Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Sylia είπε:

Καλή επιτυχία σου εύχομαι! Εγώ θα έλεγα να μην απογοητεύεσαι ♥️. Μια χαρά είναι οι 3 βλαστοκυστεις. Κι εγώ είχα στενοχωρηθεί γιατί από 16 ωάρια γονιμοποιηθηκαν 9 κ τελικά είχαμε μόνο 2 βλαστοκυστεις. Βάλαμε τη μία και καταψυξαμε την άλλη και αυτή η μια πέτυχε!! Ο γιατρός μου το πίστευε, εγώ έλεγα δύσκολο. Αυτό όμως ήθελε να μείνει κι εύχομαι να προχωρήσουν όλα καλά κ να το κρατήσω στην αγκαλιά μου...όποτε να έχεις μόνο θετική σκέψη! Α κι εγώ 37 είμαι επίσης😉

Με το καλό σου έυχομαι, όλα να πάνε σούπερ! Ο γιατρός είπε ότι ενώ τα στατιστικά δεν είναι με το μέρος μου έμεινα στην πρώτη εξωσωματική οπότε να μην έχω και απαιτήσεις γιατί τώρα είναι πιο άσχημα τα πράγματα και ίσως να μην τα κατεφέρω! Εγώ στενοχωριέμαι και σκέφτομαι από χθες την πρώτη κύηση από φυσική σύλληψη( δεν ξέρω πως ε΄γινε με τη χαμηλή κινητικότητα) που τη χάσαμε στη 14η εβδομάδα λόγω μικρού χώρου καθώς έχω δίκερη και τότε και ένα ινωμύωμα. Αν η τότε γιατρός με πρόσεχε λίγο παραπανω θα είχα παιδί τώρα και δεν θα τα άκουγα κιόλας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Vasilique είπε:

Να είναι καλά ποιοτικά αγαπημένη αυτό θέλουμε κ το ξέρεις ... Καταλαβαίνω την απογοήτευσή σου όπως κ όλες μας εδώ μέσα αλλά πάρε τα επάνω σου κ προχώρα με αισιοδοξία! Άρα πας για αρχές Αυγούστου ή από  Σεπτέμβριο; Όλα θα πάνε καλά κ με αυτά τα τρία θα το δεις! Μια φορά έγκυος ξανά έγκυος θα το λέω μέχρι να με βαρεθείτε! Χαλάρωσε, το ίδιο να γίνει κ με το σώμα σου κ να υποδεχτείς τα εμβρυάκια σου με το καλό! Σου στέλνω αμέτρητους αγωνιστικούς χαιρετισμούς! 💚

Λέω αν ηρεμήσω τώρα μην πεσει μέσα στις διακοπές η ετ και να πάμε μετά με φόρα από Φθινόπωρο! Θέλω να συνέλθω και βλέπουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η kaounmar είπε:

Κορίτσι μου και εγώ αυτό είπα αλλά θέλει λεει τα καλύτερα! Δεν καταλαβαίνω γιατί δε δίνει ευκαιρία και σε τριών ημερών; Ο άντρας μου έχει ασθενοσπέρμία με ανώμαλες μορφές όμως καθώς στο δείγμα που του ζήτησαν οι φυσιολογικές μορφές ήταν 2%. Μάλιστα ζήτησαν και 2ο δείγμα και οδηγήθηκαν φέτος αποκλειστικά σε μικρογονιμοποίηση. Ο γιατρός ήταν απότομος και δεν ήθελα πολλά πολλά αυτή τη φορά που πήγα να με δει ώστε να μου πει μετά την υπερδιέγερση πως πάω. Λέει ότι αφού έχουμε 3 βλαστοκύστες είναι καλά και συνοπτικά να μην έχω και απαιτήσεις λόγω της ηλικίας μου.

Πω πω φουντώνω με απότομους γιατρούς όμως ε;

Και εμείς με ίδια χάλια σπερμα είμαστε κ μάλιστα κ εγώ με εξαιρετικά χαμηλή ανταπόκριση αλλά φαντάσου στα 36 βγάζω 6 ωάρια κ γονιμοποιούνται 4 (2 τα μεταφέρω day3 αρνητικό κ τα αλλά 2 μοριδια πάλι αρνητικό)

Στα 38 βγάζω 2 γονιμοποιείται 1 φτάνει day 5 θετική χοριακη παλλινδρομη 10η εβδομάδα 

Στα 39 βγάζω 2 πάλι γονιμοποιειται 1 φτάνει day 5 θετική χοριακη πάλι παλλινδρομη 7η εβδομάδα

Συμπερασμα πετυχαίνω εμφύτευση με day5 αλλα αν είχα 10 γονιμοποιημένα σίγουρα θα δοκίμαζα ξανά και με day3.

Θα σου πω την εμπειρία μου από Σεπτέμβρη που θα κάνουμε την μέθοδο PICSI στην γονιμοποίηση κ επιλέγεται σε σπερμα με υψηλό DFI & ανωμαλες μορφές αλλά μέχρι τότε εύχομαι να είσαι έγκυος κ να είναι η άχρηστη πληροφορία της ημέρας 😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η kaounmar είπε:

Κορίτσι μου και εγώ αυτό είπα αλλά θέλει λεει τα καλύτερα! Δεν καταλαβαίνω γιατί δε δίνει ευκαιρία και σε τριών ημερών; Ο άντρας μου έχει ασθενοσπέρμία με ανώμαλες μορφές όμως καθώς στο δείγμα που του ζήτησαν οι φυσιολογικές μορφές ήταν 2%. Μάλιστα ζήτησαν και 2ο δείγμα και οδηγήθηκαν φέτος αποκλειστικά σε μικρογονιμοποίηση. Ο γιατρός ήταν απότομος και δεν ήθελα πολλά πολλά αυτή τη φορά που πήγα να με δει ώστε να μου πει μετά την υπερδιέγερση πως πάω. Λέει ότι αφού έχουμε 3 βλαστοκύστες είναι καλά και συνοπτικά να μην έχω και απαιτήσεις λόγω της ηλικίας μου.

Εντάξει έλεος πια. Δηλαδή λίγη ενσυναισθηση δεν βλάπτει.  Μου θυμίζει ο τρόπος του κάποιον που έχω στο μυαλό μου. Μήπως την κάνεις Κρήτη την εξωσωματικη?

Πάντως μην αγχώνεσαι και μην επηρεαζεσαι.  Σημασία έχει η ποιότητα και όχι η ποσότητα. 

Εγω που έβγαλα 21 ωαρια, και έμειναν στο τέλος 3 μετρια μοριδια μου είπε ο γιατρός ότι μάλλον οφείλεται στο ότι τα ωαρια μου δεν έχουν και την καλύτερη ποιότητα ( και εμείς κάναμε εξωσωματικη λόγω κακού σπέρματος). Τωρα ήρθαν και τα ωάρια να προστεθούν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η kaounmar είπε:

Κορίτσι μου και εγώ αυτό είπα αλλά θέλει λεει τα καλύτερα! Δεν καταλαβαίνω γιατί δε δίνει ευκαιρία και σε τριών ημερών; Ο άντρας μου έχει ασθενοσπέρμία με ανώμαλες μορφές όμως καθώς στο δείγμα που του ζήτησαν οι φυσιολογικές μορφές ήταν 2%. Μάλιστα ζήτησαν και 2ο δείγμα και οδηγήθηκαν φέτος αποκλειστικά σε μικρογονιμοποίηση. Ο γιατρός ήταν απότομος και δεν ήθελα πολλά πολλά αυτή τη φορά που πήγα να με δει ώστε να μου πει μετά την υπερδιέγερση πως πάω. Λέει ότι αφού έχουμε 3 βλαστοκύστες είναι καλά και συνοπτικά να μην έχω και απαιτήσεις λόγω της ηλικίας μου.

Νευριάζω όταν διαβάζω τέτοιες συμπεριφορές από γιατρούς! Είσαι μόνο 36 ετών! Ελεος!! Πραγματικά στο λέω! Εγω είμαι 43 με άντρα 10χρ μεγαλύτερο  με χαμηλή κινητικότητα και 3% φυσιολογ. μορφές σιγά την διαφορά… και είχα 8 ωαρια γονιμοποιήθηκαν όλα και τα 6 βλαστοκύστες. Φυσικά και θα έχεις απαιτήσεις όταν έχεις 10 ωάρια. Είμαι πολύ καχύποπτη με όλους αυτούς. Εγώ τι θα έπρεπε να κάνω δηλ σύμφωνα με τον γιατρό σου να μην έχω καμία απαίτηση και ελπίδα; Πραγματικά τους σιχαίνομαι τους περισσότερους. Και έχω δει αρκετούς πριν καταλήξω. Είναι όλοι τους σχεδόν φαλλοκράτες! Είναι το λιγότερο απαράδεκτη η συμπεριφορά τους. Σε κάνουν να αισθάνεσαι ότι είσαι μεγάλη (αν είναι δυνατόν) μια κοπέλα μόνο 36 ετών! Έπρεπε να είμαι εγώ στην θέση σου με τα μυαλά που έχω τώρα όμως. 
Μην ανησυχείς 1 ή 2 χρειάζεσαι για να μείνεις έγκυος! Οπότε τα 3 είναι αρκετά! Θα το πετύχεις! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Πω πω φουντώνω με απότομους γιατρούς όμως ε;

Και εμείς με ίδια χάλια σπερμα είμαστε κ μάλιστα κ εγώ με εξαιρετικά χαμηλή ανταπόκριση αλλά φαντάσου στα 36 βγάζω 6 ωάρια κ γονιμοποιούνται 4 (2 τα μεταφέρω day3 αρνητικό κ τα αλλά 2 μοριδια πάλι αρνητικό)

Στα 38 βγάζω 2 γονιμοποιείται 1 φτάνει day 5 θετική χοριακη παλλινδρομη 10η εβδομάδα 

Στα 39 βγάζω 2 πάλι γονιμοποιειται 1 φτάνει day 5 θετική χοριακη πάλι παλλινδρομη 7η εβδομάδα

Συμπερασμα πετυχαίνω εμφύτευση με day5 αλλα αν είχα 10 γονιμοποιημένα σίγουρα θα δοκίμαζα ξανά και με day3.

Θα σου πω την εμπειρία μου από Σεπτέμβρη που θα κάνουμε την μέθοδο PICSI στην γονιμοποίηση κ επιλέγεται σε σπερμα με υψηλό DFI & ανωμαλες μορφές αλλά μέχρι τότε εύχομαι να είσαι έγκυος κ να είναι η άχρηστη πληροφορία της ημέρας 😉

Έχεις περάσει και εσύ Κορίτσι μου πολλά... σου εύχομαι ολόψυχα να κρατήσεις σύντομα στην αγκαλια σου το μωράκι σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Εντάξει έλεος πια. Δηλαδή λίγη ενσυναισθηση δεν βλάπτει.  Μου θυμίζει ο τρόπος του κάποιον που έχω στο μυαλό μου. Μήπως την κάνεις Κρήτη την εξωσωματικη?

Πάντως μην αγχώνεσαι και μην επηρεαζεσαι.  Σημασία έχει η ποιότητα και όχι η ποσότητα. 

Εγω που έβγαλα 21 ωαρια, και έμειναν στο τέλος 3 μετρια μοριδια μου είπε ο γιατρός ότι μάλλον οφείλεται στο ότι τα ωαρια μου δεν έχουν και την καλύτερη ποιότητα ( και εμείς κάναμε εξωσωματικη λόγω κακού σπέρματος). Τωρα ήρθαν και τα ωάρια να προστεθούν...

Ναι εντάξει η καραμέλα είναι ότι ΓΙΑ ΟΛΑ φταίνε τα ωάρια!

Δεν ξέρω ρε κορίτσια όταν υπάρχει ΚΑΙ αντρικος παράγοντας & οι ορμονικες της γυναικας (FSH,LH,AMH) είναι στα φυσιολογικά όρια θεωρώ ότι όλα είναι 50-50! 
Ξεσκονιστε το σπερμα και κάντε το καλύτερο ως ζευγάρι και θα το πετύχουμε που θα πάει!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η TRigirl είπε:

Νευριάζω όταν διαβάζω τέτοιες συμπεριφορές από γιατρούς! Είσαι μόνο 36 ετών! Ελεος!! Πραγματικά στο λέω! Εγω είμαι 43 με άντρα 10χρ μεγαλύτερο  με χαμηλή κινητικότητα και 3% φυσιολογ. μορφές σιγά την διαφορά… και είχα 8 ωαρια γονιμοποιήθηκαν όλα και τα 6 βλαστοκύστες. Φυσικά και θα έχεις απαιτήσεις όταν έχεις 10 ωάρια. Είμαι πολύ καχύποπτη με όλους αυτούς. Εγώ τι θα έπρεπε να κάνω δηλ σύμφωνα με τον γιατρό σου να μην έχω καμία απαίτηση και ελπίδα; Πραγματικά τους σιχαίνομαι τους περισσότερους. Και έχω δει αρκετούς πριν καταλήξω. Είναι όλοι τους σχεδόν φαλλοκράτες! Είναι το λιγότερο απαράδεκτη η συμπεριφορά τους. Σε κάνουν να αισθάνεσαι ότι είσαι μεγάλη (αν είναι δυνατόν) μια κοπέλα μόνο 36 ετών! Έπρεπε να είμαι εγώ στην θέση σου με τα μυαλά που έχω τώρα όμως. 
Μην ανησυχείς 1 ή 2 χρειάζεσαι για να μείνεις έγκυος! Οπότε τα 3 είναι αρκετά! Θα το πετύχεις! 

Τα είπες άψογα!!

Αγωνιστικούς χαιρετισμους ♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Έχεις περάσει και εσύ Κορίτσι μου πολλά... σου εύχομαι ολόψυχα να κρατήσεις σύντομα στην αγκαλια σου το μωράκι σου!

Σε ευχαριστώ πολύ!!

Οτι το καλύτερο να σας έρθει σύντομα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η BlackCat είπε:

Ναι εντάξει η καραμέλα είναι ότι ΓΙΑ ΟΛΑ φταίνε τα ωάρια!

Δεν ξέρω ρε κορίτσια όταν υπάρχει ΚΑΙ αντρικος παράγοντας & οι ορμονικες της γυναικας (FSH,LH,AMH) είναι στα φυσιολογικά όρια θεωρώ ότι όλα είναι 50-50! 
Ξεσκονιστε το σπερμα και κάντε το καλύτερο ως ζευγάρι και θα το πετύχουμε που θα πάει!

 

Μπα αυτό με τα ωάρια είναι καινούριο.  Μετά από 2 χρόνια, 1 εξωσωματικη με βιοχημικη,  1 αποτυχημένη εξωσωματική και 2 παλινδρομες κυησεις στην 8η και 9η εβδομάδα με φυσιολογική σύλληψη,  μπήκε τωρα και το ζήτημα της ποιότητας των ωαρίων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Μπα αυτό με τα ωάρια είναι καινούριο.  Μετά από 2 χρόνια, 1 εξωσωματικη με βιοχημικη,  1 αποτυχημένη εξωσωματική και 2 παλινδρομες κυησεις στην 8η και 9η εβδομάδα με φυσιολογική σύλληψη,  μπήκε τωρα και το ζήτημα της ποιότητας των ωαρίων.

Μη το βάζετε κάτω όσο αντέχετε ψυχολογικα και οικονομικά.

Σφιξτε τα δόντια κ συνεχίστε θα κατσει η μπίλια που θα πάει;;

Τα ίδια λέω κ σε μενα για να αντέξω ❤️

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Μη το βάζετε κάτω όσο αντέχετε ψυχολογικα και οικονομικά.

Σφιξτε τα δόντια κ συνεχίστε θα κατσει η μπίλια που θα πάει;;

Τα ίδια λέω κ σε μενα για να αντέξω ❤️

 

Εννοείται ότι θα συνεχίσουμε.  Τόσα και τόσα έχουν καταφέρει οι επιστήμονες.  Κάποια στιγμή θα είναι και η δική μας, πού θα πάει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Ναι εντάξει η καραμέλα είναι ότι ΓΙΑ ΟΛΑ φταίνε τα ωάρια!

Δεν ξέρω ρε κορίτσια όταν υπάρχει ΚΑΙ αντρικος παράγοντας & οι ορμονικες της γυναικας (FSH,LH,AMH) είναι στα φυσιολογικά όρια θεωρώ ότι όλα είναι 50-50! 
Ξεσκονιστε το σπερμα και κάντε το καλύτερο ως ζευγάρι και θα το πετύχουμε που θα πάει!

 

Ακριβώς αυτή είναι η καραμέλα τους! Τα ωάρια δεν είναι ποιοτικά το ακούω συνεχώς κι όμως υπάρχουν γυναίκες που έμειναν έγκυες σε ηλικίες άνω των 45. Δεν μπορείς να λες σε ένα κορίτσι 36-37-38 τέτοια πράγματα. 
Επίσης έχω να σας πω ότι πήγα σε γυναίκα να δει τις εξετάσεις μας που είναι σχετική και όλες τις δικές μου,  μου τις βρήκε τέλειες Fsh, Lh, Tsh, AMH και του άντρα μου με κόκκινο στύλο σημείωνε τα θέματα.. αλλά οι άντρες γιατροί εξωσωματιστες δεν αναγνωρίζουν τα αντρικά προβλήματα. Και ποτέ δεν του έχουν πει το παραμικρό. Ανδρική αλληλεγγύη. Ισως γιατί ξεπερνιούνται πιο εύκολα στην μικρό γονιμοποίηση. Η οποία μέθοδος  μου είπε ο γιατρός ότι όταν οι εμβρυολόγοι βλέπουν τα θέματα που μπορεί να έχει ένα σπέρμα αποφασίζουν επιτόπου ότι θα πάνε με αυτή που είναι κατάλληλη για το εκάστοτε σπερμα όποτε δεν ισχύει αυτό που λέτε. Εκτός αν είναι απατεώνες οι εμβρυολόγοι και οι γιατροί μαζί. Που πιστέψτε με είναι πολλοί στον χώρο αυτό δυστυχώς για εμάς… Καλή τύχη κορίτσια εύχομαι να είστε τυχερές και να πετύχετε με όποιον κι αν είστε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σας ρωτήσω κάτι που με απασχολεί πολύ, αν είχε κάποια κοπέλα παρόμοια εμπειρία.

Μετά την τελευταία ωοληψία, έχω αρκετό πόνο… πρώτη φορά μου συμβαίνει.. εκτος από χαμηλά που είχα στην αρχή εχει ανεβεί σε όλη την κοιλιακή χώρα και δεν φεύγει. Μέχρι και σε γαστρεντερολόγο πήγα και μου έδωσε αγωγή. Ενώ ποτέ στην ζωή μου δεν είχα το παραμικρό με το στομάχι μου. 
Δεν ξέρω αν σχετίζεται αλλά το έπαθα μετά την ωοληψία, ενώ έχω κάνει και άλλες και δεν είχα ποτέ τίποτα! 

Έχει κάποια κοπέλα ίσως ανάλογη εμπειρία ή είμαι η μοναδική; Πείτε μου σας παρακαλώ αν θέλετε με ενδιαφέρει πολύ. Ευχαριστώ 🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η TRigirl είπε:

Να σας ρωτήσω κάτι που με απασχολεί πολύ, αν είχε κάποια κοπέλα παρόμοια εμπειρία.

Μετά την τελευταία ωοληψία, έχω αρκετό πόνο… πρώτη φορά μου συμβαίνει.. εκτος από χαμηλά που είχα στην αρχή εχει ανεβεί σε όλη την κοιλιακή χώρα και δεν φεύγει. Μέχρι και σε γαστρεντερολόγο πήγα και μου έδωσε αγωγή. Ενώ ποτέ στην ζωή μου δεν είχα το παραμικρό με το στομάχι μου. 
Δεν ξέρω αν σχετίζεται αλλά το έπαθα μετά την ωοληψία, ενώ έχω κάνει και άλλες και δεν είχα ποτέ τίποτα! 

Έχει κάποια κοπέλα ίσως ανάλογη εμπειρία ή είμαι η μοναδική; Πείτε μου σας παρακαλώ αν θέλετε με ενδιαφέρει πολύ. Ευχαριστώ 🙏

Πότε έκανες την ωοληψία? Μήπως έπαθες υπερδιεργεση? Εγω είχα πάθει και 3 μέρες μετά την ωοληψία κατέληξα στην κλινική ημιλιποθυμη και μου έκαναν ορους. Αλλά από ο, τι καταλαβαίνω, για να επισκέφθηκες και γαστρεντερολογο, μάλλον έχει περάσει καιρός από τότε που έκανες την ωοληψία?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η TRigirl είπε:

Να σας ρωτήσω κάτι που με απασχολεί πολύ, αν είχε κάποια κοπέλα παρόμοια εμπειρία.

Μετά την τελευταία ωοληψία, έχω αρκετό πόνο… πρώτη φορά μου συμβαίνει.. εκτος από χαμηλά που είχα στην αρχή εχει ανεβεί σε όλη την κοιλιακή χώρα και δεν φεύγει. Μέχρι και σε γαστρεντερολόγο πήγα και μου έδωσε αγωγή. Ενώ ποτέ στην ζωή μου δεν είχα το παραμικρό με το στομάχι μου. 
Δεν ξέρω αν σχετίζεται αλλά το έπαθα μετά την ωοληψία, ενώ έχω κάνει και άλλες και δεν είχα ποτέ τίποτα! 

Έχει κάποια κοπέλα ίσως ανάλογη εμπειρία ή είμαι η μοναδική; Πείτε μου σας παρακαλώ αν θέλετε με ενδιαφέρει πολύ. Ευχαριστώ 🙏

Δεν έχω εμπειρία αλλά αν ειχες υπερδιέγερση μη το αφήσεις 

Δεν ξέρω αν ο γαστρεντερολόγος είναι η κατάλληλη ειδικότητα 

εχω διαβάσει ιστορίες κοριτσιών με υπερδιέγερση σοβαρή κ θέλει προσοχη!

Δεν θέλω να σε τρόμαξω αλλά δεν θα το άφηνα 😞

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η kaounmar είπε:

Με το καλό σου έυχομαι, όλα να πάνε σούπερ! Ο γιατρός είπε ότι ενώ τα στατιστικά δεν είναι με το μέρος μου έμεινα στην πρώτη εξωσωματική οπότε να μην έχω και απαιτήσεις γιατί τώρα είναι πιο άσχημα τα πράγματα και ίσως να μην τα κατεφέρω! Εγώ στενοχωριέμαι και σκέφτομαι από χθες την πρώτη κύηση από φυσική σύλληψη( δεν ξέρω πως ε΄γινε με τη χαμηλή κινητικότητα) που τη χάσαμε στη 14η εβδομάδα λόγω μικρού χώρου καθώς έχω δίκερη και τότε και ένα ινωμύωμα. Αν η τότε γιατρός με πρόσεχε λίγο παραπανω θα είχα παιδί τώρα και δεν θα τα άκουγα κιόλας!

Σε παρακαλώ μην στενοχωριέσαι...καταλαβαίνω ότι τωρα είναι λογικό να σκεφτείς πως θα μπορούσαν αλλιώς να είναι τα πράγματα. Αλλά δες μπροστά το καλό που έρχεται. Κι εμένα θα Μ επηρεάζε η αρνητική στάση του γιατρού σιγουρα. Τι θα πει όμως ότι δεν είναι τα στατιστικά με το μέρος σου? Και η φυσιολογική σύλληψη στην ιδανική ηλικία 30% είναι κι όμως συμβαίνει και σε πολλούς με την πρώτη προσπάθεια. Είναι και θέμα στατιστικής οκ αλλά θέλει κ πίστη ότι κάπου λειτουργεί κι η φύση με τον τρόπο της. Προσπάθησε να δεις θετικά το ότι έχεις 3 βλαστοκυστεις!! Πραγματικά είναι σημαντικό και πεισε τον εαυτό σου ότι όλα θα πάνε καλά 🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Πότε έκανες την ωοληψία? Μήπως έπαθες υπερδιεργεση? Εγω είχα πάθει και 3 μέρες μετά την ωοληψία κατέληξα στην κλινική ημιλιποθυμη και μου έκαναν ορους. Αλλά από ο, τι καταλαβαίνω, για να επισκέφθηκες και γαστρεντερολογο, μάλλον έχει περάσει καιρός από τότε που έκανες την ωοληψία?

Δεν έχει περάσει καιρός, ούτε 3 μέρες, την Τετάρτη το μεσημέρι . Απλά δεν ξέρω ακριβώς τι σημαίνει η υπερδιέγερση. Γιατί στην ηλικία μου μάλλον δύσκολο (όπως θα έλεγαν και οι γιατροί!) είναι αυτό αλλά δεν ξέρω κιολας αν έχει να κάνει με ηλικία .. ενημέρωσα και τον γιατρό αλλά δεν έδωσε σημασία. Μου είπε να παρω simeco. Πως ξέρω αν έχω πάθει υπερδιέγερση; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η kaposetsi είπε:

Σε ευχαριστώ πάρα παρά πολύ!!!!! 
 

κοριτσια η χοριακη 16η ημέρα 754

Σούπερ!!! Καλους διπλασιασμόυς σου εύχομαι τώρα!! Μπορεί να μιλάμε κ για διδυμακια ε;; τώρα μπορείς να το χαρείς, έγινε το 1ο βήμα για το πολυπόθητο 🤩🤩

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η TRigirl είπε:

Δεν έχει περάσει καιρός, ούτε 3 μέρες, την Τετάρτη το μεσημέρι . Απλά δεν ξέρω ακριβώς τι σημαίνει η υπερδιέγερση. Γιατί στην ηλικία μου μάλλον δύσκολο (όπως θα έλεγαν και οι γιατροί!) είναι αυτό αλλά δεν ξέρω κιολας αν έχει να κάνει με ηλικία .. ενημέρωσα και τον γιατρό αλλά δεν έδωσε σημασία. Μου είπε να παρω simeco. Πως ξέρω αν έχω πάθει υπερδιέγερση; 

Πόσα ωαρια σου πήραν στην ωοληψια? Αν έχεις πάθει υπερδιέγερση, θα πρέπει να βοηθήσεις τον οργανισμό σου να αποβάλει το υγρό που έχει μαζευτεί στη κοιλιά. Ηλεκτρολύτες, πρωτεϊνη , ασπράδια αυγών φουλ, καθόλου αλάτι και ζάχαρη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η TRigirl είπε:

Να σας ρωτήσω κάτι που με απασχολεί πολύ, αν είχε κάποια κοπέλα παρόμοια εμπειρία.

Μετά την τελευταία ωοληψία, έχω αρκετό πόνο… πρώτη φορά μου συμβαίνει.. εκτος από χαμηλά που είχα στην αρχή εχει ανεβεί σε όλη την κοιλιακή χώρα και δεν φεύγει. Μέχρι και σε γαστρεντερολόγο πήγα και μου έδωσε αγωγή. Ενώ ποτέ στην ζωή μου δεν είχα το παραμικρό με το στομάχι μου. 
Δεν ξέρω αν σχετίζεται αλλά το έπαθα μετά την ωοληψία, ενώ έχω κάνει και άλλες και δεν είχα ποτέ τίποτα! 

Έχει κάποια κοπέλα ίσως ανάλογη εμπειρία ή είμαι η μοναδική; Πείτε μου σας παρακαλώ αν θέλετε με ενδιαφέρει πολύ. Ευχαριστώ 🙏

Μιλά με τον ιατρό σου γιατί μου ακούγετε για σύμπτωμα υπεδιεργεση και θέλει προσοχή πολύ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η TRigirl είπε:

Δεν έχει περάσει καιρός, ούτε 3 μέρες, την Τετάρτη το μεσημέρι . Απλά δεν ξέρω ακριβώς τι σημαίνει η υπερδιέγερση. Γιατί στην ηλικία μου μάλλον δύσκολο (όπως θα έλεγαν και οι γιατροί!) είναι αυτό αλλά δεν ξέρω κιολας αν έχει να κάνει με ηλικία .. ενημέρωσα και τον γιατρό αλλά δεν έδωσε σημασία. Μου είπε να παρω simeco. Πως ξέρω αν έχω πάθει υπερδιέγερση; 

Δεν νομίζω ότι έχει σχέση η ηλικία. Οι γυναίκες με πολυκυστικες είναι πιο επιρρεπείς σε υπερδιεργεση.  Τα συμπεράσματα ξεκινούν από έντονο κοιλιακό πόνο. Εμένα προσωπικά την 3η μερα με έπιασε πάρα πολύ έντονος πονος στην κοιλιά, σε σημείο που δεν μπορούσα να περπατήσω.  Με έλουσε κρύος ιδρώτας και σχεδόν λιποθυμησα. Πήγα και μου έκαναν ορο. Αν πονάς πρέπει αύριο να πας οπωσδήποτε στον γιατρό να σου κάνει υπερηχο κοιλιάς για να δει αν έχεις πάθει υπερδιέγερση ή όχι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Tvz είπε:

Σούπερ!!! Καλους διπλασιασμόυς σου εύχομαι τώρα!! Μπορεί να μιλάμε κ για διδυμακια ε;; τώρα μπορείς να το χαρείς, έγινε το 1ο βήμα για το πολυπόθητο 🤩🤩

Για δίδυμα δεν μιλάμε για ένα γιατί όταν είχα δίδυμα 16η ήταν πολύ παραπάνω θα έπρεπε να είναι παραπάνω η χοριακη 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η TRigirl είπε:

Δεν έχει περάσει καιρός, ούτε 3 μέρες, την Τετάρτη το μεσημέρι . Απλά δεν ξέρω ακριβώς τι σημαίνει η υπερδιέγερση. Γιατί στην ηλικία μου μάλλον δύσκολο (όπως θα έλεγαν και οι γιατροί!) είναι αυτό αλλά δεν ξέρω κιολας αν έχει να κάνει με ηλικία .. ενημέρωσα και τον γιατρό αλλά δεν έδωσε σημασία. Μου είπε να παρω simeco. Πως ξέρω αν έχω πάθει υπερδιέγερση; 

Πρέπει να σε δει ο ιατρός σου! Μην το αφήσεις 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η kaposetsi είπε:

Για δίδυμα δεν μιλάμε για ένα γιατί όταν είχα δίδυμα θα έπρεπε να είναι παραπάνω 

Πολλά συγχαρητήρια!!! Να έχεις μία πολύ πολύ όμορφη εγκυμοσύνη! Μπράβο κοπέλα μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...