Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

Επιτροπή📅

@Kateriniwk 04/04

 

Ωοληψία ✌️

@Margitc ?

@rouseva ?

@Libra81 ?

@TRigirl ?

@nikol88 ?

@renata1986 ?

@Ditimama ?

@Παρασκευαιδου ?

@Luna777 ?

@Γιάννα 36?

@Joann ?

 

Εμβρυομεταφορά 🙏

@Anna0912 ?

@skorpina78 9/3 🙏

@Hope19 ?

@Κατεριναπαπ ?

 

Χοριακή 

@Sandyb 357 🥰

@Vasilique 1729 🥰

@Διόνη 703 🥰

@Tvz 1358 🥰 

@Katerinaki83 365 🥰

@Eva29 294 🥰

@Massa 234 🥰

@Apol 663 🥰

@elena0212 187 🥰

@kk88 750 🥰

@Χριστινα. 191 🥰

@angel35 901 🥰

@Mary.Ger 248 🥰

@blueheart128 🥰

@tina21 224 🥰

@twinkletwinlkle 245 🥰

 

@skorpina78 21/3

@Natassou85 ?

@ΧΑΡΜΑ ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/3/2022 at 7:40 ΠΜ, ο/η Natassou85 είπε:

Κοριτσια μου καλημερα .. ειμαι 3η μερα απο την ετ .. ξυπνησα σημερα κ το στηθος μ εχει ξεπρηστει .. ουτε πονακια περιοδου ουτε τραβηγματα τιποτα .. εχω απογοητευτει και τα βλεπω ολα απαισιοδοξα .. 

Καλημέρα κορίτσι μου μην απογοητεύεσαι. Ετσι ειναι τα συμπτωματα ερχονται και ξανα φευγουν. Ειναι πολυ νωρις ακομα. Ασε που τα περισσοτερα συμτωματα ειναι απο τα φαρμακα. Ετσι και σε εμενα πριζοταν και ξεπριζοταν ακομα και οταν ηξερα οτι ημουν εγκυος και ημουν ηδη 5-6 εβδομαδων. Μην απογοητευσαι! Εχεις μερες ακομα μπροστα σου. Τιποτα ακομα δεν μπορει να σε κανει να απογοητευτεις. Ειναι νωρις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 4/3/2022 at 4:33 ΜΜ, ο/η Eva29 είπε:

Κορίτσια μου ❤️ τώρα τα είδα τα μηνύματα σας ! 

Κι εγώ πλέον δυσκολεύομαι στην ύπνο !! Ξυπνάω 5-5:30 γιατί με ξυπνάει η μπέμπα κλωτσαει πολύ εκείνη την ώρα, τρώω κι όλας γιατί πεινάω και ξανακοιμαμαι μετά ! 😋

Εγώ προχωράω όλα καλά είναι είμαι 27η εβδομάδα τώρα... Ανυπομονώ να την κρατήσω αγκαλιά μου ! Μετράω τις εβδομάδες πως και πως ! Έχω γενικά ήρεμη εγκυμοσύνη... 

Εσείς πως είστε κορίτσια μου ?? Όντως καιρό έχουμε να τα πούμε ! Χαθήκαμε τελείως ! @hope501 πως είσαι εσύ κορίτσι μου ? Σε τι φάση βρίσκεσαι ? 

@kk88 εσύ αγάπη πως είσαι ? Τα ζουζούνια πως είναι ? Έμαθες φύλα?? 

@Παρασκευαιδου γλυκιά μου εσύ που είσαι ?? Τι νέα έχεις ?? ❤️😘😘

@Vasilique μόλις είδα τα νέα σου !! Να σας ζήσουν τα αγγελούδια σας αγάπη !! ❤️❤️❤️ Ζωή παραμυθένια να έχουν και να είναι γερά στη ζωή τους ! Περιμένουμε νεότερα σου 🥰🥰🥰🙏🙏🙏

Καλημέρα καλο μου κορίτσι.😀 Ώραια ακούγονται τα όσα γράφεις.🥰 Μέσα απο την καρδιά μου σου εύχομαι ό,τι καλύτερο!!!❤️ Καλά είμαι εγώ. Δεν έχω ξεκινήσει κάτι και δεν ξέρω πως θα το προχωρήσω. Θα δείξει.... ☺️☺️😘

στις πριν 11 ώρες, ο/η Elli203 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Είμαι 41 και μιας και το μόνο αρνητικό είναι μια χαμηλή ΑΜΗ καταλήξαμε ότι είναι καθαρά θέμα ηλικίας.. Το κέντρο δεν θα ήθελα να το αναφέρω, είναι από τα πιο γνωστά επομένως δεν θέλω να επιρρεασω αρνητικά άλλες κοπέλες.. Ίσως στην περίπτωση μου να μην είναι τόσο το κέντρο λάθος αλλά ο γιατρος.. Δεν ξέρω.. Μετά τον φυσικό δοκίμασα και διέγερση και αν κρίνω από το αποτέλεσμα δεν πέτυχα κάτι καλύτερο από τον φυσικό. Μπορεί να ήταν και χειρότερα μιας και δεν προχώρησε η γονιμοποίηση.. 

Εύχομαι ότι καλύτερο για σένα και να διαβάσεις και να ακούσεις το τι έχουν να σου πουν τα κορίτσια εδώ. Όπως με βοήθησαν κάποτε να βοηθηθείς και εσύ. Πάντως μια χαμηλή ΑΜΗ απο μόνη της δεν λέει κάτι να ξέρεις. Και όσο για τον γιατρό, να έχεις κάποιον που εμπιστεύεσαι και ξέρει τα τις εξωσωματικής πολύ καλά! Αλλιώς (θεωρώ εγώ) δεν αξίζει να προχωράς και να πληρώνεις όταν κάτι σε απασχολεί. Εγώ άλλαξα γιατρό και κέντρο και επισκέφτηκα 3 γιατρούς πριν καταλήξω. Και είπαμε.... μπορεί να είσαι σε οποιοδήποτε κέντρο και γιατρό, δεν σημαίνει πως επηρεάζονται τα κορίτσια. Ο κάθε άνθρωπος έχει την δική του άποψη, τον δικό του χαρακτήρα και τα δικά του γούστα. Μπορεί εγώ να συμπαθω και να λατρεύω τον Α, αλλά εσύ να μην τον γουστάρεις καθόλου και να κάνεις παρέα με τον Β, με τον οποίο εγώ δεν θέλω να πιω καφέ. Όλα είναι αντικειμενικά να ξέρεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Πω πω ρε συ. Ανατρίχιασα με αυτά που είπε ο παππουλης. Έτσι είναι. Σεβόμαστε και εμπιστευομαστε την ιατρική, αλλά τα θαύματα οφείλονται αλλού. Ο Θεός είναι αυτός που θα δώσει ψυχή στο έμβρυο και θα γίνει τελικά παιδάκι. 

Καλά έκανες κοριτσι μου και έκλεισες για τις εξετάσεις. Δεν είναι τίποτα, αίμα σου παίρνουν. Θα τις κάνεις και θα ηρεμήσεις γιατί θα έχεις τσεκάρει ένα σημαντικό κομμάτι της διαδικασίας. 

Ναι κορίτσι μου,  να μου φύγει και αυτό το άγχος και έπειτα βλέπουμε.. 

Ασε και εγώ ταρακουνηθηκα και επειδή δεν είμαστε παντρεμένοι, μας έπεισε να γίνει ο γάμος φέτος! 

Εσύ πως είσαι? πήγες ξανά για υπέρηχο? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η BlackCat είπε:

Καλημέρα Έλλη διάβασα την ιστορία σου και καταλαβαίνω την θέση σου και την απογοήτευσή σου.

Εκτός από την χαμηλή ΑΜΗ οι υπόλοιπες ορμόνες σου FHS, LH, E2 πως είναι?

Επίσης τον αντρικό παράγοντα τον έχετε τσεκάρει είστε οκ από σπέρμα?

Ο φυσικός κύκλος για να πάρεις το ωάριο του μήνα ή θα είναι χωρίς καθόλου φάρμακα μόνο οβιτρέλ  ή θα είναι συνδυαστικά με κλομιφαίνη και οβιτρέλ όπως έκανες , ΟΜΩΣ η κλομιφαίνη σε πολλές κοπέλες λεπταίνει το ενδομήτριο, επομένως ή κάνεις εμβρυομεταφορά σε επόμενο κύκλο στηρίζοντας ωστόσω το ενδομήτριο με cyclacour & utrogestan ή αν πας κατευθείαν μετά την ωοληψία που και πάλι θέλει στήριξη.

Θυμάσαι τι ενδομήτριο είχες την ημέρα της εμβρυομεταφοράς ?

Είπες μετά οτι έκανες διέγερση με ανταγωνιστές. Με τι φάρμακο θυμάσαι? Gonal, menopur? Ίσως δεν σου ταίριαξε το φάρμακο θέλω να πω , ίσως δεν ήταν καλός κύκλος και δεν έπρεπε να ξεκινήσεις καν.

Εκτός απο τη χαμηλή ΑΜΗ & την ηλικία φαντάζομαι,  ο λόγος που πήγατε σε εξωσωματική ποιός ήταν?

Συγνώμη για τον καταιγισμό ερωτήσεων αλλά ίσως μπορέσουμε να βοηθήσουμε περισσότερο.

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση!!

Ανέφερα την ΑMH γιατί σε αυτή εστίασε ο γιατρός από την πρώτη στιγμή. Έχω και τις υπόλοιπες τιμές για τις οποίες δεν είχα επεξήγηση.. Φυσικά η ηλικία και το ότι προσπαθούσα ε πάνω από 6μηνο ελεύθερα.. Από την μεριά του άντρα μου έγιναν 2 απλά σπερμοδιαγραμματα τα οποία μας είπε ότι είναι οκ για να προχωρήσουμε σε εξωσωματική. Ο φυσικός κύκλος με την μικρή διέγερση προέκυψε καθώς δεν ένιωθα έτοιμη να πάρω τα φάρμακα πλήρης διέγερσης.. Σίγουρα πήραμε πολύ καλύτερα αποτελέσματα από τα αναμενόμενα αλλά δυστυχώς δεν υπήρξε άλλη φαρμακευτική στήριξη όπως πχ με τα utrogestan, τα οποία τώρα έμαθα σε τι βοηθάνε..για το ενδομητριο δεν είχα ενημέρωση με την εμβρυομεταφορά.. Και σε ευχαριστώ για την επεξήγηση ότι τα clomiphen αδυνατίζουν το ενδομητριο. Το μόνο που ξέρω είναι ότι την επόμενη μέρα της χοριακης που έκανα υπέρηχο σε εργαστήριο για να περάσω επιτροπή το ενδομητριο ήταν στα 4.5χλ. Δυστυχώς νιώθω ότι χάσαμε μια πολύ καλή ευκαιρία από λάθος αντιμετώπιση. 

Η απόφαση για απανωτή προσπάθεια (με menopur + averkap + clomiphen) ήρθε νιώθοντας ότι είμαι έτοιμη για κάτι τέτοιο, δηλαδή.. Δεν είδα ενδοιασμό από τον γιατρό. Τώρα κατά πόσο αυτό ίσχυε, δεν ξέρω. . Δείξαμε εμπιστοσύνη στον γιατρό.. Σε αυτή την προσπάθεια δεν μπορώ να εντοπίσω αν έφταιξε κάτι.. Θεωρώ ότι όπως αποτυγχάνουν και άλλες κοπέλες έτσι και εγώ. Για τον φυσικό όμως κύκλο βρίσκω φάουλ από την μεριά αγωγής.. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Ναι κορίτσι μου,  να μου φύγει και αυτό το άγχος και έπειτα βλέπουμε.. 

Ασε και εγώ ταρακουνηθηκα και επειδή δεν είμαστε παντρεμένοι, μας έπεισε να γίνει ο γάμος φέτος! 

Εσύ πως είσαι? πήγες ξανά για υπέρηχο? 

Αντε ορίστε. Φέτος θα είσαι και νυφούλα και μανούλα! Όλα καλά θα πάνε, θα το δεις!

Ναι πήγα πριν λίγο για υπέρηχο. Ο γιατρός μου είπε ότι έχω ένα εξαιρετικό έμβρυο, ήταν ενθουσιασμενος. Μου είπε ότι για να μην πάει καλά κάτι θα πρέπει να έχει χρωμοσωμικη ανωμαλία που δεν μπορούμε να το προβλέψουμε. Κατά τα άλλα όλα είναι άψογα, ορμόνες, έμβρυο, τα πάντα. Ο δεύτερος σάκος υποχώρησε και για αυτό μάλλον έγινε αυτό με τη χοριακη. Τωρα θα ξαναπάω για ορμόνες την Παρασκευή και την Τρίτη ξανά υπέρηχο. Οποτε μέχρι τότε θα κάνω υπομονή και προσευχή να πάνε όλα καλά γιατί οι επόμενες 3 εβδομάδες είναι πολύ δύσκολες για μένα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μόλις γύρισα από ωοληψία όλα πήγαν καλά!!! Η εμβρυολογος Μ είπε είχαμε μόνο 3 οπότε πάμε σε μικρογονιμοποιηση..αύριο περιμένω τηλεφωνο για να δούμε αν τα κατάφεραν σας φιλώ.. @BlackCat θα σου πω και μέρα μεταφοράς να με βάλεις στο τυχερό πίνακακι λογικά θα είναι η πέμπτη η Παρασκευή 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Αντε ορίστε. Φέτος θα είσαι και νυφούλα και μανούλα! Όλα καλά θα πάνε, θα το δεις!

Ναι πήγα πριν λίγο για υπέρηχο. Ο γιατρός μου είπε ότι έχω ένα εξαιρετικό έμβρυο, ήταν ενθουσιασμενος. Μου είπε ότι για να μην πάει καλά κάτι θα πρέπει να έχει χρωμοσωμικη ανωμαλία που δεν μπορούμε να το προβλέψουμε. Κατά τα άλλα όλα είναι άψογα, ορμόνες, έμβρυο, τα πάντα. Ο δεύτερος σάκος υποχώρησε και για αυτό μάλλον έγινε αυτό με τη χοριακη. Τωρα θα ξαναπάω για ορμόνες την Παρασκευή και την Τρίτη ξανά υπέρηχο. Οποτε μέχρι τότε θα κάνω υπομονή και προσευχή να πάνε όλα καλά γιατί οι επόμενες 3 εβδομάδες είναι πολύ δύσκολες για μένα.

Το σποράκι αυτό ήρθε για να μείνει αγάπη!! 🥰

Πάρε ανάσα λοιπόν και βήμα βήμα🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η hope501 είπε:

Καλημέρα καλο μου κορίτσι.😀 Ώραια ακούγονται τα όσα γράφεις.🥰 Μέσα απο την καρδιά μου σου εύχομαι ό,τι καλύτερο!!!❤️ Καλά είμαι εγώ. Δεν έχω ξεκινήσει κάτι και δεν ξέρω πως θα το προχωρήσω. Θα δείξει.... ☺️☺️😘

Εύχομαι ότι καλύτερο για σένα και να διαβάσεις και να ακούσεις το τι έχουν να σου πουν τα κορίτσια εδώ. Όπως με βοήθησαν κάποτε να βοηθηθείς και εσύ. Πάντως μια χαμηλή ΑΜΗ απο μόνη της δεν λέει κάτι να ξέρεις. Και όσο για τον γιατρό, να έχεις κάποιον που εμπιστεύεσαι και ξέρει τα τις εξωσωματικής πολύ καλά! Αλλιώς (θεωρώ εγώ) δεν αξίζει να προχωράς και να πληρώνεις όταν κάτι σε απασχολεί. Εγώ άλλαξα γιατρό και κέντρο και επισκέφτηκα 3 γιατρούς πριν καταλήξω. Και είπαμε.... μπορεί να είσαι σε οποιοδήποτε κέντρο και γιατρό, δεν σημαίνει πως επηρεάζονται τα κορίτσια. Ο κάθε άνθρωπος έχει την δική του άποψη, τον δικό του χαρακτήρα και τα δικά του γούστα. Μπορεί εγώ να συμπαθω και να λατρεύω τον Α, αλλά εσύ να μην τον γουστάρεις καθόλου και να κάνεις παρέα με τον Β, με τον οποίο εγώ δεν θέλω να πιω καφέ. Όλα είναι αντικειμενικά να ξέρεις.

Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές και τις συμβουλές!! Η αλήθεια είναι πως ειμαι ήδη αποφασισμένη να αλλάξω γιατρό και κέντρο απλά νιώθω ότι είμαι στο 0 και δεν ξέρω ποιον να εμπιστευτώ.. Φοβάμαι μην χάσω πολύ περισσότερο χρόνο και χρήμα φυσικά.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Το σποράκι αυτό ήρθε για να μείνει αγάπη!! 🥰

Πάρε ανάσα λοιπόν και βήμα βήμα🥰

Ναι η αλήθεια είναι ότι οι μαύρες σκέψεις έχουν φύγει σε μεγάλο βαθμό. Είμαι γενικά αισιοδοξη και χαίρομαι πολύ με τον γιατρό μου γιατι νιώθω σιγουριά μαζί του. Οπότε πως το λες , κάθε εβδομάδα μια ανάσα, ένα βήμα, μέχρι να φτάσουμε στην αυχενική. Εσύ πώς είσαι? Είχατε απάντηση από τον ουρολογο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Elli203 είπε:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση!!

Ανέφερα την ΑMH γιατί σε αυτή εστίασε ο γιατρός από την πρώτη στιγμή. Έχω και τις υπόλοιπες τιμές για τις οποίες δεν είχα επεξήγηση.. Φυσικά η ηλικία και το ότι προσπαθούσα ε πάνω από 6μηνο ελεύθερα.. Από την μεριά του άντρα μου έγιναν 2 απλά σπερμοδιαγραμματα τα οποία μας είπε ότι είναι οκ για να προχωρήσουμε σε εξωσωματική. Ο φυσικός κύκλος με την μικρή διέγερση προέκυψε καθώς δεν ένιωθα έτοιμη να πάρω τα φάρμακα πλήρης διέγερσης.. Σίγουρα πήραμε πολύ καλύτερα αποτελέσματα από τα αναμενόμενα αλλά δυστυχώς δεν υπήρξε άλλη φαρμακευτική στήριξη όπως πχ με τα utrogestan, τα οποία τώρα έμαθα σε τι βοηθάνε..για το ενδομητριο δεν είχα ενημέρωση με την εμβρυομεταφορά.. Και σε ευχαριστώ για την επεξήγηση ότι τα clomiphen αδυνατίζουν το ενδομητριο. Το μόνο που ξέρω είναι ότι την επόμενη μέρα της χοριακης που έκανα υπέρηχο σε εργαστήριο για να περάσω επιτροπή το ενδομητριο ήταν στα 4.5χλ. Δυστυχώς νιώθω ότι χάσαμε μια πολύ καλή ευκαιρία από λάθος αντιμετώπιση. 

Η απόφαση για απανωτή προσπάθεια (με menopur + averkap + clomiphen) ήρθε νιώθοντας ότι είμαι έτοιμη για κάτι τέτοιο, δηλαδή.. Δεν είδα ενδοιασμό από τον γιατρό. Τώρα κατά πόσο αυτό ίσχυε, δεν ξέρω. . Δείξαμε εμπιστοσύνη στον γιατρό.. Σε αυτή την προσπάθεια δεν μπορώ να εντοπίσω αν έφταιξε κάτι.. Θεωρώ ότι όπως αποτυγχάνουν και άλλες κοπέλες έτσι και εγώ. Για τον φυσικό όμως κύκλο βρίσκω φάουλ από την μεριά αγωγής.. 

 

Λοιπόν η ΑΜΗ από μόνη της δεν λέει κάτι ,στην ουσία λέει αν σε διέγερση θα έχεις ανταπόκριση ή όχι (που και πάλι δεν είναι απόλυτο) αλλά ας δεχτούμε οτι είσαι φτωχή ανταποκρίτρια. Όπως είμαι και εγώ που έχουμε την ίδια ηλικία αλλά καλύτερη ΑΜΗ (Αυτό που έλεγα πριν πάλι δεν αποδίδω & ας έχω φυσιολογική ΑΜΗ για την ηλικία μας).

Μια πρώτη εικόνα της ποιότητας των ωαρίων δίνουν η FSH, LH, E2 και αυτές συνδυαστικά και ποικίλουν από κύκλο σε κύκλο. Επίσης αν ένα ωάριο είναι καλό φαίνεται στην γονιμοποίηση. Ας δεχτούμε λοιπόν οτι τα ωάρια της διέγερσης δεν γονιμοποίηθηκαν άρα δεν ήταν καλά.

Τα πρώτα όμως του φυσικού κύκλου γονιμοποίηθηκαν και αν κατάλαβα καλά έφτασαν ως 3ων ημερών και αυτά μετέφερες. Ένα ενδομήτριο για να πούμε οτι είναι ικανοποιητικό να εμφυτεύσει πρέπει να είναι πάνω από 7 χιλιοστά. Εσύ δεν ξέρεις τι είχες στην πρώτη ετ και ξέρουμε οτι η κλομιφαίνη το λεπταίνει. Άρα θα ήταν χρήσιμη η πληροφορία να την είχες με τι ενδομήτριο σε προχώρησε σε εμβρυομεταφορά. Επίσης αφού δεν σου έδωσε κανένα φάρμακο στην εμβρυομεταφορά σε πήγε σε τελειώς φυσικό κύκλο μάλλον επειδή έκανες και φυσικό για ωοληψία. Αν όμως το ενδομήτριο ήταν κάτω από 7 πχ ή κατά την διάρκεια της αναμονής ως την χοριακή η προγεστερόνη σου δεν επαρκούσε έπρεπε να σε καλύψει με φάρμακα. Αυτό σημαίνει θα έπρεπε να κάνεις ανά δυο μέρες μετρήσεις προγεστερόνης και να σου προσαρμόζουν την αγωγή παράλληλα.

Στο τώρα λοιπόν εγώ θα πρότεινα να συνεχίσεις με φυσικούς κύκλους ή με φυσικό τροποποιημένο (δηλαδή femara+μικρή δόση ενέσεων+ovitrelle) και είτε φτιάξεις έμβρυα τριών ημερών είτε βλαστοκύστες να τα μεταφέρεις σε επόμενο κύκλο δηλαδή να τα καταψύξεις. Να μην πας κατευθείαν σε εμβρυομεταφορά.

Το παραπάνω βέβαια εφόσον το σπέρμα ελεχθεί κατάλληλα (γιατί η βλαστοκύστη έχει να κάνει με το σπέρμα) και η μήτρα είναι ελεγμένη για τυχόν συμφύσεις, φλεγμονές κλπ με υστεροσκόπηση πχ.

Γιατρός δεν είμαι σου λέω πως θα τα σκεφτόμουν εγώ για να τα συζητήσω με τον γιατρό.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Elli203 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές και τις συμβουλές!! Η αλήθεια είναι πως ειμαι ήδη αποφασισμένη να αλλάξω γιατρό και κέντρο απλά νιώθω ότι είμαι στο 0 και δεν ξέρω ποιον να εμπιστευτώ.. Φοβάμαι μην χάσω πολύ περισσότερο χρόνο και χρήμα φυσικά.. 

Να μην φοβάσαι ότι θα χάσεις χρόνο και χρήμα. Χωρίς να είμαι ειδική, από αυτά που γράφεις φάνηκε ότι δεν σου έδωσε αγωγή να υποστηρίξει ενδεχόμενη εγκυμοσύνη. Και από τη στιγμή που υπάρχει αμφιβολία από μεριάς σου για μένα τελείωσε. Και εγώ στο 1ο κέντρο είχα βιοχημικη αλλά κάτι δεν μου άρεσε και έφυγα. Στο επόμενο κέντρο που πήγα παρόλο που πήρα μηδενική χοριακη στη δεύτερη εξωσωματικη, δηλαδή χειρότερο αποτέλεσμα από την πρώτη φορά,  μου έβγαλε εμπιστοσύνη και το κέντρο και ο γιατρός και συνέχισα μαζί τους για την τριτη εξωσωματικη και αυτή τη στιγμή διανύω την 7η εβδομάδα της εγκυμοσύνης. Δεν είμαστε ουτε χαζές ούτε τρελες ούτε εμπαθείς. Απλά αν κάτι δεν μας κάνει, δεν μας κάνει. Οπότε εδώ τα κορίτσια θα σου δώσουν συμβουλές για κέντρα και γιατρούς, να κάνεις ραντεβού να δεις ποιος θα σου κάνει κλικ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Elli203 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές και τις συμβουλές!! Η αλήθεια είναι πως ειμαι ήδη αποφασισμένη να αλλάξω γιατρό και κέντρο απλά νιώθω ότι είμαι στο 0 και δεν ξέρω ποιον να εμπιστευτώ.. Φοβάμαι μην χάσω πολύ περισσότερο χρόνο και χρήμα φυσικά.. 

Έλλη μου, το συναίσθημα το γνωρίζω και εγώ πολύ καλά αλλά και πολλά άλλα κορίτσια. Θα σου πω όμως πως δεν χάνεις χρόνο. Όσο για το χρήμα....ναι θα δώσεις για 2-3 ραντεβου λεφτά. Υα σου φύγει ενα 200αρικο. Αλλά καλύτερα να σου φύγουν 200 και να βρεις γιατρό που σου κάνει παρά να πας κάπου και να μην ο νιώθεις πάλι και να δώσεις 1000.... δυστυχώς η εξωσωματική κοστίζει. Το ξέρουμε όλες. Και οι εξετάσεις κοστίζουν. Και αυτό το ξέρουμε... και όλες στο σύνολο δώσαμε 15000 - 20000 όπως έλεγε και τις προάλλες η @twinkletwinlkle. Αλλά πήγαινε δες 2-3. Που μένεις? Αθήνα ή εκτός Αθηνών? Έκανες και άλλες εξετάσεις γενικά? Υστεροσκόπηση, θρομβοφιλία, αιματολογικές κτλ κτλ. Ο σύζυγος μόνο σπερμοδιάγραμμα? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Λοιπόν η ΑΜΗ από μόνη της δεν λέει κάτι ,στην ουσία λέει αν σε διέγερση θα έχεις ανταπόκριση ή όχι (που και πάλι δεν είναι απόλυτο) αλλά ας δεχτούμε οτι είσαι φτωχή ανταποκρίτρια. Όπως είμαι και εγώ που έχουμε την ίδια ηλικία αλλά καλύτερη ΑΜΗ (Αυτό που έλεγα πριν πάλι δεν αποδίδω & ας έχω φυσιολογική ΑΜΗ για την ηλικία μας).

Μια πρώτη εικόνα της ποιότητας των ωαρίων δίνουν η FSH, LH, E2 και αυτές συνδυαστικά και ποικίλουν από κύκλο σε κύκλο. Επίσης αν ένα ωάριο είναι καλό φαίνεται στην γονιμοποίηση. Ας δεχτούμε λοιπόν οτι τα ωάρια της διέγερσης δεν γονιμοποίηθηκαν άρα δεν ήταν καλά.

Τα πρώτα όμως του φυσικού κύκλου γονιμοποίηθηκαν και αν κατάλαβα καλά έφτασαν ως 3ων ημερών και αυτά μετέφερες. Ένα ενδομήτριο για να πούμε οτι είναι ικανοποιητικό να εμφυτεύσει πρέπει να είναι πάνω από 7 χιλιοστά. Εσύ δεν ξέρεις τι είχες στην πρώτη ετ και ξέρουμε οτι η κλομιφαίνη το λεπταίνει. Άρα θα ήταν χρήσιμη η πληροφορία να την είχες με τι ενδομήτριο σε προχώρησε σε εμβρυομεταφορά. Επίσης αφού δεν σου έδωσε κανένα φάρμακο στην εμβρυομεταφορά σε πήγε σε τελειώς φυσικό κύκλο μάλλον επειδή έκανες και φυσικό για ωοληψία. Αν όμως το ενδομήτριο ήταν κάτω από 7 πχ ή κατά την διάρκεια της αναμονής ως την χοριακή η προγεστερόνη σου δεν επαρκούσε έπρεπε να σε καλύψει με φάρμακα. Αυτό σημαίνει θα έπρεπε να κάνεις ανά δυο μέρες μετρήσεις προγεστερόνης και να σου προσαρμόζουν την αγωγή παράλληλα.

Στο τώρα λοιπόν εγώ θα πρότεινα να συνεχίσεις με φυσικούς κύκλους ή με φυσικό τροποποιημένο (δηλαδή femara+μικρή δόση ενέσεων+ovitrelle) και είτε φτιάξεις έμβρυα τριών ημερών είτε βλαστοκύστες να τα μεταφέρεις σε επόμενο κύκλο δηλαδή να τα καταψύξεις. Να μην πας κατευθείαν σε εμβρυομεταφορά.

Το παραπάνω βέβαια εφόσον το σπέρμα ελεχθεί κατάλληλα (γιατί η βλαστοκύστη έχει να κάνει με το σπέρμα) και η μήτρα είναι ελεγμένη για τυχόν συμφύσεις, φλεγμονές κλπ με υστεροσκόπηση πχ.

Γιατρός δεν είμαι σου λέω πως θα τα σκεφτόμουν εγώ για να τα συζητήσω με τον γιατρό.

 

Πραγματικά με βοηθάς και σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Το όλο θέμα της λάθος αντιμετώπισης το εντόπισα με αρκετό διάβασμα των όσων κοριτσιών γράφουν εδώ.. Και είπα δεν μπορεί, τόσες κοπέλες κάνουν αυτό και αυτό και εγώ γιατί όχι. Από εκεί κάτι άρχισε να με ενοχλεί.. Η 2η προσπάθεια είπα πως ήταν μια ευκαιρία μήπως κρίνω λάθος τον γιατρό. Όμως όταν ρώτησα αν θα ελέγχουμε την προγεστερονη μετα την εμβρυομεταφορά και μου είπε πως όχι, πάλι κάτι με ενόχλησε.. Σίγουρα η επόμενη προσπάθεια θα γίνει αλλού.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Elli203 είπε:

Πραγματικά με βοηθάς και σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Το όλο θέμα της λάθος αντιμετώπισης το εντόπισα με αρκετό διάβασμα των όσων κοριτσιών γράφουν εδώ.. Και είπα δεν μπορεί, τόσες κοπέλες κάνουν αυτό και αυτό και εγώ γιατί όχι. Από εκεί κάτι άρχισε να με ενοχλεί.. Η 2η προσπάθεια είπα πως ήταν μια ευκαιρία μήπως κρίνω λάθος τον γιατρό. Όμως όταν ρώτησα αν θα ελέγχουμε την προγεστερονη μετα την εμβρυομεταφορά και μου είπε πως όχι, πάλι κάτι με ενόχλησε.. Σίγουρα η επόμενη προσπάθεια θα γίνει αλλού.. 

Η πλειοψηφία των γιατρών ΔΕΝ μετράει προγεστερόνη (αιματολογικά εννοώ) στην εμβρυομεταφορά και μέχρι την χοριακή.

Δίνουν όμως utrogestan ,prolutex, cyclacur κλπ φάρμακα δηλαδή ανάλογα το ορμονικό μας προφίλ και θεωρητικά καλυπτόμαστε. Αυτό σημαίνει τεχνητός κύκλος, προετοιμάζουν το σώμα αμέσως μετά την ωοληψία το ξεγελάνε με φάρμακα ώστε να θεωρήσει οτι έχει γίνει σύλληψη άρα να πουσάρει την εμφύτευση.

Οταν ομως πάς να κάνεις εμβρυομεταφορά σε τελείως φυσικό κύκλο ε τότε κατά την γνώμη μου χρειάζεται μέτρηση.

Πολλές κοπέλες έχουν πετύχει σε τελείως φυσικούς κύκλους (ωοληψία και εμβρυομεταφορά) αλλά ή είχαν φάει ήδη τα μούτρα τους με τεχνητούς οπότε είπαν να δοκιμάσουν χωρίς φάρμακα ή ακόμα και αν πετυχαν εμφύτευση και θετική χοριακή μετά τις είχαν σε έλεγχο αιματολογικό για να βλέπουν αν χρειάζονται ενίσχυση όπως και σε κάθε φυσική σύλληψη.

Μην το βάζεις κάτω οργανώσου σωστά , προετοίμασε τα επόμενα βήματα, να εκφράζεις τυχόν απορίες στον γιατρό για αυτό πληρώνετε για να τις λύνει και όλα θα πάνε καλά.

Το σπέρμα δεν αρκεί να έχετε δυο καλά σπερμοδιαγράμματα είναι το 50% της συνολικής διαδικασίας. Και εφόσον στην ηλικία μας φθίνει η ποιότητα των ωαρίων ας είστε σίγουροι για το άλλο 50%.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Natassou85 είπε:

Κοριτσια καλημερα .. χρονια πολλα σε ολες τις γυναικες .. Να σας ρωτησω εκανα εξετατση προγεστερονης 4η μερα απο ετ .. περιμενω αποτελεσματα .. ποσο πρεπει να ειναι για να μαστε καλα;

Πάνω απο 20-22

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Αντε ορίστε. Φέτος θα είσαι και νυφούλα και μανούλα! Όλα καλά θα πάνε, θα το δεις!

Ναι πήγα πριν λίγο για υπέρηχο. Ο γιατρός μου είπε ότι έχω ένα εξαιρετικό έμβρυο, ήταν ενθουσιασμενος. Μου είπε ότι για να μην πάει καλά κάτι θα πρέπει να έχει χρωμοσωμικη ανωμαλία που δεν μπορούμε να το προβλέψουμε. Κατά τα άλλα όλα είναι άψογα, ορμόνες, έμβρυο, τα πάντα. Ο δεύτερος σάκος υποχώρησε και για αυτό μάλλον έγινε αυτό με τη χοριακη. Τωρα θα ξαναπάω για ορμόνες την Παρασκευή και την Τρίτη ξανά υπέρηχο. Οποτε μέχρι τότε θα κάνω υπομονή και προσευχή να πάνε όλα καλά γιατί οι επόμενες 3 εβδομάδες είναι πολύ δύσκολες για μένα.

Γιούπιιιι το μπεμπεκι μεγαλώνει!!! Ολα καλά θα πάνε κορίτσι μου, χάιδευε κοιλίτσα και απόλαυσε το!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elli203 είπε:

Πραγματικά με βοηθάς και σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Το όλο θέμα της λάθος αντιμετώπισης το εντόπισα με αρκετό διάβασμα των όσων κοριτσιών γράφουν εδώ.. Και είπα δεν μπορεί, τόσες κοπέλες κάνουν αυτό και αυτό και εγώ γιατί όχι. Από εκεί κάτι άρχισε να με ενοχλεί.. Η 2η προσπάθεια είπα πως ήταν μια ευκαιρία μήπως κρίνω λάθος τον γιατρό. Όμως όταν ρώτησα αν θα ελέγχουμε την προγεστερονη μετα την εμβρυομεταφορά και μου είπε πως όχι, πάλι κάτι με ενόχλησε.. Σίγουρα η επόμενη προσπάθεια θα γίνει αλλού.. 

Ούτε εμένα μου ζήτησε να ελέγχω προγεστερόνη και οιστραδιολη,  επίσης από οτι έχω καταλάβει σικλακιουρ δίνουν όταν πας με τεχνητό κύκλο,  δλδ με κατεψυγμενα,  ο γιατρός μου το είπε αυτό! Εγω για παράδειγμα που έκανα ετ στον ίδιο κύκλο της οωληψια μόνο προγεστερόνη μου έδωσε και αυτό οφείλεται επειδή δεν πήγα με τεχνητό κύκλο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Ούτε εμένα μου ζήτησε να ελέγχω προγεστερόνη και οιστραδιολη,  επίσης από οτι έχω καταλάβει σικλακιουρ δίνουν όταν πας με τεχνητό κύκλο,  δλδ με κατεψυγμενα,  ο γιατρός μου το είπε αυτό! Εγω για παράδειγμα που έκανα ετ στον ίδιο κύκλο της οωληψια μόνο προγεστερόνη μου έδωσε και αυτό οφείλεται επειδή δεν πήγα με τεχνητό κύκλο 

Εγω και τις 3 φορές που πήγα στον ίδιο κύκλο ετ (ποτέ δεν έκανα με κατεψυγμένα ) πάντα μου έδιναν σικλακουρ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Ούτε εμένα μου ζήτησε να ελέγχω προγεστερόνη και οιστραδιολη,  επίσης από οτι έχω καταλάβει σικλακιουρ δίνουν όταν πας με τεχνητό κύκλο,  δλδ με κατεψυγμενα,  ο γιατρός μου το είπε αυτό! Εγω για παράδειγμα που έκανα ετ στον ίδιο κύκλο της οωληψια μόνο προγεστερόνη μου έδωσε και αυτό οφείλεται επειδή δεν πήγα με τεχνητό κύκλο 

Δεν ξέρω την φιλοσοφία των γιατρών και του κάθε κεντρου, αλλά δεν είναι έτσι. Στον ίδιο κύκλο που έκανα ωοληψία και ετ μου έδωσαν μετα οιστραδιόλη και προγεστερόνη. Μου είχε δώσει cyclacur μόνο τα λευκά, utrogestan και dermestril. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Εγω και τις 3 φορές που πήγα στον ίδιο κύκλο ετ (ποτέ δεν έκανα με κατεψυγμένα ) πάντα μου έδιναν σικλακουρ. 

 

στις πριν 9 λεπτά, ο/η hope501 είπε:

Δεν ξέρω την φιλοσοφία των γιατρών και του κάθε κεντρου, αλλά δεν είναι έτσι. Στον ίδιο κύκλο που έκανα ωοληψία και ετ μου έδωσαν μετα οιστραδιόλη και προγεστερόνη. Μου είχε δώσει cyclacur μόνο τα λευκά, utrogestan και dermestril. 

Δεν ξέρω ρε κορίτσια,  αν θυμάστε όταν μου είπατε να ελέγξω οιστραδιολη προγεστερόνη τον ρώτησα μήπως πρέπει να πάρω κάτι..μου είπε σε καμία βιβλιογραφία δεν υπάρχουν αυτά ... όταν πάω από κοντά θα τον ξανά ρωτήσω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

 

Δεν ξέρω ρε κορίτσια,  αν θυμάστε όταν μου είπατε να ελέγξω οιστραδιολη προγεστερόνη τον ρώτησα μήπως πρέπει να πάρω κάτι..μου είπε σε καμία βιβλιογραφία δεν υπάρχουν αυτά ... όταν πάω από κοντά θα τον ξανά ρωτήσω 

Ναι το θυμάμαι που μας το είχες πει. Και φυσικά ουτε ξέρω τι λέει η βιβλιογραφία. Πάντως εγώ και τις 3 φορές πήρα και συνεχίζω και παίρνω. Και από ο, τι βλέπω πολλα κορίτσια παιρνουν. Σίγουρα πάντως παίρνουν ουτροτζεσταν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγώ και με φρέσκα και με κατεψυγμένα πάντα ciclacur & utrogestan.

Στις επιτυχημένες εμφυτεύσεις έπαιρνα utrogestan κολπικά + ενέσιμη προγεστερόνη prolutex.

Χωρίς μετρήσεις οι προηγούμενες ετ. Και μάλιστα τα ciclacur τα αυξομείωναν ανάλογα το πάχος του ενδομητριου. Σε όχι τόσο καλό ενδομήτριο πήρα συνδυαστικά  ciclacur + dermestil που κάνουν θαύματα. Τα αυτοκόλλητα εννοώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/3/2022 at 11:37 ΠΜ, ο/η ZiRou είπε:

Καλημέρα! Ζω στη Γερμανία... Εδώ μου είπανε λόγω κορώνα δεν μας φωνάζουν για χοριακη. Και από τη στιγμή που είναι αρνητικό το τεστ, να κόψω τα υπόθετα προγεστερόνης. Σήμερα τους πήρα τηλ και τους είπα ότι θα πάω να μου πάρουν αίμα. Αυτή επέμενε ότι θα βγει αρνητική η χοριακη κ ότι δε χρειάζεται να την εξετάσω. Εγώ πάω τώρα κ ότι γινει. Τουλάχιστον να μου βγει από το μυαλό κ η παραμικρή υποψία 😥

Σε ευχαριστώ για το κουράγιο που μου δίνεις, αλλά κόπηκαν τα φτερά μου 😥

E NTOIΓΚ!!

Τι να πω τώρα..λόγω κορώνα δεν κάνουν χοριακές!! Μάλιστααααα

Τι να πω κορίτσι μου σε καταλαβαίνω.. Ευχομαι να διαψευστούν τα τεστ και να τους τρίψεις στην μούρη μια μεγάλη χοριακή!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Joann είπε:

Καλημέρα κορίτσια μόλις γύρισα από ωοληψία όλα πήγαν καλά!!! Η εμβρυολογος Μ είπε είχαμε μόνο 3 οπότε πάμε σε μικρογονιμοποιηση..αύριο περιμένω τηλεφωνο για να δούμε αν τα κατάφεραν σας φιλώ.. @BlackCat θα σου πω και μέρα μεταφοράς να με βάλεις στο τυχερό πίνακακι λογικά θα είναι η πέμπτη η Παρασκευή 

Καλές γονιμοποιήσεις να έχεις !!

Να μας ενημερώσεις βέβαια 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...