Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

στις πριν 5 ώρες, ο/η BlackCat είπε:

Καλημέρα αγαπημένη, δεν έχω αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο για να είμαι ειλικρινής, αλλά συμφωνώ με την Οικονομοπούλου στο να αργήσεις την ΕΤ μέχρι να ξεκαθαρίσει το τοπίο.

Νομίζω και τα δυο (ΑΝΑ & ΝΚ) έχουν να κάνουν με την έκβαση της κύησης.

Ξέρω οτι σου ακούγεται βουνό η καθυστέρηση αλλά προχω΄ρα στην διέγερση / ωοληψία και συζήτα με τον Μαστρ. τα όσα σου είπε το Έλενα. Μετά από τις προσπάθειες χρόνων , την αποτυχία , την ματαίωση κλπ δεν θα ήθελες να αποκλείσεις κάθε παράγοντα που μπορεί και να σου προκαλέσει προβλήματα?

Γιατί έχουμε πει και δει πολλες φορές οτι τίποτα δεν σταματάει στην θετική χοριακή. Ίσα ίσα είναι το πρώτο baby step για τα επόμενα τα μεγάλα & τα ωραία.😍

Εγώ κάπως έτσι θα το σκεφτόμουν.

Ευχαριστώ μαυρογατό μου!
Εννοειται δεν σκοπεύω να ρισκάρω, έτσι κι αλλιώς νιώθω περισσότερη σιγουριά με μεταφορά με κατεψυγμένα, δεν ξέρω γιατί. Εννοείται με χάλασε το ότι πρεπει να πάμε πίσω ενώ περιμένουμε από το Νοέμβρη αλλά θα ακολουθησω ευλαβικά τις συμβουλές της. Αύριο έχω ραντεβού και με Μαστρο και θα του τα πω όλα αυτα. 
Ηδη έκλεισα ραντεβού και με ρευματολόγο τη Δευτέρα το πρωί μπας κ βρούμε μια άκρη. 
Στο μεταξύ ρε παιδιά, σήμερα το πρωί είχα αιματολογικές που μου έγραψε ο ενδοκρινολόγος του Έλενα και γυρνώντας από εκεί γλίστρησα στο δρόμο, σωριάστηκα και τελικά κατέληξα με νάρθηκα στον αντίχειρα γιατί έκανα κάταγμα και ένα ωραίο αιμάτωμα στο γόνατο! Μ αρέσει που θα πάω αύριο και στο κέντρο να συνεννοηθώ για το πρωτοκολλο…

θα με δει ο Μαστρο με το νάρθηκα και τα χάλια ανοσολογικά και θα λέει, καλά τι ήρθε εδώ αυτό το σαράβαλο που θέλει να γίνει και μάνα….μήπως το σύμπαν μου στέλνει μηνύματα να τα παρατήσω και δεν το χω καταλαβει????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ωχ περαστικά βρε κορίτσι! Αλλά θα σε μαλώσω τι σκέψεις είναι αυτές;Έ όχι και σαράβαλο;;; Μια χαρά θα πάνε όλα στο τέλος, θα δεις!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η kaounmar είπε:

Ωχ περαστικά βρε κορίτσι! Αλλά θα σε μαλώσω τι σκέψεις είναι αυτές;Έ όχι και σαράβαλο;;; Μια χαρά θα πάνε όλα στο τέλος, θα δεις!!!

Μακάρι βρε συ, έχω αρχίσει λίγο να χάνω την υπομονή μου, πάνω που κάτι φτιάχνει, κάτι άλλο χαλάει…τεσπα, κρατάω ότι θα μπορούσα να έχω χτυπήσει πολύ χειρότερα σήμερα και περιμένω αύριο να δω τι θα πουμε με το γιατρο…και έχουμε πολλά να πουμε σίγουρα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Μακάρι βρε συ, έχω αρχίσει λίγο να χάνω την υπομονή μου, πάνω που κάτι φτιάχνει, κάτι άλλο χαλάει…τεσπα, κρατάω ότι θα μπορούσα να έχω χτυπήσει πολύ χειρότερα σήμερα και περιμένω αύριο να δω τι θα πουμε με το γιατρο…και έχουμε πολλά να πουμε σίγουρα! 

Ναι ξέρω αυτό το συναίσθημα! Και άγχος και φόβος και όλα, ελπίζω όμως ότι θα πάνε καλά όλα στο τέλος! Στο εύχομαι να λυθούν όλα άμεσα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Καλησπέρα! Όχι δεν το έχω δει, φευγαλέα μόνο για να δω πώς είναι. Προς το παρόν είμαι σε αναζήτηση των φαρμάκων.  Την Παρασκευή περιμένω να αδιαθετησω,  να κάνω το Σάββατο τις εξετάσεις και αν φαίνεται καλός ο κύκλος,  θα ξεκινήσω τότε. Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!

Να σε καλά!!!!!! Με το καλο να ξεκινήσεις.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Lucia79 είπε:

Ευχαριστώ μαυρογατό μου!
Εννοειται δεν σκοπεύω να ρισκάρω, έτσι κι αλλιώς νιώθω περισσότερη σιγουριά με μεταφορά με κατεψυγμένα, δεν ξέρω γιατί. Εννοείται με χάλασε το ότι πρεπει να πάμε πίσω ενώ περιμένουμε από το Νοέμβρη αλλά θα ακολουθησω ευλαβικά τις συμβουλές της. Αύριο έχω ραντεβού και με Μαστρο και θα του τα πω όλα αυτα. 
Ηδη έκλεισα ραντεβού και με ρευματολόγο τη Δευτέρα το πρωί μπας κ βρούμε μια άκρη. 
Στο μεταξύ ρε παιδιά, σήμερα το πρωί είχα αιματολογικές που μου έγραψε ο ενδοκρινολόγος του Έλενα και γυρνώντας από εκεί γλίστρησα στο δρόμο, σωριάστηκα και τελικά κατέληξα με νάρθηκα στον αντίχειρα γιατί έκανα κάταγμα και ένα ωραίο αιμάτωμα στο γόνατο! Μ αρέσει που θα πάω αύριο και στο κέντρο να συνεννοηθώ για το πρωτοκολλο…

θα με δει ο Μαστρο με το νάρθηκα και τα χάλια ανοσολογικά και θα λέει, καλά τι ήρθε εδώ αυτό το σαράβαλο που θέλει να γίνει και μάνα….μήπως το σύμπαν μου στέλνει μηνύματα να τα παρατήσω και δεν το χω καταλαβει????

Ωχ περαστικά ρε αγαπη..

Ειπαμε 9 πέφτουμε 10 σηκωνόμαστε αλλά δεν ειπαμε κυριολεκτικα 😂😂😂😂

Τρολλαρω λίγο να σου φτιαξω την διάθεση ❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Lucia79 είπε:

Μακάρι βρε συ, έχω αρχίσει λίγο να χάνω την υπομονή μου, πάνω που κάτι φτιάχνει, κάτι άλλο χαλάει…τεσπα, κρατάω ότι θα μπορούσα να έχω χτυπήσει πολύ χειρότερα σήμερα και περιμένω αύριο να δω τι θα πουμε με το γιατρο…και έχουμε πολλά να πουμε σίγουρα! 

Περαστικά κοριτσι μου.εγω ειχα αυξημενα νκ απο εξεταση που εκανα μονη μου κ οταν πηγα κλαμένη στον εξωσωματικο κ μιλησα με τη γνωστη αιματολογο μου ειπανε να μη σκαω κ οτι δεν αξιολογειτε η εξεταση κ τι παω κ δινω τα λεφτα μου.τους ακουσα κ στον επομενο κυκλο εκανα ετ κ πετυχα.τα ΑΝτιπυρηνικα σου ομως πρεπει να κατεβουν οπωσδηποτε ,αυτο είναι το μονο σιγουρο!!! Σου κανανε κ αντισωματα καρδιολιπινης ,αντι ενα κ αντιπηκτικα λυκου ινωδογονο κ ντιμερ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Lucia79 είπε:

Οριακά θετικό ποσοστό για τα ΑΝΑ είναι το 1:160 που είχα 1 χρόνο τώρα και λογικά αυτό θα είχες κι εσυ. Αυτό το νούμερο πραγματι δεν προβληματίζει ιδιαίτερα κανέναν γιατί το έχουν πολλοί υγιείς άνθρωποι. Επίσης ένα τόσο οριακα θετικό νούμερο μπορεί να οφείλεται σε θυρεοειδιτιδα μου είπαν (εγώ έχω Χασιμότο-δεν ξέρω αν έχεις κι εσυ) και μερικές φορές οι εξωσωματικοί δίνουν μια μικρή δόση κορτιζόνης γι αυτό. Όμως το νούμερο 1:640 δεν ειανι χαμηλό. Η Οικονομόπουλου μου είπε ξεκάθαρα ότι αυτό σημαίνει κάτι αλλά δεν είναι πλέον η ειδικότητα της να πει τί. Επίσης αυτό το νούμερο δεν παίζει να οφείλεται στη θυρεοειδιτιδα, είναι κάτι άλλο. Γι αυτό με ανησύχησε. Αλλά φυσικά ναι, δεν έχω επιλογή, πρέπει να το ψάξω, θα έπρεπε ούτως ή άλλως δηλαδή, ανεξάρτητα εξωσωματικής. Έκλεισα ήδη σε ρευματολόγο τη Δευτέρα το πρωί να δούμε τι θα πει. 
 

Εύχομαι να μην ειναι κατι ανησυχητικό...και να ειναι κατι μικρό που τόσο καιρό εμποδιζε απλά τη διαδικασία!

Κράτα γερά @Lucia79 και να σε παρηγορεί το γεγονός οτι κατι βρήκες , μία γνώση που θα συμβάλλει για να συνεχίσεις τον αγώνα σου κορίτσι μου! Καλή σου μέρα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Εγω θα ήθελα να σας ρωτήσω ποια η γνώμη των γιατρών σας αλλα κ η δική σας σχετικά με το 3ο εμβόλιο.... εγω ΄έκανα το 2ο 15 Οκτωβρίου αλλά ακούγεται πως απο Φεβρουαριο και οι ηλικίες κατω των 60 θα πρεπει να κάνουν την 3η δόση εντός τριμήνου. Εμένα ο γυναικολόγος μου ειχε πει να το κανω. Αλλά με άλλους γιατρούς που μίλησα (αιματολόγος, ουρολόγος) δεν ειναι κ τόσο ένθερμοι υποστηρικτές υποστηρίζοντας ειδικά ο τελευταίος πως δεν εχουν γίνει μελέτες για τις επιπτώσεις τους στην γονιμότητα. Δεν ξερω τι να κανω με αυτο το θέμα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η BlackCat είπε:

Ωχ περαστικά ρε αγαπη..

Ειπαμε 9 πέφτουμε 10 σηκωνόμαστε αλλά δεν ειπαμε κυριολεκτικα 😂😂😂😂

Τρολλαρω λίγο να σου φτιαξω την διάθεση ❤️❤️

Καλά ναι, θέλω προσοχή γιατί πέφτω και άτσαλα πανάθεμά με! Κάθε φορά που πέφτω θα βάλω γύψο ή νάρθηκα…οπότε ελπίζω να σταματήσει εδώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

Περαστικά κοριτσι μου.εγω ειχα αυξημενα νκ απο εξεταση που εκανα μονη μου κ οταν πηγα κλαμένη στον εξωσωματικο κ μιλησα με τη γνωστη αιματολογο μου ειπανε να μη σκαω κ οτι δεν αξιολογειτε η εξεταση κ τι παω κ δινω τα λεφτα μου.τους ακουσα κ στον επομενο κυκλο εκανα ετ κ πετυχα.τα ΑΝτιπυρηνικα σου ομως πρεπει να κατεβουν οπωσδηποτε ,αυτο είναι το μονο σιγουρο!!! Σου κανανε κ αντισωματα καρδιολιπινης ,αντι ενα κ αντιπηκτικα λυκου ινωδογονο κ ντιμερ;

Νομίζω στο Έλενα μου τα κάνανε όλα αυτα που λες και δεν προέκυψε θέμα αλλού. Τα νκ είναι αυξημένα επειδή είναι τα ΑΝΑ αυξημένα, αυτό μου το είπε η Οικονομόπουλου που είναι αιματολόγος μην ξεχνιόμαστε. Οπότε αυτα από μόνα τους δεν την ανησύχησαν ιδιαίτερα, τα έχουν συμπαρασύρει τα ΑΝΑ. Όμως τα ΑΝΑ είναι θέμα, σε συνδυασμό και με τα πρησμένα δάχτυλα στο χέρι μου για τα οποία δυο ρευματολόγοι που είχα δει πέρυσι δεν έβγαλαν συμπέρασμα πού οφείλονται. Βέβαια πέρυσι δεν είχα τόσο αυξημένα ΑΝΑ, ίσως τώρα αυτή που θα πάω να έχει περισσότερα στοιχεία για να κάνει μια διάγνωση…υπομονή ως Δευτέρα πρέπει να κάνω τώρα. 
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Ditimama είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Εγω θα ήθελα να σας ρωτήσω ποια η γνώμη των γιατρών σας αλλα κ η δική σας σχετικά με το 3ο εμβόλιο.... εγω ΄έκανα το 2ο 15 Οκτωβρίου αλλά ακούγεται πως απο Φεβρουαριο και οι ηλικίες κατω των 60 θα πρεπει να κάνουν την 3η δόση εντός τριμήνου. Εμένα ο γυναικολόγος μου ειχε πει να το κανω. Αλλά με άλλους γιατρούς που μίλησα (αιματολόγος, ουρολόγος) δεν ειναι κ τόσο ένθερμοι υποστηρικτές υποστηρίζοντας ειδικά ο τελευταίος πως δεν εχουν γίνει μελέτες για τις επιπτώσεις τους στην γονιμότητα. Δεν ξερω τι να κανω με αυτο το θέμα

Καλημέρα κορίτσια μου,  να έχετε μια όμορφη μέρα! 

Κορίτσι μου προχθές είχα αυτη τη κουβέντα με τον γιατρό μου,  καθώς την επόμενη εβδομάδα ξεκινάω τις ενέσεις για διέγερση, τον ρώτησα με το εμβόλιο τι θα κάνω,  γιατί εχω κλείσει ραντεβού το Σάββατο γισ τη 3η δόση ( είπα να κλείσω και αν ο γιατρός μου πει να μην το κάνω,  θα ακυρώσω το ραντεβού) Η απάντηση του γιατρού ήταν να μην το κάνω τώρω και να το κάνω εφόσον πετύχω απο τον 3ο μήνα εγκυμοσύνης... η δική μου άποψη είναι πως αν με το καλο πετύχω και πάνε ολα καλά δεν θέλω να το κάνω, θα το κάνω μετα την γέννα.. μέχρι τότε βέβαια βλέπουμε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Ditimama είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Εγω θα ήθελα να σας ρωτήσω ποια η γνώμη των γιατρών σας αλλα κ η δική σας σχετικά με το 3ο εμβόλιο.... εγω ΄έκανα το 2ο 15 Οκτωβρίου αλλά ακούγεται πως απο Φεβρουαριο και οι ηλικίες κατω των 60 θα πρεπει να κάνουν την 3η δόση εντός τριμήνου. Εμένα ο γυναικολόγος μου ειχε πει να το κανω. Αλλά με άλλους γιατρούς που μίλησα (αιματολόγος, ουρολόγος) δεν ειναι κ τόσο ένθερμοι υποστηρικτές υποστηρίζοντας ειδικά ο τελευταίος πως δεν εχουν γίνει μελέτες για τις επιπτώσεις τους στην γονιμότητα. Δεν ξερω τι να κανω με αυτο το θέμα

Εμένα ο Μαστρο μου είπε οπωσδήποτε πριν έρθετε το Γενάρη να το έχετε κάνει (εγώ είχα 2η δόση 5 Αυγούστου και ο άντρας μου 23 Ιουλίου). Έπεφτε βέβαια και μέσα στο κενό μας διάστημα ούτως ή άλλως και το κάναμε και οι δυο αρχές Γενάρη, τώρα πριν λίγες μέρες. Και ο ουρολόγος αντίστοιχα ήταν υπέρ, ενώ ο προηγούμενος γιατρός δεν ήθελε να το κάνω. 
γενικα δεν είναι κάτι για το οποίο μπορούμε να έχουμε επιστημονική άποψη, μόνο τους γιατρούς ακούμε. Από την άλλη είμαστε καταχείμωνο με χιλιάδες κρούσματα, είναι λίγο ρισκο να μείνεις ακάλυπτη τώρα. Δηλαδή κι εγώ σκεφτόμουν ότι αν με είχε βρει η 3η δόση Μάιο με λίγα κρούσματα μπορεί να μην το έκανα αλλά τώρα ο κόσμος συνωστίζεται συνέχεια και έχουμε μπροστά μας πολλούς μήνες κρύου. Βέβαια εσυ μόλις έκλεισες 3 μηνο, δεν είσαι στην ίδια θέση με μένα…δυστυχώς δεν έχουμε στοιχεία και οι γιατροί λένε ότι μετά το τρίμηνο ενδέχεται να είσαι σχεδόν εντελώς απροστάτευτη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η αλήθεια είναι ότι είναι μεγάλη κουβέντα και ειδικοί δεν είμαστε ...

Ωστόσο καλό είναι η καθεμία να κάνει ότι νομίζει και ότι της πει ο γιατρός της.

Εμένα μου είπανε ότι προκαλεί λίγο θέμα στον κύκλο στις αρχές. Και ότι τώρα είναι να βγει ένα άλλο που είναι πιο ήπιο οπότε έλεγα να περιμένω λίγο. Εξάλλου έχω ακόμα πιστοποιητικό νοσησης δεν είναι ακόμα η ώρα να μου να το κάνω. 

Από την άλλη κάποιοι συγγενείς μου στην γερμανια που είναι γιατροί μου λένε ότι πρέπει να το κάνω τώρα ώστε να δώσω αντισώματα στο μωρό που θα ερθει.

 

Δεν ξέρω ακομα τι θα κάνω. Είμαι μικρή δεν φοβάμαι ότι θα πεθάνω και μπούρδες. Απλά επειδή ταλαιπωρουμαστε ήδη με παιδί σκέφτομαι να ολοκληρώσω τον στόχο μου και μετά να κάνω το οτιδήποτε. Γιατί σκεφτομαι μην και συνεχίσω να μην μπορώ να συλλάβω. Δεν θέλω να μου χαλάσει τον κύκλο τώρα που είμαι στην διαδικασία την τελικη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 

Λοιπόν, έχω να ρωτήσω κάτι ακόμα την παρέα εδώ των συμβουλατορων-ψυχοθεραπευτών-επιστημονικών συμβούλων του μαμυλαντ:

το τελευταίο τρίμηνο που μείναμε εκτός διαδικασιών είπαμε να ξανά προσπαθήσουμε λίγο μόνοι μας και για αυτό το λόγο αγόρασα κάτι τεστ ωορηξιας (δυστυχώς δεν είχα ξανά αγοράσει ποτε, ούτε όταν πρωτοξεκινησαμε τις προσπάθειες).
Και τους 3 μήνες δεν έχω ποτέ πετύχει μέρα ωορηξιας. Βέβαια εδώ να πω ότι ενώ γενικα θυμάμαι 30 χρόνια τώρα ότι είχα περίοδο ρολόι (δηλαδή ήξερα ακριβώς τη μέρα που θα έχω περίοδο τον επόμενο μήνα σε εποχές που δεν είχαμε κινητά και εφαρμογές), από όταν ξεκινήσαμε εξωσωματική η περίοδος κάνει τρέλες, μια φορά έρχεται στις 26, την επόμενη στις 30, μετά στις 34 και καταλάβατε….οπότε ίσως να μην κάνω και τα τεστ τη σωστή μέρα. 
Προχτες λοιπόν που είχα το ραντεβού στο Έλενα με τον ενδοκρινολόγο το ανέφερα και μου είπε ότι υπάρχει τρόπος να ξέρω αν έκανα ωορρηξία αν τσεκαρω την τιμή της προγεστερονης οποτε ανάμεσα στις άλλες εξετάσεις που μου έγραψε, μου είπε να κάνω προγεστερονη 21η μέρα ή 7 μέρες πριν την περίοδο. Όπως καταλαβαίνετε και αυτό το ταημινγκ όταν δεν ξέρεις πλέον ποτε θα έχεις περίοδο είναι λίγο ρισκυ. Παρολα αυτα πήρα σαν δεδομένο τον προηγούμενο κύκλο των 29 ημερών και έκανα  εξέταση χτες το πρωί (22η μέρα) (λίγο μετά σαβουριάστηκα να θυμίσω).
Πήρα το αποτέλεσμα χτες το βράδυ και λέει ότι είχα 14.7 ng/ml. Ξέρω ότι καλό είναι να μην ψάχνουμε στο Ίντερνετ αλλά επειδή θα αργήσω να τον ξαναδώ και να μου εξηγήσει τι σημαίνει η τιμή, ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας.

Με γκουγκλάρισμα (σε αγγλικά γιατί βρίσκεις περισσότερες πηγές πάντα) είδα αλλου να λένε ότι πάνω από 3 σημαίνει ότι έγινε ωορηξια, αλλου πάνω από 10 και άλλοι θέλουν την προγεστερονη πάνω από 20 για να τη θεωρούν ένδειξη καλής ωορηξιας (μιλάω πάντα για μέτρηση στην 21η μέρα και στη συγκεκριμένη μονάδα μέτρησης). Εσεις κάνατε ποτέ τέτοια μέτρηση, και ποσο είχατε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Εμένα ο Μαστρο μου είπε οπωσδήποτε πριν έρθετε το Γενάρη να το έχετε κάνει (εγώ είχα 2η δόση 5 Αυγούστου και ο άντρας μου 23 Ιουλίου). Έπεφτε βέβαια και μέσα στο κενό μας διάστημα ούτως ή άλλως και το κάναμε και οι δυο αρχές Γενάρη, τώρα πριν λίγες μέρες. Και ο ουρολόγος αντίστοιχα ήταν υπέρ, ενώ ο προηγούμενος γιατρός δεν ήθελε να το κάνω. 
γενικα δεν είναι κάτι για το οποίο μπορούμε να έχουμε επιστημονική άποψη, μόνο τους γιατρούς ακούμε. Από την άλλη είμαστε καταχείμωνο με χιλιάδες κρούσματα, είναι λίγο ρισκο να μείνεις ακάλυπτη τώρα. Δηλαδή κι εγώ σκεφτόμουν ότι αν με είχε βρει η 3η δόση Μάιο με λίγα κρούσματα μπορεί να μην το έκανα αλλά τώρα ο κόσμος συνωστίζεται συνέχεια και έχουμε μπροστά μας πολλούς μήνες κρύου. Βέβαια εσυ μόλις έκλεισες 3 μηνο, δεν είσαι στην ίδια θέση με μένα…δυστυχώς δεν έχουμε στοιχεία και οι γιατροί λένε ότι μετά το τρίμηνο ενδέχεται να είσαι σχεδόν εντελώς απροστάτευτη. 

Εγώ ούτε που τον ρώτησα τον γιατρό μας. Είχε ανοίξει η πλατφόρμα τον Δεκέμβριο κ το έκανα κατευθείαν. Στέλνω τον μικρό μου βρεφονηπιακό κ είμαστε γενικά εκτεθειμένοι. Βέβαια ήξερα ότι θα άφηνα εκείνο τον κύκλο για ετ λόγω δουλειάς. Το περασμένο καλοκαίρι είχα κάνει τις δύο πρώτες δόσεις ενώ ήμουν έγκυος κ δεν είχα καμία συνέπεια. Επίσης οι γονείς μου τώρα περνάνε κορωνοιό, είναι τριπλά εμβολιασμένοι κ τελείως ασυμπτωματικοί. Αυτααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

 

Λοιπόν, έχω να ρωτήσω κάτι ακόμα την παρέα εδώ των συμβουλατορων-ψυχοθεραπευτών-επιστημονικών συμβούλων του μαμυλαντ:

το τελευταίο τρίμηνο που μείναμε εκτός διαδικασιών είπαμε να ξανά προσπαθήσουμε λίγο μόνοι μας και για αυτό το λόγο αγόρασα κάτι τεστ ωορηξιας (δυστυχώς δεν είχα ξανά αγοράσει ποτε, ούτε όταν πρωτοξεκινησαμε τις προσπάθειες).
Και τους 3 μήνες δεν έχω ποτέ πετύχει μέρα ωορηξιας. Βέβαια εδώ να πω ότι ενώ γενικα θυμάμαι 30 χρόνια τώρα ότι είχα περίοδο ρολόι (δηλαδή ήξερα ακριβώς τη μέρα που θα έχω περίοδο τον επόμενο μήνα σε εποχές που δεν είχαμε κινητά και εφαρμογές), από όταν ξεκινήσαμε εξωσωματική η περίοδος κάνει τρέλες, μια φορά έρχεται στις 26, την επόμενη στις 30, μετά στις 34 και καταλάβατε….οπότε ίσως να μην κάνω και τα τεστ τη σωστή μέρα. 
Προχτες λοιπόν που είχα το ραντεβού στο Έλενα με τον ενδοκρινολόγο το ανέφερα και μου είπε ότι υπάρχει τρόπος να ξέρω αν έκανα ωορρηξία αν τσεκαρω την τιμή της προγεστερονης οποτε ανάμεσα στις άλλες εξετάσεις που μου έγραψε, μου είπε να κάνω προγεστερονη 21η μέρα ή 7 μέρες πριν την περίοδο. Όπως καταλαβαίνετε και αυτό το ταημινγκ όταν δεν ξέρεις πλέον ποτε θα έχεις περίοδο είναι λίγο ρισκυ. Παρολα αυτα πήρα σαν δεδομένο τον προηγούμενο κύκλο των 29 ημερών και έκανα  εξέταση χτες το πρωί (22η μέρα) (λίγο μετά σαβουριάστηκα να θυμίσω).
Πήρα το αποτέλεσμα χτες το βράδυ και λέει ότι είχα 14.7 ng/ml. Ξέρω ότι καλό είναι να μην ψάχνουμε στο Ίντερνετ αλλά επειδή θα αργήσω να τον ξαναδώ και να μου εξηγήσει τι σημαίνει η τιμή, ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας.

Με γκουγκλάρισμα (σε αγγλικά γιατί βρίσκεις περισσότερες πηγές πάντα) είδα αλλου να λένε ότι πάνω από 3 σημαίνει ότι έγινε ωορηξια, αλλου πάνω από 10 και άλλοι θέλουν την προγεστερονη πάνω από 20 για να τη θεωρούν ένδειξη καλής ωορηξιας (μιλάω πάντα για μέτρηση στην 21η μέρα και στη συγκεκριμένη μονάδα μέτρησης). Εσεις κάνατε ποτέ τέτοια μέτρηση, και ποσο είχατε?

Κορίτσι δεν έχω μετρήσει προγεστερόνη, αλλά έχω χρησιμοποιήσει τεστ ωορρηξίας clearblu τα ψηφιακά. Βγάζει την χαμογελαστή φατσούλα κ ξέρω ότι τις επόμενες 24-48 ώρες θα γίνει. Με είχαν βοηθήσει πάρα πολύ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Zeta. είπε:

Κορίτσι δεν έχω μετρήσει προγεστερόνη, αλλά έχω χρησιμοποιήσει τεστ ωορρηξίας clearblu τα ψηφιακά. Βγάζει την χαμογελαστή φατσούλα κ ξέρω ότι τις επόμενες 24-48 ώρες θα γίνει. Με είχαν βοηθήσει πάρα πολύ.

Αυτα πήρα και χαμογελαστή φάτσα δεν είδα ποτέ γι αυτό και ανησύχησα και άρχισα να ψάχνομαι. Έχω μετανιώσει που δεν τα είχα χρησιμοποιήσει παλιότερα γιατί ποτε οι γιατροί δεν είχαν υποψιαστεί να έχω θέμα επειδή ήμουν όπως είπα πολύ σταθερή στην περίοδο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

Περαστικά κοριτσι μου.εγω ειχα αυξημενα νκ απο εξεταση που εκανα μονη μου κ οταν πηγα κλαμένη στον εξωσωματικο κ μιλησα με τη γνωστη αιματολογο μου ειπανε να μη σκαω κ οτι δεν αξιολογειτε η εξεταση κ τι παω κ δινω τα λεφτα μου.τους ακουσα κ στον επομενο κυκλο εκανα ετ κ πετυχα.τα ΑΝτιπυρηνικα σου ομως πρεπει να κατεβουν οπωσδηποτε ,αυτο είναι το μονο σιγουρο!!! Σου κανανε κ αντισωματα καρδιολιπινης ,αντι ενα κ αντιπηκτικα λυκου ινωδογονο κ ντιμερ;

Ωχ τι είναι αυτά τα αντιπυρικά,και τα αντισώματα καρδιολιπινης,λύκου,ινωδογο,ντίλερ είναι κανόνας να γίνονται πριν την εμβρυομεταφορα; καλησπέρα τρομάζω λίγο δεν νομίζω να τις έχω κάνει...την άλλη βδομάδα πάω για ετ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Litsadi είπε:

Ωχ τι είναι αυτά τα αντιπυρικά,και τα αντισώματα καρδιολιπινης,λύκου,ινωδογο,ντίλερ είναι κανόνας να γίνονται πριν την εμβρυομεταφορα; καλησπέρα τρομάζω λίγο δεν νομίζω να τις έχω κάνει...την άλλη βδομάδα πάω για ετ

Αχχχ ..Και εγώ την ίδια απορία έχω και την ίδια άγνοια... ας μας εξηγήσουν τα κορίτσια γιατι και εγώ απο βδομάδα ξεκινάω ενέσεις για διέγερση 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Litsadi είπε:

Ωχ τι είναι αυτά τα αντιπυρικά,και τα αντισώματα καρδιολιπινης,λύκου,ινωδογο,ντίλερ είναι κανόνας να γίνονται πριν την εμβρυομεταφορα; καλησπέρα τρομάζω λίγο δεν νομίζω να τις έχω κάνει...την άλλη βδομάδα πάω για ετ

είναι εξετάσεις ανοσολογικές και γι' αυτό δεν ασχολούνται οι εξωσωματιστές. Οι αιματολόγοι που ασχολούνται με τα ανοσολογικά τα εξετάζουν αυτά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Lucia79 είπε:

Ευχαριστώ μαυρογατό μου!
Εννοειται δεν σκοπεύω να ρισκάρω, έτσι κι αλλιώς νιώθω περισσότερη σιγουριά με μεταφορά με κατεψυγμένα, δεν ξέρω γιατί. Εννοείται με χάλασε το ότι πρεπει να πάμε πίσω ενώ περιμένουμε από το Νοέμβρη αλλά θα ακολουθησω ευλαβικά τις συμβουλές της. Αύριο έχω ραντεβού και με Μαστρο και θα του τα πω όλα αυτα. 
Ηδη έκλεισα ραντεβού και με ρευματολόγο τη Δευτέρα το πρωί μπας κ βρούμε μια άκρη. 
Στο μεταξύ ρε παιδιά, σήμερα το πρωί είχα αιματολογικές που μου έγραψε ο ενδοκρινολόγος του Έλενα και γυρνώντας από εκεί γλίστρησα στο δρόμο, σωριάστηκα και τελικά κατέληξα με νάρθηκα στον αντίχειρα γιατί έκανα κάταγμα και ένα ωραίο αιμάτωμα στο γόνατο! Μ αρέσει που θα πάω αύριο και στο κέντρο να συνεννοηθώ για το πρωτοκολλο…

θα με δει ο Μαστρο με το νάρθηκα και τα χάλια ανοσολογικά και θα λέει, καλά τι ήρθε εδώ αυτό το σαράβαλο που θέλει να γίνει και μάνα….μήπως το σύμπαν μου στέλνει μηνύματα να τα παρατήσω και δεν το χω καταλαβει????

Να πας στο Λαικό ή στα ιδ. ιατρεία των καθηγητών από εκεί. το ίδιο έκανε και η νύφη μου που της βρήκε αυτο'ανοσο η Οικονομοπούλου. Έχουν τους καλύτερους ρευματολόγους εκεί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Lucia79 είπε:

Αυτα πήρα και χαμογελαστή φάτσα δεν είδα ποτέ γι αυτό και ανησύχησα και άρχισα να ψάχνομαι. Έχω μετανιώσει που δεν τα είχα χρησιμοποιήσει παλιότερα γιατί ποτε οι γιατροί δεν είχαν υποψιαστεί να έχω θέμα επειδή ήμουν όπως είπα πολύ σταθερή στην περίοδο. 

Καταρχάς να σου πω περαστικά!!! Σε μάτιαξαν👁️! φτου φτου φτου

Δεύτερον μη σε ξανακούσω (ξαναδιαβάσω) ποτέ ξανά, να λες τον εαυτό σου σαράβαλο!!!! Ακους?!?!  Εκτός ότι δεν είσαι (είμαι σίγουρη για αυτο και γι'αυτό σε μάτιαξαν) δεν θα πει κανείς γιατρός κάτι τέτοιο για σένα. Ισως να σου κάνουν και black humor 😉 

Τρίτον ότι σου είπε η Οικονομοπούλου θα κάνεις. Προέχουν τα πάντα όλα για να γίνει σωστη ετ.

Τέταρτον τα τεστ ωορηξίας, όσο καλά και να είναι, σου προκαλούν ένα είδος άγχους, να ξέρεις, ασυνείδητα και γι'αυτό λογικά να μην έδειξε κάτι. Έτσι έγινε και σε μενα. Τα παράτησα. Εαν είναι να γίνει φυσιολογικά θα γίνει.

Και 5ον: καλημέρα 😃❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημέρα!Μπαίνω λίγο σφήνα...

Εχθές πήγα στο Έλενα κ με είδε η Οικονομόπουλου η οποία μου έγραψε καρυότυπο κ προτείνει το παιδων Αγ.Σοφια για την εξέταση.

Γίνεται όμως κσθε Παρασκευή κ είναι δύσκολο να πάω.

Πειράζει λέτε αν το κάνω neoscreen όπου θα κάνω κ κάποιες επιπλέον που ζήτησε ο γιατρός?Θέλω να πω είναι το ίδιο η ίσως η ανάλυση στο παιδων είναι διαφορετική?

Παρεμπιπτόντως πιο πολλές εξετάσεις μου ζήτησε ο γιατρός μου παρά το Έλενα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η troia είπε:

Να πας στο Λαικό ή στα ιδ. ιατρεία των καθηγητών από εκεί. το ίδιο έκανε και η νύφη μου που της βρήκε αυτο'ανοσο η Οικονομοπούλου. Έχουν τους καλύτερους ρευματολόγους εκεί.

Στο 1535 για το ρευματολογικο του Λαϊκού κλείνεις σήμερα για μέσα Απρίλη περίπου!!!! Σίγουρα ιδιωτικά θα δω γιατρό, σε ευχαριστώ πάντως, περίμενα δική σου παρέμβαση είναι η αλήθεια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...