Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες Νοεμβρίου 2021!


Recommended Posts

στις πριν 4 ώρες, ο/η sweetheart12 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου ησουν πολύ κατατοπιστική ! Ναι θέλει πολλά υγρά για να μη πάθεις ουρολοίμωξη κ δόξα το θεό εγώ πινω πολύ νερό! Πιστεύω κ γω πως όταν εχεις γυμνασμένους κοιλιακούς δν πονάς τόσο. Ευχομαι να ισχύει για να μη πονέσω κ γω. Αν κ δν με πειράζει ο πόνος Γτ αντέχω ! Το μόνο που θέλω είναι να τα καταφέρω με τον θηλασμο . Εμένα δουλεύει η γραμματέας-μαια του γιατρού μου στην κλινική κ μου είπε πως ότι χρειαστώ να την πάρω τηλ κ να έρθει. Για τον θηλασμο έχω διαβάσει κάποια πράγματα κ μέχρι εκεί! Απλά το θέμα ειναι ότι μέχρι να κατέβει το γάλα , Γτ στην καισαρική μπορεί να κάνει σε κάποιες περιπτώσεις κ 3 μέρες να κατέβει (όπως ετυχε κ σε σένα) κ το μωρό να μην τρέφεται καλά τις προηγούμενες μερες κ να αναγκαστείς να δώσεις ξένο. Αυτό δν θέλω! Καλά έκανες κ έκατσες κ τα 4 βραδιά κ γω θα κάτσω όλα τα βραδιά για να είμαι σίγουρη ότι κ το μωρό ειναι καλά κ γω κ ότι τα έχουμε καταφέρει με το θηλασμο. Τι ωραία τώρα επιστρέψατε σπιτι μπήκατε σιγά σιγά κ σε πρόγραμμα κ η μπεμπα μια χαρά κοιμάται! Αυτά ειναι τα ωραία 🙂

Τουλάχιστον στο Ιασώ που γέννησα εγώ κανείς δε δίνει ξένο γάλα αν δεν υπογράψεις. Μου έκανε εντύπωση πόσο φιλικό προς το θηλασμό είναι! Κι επειδή είχα ενημερωθεί αρκετά γύρω από το θέμα, δεν υπάρχει πρόβλημα που κατεβαίνει το γάλα την 3η μέρα. Από την αρχή έχεις το πρωτόγαλα που είναι πολύ θρεπτικό και το στομαχάκι του μωρού έχει το μέγεθος ενός κερασιού. Δε χρειάζεται παραπάνω. Το πρώτο 24ωρο το μωρό έχει περισσότερη ανάγκη από ύπνο παρά από φαγητό, το αφήνουμε να κοιμηθεί όσο θέλει και δεν το ξυπνάμε για να φάει. Μετά το βάζουμε κανονικά στο στήθος μας για να κάνει την κίνηση και να κατέβει το γάλα. Αν του δώσεις ξένο γάλα, το χάνεις αυτό κάπως. Και η απώλεια βάρους της τάξης του 10% είναι απόλυτα φυσιολογική, το ταίζεις ανά 3 ώρες και αποφεύγεις περαιτέρω απώλεια. Βέβαια αν ανεβάσει το μωρό ίκτερο, το οποίο συμβαίνει επίσης στο 3ο 24ωρο, μπορεί να χρειαστεί να του δώσεις, γιατί θέλει καλή ενυδάτωση. Σε εμένα το γάλα κατέβηκε κανονικά την 3η μέρα, αλλά επειδή είναι πολύ παχύ, μπλόκαραν οι αδένες μου και ήθελε ζεστές κομπρέσες και μασάζ για να αρχίσει να ρέει. Κάτι που συνέβη μια χαρά και τώρα θηλάζουμε αποκλειστικά. Θέλει σωστή ενημέρωση ο θηλασμός και βοήθεια αν χρειαστεί, αν την έχεις, παίρνεις τις σωστές αποφάσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 5.5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 5 ώρες, ο/η troia είπε:

Τουλάχιστον στο Ιασώ που γέννησα εγώ κανείς δε δίνει ξένο γάλα αν δεν υπογράψεις. Μου έκανε εντύπωση πόσο φιλικό προς το θηλασμό είναι! Κι επειδή είχα ενημερωθεί αρκετά γύρω από το θέμα, δεν υπάρχει πρόβλημα που κατεβαίνει το γάλα την 3η μέρα. Από την αρχή έχεις το πρωτόγαλα που είναι πολύ θρεπτικό και το στομαχάκι του μωρού έχει το μέγεθος ενός κερασιού. Δε χρειάζεται παραπάνω. Το πρώτο 24ωρο το μωρό έχει περισσότερη ανάγκη από ύπνο παρά από φαγητό, το αφήνουμε να κοιμηθεί όσο θέλει και δεν το ξυπνάμε για να φάει. Μετά το βάζουμε κανονικά στο στήθος μας για να κάνει την κίνηση και να κατέβει το γάλα. Αν του δώσεις ξένο γάλα, το χάνεις αυτό κάπως. Και η απώλεια βάρους της τάξης του 10% είναι απόλυτα φυσιολογική, το ταίζεις ανά 3 ώρες και αποφεύγεις περαιτέρω απώλεια. Βέβαια αν ανεβάσει το μωρό ίκτερο, το οποίο συμβαίνει επίσης στο 3ο 24ωρο, μπορεί να χρειαστεί να του δώσεις, γιατί θέλει καλή ενυδάτωση. Σε εμένα το γάλα κατέβηκε κανονικά την 3η μέρα, αλλά επειδή είναι πολύ παχύ, μπλόκαραν οι αδένες μου και ήθελε ζεστές κομπρέσες και μασάζ για να αρχίσει να ρέει. Κάτι που συνέβη μια χαρά και τώρα θηλάζουμε αποκλειστικά. Θέλει σωστή ενημέρωση ο θηλασμός και βοήθεια αν χρειαστεί, αν την έχεις, παίρνεις τις σωστές αποφάσεις.

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες!Ναι όντως τις πρώτες 3 μερες το στομαχάκι του μωρού είναι πολύ μικρό κ το πρωτογαλα του δινει όλα τα θρεπτικά συστατικά! Όπως είπες αν δν τους δώσεις ξένο (παρά μόνο σε περίπτωση που χρειαστεί όπως ο ίκτερος) τότε θα αρχίσει να κατεβαίνει κ το γάλα! Ελπίζω να τα καταφέρουμε Γτ δν θα μπορέσω να τον θηλάσω αποκλειστικά πάνω από 3-4 μήνες. Εσένα έχασε καθόλου βαρος η μικρή μετά τη γεννά στο μαιευτήριο ; Νομίζω πως ειναι φυσιολογικό να χάνουν λίγο όπως ανέφερες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Πώς είστε? Πόσες ακόμα περιμένουν τα μωράκια τους?? 

Γυρίσαμε σπίτι Σάββατο απόγευμα! Θηλάζουμε αποκλειστικά με μεγάλη επιτυχία! Εκτός από τη πρώτη νύχτα που περάσαμε πολύ δύσκολα γιατί πονούσε η κοιλίτσα του, κατά τα άλλα είναι αρκετά βολικό μωρό στον ύπνο. Ξυπνάει περίπου ανά 3ωρο για θηλασμό και ξανακοιμάται! Βέβαια βοηθάει η συγκοιμηση σε αυτό το κομμάτι,  όταν το βάλω στο παρκοκρεβατο να δούμε...περιμένουμε σήμερα να μας βάλουν  πετρέλαιο να ζεστάνει το σπίτι και μετά θα κάνω την απόπειρα! Ο μεγάλος αδερφός τον υποδέχτηκε πολύ καλά, δεν το περίμενα και ο μπαμπάς χρειάζεται παμπερς!!🤣🤣🤣 έχει χάσει το μυαλό του!!!

Ελπίζω όλες να τα πάτε καλά! Φιλιά από μας!!

20211113_200226.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η annoula1987 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Πώς είστε? Πόσες ακόμα περιμένουν τα μωράκια τους?? 

Γυρίσαμε σπίτι Σάββατο απόγευμα! Θηλάζουμε αποκλειστικά με μεγάλη επιτυχία! Εκτός από τη πρώτη νύχτα που περάσαμε πολύ δύσκολα γιατί πονούσε η κοιλίτσα του, κατά τα άλλα είναι αρκετά βολικό μωρό στον ύπνο. Ξυπνάει περίπου ανά 3ωρο για θηλασμό και ξανακοιμάται! Βέβαια βοηθάει η συγκοιμηση σε αυτό το κομμάτι,  όταν το βάλω στο παρκοκρεβατο να δούμε...περιμένουμε σήμερα να μας βάλουν  πετρέλαιο να ζεστάνει το σπίτι και μετά θα κάνω την απόπειρα! Ο μεγάλος αδερφός τον υποδέχτηκε πολύ καλά, δεν το περίμενα και ο μπαμπάς χρειάζεται παμπερς!!🤣🤣🤣 έχει χάσει το μυαλό του!!!

Ελπίζω όλες να τα πάτε καλά! Φιλιά από μας!!

20211113_200226.jpg

Καλημεραααα!!θα τρελαθωωωωωω μπουμπούκια όμορφα !!! Πήγατε σπίτι σας τι καλά !!!!κ εμείς τόσο ανά δυόμιση ώρες τρώει περίπου!!1E69A750-709D-4C0B-B3D1-6745B84CC9CC.thumb.jpeg.f0d0c886c58ca388ef7ce5f5a0e61902.jpeg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημέρα! Γέννησα κ γω το πρωί τον μπέμπη μου 3670 γρ . Τώρα είμαι στο δωμάτιο κ περιμένω να μου τον φέρουν να τον θηλάσω. Μου το έφεραν πριν κ ο καημένος πεινούσε κ έκλεγε απλά δν μπορούσα να τον θηλάσω εκείνη την ώρα κ μου είπαν θα μου τον φέρουν αργότερα. Εσείς μετά από πόση ώρα που πήγατε στο δωμάτιο θηλάσατε; Εντωμεταξύ τα πόδια μου δν τα νιώθω ,ακόμα είναι μουδιασμένα . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η sweetheart12 είπε:

Κορίτσια καλημέρα! Γέννησα κ γω το πρωί τον μπέμπη μου 3670 γρ . Τώρα είμαι στο δωμάτιο κ περιμένω να μου τον φέρουν να τον θηλάσω. Μου το έφεραν πριν κ ο καημένος πεινούσε κ έκλεγε απλά δν μπορούσα να τον θηλάσω εκείνη την ώρα κ μου είπαν θα μου τον φέρουν αργότερα. Εσείς μετά από πόση ώρα που πήγατε στο δωμάτιο θηλάσατε; Εντωμεταξύ τα πόδια μου δν τα νιώθω ,ακόμα είναι μουδιασμένα . 

Να σου ζήσει το αντράκι σου κορίτσι μου!!! Να είστε κ οι δύο γεροι!!! Θα περάσει το μούδιασμα μην ανησυχείς.. ❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η sweetheart12 είπε:

Κορίτσια καλημέρα! Γέννησα κ γω το πρωί τον μπέμπη μου 3670 γρ . Τώρα είμαι στο δωμάτιο κ περιμένω να μου τον φέρουν να τον θηλάσω. Μου το έφεραν πριν κ ο καημένος πεινούσε κ έκλεγε απλά δν μπορούσα να τον θηλάσω εκείνη την ώρα κ μου είπαν θα μου τον φέρουν αργότερα. Εσείς μετά από πόση ώρα που πήγατε στο δωμάτιο θηλάσατε; Εντωμεταξύ τα πόδια μου δν τα νιώθω ,ακόμα είναι μουδιασμένα . 

Συγχαρητήρια!! Να σας ζήσει!! Θυμάμαι στον πρώτο μου που έκανα επισκληριδιο, κράτησε αρκετές ώρες! Μην ανησυχείς!  Καλή ανάρρωση τώρα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Doritoula11 είπε:

Καλημεραααα!!θα τρελαθωωωωωω μπουμπούκια όμορφα !!! Πήγατε σπίτι σας τι καλά !!!!κ εμείς τόσο ανά δυόμιση ώρες τρώει περίπου!!1E69A750-709D-4C0B-B3D1-6745B84CC9CC.thumb.jpeg.f0d0c886c58ca388ef7ce5f5a0e61902.jpeg

Μα τι όμορφη εικόνα...τα αδελφάκια μαζί.... φτου φτου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η touloumpitsa είπε:

Να σου ζήσει το αντράκι σου κορίτσι μου!!! Να είστε κ οι δύο γεροι!!! Θα περάσει το μούδιασμα μην ανησυχείς.. ❤️❤️

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου ! Με το καλό κ σε σένα ,λιγο έμεινε 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η annoula1987 είπε:

Συγχαρητήρια!! Να σας ζήσει!! Θυμάμαι στον πρώτο μου που έκανα επισκληριδιο, κράτησε αρκετές ώρες! Μην ανησυχείς!  Καλή ανάρρωση τώρα!!

Σε ευχαριστώ πολύ !! Εγώ να φανταστείς επειδή πονάω μου βάζουν αντί για παυσίπονο επισκληριδιο κ ήδη έχω βάλει 3 φορες κ τα πόδια μου είναι τέρμα μουδιασμένα . Δν ξέρω αλλά πονάω , ούτε να γελάσω δν μπορώ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η sweetheart12 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ !! Εγώ να φανταστείς επειδή πονάω μου βάζουν αντί για παυσίπονο επισκληριδιο κ ήδη έχω βάλει 3 φορες κ τα πόδια μου είναι τέρμα μουδιασμένα . Δν ξέρω αλλά πονάω , ούτε να γελάσω δν μπορώ! 

Κορίτσι μου να σου ζήσει!!!

Ελπίζω να είσαι ήδη καλύτερα τώρα που σου γράφω....

Καλή δύναμη μανούλα 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η sweetheart12 είπε:

Κορίτσια καλημέρα! Γέννησα κ γω το πρωί τον μπέμπη μου 3670 γρ . Τώρα είμαι στο δωμάτιο κ περιμένω να μου τον φέρουν να τον θηλάσω. Μου το έφεραν πριν κ ο καημένος πεινούσε κ έκλεγε απλά δν μπορούσα να τον θηλάσω εκείνη την ώρα κ μου είπαν θα μου τον φέρουν αργότερα. Εσείς μετά από πόση ώρα που πήγατε στο δωμάτιο θηλάσατε; Εντωμεταξύ τα πόδια μου δν τα νιώθω ,ακόμα είναι μουδιασμένα . 

Να σου ζήσει κορίτσι μου ο μπεμπης σου, να είναι καλοτυχος!!! Κακή ανάρρωση να έχετε🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου σήμερα έχω γιατρό 38+3 και μου είπε πως θα με εξετάσει από κάτω να δει τον τράχηλο και έχω κατά φοβηθεί, πονάει πολύ ??? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Anna Tsak είπε:

Κορίτσια μου σήμερα έχω γιατρό 38+3 και μου είπε πως θα με εξετάσει από κάτω να δει τον τράχηλο και έχω κατά φοβηθεί, πονάει πολύ ??? 

Όχι κορίτσι μου... Εμένα αρκετές φορές με έχει δει από κάτω... Τον υπέρηχο βάζει και βλέπει... Δεν πιστεύω θα σου κάνει κάτι άλλο... Μην ανησυχείς.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Dioni20 είπε:

Κορίτσι μου να σου ζήσει!!!

Ελπίζω να είσαι ήδη καλύτερα τώρα που σου γράφω....

Καλή δύναμη μανούλα 🥰

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου! Με το καλό κ σε σένα ! Πονάω ακόμα να πω την αλήθεια! Δν περίμενα ότι θα πονούσα τόσο! Ελπίζω αυριο να είμαι καλύτερα 🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 56 λεπτά, ο/η Anna Tsak είπε:

Να σου ζήσει κορίτσι μου ο μπεμπης σου, να είναι καλοτυχος!!! Κακή ανάρρωση να έχετε🥰🥰

Σε ευχαριστώ πολύ κοπέλα μου!Αντε πλησιάζεις κ σύ !☺️🌺

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 56 λεπτά, ο/η sweetheart12 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου! Με το καλό κ σε σένα ! Πονάω ακόμα να πω την αλήθεια! Δν περίμενα ότι θα πονούσα τόσο! Ελπίζω αυριο να είμαι καλύτερα 🙂

Είναι τελικά στους οργανισμούς...πονάς στην τομή ή από τις συσπάσεις της μήτρας κ.λ.π;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου καλημέρα!!! Όλα καλά με την γιατρό χθες η μπέμπα μας έφτασε σχεδόν 3150 , δεν έχει παρει πολύ καλή θέση ακόμα αλλά μου είπε πως κάνει ακόμα προσπάθειες να γυρίσει, αν γυρίσει αυτήν την εβδομάδα υπάρχει περίπτωση να γεννήσω κιόλας, εξέτασε και τον τράχηλο ευτυχώς μια ενόχληση λίγο δευτερολέπτων τζάμπα είχα τρομάξει 😂

Να σας ρωτήσω και κάτι άλλο τι φορέσατε ή θα φορέσετε στα μωράκια όταν βγείτε από το μαιευτήριο?? Γιατί εδώ οι γιαγιάδες θα με τρελάνουν 😂😂😂 θα ήταν πολύ ικανοποιημένες αν μπορούσαν να τηλε μεταφέρουν το μωρό από την κλινική στο σπίτι χωρίς να βγει στο κρυο 🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και από εμάς κορίτσια!

@sweetheart12να σου ζήσει το μωράκι, γερό και καλότυχο να είναι! Φτου σκόρδα, θα έχει μπουτακια για φίλημα!

@Anna Tsakμε πρόλαβες, η γιατρός με το χέρι εξετάζει αλλά δεν είναι καθόλου αγαρμπη, μην φοβάσαι τίποτα. Είναι η καλύτερη για μένα προσωπικά, νιώθω πραγματικά ευλογημένη που την έχω πλάι μου.

Εμείς θηλάζουμε αποκλειστικά, ελπίζω να πάει καλά 🙏 Το μικρό μου γενικά είναι πολύ καλό, ίδιος ο μπαμπάς του, τίποτα δεν πήρε από εμένα και μας έχει ξεμυαλισει!

Όσον αφορά την καισαρική, την πρώτη μέρα σου έχουν μόνιμο καθετήρα κ σου βάζουν δόση όποτε ζητήσεις. Αυτό έκανα και εγώ γιατί είχα όλη την νύχτα το μωρό κοντά μου γιατί ήθελα να θηλάζω.

Οι μαίες εκεί που γέννησα είναι πολύ καλές. Απλά επειδή η καθεμία έχει κάτι διαφορετικό να σου πει κάπου το κεφάλι σου γίνεται νταούλι και χάνεσαι. Τέλος πάντων, αύριο έχουμε το πρώτο ραντεβού με τον παιδίατρο που θα μας παρακολουθεί.

Εύχομαι σε όλες να είστε πολύ καλά εσείς και τα μωράκια σας και σε όσες δεν γέννησαν έρχεται η ώρα για μεγάλες και δυνατές στιγμές.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 15/11/2021 at 12:20 ΜΜ, ο/η sweetheart12 είπε:

Κορίτσια καλημέρα! Γέννησα κ γω το πρωί τον μπέμπη μου 3670 γρ . Τώρα είμαι στο δωμάτιο κ περιμένω να μου τον φέρουν να τον θηλάσω. Μου το έφεραν πριν κ ο καημένος πεινούσε κ έκλεγε απλά δν μπορούσα να τον θηλάσω εκείνη την ώρα κ μου είπαν θα μου τον φέρουν αργότερα. Εσείς μετά από πόση ώρα που πήγατε στο δωμάτιο θηλάσατε; Εντωμεταξύ τα πόδια μου δν τα νιώθω ,ακόμα είναι μουδιασμένα . 

Να σας ζήσει και καλή ανατροφή! Καλή ανάρρωση σε εσένα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/11/2021 at 11:42 ΜΜ, ο/η sweetheart12 είπε:

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες!Ναι όντως τις πρώτες 3 μερες το στομαχάκι του μωρού είναι πολύ μικρό κ το πρωτογαλα του δινει όλα τα θρεπτικά συστατικά! Όπως είπες αν δν τους δώσεις ξένο (παρά μόνο σε περίπτωση που χρειαστεί όπως ο ίκτερος) τότε θα αρχίσει να κατεβαίνει κ το γάλα! Ελπίζω να τα καταφέρουμε Γτ δν θα μπορέσω να τον θηλάσω αποκλειστικά πάνω από 3-4 μήνες. Εσένα έχασε καθόλου βαρος η μικρή μετά τη γεννά στο μαιευτήριο ; Νομίζω πως ειναι φυσιολογικό να χάνουν λίγο όπως ανέφερες. 

Σου απαντάω και σε αυτό:

Ναι, το μωρό μου έχασε βάρος τις πρώτες μέρες, γεννήθηκε 3,300 και όταν βγήκαμε από το μαιευτήριο ήταν 2,900. Είναι στα πλαίσια του φυσιολογικού, ωστόσο με συμβούλεψαν να την ταίζω κάθε 3 μέρες και να τη ζυγίζω ανά τακτά χρονικά διαστήματα για να βλέπω τι βάρος παίρνει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Stardust_83 είπε:

Καλημέρα και από εμάς κορίτσια!

@sweetheart12να σου ζήσει το μωράκι, γερό και καλότυχο να είναι! Φτου σκόρδα, θα έχει μπουτακια για φίλημα!

@Anna Tsakμε πρόλαβες, η γιατρός με το χέρι εξετάζει αλλά δεν είναι καθόλου αγαρμπη, μην φοβάσαι τίποτα. Είναι η καλύτερη για μένα προσωπικά, νιώθω πραγματικά ευλογημένη που την έχω πλάι μου.

Εμείς θηλάζουμε αποκλειστικά, ελπίζω να πάει καλά 🙏 Το μικρό μου γενικά είναι πολύ καλό, ίδιος ο μπαμπάς του, τίποτα δεν πήρε από εμένα και μας έχει ξεμυαλισει!

Όσον αφορά την καισαρική, την πρώτη μέρα σου έχουν μόνιμο καθετήρα κ σου βάζουν δόση όποτε ζητήσεις. Αυτό έκανα και εγώ γιατί είχα όλη την νύχτα το μωρό κοντά μου γιατί ήθελα να θηλάζω.

Οι μαίες εκεί που γέννησα είναι πολύ καλές. Απλά επειδή η καθεμία έχει κάτι διαφορετικό να σου πει κάπου το κεφάλι σου γίνεται νταούλι και χάνεσαι. Τέλος πάντων, αύριο έχουμε το πρώτο ραντεβού με τον παιδίατρο που θα μας παρακολουθεί.

Εύχομαι σε όλες να είστε πολύ καλά εσείς και τα μωράκια σας και σε όσες δεν γέννησαν έρχεται η ώρα για μεγάλες και δυνατές στιγμές.

Κορίτσι μου πόσο χαίρομαι που είστε καλά και οι δυο σας🥰🥰!

Ευτυχώς η γιατρός ήταν πολύ διακριτική και ήρεμη όποτε δεν πόνεσε ιδιαίτερα!! Με τον θηλασμό σε βοήθησαν οι μαίες εκεί ή χρειάστηκες και έξτρα βοήθεια απλά κάποιο συμβουλο θηλασμου? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Anna Tsak είπε:

Κορίτσι μου πόσο χαίρομαι που είστε καλά και οι δυο σας🥰🥰!

Ευτυχώς η γιατρός ήταν πολύ διακριτική και ήρεμη όποτε δεν πόνεσε ιδιαίτερα!! Με τον θηλασμό σε βοήθησαν οι μαίες εκεί ή χρειάστηκες και έξτρα βοήθεια απλά κάποιο συμβουλο θηλασμου? 

Σ' ευχαριστώ για το ενδιαφέρον κοπέλα μου♥️

Εγώ γενικά ενημερώθηκα από πριν, από ομάδες θηλασμού, βιβλία, την αδερφή μου που έκανε αποκλειστικό θηλασμό στην ανιψιά μου και μίλησα με μια σύμβουλο μια φορά.

Οι μαίες μου έδειξαν κάνα δυο στάσεις τις οποίες ήδη ήξερα, κάποιες μου είπαν πιάνει καλά κάποιες όχι, κάποιες ότι θέλω ψευδοθηλες κλπ κάποιες λένε ξυπνα το ανα τόσες ώρες, άλλες όχι. Γενικά ακούς πάρα πολλές απόψεις. Το βασικό νομίζω είναι να λειτουργείς με το ένστικτο, βλέπεις το θέλει το μωρό, πώς ανταποκρίνεται το σώμα σου κ προχωράς. Δεν είναι εύκολο γενικά αλλά αν έχεις ψυχολογία όλα τα εμπόδια προσπερνιουνται. Γιατί δεν γίνεται για κάθε τι να παίρνεις κ μία σύμβουλο τηλ νομίζω. Μαθαίνεις μαζί με το μωρό σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Dioni20 είπε:

Είναι τελικά στους οργανισμούς...πονάς στην τομή ή από τις συσπάσεις της μήτρας κ.λ.π;

Κορίτσι μου κ από τις συσπασεις πονάω κ στην τομή. Γενικά το πρώτο 24ωρο είναι λίγο δύσκολο ,ζητούσα συνέχως να μου δώσουν παυσίπονο όλο το βράδυ κ γενικά δν κατάφερα να κοιμηθώ Γτ είχα κ τον μικρό να προσπαθώ να τον θηλάσω , κ ειδικά τότε πονούσα περισσότερο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Stardust_83 είπε:

Καλημέρα και από εμάς κορίτσια!

@sweetheart12να σου ζήσει το μωράκι, γερό και καλότυχο να είναι! Φτου σκόρδα, θα έχει μπουτακια για φίλημα!

@Anna Tsakμε πρόλαβες, η γιατρός με το χέρι εξετάζει αλλά δεν είναι καθόλου αγαρμπη, μην φοβάσαι τίποτα. Είναι η καλύτερη για μένα προσωπικά, νιώθω πραγματικά ευλογημένη που την έχω πλάι μου.

Εμείς θηλάζουμε αποκλειστικά, ελπίζω να πάει καλά 🙏 Το μικρό μου γενικά είναι πολύ καλό, ίδιος ο μπαμπάς του, τίποτα δεν πήρε από εμένα και μας έχει ξεμυαλισει!

Όσον αφορά την καισαρική, την πρώτη μέρα σου έχουν μόνιμο καθετήρα κ σου βάζουν δόση όποτε ζητήσεις. Αυτό έκανα και εγώ γιατί είχα όλη την νύχτα το μωρό κοντά μου γιατί ήθελα να θηλάζω.

Οι μαίες εκεί που γέννησα είναι πολύ καλές. Απλά επειδή η καθεμία έχει κάτι διαφορετικό να σου πει κάπου το κεφάλι σου γίνεται νταούλι και χάνεσαι. Τέλος πάντων, αύριο έχουμε το πρώτο ραντεβού με τον παιδίατρο που θα μας παρακολουθεί.

Εύχομαι σε όλες να είστε πολύ καλά εσείς και τα μωράκια σας και σε όσες δεν γέννησαν έρχεται η ώρα για μεγάλες και δυνατές στιγμές.

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου! Ναι μωρέ το καλό μου μπουτακια για φίλημα. Κ γω είχα τον καθετήρα κ ζητούσα δόση ανά μια ώρα Γτ ξεκινούσε ο πόνος κ δν μου βάζανε , μου λέγανε να περάσει ένα 2-3ωρο για να μου βάλουν. Τεσπα πονούσα πολύ όλο το βράδυ! Μπράβο που είχες το μωρό όλη το βράδυ . Εμένα μου τον έφερναν να τον θηλάσω . Είπα κ σήμερα το βράδυ να μου τον φέρνουν κ αυριο που θα πονάω ακόμη λιγότερο  να τον έχω rooming in 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...