Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

στις πριν 3 λεπτά, ο/η noutelitsa είπε:


Επίσης προσπαθώ να βρω ραντεβού στο Έλενα αλλά δεν τα καταφέρνω...υπαρχει καποια κοπέλα που να εχει κάποιο διαθεσιμο για ΄δωσιμο...και σωσιμο??? 
Μπορώ να πάω και απόγευμα με πληρωμή...ξέρετε???
Καταλαβαινετε το αγχος μου γιατι με πιεζει και ο χρόνος...

Μπες ΤΩΡΑ στο 1535.gr και υπάρχει ένα από ακύρωση στις 14/10. ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ!!!!!! Έχεις τύχη βουνό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η troia είπε:

Κοίτα, όσες εξετάσεις και να σου κάνει ο εξωσωματιστής, δε νομίζω να σου κάνει π.χ. ανοσολογικό έλεγχο. Γιατί είναι γυναικολόγος, οπότε θα κοιτάξει μόνο τα της ειδικότητάς του. Αλλά αν υποθέσουμε ότι θα σου κάνει πλήρη έλεγχο (ούτε μπορείς να φανταστείς τι περιλαμβάνει αυτός) πολλές από τις εξετάσεις αυτές είναι πανάκριβες έστω κι αν πληρώσεις μόνο τη συμμετοχή...Άσε που ενδεχομένως ο εξωσωματιστής έχει στο μυαλό του να γίνουν οι εξετάσεις αυτές στο δικό του κέντρο, για να κερδίσει κι αυτός, το οποίο μπορεί να είναι συμβεβλημμένο με τον ΕΟΠΥΥ, μπορεί και όχι. Γι᾽αυτό λέω και ξαναλέω για το Έλενα, εκεί θα σου πάρουν αναλυτικό ιστορικό και θα σου κάνουν ό,τι χρειάζεται με βάση αυτό.  

Ναι ναι κατανοητά  και λογικά.. για αυτο και εγώ έκλεισα ραντεβού και με γιατρό του δημόσιου, όταν λες είναι πανάκριβες , μπορείς να μου πείς κάποια εξέταση και το κόστος της,  αν θυμάσαι βέβαια..

Εντωμεταξύ στη πόλη μου δεν εχω ακούσει να έχουμε εξειδικευμένους Ουρολογους ή εδοκρινολογους είμαι σίγουρη κατά 90%

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η troia είπε:

Μπες ΤΩΡΑ στο 1535.gr και υπάρχει ένα από ακύρωση στις 14/10. ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ!!!!!! Έχεις τύχη βουνό!

Δεν θα το πιστέψεις....μόλις το είδα και εγω και το έκλεισα!!!
Λες να ειναι σημαδι αυτο???
 

@troiaΠραγματικά σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η noutelitsa είπε:

Δεν θα το πιστέψεις....μόλις το είδα και εγω και το έκλεισα!!!
Λες να ειναι σημαδι αυτο???
 

@troiaΠραγματικά σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!!!! 

@troia Λες να υπάρχει πρόβλημα να πάω μόνη μου??? Δυστυχώς ο αντρας μου θα είναι εκτός Αθηνών...
Θα πρεπει να τους πάω φανταζομαι όλες τις εξετάσεις μου εεε?? Αγχωθηκα λίγο....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Πωωω βουνό ακούγονται όλα αυτά αλλά και σωστά! Ο γιατρός μου είπε οτι ο εξωσωματιστης θα σε ξετιναξει στις εξετάσεις.. δλδ υπάρχει περίπτωση να μου δώσει ελλείπεις εξετάσεις και να παίξει με τις πιθανότητες? Η δουλειά του είναι να απορρίπτει το κάθε ενδεχόμενο που επηρεάζει τη σύλληψη.. Όσο για τον εξειδικευμένο ουρολογο, ναι θα κλείσω ένα ραντεβού να παρω την γνώμη του.. το σπερμοδιαγραμμα και η καλλιέργεια  είναι καλες οπότε θεωρω πως δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, σύμφωνα και με τα λεγόμενα του γιατρου

Εντωμεταξύ σε 4 μέρες περιμένω περίοδο και το τεστ οωρηξιας μου βγαίνει ακόμα θετικό, τι άλλο θα δω δεν ξέρω.. Κάθε μήνα και κατι διαφορετικό,  όπως επίσης οι πολυβιταμινες που παίρνω ειδικά το βράδυ μου προκαλούν καουρες ενω το πρωί όχι.. πραγματικά κάθε μήνα και ολο κατι το διαφορετικό συμβαίνει 

Καλησπέρα κορίτσι μου, κι εγώ έχω εικόνα πολυκιστικων ωοθηκων στον υπέρυχο και υψηλή ΑΜΗ (5.97) 

Έχω επίσης οπίσθια κλίση μήτρας. Η προλακτίνη μου εμένα είναι οκ στο 12. 

Εμενα ο εξωσωματιστης μου έκανε τον κλασικό έλεγχο εξετάσεων στις πρώτες ημέρες του κύκλου. Ήταν πολύ καλές οι εξετάσεις οπότε ξεκινήσαμε κατευθείαν. Λόγω της υψηλής αμη περιμέναμε να κάνω πολλά ωάρια και έκανα 15. 

Για να αποφύγουμε το ενδεχόμενο υπερδιέγερσης των ωοθηκών γιατί ήταν ήδη λίγο διεγερμενες και εγώ πονούσα  αρκετά κάναμε εμβρυομεταφορα σε επόμενο κύκλο. Από όσο ξέρω στις κοπέλες με πολυκιστικες συστήνεται η εμβρυομεταφορα να γίνεται σε επόμενο κύκλο επειδή οι ωοθήκες είναι διογκωμένες. 

Όλα πήγαν καλά ως τώρα σε εμάς και είμαι έγκυος τώρα. Εμείς κάναμε εξωσωματικη λόγω σπέρματος γιατί ωορρηξία έκανα κανονικά κάθε μήνα αποδεδειγμένα το είχα κοιτάξει αυτό. 

Εύχομαι σύντομα να έχεις κι εσύ ευχάριστα νέα ♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η noutelitsa είπε:

@troia Λες να υπάρχει πρόβλημα να πάω μόνη μου??? Δυστυχώς ο αντρας μου θα είναι εκτός Αθηνών...
Θα πρεπει να τους πάω φανταζομαι όλες τις εξετάσεις μου εεε?? Αγχωθηκα λίγο....

Όσες φορές πήγα εκεί, μόνη μου πήγα. Αν υπάρχει πρόβλημα στο σπέρμα, η Τσεκούρα, η προηγούμενη επικεφαλής, μπορεί να ζήταγε να μιλήσει και στον άντρα, εμείς είχαμε ήδη ουρολόγο όταν πήγα εκεί, οπότε δε χρειάστηκε. Αυτό που θα πρέπει να κάνεις για να μην χαθείς, είναι να ταξινομήσεις τις εξετάσεις σας σε ντοσιέ, χωριστά τις δικές σου και χωριστά του συζύγου, ώστε να μπορείς να βρίσκεις εύκολα ό,τι σου ζητάνε και να μην καθυστερείς. Το ιστορικό που θα σου πάρουν θα διαρκέσει πάνω από 1 ώρα και μετά θα σου κλείσουν ραντεβού για εξετάσεις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Ναι ναι κατανοητά  και λογικά.. για αυτο και εγώ έκλεισα ραντεβού και με γιατρό του δημόσιου, όταν λες είναι πανάκριβες , μπορείς να μου πείς κάποια εξέταση και το κόστος της,  αν θυμάσαι βέβαια..

Εντωμεταξύ στη πόλη μου δεν εχω ακούσει να έχουμε εξειδικευμένους Ουρολογους ή εδοκρινολογους είμαι σίγουρη κατά 90%

Κοίτα, εγώ που πήγα μετά τη βιοχημική που είχα, μου έκανε η Τσεκούρα ανάμεσα σε άλλα, γονιδιακό έλεγχο για δυσανεξία σε τροφές. Αυτές οι εξετάσεις θυμάμαι ότι ήταν πανάκριβες, έβλεπα κάτι 60άρια στις συμμετοχές για την κάθε μία. Επειδή τώρα ξέρω ότι σε άγχωσα και ίσως σε μπέρδεψα, όλα αυτά γίνονται αφού σου πάρουν ιστορικό, δηλαδή δεν κάνουμε όλες μας τα πάντα από εξετάσεις. Επειδή ανέφερες ότι μένεις μακριά από Αθήνα, μια καλή επιλογή αν θέλεις αιματολόγο/ανοσολόγο (ναι, είναι μία από τις εμπλεκόμενες ειδικότητες μαζί με τις άλλες που σου είπαμε για την υπογονιμότητα) είναι η Λευκού στη Θεσ/νίκη. Που όμως είναι ιδιώτης, κι επίσης είναι δύσκολα τα ραντεβού κι εκεί. Το ότι είναι ιδιώτης το αναφέρω σαν μειονέκτημα σε σχέση με το Έλενα που σου κάνουν όλες τις εξετάσεις εκεί δωρεάν κι επίσης σε παραπέμπουν σε άλλες ειδικότητες εντός του νοσοκομείου αν χρειαστεί. Αλλά δεδομένης της απόστασης, η Λευκού είναι μια πολύ καλή επιλογή. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/10/2021 at 1:22 ΠΜ, ο/η Kiddo είπε:

Δεν ευθύνεστε εσείς κοριτσάκι μου! Οι γιατροί θα έπρεπε να κατευθύνουν το ζευγάρι εξ αρχής στις κατάλληλες ειδικευσεις γιατρών για το θέμα της υπογονιμότητας.. αλλά αυτή είναι άλλη συζήτηση! 

Δυστυχώς δεν έχω προσωπική εμπειρία από Θεσσαλονίκη βέβαια μιλάω με αρκετές κοπέλες και από εκεί πάνω.. οπότε θα μπορούσα να κάνω μια ερώτηση αν θέλεις μήπως.. όμως η κάθε κοπέλα έχει διαφορετικά κριτήρια που κρίνει ένα γιατρό ως "καλό" ή "κακό" και για αυτό είναι πάντα υποκειμενικές αυτού του είδους οι γνώμες. Έχω εμπειρία βέβαια από τον ανδρολόγο Σοφικίτη στο πανεπιστημιακό Νοσοκομείο Ιωαννίνων που παρά τις διαφορές μου μαζί του (για το δικό μας θέμα) είναι κορυφαίος πραγματικά σε αυτό που κάνει και πρωτοπόρος! Μάλιστα ο Ιάπωνας πρίγκιπας χρωστάει το διάδοχο του θρόνου του στο Σοφικίτη.. εσείς που δεν χρειάζεστε τώρα κάποιο χειρουργείο τουλάχιστον όπως εμείς αλλά μια παρακολούθηση για βελτίωση της κατάστασης του σπέρματος σας, πιστεύω δεν έχετε να χάσετε κάτι να τον επισκεφθείτε και αν σας κάνει.. καλώς! Διαφορετικά πες μου να ρωτήσω..! Αν και εγώ δεν τα έχω ακούσει καλά τα πράγματα εκεί πάνω (για εξειδικευμένο ανδρολόγο μιλάω πάντα..)

Ναι εννοείται, ότι μπορείτε να κάνετε για καλό είναι! Μακάρι να σας πάνε όλα καλά και γιατί όχι και φυσιολογικά! Ότι καλύτερο εύχομαι! Πες μου αν χρειαστείς κάτι άλλο..! 🤗

Σε ευχαριστώ για την απάντηση!❤️

Για τον Σοφικίτη έχει πάρει και εμένα το αυτί μου, οπότε (λαμβάνοντας υπόψιν και την δική σου εμπειρία) τον κρατώ στο πίσω μέρος του μυαλού μου. Απλά σκεφτόμουν μήπως υπάρχει κάτι και εδώ σε μας-αν και η αλήθεια είναι ότι τον τελευταίο καιρό που ψάχνω και ρωτώ, δεν έχω βρει κάτι (στον τομέα της εξειδίκευσης πάντα). Αν μπορούσες να ρωτήσεις κι εσύ, μήπως και υπάρχει κάποιος που δεν ξέρω ώστε να τον ψάξω, θα το ήθελα.

Επίσης, θα με ενδιέφερε κάτι για την διατροφή και τον κατακερματισμό αν έχεις υπόψιν σου.

Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι. Είναι πολύ ενθαρρυντικό να νιώθεις ότι μπορείς να μιλήσεις με ανθρώπους που καταλαβαίνουν αυτό το στάδιο του "είμαι πελαγωμένος και δεν ξέρω τι να πρωτοκάνω"!

("Οι γιατροί θα έπρεπε να κατευθύνουν το ζευγάρι εξ αρχής στις κατάλληλες ειδικευσεις γιατρών για το θέμα της υπογονιμότητας"-δεν ξέρεις πόσο μέσα στην καρδιά μου μίλησες...)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Ναι ναι κατανοητά  και λογικά.. για αυτο και εγώ έκλεισα ραντεβού και με γιατρό του δημόσιου, όταν λες είναι πανάκριβες , μπορείς να μου πείς κάποια εξέταση και το κόστος της,  αν θυμάσαι βέβαια..

Εντωμεταξύ στη πόλη μου δεν εχω ακούσει να έχουμε εξειδικευμένους Ουρολογους ή εδοκρινολογους είμαι σίγουρη κατά 90%

Στη Θεσ/νίκη μπορώ να ρωτήσω και να σου πω όνομα από ενδοκρινολόγο για την οποία έχω ακούσει πολύ καλά λόγια. Δεν ξέρω πού ακριβώς μένεις, αλλά σε ουρολόγο μια καλή επιλογή είναι ο Σοφικίτης στο Πανεπιστημιακό Ιωαννίνων. Το έχει αναφέρει και η @Kiddo σε άλλη κοπέλα, νομίζω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση-ακόμα!

Στις πιο πρόσφατες εξετάσεις μου (του Σεπτεμβρίου) η D ήταν στο 22. Ο ενδοκρινολόγος δεν το σχολίασε, αλλά θυμάμαι πως είχα διαβάσει ότι το βέλτιστο για τη γονιμότητα είναι από 30 και πάνω-η αλήθεια είναι ότι και εγώ δεν τον ρώτησα. 

Εσάς σας έχουν πει κάτι σχετικά με αυτό;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η troia είπε:

Στη Θεσ/νίκη μπορώ να ρωτήσω και να σου πω όνομα από ενδοκρινολόγο για την οποία έχω ακούσει πολύ καλά λόγια. Δεν ξέρω πού ακριβώς μένεις, αλλά σε ουρολόγο μια καλή επιλογή είναι ο Σοφικίτης στο Πανεπιστημιακό Ιωαννίνων. Το έχει αναφέρει και η @Kiddo σε άλλη κοπέλα, νομίζω. 

Θα ήθελα να μάθω το όνομα της ενδοκρινολόγου άν είναι εύκολο 💜

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Litsadi είπε:

Θα ήθελα να μάθω το όνομα της ενδοκρινολόγου άν είναι εύκολο 💜

Θα ρωτήσω μια κοπέλα που επικοινωνούμε στο parents cafe και θα σου πω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η sarah_k είπε:

Κορίτσια θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση-ακόμα!

Στις πιο πρόσφατες εξετάσεις μου (του Σεπτεμβρίου) η D ήταν στο 22. Ο ενδοκρινολόγος δεν το σχολίασε, αλλά θυμάμαι πως είχα διαβάσει ότι το βέλτιστο για τη γονιμότητα είναι από 30 και πάνω-η αλήθεια είναι ότι και εγώ δεν τον ρώτησα. 

Εσάς σας έχουν πει κάτι σχετικά με αυτό;

Καλημέρα, δε μου έχουν πει ξεκάθαρα ποιο είναι το βέλτιστο ή ποιο νούμερο προσπαθούμε να πετύχουμε, όμως ξεκάθαρα το 22 είναι χαμηλό.. εγώ βρέθηκα με τιμή 20 το Φεβρουάριο που μας πέρασε,(πριν ξεκινησω την 1η προσπάθεια) και ο εξωσωματικός μου έδωσε 2000 iu  τη μέρα (δεν είχα πάει ακόμα σε ενδοκρινολόγο τότε). Επειδή είχα κάτι περίεργα πρηξίματα στο ένα μου χέρι βρέθηκα να ζητάω γνώμη και από ρευματολόγο ο οποίος τότε μου είπε ότι βρίσκει τη δόση της d εξαιρετικά χαμηλή και μακάρι να τον είχα ακούσει από την αρχή αλλά αποφασισα να ακούσω τον εξωσωματικό.

Στις εξετάσεις του Ιουλίου και ενω έπαιρνα όλους τους μήνες το χαπάκι μου, είχα ακόμα 20! Και τότε με πήρε η βοηθός του εξωσωματικού και μου αύξησε τη δόση σε 4000 μονάδες τις οποίες παίρνω από τότε αλλά τέλη Αυγούστου αποφασισα από μόνη μου να παίρνω το χάπι διπλό δηλαδή 8000 μονάδες. Έχω να σου πω ότι την προηγούμενη βδομάδα που επανέλαβα την εξέταση η d μου έχει ανεβεί μόλις στο 27!!!!! Δηλαδή θέλει πολλή δουλειά για να φτιάξει εάν έχεις ανεπάρκεια. Σημειωτέον ότι μεσολάβησε και καλοκαίρι με ηλιοθεραπεία κλπ….

Μακάρι να τα ήξερα όλα αυτα νωρίτερα (ποσες φορές θα το πω ακόμα κατά τη διάρκεια της εξωσωματικής δεν ξέρω…). 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η troia είπε:

Κοίτα, εγώ που πήγα μετά τη βιοχημική που είχα, μου έκανε η Τσεκούρα ανάμεσα σε άλλα, γονιδιακό έλεγχο για δυσανεξία σε τροφές. Αυτές οι εξετάσεις θυμάμαι ότι ήταν πανάκριβες, έβλεπα κάτι 60άρια στις συμμετοχές για την κάθε μία. Επειδή τώρα ξέρω ότι σε άγχωσα και ίσως σε μπέρδεψα, όλα αυτά γίνονται αφού σου πάρουν ιστορικό, δηλαδή δεν κάνουμε όλες μας τα πάντα από εξετάσεις. Επειδή ανέφερες ότι μένεις μακριά από Αθήνα, μια καλή επιλογή αν θέλεις αιματολόγο/ανοσολόγο (ναι, είναι μία από τις εμπλεκόμενες ειδικότητες μαζί με τις άλλες που σου είπαμε για την υπογονιμότητα) είναι η Λευκού στη Θεσ/νίκη. Που όμως είναι ιδιώτης, κι επίσης είναι δύσκολα τα ραντεβού κι εκεί. Το ότι είναι ιδιώτης το αναφέρω σαν μειονέκτημα σε σχέση με το Έλενα που σου κάνουν όλες τις εξετάσεις εκεί δωρεάν κι επίσης σε παραπέμπουν σε άλλες ειδικότητες εντός του νοσοκομείου αν χρειαστεί. Αλλά δεδομένης της απόστασης, η Λευκού είναι μια πολύ καλή επιλογή. 

Καλημέρα σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.. για να μην τα κάνω μανταρα θα περιμένω το ραντεβού μου με τον εξωσωματιστη να δω τι θα μου πει και τι εξετάσεις θα μου δώσει και έπειτα θα κινηθώ ανάλογος.. θα παω που θα παω ίσως να καλύψει το πλήθος των εξετάσεων έπειτα θα επισκεφτώ εξειδικευμένο Ενδοκρινολογο και Ουρολογο με τον άντρα μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Eva29 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου, κι εγώ έχω εικόνα πολυκιστικων ωοθηκων στον υπέρυχο και υψηλή ΑΜΗ (5.97) 

Έχω επίσης οπίσθια κλίση μήτρας. Η προλακτίνη μου εμένα είναι οκ στο 12. 

Εμενα ο εξωσωματιστης μου έκανε τον κλασικό έλεγχο εξετάσεων στις πρώτες ημέρες του κύκλου. Ήταν πολύ καλές οι εξετάσεις οπότε ξεκινήσαμε κατευθείαν. Λόγω της υψηλής αμη περιμέναμε να κάνω πολλά ωάρια και έκανα 15. 

Για να αποφύγουμε το ενδεχόμενο υπερδιέγερσης των ωοθηκών γιατί ήταν ήδη λίγο διεγερμενες και εγώ πονούσα  αρκετά κάναμε εμβρυομεταφορα σε επόμενο κύκλο. Από όσο ξέρω στις κοπέλες με πολυκιστικες συστήνεται η εμβρυομεταφορα να γίνεται σε επόμενο κύκλο επειδή οι ωοθήκες είναι διογκωμένες. 

Όλα πήγαν καλά ως τώρα σε εμάς και είμαι έγκυος τώρα. Εμείς κάναμε εξωσωματικη λόγω σπέρματος γιατί ωορρηξία έκανα κανονικά κάθε μήνα αποδεδειγμένα το είχα κοιτάξει αυτό. 

Εύχομαι σύντομα να έχεις κι εσύ ευχάριστα νέα ♥️

Αχχ μπράβο κορίτσι μου τέτοια να ακουμε ολες μας και να παίρνουμε θάρρος!!! Εγω δεν είχα σταθερό κύκλο με τη κλομιφαινη όμως τους τελευταίους 7 μηνες σταθεροποιήθηκε ακόμα και τον μήνα που δεν έκανα την θεραπεία έκανα οωρηξια.. μακάρι να τα καταφέρουμε όλες σαν εσένα!!💖

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η troia είπε:

Στη Θεσ/νίκη μπορώ να ρωτήσω και να σου πω όνομα από ενδοκρινολόγο για την οποία έχω ακούσει πολύ καλά λόγια. Δεν ξέρω πού ακριβώς μένεις, αλλά σε ουρολόγο μια καλή επιλογή είναι ο Σοφικίτης στο Πανεπιστημιακό Ιωαννίνων. Το έχει αναφέρει και η @Kiddo σε άλλη κοπέλα, νομίζω. 

Αυτός βολεύει!!! Πρέπει νς κλείσω ραντεβού? Έχει εξωτερικό ιατρείο? Η στο νοσοκομείο κλείνω ραντεβού?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lucia79 είπε:

Καλημέρα, δε μου έχουν πει ξεκάθαρα ποιο είναι το βέλτιστο ή ποιο νούμερο προσπαθούμε να πετύχουμε, όμως ξεκάθαρα το 22 είναι χαμηλό.. εγώ βρέθηκα με τιμή 20 το Φεβρουάριο που μας πέρασε,(πριν ξεκινησω την 1η προσπάθεια) και ο εξωσωματικός μου έδωσε 2000 iu  τη μέρα (δεν είχα πάει ακόμα σε ενδοκρινολόγο τότε). Επειδή είχα κάτι περίεργα πρηξίματα στο ένα μου χέρι βρέθηκα να ζητάω γνώμη και από ρευματολόγο ο οποίος τότε μου είπε ότι βρίσκει τη δόση της d εξαιρετικά χαμηλή και μακάρι να τον είχα ακούσει από την αρχή αλλά αποφασισα να ακούσω τον εξωσωματικό.

Στις εξετάσεις του Ιουλίου και ενω έπαιρνα όλους τους μήνες το χαπάκι μου, είχα ακόμα 20! Και τότε με πήρε η βοηθός του εξωσωματικού και μου αύξησε τη δόση σε 4000 μονάδες τις οποίες παίρνω από τότε αλλά τέλη Αυγούστου αποφασισα από μόνη μου να παίρνω το χάπι διπλό δηλαδή 8000 μονάδες. Έχω να σου πω ότι την προηγούμενη βδομάδα που επανέλαβα την εξέταση η d μου έχει ανεβεί μόλις στο 27!!!!! Δηλαδή θέλει πολλή δουλειά για να φτιάξει εάν έχεις ανεπάρκεια. Σημειωτέον ότι μεσολάβησε και καλοκαίρι με ηλιοθεραπεία κλπ….

Μακάρι να τα ήξερα όλα αυτα νωρίτερα (ποσες φορές θα το πω ακόμα κατά τη διάρκεια της εξωσωματικής δεν ξέρω…). 

Καλημέρα! Είχα κι εγώ το ίδιο θέμα, και μάλιστα έπαιρνα την εβδομαδιαία δόση τη lecalcif.. Μετά από συμβουλή ενδοκρινολογου, άρχισα να την παίρνω μία ώρα μετά το φαγητό, κι όντως μέσα σ ένα τρίμηνο ανέβηκε στο 37.. Μόνο αυτό άλλαξα δηλ, να μεσολαβεί μία ώρα μετά το φαγητό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η sarah_k είπε:

Κορίτσια θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση-ακόμα!

Στις πιο πρόσφατες εξετάσεις μου (του Σεπτεμβρίου) η D ήταν στο 22. Ο ενδοκρινολόγος δεν το σχολίασε, αλλά θυμάμαι πως είχα διαβάσει ότι το βέλτιστο για τη γονιμότητα είναι από 30 και πάνω-η αλήθεια είναι ότι και εγώ δεν τον ρώτησα. 

Εσάς σας έχουν πει κάτι σχετικά με αυτό;

Στο πρωτο ραντεβου μου ειπε να παρω ντε φιλισιν κ πολυβιταμινη λιφερτιλ μετα τις τσεκαραμε κιολαδ με εξ αιματος !  Κ 30 λιγο είναι! Παρε παραπανω!!!  καλο κάνει στα παντα!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Αυτός βολεύει!!! Πρέπει νς κλείσω ραντεβού? Έχει εξωτερικό ιατρείο? Η στο νοσοκομείο κλείνω ραντεβού?

H @Kiddo θα σου πει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η troia είπε:

Στη Θεσ/νίκη μπορώ να ρωτήσω και να σου πω όνομα από ενδοκρινολόγο για την οποία έχω ακούσει πολύ καλά λόγια. Δεν ξέρω πού ακριβώς μένεις, αλλά σε ουρολόγο μια καλή επιλογή είναι ο Σοφικίτης στο Πανεπιστημιακό Ιωαννίνων. Το έχει αναφέρει και η @Kiddo σε άλλη κοπέλα, νομίζω. 

Καλημέρα!

Μια ακόμα μικρή παρένθεση στο από πάνω.. @Κατεριναπαπ επίσης οι εξετάσεις που αφορούν το σπέρμα θα πρέπει να γίνονται σε εξειδικευμένα διαγνωστικά κέντρα και όχι σε τυχαία διαγνωστικά της γειτονιάς διότι οι εξετάσεις αυτές εκτελούνται από μηχανήματα τα οποία πολύ συχνά μπορεί να μην βγάλουν έγκυρο αποτέλεσμα σε αντίθεση με τα εξειδικευμένα που το εξετάζει ειδικός με το μικροσκόπιο και με διαφορετικές προδιαγραφές. Αντίστοιχο τέτοιο (του Λυμπερόπουλου εδώ στην Αθήνα) εξειδικευμένο διαγνωστικό κέντρο που ασχολείται μόνο με εξετάσεις του σπέρματος πάνω στη Θεσσαλονίκη είναι της Ζεγκινιαδου. Συμβουλή μου να πάτε να επαναλάβετε τις εξετάσεις σας εκεί και ίσως να σας κατευθύνει και σε ουρολόγο που σίγουρα θα έχει περισσότερες γνώσεις για τους εξειδικευμένους ουρολόγους που υπάρχουν στη Β.Ελλαδα από εδώ εμάς..! @sarah_kκάνω tag και εσένα κοπέλα μου που ξέχασα να στο πω τη προηγούμενη φορά..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η sarah_k είπε:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση!❤️

Για τον Σοφικίτη έχει πάρει και εμένα το αυτί μου, οπότε (λαμβάνοντας υπόψιν και την δική σου εμπειρία) τον κρατώ στο πίσω μέρος του μυαλού μου. Απλά σκεφτόμουν μήπως υπάρχει κάτι και εδώ σε μας-αν και η αλήθεια είναι ότι τον τελευταίο καιρό που ψάχνω και ρωτώ, δεν έχω βρει κάτι (στον τομέα της εξειδίκευσης πάντα). Αν μπορούσες να ρωτήσεις κι εσύ, μήπως και υπάρχει κάποιος που δεν ξέρω ώστε να τον ψάξω, θα το ήθελα.

Επίσης, θα με ενδιέφερε κάτι για την διατροφή και τον κατακερματισμό αν έχεις υπόψιν σου.

Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι. Είναι πολύ ενθαρρυντικό να νιώθεις ότι μπορείς να μιλήσεις με ανθρώπους που καταλαβαίνουν αυτό το στάδιο του "είμαι πελαγωμένος και δεν ξέρω τι να πρωτοκάνω"!

("Οι γιατροί θα έπρεπε να κατευθύνουν το ζευγάρι εξ αρχής στις κατάλληλες ειδικευσεις γιατρών για το θέμα της υπογονιμότητας"-δεν ξέρεις πόσο μέσα στην καρδιά μου μίλησες...)

Ναι θα ρωτήσω και θα σου πω!

Θα σου στείλω σε π.μ ότι έχω περί διατροφής γιατί είναι και αρκετά..

Ψυχραιμία..! Βαθιές ανάσες και όλα καλά θα πάνε!😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι!!

@Kiddo τα φώτα σου σε παρακαλώ ☺

Κοίτα, εγώ πήρα τηλέφωνο στο πανεπιστημιακό Νοσοκομείο Ιωαννίνων, ζήτησα να μιλήσω με την ουρολογικη κλινική (στους γιατρούς συγκεκριμένα γιατί θα σε ρωτήσουν αν θυμάμαι καλά) και ζήτησα να μιλήσω με τον ίδιο το Σοφικίτη στο τηλέφωνο. Δυστυχώς δεν τον έβρισκα ποτέ και πήρα πολλές φορές τηλέφωνο και για αρκετές μέρες.. μέχρι που ένας εκεί απηυδησε να με ακούει συνέχεια μάλλον και μου έδωσε το προσωπικό του τηλέφωνο, του Σοφικίτη. Από εκεί και πέρα συνεννοηθήκαμε μαζί του και μας κατεύθυνε ο ίδιος σε ραντεβού. Βέβαια λόγο της ιδιάζουσας περίπτωσης μας εγώ ήθελα να μιλήσω συγκεκριμένα πρώτα μαζί του για να μην τρέχουμε και τσάμπα Ιωάννινα.. οπότε θα σου έλεγα, πάρε τηλέφωνο στο νοσοκομείο και ρώτα για να κλείσεις ραντεβού με το Σοφικίτη, αν σου πουν ότι θα πρέπει να μιλήσεις με το ουρολογικό τμήμα ζήτα να σε συνδέσουν και από εκεί ρώτησε τους για να κλείσεις ραντεβού με το γιατρό στο νοσοκομείο. Θα σε κατευθύνουν αυτοί, είναι πολύ εξυπηρετικοί όλοι με όσους έτυχε να μιλήσω..!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Kiddo είπε:

Καλημέρα!

Μια ακόμα μικρή παρένθεση στο από πάνω.. @Κατεριναπαπ επίσης οι εξετάσεις που αφορούν το σπέρμα θα πρέπει να γίνονται σε εξειδικευμένα διαγνωστικά κέντρα και όχι σε τυχαία διαγνωστικά της γειτονιάς διότι οι εξετάσεις αυτές εκτελούνται από μηχανήματα τα οποία πολύ συχνά μπορεί να μην βγάλουν έγκυρο αποτέλεσμα σε αντίθεση με τα εξειδικευμένα που το εξετάζει ειδικός με το μικροσκόπιο και με διαφορετικές προδιαγραφές. Αντίστοιχο τέτοιο (του Λυμπερόπουλου εδώ στην Αθήνα) εξειδικευμένο διαγνωστικό κέντρο που ασχολείται μόνο με εξετάσεις του σπέρματος πάνω στη Θεσσαλονίκη είναι της Ζεγκινιαδου. Συμβουλή μου να πάτε να επαναλάβετε τις εξετάσεις σας εκεί και ίσως να σας κατευθύνει και σε ουρολόγο που σίγουρα θα έχει περισσότερες γνώσεις για τους εξειδικευμένους ουρολόγους που υπάρχουν στη Β.Ελλαδα από εδώ εμάς..! @sarah_kκάνω tag και εσένα κοπέλα μου που ξέχασα να στο πω τη προηγούμενη φορά..

Θα επισκεφτώ τον σοφικιτη που βολεύει, αυτός έιναι σε νοσοκομείο του δημόσιου? Έχει και εξωτερικό ιατρείο? Βρήκα ένα τηλ θα πάρω σε λίγο, από ότι κατάλαβα ραντεβού κάνει στο ιατρείο του,  σωστά? 

Επίσης το σπέρμοδιαγραμμα και η καλλιέργεια  είναι πολύ καλές, δεν ανησυχώ για το σπέρμα, αλλά για να ησυχάσω θα κλείσω ραντεβού, να μην πω αργότερα τι βλακεία έκανα.. είναι δυνατόν το μηχάνημα να έχει  τραγική απόκλιση με τον έλεγχο του ματιού? Δλδ ένα πολύ καλό σπέρμα να το βγάλει χάλια? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η Γιάννα 36 είπε:

Καλημέρα! Είχα κι εγώ το ίδιο θέμα, και μάλιστα έπαιρνα την εβδομαδιαία δόση τη lecalcif.. Μετά από συμβουλή ενδοκρινολογου, άρχισα να την παίρνω μία ώρα μετά το φαγητό, κι όντως μέσα σ ένα τρίμηνο ανέβηκε στο 37.. Μόνο αυτό άλλαξα δηλ, να μεσολαβεί μία ώρα μετά το φαγητό. 

Πολύ σωστά! Η βιταμίνη D είναι λιποδιαλυτή βιταμίνη και για τη καλύτερη απορρόφηση της από τον οργανισμό θα πρέπει να γίνεται μετά από λιπαρό γεύμα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...