Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η blueheart είπε:

Αν κάνω σωστά τη μετατροπή σε ng η δική μου είναι 0.97 :( 

 

Εμενα μου βγαινει οτι εχεις 3 παντως..οπως και να εχει η αμη δε λεει κ πολλα..εγω με τοσο χαμηλη κ μια χαρα τα καταφερα κ αλλες κοπελες. Ευχομαι στις 27 να δεις θετικο !!! Αυτο θα εχει σημασια κ οι μοναδες να μη σημαινουν τιποτα!!! :-) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Nefeliap είπε:

Εμενα μου βγαινει οτι εχεις 3 παντως..οπως και να εχει η αμη δε λεει κ πολλα..εγω με τοσο χαμηλη κ μια χαρα τα καταφερα κ αλλες κοπελες. Ευχομαι στις 27 να δεις θετικο !!! Αυτο θα εχει σημασια κ οι μοναδες να μη σημαινουν τιποτα!!! :-) 

Ακριβώς αυτό! Οι μονάδες δε σημαίνουν τίποτα από τη στιγμή που δεν μπορούμε και να τις αλλάξουμε.

Πριν μερικά χρόνια που πήγαινα σε μία άλλη γυναικολόγο για τεστ παπ και απλή εξέταση, την είχα ρωτήσει μήπως πρέπει να κάνω εξέταση για την αμη. Και μου είχε πει ότι είναι σημαντική μεν μέτρηση για το απόθεμα των ωαρίων, ωστόσο η ιδια είχε πολλές κοπέλες με υψηλή αμη που δυσκολεύονταν να μείνουν έγκυες, ενώ άλλες με πολύ χαμηλή μένανε.

Συντρέχουν τόσοι άλλοι παράγοντες στον αν θα πέτυχει η εμφύτευση που πραγματικά νομίζω δεν πρέπει να την λαμβάνουμε την αμη τόσο απόλυτα υπόψη και να αγχωνόμαστε εκ των προτέρων. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mary.Ger είπε:

Ακριβώς αυτό! Οι μονάδες δε σημαίνουν τίποτα από τη στιγμή που δεν μπορούμε και να τις αλλάξουμε.

Πριν μερικά χρόνια που πήγαινα σε μία άλλη γυναικολόγο για τεστ παπ και απλή εξέταση, την είχα ρωτήσει μήπως πρέπει να κάνω εξέταση για την αμη. Και μου είχε πει ότι είναι σημαντική μεν μέτρηση για το απόθεμα των ωαρίων, ωστόσο η ιδια είχε πολλές κοπέλες με υψηλή αμη που δυσκολεύονταν να μείνουν έγκυες, ενώ άλλες με πολύ χαμηλή μένανε.

Συντρέχουν τόσοι άλλοι παράγοντες στον αν θα πέτυχει η εμφύτευση που πραγματικά νομίζω δεν πρέπει να την λαμβάνουμε την αμη τόσο απόλυτα υπόψη και να αγχωνόμαστε εκ των προτέρων. 

Πολύ σωστα γράφεις!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Lucia79 είπε:

Ναι, το ίδιο εννοούμε. Για να γίνει ο προεμφυτευτικος πρεπει την 5η μέρα που τα έμβρυα έχουν φτάσει σε στάδιο βλαστοκυστης (περίπου 100 κύτταρα οργανισμος) να κάνουν οι εμβρυολογοι μια βιοψία και να τους αφαιρέσουν καπου 5 κύτταρα και να τα στείλουν στο κέντρο που θα γίνει ο προεμφυτευτικος. Στη συνέχεια τα έμβρυα σου τα βάζουν κατάψυξη μέχρι να παρεις το αποτέλεσμα (το οποίο μπορεί να κάνει και 20 μέρες να βγει). Ακριβώς επειδή η βιοψία παίρνει 5 κύτταρα καταλαβαίνεις ότι τα συγκεκριμένα 5 που θα διαλέξουν μπορεί να μην είναι αντιπροσωπευτικά του συνόλου. Που σημαίνει ότι υπάρχει ένα μικρό περιθώριο σφάλματος. Επίσης υπάρχει μια πολύ μικρή πιθανότητα βλάβης στη βλαστοκύστη από τη διαδικασία της βιοψίας (θέλει πολύ έμπειρο εμβρυολογικο κέντρο). Τέλος, υπάρχει άλλο ένα παρά πολύ μικρό ποσοστό ένα έμβρυο που θα βγει ανευπλοειδικο (με κάποια χρωμοσωμικη ανωμαλία) στην 5η μέρα της ζωής του, στην πορεία να αυτο΅-βελτιωθεί και να δώσει υγιές παιδι αν μεταφερθεί (αυτό το τελευταίο μας το είπε το καλοκαιρι ο γενετιστής που μας έκανε τον έλεγχο). Αυτα πάνω κάτω είναι τα επιχειρήματα κατά του ελέγχου. Α και μην ξεχάσω, και το κόστος φυσικά! Δεν ξέρω αν σου μίλησε κανεις γι αυτό μέχρι τώρα, εμείς δίναμε στο κέντρο εξωσωματικής που εκανε τη βιοψία 900 ευρώ (μόνο για τη βιοψία) και στο γενετιστή που εκανε τον έλεγχο περίπου 300 ευρώ για την κάθε βλαστοκύστη. Είναι σημαντικός παράγοντας και καλό είναι το ξέρεις αρκετά νωρίς αν αποφασίσετε να το κάνετε. 
Επιχειρηματα υπέρ του ελέγχου πραγματικά δεν έχω εκτός αν έχεις κάνει αποξεσεις λόγω αποβολών οποτε ναι, πρέπει να αποφύγεις να σου ξανατύχει. 
Επισης να σου πω ότι στην 1η μου μεταφορά μεταφέραμε μια βλαστοκύστη που είχε ελεγχθεί αλλά και πάλι μηδέν χοριακη πήρα. Ο εξωσωματιστης μου είπε ότι πιστεύει ότι το έμβρυο κ ας ήταν ελεγμένο δεν είχε τη δυναμική να προχωρήσει. Δεν ξέρω τι να πω γι αυτό, το μόνο σίγουρο ειανι ότι κανένας δε μπορεί να σου απαντήσει 100% τι φταίει για μια αρνητική χοριακη.
Εγω θα έλεγα ότι ο προεμφυτευτικος είναι μια κάποια λύση αν έχεις πραγματικά αποκλείσει οποιοδήποτε άλλο αρνητικό παράγοντα. Και ξεκινάω:

1. Έχεις κάνει ποτε υστεροσκοπηση (με βιοψία/καλλιεργεια ή οτιδήποτε απ τα δυο) ώστε να ειστε σίγουροι ότι η μήτρα δεν έχει μιροβια/συμφυσεις/πολύποδες κλπ?

2.  επειδή στην 1η σου φορά μας λες ότι είχες 8 ωάρια αλλά γονιμοποιήθηκαν μόνο 3, είσαι σίγουρη ότι δεν υπάρχει θέμα με το σπερμα? Ξέρεις από τα 8 ωάρια ποσα ήταν ωριμα όπως τα λένε οι εξωσωματικοί? Αν είχες 3 ωριμα και γονιμοποιήθηκαν όλα ειστε οκ, αν είχες 8 ωριμα όμως θα έλεγα πριν από οτιδήποτε άλλο να πάτε σε εξειδικευμένο ουρολογο να ελέγξετε το σπερμα εξονυχιστικά. 

3. επειδή έχεις μια αρνητική χοριακη και 2 θετικές που όμως δεν προχώρησαν, είσαι η κατάλληλη υποψήφια για το τμήμα καθεξιν αποβολών στο Έλενα όπου θα σε ψάξει ειδική αιματολόγος και θα σε τσεκάρει για αυτοάνοσα, θρομβοφιλια και ότι άλλο χρειαστεί παραπέμποντας σε στο κατάλληλο τμήμα, όλα αυτα δωρεάν και έξω από τα κυκλώματα των εξωσωματικών. 
 

επειδή είμαστε στην ίδια ηλικία και ειχα κι εγώ πολύ άγχος με το χρόνο, κάτι που μου ενίσχυσε δυστυχώς ο προηγούμενος γιατρός μου ο οποίος ήθελε να κάνω διέγερση στον μεθεπόμενο κύκλο από την αρνητική μου χοριακη, θα έλεγα να κανεις κάποια βήματα με ψυχραιμία. Ο πανικός δεν είναι ποτε καλός σύμβουλος. 
Παρε αύριο κιόλας και κλείσε ραντεβού στην επιτροπή να τρέχει ο χρόνος και ξεκίνα να μαζεύεις τα έγγραφα. Μετά κλείσε σε ουρολογο (αν δεν έχετε πάει). Και καθε μερα μπαίνε στο 1535 να κλείσεις ραντεβού στο Έλενα. Τα ραντεβού είναι δυσεύρετα και λογικά τώρα θα βρεις για Φλεβάρη αλλά αξίζει τον κόπο να περιμένεις. Άλλωστε και για επιτροπή καπου τότε θα σου κλείσουν ραντεβού άρα την αναμονή αυτή δε θα τη γλυτώσεις. Τουλάχιστον εκμεταλλεύσου το χρόνο να κανεις όλα τα απαραίτητα ώστε όταν ξανακάνεις διέγερση να έχετε αποκλείσει οποιοδήποτε αρνητικό παράγοντα. Άσε που θα αφήσεις τον οργανισμό σου να ξεκουραστεί. Μπορεί και το ότι δεν πήρες καθόλου ωάρια την τελευταία φορά να οφείλεται στο ότι είχες κουραστεί. Ταυτόχρονα συζητα με το γιατρο σου τι πρωτοκολλο θα σου δώσει την επόμενη φορά, μήπως με τροποποιημένο φυσικό ανταποκριθείς καλύτερα. Και μέχρι να τα κανεις όλα αυτα (θα φας κανενα τρίμηνο στο σύνολο) θα σκεφτείτε και αν θα κάνετε και προεμφυτευτικο. Αυτό το αποφασίζεις πραγματικά την τελευταία στιγμή. Να ξέρεις χρειάζεται μια ειδική άδεια αλλά στην ετοιμάζει το κέντρο κι εσυ απλά υπογράφεις κάτι χαρτιά. 
Αυτα προς το παρόν, παρε το χρόνο σου και ότι άλλο χρειαστείς εδω είμαστε. Θα ξεκινήσουμε το 2022 δυνατά! 

@Lucia79με βοήθησες πάρα πάρα πολύ! Σε ευχαριστώ θα πάρω τώρα κιόλας να κλείσω στο Έλενα, δεν ήξερα ότι αυτή η αποτυχία με τη χοριακη θεωρείται μινι αποβολή!

Γνωρίζεις αν θα πρέπει να έχω κάποια χαρτια-εξετάσεις μαζί μου ή θα μου πουν εκεί? Και εννοείται κ στην Επιτροπή πρέπει να κλείσω από Τώρα! Πολύτιμη η βοήθεια σου ευχαριστώ και Πάλι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Mary.Ger είπε:

Καλημέρα!! Ναι ναι στις 24/12 μου είχε πει ο γιατρός. Ακριβώς 10 μερες μετά την ετ. Από χτες άρχισα να νιώθω ένα ήπιο βάρος χαμηλά στην κοιλιά και κάπου κάπου τραβήγματα σαν ήπιες κράμπες. Έκανα το πρώτο τεστ σήμερα και βγήκε θετικό! Ούτε πολύ αχνή ούτε πολύ έντονη γραμμούλα! Για να δουμε... θα τα καταφέρουμε?? Η χαρά που πήραμε δεν περιγράφεται. Καταφέραμε έστω να εμφυτευτει-τουν!

Μπραβο καλη επιτυχια !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η Ditimama είπε:

@Lucia79με βοήθησες πάρα πάρα πολύ! Σε ευχαριστώ θα πάρω τώρα κιόλας να κλείσω στο Έλενα, δεν ήξερα ότι αυτή η αποτυχία με τη χοριακη θεωρείται μινι αποβολή!

Γνωρίζεις αν θα πρέπει να έχω κάποια χαρτια-εξετάσεις μαζί μου ή θα μου πουν εκεί? Και εννοείται κ στην Επιτροπή πρέπει να κλείσω από Τώρα! Πολύτιμη η βοήθεια σου ευχαριστώ και Πάλι!!

Φτιάξε λογαριασμό στο 1535 και ξεκινά να ψάχνεις ραντεβού. Αν δει το μήνυμα η @troia μπορεί ίσως να σου γράψει ποτε θα ανοίξουν τα ραντεβού του επόμενου μήνα. Δηλαδή σήμερα μπορεί να μη βρίσκεις τπτ, μην απογοητευτείς, θα δοθεί σινιάλο και από εδώ μέσα απλά να είσαι ετοιμη γιατί όταν ανεβάζουν τα ραντεβού στην πλατφόρμα είναι ήδη μέσα ο κόσμος και κάνει refresh όλη την ώρα οπότε εξαφανίζονται. Στο Έλενα ναι θα πας με έτοιμους ταξινομημένους φακέλους, έναν για εσένα και έναν για τον άντρα σου με τα πάντα, σαλπιγγογραφιες, αίματος, υπερήχους, σπερμοδιαγραμματα καλλιέργειες τα πάντα. Τα βλέπουν και σας λένε αν χρειάζονται επιπλέον εξετάσεις. Μπορεις να πας και μόνη σου αλλά θα δουν και του άντρα σου τα χαρτιά. 
Δεν ειανι ότι η αρνητική χοριακη θεωρείται αποβολή αν έχω καταλαβει καλά, είναι απλώς ότι αν ΚΑΤ επανάληψη δεν εχεις εμφυτευσεις ή αν εχεις εμφυτευσεις που μετά αποτυγχάνουν, οι γιατροί ψάχνουν παρόμοια πράγματα από ανοσολογικής πλευράς. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Lucia79 είπε:

Φτιάξε λογαριασμό στο 1535 και ξεκινά να ψάχνεις ραντεβού. Αν δει το μήνυμα η @troia μπορεί ίσως να σου γράψει ποτε θα ανοίξουν τα ραντεβού του επόμενου μήνα. Δηλαδή σήμερα μπορεί να μη βρίσκεις τπτ, μην απογοητευτείς, θα δοθεί σινιάλο και από εδώ μέσα απλά να είσαι ετοιμη γιατί όταν ανεβάζουν τα ραντεβού στην πλατφόρμα είναι ήδη μέσα ο κόσμος και κάνει refresh όλη την ώρα οπότε εξαφανίζονται. Στο Έλενα ναι θα πας με έτοιμους ταξινομημένους φακέλους, έναν για εσένα και έναν για τον άντρα σου με τα πάντα, σαλπιγγογραφιες, αίματος, υπερήχους, σπερμοδιαγραμματα καλλιέργειες τα πάντα. Τα βλέπουν και σας λένε αν χρειάζονται επιπλέον εξετάσεις. Μπορεις να πας και μόνη σου αλλά θα δουν και του άντρα σου τα χαρτιά. 
Δεν ειανι ότι η αρνητική χοριακη θεωρείται αποβολή αν έχω καταλαβει καλά, είναι απλώς ότι αν ΚΑΤ επανάληψη δεν εχεις εμφυτευσεις ή αν εχεις εμφυτευσεις που μετά αποτυγχάνουν, οι γιατροί ψάχνουν παρόμοια πράγματα από ανοσολογικής πλευράς. 

Έκλεισα στο Έλενα τη Δευτέρα 10 Ιανουαρίου υπήρχε ένα κενό αλλά τη χειρότερη ώρα.... στις 12 θα πρέπει αναγκαστικά να πάρω άδεια από τη δουλειά μου πάλι!!! Λες να μπορω να το αλλάξω για πιο πρωι μπας κ γλιτωσω την επιπλεον μερα αδειας?.... @troiaαν μας διαβάζεις και γνωριζεις κατι θα βοηθούσε!!

Πάντως από ανοσολογικα θέματα έχω κάποια.... θυροειδη (Hasimoto) ψωρίαση δεν ξέρω αν το τελευταιο επηρεάζει...? 

Και έκλεισα κ στην Επιτροπή 9 Φεβρουαρίου 

Χάρη σε εσενα που με κινητοποίησες! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Ditimama είπε:

Έκλεισα στο Έλενα τη Δευτέρα 10 Ιανουαρίου υπήρχε ένα κενό αλλά τη χειρότερη ώρα.... στις 12 θα πρέπει αναγκαστικά να πάρω άδεια από τη δουλειά μου πάλι!!! Λες να μπορω να το αλλάξω για πιο πρωι μπας κ γλιτωσω την επιπλεον μερα αδειας?.... @troiaαν μας διαβάζεις και γνωριζεις κατι θα βοηθούσε!!

Πάντως από ανοσολογικα θέματα έχω κάποια.... θυροειδη (Hasimoto) ψωρίαση δεν ξέρω αν το τελευταιο επηρεάζει...? 

Και έκλεισα κ στην Επιτροπή 9 Φεβρουαρίου 

Χάρη σε εσενα που με κινητοποίησες! 

Να ξέρεις είσαι φοβερά τυχερή που βρήκες ραντεβού στο Έλενα τόσο κοντά. Αξίζει να την παρεις την άδεια να πας εκεί με άνεση χρόνου και όχι με το ρολόι στο χέρι. Να ξέρεις, πρέπει να είσαι εκεί 45 λεπτά νωρίτερα να κόψεις ένα παράβολο (δεν πληρώνεις τπτ, τυπικό είναι) και το ραντεβού κρατάει κοντά 2 ώρες. Οπότε παρε άδεια! 
Γιατρος δεν είμαι αλλά πιστεύω ότι στην περίπτωση σου με τα δυο αυτοάνοσα έχει μεγάλη αξία να σε δει εκεί η Οικονομόπουλου (αιματολόγος). Χασιμότο έχω κι εγώ αλλά εσυ έχεις και την ψωρίαση. Μπορεί να χρειάζεσαι έξτρα εξετάσεις, ή να παίρνεις κορτιζόνη κατά την προσπάθεια (σου έχει δώσει άραγε ο γιατρός σου). Ότι και αν χρειάζεσαι, εκεί θα στα πουν όλα, πας στο πιο κατάλληλο μέρος. 
Προετοιμασε τις εξετάσεις σας και φτιάξε λίστα με όλα σου τα ερωτήματα. Όταν λέμε όλα, εννοούμε ΟΛΑ. Θα εντυπωσιαστείς από το ποσο αναλυτική και είναι η γιατρός και με πόση προσοχή θα σε ακούσει. Εννοείται θα ρωτήσεις και για τη ψωρίαση. 
Θα δεις που όλα αυτα θα σου βγουν σε καλό! Μακάρι οι εξωσωματικοί να ήταν πιο υπεύθυνοι, κανονικά ο γιατρός σου θα πρεπε να σε παραπέμψει σε ένα τέτοιο τμήμα αλλά δυστυχώς κάνουν ότι τα ξέρουν όλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Ditimama είπε:

Έκλεισα στο Έλενα τη Δευτέρα 10 Ιανουαρίου υπήρχε ένα κενό αλλά τη χειρότερη ώρα.... στις 12 θα πρέπει αναγκαστικά να πάρω άδεια από τη δουλειά μου πάλι!!! Λες να μπορω να το αλλάξω για πιο πρωι μπας κ γλιτωσω την επιπλεον μερα αδειας?.... @troiaαν μας διαβάζεις και γνωριζεις κατι θα βοηθούσε!!

Πάντως από ανοσολογικα θέματα έχω κάποια.... θυροειδη (Hasimoto) ψωρίαση δεν ξέρω αν το τελευταιο επηρεάζει...? 

Και έκλεισα κ στην Επιτροπή 9 Φεβρουαρίου 

Χάρη σε εσενα που με κινητοποίησες! 

Δεν ξέρω τι εργασία κάνεις κι αν έχεις ενημερώσεις στη δουλειά σου για τη διαδικασία στην οποία βρίσκεσαι, αλλά από τον νόμο δικαιούσαι άδεια χωρίς να τη χρεωθείς από την κανονική σου. 

Αν χρειάζεσαι περισσότερες πληροφορίες πες μου να σου στείλω. 

καλή επιτυχία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Ditimama είπε:

Έκλεισα στο Έλενα τη Δευτέρα 10 Ιανουαρίου υπήρχε ένα κενό αλλά τη χειρότερη ώρα.... στις 12 θα πρέπει αναγκαστικά να πάρω άδεια από τη δουλειά μου πάλι!!! Λες να μπορω να το αλλάξω για πιο πρωι μπας κ γλιτωσω την επιπλεον μερα αδειας?.... @troiaαν μας διαβάζεις και γνωριζεις κατι θα βοηθούσε!!

Πάντως από ανοσολογικα θέματα έχω κάποια.... θυροειδη (Hasimoto) ψωρίαση δεν ξέρω αν το τελευταιο επηρεάζει...? 

Και έκλεισα κ στην Επιτροπή 9 Φεβρουαρίου 

Χάρη σε εσενα που με κινητοποίησες! 

Εγώ οταν πήγα μου είπε εαν θέλω να μου γράψει χαρτί για την δουλειά. Δες το, παντως μην το αφήσεις!!!! Δεν αλλάζουν τα ραντεβού. Μόνο εαν σε πάρουν τηλ εκείνοι. Είναι σημαντικό ραντεβού. Και ότι βρήκες στις 10 απο ακύρωση είναι τύχη!!! Πιο σημαντικό απο κάθε δουλειά να ξέρεις αυτό το ραντεβού. Και στο λεω, γιατι και εγώ θέματα με την δουλειά ε΄χω πάντα και αύριο θα έρθω πάλι αργότερα, γιατι πρέπει να παω εκεί να μου πάρουν αίμα και να μου κάνουν κολπική καλλιέργεια. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η blueheart είπε:

Δεν ξέρω τι εργασία κάνεις κι αν έχεις ενημερώσεις στη δουλειά σου για τη διαδικασία στην οποία βρίσκεσαι, αλλά από τον νόμο δικαιούσαι άδεια χωρίς να τη χρεωθείς από την κανονική σου. 

Αν χρειάζεσαι περισσότερες πληροφορίες πες μου να σου στείλω. 

καλή επιτυχία!

Εγώ έχω ακούσει για την άδεια εξωσωματικής. Φυσικά να με ενημερώσεις και μενα σε παρακαλώ. Θα ήθελα και εγω πληροφορίες😊

ευχαριστώ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η hope501 είπε:

Εγώ έχω ακούσει για την άδεια εξωσωματικής. Φυσικά να με ενημερώσεις και μενα σε παρακαλώ. Θα ήθελα και εγω πληροφορίες😊

ευχαριστώ!!

Καλημέρα κορίτσια. Θα ήθελα τη γνώμη σας. 

Εμβυομεταφορα Πέμπτη 9/12 με δυο βλαστοκύστες .

Δευτέρα κ Πέμπτη 13+16/12 ovitrelle.

Σήμερα 20/12 είμαι 11η μέρα έκανα λοιπόν βγήκεχοριακή 1000.

Ο γιατρός μου είπε να κάνω χοριακή την Πέμπτη όμως 23/11 

Λέτε να ανιχνεύει η χοριακη την ένεση κ να μην είμαι έγκυος 🤰;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Mimi26 είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Θα ήθελα τη γνώμη σας. 

Εμβυομεταφορα Πέμπτη 9/12 με δυο βλαστοκύστες .

Δευτέρα κ Πέμπτη 13+16/12 ovitrelle.

Σήμερα 20/12 είμαι 11η μέρα έκανα λοιπόν βγήκεχοριακή 1000.

Ο γιατρός μου είπε να κάνω χοριακή την Πέμπτη όμως 23/11 

Λέτε να ανιχνεύει η χοριακη την ένεση κ να μην είμαι έγκυος 🤰;

Κοριτσάκι χωρίς να ξέρω το νούμερο που θα έβγαζε η χοριακή επηρεασμένη μόνο από την ovitrelle & χωρίς εγκυμοσύνη, θεωρώ ότι το νούμερό σου είναι πολυυυυ υψηλό!!! Δε μπορεί να είναι μόνο από την ovitrelle... Εύχομαι να έχω δίκιο και να είναι τα ευχάριστα!!! Εννοείται ότι την επαναλαμβάνεις την Πέμπτη, όπως είπε ο γιατρός, και μέχρι τότε να είσαι συγκρατημένα αισιόδοξη! Αχ πολύ χάρηκα! Κάλι επιτυχία και την Πέμπτη κορίτσι!🥰🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Mimi26 είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Θα ήθελα τη γνώμη σας. 

Εμβυομεταφορα Πέμπτη 9/12 με δυο βλαστοκύστες .

Δευτέρα κ Πέμπτη 13+16/12 ovitrelle.

Σήμερα 20/12 είμαι 11η μέρα έκανα λοιπόν βγήκεχοριακή 1000.

Ο γιατρός μου είπε να κάνω χοριακή την Πέμπτη όμως 23/11 

Λέτε να ανιχνεύει η χοριακη την ένεση κ να μην είμαι έγκυος 🤰;

Κάνε και μια την Πέμπτη και βλέπεις. Αλλά να σου πω... εγω νομιζω είσαι εγκυος😀

εεεεε τόσο λανθασμένα να βγαίνει εξαιτίας της Ovitrelle??? Δεν νομίζω.

Χαίρομαι πάντως για σενα και να χαιρεσαι και εσυ!!! Να πας και την πεμπτη να σε συγχαρούμε και να μας πεις το τελικό την Πεμπτη😀😀🤰🏽

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η hope501 είπε:

Κάνε και μια την Πέμπτη και βλέπεις. Αλλά να σου πω... εγω νομιζω είσαι εγκυος😀

εεεεε τόσο λανθασμένα να βγαίνει εξαιτίας της Ovitrelle??? Δεν νομίζω.

Χαίρομαι πάντως για σενα και να χαιρεσαι και εσυ!!! Να πας και την πεμπτη να σε συγχαρούμε και να μας πεις το τελικό την Πεμπτη😀😀🤰🏽

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/12/2021 at 11:40 ΠΜ, ο/η BlackCat είπε:

Είναι πολύ νωρίς με έμβρυα 3ης μέρας  για να έχεις σωστό αποτέλεσμα.

Σκέψου ότι συνήθως σε έμβρυα 3ης μέρας η εμφύτευση γίνεται την 6η-7η-8η μέρα οπότε το βρίσκω εξαιρετικά δύσκολο να ανιχνευτεί η ορμόνη τόσο νωρίς. 

Κάνε υπομονή και εύχομαι ένα μεγάλο νούμερο χοριακής στις 20/12.

Καλησπέρα black cat , δυστυχώς και σήμερα αρνητική βγήκε :-( !!! Παμε για άλλα ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/12/2021 at 9:14 ΜΜ, ο/η Lucia79 είπε:

Καλησπερα κορίτσι, πήρα το θάρρος να σου απαντήσω γιατί είμαι καμμένη από προεμφυτευτικο.
Εμεις πριν ξεκινήσουμε εξωσωματική είχαμε κάνει καρυοτυπο ζεύγους όπου ο δικός μου βγήκε φυσιολογικός και του άντρα μου με μωσαικισμο των φυλετικών χρωμοσωμάτων αλλά σε μικρό ποσοστό 4%. Τότε κάναμε ραντεβού με τον γενετιστή και μας συμβούλεψε να κάνουμε προεμφυτευτικους (είχαμε ήδη ομως αποφασίσει ότι πάμε για εξωσωματική, δεν είναι δηλαδή ότι κάνουμε εξωσωματική λόγω αυτού του συγκεκριμένου θέματος). 
Έχουμε κάνει έλεγχο ως τώρα δυο φορές, την πρώτη σε 3 βλαστοκυστες που μας εβγαλε μόνο μια καλή, και τη δεύτερη φορά σε 5 βλαστοκυστες που μας εβγαλε και τις 5 ακατάλληλες. Εγώ στα 42. Μετά τη δεύτερη φορά που πάθαμε σοκ πήγαμε ξανά ραντεβού στον γενετιστή για να μας εξηγήσει τι φταίει και μας είπε ότι τα αποτελέσματα που εμφανίζονται σε μας (μονοσωμίες και τρισωμιες) οφείλονται ξεκάθαρα στη δική μου ηλικία καθώς οι πιθανότητες για καλά ωάρια είναι κάτω από 1 στα 10 και ότι το θέμα του άντρα μου δεν σχετίζεται καθόλου. Επίσης μου είπε ότι υπάρχει μια πανάκριβη εξέταση που θα μπορούσε να δείξει αν εκτός από την ηλικία έχω και κάποια άλλη προδιάθεση για κακό γενετικό υλικό αλλά λόγω ηλικίας δεν μου την προτεινει πλέον. Αν ήμουν 32 θα με έβαζε να την κάνω, τώρα πια δεν εχει νόημα. 
Η αλήθεια είναι ότι παλεύουμε με τις στατιστικές καθώς την ποιότητα των ωαρίων δε μπορεις να την επηρεάσεις, ότι έχουμε έχουμε και με αυτό πορευόμαστε. Κι εγώ ξέρω ότι οι πιθανότητες μου να πετύχουμε καλό έμβρυο είναι πολύ μικρές αλλά θα προσπαθήσω μετά τις γιορτές άλλη μια φορά. 
Αυτή τώρα δηλαδή ήταν η 3η σου ωοληψια και προεμφυτευτικος? Ο γενετιστής σας τι λέει? Έχετε θέμα με καρυοτυπο ή είναι φυσιολογικοί? Και τις προηγούμενες φορές είχατε πάλι από 2 βλαστοκυστες πάνω κάτω? Εμείς έχουμε πάρει απόφαση ότι δεν θα ξανακάνουμε ελέγχο, ό,τι βγάλω θα το βάλουμε, άλλωστε μέχρι τώρα μόνο μηδενική χοριακη έχω πάρει, δεν είχα ποτέ εμφύτευση, ούτε καν με τη μια ελεγμένη βλαστοκύστη. 
Και καπου εδώ θέλω να σας ρωτήσω όλες σας ρε κορίτσια γιατί το έχω απορία. Ο προηγούμενος γιατρός μου έλεγε ότι ένα ανευπλοειδικο έμβρυο έχει κοντά 90% πιθανότητα να μην εμφυτευτεί, και 5-6% πιθανότητα να αποβληθεί στις πρώτες βδομαδες. Όμως εδώ μέσα ακούμε  πολύ συχνά  για αποβολές, παλινδρομες (ούτε καν ξέρω πως λέγονται ακριβώς) λόγω χρωμοσωμικών.  Μήπως τελικά το ποσοστό εμφύτευσης είναι μεγαλύτερο? Και αναρωτιέμαι κυρίως γιατί σκέφτομαι μήπως υπάρχει κάποιο άλλο θέμα σε μένα και παίρνω μόνο μηδενική χοριακη. Μήπως δηλαδή θα έπρεπε να έχω εμφύτευση κι ας το έχανα μετά (όχι ότι το θεωρώ καλό φυσικά, φαντάζομαι ότι πρέπει να είναι πολύ επώδυνο) αλλά τουλάχιστον να έχω ένα δείγμα ότι μπορώ να πετύχω εμφύτευση….

Καλησπέρα Λουκία, μετά από τα αρνητικά αποτελέσματα της βιοψίας 2 βλαστοκυστών που είχα έκανα εμβρυομεταφορά 3 ατσεκάριστών εμβρυων τρίτης μέρας (ειχα 4 αλλα το ενα δεν αντεξε την απόψυξη). Το αποτελεσμα ήταν αρνητική χοριακή. Οπότε πανε και αυτά και τώρα ξανα από την αρχή. Έχω αρχίσει να φλερταρω με την ιδεα της δότριας ωαρίου πλεον. 

Ψαχνωντας σχετικά επεσα σε ενα αρθρο που αναφέρεται στην Μεταφορά Μητρικής Ατράκτου. Ξέρεις κάτι σχετικά με αυτό; Πρεπει να δούμε τι ειναι. Ειναι σε πειραματικο σταδια λεει αλλα η ερευνα ειχε γυναικες μέχρι 40 ετων.

https://www.iaso.gr/blog/details/blogs/2017/12/06/metafora-mitrikis-atraktou-215

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η hope501 είπε:

Εγώ έχω ακούσει για την άδεια εξωσωματικής. Φυσικά να με ενημερώσεις και μενα σε παρακαλώ. Θα ήθελα και εγω πληροφορίες😊

ευχαριστώ!!

είναι ο Νόμος 4808/2021.

Οι κύριες μεταβολές που είναι σημαντικές για εμάς είναι η άδεια για ιατρικώς υποβοηθούμενη αναπαραγωγή που είναι 7 εργάσιμες ημέρες ετησίως με αποδοχές και η άδεια προγεννητικών εξετάσεων (αφορά όλες τις εξετάσεις/επισκέψεις σε γιατρούς που μπορεί να χρειαστούν προ της εξωσωματικής και έως τη γέννα) με απαλαγγή από την εργασία για συγκεκριμένες ώρες/ημέρες όταν απαιτείται χωρίς περικοπή αποδοχών. 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mimi26 είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Θα ήθελα τη γνώμη σας. 

Εμβυομεταφορα Πέμπτη 9/12 με δυο βλαστοκύστες .

Δευτέρα κ Πέμπτη 13+16/12 ovitrelle.

Σήμερα 20/12 είμαι 11η μέρα έκανα λοιπόν βγήκεχοριακή 1000.

Ο γιατρός μου είπε να κάνω χοριακή την Πέμπτη όμως 23/11 

Λέτε να ανιχνεύει η χοριακη την ένεση κ να μην είμαι έγκυος 🤰;

δεν μπορεί τόσο υψηλό νούμερο να βγαίνει αποκλειστικά από την ovitrelle! Λογικά είσαι εγκυούλα!  Να κάνεις φυσικά κανονικά τη χοριακή την Πέμπτη. Καλή επιτυχία :) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/12/2021 at 10:15 ΠΜ, ο/η BlackCat είπε:

2η μέρα περιόδου κάνω αιματολογικές και πρώτο υπέρηχο κάνω την 8η μέρα.

Απο εκεί και μετά εξαρτάται ,επειδή δεν κάνω νωρίς ωορηξία πάω άλλες δυο φορές για υπέρηχο περίπου 10η μέρα ,μετά 13η-14η και κανονίζουμε ωοληψία. Δεν είναι στάνταρ ομως το πόσες φορές θα πάω. Και κάθε υπέρηχος συνοδεύεται από αιματολογικές τις οποίες επειδή δεν προλαβαίνω να τις κάνω σε μικροβιολογικό με συνταγή αλλά τις κάνω στο κέντρο τις χρυσοπληρώνω. (50 ευρώ κάθε φορά , οπότε βγαίνουν 150-200 ευρώ έξτρα κάθε μήνα.) Βάλε και μετά μοριακό τεστ κοβιντ 60 ευρώ σε κάθε ωοληψία + το ποσό του κέντρου ε ανεβαίνει το ποσό.

Επίσης αν θυμάσαι -το έχω αναφέρει- έκανα διέγερση Σεπτέμβριο και έμεινα από 4 ωάρια / 4 γονιμοποίησεις /1 βλαστοκύστη. Πήγα για φυσικό τον Οκτώβριο στα καπάκια και βλέπαμε 3 ωάρια (χωρίς φάρμακα) τα οποία πήραμε αλλά ήταν κενά / ανώριμα. Νοέμβριο έκανα πάλι φυσικό πήρα το ωάριο του μήνα έφτασε και αυτό σε βλαστοκύστη. Η ΑΜΗ μου είναι 1,4 ng, FSH παίζει στο 7 - 8 ανάλογα το μήνα. Δηλαδή ενώ έχω καλό ορμονικό προφίλ δεν ανταποκρίνομαι σε διέγερση, επομένως δεν βρίσκω τον λόγο να πάρω πολλές μονάδες. Το πρόβλημα μας είναι το σπέρμα για αυτό δεν φτάνουν όλα σε βλαστοκύστες.

Εφόσον υπάρχει ιστορικό μαστού πριν αποφασίσεις πως θα προχωρήσεις πρέπει να σε κατευθύνει μαστολόγος. Είναι πολύ σημαντικό. Προσωπικά για μένα ότι άποψη και αν είχε ο γυναικολόγος για επόμενη διέγερση θα άκουγα μόνο τον μαστολόγο. Λύσεις υπάρχουν.

Πω βρε κορίτσια  @BlackCat  @Nefeliap εκτός από την ταλαιπωρία έχουν κ κόστος παραπάνω οι φυσικοί ε?Ας είναι όμως,τι να κάνουμε...Ότι μπορούμε θα κάνουμε🙏

Εμένα σήμερα η χοριακη είναι 311😳, ενισχύεται η εκδοχή για εξωμήτριο.Την Πέμπτη μου είπε να πάω για υπέρηχο κ βλέπουμε.

Υπάρχει καμία κοπέλα με εξωμήτριο να μου πει λίγο χοριακες κ συμπτώματα? 

@blueheart @Mimi26  @Mary.Ger

Τερααααστιες χοριακες κ το καλύτερο χριστουγεννιάτικο δώρο σας εύχομαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/12/2021 at 8:11 ΠΜ, ο/η Margitc είπε:

Καλημερα, λυπαμαι πολυ για την εξελιξη εγω σου λεω ομως κρατα σαν θετικο οτι πετυχες εμφυτευση ειναι και αυτο πολυ σημαντικο. Προτεινω να χαλαρωσεις οσο γινεται τωρα τις γιορτες γιατι εισαι πολυ αγχωμενη κ αυτο δεν βοηθαει να ξερεις. Δεν εισαι η μονη που απο διεγερση δεν εμεινε κατι στην καταψυξη μην απλεπιζεσαι συμβαινει συχνα. Διεργεση μετα απο 4 μηνες μπορεις να ξανακανεις να ηρεμισει ο οργανισμος. Οσο για την επιτροπη η καθε αποφαση αν δεν εχει περασει ενας χρονος απο οταν την πηρες δικαιολογει δυο φορες φαρμακα. Ομως πρεπει να απεχουν 4 μηνες μεταξυ της πρωτης φορας που πηρες τα φαρμακα με την δευτερη που θες να παρεις. Δεν χρειαζεσαι εξετασεις εκτος βχοριακης για την επιτροπη. Τωρα για εσας δεν θυμαμαι τι εχεις κανει. 

Σ ευχαριστώ κορίτσι μου♥️Το άγχος δεν φεύγει όσο οι χοριακες με κοροϊδεύουν.

Εγώ που πέρασα επιτροπή 26/10 μπορώ να ξαναπαώ τον Μάρτη?Με την απόφαση κ μια χοριακη?

Δεν ξέρω βέβαια αν θα ξανακάνω με φάρμακα αλλά να ξέρω...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η rouseva είπε:

Σ ευχαριστώ κορίτσι μου♥️Το άγχος δεν φεύγει όσο οι χοριακες με κοροϊδεύουν.

Εγώ που πέρασα επιτροπή 26/10 μπορώ να ξαναπαώ τον Μάρτη?Με την απόφαση κ μια χοριακη?

Δεν ξέρω βέβαια αν θα ξανακάνω με φάρμακα αλλά να ξέρω...

 

Θα χρειαστείς πρωτότυπη βεβαίωση και από το κέντρο που έκανες την προηγούμενη εξωσωματική με τις ημερομηνίες ωοληψιας και εμβρυομεταφορας, υπογεγραμμένη/σφραγισμένη χοριακη και την εγκεκριμένη απόφαση της επιτροπής. Θα χρειαστεις φυσικά και τη σχετική συνταγή από τον γιατρό σου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Lucia79 είπε:

Να ξέρεις είσαι φοβερά τυχερή που βρήκες ραντεβού στο Έλενα τόσο κοντά. Αξίζει να την παρεις την άδεια να πας εκεί με άνεση χρόνου και όχι με το ρολόι στο χέρι. Να ξέρεις, πρέπει να είσαι εκεί 45 λεπτά νωρίτερα να κόψεις ένα παράβολο (δεν πληρώνεις τπτ, τυπικό είναι) και το ραντεβού κρατάει κοντά 2 ώρες. Οπότε παρε άδεια! 
Γιατρος δεν είμαι αλλά πιστεύω ότι στην περίπτωση σου με τα δυο αυτοάνοσα έχει μεγάλη αξία να σε δει εκεί η Οικονομόπουλου (αιματολόγος). Χασιμότο έχω κι εγώ αλλά εσυ έχεις και την ψωρίαση. Μπορεί να χρειάζεσαι έξτρα εξετάσεις, ή να παίρνεις κορτιζόνη κατά την προσπάθεια (σου έχει δώσει άραγε ο γιατρός σου). Ότι και αν χρειάζεσαι, εκεί θα στα πουν όλα, πας στο πιο κατάλληλο μέρος. 
Προετοιμασε τις εξετάσεις σας και φτιάξε λίστα με όλα σου τα ερωτήματα. Όταν λέμε όλα, εννοούμε ΟΛΑ. Θα εντυπωσιαστείς από το ποσο αναλυτική και είναι η γιατρός και με πόση προσοχή θα σε ακούσει. Εννοείται θα ρωτήσεις και για τη ψωρίαση. 
Θα δεις που όλα αυτα θα σου βγουν σε καλό! Μακάρι οι εξωσωματικοί να ήταν πιο υπεύθυνοι, κανονικά ο γιατρός σου θα πρεπε να σε παραπέμψει σε ένα τέτοιο τμήμα αλλά δυστυχώς κάνουν ότι τα ξέρουν όλα!

Πόσο δίκιο έχεις Όχι μόνο κάνουν ότι τα ξέρουν όλα αλλά έχουν και μια έπαρση που ώρες ώρες σε αφήνει άφωνο!!! Κάθεται κ μου αραδιάζει τα επιτεύγματα του και τι έκανε στην μια περίπτωση κ τι στην άλλη...αντι να μου προτείνει λύσεις... ας όψεται που τους έχουμε ανάγκ η κ έχω αλλάξει πολλούς...  τελοσπαντων ευτυχώς που υπάρχει αυτό το φόρουμ και μαθαίνουμε Τίποτα! Να σε έχει ο Θεός καλά @Lucia79 και σου στέλνω όλη μου την θετική ενέργεια να σου πάνε όλα καλά με πολύ ευχάριστα νέα σύντομα! Άνθρωποι που κάνουν καλό το βρίσκουν διπλά πίσω είναι το κάρμα 🤗

Να ρωτήσω κάτι ακόμα.... Η γιατρός Οικονομόπουλου είναι εκεί κάθε μέρα? Δηλαδή αυτή θα με δει ? Μακάρι να είναι τόσο τυχερή οπως τα λες μακάρι κ να βρεθεί γρήγορα η λύση 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Mimi26 είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Θα ήθελα τη γνώμη σας. 

Εμβυομεταφορα Πέμπτη 9/12 με δυο βλαστοκύστες .

Δευτέρα κ Πέμπτη 13+16/12 ovitrelle.

Σήμερα 20/12 είμαι 11η μέρα έκανα λοιπόν βγήκεχοριακή 1000.

Ο γιατρός μου είπε να κάνω χοριακή την Πέμπτη όμως 23/11 

Λέτε να ανιχνεύει η χοριακη την ένεση κ να μην είμαι έγκυος 🤰;

Εγώ λεω θα εχεις διδυμα!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η hope501 είπε:

Εγώ οταν πήγα μου είπε εαν θέλω να μου γράψει χαρτί για την δουλειά. Δες το, παντως μην το αφήσεις!!!! Δεν αλλάζουν τα ραντεβού. Μόνο εαν σε πάρουν τηλ εκείνοι. Είναι σημαντικό ραντεβού. Και ότι βρήκες στις 10 απο ακύρωση είναι τύχη!!! Πιο σημαντικό απο κάθε δουλειά να ξέρεις αυτό το ραντεβού. Και στο λεω, γιατι και εγώ θέματα με την δουλειά ε΄χω πάντα και αύριο θα έρθω πάλι αργότερα, γιατι πρέπει να παω εκεί να μου πάρουν αίμα και να μου κάνουν κολπική καλλιέργεια. 

 

Ναι τώρα που μου το λέτε όλοι εδώ ότι στάθηκα τυχερή που βρήκα τόσο νωρίς ραντεβού δεν το χάνω με τίποτα...

Στη δουλειά μου δεν έχω πει τίποτα κ ούτε κ πρόκειται είναι πολύ σκληρός ο χώρος! Φαντάσου ότι η αφεντικινα μου πριν 1,5 χρόνο που είχα ζητήσει αύξηση με είχε ρωτήσει αν έχω σκοπό να αποκτήσω παιδάκι για να ξέρουν να μου τη δώσουν την αύξηση και να ποντάρουν σε εμένα.... άσε τραγικοί όποτε όλες τις μερες που χρειάζονται είτε για τις ωοληψιες είτε για την εμβρυομεραφορα, επιτροπές κ ότι άλλο χρειάζεται μου τα αφαιρούν σαν μέρες από την κανονική μου άδεια.  

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...