Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μακρύς τράχηλος και τοκετός


Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσια! Εχω ενα θεματακι κ θα ηθελα τις εμπειριες σας γιατι εχω στεναχωρηθει πολυ! Ειμαι στον 9ο μηνα, συγκεκριμενα 38 & 6 εβδ. Ολα ειναι πολυ καλα κ περιμενουμε την μπεμπουλα. Η μπεμπα εχει γυρισει με το κεφαλακι κατω εδω κ ενα μηνα περιπου. Το προβλημα ειναι οτι σημερα ο γιατρος με ειδε για δευτερη φορα κολπικα κ εκανα κ καρδιοτοκογραφημα. Ο τραχηλος μου ειναι 4 εκ μακρυς κ εντελως κλειστος. Απογοητευτηκα. Περπαταω, εχω επαφες με τον αντρα μου, τα παντα. Την αλλη Παρασκευη, θα μπω να γεννησω. Θα ειμαι 39 & 6. Ο γιατρος δεν με αφηνει αλλο, γιατι στην Β επιπεδου ειχαν εμφανιστει υψηλες αντιστασεις στις μητριαιες αρτηριες κ δεν το ρισκαρει αλλο. Βεβαια ολα πηγαν πολυ καλα κ δεν ειχαμε κανενα θεμα με το μωρακι. Κοριτσια πραγματικα εχω στεναχωρηθει παρα πολυ. Μου ειπε θα μπουμε για προκληση, θα περιμενουμε 8 ωρες κ θα δουμε αν υπαρχει εξελιξη. Το προβλημα ειναι οτι η μητρα μου δεν κανει καθολου συσπασεις. Ενδεχεται ειπε με την προκληση να κανει η μητρα συσπασεις κ να αρχισει να δουλευει κ ο τραχηλος. Αλλα συμφωνα με την εμπειρια του, ειναι δυσκολα τα πραγματα για φυσιολογικο τοκετο..

Κοριτσια, ειχε καμια τοσο μακρυ κ κλειστο τραχηλο κ καταφερε να γεννησει φυσιολογικα;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η marina22 είπε:

Καλησπερα κοριτσια! Εχω ενα θεματακι κ θα ηθελα τις εμπειριες σας γιατι εχω στεναχωρηθει πολυ! Ειμαι στον 9ο μηνα, συγκεκριμενα 38 & 6 εβδ. Ολα ειναι πολυ καλα κ περιμενουμε την μπεμπουλα. Η μπεμπα εχει γυρισει με το κεφαλακι κατω εδω κ ενα μηνα περιπου. Το προβλημα ειναι οτι σημερα ο γιατρος με ειδε για δευτερη φορα κολπικα κ εκανα κ καρδιοτοκογραφημα. Ο τραχηλος μου ειναι 4 εκ μακρυς κ εντελως κλειστος. Απογοητευτηκα. Περπαταω, εχω επαφες με τον αντρα μου, τα παντα. Την αλλη Παρασκευη, θα μπω να γεννησω. Θα ειμαι 39 & 6. Ο γιατρος δεν με αφηνει αλλο, γιατι στην Β επιπεδου ειχαν εμφανιστει υψηλες αντιστασεις στις μητριαιες αρτηριες κ δεν το ρισκαρει αλλο. Βεβαια ολα πηγαν πολυ καλα κ δεν ειχαμε κανενα θεμα με το μωρακι. Κοριτσια πραγματικα εχω στεναχωρηθει παρα πολυ. Μου ειπε θα μπουμε για προκληση, θα περιμενουμε 8 ωρες κ θα δουμε αν υπαρχει εξελιξη. Το προβλημα ειναι οτι η μητρα μου δεν κανει καθολου συσπασεις. Ενδεχεται ειπε με την προκληση να κανει η μητρα συσπασεις κ να αρχισει να δουλευει κ ο τραχηλος. Αλλα συμφωνα με την εμπειρια του, ειναι δυσκολα τα πραγματα για φυσιολογικο τοκετο..

Κοριτσια, ειχε καμια τοσο μακρυ κ κλειστο τραχηλο κ καταφερε να γεννησει φυσιολογικα;;

Εγώ δεν έχω γεννήσει ακόμα αλλά από τις συζητήσεις με τον γιατρό μου θα ρωτήσω μήπως παίρνεις μαγνήσιο και γι αυτό δεν κάνει συσπάσεις η μήτρα. Ή προγεστερόνη και γι αυτό δεν κονταινει ο τράχηλος; Επίσης μπορείς εκτός από περπάτημα και επαφές, να ανεβαίνεις σκάλες και να κάνεις βαθιά καθίσματα 🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η Lia5 είπε:

Εγώ δεν έχω γεννήσει ακόμα αλλά από τις συζητήσεις με τον γιατρό μου θα ρωτήσω μήπως παίρνεις μαγνήσιο και γι αυτό δεν κάνει συσπάσεις η μήτρα. Ή προγεστερόνη και γι αυτό δεν κονταινει ο τράχηλος; Επίσης μπορείς εκτός από περπάτημα και επαφές, να ανεβαίνεις σκάλες και να κάνεις βαθιά καθίσματα 🙂

Προγεστερονη επαιρνα γιατι ειχα για 2 μερες καφε υγρα, κατα την συλληψη, εως τον τριτο μηνα. Μαγνησιο επαιρνα κ το εκοψα πριν περιπου 1 μηνα, οταν γυρισε η μπεμπα με το κεφαλι κατω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η marina22 είπε:

Προγεστερονη επαιρνα γιατι ειχα για 2 μερες καφε υγρα, κατα την συλληψη, εως τον τριτο μηνα. Μαγνησιο επαιρνα κ το εκοψα πριν περιπου 1 μηνα, οταν γυρισε η μπεμπα με το κεφαλι κατω. 

Δεν έπαιρνες πολύ καιρό οπότε λογικά δεν έχει σχέση μ αυτό. Ρώτησες τον γιατρό σου σε τι μπορεί να οφείλεται ή απλώς έτυχε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Lia5 είπε:

Δεν έπαιρνες πολύ καιρό οπότε λογικά δεν έχει σχέση μ αυτό. Ρώτησες τον γιατρό σου σε τι μπορεί να οφείλεται ή απλώς έτυχε;

Απλα ειπε οτι μαλλον ειναι η κατασκευη μου αυτη. Επισης ειναι θετικο, εν μερει, οτι δεν κανω συσπασεις. Αν κανω με την προκληση μπορει κ να ανοιξει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η marina22 είπε:

Απλα ειπε οτι μαλλον ειναι η κατασκευη μου αυτη. Επισης ειναι θετικο, εν μερει, οτι δεν κανω συσπασεις. Αν κανω με την προκληση μπορει κ να ανοιξει.

Οπότε δεν είναι κάτι αρνητικό. Καλή λευτεριά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η marina22 είπε:

Καλησπερα κοριτσια! Εχω ενα θεματακι κ θα ηθελα τις εμπειριες σας γιατι εχω στεναχωρηθει πολυ! Ειμαι στον 9ο μηνα, συγκεκριμενα 38 & 6 εβδ. Ολα ειναι πολυ καλα κ περιμενουμε την μπεμπουλα. Η μπεμπα εχει γυρισει με το κεφαλακι κατω εδω κ ενα μηνα περιπου. Το προβλημα ειναι οτι σημερα ο γιατρος με ειδε για δευτερη φορα κολπικα κ εκανα κ καρδιοτοκογραφημα. Ο τραχηλος μου ειναι 4 εκ μακρυς κ εντελως κλειστος. Απογοητευτηκα. Περπαταω, εχω επαφες με τον αντρα μου, τα παντα. Την αλλη Παρασκευη, θα μπω να γεννησω. Θα ειμαι 39 & 6. Ο γιατρος δεν με αφηνει αλλο, γιατι στην Β επιπεδου ειχαν εμφανιστει υψηλες αντιστασεις στις μητριαιες αρτηριες κ δεν το ρισκαρει αλλο. Βεβαια ολα πηγαν πολυ καλα κ δεν ειχαμε κανενα θεμα με το μωρακι. Κοριτσια πραγματικα εχω στεναχωρηθει παρα πολυ. Μου ειπε θα μπουμε για προκληση, θα περιμενουμε 8 ωρες κ θα δουμε αν υπαρχει εξελιξη. Το προβλημα ειναι οτι η μητρα μου δεν κανει καθολου συσπασεις. Ενδεχεται ειπε με την προκληση να κανει η μητρα συσπασεις κ να αρχισει να δουλευει κ ο τραχηλος. Αλλα συμφωνα με την εμπειρια του, ειναι δυσκολα τα πραγματα για φυσιολογικο τοκετο..

Κοριτσια, ειχε καμια τοσο μακρυ κ κλειστο τραχηλο κ καταφερε να γεννησει φυσιολογικα;;

Κοριτσι μου με το καλό το μωράκι σου !!

Εγω λοιπόν θα επέμενα να περιμένω την στιγμή που το μωράκι μου θα αποφασισε να έρθει στην ζωή γενικά δεν μου αρέσουν οι γιατροί να ορίσουν τέτοια θέματα οποτε σε έναν άλλο γιατρο που υποστηρίζει την φυσιολογική γέννα μπορει το μωράκι σου να μην είναι έτοιμο ακόμη για να έρθει στην ζωή οι περισσότερες προκλήσεις οδηγούνται σε καισαρικη( οχι ότι είναι κακό δυο καισαρικες στην κοιλιά μου) διάβαζα οτι κάνεις ήδη τα παντα περιμενε απλά να έρθει η ώρα του .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Sunshine 88 είπε:

Κοριτσι μου με το καλό το μωράκι σου !!

Εγω λοιπόν θα επέμενα να περιμένω την στιγμή που το μωράκι μου θα αποφασισε να έρθει στην ζωή γενικά δεν μου αρέσουν οι γιατροί να ορίσουν τέτοια θέματα οποτε σε έναν άλλο γιατρο που υποστηρίζει την φυσιολογική γέννα μπορει το μωράκι σου να μην είναι έτοιμο ακόμη για να έρθει στην ζωή οι περισσότερες προκλήσεις οδηγούνται σε καισαρικη( οχι ότι είναι κακό δυο καισαρικες στην κοιλιά μου) διάβαζα οτι κάνεις ήδη τα παντα περιμενε απλά να έρθει η ώρα του .

Λυπάμαι αλλά διαφωνώ κάθετα με αυτό που λες στην κοπελα αυτήν την στιγμή αφού ο γιατρός έχει δει αντιστάσεις στις μητριαιες αρτηρίες δεν μπορεί να περιμένει μέχρι να πάει πάνω από 40 εβδομάδων έχει κίνδυνο προεκλαμψίας δεν είναι αστείο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Sunshine 88 είπε:

Κοριτσι μου με το καλό το μωράκι σου !!

Εγω λοιπόν θα επέμενα να περιμένω την στιγμή που το μωράκι μου θα αποφασισε να έρθει στην ζωή γενικά δεν μου αρέσουν οι γιατροί να ορίσουν τέτοια θέματα οποτε σε έναν άλλο γιατρο που υποστηρίζει την φυσιολογική γέννα μπορει το μωράκι σου να μην είναι έτοιμο ακόμη για να έρθει στην ζωή οι περισσότερες προκλήσεις οδηγούνται σε καισαρικη( οχι ότι είναι κακό δυο καισαρικες στην κοιλιά μου) διάβαζα οτι κάνεις ήδη τα παντα περιμενε απλά να έρθει η ώρα του .

Κοριτσι μου ο γιατρος δεν με αφηνει παραπανω γιατι ειχα αυξημενες αντιστασεις στις μητριαιες αρτηριες στην Β Επιπεδου κ δεν το ρισκαρει. Δεν θα με σωσουν λεει 2-3 μερες. Ο 4 εκ τραχηλος δεν αλλαζει σε 2 μερες. Αλλα περα απο αυτο, δεν με αφηνει. Δεν μπορω να κανω κατι παρα να τον ακουσω💖

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Penny89 είπε:

Λυπάμαι αλλά διαφωνώ κάθετα με αυτό που λες στην κοπελα αυτήν την στιγμή αφού ο γιατρός έχει δει αντιστάσεις στις μητριαιες αρτηρίες δεν μπορεί να περιμένει μέχρι να πάει πάνω από 40 εβδομάδων έχει κίνδυνο προεκλαμψίας δεν είναι αστείο

Η αληθεια ειναι αυτη. Ο γιατρος γι αυτον ακριβως τον λογο δεν μ αφηνει παραπανω. Δεν θελει να το διακινδυνευσουμε. Η κοπελα μπορει να μην το διαβασε που το εγραψα. Η να μην το καταλαβε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η marina22 είπε:

Κοριτσι μου ο γιατρος δεν με αφηνει παραπανω γιατι ειχα αυξημενες αντιστασεις στις μητριαιες αρτηριες στην Β Επιπεδου κ δεν το ρισκαρει. Δεν θα με σωσουν λεει 2-3 μερες. Ο 4 εκ τραχηλος δεν αλλαζει σε 2 μερες. Αλλα περα απο αυτο, δεν με αφηνει. Δεν μπορω να κανω κατι παρα να τον ακουσω💖

Στη Β επιπέδου είχα κι εγώ αυξημένες αντιστάσεις στις μητριαιες αρτηρίες. Γνωρίζεις πού μπορεί να οφείλεται ή τι θα μπορούσα να κάνω για να αποφύγω πιθανή επιδείνωση;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου καλησπέρα. Μακρύς τράχηλος, 0 διαστολή και εγώ όταν γέννησα πέρσι τον Γενάρη. Καμία σύσπαση. Έκανα όλα τα γιατροσόφια. Περπάτημα, επαφές με τον άντρα μου, καυτερά φαγητά, βαθιά καθίσματα ... τίποτα. Μπήκα τελικά με πρόκληση 40 κ 5 ημ. Περίμενα 20 ώρες, τρεις φορές πρόκληση, 0 διαστολή. Τελικά καισαρική. Και τι έγινε; Τσάμπα έφαγα ταλαιπωρία περιμένοντας. Το ιδανικό είναι ο φυσιολογικός τοκετός. Αλλά αν υπάρχουν ενδείξεις για καισαρική όπως οι υψηλές αντιστάσεις δεν ρισκάρουμε. Το θέμα δεν είναι πώς θα έρθει ένα παιδί στον κόσμο το θέμα είναι να είναι γερό. Εμένα πέρασε και η ΠΗΤ και πάλι δε γέννησα φυσιολογικά. Όπως είπες ο τράχηλος δεν αλλάζει σε λίγες μέρες Στην εγκυμοσύνη το είχα σαν το χειρότερο σενάριο την καισαρική. Τι να κάνουμε δε μπόρεσα, δεν ήρθε το τέλος του κόσμου. Ίσα ίσα έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα τελικά για μένα ήταν καλύτερα. Αν ξανακάνω παιδί δε θα δοκιμάσω φυσιολογικά καν. Μπράβο σε όσες μαμάδες το κάνουν, εγώ όμως ήμουν από τις περιπτώσεις που τελικά το είδαν πολύ θετικά την καισαρική γιατί βίωσα σαν μεγάλη ταλαιπωρία την τόση αναμονη. Ο πόνος μετεγχειρητικα ήταν μεγάλος την πρώτη μέρα, ωστόσο άκουσα τις συμβουλές των γιατρών κ περπατούσα πολύ, έβαζα το σώμα μου σε κίνηση για να επανέλθει γρήγορα. Μέρα με τη μέρα πολύ καλύτερα κ σε μια εβδομάδα όπως πρίν. Είπαμε ιδανικό δεν είναι, αλλά σημασία έχει να είσαι καλά εσύ και το μωρό σου

 

 

 

 

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Lia5 είπε:

Στη Β επιπέδου είχα κι εγώ αυξημένες αντιστάσεις στις μητριαιες αρτηρίες. Γνωρίζεις πού μπορεί να οφείλεται ή τι θα μπορούσα να κάνω για να αποφύγω πιθανή επιδείνωση;

Εμενα ο γιατρος μου ξεκινησε αμεσως σαλοσπιρ κ αντιπηκτικα ενεσακια. Δεν αντιμετωπισα απολυτως τιποτα εως τωρα. Ισα ισα υποταση εχω. Αλλα πρεπει να ρωτησεις τον γιατρο σου γιατι καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η marina22 είπε:

Εμενα ο γιατρος μου ξεκινησε αμεσως σαλοσπιρ κ αντιπηκτικα ενεσακια. Δεν αντιμετωπισα απολυτως τιποτα εως τωρα. Ισα ισα υποταση εχω. Αλλα πρεπει να ρωτησεις τον γιατρο σου γιατι καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη!!

Και εγώ ενεσεις κάνω και παίρνω σαλοσπιρ από την αρχή την εγκυμοσύνης κανονικά έτσι θέλει είσαι καλυμμένε αυτά και εγώ έχω υπόταση αλλά είναι επειδή έχω χαμηλή την αποθήκη σιδήρου μου κοίταξε λίγο την φεριτινη σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/4/2021 at 10:58 ΜΜ, ο/η marina22 είπε:

Καλησπερα κοριτσια! Εχω ενα θεματακι κ θα ηθελα τις εμπειριες σας γιατι εχω στεναχωρηθει πολυ! Ειμαι στον 9ο μηνα, συγκεκριμενα 38 & 6 εβδ. Ολα ειναι πολυ καλα κ περιμενουμε την μπεμπουλα. Η μπεμπα εχει γυρισει με το κεφαλακι κατω εδω κ ενα μηνα περιπου. Το προβλημα ειναι οτι σημερα ο γιατρος με ειδε για δευτερη φορα κολπικα κ εκανα κ καρδιοτοκογραφημα. Ο τραχηλος μου ειναι 4 εκ μακρυς κ εντελως κλειστος. Απογοητευτηκα. Περπαταω, εχω επαφες με τον αντρα μου, τα παντα. Την αλλη Παρασκευη, θα μπω να γεννησω. Θα ειμαι 39 & 6. Ο γιατρος δεν με αφηνει αλλο, γιατι στην Β επιπεδου ειχαν εμφανιστει υψηλες αντιστασεις στις μητριαιες αρτηριες κ δεν το ρισκαρει αλλο. Βεβαια ολα πηγαν πολυ καλα κ δεν ειχαμε κανενα θεμα με το μωρακι. Κοριτσια πραγματικα εχω στεναχωρηθει παρα πολυ. Μου ειπε θα μπουμε για προκληση, θα περιμενουμε 8 ωρες κ θα δουμε αν υπαρχει εξελιξη. Το προβλημα ειναι οτι η μητρα μου δεν κανει καθολου συσπασεις. Ενδεχεται ειπε με την προκληση να κανει η μητρα συσπασεις κ να αρχισει να δουλευει κ ο τραχηλος. Αλλα συμφωνα με την εμπειρια του, ειναι δυσκολα τα πραγματα για φυσιολογικο τοκετο..

Κοριτσια, ειχε καμια τοσο μακρυ κ κλειστο τραχηλο κ καταφερε να γεννησει φυσιολογικα;;

καλημέρα! Είχα και εγώ παρόμοιο πρόβλημα.. Τράχηλος μακρύς, τελείως κλειστός και διαστολή 0!
Γ'εννησα με καισαρική αλλά ΟΧΙ λόγω του τραχηλου..
Για να στα πω απο την αρχή... '
Εφτασα 41,5 εβδομάδες (+10 μέρες απο την ΠΗΤ) και είχα διαστολή 0!!
 Μπήκα με πρόκληση και μετά από 6  ώρες περίπου είχα με το ζόρι διαστολή 0-1!
Ο γιατρός μου, μου έσπασε τα νερά και με αφησε λίγο ακόμα σε αναμονή,  έφτασε με το ζόρι δεν θυμάμαι πόσο αλλά πολύ λίγο..
Τελικά ο γιατρός μου άνοιξε τον τράχηλο με το χέρι και καταφέραμε με την επιμονή του να κάνουμε διαστολή 10!
Το θέμα μας όμως ήταν αλλού, έκανα εξωθήσεις 3 ώρες και το μωρό είχε γύρει το κεφάλι του μπροστά κάπως και είχε σφηνώσει.. Μετά από 3 ώρες εξωθήσεων με διαστολή 10 πήγαμε με καισαρική.
Αν ήταν μόνο το θέμα του τραχήλου θα γεννούσα φυσιολογικά όμως..
καλή επιτυχία πάντως όπως και να έχει! Εσύ και το μωρό να είστε καλά!!  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...