Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

στις πριν 10 ώρες, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Όχι δεν μας έχουν δώσει καμία απάντηση.  Την 1 φορά είχα 2 άριστες βλαστοκυστες και είχα βιοχημική κύηση.  Τη 2η φορά 2 μέτριας ποιότητας μοριδια που δεν έφτασαν σε βλαστοκυστες με μηδενική χοριακή. Τωρα είχαμε 6 έμβρυα 3ης μερας . Βάλαμε τα 3 και τα άλλα 3 κατάψυξη.  Είναι η πρώτη φορά που πάω με έμβρυα 3ης μερας. Μακάρι να πάνε όλα καλά και να έχω μια θετική χοριακη. Αλλά δυστυχώς για μένα σε περίπτωση που συμβεί αυτό θα είναι μόνο το πρώτο βήμα, καθώς η αγωνία για το πώς θα εξελιχθεί θα είναι μεγάλη. Είχα 2 παλινδρομες στην 8η και 9η εβδομάδα από φυσικές συλλήψεις. Οπότε ο δρόμος είναι μακρυς για μένα...

Αλλά μακάρι να έχω μια θετική χοριακη για αρχή και μετά βλέπουμε,  έχει ο Θεός! Βήμα, βήμα το πάμε.

Εγώ πιστεύω πολύ και σε σένα και στο βρεφάκι μας την @tina21, πιστεύω θα μάθουμε ευχάριστα νέα, και να ξέρεις θα σε έχω και παράδειγμα επιτυχίας για τα 3ης μερας! Υπομονή λίγο ακόμα, Δευτέρα δεν πας κι εσυ για χοριακη? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Εννοείται...πάντα δυστυχώς υπάρχουν και χειρότερα που αυτά που έχεις περάσει εσύ μετά σου φαίνονται παιχνιδάκι, αλλά ευτυχώς υπάρχουν και καλύτερα, υπάρχουν και  θαύματα που σου δίνουν κουράγιο να συνεχίζεις! Απο αυτά τα καλύτερα εμπνεομαστε και παίρνουμε ελπίδα! Και επειδή είμαι στο φόρουμ σχεδόν 1 χρόνο τώρα, βλέπω τα καλύτερα, βλέπω συναγωνιστριες να έχουν φτάσει στην άλλη πλευρά, άλλες να κρατάνε ήδη το μωράκι τους αγκαλιά και άλλες να το περιμένουν! Θα έρθει  και για εμάς τις εναπομεινασες η στιγμή, το πότε δεν το ξέρω, αλλά θα έρθει.

39 χρόνων έγινα τον Αύγουστο . Η ιστορία αυτή κρατάει ήδη 3 χρόνια. 

1η διέγερση:9 ωάρια,  8 ώριμα 

2η διέγερση: 21 ,15 ώριμα

3η: 13, 7 ώριμα 

Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα έρθει και για εμάς η στιγμή και για ολα τα κορίτσια που προσπαθούν! 

Θα σου πω πως η μητέρα μου έχασε την σάλπιγγα απο κακή αντιμετώπιση των τότε γιατρών και στην άλλη είχε συμφισεις, ο πατέρας μου την πήρε και την πήγε Αθήνα ( 500χλμ μακριά) και οι γιατροί εκεί δεν της έδωσαν ελπίδες για επίτευξη εγκυμοσύνης,  η μητέρα μου απλα είπε γιατρέ δώστε μου κατι, έστω μια ασπιρίνη να πάρω ελπίδες και θα τα καταφέρω και όπως τα κατάφερε πρώτα ο αδερφός μου και μετα απο 4 χρόνια ήρθα εγώ,  το πιστεύε και το ήθελα μας έκανε τάμα και οτι άλλο την βοήθησε ώστε να ελπίζει!  Ολες θα τα καταφέρουμε αργά ή γρήγορα! 

Πάντως τα πας πολύ καλά στις διέγερσης, είμαι σίγουρη πως αυτή θα είναι η τελευταία σου,  γτ στπ  επόμενο παιδάκι θα έχεις ηρεμήσει και θα έρθει απο μόνο του, όπως γίνεται πάντα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Εγώ πιστεύω πολύ και σε σένα και στο βρεφάκι μας την @tina21, πιστεύω θα μάθουμε ευχάριστα νέα, και να ξέρεις θα σε έχω και παράδειγμα επιτυχίας για τα 3ης μερας! Υπομονή λίγο ακόμα, Δευτέρα δεν πας κι εσυ για χοριακη? 

Να σαι καλά κοπελα μου! Θα δούμε! Το μωρό μας, η @tina21 πάει για χοριακη τη Δευτέρα επειδή έβαλε βλαστοκυστες. Εγω που έβαλα 3ης μερας, μου είπε ο γιατρός να πάει την Πέμπτη, αλλά σκέφτομαι να πάω Παρασκευή για δικούς μου λόγους και συγκεκριμένα επειδή αγαπώ το 18! Θα το δω και αυτό όταν έρθει εκείνη η μέρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Να σαι καλά κοπελα μου! Θα δούμε! Το μωρό μας, η @tina21 πάει για χοριακη τη Δευτέρα επειδή έβαλε βλαστοκυστες. Εγω που έβαλα 3ης μερας, μου είπε ο γιατρός να πάει την Πέμπτη, αλλά σκέφτομαι να πάω Παρασκευή για δικούς μου λόγους και συγκεκριμένα επειδή αγαπώ το 18! Θα το δω και αυτό όταν έρθει εκείνη η μέρα.

Αχ ναι μωρέ, το είχαμε πει για τις 18 αλλά το ξεχασα….οπότε έχεις μέρες ακόμα για να μάθεις τα ευχαριστα! Κουράγιο για τις τελευταίες μέρες λοιπόν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα,  εγώ δεν άντεξα και για να ηρεμήσω πήγα μπαστακωθηκα στον γιατρό μου να μου κάνει υπέρηχο,  να δούμε αν όλα καλά! Οι ωοθήκες μου είναι πρησμενες και εχω λίγο υγρό δεξιά και αριστερά, μου ειπε πως αυτό δεν επηρεάζει την εμφύτευση κάτι που μου είχε πει και ο εξωσωματιστης όταν έπαιρνα κλομιφαινη που πάλι είχα υγρό,  το οποίο έφυγε.. αλλα η κοιλιά μου είναι αρκετά πρησμενη... ενδομήτριο μια χαρά,  είπε στον άντρα μου να με πάρει και να με πάει για ποτά γτ το άγχος μου έχει χτυπήσει κόκκινο, η κοιλιά μου χτύπησε κόκκινο είπα 🤣 

Το πρωί μίλησα με εμβρυολογο και το ένα το εμβρυακι μου ψωφισε 😭😭😭 τα υπόλοιπα συνεχίζουν όμως τα γλυκόυλια μου, Δευτέρα 8,5 η ώρα ετ μου είπε και ο εμβρυολογος και ο εξωσωματιστης... απλά θέλω να είμαι ήσυχη και κάνω οτι χρειαστεί, δεν ξέρω αν είμαι υπερβολική.. 

Επίσης πήρα άδεια 10 μερες απο τη δουλειά, αχ θα ευχαριστηθώ ξεκούραση!!!

Βρε αγάπη πάντα θα υπάρχουν απώλειες σπάνια να συνεχίσουν όλα.  Το μυαλό σου να είναι στα άλλα και άσε αυτό (δες το και αλλιώς αν μετέφερες αυτό τότε δε θα επιανε) δε νομίζω να ήθελες αυτό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Σε ευχαριστώ ρε αγάπη, μακάρι να έρχεται αυτή η ώρα γιατί πλέον κουράστηκα με το ψάξιμο, έχω γίνει εξπερ σε ανοσολογικά, αντισώματα, ρευματολόγους, αυτόανοσα, ενδοκρινολόγους και δε συμμαζεύεται. 
Κι εγώ φαντάζομαι ότι αν τελικά προκύψει άλλο ένα έμβρυο από την ωοληψια εκείνου του μήνα θα μετ;φέρουμε για αρχή 3 και να μείνουν κι άλλα 2 αλλα πρέπει να τα ρωτήσω όλα αναλυτικά. Γενικα με έχουν αφήσει λίγο στο φλου αλλα τελωσπαντων, προσπαθώ να μη φρικαρω, κάνω ασκήσεις ψυχραιμίας αυτή τη φορά. εμείς οι δυο πρέπει να συνεννοηθούμε πως θα γνωριστούμε την Τρίτη. Θα σου στειλω μήνυμα αλλά κι εγώ σκοπεύω να είμαι 8 στο γκισέ επάνω να παρω νούμερο. 

Πραγματικά αυτό με το ψάξιμο με όλες τις ειδικότητες είναι εξουθονωτικο! Αλλά τουλάχιστον είσαι Αθήνα και μπορείς να πηγαίνεις σε αυτούς τους γιατρούς που είναι εξειδικευμενοι, καλοί και τα κάνεις και δωρεάν.  Και είναι μια ομάδα γιατρών στο νοσοκομείο που συνεννοουνται. Εμένα μου βγαίνει η ψυχή να βρω εδώ έναν ρευματολόγο που δεν έχουμε και ρευματολόγο αναπαραγωγής και πολλές φορές μου λένε αλλά από αυτά που μου είπαν άλλοι γιατροί. Ειλικρινά δεν ξέρω σε πόσους γιατρούς, σε πόσα μικροβιολογικα έχω πάει, πόσες εξετάσεις αίματος έχω κάνει και πόσα  χρήματα έχω δώσει τον τελευταίο χρόνο. Το τελευταίο τρίμηνο τους έκοψα όλους και είπα ο, τι είναι να γίνει, ας γίνει. Πάω στο μικροβιολογικο,  δείχνω τι εξετάσεις πρέπει να κάνω και με κοιτάνε οι άνθρωποι καλά καλά. Ναι 2 πρεζολον των 5 παίρνω από την αρχή του κύκλου (οδηγία της Λευκού).

Αν σου δώσει η Οικονομοπουλου πρεζολον, προμηθευσου τα έγκαιρα γιατί είναι σε έλλειψη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα στα κορίτσια μου τα όμορφα!

Χτύπησε λοιπόν το τηλέφωνο και έχουμε άλλο ένα παγωτινι 2ΑΑ. 
Το δεύτερο έφτασε μέχρι 4ης μέρας αλλά επειδή δεν ήταν ζωηρό δεν πήγε παραπάνω 😂

Αρα το ψυγειακι μας έχει 5ΑΑ,5ΒΒ και το μικρό 2ΑΑ.

Φυσικα και ρώτησα τι είναι το 2 μπροστά κ μου είπαν είναι το μέγεθος της βλαστοκυστης είναι πιο μικρούλα αλλά δεν μας πολύ απασχολεί αυτό όσο η μορφολογία του ,παντως κατά αυτους δίνει κύηση.

Δευτερα πάω για υπερηχο πάλι & βλέπουμε. Θα ξεκινήσει η διαπραγμάτευση 🤞🤞🤞

Σας φίλησα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Βρε αγάπη πάντα θα υπάρχουν απώλειες σπάνια να συνεχίσουν όλα.  Το μυαλό σου να είναι στα άλλα και άσε αυτό (δες το και αλλιώς αν μετέφερες αυτό τότε δε θα επιανε) δε νομίζω να ήθελες αυτό. 

Σίγουρα στο πόλεμο έχουμε και απωλειες,  απλα χάρηκα πολύ που ολα γονιμοποίηθηκαν.. ελπίζω τα υπόλοιπα να συνεχίσουν δυναμικά, φυσικά θέλουμε τα πιο δυνατά! 

Το καλό είναι οτι σήμερα δεν πονάω σχεδόν καθόλου και αισθάνομαι λιγότερο φουσκωμένη, σαν να έχουν δίκιο οι γιατροί 😂.. θα παω να πιώ και μια καφεδαρα με τις φίλες μου να την ευχαριστηθώ,  αν μπορούσα να έπινα και ποτό 🤤🤤🤤 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Καλημέρα στα κορίτσια μου τα όμορφα!

Χτύπησε λοιπόν το τηλέφωνο και έχουμε άλλο ένα παγωτινι 2ΑΑ. 
Το δεύτερο έφτασε μέχρι 4ης μέρας αλλά επειδή δεν ήταν ζωηρό δεν πήγε παραπάνω 😂

Αρα το ψυγειακι μας έχει 5ΑΑ,5ΒΒ και το μικρό 2ΑΑ.

Φυσικα και ρώτησα τι είναι το 2 μπροστά κ μου είπαν είναι το μέγεθος της βλαστοκυστης είναι πιο μικρούλα αλλά δεν μας πολύ απασχολεί αυτό όσο η μορφολογία του ,παντως κατά αυτους δίνει κύηση.

Δευτερα πάω για υπερηχο πάλι & βλέπουμε. Θα ξεκινήσει η διαπραγμάτευση 🤞🤞🤞

Σας φίλησα 

Τέλειαααα ενα σπο αυτά ίσως και 2 είναι το παιδάκι σου 👶👶👶 

Άντε με το καλό να γίνει ετ και ολα θα πάνε καλα!!!👏👏👏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Καλημέρα στα κορίτσια μου τα όμορφα!

Χτύπησε λοιπόν το τηλέφωνο και έχουμε άλλο ένα παγωτινι 2ΑΑ. 
Το δεύτερο έφτασε μέχρι 4ης μέρας αλλά επειδή δεν ήταν ζωηρό δεν πήγε παραπάνω 😂

Αρα το ψυγειακι μας έχει 5ΑΑ,5ΒΒ και το μικρό 2ΑΑ.

Φυσικα και ρώτησα τι είναι το 2 μπροστά κ μου είπαν είναι το μέγεθος της βλαστοκυστης είναι πιο μικρούλα αλλά δεν μας πολύ απασχολεί αυτό όσο η μορφολογία του ,παντως κατά αυτους δίνει κύηση.

Δευτερα πάω για υπερηχο πάλι & βλέπουμε. Θα ξεκινήσει η διαπραγμάτευση 🤞🤞🤞

Σας φίλησα 

Αντε βρε μαυρογατε.  Και σε σκεφτόμουν! Τέλεια τα πήγες! Σε θέλω μαχητική στη διαπραγμάτευση. Και πού ξέρεις μπορεί να ξεπεταχτει και ο Γκοτζιλας απο μέσα σου , να έχετε τις 4 βλαστοκυστες, να σε αφήσει στην ησυχία σου πια ο γιατρός και να βάλετε το αγοράκι σου που περιμένει στωικά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Σίγουρα στο πόλεμο έχουμε και απωλειες,  απλα χάρηκα πολύ που ολα γονιμοποίηθηκαν.. ελπίζω τα υπόλοιπα να συνεχίσουν δυναμικά, φυσικά θέλουμε τα πιο δυνατά! 

Το καλό είναι οτι σήμερα δεν πονάω σχεδόν καθόλου και αισθάνομαι λιγότερο φουσκωμένη, σαν να έχουν δίκιο οι γιατροί 😂.. θα παω να πιώ και μια καφεδαρα με τις φίλες μου να την ευχαριστηθώ,  αν μπορούσα να έπινα και ποτό 🤤🤤🤤 

Συγγνώμη γιατί δεν μπορείς να πιεις ποτό? Απόλαυσε τη μέρα σου σήμερα, πιες όσο θέλεις, κάνε ο, τι θέλεις γιατί από τη Δευτέρα και για τους επόμενους 9 μήνες δεν θα μπορείς να πίνεις!

Και εγω να σου πω, ένα ουζάκι θα το έπινα σήμερα! Αλλά εγώ όντως δεν μπορώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Συγγνώμη γιατί δεν μπορείς να πιεις ποτό? Απόλαυσε τη μέρα σου σήμερα, πιες όσο θέλεις, κάνε ο, τι θέλεις γιατί από τη Δευτέρα και για τους επόμενους 9 μήνες δεν θα μπορείς να πίνεις!

Και εγω να σου πω, ένα ουζάκι θα το έπινα σήμερα! Αλλά εγώ όντως δεν μπορώ.

Επειδή παίρνω κορτιζονη, μπορώ να πιώ? Αχ μη μου λες τέτοια γτ θα πιώ 😂😂 αν και δεν ρώτησα αν επιτρέπετε,  επίσης ο γιατρός είπε τον άντρα μου να με παει για ποτά γιατί το άγχος μου βαράει κόκκινο, λες να μπορώ με την κορτιζόνη? Πρώτη φορά στη ζωή μου παίρνω και φοβάμαι λίγο.. 

Η αλήθεια είναι ένα τσιπουρακι το λιγουρευομαι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Καλημέρα στα κορίτσια μου τα όμορφα!

Χτύπησε λοιπόν το τηλέφωνο και έχουμε άλλο ένα παγωτινι 2ΑΑ. 
Το δεύτερο έφτασε μέχρι 4ης μέρας αλλά επειδή δεν ήταν ζωηρό δεν πήγε παραπάνω 😂

Αρα το ψυγειακι μας έχει 5ΑΑ,5ΒΒ και το μικρό 2ΑΑ.

Φυσικα και ρώτησα τι είναι το 2 μπροστά κ μου είπαν είναι το μέγεθος της βλαστοκυστης είναι πιο μικρούλα αλλά δεν μας πολύ απασχολεί αυτό όσο η μορφολογία του ,παντως κατά αυτους δίνει κύηση.

Δευτερα πάω για υπερηχο πάλι & βλέπουμε. Θα ξεκινήσει η διαπραγμάτευση 🤞🤞🤞

Σας φίλησα 

Μα τι υπέροχα νέα! Με το καλό να προχωρήσεις σε ΕΤ! Είμαι σίγουρη πως ένα από τα παγωτίνια σου θα είναι το μπεμπακι σας ❤️❤️❤️❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lucia79 είπε:

Εγώ πιστεύω πολύ και σε σένα και στο βρεφάκι μας την @tina21, πιστεύω θα μάθουμε ευχάριστα νέα, και να ξέρεις θα σε έχω και παράδειγμα επιτυχίας για τα 3ης μερας! Υπομονή λίγο ακόμα, Δευτέρα δεν πας κι εσυ για χοριακη? 

 

στις πριν 1 ώρα, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Να σαι καλά κοπελα μου! Θα δούμε! Το μωρό μας, η @tina21 πάει για χοριακη τη Δευτέρα επειδή έβαλε βλαστοκυστες. Εγω που έβαλα 3ης μερας, μου είπε ο γιατρός να πάει την Πέμπτη, αλλά σκέφτομαι να πάω Παρασκευή για δικούς μου λόγους και συγκεκριμένα επειδή αγαπώ το 18! Θα το δω και αυτό όταν έρθει εκείνη η μέρα.

Αχχχχ μακάρι βρε κορίτσια να έχω να σας πω θετικά νέα μεθαύριο! Προς τ παρόν είμαι ουδέτερη....δεν νιώθω τπτ άλλο εκτός ότι θα αδιαθετησω από στιγμή σε στιγμή! 🙏🙏🙏🙏

στις πριν 44 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Καλημέρα στα κορίτσια μου τα όμορφα!

Χτύπησε λοιπόν το τηλέφωνο και έχουμε άλλο ένα παγωτινι 2ΑΑ. 
Το δεύτερο έφτασε μέχρι 4ης μέρας αλλά επειδή δεν ήταν ζωηρό δεν πήγε παραπάνω 😂

Αρα το ψυγειακι μας έχει 5ΑΑ,5ΒΒ και το μικρό 2ΑΑ.

Φυσικα και ρώτησα τι είναι το 2 μπροστά κ μου είπαν είναι το μέγεθος της βλαστοκυστης είναι πιο μικρούλα αλλά δεν μας πολύ απασχολεί αυτό όσο η μορφολογία του ,παντως κατά αυτους δίνει κύηση.

Δευτερα πάω για υπερηχο πάλι & βλέπουμε. Θα ξεκινήσει η διαπραγμάτευση 🤞🤞🤞

Σας φίλησα 

Μπράβο βρε μαυρογατουλα!!! Ξεκινά διαπραγματεύσεις με το ντοκτορ τώρα 🤞🤞🤞🤞

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Καλημέρα στα κορίτσια μου τα όμορφα!

Χτύπησε λοιπόν το τηλέφωνο και έχουμε άλλο ένα παγωτινι 2ΑΑ. 
Το δεύτερο έφτασε μέχρι 4ης μέρας αλλά επειδή δεν ήταν ζωηρό δεν πήγε παραπάνω 😂

Αρα το ψυγειακι μας έχει 5ΑΑ,5ΒΒ και το μικρό 2ΑΑ.

Φυσικα και ρώτησα τι είναι το 2 μπροστά κ μου είπαν είναι το μέγεθος της βλαστοκυστης είναι πιο μικρούλα αλλά δεν μας πολύ απασχολεί αυτό όσο η μορφολογία του ,παντως κατά αυτους δίνει κύηση.

Δευτερα πάω για υπερηχο πάλι & βλέπουμε. Θα ξεκινήσει η διαπραγμάτευση 🤞🤞🤞

Σας φίλησα 

Αγάπη μπράβο! Ξέρω θα ήθελες να είναι δυο για να δώσει επιτέλους ο γιατρός μας το οκ με όλο του το ειναι και να προχωρήσετε αλλά αν το σκεφτείς στατιστικά πήγατε πολύ καλά με δεδομένο ότι το σπερμα δεν είναι στα καλύτερα του! Ξεκίνα από τώρα το ψηστήρι και με όλη μου την καρδιά το 4ο έμβρυο να έρθει από τον Γκοτζίλα….θα σου βγει λίγο τριχωτό αλλά δεν έγινε και τίποτα 😜

πραγματικά είναι πλέον κοντά ο καιρός της μεταφοράς σου, θα παρεις την καλύτερη θέση στο πινακακι αρχηγέ! Θα στην φτιάξουμε όλες μας να στρογγυλοκαθίσεις και να μην σηκωθείς παρά μόνο μετά από 9 μήνες! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Επειδή παίρνω κορτιζονη, μπορώ να πιώ? Αχ μη μου λες τέτοια γτ θα πιώ 😂😂 αν και δεν ρώτησα αν επιτρέπετε,  επίσης ο γιατρός είπε τον άντρα μου να με παει για ποτά γιατί το άγχος μου βαράει κόκκινο, λες να μπορώ με την κορτιζόνη? Πρώτη φορά στη ζωή μου παίρνω και φοβάμαι λίγο.. 

Η αλήθεια είναι ένα τσιπουρακι το λιγουρευομαι 

Αντε καλε! Τίποτα δεν παθαίνεις.  Εγω πριν την ωοληψια που έπαιρνα ήδη κορτιζόνη καμία 10αρια μέρες εννοείται ότι έπινα και δεν έπαθα τίποτα. Μετά δεν έπινα γιατί πήγα μετά από 3 μέρες σε ετ και δεν είχα χρόνο. Πιες το τσιπουρακι σου, απόλαυσε τον καιρό και την παρεουλα σου, χαλάρωσε γιατί η καλή ψυχολογία είναι το καλύτερο φάρμακο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 58 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Πραγματικά αυτό με το ψάξιμο με όλες τις ειδικότητες είναι εξουθονωτικο! Αλλά τουλάχιστον είσαι Αθήνα και μπορείς να πηγαίνεις σε αυτούς τους γιατρούς που είναι εξειδικευμενοι, καλοί και τα κάνεις και δωρεάν.  Και είναι μια ομάδα γιατρών στο νοσοκομείο που συνεννοουνται. Εμένα μου βγαίνει η ψυχή να βρω εδώ έναν ρευματολόγο που δεν έχουμε και ρευματολόγο αναπαραγωγής και πολλές φορές μου λένε αλλά από αυτά που μου είπαν άλλοι γιατροί. Ειλικρινά δεν ξέρω σε πόσους γιατρούς, σε πόσα μικροβιολογικα έχω πάει, πόσες εξετάσεις αίματος έχω κάνει και πόσα  χρήματα έχω δώσει τον τελευταίο χρόνο. Το τελευταίο τρίμηνο τους έκοψα όλους και είπα ο, τι είναι να γίνει, ας γίνει. Πάω στο μικροβιολογικο,  δείχνω τι εξετάσεις πρέπει να κάνω και με κοιτάνε οι άνθρωποι καλά καλά. Ναι 2 πρεζολον των 5 παίρνω από την αρχή του κύκλου (οδηγία της Λευκού).

Αν σου δώσει η Οικονομοπουλου πρεζολον, προμηθευσου τα έγκαιρα γιατί είναι σε έλλειψη. 

Ωχ… κι αυτα σε έλλειψη??? Πάω να φουλάρω σε πρέζα από σήμερα…

εχεις δίκιο, είμαι σίγουρη ότι όταν είσαι στην επαρχία είναι όλα πιο περίπλοκα αλλά μη νομίζεις ότι κι εδώ είναι και πανεύκολα. Ρευματολόγο πχ δεν έχει το Έλενα, οπότε ενώ η Οικονομόπουλου μου βρήκε το θέμα μετά έπρεπε να ψάξω ρευματολόγο αλλού και μη νομίζεις ότι αυτή που βρήκα έχει εξειδίκευση σε αναπαραγωγή.. μακάρι να είχα βρει τέτοια αλλά προς το παρόν πάω σε μια που μου σύστησε η ίδια η Οικονοπουλου (οπότε έχω μια εγγύηση) αλλά όχι με ειδίκευση σε εξωσωματική. Χαρακτηριστικά μου είπε, εμένα με ενδιαφέρει το αυτοάνοσο όχι η εξωσωματική. Οποτε ίσως επισκεφτώ και μια άλλη που αναφέρθηκε εδώ μέσα ως ειδική αναπαραγωγής και είναι στο μητέρα. Και να μην αναφερθούμε πάλι στους ενδοκρινολόγους πχ που ενώ υπάρχει πληθώρα και τα ονόματα πέφτουν βροχή, άκρη δε βγαίνει και ο ένας αντικρούει τον άλλο. Σίγουρα στην Αθήνα έχουμε πολλές επιλογές, αλλά το αν πραγματικά γίνονται σωστές διαγνώσεις αυτό ειανι άλλο θέμα…

τα 2 πρεζολον τα παίρνεις την ίδια ώρα ή τα μοιράζεις μέσα στη μέρα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/2/2022 at 7:02 ΜΜ, ο/η Lucia79 είπε:

Φαντάσου ότι μου τον είχαν συστήσει για κορυφή ε, και τι να κάνω πήγα,…αλλά μιλάμε για τρελή φόλα! Ούτε κοίταξε τις εξετάσεις…

εσυ τι έχεις ακούσει γις το άτομο του?

Κοίτα, είναι εξειδικευμένος στα αναπαραγωγικά και έχω ακούσει ομιλία του για τις πολυκυστικές ωοθήκες και τα λέει όντως καλά και σε πείθει.

Αλλά δεν φέρεται καλά σαν άνθρωπος, σε χρεώνει ακόμα και για το 5λεπτο που θα σου μιλήσει στο τηλέφωνο για feedback και το χειρότερο είναι ότι κοπέλες που πήγαν αλλού μετά για να συγκρίνουν απόψεις, τον απέρριψαν, γιατί τελικά δεν τους τα έλεγε σωστά. Μια τελευταία περίπτωση που έχω στο μυαλό μου που συνέχισε μαζί του και στην εγκυμοσύνη, την είχε τρομοκρατήσει για ένα θέμα που υποτίθεται είχε το μωρό και το ζητούμενο ήταν να πάει να κάνει κάποια εξέταση σε συγκεκριμένο συνεργάτη του. Τελικά άλλαξε ενδοκρινολόγο και όλα ήταν καλά. Εγώ πάντως όταν μου ζητάνε σύσταση, δεν τον προτείνω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Αντε καλε! Τίποτα δεν παθαίνεις.  Εγω πριν την ωοληψια που έπαιρνα ήδη κορτιζόνη καμία 10αρια μέρες εννοείται ότι έπινα και δεν έπαθα τίποτα. Μετά δεν έπινα γιατί πήγα μετά από 3 μέρες σε ετ και δεν είχα χρόνο. Πιες το τσιπουρακι σου, απόλαυσε τον καιρό και την παρεουλα σου, χαλάρωσε γιατί η καλή ψυχολογία είναι το καλύτερο φάρμακο!

Νομίζω με την κορτιζόνη πρέπει να προσέξετε το αλάτι και τη ζάχαρη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η tina21 είπε:

 

Αχχχχ μακάρι βρε κορίτσια να έχω να σας πω θετικά νέα μεθαύριο! Προς τ παρόν είμαι ουδέτερη....δεν νιώθω τπτ άλλο εκτός ότι θα αδιαθετησω από στιγμή σε στιγμή! 🙏🙏🙏🙏

Μπράβο βρε μαυρογατουλα!!! Ξεκινά διαπραγματεύσεις με το ντοκτορ τώρα 🤞🤞🤞🤞

 

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Αγάπη μπράβο! Ξέρω θα ήθελες να είναι δυο για να δώσει επιτέλους ο γιατρός μας το οκ με όλο του το ειναι και να προχωρήσετε αλλά αν το σκεφτείς στατιστικά πήγατε πολύ καλά με δεδομένο ότι το σπερμα δεν είναι στα καλύτερα του! Ξεκίνα από τώρα το ψηστήρι και με όλη μου την καρδιά το 4ο έμβρυο να έρθει από τον Γκοτζίλα….θα σου βγει λίγο τριχωτό αλλά δεν έγινε και τίποτα 😜

πραγματικά είναι πλέον κοντά ο καιρός της μεταφοράς σου, θα παρεις την καλύτερη θέση στο πινακακι αρχηγέ! Θα στην φτιάξουμε όλες μας να στρογγυλοκαθίσεις και να μην σηκωθείς παρά μόνο μετά από 9 μήνες! 

❤️❤️❤️❤️❤️❤️

Μα τι είναι αυτό με το σταγονόμετρο τα reactions. 
Καρδουλωμα λοιπόν!

Σας ευχαριστώ πολύ άντε μια μια κ βήμα βήμα να προχωράει παρακάτω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Αντε καλε! Τίποτα δεν παθαίνεις.  Εγω πριν την ωοληψια που έπαιρνα ήδη κορτιζόνη καμία 10αρια μέρες εννοείται ότι έπινα και δεν έπαθα τίποτα. Μετά δεν έπινα γιατί πήγα μετά από 3 μέρες σε ετ και δεν είχα χρόνο. Πιες το τσιπουρακι σου, απόλαυσε τον καιρό και την παρεουλα σου, χαλάρωσε γιατί η καλή ψυχολογία είναι το καλύτερο φάρμακο!

Να σου πω την αλήθεια δεν το ήξερα, αλλα εντάξει,  με έπεισες! Αυτό θα κάνω 😂 

Όντως φουλ ψυχολογία θέλει,  να σου πω την αλήθεια μόνο ποθ πήρα τόσες μέρες άδεια χοροπηδάω απο χαρά μου γτ θα ξεκουραστώ, οχι οτι σκάβω σε γραφείο είμαι,  αλλά και η ψυχολογική κούραση σε επηρεάζει περισσότερο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Ωχ… κι αυτα σε έλλειψη??? Πάω να φουλάρω σε πρέζα από σήμερα…

εχεις δίκιο, είμαι σίγουρη ότι όταν είσαι στην επαρχία είναι όλα πιο περίπλοκα αλλά μη νομίζεις ότι κι εδώ είναι και πανεύκολα. Ρευματολόγο πχ δεν έχει το Έλενα, οπότε ενώ η Οικονομόπουλου μου βρήκε το θέμα μετά έπρεπε να ψάξω ρευματολόγο αλλού και μη νομίζεις ότι αυτή που βρήκα έχει εξειδίκευση σε αναπαραγωγή.. μακάρι να είχα βρει τέτοια αλλά προς το παρόν πάω σε μια που μου σύστησε η ίδια η Οικονοπουλου (οπότε έχω μια εγγύηση) αλλά όχι με ειδίκευση σε εξωσωματική. Χαρακτηριστικά μου είπε, εμένα με ενδιαφέρει το αυτοάνοσο όχι η εξωσωματική. Οποτε ίσως επισκεφτώ και μια άλλη που αναφέρθηκε εδώ μέσα ως ειδική αναπαραγωγής και είναι στο μητέρα. Και να μην αναφερθούμε πάλι στους ενδοκρινολόγους πχ που ενώ υπάρχει πληθώρα και τα ονόματα πέφτουν βροχή, άκρη δε βγαίνει και ο ένας αντικρούει τον άλλο. Σίγουρα στην Αθήνα έχουμε πολλές επιλογές, αλλά το αν πραγματικά γίνονται σωστές διαγνώσεις αυτό ειανι άλλο θέμα…

τα 2 πρεζολον τα παίρνεις την ίδια ώρα ή τα μοιράζεις μέσα στη μέρα?

2 μαζί το πρωί μου είχε πει η Λευκού. 

Ναι εννοείται ότι ούτε στην Αθήνα είναι εύκολο,  τίποτα δεν είναι εύκολο από αυτά που κάνουμε. Και πιστεύω ότι αν κάτσουμε να αναλογιστούμε τι έχουμε περάσει όλο αυτό το διάστημα, θα πούμε:" δεν μπορεί να τα έχω κάνει όλα αυτά εγώ".

Κρύβουμε ατελείωτες δυνάμεις μέσα μας τελικά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η twinkletwinlkle είπε:

2 μαζί το πρωί μου είχε πει η Λευκού. 

Ναι εννοείται ότι ούτε στην Αθήνα είναι εύκολο,  τίποτα δεν είναι εύκολο από αυτά που κάνουμε. Και πιστεύω ότι αν κάτσουμε να αναλογιστούμε τι έχουμε περάσει όλο αυτό το διάστημα, θα πούμε:" δεν μπορεί να τα έχω κάνει όλα αυτά εγώ".

Κρύβουμε ατελείωτες δυνάμεις μέσα μας τελικά!

Ποσο αληθινό…❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου!! Καλησπέρα!

Λυπάμαι που χρειάστηκε να απουσιάζω για λίγο, είχα κάποια προσωπικά θέματα να διαχειριστώ τα οποία πέσανε όλα μαζί αυτή την εβδομάδα και λίγο με κατέβαλαν ψυχολογικά.. παρόλα αυτά σας διάβαζα και σας διαβάζω ανελλιπώς!! Είστε η παρέα μου άλλωστε και δεν θα μπορούσα να μην ενδιαφέρομαι για τις εξελίξεις σας!

@BlackCat αρχηγέ μας!! Μπράβο!! Τέλεια!! Έχεις 3 παγωτινια να σε περιμένουν!! Και από ότι κατάλαβα το ένα είναι και αγόρι.. ποιος στη χάρη σου!! 😂😂 Με το καλό να τα υποδεχτείς όταν συμφωνήσετε και με το γιατρό σου και να φωλιάσουν στη κοιλίτσα σου για 40 εβδομάδες!! ♥️♥️♥️

@Lucia79 μου!! Μα τι στατιστικές είναι αυτές;! Ουαου!! 4/4;! Τι λες τώρα!! Μπράβο βρε κοπελαρα μου!! Εξαιρετικά τα πήγατε!! Σου εύχομαι ολόψυχα να βρίσκεται το/α παιδάκι/α σας ανάμεσα τους!!♥️♥️♥️

@twinkletwinlkle & @tina21 κουράγιο κορίτσια μου.. περνάνε οι μέρες και ήδη πλησιάζει η πιο γλυκιά μέρα της ζωής σας!! Γιατί το πιστεύω ότι όλα θα πάνε καλά και θα ακούσουμε ευχάριστα και από τις δύο σας!!!♥️♥️♥️♥️

 @Litsadi & @Zeta. κορίτσια μου... Λυπάμαι πάρα πολύ για την αρνητική έκβαση της προσπάθειας σας... Νοερή αγκαλιά και στις δύο σας! Μη το βάζετε κάτω όμως, πάρτε το χρόνο σας να επουλωθεί η ψυχή σας και βουρ στη προσπάθεια ξανά! @Litsadi μου, μπράβο και για τον άντρα σου! Πόσο σημαντικό σε αυτό το δύσκολο αγώνα να έχουμε ανθρώπους δίπλα μας που μας στηρίζουν και στη πράξη! Όλα στο τέλος θα πάνε καλά κορίτσια μου..! Απλά δεν ήρθε το τέλος ακόμα.. όμως όλα θα πάνε καλά! 🤗🤗♥️♥️♥️♥️

Και επειδή ερωτήθην χωρίς να μπορώ να απαντήσω εκείνη τη στιγμή, να απαντήσω τώρα για το τι είναι η εξέταση fish σπέρματος.. πολύ λαϊκά να πω είναι είδος εξέτασης καρυότυπου στο σπέρμα, δηλαδή ελέγχει για χρωμοσωμικες ανωμαλίες στην αλυσίδα του DNA των σπερματοζωαρίων. Δεν είναι το ίδιο με την εξέταση κατακερματισμού όπου εκεί ελέγχεται σε τι ποσοστό είναι κατεστραμμένη η αλυσίδα του DNA των σπερματοζωαρίων, η εξέταση fish ελέγχει συγκεκριμένα χρωμοσώματα της αλυσίδας του DNA των σπερματοζωαρίων όπου δίνουν συγκεκριμένα σύνδρομα σε έμβρυα όπως είναι τα χρωμοσώματα 13/18/21/22/X/Y, αν υπάρχουν ευρύματα στο καρυότυπο του ανδρός τότε συμπεριλαμβάνονται στην εξέταση και αυτά τα χρωμοσώματα. Η λέξη fish προέρχεται από τα αρχικά Fluorescence In Situ Hybridization και ουσιαστικά εκχυουν στο δείγμα σπέρματος κάποια φθορίζοντα μόρια όπου "βάφουν" τα χρωμοσώματα στο DNA των σπερματοζωαρίων επιτρέποντας να αναγνωριστούν συγκεκριμένες δομές χρωμοσωμάτων και οι τυχόν αλλοιώσεις τους να παρατηρηθούν στο μικροσκόπιο.

Ελπίζω να βοήθησα λίγο.. @rouseva, @Lucia79, @BlackCat 🤗😊♥️

Σας φιλώ όλες!! 😘😘😘😘😘😘♥️♥️♥️♥️♥️♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η BlackCat είπε:

Καλημέρα στα κορίτσια μου τα όμορφα!

Χτύπησε λοιπόν το τηλέφωνο και έχουμε άλλο ένα παγωτινι 2ΑΑ. 
Το δεύτερο έφτασε μέχρι 4ης μέρας αλλά επειδή δεν ήταν ζωηρό δεν πήγε παραπάνω 😂

Αρα το ψυγειακι μας έχει 5ΑΑ,5ΒΒ και το μικρό 2ΑΑ.

Φυσικα και ρώτησα τι είναι το 2 μπροστά κ μου είπαν είναι το μέγεθος της βλαστοκυστης είναι πιο μικρούλα αλλά δεν μας πολύ απασχολεί αυτό όσο η μορφολογία του ,παντως κατά αυτους δίνει κύηση.

Δευτερα πάω για υπερηχο πάλι & βλέπουμε. Θα ξεκινήσει η διαπραγμάτευση 🤞🤞🤞

Σας φίλησα 

✌️🧿

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...