γιατί ο ίδιος ο ιός είναι πολύ πιο επικίνδυνος κ φέρνει πολλαπλασιες πιθανότητες για όλες αυτές τις επιπλοκές. 

@Lisaki 80με το καλό! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Tokyo κορίτσι μου να σου ζήσει. Δε θυμάμαι αν τα έχουμε πει γιατί δε μπαίνω πολύ συχνά. 

@Lisaki 80 τώρα το είδα!!! Καλή επιτυχία μέσα από την καρδιά μου!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

Κορίτσια εγώ δεν είμαι έγκυος, γέννησα το Φεβρουάριο. Αυτό που έχω να καταθέσω είναι την εμπειρία εγκυμοσύνης εν μέσω covid. Το εμβόλιο δεν ήταν διαθέσιμο τότε κ γενικά πολλά δεν ήταν ξεκάθαρα... Τι να σας πω ένας διαρκής φόβος ποιος είναι δίπλα σου, αν πρόσεξες αρκετά κλπ. Εν τω μεταξύ ο γιατρός μου έλεγε συνεχώς πρόσεχε κ πρόσεχε, είχε έγκυες που κόλλησαν κ έτρεμε τις επιπτώσεις γιατί δεν είναι μόνο να το ξεπεράσεις είναι κ τι περνάει στο μωρό. Τώρα έκανα εμβόλιο ως θηλάζουσα κ ελπίζω να παίρνει αντισώματα η μικρή... Όπως μου είπε το χειρότερο είναι να κολλήσεις κ με την εξάπλωση είναι πλέον κ το πιο πιθανό. Από όσο ξέρω κ στις έγκυες εμβόλιο πρότεινε (mrna). Επίσης ως έγκυος έκανα κ ό,τι εμβόλιο προβλεπόταν κ μόνο ηρεμία που έδωσε. Κατανοώ πλήρως την ανησυχία αλλά ψάξτε το γιατί ο ίδιος ο ιός είναι πολύ πιο επικίνδυνος κ φέρνει πολλαπλασιες πιθανότητες για όλες αυτές τις επιπλοκές. 

@Lisaki 80με το καλό! 

Κι εγώ αν μπορούσα να το κάνω στην εγκυμοσύνη θα το έκανα. Το έκανα τώρα ως θηλάζουσα κι ελπίζω να προστατεύονται έστω και λίγο και τα μωρά. Ο μεγάλος ξεκίνησε παιδικό και έφερε από την αρχή ιώσεις (μύξες και βήχα). Παρόλο που κολλήσαμε κι εγώ και ο πατέρας του με ήπια βέβαια συμπτώματα, τα μωρά 3 μηνών δεν έπαθαν τίποτα! Σίγουρα προστατεύτηκαν από τα δικά μου αντισώματα! Άσχετο με το  θέμα αλλά είπα να καταθέσω την εμπειρία μου :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Πιου-πιου είπε:

@Tokyo κορίτσι μου να σου ζήσει. Δε θυμάμαι αν τα έχουμε πει γιατί δε μπαίνω πολύ συχνά. 

@Lisaki 80 τώρα το είδα!!! Καλή επιτυχία μέσα από την καρδιά μου!!! 

Σε ευχαριστω πολυ!!! Ευτυχώς ο γιατρός γλωσσοδέτης έκανε το θαύμα του κ τώρα έχω μια μπουμπού ❤️

Εσύ πως τα πας με τα διδυμακια; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...