Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

στις πριν 2 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

Απλό θα ειναι μην ανησυχείς ! Το πολυ πολύ να σου ξεκινησει σικλακουρ  απο νωρις. Εγω θα παω για 2-3 φυσικους(οταν προλαβω) τους επομενους μηνες και αν παρουμε εμβρυο καλως ,αλλιως το αφηνω το θεμα και χαρουμενη..αλλα θελω να μη μετανοιωσω που δεν προσπαθησα εστω κ για λιγο ακομα.. Αν κ μου ειχε πει οτι αν περασει ο καιρος να μη παω καθολου να τον βρω ,κ ηδη περασε..δηλ κανονικα επρεπε να παω απο τον ιουνιο ..αλλα ποτε δε ξερεις..

Εννοείται να το προχωρήσεις και αν κάτσει καλώς Ναν όχι πάλι δεν πειράζει έχεις τα δύο ζουζούνια σου! Αλλά αυτό ρε συ να το προσπαθήσεις να μην το έχεις αποθημενο. Και που ξέρεις μπορεί να πάρεις εμβρυάκι και να πάμε όλα καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Kiddo είπε:

Για αρχή θα τονίσω το αυτονόητο.. για το σπέρμα και τον άντρα ακούμε τον ουρολόγο ανδρολόγο υπογονιμότητας που είναι και η ειδικότητα του! Ο γυναικολόγος είναι για τα γυναικολογικά..! Πάει αυτό! 

Για το ότι η τεχνική picsi ξεπερνά τα προβλήματα του υψηλού κατακερματισμού, δεν ισχύει! Εδώ που τα λέμε δεν υπάρχει καμία τεχνική γονιμοποίησης που να ξεπερνά το κατακερματισμό των σπερματοζωαρίων 100% αλλά σε αυτό που σας είπε ο ουρολόγος έχει δίκιο! Η τεχνική γονιμοποίησης testi-icsi (όπου δηλαδή παίρνουν σπερματοζωάρια απευθείας από τους όρχεις και γίνεται μικρογονιμοποίηση με αυτό το δείγμα) φαίνεται να έχει τα καλύτερα αποτελέσματα όσον αφορά τον υψηλό κατακερματισμό σε σύγκριση με οποιοδήποτε άλλη τεχνική(πχ picsi/imsi κτλ)! 

Τέλος θα ήθελα να σε ρωτήσω.. ποιος σας είπε να πάτε να κάνετε επανάληψη του κατακερματισμού στον 1,5 μήνα;; Ένας ανδρικός κύκλος είναι 75 μέρες, για να ανανεωθούν, δηλαδή για να παραχθούν, να ωριμάσουν και να απελευθερωθούν χρειάζονται 75 μέρες.. που σημαίνει πως ότι και αν κάνουμε χρειάζεται χρόνος.. 75 μέρες συγκεκριμένα που είναι περίπου 3 μήνες! Από μια θεραπεία μέχρι μια επανάληψη εξέτασης..! Αυτός είναι ο χρόνος που απαιτείται.. 

Η κιρσοκήλη αυξάνει το κατακερματισμό του σπέρματος και καλό θα ήταν να αφαιρεθεί.. φυσικά πάλι απαιτείται χρόνος για να επέλθει η βελτίωση η οποία συνήθως είναι μετά από 6 μήνες (δηλαδή δύο αντρικούς κύκλους)..

Ο υψηλός κατακερματισμός σπερματοζωαρίων κατηγορείται για κακές διαιρέσεις εμβρύων, βιοχημικές κυήσεις όπως και για αποβολές πρώτου τριμήνου... Για εμένα και ύστερα από τις εμπειρίες που είχες, θα σου έλεγα να μην προχωρήσετε αν δε κάνετε τα αδύνατα δυνατά να βελτιωθεί το σπέρμα όσο περισσότερο γίνεται.. άποψη μου πάντα.. το ξέρω από πρώτο χέρι πόσο χρονοβόρα είναι τα προβλήματα στο σπέρμα... συστήνω όμως υπομονή και όχι βιαστικές αποφάσεις, να προχωρήσετε μόνο όταν θα υπάρχουν καλύτερες προϋποθέσεις.. γιατί δεν είναι μόνο να κάνεις μια εμβρυομεταφορά απλώς για να τη κάνεις αλλά να έχεις μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη με ένα υγιές μωράκι στην αγκαλιά σας! Και αυτό ακριβώς σου εύχομαι μέσα από τη καρδιά μου! 🤗♥️♥️

Αχ σ ευχαριστώ παρα πολύ για την απάντηση! Με συγκινησες! Ήσουν πολύ πιο επεξηγηματική κ πιο ειλικρινής από κάθε γιατρό που έχω μιλήσει! Κ αυτό γιατί εσυ κι όλες εδώ μέσα με καταλαβαίνεις! Αυτοί κάνουν απλά τη δουλειά τους! 

Την υπομονή εννοείται ότι θα την κάνω κ αυτό προσπαθούσα να εξηγήσω σήμερα στο γιατρό, ότι δεν βιάζομαι θέλω το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα! Ο ουρολόγος μας είχε προτείνει τότε όταν τελειώσει τη θεραπεία να μπει χειρουργείο για την κιρσοκήλη και παράλληλα να πάρουνε σπερμα με βιοψία ούτως ώστε να προχωρήσουμε σε ivf και να μην χάσουμε χρόνο με την αποθεραπεία! Κ νομίζω αυτό θα γίνει τελικά! 

Στον ενάμιση μήνα εμείς αποφασίσαμε να πάει πάλι, ο ουρολόγος μας είπε ότι μπορεί να μην δούμε αποτέλεσμα! Θεωρήσαμε ότι μπορεί να δούμε βελτίωση και αναθαρρήσουμε λίγο! 
 

@BlackCat κατακερματισμό είχε 37% τον Δεκέμβρη και 39 τώρα! Ποσότητα είχε 8.000.000 και τώρα 13.000.000. Κινητικότητα ήταν γύρω στο 12 και τώρα στο 36%. Έχει μόνο 2% φυσιολογικές μορφές! Μόνο η ζωτικότητα αυτό ηθικά από 10 σε 67%. 
Εν τω μεταξύ όταν είχαμε ξεκινήσει τις εξωσωματικές είχε πολύ καλές παραμέτρους και 18% dfi. Δεν μπορώ να καταλάβω τι συνέβη κι είχε τέτοια επιδείνωση! Δεν άλλαξε διατροφή, μόνο ξεκίνησε γυμναστική! 
 

Κοριτσια σας ευχαριστώ πολύ όλες κ ευχομαι πραγματικά όλες κάποια στιγμή κάποια ψυχούλα να μας φωνάζει μαμά!! Μέχρι τότε θα είμαστε οι αγαπημένες θείες ❣️❣️❣️
 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Kiddo είπε:

Για αρχή θα τονίσω το αυτονόητο.. για το σπέρμα και τον άντρα ακούμε τον ουρολόγο ανδρολόγο υπογονιμότητας που είναι και η ειδικότητα του! Ο γυναικολόγος είναι για τα γυναικολογικά..! Πάει αυτό! 

Για το ότι η τεχνική picsi ξεπερνά τα προβλήματα του υψηλού κατακερματισμού, δεν ισχύει! Εδώ που τα λέμε δεν υπάρχει καμία τεχνική γονιμοποίησης που να ξεπερνά το κατακερματισμό των σπερματοζωαρίων 100% αλλά σε αυτό που σας είπε ο ουρολόγος έχει δίκιο! Η τεχνική γονιμοποίησης testi-icsi (όπου δηλαδή παίρνουν σπερματοζωάρια απευθείας από τους όρχεις και γίνεται μικρογονιμοποίηση με αυτό το δείγμα) φαίνεται να έχει τα καλύτερα αποτελέσματα όσον αφορά τον υψηλό κατακερματισμό σε σύγκριση με οποιοδήποτε άλλη τεχνική(πχ picsi/imsi κτλ)! 

Τέλος θα ήθελα να σε ρωτήσω.. ποιος σας είπε να πάτε να κάνετε επανάληψη του κατακερματισμού στον 1,5 μήνα;; Ένας ανδρικός κύκλος είναι 75 μέρες, για να ανανεωθούν, δηλαδή για να παραχθούν, να ωριμάσουν και να απελευθερωθούν χρειάζονται 75 μέρες.. που σημαίνει πως ότι και αν κάνουμε χρειάζεται χρόνος.. 75 μέρες συγκεκριμένα που είναι περίπου 3 μήνες! Από μια θεραπεία μέχρι μια επανάληψη εξέτασης..! Αυτός είναι ο χρόνος που απαιτείται.. 

Η κιρσοκήλη αυξάνει το κατακερματισμό του σπέρματος και καλό θα ήταν να αφαιρεθεί.. φυσικά πάλι απαιτείται χρόνος για να επέλθει η βελτίωση η οποία συνήθως είναι μετά από 6 μήνες (δηλαδή δύο αντρικούς κύκλους)..

Ο υψηλός κατακερματισμός σπερματοζωαρίων κατηγορείται για κακές διαιρέσεις εμβρύων, βιοχημικές κυήσεις όπως και για αποβολές πρώτου τριμήνου... Για εμένα και ύστερα από τις εμπειρίες που είχες, θα σου έλεγα να μην προχωρήσετε αν δε κάνετε τα αδύνατα δυνατά να βελτιωθεί το σπέρμα όσο περισσότερο γίνεται.. άποψη μου πάντα.. το ξέρω από πρώτο χέρι πόσο χρονοβόρα είναι τα προβλήματα στο σπέρμα... συστήνω όμως υπομονή και όχι βιαστικές αποφάσεις, να προχωρήσετε μόνο όταν θα υπάρχουν καλύτερες προϋποθέσεις.. γιατί δεν είναι μόνο να κάνεις μια εμβρυομεταφορά απλώς για να τη κάνεις αλλά να έχεις μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη με ένα υγιές μωράκι στην αγκαλιά σας! Και αυτό ακριβώς σου εύχομαι μέσα από τη καρδιά μου! 🤗♥️♥️

Με κάλυψες..  ήθελα να το πω και εγώ αυτό με τους 3 μήνες.

 Ναι μες είδαμε διαφορά στο σπερμα μετά από θεραπεία στο 2μηνο όμως μας είπαν για σιγουριά θέλει τουλάχιστον 3μηνο  να πάρει την αγωγή .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Margitc είπε:

Ελα σου αρεσει; Εγω προμηθευω την παρασκευαιδου να ξερεις

E1B8E26F-AACF-4519-BB82-B3EC9EDDF073.jpeg

Αχαχχαχαχχχχ μα τι τέλεια παντοφλινια είναι αυτά.. ;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Άκουσα 5 εβδ και 6 ημερων 

Ναι μπορείς να ακούσεις και τότε, μπορεί όμως να ακούσεις και στην 8η εβδομάδα. Για αυτό είπα στην 7η εβδομάδα για να υπάρχει μια ασφάλεια.  Συνήθως ακούγεται στις 6 plus εβδομάδες.  Ε ο δικος σας ως σκορπιός ήταν ζωηρός από νωρίς!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η nikol88 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Τι κάνετε; Εγώ είμαι σε μεγάλο δίλημμα και θα ήθελα τη γνώμη σας! Ένα σύντομο ιστορικό είναι ότι έχουμε κάνει προσπάθειες μόνοι μας για δύο χρόνια, στο μεταξύ αφαιρέσαμε μία κύστη ενδομητρίωσης από την αριστερή ωοθήκη στην οποία ο γυναικολόγος μου και ο πρώτος εξωσωματική στις (ο Παν )επέμεναν ότι έκανα σωστά κ ότι αυτό θα μας έδινε τη λύση, στους επόμενους που έχω πάει μου είπαν ότι αφαιρέθηκε και ωοθηκικός ιστός και ότι δε χρειαζόταν ν αφαιρεθεί γιατί δεν θα με εμπόδιζε στην εξωσωματική. Κάναμε και δύο σπερματεγχύσεις, η μία πριν την επέμβαση η άλλη μετά και οι δύο με μηδενικές χοριακές. Ξεκίνησα την πρώτη διέγερση τον Απρίλιο του 21, εμβρυομεταφορά τον επόμενο μήνα -βιοχημική. Δεύτερη εμβρυομεταφορά τον Ιούλιο πάλι βιοχημική. Δεύτερη διέγερση και εμβρυομεταφορά στον ίδιο κύκλο το Σεπτέμβριο αρνητική χοριακή. Τον Οκτώβριο αποφασίζουμε να αλλάξουμε κέντρο και πάμε στο ευγονία με τον Λαϊνά όπου κάνουμε εμβρυομεταφορά με κατεψυγμένα έμβρυα που μεταφέραμε από το γένεσις και πάλι βιοχημική. Κοντά στα Χριστούγεννα πάμε να το ψάξουμε λίγο παραπάνω (εγώ έχω ελεγχθεί πατόκορφα) οπότε πήγαμε στο Λυμπερόπουλο για να κάνει εξετάσεις ο σύζυγός και στον Μακαρούνη τον ουρολόγο. Βρήκαμε υψηλό dfi που δεν είχε στην πρώτη διέγερση και οξειδωτικό στρες και γενικά τα νούμερα του δεν ήταν πολύ καλά. Επισης είδε και κιρσοκηλη. Μας έδωσε μια αγωγή την οποία κάνει εδώ και ενάμιση μήνα και την προηγούμενη εβδομάδα ξανά πήγε στο Λυμπερόπουλο για επανεξέταση και σήμερα πήραμε τα αποτελέσματα τα οποία είναι το ίδιο ίσως ελαχιστα χειρότερα. Στο μεταξύ αλλάξαμε γυναικολόγο εδώ που μένω ο οποίος μας πρότεινε τον Μαντ στο γέννημα γιατί από αυτά τα που βλέπουμε προφανώς φταιει η ποιότητα των έμβρυων που δεν συνεχίζεται η εγκυμοσύνη και θεωρούσε ότι ο  Μαντ  θα απογειώσει τα έμβρυα μας. Σήμερα μετά τα αποτελέσματα μίλησα με το γιατρό στο καινούργιο κέντρο ο όποιος μου πρότεινε να κάνουμε picsi καθως θεωρεί οτι έτσι Ξεπερνιέται το πρόβλημα του κατακερματισμού. Ο ουρολόγος απ’την άλλη μας είχε πει ότι ίσως χρειαστεί να πάρουμε δείγμα με βιοψία γιατί σε αυτή την περίπτωση υπάρχει πολύ χαμηλότερος κατακερματισμός. Δεν έχω προλάβει ακόμα να μιλήσω με τον ουρολόγο μας έκλεισε ραντεβού την άλλη Πέμπτη και πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω! περιμένω περίοδο στις 10 Μαρτίου και εφόσον τα αποτελέσματα ήταν καλά θα ξεκινούσα διέγερση! τώρα βρίσκομαι σε μεγάλο δίλημμα! έχει καμιά παρόμοια εμπειρία και επίσης τι γνώμη έχετε για το Μαντ;

Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο αλλά είμαι να σκάσω! Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας εκ των προτέρων!

Εγώ είμαι με τον Μαντ και τον Μάρτιο ξεκινάω 2η διέγερση. Από το κέντρο γενικά και την αντιμετώπιση είμαι ευχαριστημένη. Το εμβρυολογικό θεωρώ πως είναι πολύ δυνατό και η υπεύθυνη πάντα πρόθυμη να σου τα εξηγήσει όλα υπεραναλυτικά. Ο Μαντ επίσης θεωρώ πως το έχει και τον εμπιστεύομαι. Το μόνο αρνητικό είναι (χωρίς όμως να έχω εμπειρία και από αλλα κέντρα) πως δεν έχεις πολλά πάρε δώσε με τον ίδιο. Και οταν τον συναντώ ειναι για πολύ λίγο. Συνεχώς με τις μαίες μιλάω και τους υπερήχους κατά τη διάρκεια της διέγερσης μου τους κάνουν άλλοι γιατροί. Βέβαια φαντάζομαι πως αυτός τα επιβλέπει όλα.

Σχετικά με το σπέρμα (αυτό ήταν το μόνο πρόβλημα που είχαμε), να σου πω, πως εμείς πριν την 1η προσπάθεια ακολουθήσαμε τις οδηγίες της εμβρυολογου και είδαμε σημαντική βελτίωση με τα sermatrop. Μετά την αποτυχία πήγαμε και στον Ασβ και ξεκίνησε ο άντρας μου και κάποια άλλη αγωγή για να ρίξει τον κατακερματισμό (18% έχει). Ο Μαντ μας ειπε να μην περιμένουμε το σπερμα και αν χρειαστεί θα κανουν picsi για το οξειδωτικό στρες (τελευταία φορά που το είδαμε ήταν οκ αυτό). Το picsi ομως δεν λυνει το πρόβλημα του κατακερματισμού. Γι'αυτό λοιπόν, εμείς αποφασίσαμε να περιμένουμε να κάνει τη θεραπεία που ειπε ο ουρολόγος και ξεκινάμε Μάρτιο. Το ίδιο θα πρότεινα και σε έσενα. Να ακολουθησετε τις οδηγίες του ουρολόγου όσον αφορά το σπέρμα. 

στις πριν 2 ώρες, ο/η BlackCat είπε:

Ως παθούσα στο σπερμα που δεν τα έχω καταφέρει ακόμα θα σου έλεγα να ακούσετε τον ουρολόγο κ μόνο αυτόν στο σπερμα & μετά να ξεκινήσεις διέγερση.

Αν δηλαδή εσυ είσαι οκ ορμονικά 10 Μαρτίου κ σας προτείνει βιοψία προχωρήστε έτσι. Αν σας προτείνει picsi έτσι. Αν πάλι πει περιμένετε ένα τρίμηνο να δείτε πως θα πάει το σπερμα εγώ προσωπικά θα περίμενα κ ας μην έχω σύμμαχο την ηλικία.

Δεν έχω εμπειρία από Μαντούδη έχω διαβάσει όμως ότι έχει καλό εμβρυολογικο κ θυμάμαι ότι είναι ο γιατρός της Κατερίνας (τώρα δεν θυμάμαι ακριβώς το username για να την ταγκαρω) που περιμενει τα διδυμάκια της μετά από ταλαιπωρία κ αυτή κ με ανδρικό παράγοντα.

Αν την θυμηθεί κάποια παλιά ας την κάνει tag να το δει

Ναι το @Katerinaki83 λες που περιμένει διδυμάκια!!! 

@Κατεριναπαπ καλό μου κορίτσι κάνε λιγο υπομονή μεχρι τη Δευτέρα που σου ειπε ο γιατρός. Ό,τι ήταν να κάνεις το έκανες και ταλαιπωρείσαι περισσότερο ψυχολογικά με τις πολλές εξετάσεις. Σκ ειναι! Πήγαινε μια βολτα με τον αντρα σου, δες ταινιούλες, κάνε ό,τι σε χαροποιεί και προσπάθησε να κάνεις θετικές σκέψεις μόνο. Και άλλες ξεκίνησαν χαμηλά και τα πήγαν σουπερ τελικά και έχουν τωρα τα μωράκια τους. Να έχει πίστη στο εμβρυάκι σου και να είσαι αισιόδοξη! Εγώ πάντως να ξέρεις θα περιμένω πως και πως τα ευχάριστα νέα σου τη Δευτέρα! 💜

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Luna777 είπε:

Εγώ είμαι με τον Μαντ και τον Μάρτιο ξεκινάω 2η διέγερση. Από το κέντρο γενικά και την αντιμετώπιση είμαι ευχαριστημένη. Το εμβρυολογικό θεωρώ πως είναι πολύ δυνατό και η υπεύθυνη πάντα πρόθυμη να σου τα εξηγήσει όλα υπεραναλυτικά. Ο Μαντ επίσης θεωρώ πως το έχει και τον εμπιστεύομαι. Το μόνο αρνητικό είναι (χωρίς όμως να έχω εμπειρία και από αλλα κέντρα) πως δεν έχεις πολλά πάρε δώσε με τον ίδιο. Και οταν τον συναντώ ειναι για πολύ λίγο. Συνεχώς με τις μαίες μιλάω και τους υπερήχους κατά τη διάρκεια της διέγερσης μου τους κάνουν άλλοι γιατροί. Βέβαια φαντάζομαι πως αυτός τα επιβλέπει όλα.

Σχετικά με το σπέρμα (αυτό ήταν το μόνο πρόβλημα που είχαμε), να σου πω, πως εμείς πριν την 1η προσπάθεια ακολουθήσαμε τις οδηγίες της εμβρυολογου και είδαμε σημαντική βελτίωση με τα sermatrop. Μετά την αποτυχία πήγαμε και στον Ασβ και ξεκίνησε ο άντρας μου και κάποια άλλη αγωγή για να ρίξει τον κατακερματισμό (18% έχει). Ο Μαντ μας ειπε να μην περιμένουμε το σπερμα και αν χρειαστεί θα κανουν picsi για το οξειδωτικό στρες (τελευταία φορά που το είδαμε ήταν οκ αυτό). Το picsi ομως δεν λυνει το πρόβλημα του κατακερματισμού. Γι'αυτό λοιπόν, εμείς αποφασίσαμε να περιμένουμε να κάνει τη θεραπεία που ειπε ο ουρολόγος και ξεκινάμε Μάρτιο. Το ίδιο θα πρότεινα και σε έσενα. Να ακολουθησετε τις οδηγίες του ουρολόγου όσον αφορά το σπέρμα. 

Ναι το @Katerinaki83 λες που περιμένει διδυμάκια!!! 

@Κατεριναπαπ καλό μου κορίτσι κάνε λιγο υπομονή μεχρι τη Δευτέρα που σου ειπε ο γιατρός. Ό,τι ήταν να κάνεις το έκανες και ταλαιπωρείσαι περισσότερο ψυχολογικά με τις πολλές εξετάσεις. Σκ ειναι! Πήγαινε μια βολτα με τον αντρα σου, δες ταινιούλες, κάνε ό,τι σε χαροποιεί και προσπάθησε να κάνεις θετικές σκέψεις μόνο. Και άλλες ξεκίνησαν χαμηλά και τα πήγαν σουπερ τελικά και έχουν τωρα τα μωράκια τους. Να έχει πίστη στο εμβρυάκι σου και να είσαι αισιόδοξη! Εγώ πάντως να ξέρεις θα περιμένω πως και πως τα ευχάριστα νέα σου τη Δευτέρα! 💜

Εγώ αυτό που έχω καταλάβει από το συγκεκριμένο κεντρο είναι ότι υπάρχει πολύ ενδιαφέρον! Κάναμε το πρώτο ραντεβού τον Δεκέμβρη και μετά που είδαμε τ αποτελέσματα του σπέρματος ξεκίνησε την αγωγή κι εγώ δεν είχα ενημερώσει το κεντρο ότι θα μας πάρει χρόνο. Με πήραν 2-3 φορες τηλ στο ενδιάμεσο! Μιλάω πάντα με μια μαία κ έναν γιατρό που ξέρει την περίπτωση και δεν χρειάζεται να λέω το ιστορικό κάθε φορά! Κ ο Μαντούδης όταν είχαμε κάνει το ραντεβού κι είδε όλες τις εξετάσεις μας και μετά τα εμβρυα μου λέει θα φτιάξουμε τα εμβρυα και μετά θα κανεις μάλλον δίδυμα! Γελάσαμε με τον άντρα μου και μας κοιτούσε με μια απορία, σε φάση δεν καταλαβαίνω γιατί γελάτε τώρα! Και σημείωσε πάνω στον φάκελο μας να γίνεται με μεγάλη και συχνότητα η μέτρηση των ορμονών στη διέγερση για να έχουμε τα καλύτερα δυνατόν ωάρια! Γενικά μου εμπνεύσανε μια σιγουριά! Ελπίζω να επιβεβαιώσω! Αυτό που αποφασίσαμε είναι ότι θα περιμένουμε να κλείσει το τρίμηνο και μετά αποφασίζουμε για βιοψία η picsi! Κ ο θεός βοηθός!
 

Καλή επιτυχία στην προσπαθεία σας! Ευχομαι ολόψυχα να είναι αυτή που θα γεμίσει την αγκαλιά σας!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε κορίτσια να σας πω και εγώ την ανησυχία μου. Όλο αυτό τον καιρό με τον κοβιντ είμαι προσεκτική αλλά πολύ κουλ ταυτόχρονα.  Διαβάζοντας όμως εδώ πως σε περίπτωση θετικού σταματάει η διαδικασία και ας έχεις αρχίσει διεγερση (!) και έχω αγχωθεί αρκετά, γιατί το Μάρτιο ξεκινάμε. Επίσης τι γίνεται αν κολλήσουμε πριν προλάβουμε να ξεκινήσουμε; Ενδεχομένως να επηρρεαστεί αρνητικά το σπέρμα. Πάλι θα πρέπει να το αναβάλουμε; Ο άντρας μου έχει συναυλία αύριο σε κλειστό μαγαζί και δεν ξέρω τι να κάνω. Απ'οτι έμαθα έχουν χαλαρώσει τα μέτρα και όλοι θα είναι κανονικά όρθιοι και χωρίς μάσκες! Σκέφτομαι να πάω με μάσκα ή να μην πάω και καθόλου...αλλά αυτός δεν γίνεται οπως καταλαβαίνετε, ούτε μάσκα να φοράει ούτε να μην πάει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η nikol88 είπε:

Εγώ αυτό που έχω καταλάβει από το συγκεκριμένο κεντρο είναι ότι υπάρχει πολύ ενδιαφέρον! Κάναμε το πρώτο ραντεβού τον Δεκέμβρη και μετά που είδαμε τ αποτελέσματα του σπέρματος ξεκίνησε την αγωγή κι εγώ δεν είχα ενημερώσει το κεντρο ότι θα μας πάρει χρόνο. Με πήραν 2-3 φορες τηλ στο ενδιάμεσο! Μιλάω πάντα με μια μαία κ έναν γιατρό που ξέρει την περίπτωση και δεν χρειάζεται να λέω το ιστορικό κάθε φορά! Κ ο Μαντούδης όταν είχαμε κάνει το ραντεβού κι είδε όλες τις εξετάσεις μας και μετά τα εμβρυα μου λέει θα φτιάξουμε τα εμβρυα και μετά θα κανεις μάλλον δίδυμα! Γελάσαμε με τον άντρα μου και μας κοιτούσε με μια απορία, σε φάση δεν καταλαβαίνω γιατί γελάτε τώρα! Και σημείωσε πάνω στον φάκελο μας να γίνεται με μεγάλη και συχνότητα η μέτρηση των ορμονών στη διέγερση για να έχουμε τα καλύτερα δυνατόν ωάρια! Γενικά μου εμπνεύσανε μια σιγουριά! Ελπίζω να επιβεβαιώσω! Αυτό που αποφασίσαμε είναι ότι θα περιμένουμε να κλείσει το τρίμηνο και μετά αποφασίζουμε για βιοψία η picsi! Κ ο θεός βοηθός!
 

Καλή επιτυχία στην προσπαθεία σας! Ευχομαι ολόψυχα να είναι αυτή που θα γεμίσει την αγκαλιά σας!! 

Πολύ σωστή βρισκω την απόφασή σας για το τρίμηνο. Ναι, ότι σου εμπνέουν σιγουριά είναι όντως αλήθεια! Και αυτό μας βοηθάει και εμάς ψυχολογικά. Πάντα είναι αισιόδοξος και σίγουρος και μου λέει πως δεν υπάρχει περίπτωση να μην τα καταφέρουμε. Ακόμα και φυσιολογικά. Το ελπίζω να πετύχουμε αυτή τη φορά! Αν το 88 είναι το έτος γέννησής σου, τότε ετοιμάσου να γίνεις η νέα μασκοτ! Γιατί εγώ είμαι του 85 και με είχαν για το νιάτο του κέντρου! Πάει θα τα χάσω τα κοπλιμέντα μου 🤣🤣🤣 

Πολύ καλή επιτυχία και σε εσάς εύχομαι! Να έρθει το πολυπόθητο μωράκι! 💜

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Kateriniwk είπε:

Οχι κατερινα εξωσωματικη θα κανω τον μαιο αλλα καναμε μια σπερματεγχυση το δεκεμβριο απετυχε και ο γιατρος επειδη μου τις κανει αυτος πολυ φτηνα ειπαμε να το κανουμε δυο κυκλοι που εμειναν ετσι για το γαμωτο .. κανοντας βεβαια οιστροδιολη ( αν εχει καλο νουμερο) 

Εγω κατερινα προσπαθω καμια 5 χρονια μετα τα δυο χρονια ειχα μια εντελως τυχαια εγκυμοσυνη η οποια ηταν βιοχημικη τρεξαμε πολυ με αιματολογο ( Λευκου) εξετασεις και κλπ ...ειμαι οκ σε ολα... Το αφησαμε αλλα τιποτα ξανα ..πριν κανα 1 μιση χρονο ψαξαμε λιγο παραπανω καρυοτυπους και αλλα τετοια πολλα και βρηκαμε αμη χαμηλη και σπερμα με 2% μορφολογια και ξαναπροσπαθησαμε μονοι αλλα τιποτα. Μετσ την αποτυχημενη σπερματεγχυση μου λεει ο γιατρος τι ταλαιπωρησε ρε κατερινιω παμε για εξωσωματικη να τελειωνουμε... Η αμη χαμηλη ειναι. Ειπα στην αρχη σε φυσικο κυκλο αλλα οταν καταλαβα πως ειναι ... Τρομαξα! Δεν εχω τοση υπομονη να περιμενω και ειμαι αγχωδης πολυ χαρακτηρας. Μιλησα με τον εξωσωματιστη και μου εξηγησε οτι καλυτερα εξωσωματικη σε αυτην την ηλικια παρα να φτασω εκει αργοτερα. Ανατομικα , υστεροσαλπιγγογραφια ολα τελεια. Ενδομητριο καθε μηνα που βλεπουμε λεει ο γιατρος μπομπα κσι οντως απο μικρη ηταν ετσι. Η γαμω αμη με αγχωσε πολυ μεχρι τη μερα που εκανα τις ορμονες για την επιτροπη και ειδα το 9 της TSH και ησυχασα λιγο ... Οποτε μετα απο πολυ σκεψη που τα εβαλα κατω αποφασισα να " ορμηξω" στο τελικο σταδιο με τη μια γιατι τοσα αρνητικα τεστ τοση αγωνια τοσο ζορι καθε μηνα γιατι εχω και μικρους κυκλους λεω καλυτερα ορμονες! Φοβαμαι ομως ....φοβαμαι πολυ... Στην ιδεα της μεθης ... Στην ιδεα της αναμονης .. στην ιδεα αποβολης ...σε ολα. 

Μονο ενα σκεφτομαι...οτι αν παρω ποτε θετικο τεστ οπως τοτε ..ουτε τα βρακια δεν θα μασω.. θα βγω στο δρομο να φωναζω... Δυσκολη η ανεξηγητη υπογονημοτητα! 

Και πολύ καλά θα κάνεις, σε αυτη τη φάση οι αντοχές μας και τα ψυχικά αποθέματα στερεύουν πολύ γρήγορα, τουλάχιστον για εμένα.. ίσως αν ξεκινούσα προσπάθειες πιο νωρίς να είχα περισσότερες ψυχικά  αντοχές και να βοηθούσε η ηλικία, στο οτι έχω χρόνο! 

Κοριτσάκι μου εύχομαι να πάνε όλα καλά και να μην φοβάσαι τπτ.. σε καταλαβαίνω απόλυτα, τις ίδιες ανησυχίες είχα και εγώ και τούς ίδιους φόβους, παράλληλα χαιρόμουν που θα ξεκινάω ενέσεις γιατί σκεφτόμουν πως έρχομαι πιο κοντά στο όνειρο, το ίδιο να σκέφτεσαι και εσυ! Πραγματικά δεν είναι τίποτα!!! Σου εύχομαι σε λίγους μήνες να μας λες τα εύχαρηστα!

Η βιοχημική σου πως ξεκίνησε και πως  εξελίχθηκε? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Luna777 είπε:

Εγώ είμαι με τον Μαντ και τον Μάρτιο ξεκινάω 2η διέγερση. Από το κέντρο γενικά και την αντιμετώπιση είμαι ευχαριστημένη. Το εμβρυολογικό θεωρώ πως είναι πολύ δυνατό και η υπεύθυνη πάντα πρόθυμη να σου τα εξηγήσει όλα υπεραναλυτικά. Ο Μαντ επίσης θεωρώ πως το έχει και τον εμπιστεύομαι. Το μόνο αρνητικό είναι (χωρίς όμως να έχω εμπειρία και από αλλα κέντρα) πως δεν έχεις πολλά πάρε δώσε με τον ίδιο. Και οταν τον συναντώ ειναι για πολύ λίγο. Συνεχώς με τις μαίες μιλάω και τους υπερήχους κατά τη διάρκεια της διέγερσης μου τους κάνουν άλλοι γιατροί. Βέβαια φαντάζομαι πως αυτός τα επιβλέπει όλα.

Σχετικά με το σπέρμα (αυτό ήταν το μόνο πρόβλημα που είχαμε), να σου πω, πως εμείς πριν την 1η προσπάθεια ακολουθήσαμε τις οδηγίες της εμβρυολογου και είδαμε σημαντική βελτίωση με τα sermatrop. Μετά την αποτυχία πήγαμε και στον Ασβ και ξεκίνησε ο άντρας μου και κάποια άλλη αγωγή για να ρίξει τον κατακερματισμό (18% έχει). Ο Μαντ μας ειπε να μην περιμένουμε το σπερμα και αν χρειαστεί θα κανουν picsi για το οξειδωτικό στρες (τελευταία φορά που το είδαμε ήταν οκ αυτό). Το picsi ομως δεν λυνει το πρόβλημα του κατακερματισμού. Γι'αυτό λοιπόν, εμείς αποφασίσαμε να περιμένουμε να κάνει τη θεραπεία που ειπε ο ουρολόγος και ξεκινάμε Μάρτιο. Το ίδιο θα πρότεινα και σε έσενα. Να ακολουθησετε τις οδηγίες του ουρολόγου όσον αφορά το σπέρμα. 

Ναι το @Katerinaki83 λες που περιμένει διδυμάκια!!! 

@Κατεριναπαπ καλό μου κορίτσι κάνε λιγο υπομονή μεχρι τη Δευτέρα που σου ειπε ο γιατρός. Ό,τι ήταν να κάνεις το έκανες και ταλαιπωρείσαι περισσότερο ψυχολογικά με τις πολλές εξετάσεις. Σκ ειναι! Πήγαινε μια βολτα με τον αντρα σου, δες ταινιούλες, κάνε ό,τι σε χαροποιεί και προσπάθησε να κάνεις θετικές σκέψεις μόνο. Και άλλες ξεκίνησαν χαμηλά και τα πήγαν σουπερ τελικά και έχουν τωρα τα μωράκια τους. Να έχει πίστη στο εμβρυάκι σου και να είσαι αισιόδοξη! Εγώ πάντως να ξέρεις θα περιμένω πως και πως τα ευχάριστα νέα σου τη Δευτέρα! 💜

Σε ευχαριστώ γλυκο μου κορίτσι  για τα όμορφα και γεμάτο αισιοδοξία λόγια σου!! Μακάρι να πάνε όλα καλά και χαλάλι και αυτή η αγωνία..

Με το καλό να ξεκινήσεις και να μας πείς τα εύχαρηστα 💗💗💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Και πολύ καλά θα κάνεις, σε αυτη τη φάση οι αντοχές μας και τα ψυχικά αποθέματα στερεύουν πολύ γρήγορα, τουλάχιστον για εμένα.. ίσως αν ξεκινούσα προσπάθειες πιο νωρίς να είχα περισσότερες ψυχικά  αντοχές και να βοηθούσε η ηλικία, στο οτι έχω χρόνο! 

Κοριτσάκι μου εύχομαι να πάνε όλα καλά και να μην φοβάσαι τπτ.. σε καταλαβαίνω απόλυτα, τις ίδιες ανησυχίες είχα και εγώ και τούς ίδιους φόβους, παράλληλα χαιρόμουν που θα ξεκινάω ενέσεις γιατί σκεφτόμουν πως έρχομαι πιο κοντά στο όνειρο, το ίδιο να σκέφτεσαι και εσυ! Πραγματικά δεν είναι τίποτα!!! Σου εύχομαι σε λίγους μήνες να μας λες τα εύχαρηστα!

Η βιοχημική σου πως ξεκίνησε και πως  εξελίχθηκε? 

Πολυ ασχημη εμπειρια γιατι ηταν κατι που δεν μου περνουσε καν απ το μυαλο.. και η αποβολη και η εγκυμοσυνη οποτε το σοκ διπλο. Εμεινα εντελως τυχαια χωρις προσπαθεια ..μια επαφη που ουτε καν προσεξα αν ηταν γονιμες( ενω πριν με το ρολοι στο χερι που λεει ο λογος) ειχα καθυστερηση 12 μερες αλλα δεν εκανα τεστ παρολο που ολες οι φιλες με φωναζαν. Εγω βασιστηκα στους πονους και στην αισθηση οτι κατεβαινει περιοδος. Τελικα κανω τεστ για πλακα και βλεπω θετικο απ το πουθενα.. χαρες πανηγυρια ξεσηκωθηκα τελειως το μυαλο ουτε καν σε αποβολες και κλπ , μια μερα μετα απο 6-7 μερες στη δουλεια βλεπω καφε και πονους δυνατους μου ειπε ο γιατρος να παω για χοριακη κανω και μου λεει θα κανεις και την επομενη παλι ..εε την επομενη επεσε 200 μοναδες και το προηγουμενο βραδυ ειχα μεγαλη αιμοραγια με πολυ δυνατο πονο... Κρατησε 8 μερες με ελεγξε για αποξεση αν χρειαζοταν τελικα ειπε εμβρυικα στοιχεια εχει θα τα παρει το αιμα... Δεν θα ξεχασω που ολη τη νυχτα κρατουσα τη κοιλιτσα μου και νομιζα οτι ετσι το κραταω να μην φυγει... Ρε αμαθηηη τελειως. Απο τοτε ξεκινησε το μαρτυριο γιατι μεχρι πριν απλα ηθελα...μετα απ αυτο ημουν σαν το μωρο μου του πηραν το παγωτο απ τα χερια. Τι τεστ ωορηξιας τι 10000000 τεστ καθε μηνα... Λεω φτανει.. αποθεματα εχουμε να ξες απλα το αγνωστο και ειδικα το αβεβαια ειναι παντα αγχωτικο τρομακτικο και παιδευει. Αγχωνομαι με το φοβο μου το αγχος μου και γενικα με το πως θα τη παλεψω κυριως στις αναμονες.. καμια φορα εχω ψυχοσωματικα και σφιγγεται το σωμα μου και λιγο αυτα φοβαμαι μηπως επηρεασουν την κατασταση απ την αλλη καθομαι και πονταρω στην ηλικια μας ...του πουστη χαλι η αμη αλλα οργανισμος και σωμα 33 χρονων.. δεν ξερω θα δειξει. Γενικα ειμαι αισιοδοξη για το ετος αυτο αλλα θα προσπαθησω ναμαι συγκρατημενη αν γινεται και οσο γινεται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Luna777 είπε:

Πολύ σωστή βρισκω την απόφασή σας για το τρίμηνο. Ναι, ότι σου εμπνέουν σιγουριά είναι όντως αλήθεια! Και αυτό μας βοηθάει και εμάς ψυχολογικά. Πάντα είναι αισιόδοξος και σίγουρος και μου λέει πως δεν υπάρχει περίπτωση να μην τα καταφέρουμε. Ακόμα και φυσιολογικά. Το ελπίζω να πετύχουμε αυτή τη φορά! Αν το 88 είναι το έτος γέννησής σου, τότε ετοιμάσου να γίνεις η νέα μασκοτ! Γιατί εγώ είμαι του 85 και με είχαν για το νιάτο του κέντρου! Πάει θα τα χάσω τα κοπλιμέντα μου 🤣🤣🤣 

Πολύ καλή επιτυχία και σε εσάς εύχομαι! Να έρθει το πολυπόθητο μωράκι! 💜

Ναι το 88 είμαι!! Δεν με ξέρουν ακόμα τόσο καλά! Θα δούμε όταν ξεκινήσω κι είναι ακόμα πιο συχνή η επαφή κ η επικοινωνία!! Τουλάχιστον κάνουν λίγο πιο ελαφρύ το κλίμα μπας και ξεαγχωθουμε! 💞

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Luna777 είπε:

Βρε κορίτσια να σας πω και εγώ την ανησυχία μου. Όλο αυτό τον καιρό με τον κοβιντ είμαι προσεκτική αλλά πολύ κουλ ταυτόχρονα.  Διαβάζοντας όμως εδώ πως σε περίπτωση θετικού σταματάει η διαδικασία και ας έχεις αρχίσει διεγερση (!) και έχω αγχωθεί αρκετά, γιατί το Μάρτιο ξεκινάμε. Επίσης τι γίνεται αν κολλήσουμε πριν προλάβουμε να ξεκινήσουμε; Ενδεχομένως να επηρρεαστεί αρνητικά το σπέρμα. Πάλι θα πρέπει να το αναβάλουμε; Ο άντρας μου έχει συναυλία αύριο σε κλειστό μαγαζί και δεν ξέρω τι να κάνω. Απ'οτι έμαθα έχουν χαλαρώσει τα μέτρα και όλοι θα είναι κανονικά όρθιοι και χωρίς μάσκες! Σκέφτομαι να πάω με μάσκα ή να μην πάω και καθόλου...αλλά αυτός δεν γίνεται οπως καταλαβαίνετε, ούτε μάσκα να φοράει ούτε να μην πάει.

Δε ξέρω να σου πω τι γίνεται σε περίπτωση που κολλήσεις κατά τη διέγερση και ποια είναι τα πρωτόκολλα που ακολουθούνται, ξέρω όμως να σου πω τι παθαίνουν τα σπερματοζωάρια αλλά και τα ωάρια από τον ιό SARS-CoV-2 σε περίπτωση που κολλήσει ένας άντρας ή μια γυναίκα, έχω διαβάσει τις έρευνες και πίστεψε με πρέπει να προσέχετε πάρα μα πάρα πολύ ειδικά όταν είστε τόσο κοντά στη προσπάθεια σας! Δεν ξέρω αν είστε εμβολιασμενοι αλλά δεν υπάρχουν έρευνες για το βαθμό των επιπτώσεων του ιού σε περίπτωση εμβολιασμενων που κόλλησαν και αν οι επιπτώσεις αυτές μετριάζονται σε σχέση με τους ανεμβολιαστους..

Σου κάνω επικόλληση κάποια μικρά αποσπάσματα από εργασία που έγινε πάνω στις έρευνες περί SARS-CoV-2 & ανδρικής γονιμότητας δημοσιευμένες στο Pubmed Central.

"Hence, it can be suggested that these microvascular changes could provoke obstructive azoospermia on short term and psychological effect of the illness could result in endocrine disturbances.

This collectively suggests that even if SARS−COV is not present in the semen, it can negatively impact spermatogenesis, and ultimately impair male fertility."

"(i) SARS−COV-2 may also cause testicular dysfunction and (ii) SARS−COV-2 may be plausibly transmitted through the semen."

"33 % of the study population had altered semen parameters and higher number of spermatozoa undergoing DNA fragmentation. They further evaluated the sera of another one hundred and nineteen patients for sex-related hormones. They reported that, although there were no statistical significant difference in the serum testosterone and serum follicle stimulating hormone (FSH), the ratio of testosterone to luteinizing hormone (LH) (T:LH) and the ratio of FSH to LH (FSH:LH) were significantly reduced in the sera of covid-19 patients compared to the control group. This suggests that being infected with SARS−COV-2 may alter sex-related hormones."

"Although, Ning et al. reported the absence of SARS−COV-2 in the semen of 9 active positive covid-19 patients and 8 recovered patients, three patients with severe infection presented with orchidoptosis [47]."

"Additionally, Yang et al. investigated whether SARS−COV-2 is present in the testes and if there is or are any pathological changes in the testis of Covid-19 patients [52]. After accessing the testicular tissues of twelve patients, they reported the absence of SARS−COV-2 in the testis of 90 % of the cases. However, the testes of all the patients exhibited significant seminiferous tubular injury, reduced Leydig cell number, swelling of the Sertoli cells and mild lymphocytic inflammation. Zhang et al. also reported the absence of SARS−COV-2 in the prostatic secretion of ten covid-19 patients [53]. The sera of these patients, however, showed increased levels of inflammatory biomarkers."

"From the studies available, SARS−COV-2 has exhibited relevant characteristic factors supporting the views that COVID survivors might develop sexual and reproductive health issues on the long run. This is partly because the protein that enables SARS−COV-2 entry into the cell, angiotensin−COnverting enzyme 2 (ACE 2), is widely distributed in the testis, including spermatogonia, the Leydig and Sertoli cells. Hikemet et al., reported that amongst over 150 investigated cell types, which correspond to human tissues and organs, the expression of ACE 2 was higher in some tissues/organs, including the male reproductive organs [54]. Viral entry requires binding of spike (S) glycoproteins of SARS−COV-2 to the host receptor. Upon entry, the host proteases, such as transmembrane serine protease 2 (TMPRSS2) cleaves the viral S protein to stimulate a conformational change, to allow fusion of the viral and host cell membranes [55,56]. Represented in Fig. 2 is the summary of SARS−COV-2 entry into the cell. Zhen et al. also reported the distribution of ACE 2 in the testes, and that it was highly expressed in the testes of infertile men compared to the control [57]. This suggests that SAR−COV-2 may cause male reproductive disorder and that men with reproductive issues may be more susceptible to infection."

"Bringing all the findings together, although most of the studies reported the absence of SARS−COV-2 in the semen and prostatic secretions, as well as testicular tissues, which may reduce the possibility of transmission through this route, it is evident that (i) there is testicular injury and inflammatory infiltration (ii) viral orchitis may occur, as patients experienced scrotal discomfort (iii) there is altered semen parameters and (iv) the number of spermatozoa with DNA fragmentation is increased. These results collectively suggest that infection with SARS−COV-2 may lead to potential fertility issues."

Και συνεχίζει έτσι αισιόδοξα.. αν θέλεις πες μου να σου στείλω να διαβάσεις και μόνη σου..

Τέλος και συγνώμη που θα στο πω, δε καταλαβαίνω πραγματικά καθόλου γιατί αυτός δε γίνεται να μη φοράει μάσκα ή και να μη πάει.. και άντε οκ είπαμε να μη σταματήσουμε και τελείως τη ζωή μας, να πάτε.. μάσκα όμως γιατί να μη φοράει..; Πρέπει να του δώσεις να καταλάβει ότι η προσπάθεια σας αυτή είναι συλλογική από κοινού και πρέπει να κάνετε ότι είναι καλύτερο και οι δύο μαζί, δεν πρόκειται για ατομική προσπάθεια ώστε να προσέχεις μόνο εσύ.. πρέπει να κάνουμε όλοι μας κάποιες θυσίες.. τι να κάνουμε; Υπό αυτές τις συνθήκες βρισκόμαστε και με αυτά τα δεδομένα, ας θυσιάσουμε λίγο τη διασκέδαση μας.. μου φαίνεται τόσο μικρό αυτό μπροστά στο όνειρο.. προσωπικά τουλάχιστον δε με απασχολεί καθόλου..! Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να τα καταφέρουμε και να κρατήσουμε ένα υγιές μωράκι στην αγκαλιά μας.. 

Και επειδή δεν έχω άλλα reactions:

@nikol88 ♥️

@Παρασκευαιδου ♥️

Αν και @tina21 μου τα είπαμε εμείς.. αλλά πάρε και εσύ μια ♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Kiddo είπε:

Χαχαχαχαχαχα!!! Μαρή με πέθανες πάλι!! 🤣🤣🤣🤣🤣 Είσαι είδωλο!!! 🤣🤣🤣 Σε λατρεύω! 🤣🤣 Διαβάζω και εγώ σοβαρή σοβαρή εκεί.. το νερό από τη μύτη μου βγήκε!! 🤣🤣🤣🤣🤣

Άσε γιατί δεν έχω και πολύ υπομονή πλέον με τις μλκ που ακούγονται.. αλλά για εσένα έρχομαι! Με παντοφλιτσα ανά χείρας για να είμαι έτοιμη..!! 😂😂😂😂

@Margitc βάλε τη παραγγελία αγάπη μου! 🤣🤣🤣

🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣

Όποτε θες για καφέ πες! Εγώ εδώ είμαι! 😉😝😘♥️♥️

Αχχχχχ να 'στε καλά βρε κορίτσια!! Γέλασα με τη ψυχή μου πάλι!! Σας ευχαριστώ!! 😂😂😂😂

♥️♥️♥️♥️♥️

Α ναι η αγαπημενη @BlackCat τις εχει στην ακρη τις παντοφλιτσες της

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η hope501 είπε:

Δυστυχώς ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία που βλέπει ροζ. Αχ ποια κοπέλα ήταν? 

@Eva29 @Apol @kk88 εσείς που είστε οι παλιές θυμόσαστε? Επίσης σε τι φάση είστε? Σας έχουμε χάσει λίγο. Ειδικά η @kk88 με τα πρωινά μου ξυπνήματα 😘

Αγαπημένη εδώ είμαι...έχω ανέβει κατηγορία ξεπναω στις 4 με 4:30 κάνω τις ιντερνετικές παραγγελίες μου ενώ ο άντρας μου δίπλα κοιμάται 🤣🤣🤣🤣και ξανά πέφτω για ύπνο....

Εγώ είχα λίγα καφέ και ροζ είχε η @Eva29..μην φοβάσαι κορίτσι μου @tina21 ξεκουράσου και θα περάσει δεν τα χάνεις τα μωρά....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η nikol88 είπε:

Αχ σ ευχαριστώ παρα πολύ για την απάντηση! Με συγκινησες! Ήσουν πολύ πιο επεξηγηματική κ πιο ειλικρινής από κάθε γιατρό που έχω μιλήσει! Κ αυτό γιατί εσυ κι όλες εδώ μέσα με καταλαβαίνεις! Αυτοί κάνουν απλά τη δουλειά τους! 

Την υπομονή εννοείται ότι θα την κάνω κ αυτό προσπαθούσα να εξηγήσω σήμερα στο γιατρό, ότι δεν βιάζομαι θέλω το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα! Ο ουρολόγος μας είχε προτείνει τότε όταν τελειώσει τη θεραπεία να μπει χειρουργείο για την κιρσοκήλη και παράλληλα να πάρουνε σπερμα με βιοψία ούτως ώστε να προχωρήσουμε σε ivf και να μην χάσουμε χρόνο με την αποθεραπεία! Κ νομίζω αυτό θα γίνει τελικά! 

Στον ενάμιση μήνα εμείς αποφασίσαμε να πάει πάλι, ο ουρολόγος μας είπε ότι μπορεί να μην δούμε αποτέλεσμα! Θεωρήσαμε ότι μπορεί να δούμε βελτίωση και αναθαρρήσουμε λίγο! 
 

@BlackCat κατακερματισμό είχε 37% τον Δεκέμβρη και 39 τώρα! Ποσότητα είχε 8.000.000 και τώρα 13.000.000. Κινητικότητα ήταν γύρω στο 12 και τώρα στο 36%. Έχει μόνο 2% φυσιολογικές μορφές! Μόνο η ζωτικότητα αυτό ηθικά από 10 σε 67%. 
Εν τω μεταξύ όταν είχαμε ξεκινήσει τις εξωσωματικές είχε πολύ καλές παραμέτρους και 18% dfi. Δεν μπορώ να καταλάβω τι συνέβη κι είχε τέτοια επιδείνωση! Δεν άλλαξε διατροφή, μόνο ξεκίνησε γυμναστική! 
 

Κοριτσια σας ευχαριστώ πολύ όλες κ ευχομαι πραγματικά όλες κάποια στιγμή κάποια ψυχούλα να μας φωνάζει μαμά!! Μέχρι τότε θα είμαστε οι αγαπημένες θείες ❣️❣️❣️
 

 

Στο γυμναστήριο τι εσώρουχα φοραει; 

Μεγάλη προσοχή ..επειδή καταλαβαίνω δεν μπορούν να πάρουν εκείνα τα εσώρουχα τα φαρδιά των παππούδων, ας φροντίσετε νε είναι βαμβακερά αλλά το καλό βαμβάκι, λιγακι πιο μεγάλα. Πρέπει εκεί κάτω όσων γίνεται να μην ιδρώνει. (Αυτά μας είπε ο εδώ ουρολόγος-δεν ξέρω αν ισχύουν) 

Επίσης παλιά έβαζε ο άντρας μου το κινητό στο παντελόνι. Τώρα πότε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Natassou85 είπε:

Να σου ζησουν κοριτσι μ .. τα καταφερες σχετικα ευκολα;

Σε ευχαριστώ @Natassou85μου! Ναι, σε σχέση με άλλες κοπέλες σχετικά εύκολα. Είχα κι εγώ, όμως, τη δική μου πορεία, η οποία εκτός των άλλων περιελάμβανε και μια εξωμητριο κύηση με φυσική σύλληψη και αφαίρεση σάλπιγγας... Καλή επιτυχία να έχεις! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Ναι μπορείς να ακούσεις και τότε, μπορεί όμως να ακούσεις και στην 8η εβδομάδα. Για αυτό είπα στην 7η εβδομάδα για να υπάρχει μια ασφάλεια.  Συνήθως ακούγεται στις 6 plus εβδομάδες.  Ε ο δικος σας ως σκορπιός ήταν ζωηρός από νωρίς!!!

Ναι ισχύει αυτό ..  μας έδειχνε πωπο μέχρι 5 μηνών δεν ήξερα αν είναι αγοράκι η κοριτσάκι να φανταστείς 🤣🤣 

Δεν το είδα το μηνύματακι.. δεν ήξερα ότι απάντησες καρδούλα μου . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Luna777 είπε:

Βρε κορίτσια να σας πω και εγώ την ανησυχία μου. Όλο αυτό τον καιρό με τον κοβιντ είμαι προσεκτική αλλά πολύ κουλ ταυτόχρονα.  Διαβάζοντας όμως εδώ πως σε περίπτωση θετικού σταματάει η διαδικασία και ας έχεις αρχίσει διεγερση (!) και έχω αγχωθεί αρκετά, γιατί το Μάρτιο ξεκινάμε. Επίσης τι γίνεται αν κολλήσουμε πριν προλάβουμε να ξεκινήσουμε; Ενδεχομένως να επηρρεαστεί αρνητικά το σπέρμα. Πάλι θα πρέπει να το αναβάλουμε; Ο άντρας μου έχει συναυλία αύριο σε κλειστό μαγαζί και δεν ξέρω τι να κάνω. Απ'οτι έμαθα έχουν χαλαρώσει τα μέτρα και όλοι θα είναι κανονικά όρθιοι και χωρίς μάσκες! Σκέφτομαι να πάω με μάσκα ή να μην πάω και καθόλου...αλλά αυτός δεν γίνεται οπως καταλαβαίνετε, ούτε μάσκα να φοράει ούτε να μην πάει.

Πολύ δικιά μου είσαι..  λέω του άντρα μου από 5.03 μένουμε σπίτι, κυκλοφορούμε με μάσκες, και αντισηπτικά.  

Στην Ελλάδα νομίζω έχει νοσοκομείο αναφοράς . Αυτό όμως νομίζω μόνο στην Αθήνα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Άκουσα 5 εβδ και 6 ημερων 

πωπω θηριο το μωρο! ❤️❤️ 

στις πριν 5 ώρες, ο/η kk88 είπε:

Αγαπημένη εδώ είμαι...έχω ανέβει κατηγορία ξεπναω στις 4 με 4:30 κάνω τις ιντερνετικές παραγγελίες μου ενώ ο άντρας μου δίπλα κοιμάται 🤣🤣🤣🤣και ξανά πέφτω για ύπνο....

Εγώ είχα λίγα καφέ και ροζ είχε η @Eva29..μην φοβάσαι κορίτσι μου @tina21 ξεκουράσου και θα περάσει δεν τα χάνεις τα μωρά....

❤️❤️❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια! πως ειστε? εγω ειμαι πολυ καλυτερα...απο χθες το πρωι δεν ξαναειδα και ηρεμησα π στον υπερηχο ηταν ολα καλα! καλο σκ να εχουμε ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

Θα το βρεις..και επειδή εισαι νεο μελος πολλα κορίτσια δεν ειδανε σιγουρα τα ποστ σου.πως εισαι σημερα;; 

Καλημέρα είμαι πολύ καλά ευχαριστώ εσείς πως είσαστε κορίτσια;;..περιμένω πως και πως να παμε στο ραντεβού 1 του μήνα για να δω τι έκανα κ εγώ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Και μας ο μπέμπης κοιμάται στην αγκαλιά μου ή στην αγκαλιά του άντρα μου.. χαίρομαι τόσο πολύ που δένονται κι εκείνοι και ο άντρας μου καμαρώνει όσο δεν πάει!  λέει άσε εγώ ξέρω να τον κοιμήσω! Χαχα μωρέ θέλουν κι εκείνοι έναν ρόλο δικό τους με το μωράκι! Οπότε όταν έρχεται απ' την δουλειά αναλαμβάνει εκείνος να τον κοιμίζει, εγώ κάνω βέβαια όλα τα υπόλοιπα 😀
    • εχω την εντύπωση οτι την τελευταία εβδομάδα έχουμε ηρεμήσει με τους κολικούς...κοιμομαστε νορμάλ 11-12 το βράδυ... μια μέρα μόνο κοιμηθήκαμε στη 1.. αλλά δεν εχει κλάμα καθόλου το βράδυ πλέον...λιγο γκρίνια ίσως αλλά καμία σχέση...εχω την εντύπωση οτι μπαίνουμε σε πρόγραμμα κιόλας... ξυπνάμε κάθε μέρα στις 9.30...στις 11 κοιμόμαστε μεχρι τις 12 παρά...και στη 1 ξανά κοιμόμαστε μέχρι 2+ και ξανα στις 3.30 μέχρι 5.30...παει κάπως έτσι κάθε μέρα..
    • Αυτό πρέπει να γίνετε από τα παιδεία εμένα ο άντρας μου δεν δέχεται πολλά πολλά αν του πει κουβέντα την ρίχνει την Χριστοπ@ναγι@ του δεν χαρίζει βέβαια στην μαμά μου δεν μιλάει έτσι αλλά στην μαμά του δεν υπολογίζει οπότε καμία φορά πρέπει να γίνετε και αυτό  αλλα έχω βοήθεια δεν μπορώ να πω ότι χρειάζομαι και τη μεγάλη μου κόρη την κρατάει όταν δεν δουλεύει θα πάρει τηλέφωνο να της πάμε το παιδί να το κρατήσει αλλά και η κόρη μου θέλει να πηγαίνει γιατί ασχολείται μαζί της παίζουν πηγαίνουν βόλτες  Τώρα την έχω από το πρωί ήρθε να μου κάνει δουλειές σκούπισμα σφουγγάρισμα σιδέρωμα δεν έχω παράπονο 
    • Όχ ναι..μου φαίνεται είναι την 8η ένα άλμα...υπομονή μανούλα! Με τους κολικούς τώρα πως τα πατε
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...