Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

στις Just now, ο/η Zoupaki είπε:

απο δω κ περα ψαξε για την ε2 μην τρυπιεσαι τζαμπα ....αυτο. 

Πως να την ψάξω εννοείς;

Σορυ αν ρωταω βλακεία αλλά δεν μου έκαναν αιματολογικές στις προηγούμενες προσπάθειες ,τώρα αρχίζω κ τα μαθαινω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Οκ δεν κατάλαβα ότι το είπες έτσι. Ναι για τις αντιβιωσεις που λες, είναι περίεργο, αλλά οι γιατροί ξέρουν καλύτερα. Εξάλλου, παίρνεις πάντα προβιοτικά παράλληλα με την αντιβίωση.  Και στις εγχυσεις μέσα βάζουν και λακτοβακιλλο.  Και όπως φάνηκε από το αποτέλεσμα,  δούλεψαν οι εγχυσεις αφού από το 42 πήγε στο 99% ο λακτοβακιλλος (τώρα το τσεκαρα).

Η ενδομητριτιδα είναι το ίδιο με την ενδομητρίωση?

Όχι. Η ενδομητριωση δεν έχω ιδέα τι είναι. Ενδομητριτιδα είναι ένας γενικός όρος που περιγράφει μια φλεγμονή μέσα στη μήτρα που οφείλεται σε κάποιο μικρόβιο. Στην υστεροσκοπηση τη βλέπουν με το μάτι οι γιατροί γιατί η μήτρα έχει μια χαρακτηριστική ερυθρότητα. Γενικα θεωρείται κάτι πολύ συχνό και επίσης δε σου δίνει κανενα σύμπτωμα πχ φαγούρες κλπ..αλλά υποχωρεί  με τις αντιβιωσεις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Ναι παιδί μου και εγώ με καισαρική θα πάω, το έχω ήδη αποφασίσει. Βάλτε άλλη μία βλαμμένη στο κλαμπ.

Αν λέτε για βλαμμένες μη με ξεχασετε! Εννοείται καισαρική. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Όχι. Η ενδομητριωση δεν έχω ιδέα τι είναι. Ενδομητριτιδα είναι ένας γενικός όρος που περιγράφει μια φλεγμονή μέσα στη μήτρα που οφείλεται σε κάποιο μικρόβιο. Στην υστεροσκοπηση τη βλέπουν με το μάτι οι γιατροί γιατί η μήτρα έχει μια χαρακτηριστική ερυθρότητα. Γενικα θεωρείται κάτι πολύ συχνό και επίσης δε σου δίνει κανενα σύμπτωμα πχ φαγούρες κλπ..αλλά υποχωρεί  με τις αντιβιωσεις. 

Η ενδομητρίωση το μόνο συμπτωμα που σου δίνει είναι πονος πριν και κατά την περίοδο. Φαίνεται μόνο με λαπαροσκοπηση και έχει ως συνέπεια κακή ποιότητα ωαρίων.  Μια ένδειξη για ενδομητρίωση είναι μια εξέταση αίματος ca125 ,αν θυμάμαι καλά και επίσης κάτι με τις τιμές της οιστραδιολης. Νομίζω αν έχεις χαμηλές τιμές στην ε2. Όταν είχα πάει έγκυος στον Παν... και είδε τις τιμές της οιστραδιολης μου, μου ειπε οτι αν δεν αυξήσω τις τιμές, θα αποβάλλω. Και πως αν δεν πάει καλά η εγκυμοσύνη,  το πρώτο πράγμα που θα πρέπει να κάνω μετά είναι λαπαροσκοπηση για ενδομητριωση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Εγω είχα ξανακανει την εξέταση μικροβιωματος ένα χρόνο πριν μαζι με υστεροσκοπηση και είχα λακτοβακιλλο 95%. Μεσολάβησαν όμως 2 εγκυμοσύνες και 2 αποξεσεις και όταν την ξαναέκανα ήταν στο 42%. Μου είπε ο Παν... Να την κάνω, αλλά επειδή μένω Κρήτη την έκανα στον συνεργάτη του στην Κρήτη και στάλθηκε Ιταλία ή Ισπανία.  Δεν θυμάμαι πού. Πλήρωσα 270 ευρώ για την εξέταση και 150 στον γιατρό που μου την έκανε (είμαι Κρήτη και όλα είναι πολύ πιο ακριβα). Τη δεύτερη εξέταση την έκανα μετά τη δεύτερη απόξεση και αφού ποτέ δεν μάθαμε τι έφταιξε τη δεύτερη φορά,  ίσως και να οφειλεται σε αυτό. Δεν ξέρω...

Από τότε παίρνω προβιοτικα δια στόματος (όλο το καλοκαίρι ταλαιπωρηθηκα με κολπιτιδες) και όχι συστηματικά βάζω κολπικα λακτοβακιλλο.

Μιας και το ανέφερες, δηλαδή ποσο καιρό συνολικά παίρνεις προβιοτικά? Φαντάζομαι δεν υπάρχει περίπτωση να γίνουν τοξικά αυτα, μπορεις να τα παίρνεις συνεχόμενα. Να σε ρωτήσω και συγκεκριμένα ποιο παίρνεις; Επειδή σκέφτομαι να ξεκινησω και απ αυτα…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Αν λέτε για βλαμμένες μη με ξεχασετε! Εννοείται καισαρική. 

 

στις πριν 5 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Χρυσές δουλειές θα κάνουν οι αναισθησιολογοι με εμάς!!! 🤣

Χαχαχαχαχαχα χαχαχαχα

Ωραια καλά μας βλέπω όλες!!!

Ας αρχίσω να κοιτάω εγώ την πτέρυγα 😂 να είμαστε όλες μαζί να κάνουμε κ παρέα Κριμα θα ναι!!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Μιας και το ανέφερες, δηλαδή ποσο καιρό συνολικά παίρνεις προβιοτικά? Φαντάζομαι δεν υπάρχει περίπτωση να γίνουν τοξικά αυτα, μπορεις να τα παίρνεις συνεχόμενα. Να σε ρωτήσω και συγκεκριμένα ποιο παίρνεις; Επειδή σκέφτομαι να ξεκινησω και απ αυτα…

Περίπου ένα χρόνο τα παίρνω.  Καλά μην φανταστείς ότι είμαι και απόλυτα συνεπής. Ο γιατρός μου μου είπε μέχρι να μείνω έγκυος θα παίρνω προβιοτικα και θα βάζω λακτοβακιλλο κολπικά.  Απλά έχει καταργηθεί πλέον ο κολπικος λακτοβακιλλος και αν τύχει και τον βρω σε κάποιο φαρμακειο,  παίρνω.

Έπαιρνα τα lactolevure , αλλά τώρα μετά τις κολπιτιδες παίρνω τα intimeo της frezyderm που απο ο, τι κατάλαβα είναι πιο ενισχυμένα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η Luna777 είπε:

Καλημέρα και σε εσένα κοπέλα μου! Να σε ρωτήσω, τα έχεις κάνει εσύ αυτά τα τεστ; Ξέρεις που τα κάνουν; Ψάχνω στο internet αλλά δεν βγάζω και πολύ άκρη για Ελλάδα. Έχω βρει μόνο τα 2 που έγραψα. 

Όχι ακόμα , αλλά αν δεν πετύχει η επόμενη ετ μου θα τα κάνω όλα αυτά τα τεστ (δεν τα κάνω τώρα γιατί έχω εμφυτεύσεις αλλά όχι προχωρημα και συμφωνήσαμε από κοινού με το γιατρό μου για άλλη μια τελευταία πριν φτάσουμε σε αυτά τα τεστ). Μια φίλη από Θεσσαλονίκη τα έκανε και τα 3 με 850€ ,,,στέλνονται Ισπανία τα δείγματα και απαντήσεις παίρνεις πάνω στο μήνα. Όλα τα κέντρα τις γνωρίζουν αυτές τις εξετάσεις, απευθυνσου στο γιατρό σου για λεπτομέρειες είμαι σίγουρη πως θα ξέρει. Απλά με αυτά θα δεις αν όντως υπάρχει μικρόβιο στο ενδομήτριο ή στη μήτρα (εύχομαι να μην υπάρχει τίποτα) και με το ΕΡΑ θα δείξει αν χρειάζεται αντί για 5 μέρες προγεστερόνη 6 ή 7 μέρες προγεστερόνη πριν την ετ. Όσο το όνειρο παραμένει ζωντανό και εμείς δυνατές όλα θα γίνουν!!!! 🙏👶❤️👶❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Εμείς θα πηγαίνουμε παρέα γιατί σκεφτόμαστε ακριβώς τα ίδια. Δεν ήξερα ότι γίνεται και με δείγμα από αίμα περιόδου (ούτε καν μπορώ να φανταστώ πως το συλλέγεις για να το δώσεις) και ενδεχομένως δεν γίνονται όλα τα τεστ έτσι. Εννοώ και αυτα που αναφέρει η @condios. Εγώ είμαι υπέρ του πακέτου, αν είναι να μπω στη διαδικασία ας τα κάνω όλα. Δε με παίρνει να περιμένω κι άλλη αποτυχία για να κάνω κάθε φορά από ένα. Εγώ άλλο δεν καταλαβαίνω. Έχω δει ότι πραγματι πολλές κοπέλες που έχουν κάνει το endimetriome αναφέρουν το ποσοστό γαλακτοβακιλλων και οτι αν αυτό είναι χαμηλό δε μπορεις να πετύχεις εμφύτευση. Και μετά σαν θεραπεία οι γιατροί δίνουν αντιβιωσεις και εγχυσεις αντιβίωσης στη μήτρα. Μα οι αντιβιωσεις δεν καταστρέφουν τους γαλακτοβακιλλους? Υποτίθεται οι γαλακτοβακιλοι φτιάχνουν με προβιοτικά. 
τελος @twinkletwinlkle ναι δεν είπα ότι το μικρό βίωμα σχετίζεται με την ποιότητα. Είπα ότι παρότι το βασικό μας θέμα είναι η ποιότητα, και μάλλον ο λόγος που δεν έχω πετύχει εμφύτευση είναι αυτός, παρολα αυτα θέλω να ελέγξω και το μικροβιωμα ώστε αν πρόκειται στο μέλλον να μας κάτσει έστω ένα καλό ωάριο, να το μεταφέρω σε μια μήτρα που είναι ελεγμένη από κάθε πλευρά.
Έχω ήδη κάνει υστεροσκοπηση πέρυσι στην οποία ο γιατρός είδε ενδομητριτιδα και έκανα θεραπεία με αντιβιωσεις για 2 μήνες και 3 μήνες εγχυσεις. Μετά είχα επαναλάβει την υστεροσκοπηση πριν ξεκινησω τις προσπάθειες και μου είχε πει ότι η φλεγμονή είχε υποχωρήσει. Αυτό όμως είχε γίνει το Φεβρουάριο 2021. Ίσως πλέον να έχει αναπτυχθεί κάτι άλλο. Ή ίσως η βιοψία να δείξει κάτι που το μάτι του γιατρού δε μπορούσε να το δει στην υστεροσκοπηση. Γι αυτό θέλω να κάνω βιοψία και άλλωστε και ο γιατρός την πρότεινε, απλώς πρότεινε του Νικα που δεν τη θέλω εγώ. 

Το αίμα ειναι εύκολο να το συλλέξεις. Σε ένα ουροσυλλέκτη θέλει λίγες σταγόνες. Έχω να πάρω τηλέφωνα τη Δευτέρα...θα τα τρελάνω τα εργαστήρια! Θέλω να κάνω τον έλεγχο άμεσα όμως, οπότε θα σου πω που κατέληξα. Φυσικά και η αντιβίωση σκοτώνει και τους καλούς μικροοργανισμούς. Γι'αυτό πρέπει να παίρνουμε μαζί προβιοτικά. Για προβιοτικά μπορείς να τρως γιαούρτι με πέτσα, κεφίρ, ξινόγαλα, ξινόχοντρο τραχανά και τουρσί. Εγώ δεν τρώω καθόλου γαλακτοκομικά και το τουρσί δεν το πολυσυμπαθώ, οπότε μετά την εξεταση και αναλόγως το αποτέλεσμα θα τα πάρω σε συμπλήρωμα. Η ενδομητρίωση είναι άλλο. Ιστοί του ενδομητρίου μεγαλώνουν και εκτός μήτρας. Φαινεται μόνο με λαπαροσκόπηση. Εχω πεισμώσει με όλα αυτά και είμαι σίγουρη πως θα τη βρούμε την άκρη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η BlackCat είπε:

Καλημερα σε όλες.

Ουτε εμείς πήγαμε καλά σήμερα δεν πήραμε κανένα ωάριο ήταν κενά τα ωοθυλλακια. Μου είχε πει ο γιατρός ότι υπάρχει αυτό το ενδεχόμενο λόγω διέγερσης τον προηγούμενο μήνα και όπως φάνηκε κ στην Ε2 (που δεν ήταν ιδιαίτερα υψηλή) το ψιλό περίμενα.

Αυτό που δεν περίμενα ήταν να με πιάσει κολικος εντέρου με το που έφυγα από κέντρο κ εκεί τα είδαμε όλα μπλε!! Αγανακτήσαμε να φτάσουμε σπίτι μας ,τρομάξαμε πολύ αλλά σιγά σιγά συνήλθα κ είμαι πολύ καλύτερα. Δεν ξέρω αν σχετίζεται με την μέθη ή αν έτυχε, αν κάποια είχε τέτοια εμπειρία θα βοηθούσε.

Σχετικα με τα στατιστικά κ ότι λέει η @Lucia79θα συμφωνήσω γιατί αυτό το 1 στα 10 μου το έχει πει κ ο Παρτσινεβ. Γιατρός της ( @Tokyo) που είχα κάνει ένα ραντεβού μαζί του τον περασμένο Μάρτιο.
Και αν βάλεις στο παιχνίδι στη δικιά μου περίπτωση κ το σπερμα βραστά Χαράλαμπε. Μας εξήγησε ακριβώς τι σημαίνει η ΑΜΗ μου, οι καταβολές μου και η ηλικία μου σε κάθε προσπάθεια διέγερσης κ ΕΤ. Το μόνο που μου δίνει κουράγιο στην περίπτωση μου είναι ότι είχα δυο εμφυτευσεις. Τώρα θα μου πεις κ τι να τις κάνω αφού τα έχασα αλλά είναι μια πληροφορία για την μήτρα.

Δεν έχω μιλήσει ακόμα με τον γιατρό για να δω πως θα προχωρήσουμε υποθέτω πάλι με φυσικό κ μετά το στραπάτσο με το έντερο θα πάω χωρίς μέθη το αποφάσισα.

Τελος σχετικά με το Έλενα κ το τμήμα αποβολών μόνο τα καλύτερα έχω να πω ,εμένα προσωπικά μου έδωσε πολύ κουράγιο γιατί ένιωσα ότι πάω ένα βήμα παρακάτω την διερεύνηση κ πήρα δύναμη να συνεχίσω.

Καρδουλωμα σε όλες ❤️

 

Ωπα μισό λεπτό δηλαδή γιατί συνέχισε για διέγερση αμέσως στον επόμενο κύκλο αφού ήξερε ότι έχεις χαμηλη Ε2,ανησυχήσω γιατί εγώ πάω με φυσικό τροποποιημένο και είμαι στη δεύτερη διέγερση. Τα ωοθυλάκια σου ήταν συμμετρικά; η Ε2 ήταν χαμηλη σε όλες τις εξετάσεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου τι κάνετε; εγώ πάλι λαχταρησα από την Τετάρτη είχα καφέ όπως σας είπα τώρα πήγα να σκουπιστω κ είχα ροζ αρκετό.. Τι να κάνω;;; είμαι ξάπλα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Apol είπε:

Κορίτσια μου τι κάνετε; εγώ πάλι λαχταρησα από την Τετάρτη είχα καφέ όπως σας είπα τώρα πήγα να σκουπιστω κ είχα ροζ αρκετό.. Τι να κάνω;;; είμαι ξάπλα 

Δεν πας να σου κάνουν μια ένεση lentogest ?εγω όταν είχα δει αίμα μου είπε να πάω κατευθείαν την έκανα και από τότε δεν ξαναείδα κρατάει και μια εβδομάδα κακό σίγουρα δεν θα σου κάνει .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Litsadi είπε:

Ωπα μισό λεπτό δηλαδή γιατί συνέχισε για διέγερση αμέσως στον επόμενο κύκλο αφού ήξερε ότι έχεις χαμηλη Ε2,ανησυχήσω γιατί εγώ πάω με φυσικό τροποποιημένο και είμαι στη δεύτερη διέγερση. Τα ωοθυλάκια σου ήταν συμμετρικά; η Ε2 ήταν χαμηλη σε όλες τις εξετάσεις;

Στην αρχή που ξεκινάς την διέγερση η οιστραδιολη πρέπει να είναι χαμηλή αλλιώς δεν ξεκινάς όποτε δεν ξέρεις από την αρχή πως θα πάει ο κύκλος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Katerinaki83 είπε:

Δεν πας να σου κάνουν μια ένεση lentogest ?εγω όταν είχα δει αίμα μου είπε να πάω κατευθείαν την έκανα και από τότε δεν ξαναείδα κρατάει και μια εβδομάδα κακό σίγουρα δεν θα σου κάνει .

Δεν θα μου το έλεγε ο γιατρός; παίρνω έξι utrogestan κολπικά θα περιμένω λίγο ακόμα να δω  όταν ξανα πάω και θα τον πάρω τηλ, με φοβίζει περισσότερο ότι τόσες μέρες είχα καφέ τώρα για να είναι ροζ σημαίνει είναι φρέσκο αίμα έτσι δεν είναι; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Litsadi είπε:

Ωπα μισό λεπτό δηλαδή γιατί συνέχισε για διέγερση αμέσως στον επόμενο κύκλο αφού ήξερε ότι έχεις χαμηλη Ε2,ανησυχήσω γιατί εγώ πάω με φυσικό τροποποιημένο και είμαι στη δεύτερη διέγερση. Τα ωοθυλάκια σου ήταν συμμετρικά; η Ε2 ήταν χαμηλη σε όλες τις εξετάσεις;

Επειδή έχω κάνει τροποποιημενους φυσικούς, από μόνη της η Ε2 δεν νομίζω πως εξάγει ασφαλή συμπεράσματα. Είχα κύκλο που ξεκίνησε με 16, μετά μειώθηκε κι άλλο κι άργησε γενικώς να πάρει μπρος. Το αποτέλεσμα ήταν 2 ωαρια αλλά ανώριμα. 

Σε άλλο κύκλο ξεκίνησε 22, πήρα δύο ωριμα. Και σε έναν τρίτο που ήταν όλα οκ φαινομενικά είχα 2 καλά και 2 κενά. 

Θέλω να πω πως πάντα είναι μια ένδειξη, και δεν ξέρεις αν δεν φτάσεις στο τέλος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Apol είπε:

Δεν θα μου το έλεγε ο γιατρός; παίρνω έξι utrogestan κολπικά θα περιμένω λίγο ακόμα να δω  όταν ξανα πάω και θα τον πάρω τηλ, με φοβίζει περισσότερο ότι τόσες μέρες είχα καφέ τώρα για να είναι ροζ σημαίνει είναι φρέσκο αίμα έτσι δεν είναι; 

Μπορεί να μην έχεις καλή απορρόφηση και εγώ έπαιρνα utrogestan 3 των 200 .Δεν τον παίρνεις να τον ρωτήσεις ;μπορεί επειδή μεγαλώνουν γρήγορα να έσπασε ένα αγγείο αλλά μπορεί να είναι και αποκόλληση που με ξεκούραση και προγεστερονη φτιάχνει .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/10/2021 at 11:52 ΠΜ, ο/η Eva29 είπε:

Διονη μου γλυκιά σε ευχαριστώ πολύ για τα λόγια σου ♥️ 

Αυτό σκέφτομαι το άλλο το μωράκι... ♥️♥️ Εσύ πως είσαι ? Πως είναι το μωράκι σου ? 

 

Τι όμορφα γλυκιά μου μπράβο με το καλό 💙💖

Το ξέρω ναι έτσι προσπαθώ να είμαι κι εγώ ψύχραιμη έχω πέσει ψυχολογικά πιο πολύ γιατί φοβάμαι και για το άλλο τώρα αλλά προσπαθώ να κάνω υπομονή... Να περάσει το τρίμηνο μετά θα είμαι πιο χαλαρή... 

καλα ειμαι εγω αγαπακι!!! το μωρακι μεχρις στιγμης ειναι καλα δοξα το θεο!!! συνεχιζουμε αργα και σταθερα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Lucia79 είπε:

@Eva29 @Luna777 @elena0212 @Apol@BlackCat@hope501@Margitc@condios δεν ξέρω αν ξέχασα και κάποια ακόμα, σας ευχαριστώ πολύ για τη συμπαράσταση. Χτες ήταν μια δύσκολη μέρα που έγινε πολύ χειρότερη από όλη αυτή την αναμονή και την ανοργανωσιά. Το αρνητικό αποτέλεσμα το περίμενα, δεν ξέρω γιατί, είχα προαίσθημα, άλλωστε ξέρουμε ότι οι αριθμοί δεν είναι με το μέρος μας. Συνολικά με αυτή την 3η διέγερση φτάσαμε τα 10 έμβρυα εκ των οποίων τα 8 των προηγούμενων φορών είχαν ελεγχθεί με προεμφυτευτικο και μόνο 1 ήταν υγιές χωρίς χρωμοσωμικες. Προσθετοντας και τα δυο που βάλαμε τώρα χωρίς έλεγχο και μάλλον δεν ήταν υγιή ούτε αυτα γι αυτό και δεν εμφυτεύτηκαν, φτάσαμε στα 10 και είμαστε ακριβώς στο στατιστικό της ηλικίας μου. Στα 42 μόνο 1 στα 10 είναι υγιές είπε και ο Πάγκαλος και ο Σφακ. Οπότε ξέραμε τι μας περιμένει και ποσο δύσκολο και σπάνιο να μας κάτσει. 
παρολα αυτα, αν και ξέρω πως ο βασικότερος παράγοντας της αποτυχίας είναι η ποιότητα των ωαρίων, πριν από οτιδήποτε άλλο θέλω να κάνω και μια βιοψία στο ενδομήτριο και εδώ φοβάμαι ότι θα έρθω σε διαφωνία με το γιατρο που θέλει να κάνω την εξέταση του Νικα ενώ εγώ θα προτιμούσα να κάνω το endometriome ή τελωσπαντων κάποια εξέταση που δεν είναι ελληνική πατέντα και τη παραδέχεται μόνο ένας γιατρός. Εάν έχετε άποψη από διαφορα είδη βιοψιών δώστε μου τα φώτα σας να ξέρω πως να κινηθώ και τι να συζητήσω. 
επισης 1η Νοέμβρη θα είμαι κολλημένη στο 1535 μήπως καταφέρω να βρω ποτε και ραντεβού στο Έλενα.

Τελος επειδή σήμερα ξεκινάω δυο καινουρια συμπληρωματα διατροφής που έχω πάρει (coq10 και ωμέγα 3), ενώ ήδη παίρνω βιτ;μόνη d, σίδηρο και filicine, θέλω να σας ρωτήσω εάν έπαιρνε κάποια coq10 και ποια ώρα είναι η καλύτερη. Να το παίρνω πρωί, πριν ή μετά το φαγητό? Μεσημέρι μετά το φαγητο παίρνω βιταμίνη d και μάλλον μαζί εκεί θα βάλω και το ωμέγα 3, ενώ γύρω στις 12 το μεσημέρι παίρνω το σίδηρο και το filicine (για να απέχει 2 ώρες από το πρωινό μου που συνήθως είναι γιαούρτι και δεν κάνει να έχεις φαει γαλακτοκομικό κοντά στο σίδηρο).

 

Καλησπερα, δυστυχως δεν ξερω να σου απαντησω σιγουρα ομως το Ελενα ειναι η καλυτερη επιλογη για να ψαχτεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Litsadi είπε:

Ωπα μισό λεπτό δηλαδή γιατί συνέχισε για διέγερση αμέσως στον επόμενο κύκλο αφού ήξερε ότι έχεις χαμηλη Ε2,ανησυχήσω γιατί εγώ πάω με φυσικό τροποποιημένο και είμαι στη δεύτερη διέγερση. Τα ωοθυλάκια σου ήταν συμμετρικά; η Ε2 ήταν χαμηλη σε όλες τις εξετάσεις;

Δεν πήγα με διέγερση σε αυτό τον κύκλο.

Πηγα σε τελείως φυσικό ,ναι μεγάλωσαν 3 ωάρια συμμετρικά και η Ε2 ήταν χαμηλή στην αρχή & μετά αυξήθηκε. Τώρα αν έπρεπε να έχει άλλη αύξηση δεν το ξέρω γιατί είναι ο πρώτος φυσικός που έκανα.Θα τον ρωτήσω όμως μόλις μιλήσουμε.

Απο την αρχή μου είπε πριν καν μου έρθει περίοδος ότι πιθανόν ο επόμενος κύκλος να μην ήταν καλός λόγω διέγερσης στον προηγούμενο. Αλλά εφόσον υπήρχε αύξηση της Ε2 δεν μπορεί να το ξέρει αν δεν το πάρει. Ήμουν ενήμερη από την αρχή & με ρώτησε αν θέλω να πάω στα καπάκια σε φυσικό όποτε ως προς αυτό οκ το είχα σαν ενδεχόμενο ότι μπορεί να μην πάρουμε ωάριο.

Τον κολικό δεν είδα να έρχεται που ήταν μάλλον τυχαίο γεγονός.Αν έχεις τύχη που λένε..
Πάμε για τον επόμενο μήνα και βλέπουμε άλλωστε θα ήθελα να δω την δυναμική των ωαρίων μου χωρίς διέγερση γιατί ο προηγούμενος γιατρός στα ωάρια κ μόνο απέδωσε τις παλινδρομες γιατί λέει είναι το μεγαλύτερο κύτταρο (!;), το Έλενα κ το τμήμα αποβολών παλι όχι για την ακρίβεια μου είπαν οτι δεν μπορεί κανείς να ξέρει γιατί το έμβρυο είναι υλικό κ την δυο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Apol είπε:

Δεν θα μου το έλεγε ο γιατρός; παίρνω έξι utrogestan κολπικά θα περιμένω λίγο ακόμα να δω  όταν ξανα πάω και θα τον πάρω τηλ, με φοβίζει περισσότερο ότι τόσες μέρες είχα καφέ τώρα για να είναι ροζ σημαίνει είναι φρέσκο αίμα έτσι δεν είναι; 

Πάρε τον γιατρό σου να σε ηρεμήσει κ να σου πει αν πρέπει να κανείς κάτι περισσότερο. Σκέψου τον αγώνα σου για αυτά τα μωράκια 🌈

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η BlackCat είπε:

Καλημερα σε όλες.

Ουτε εμείς πήγαμε καλά σήμερα δεν πήραμε κανένα ωάριο ήταν κενά τα ωοθυλλακια. Μου είχε πει ο γιατρός ότι υπάρχει αυτό το ενδεχόμενο λόγω διέγερσης τον προηγούμενο μήνα και όπως φάνηκε κ στην Ε2 (που δεν ήταν ιδιαίτερα υψηλή) το ψιλό περίμενα.

Αυτό που δεν περίμενα ήταν να με πιάσει κολικος εντέρου με το που έφυγα από κέντρο κ εκεί τα είδαμε όλα μπλε!! Αγανακτήσαμε να φτάσουμε σπίτι μας ,τρομάξαμε πολύ αλλά σιγά σιγά συνήλθα κ είμαι πολύ καλύτερα. Δεν ξέρω αν σχετίζεται με την μέθη ή αν έτυχε, αν κάποια είχε τέτοια εμπειρία θα βοηθούσε.

Σχετικα με τα στατιστικά κ ότι λέει η @Lucia79θα συμφωνήσω γιατί αυτό το 1 στα 10 μου το έχει πει κ ο Παρτσινεβ. Γιατρός της ( @Tokyo) που είχα κάνει ένα ραντεβού μαζί του τον περασμένο Μάρτιο.
Και αν βάλεις στο παιχνίδι στη δικιά μου περίπτωση κ το σπερμα βραστά Χαράλαμπε. Μας εξήγησε ακριβώς τι σημαίνει η ΑΜΗ μου, οι καταβολές μου και η ηλικία μου σε κάθε προσπάθεια διέγερσης κ ΕΤ. Το μόνο που μου δίνει κουράγιο στην περίπτωση μου είναι ότι είχα δυο εμφυτευσεις. Τώρα θα μου πεις κ τι να τις κάνω αφού τα έχασα αλλά είναι μια πληροφορία για την μήτρα.

Δεν έχω μιλήσει ακόμα με τον γιατρό για να δω πως θα προχωρήσουμε υποθέτω πάλι με φυσικό κ μετά το στραπάτσο με το έντερο θα πάω χωρίς μέθη το αποφάσισα.

Τελος σχετικά με το Έλενα κ το τμήμα αποβολών μόνο τα καλύτερα έχω να πω ,εμένα προσωπικά μου έδωσε πολύ κουράγιο γιατί ένιωσα ότι πάω ένα βήμα παρακάτω την διερεύνηση κ πήρα δύναμη να συνεχίσω.

Καρδουλωμα σε όλες ❤️

 

Αγαπη καλησπερα, λυπαμαι για την ταλαιπωρια σου βρε κοριτσι. Σχετικα με τον κολικο ναι φταιει η μεθυ ειναι μια απο τις συχνες ανεπυθ. Ενεργειες της

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Margitc είπε:

Αγαπη καλησπερα, λυπαμαι για την ταλαιπωρια σου βρε κοριτσι. Σχετικα με τον κολικο ναι φταιει η μεθυ ειναι μια απο τις συχνες ανεπυθ. Ενεργειες της

Πες το γιατί κοντεψα να τρελαθώ στα καλά καθούμενα..

Ποτέ δεν είχα παρενέργεια από μέθη -κ έχω κάνει αρκετές -πέρα από αυτήν την ζαλουρα τύπου hangover που περνάει σε κανενα 3ωρο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η BlackCat είπε:

Σε ευχαριστώ ρε αγαπη , εσύ το λες από την αρχή για αυτό το μοναχουλι του 🥰

Τα στατιστικά υπάρχουν για να τα ανατρέπουμε , να τα γνωρίζουμε μεν αλλά να μην στεκόμαστε δε..Διαφορετικά δεν υπάρχει λόγος να προσπαθούμε❤️
 

Οσο για τον κολικό δεν τον εύχομαι σε κανέναν και αν οι πόνοι της γεννάς είναι δυνατότεροι πάω με καισαρική παιδιά δεν υπάρχει λόγος 😂😂😂😂

Εγω έφτασα κ στην γεννά όπως βλέπετε τόσο βλαμμενη 😂

 

Ναι αυτο για το παγωτινι οτι δεν θελει αδελφακι στο εχω πει κ εγω. 
μια φορα στον κολικο που ειχα παθει ο παθολογος μου ειχε πει ε τωρα ειναι δαν να γεννησες δυο φορες συνεχομενη εισαι ετοιμη( τοτε ημουν 23 ) δεν σκεφτομουν τι θα τραβαγα χαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...