Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

Γειά σας.

Πρόσφατα βρήκα το forum και θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής. Πριν 3 χρόνια διαγνώστηκε με σοκολατοειδή κύστη, την οποία και αφαίρεσα, λαπαροσκοπικα, λόγω αυξανόμενων καρκινικών δεικτών. Τελικά ευτυχώς δεν ήταν καρκίνος. 2 έτη μετά το χειρουργείο έκανα επανεξέταση, ευτυχώς οι καρκινικοί δείκτες ήταν χαμηλοί, αλλά εδώ και 3 μήνες η περίοδος μου , εντελώς ξαφνικά, παρουσίασε ανωμαλίες. Το Φλεβάρη ήρθε 2 φορές, το Μάρτη με καθυστέρηση 10 ημερών, τον Απρίλη στις 21 μέρες (Με κύκλο 26 ημερών) και σήμερα διανύω την 26η μέρα κι ακόμα τίποτα. Εν τω μεταξύ ήδη από τη 12η σχεδόν ημέρα έχω έντονο πόνο στο στήθος, στην πλάτη στις αρθρώσεις, ιδίως στους ώμους όπου νιώθω σαν να φοράω σαμάρι, στα γόνατα, μια κρυώνω μια ζεσταίνομαι, έχω κατακρατήσεις (μοιάζω με φουσκωτό), ανησυχία, πονοκέφαλο, νεύρα κατάθλιψη, εκρήξεις άγχους, και το δέρμα του προσώπου μου, από λιπαρό και πορώδες, έγινε ξερό, λείο, αφυδατωμένο, επιφανειακό, με σακούλες στα μάτια. Το μόνο που συνέβη το τελευταίο 10μηνο σχεδόν, είναι έντονο στρες λόγω υποχρεώσεων, δουλειάς, γερόντων γονέων, και μιας μετακόμισης. Ρώτησα το γιατρό μου για το ενδεχόμενο περιεμμυνόλαυσης αλλά το απέκλεισε. Είμαι 34 και δεν έχω γίνει μαμά. Με το σύντροφό μου δεν τα πήγαμε καλά και χωρίσαμε από όταν εμφανίστηκε η κύστη, πριν 3 χρόνια (του ζήτησα να απομακρυνθούμε λίγο μέχρι να κάνω το χειρουργείο κι εκείνος νομίζοντας ότι έχω άλλον, μου έψησε επί 3 έτη το ψάρι στα χείλη με καβγάδες και φωνές και με ανάγκασε να μετακομίσω βιαίως σε άλλη πόλη για να ησυχάσω από τη ζήλια του).  Τί μπορώ να κάνω για να σιγουρευτώ ότι δε μπαίνω σε περιεμμυνόπαυση; Ο γιατρός που με χειρούργησε  επιμένει στο πάγωμα ωαρίων, ο άλλος που επισκέφθηκα για 2η γνώμη, με συμβουλεύει να βρω γρήγορα άλλο άντρα. Φοβάμαι πολύ. Οι πόνοι στο σώμα επιτείνουν την κακή μου διάθεση, το ξηρό πρόσωπο και το φουσκωμένο σώμα με την κατακράτηση, με κάνουν ακόμη πιο ράκος. Με κάνουν να νιώθω σαν γριά ενώ μέχρι πριν ένα 6μηνο ήμουν ενεργή αθλήτρια. Γυμναζόμουν συστήματικά από τα 29 μου και στα 31 μου κατάφερα να χάσω 23 κιλά. Τότε εμφανίστηκε η κύστη. Κάνω υγιεινή διατροφή δεν κάπνιζα ποτέ δεν τρώω γλυκά και πίνω 1 καφέ την ημέρα. Όλα αυτά τα σταμάτησα από φέτος το Γενάρη, αγανακτώντας βλέπει σας ότι κάθε μήνα γίνομαι όλο και πιο γριά. Φοβάμαι πολύ. Βοηθείστε με. Θέλω να γίνω μαμά . Να προλάβω. Δε μπορώ να πάρω ορμόνες. Έχουμε στην οικογένεια ιστορικό με διαβήτη τύπου 1 και καρκίνο στήθους. Οι τελευταίες μου εξετάσεις είναι στη διάθεση οποιουδήποτε. Βοήθεια! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...