Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες Νοεμβρίου 2021!


Recommended Posts

στις πριν 1 λεπτό, ο/η sweetheart12 είπε:

Κ μένα το ίδιο! Είχε πρηστεί κ πονούσε κ εδώ  κ μια βδομάδα σαν να μην είναι τόσο πρησμένο όπως πριν . Όποτε μάλλον είναι φυσιολογικό! Ξέρω πως από τη στιγμή που νιώθουμε τα μωράκια μας δν χρειάζεται να ανησυχούμε αλλά όσο να ναι μια ανησυχία στο πίσω μέρος του μυαλού μας υπάρχει . Στο τρίτο τρίμηνο θα αρχίσει πάλι να πρηζεται . 

Ναι και εγώ την προηγούμενη βδομάδα ανησύχησα λίγο αλλά από τη στιγμή που τα νιώθουμε τα μωρουδακια μας προφανώς θα ναι φυσιολογικό!Άντε να πάμε για τη β επιπέδου να ηρεμήσουμε περισσότερο🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 5.5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 6 ώρες, ο/η sweetheart12 είπε:

Άντε μεγαλώνει κ σένα ο μπέμπης 🥰 . Τι εξετάσεις σου έγραψε κορίτσι μου; Εμένα πάντως δν μου γράφει κάθε μήνα άμα δν τον πιέσω να μου βάλει πχ καλλιέργεια ούρων που θέλω περισσότερο. Άμα δν τον πω δν μου γράφει εξετάσεις. 

Επειδή μου την έγραψε  την συνταγή άυλη συνταγογραφηση δεν ξέρω ακρθβως τι μου έγραψε, σίγουρα γλυκοζιομενη μου είπε και γενική. 

Αύριο που θα τις κάνω θα σας πω. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Lenia1983 είπε:

Ναι και εγώ την προηγούμενη βδομάδα ανησύχησα λίγο αλλά από τη στιγμή που τα νιώθουμε τα μωρουδακια μας προφανώς θα ναι φυσιολογικό!Άντε να πάμε για τη β επιπέδου να ηρεμήσουμε περισσότερο🙂

Αμήν κορίτσι μου! Τη β επιπέδου περιμένω κ γω για να είναι πιο ήρεμη! Όλα  καλα θα μας πάνε 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η sweetheart12 είπε:

Αμήν κορίτσι μου! Τη β επιπέδου περιμένω κ γω για να είναι πιο ήρεμη! Όλα  καλα θα μας πάνε 🥰

Όλα καλά να πάνε σ' όλες μας και το Νοέμβρη να έχουμε τα μωράκια μας αγκαλίτσα!🙏🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα, ρε κορίτσια πείτε μου λίγο γιατί θα τρελαθώ...βγήκε λίγο τσιμπημένο το σάκχαρο μου αν θυμάμαι καλά ήταν κάπου 115...οκ...πάω σε ενδοκρινολόγο με μετράει σάκχαρο 80 μια χαρά δλδ κάνω επανάληψη την επόμενη μέρα και βγαινει 98...

Με έβαλε σε αυστηρή δίαιτα...κι όταν λέμε αυστηρή το εννοούμε...

Είναι όντως τόσο τραγικά τα πράγματα;;;Δεν μπορώ να φάω σχεδόν τπτ...κι ότι μπορώ πρέπει να είναι σε πολύ μικρές ποσότητες πχ φρούτα 3-4 κεράσια, φράουλες 2-3, μακαρόνια μια πιρουνιά...τπτ σε λευκό ψωμί,ζύμη κ.λ.π, όχι σάλτσες, όχι βούτυρο, τπτ που να περιέχει ζάχαρη... όχι λευκά τυριά, όχι τηγανιτά, μια-δυο πατάτες φούρνου...

Τι στο καλό;;;Κιλά δεν έχω πάρει...ίσα ίσα που έχω χάσει και μισό από τα 3μιση που είχα πάρει στην αρχή...ούτε είμαι υπέρβαρη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Dioni20 είπε:

Καλημέρα, ρε κορίτσια πείτε μου λίγο γιατί θα τρελαθώ...βγήκε λίγο τσιμπημένο το σάκχαρο μου αν θυμάμαι καλά ήταν κάπου 115...οκ...πάω σε ενδοκρινολόγο με μετράει σάκχαρο 80 μια χαρά δλδ κάνω επανάληψη την επόμενη μέρα και βγαινει 98...

Με έβαλε σε αυστηρή δίαιτα...κι όταν λέμε αυστηρή το εννοούμε...

Είναι όντως τόσο τραγικά τα πράγματα;;;Δεν μπορώ να φάω σχεδόν τπτ...κι ότι μπορώ πρέπει να είναι σε πολύ μικρές ποσότητες πχ φρούτα 3-4 κεράσια, φράουλες 2-3, μακαρόνια μια πιρουνιά...τπτ σε λευκό ψωμί,ζύμη κ.λ.π, όχι σάλτσες, όχι βούτυρο, τπτ που να περιέχει ζάχαρη... όχι λευκά τυριά, όχι τηγανιτά, μια-δυο πατάτες φούρνου...

Τι στο καλό;;;Κιλά δεν έχω πάρει...ίσα ίσα που έχω χάσει και μισό από τα 3μιση που είχα πάρει στην αρχή...ούτε είμαι υπέρβαρη...

Καλημέρα κορίτσι το σάκχαρο το θελουν χαμηλό για παράδειγμα εγώ συνήθως είχα 95 και μου είχε πει το θέλουμε κάτω από 92 και όντως επειδή σταμάτησα να τρώω ότι είναι με άσπρο αλεύρι και μείωσα τα γλυκά έπεσε στο 85 αν θυμάμαι καλά!Δε θέλουν να κάνουμε διαβήτη κύησης και ούτε εμείς φυσικά γιατί θα πρέπει να τρυπιεσαι κάθε μέρα!Έκανες και γλυκοζυλιωμενη;πόσο ήταν;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Lenia1983 είπε:

Καλημέρα κορίτσι το σάκχαρο το θελουν χαμηλό για παράδειγμα εγώ συνήθως είχα 95 και μου είχε πει το θέλουμε κάτω από 92 και όντως επειδή σταμάτησα να τρώω ότι είναι με άσπρο αλεύρι και μείωσα τα γλυκά έπεσε στο 85 αν θυμάμαι καλά!Δε θέλουν να κάνουμε διαβήτη κύησης και ούτε εμείς φυσικά γιατί θα πρέπει να τρυπιεσαι κάθε μέρα!Έκανες και γλυκοζυλιωμενη;πόσο ήταν;

Νομίζω 5,8 ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Dioni20 είπε:

Νομίζω 5,8 ....

Με τι τιμές;αν δεν κάνω λάθος είναι υψηλή και αυτή η εξεταση δείχνει αν έχει προδιάθεση για διαβήτη.μηπως τον ανησύχησε αυτή η εξέταση;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Lenia1983 είπε:

Με τι τιμές;αν δεν κάνω λάθος είναι υψηλή και αυτή η εξεταση δείχνει αν έχει προδιάθεση για διαβήτη.μηπως τον ανησύχησε αυτή η εξέταση;

Μπορεί...απλά μου φάνηκε λίγο υπερβολικό η τόσο αυστηρή δίαιτα χωρίς να έχω ουσιαστικά ακόμα διαβήτη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Dioni20 είπε:

Μπορεί...απλά μου φάνηκε λίγο υπερβολικό η τόσο αυστηρή δίαιτα χωρίς να έχω ουσιαστικά ακόμα διαβήτη...

Προφανώς είναι του κάλλιο  προλαμβάνειν παρά θεραπεύειν!μήπως να έπαιρνες γνώμη και από κάποιον άλλο αν σε προβληματίζει τόσο πολύ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Lenia1983 είπε:

Προφανώς είναι του κάλλιο  προλαμβάνειν παρά θεραπεύειν!μήπως να έπαιρνες γνώμη και από κάποιον άλλο αν σε προβληματίζει τόσο πολύ;

Ναι αυτό σκέφτηκα να κάνω για αρχή και βλέπουμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Dioni20 είπε:

Καλημέρα, ρε κορίτσια πείτε μου λίγο γιατί θα τρελαθώ...βγήκε λίγο τσιμπημένο το σάκχαρο μου αν θυμάμαι καλά ήταν κάπου 115...οκ...πάω σε ενδοκρινολόγο με μετράει σάκχαρο 80 μια χαρά δλδ κάνω επανάληψη την επόμενη μέρα και βγαινει 98...

Με έβαλε σε αυστηρή δίαιτα...κι όταν λέμε αυστηρή το εννοούμε...

Είναι όντως τόσο τραγικά τα πράγματα;;;Δεν μπορώ να φάω σχεδόν τπτ...κι ότι μπορώ πρέπει να είναι σε πολύ μικρές ποσότητες πχ φρούτα 3-4 κεράσια, φράουλες 2-3, μακαρόνια μια πιρουνιά...τπτ σε λευκό ψωμί,ζύμη κ.λ.π, όχι σάλτσες, όχι βούτυρο, τπτ που να περιέχει ζάχαρη... όχι λευκά τυριά, όχι τηγανιτά, μια-δυο πατάτες φούρνου...

Τι στο καλό;;;Κιλά δεν έχω πάρει...ίσα ίσα που έχω χάσει και μισό από τα 3μιση που είχα πάρει στην αρχή...ούτε είμαι υπέρβαρη...

Εγώ ζάχαρο ειχα 85 τον προηγούμενο μήνα και τώρα μου έβαλε γλυκοζιομενη. 

Και εμένα μου είπε να κόψω τα γλυκά γενικώς αλλά εχω πάρει 8 κιλά 🙄😲. Δεν το κλείνω το στόμα, συνεχώς μασουλάω. 

Ευτυχώς είμαι αδύνατη! 

Αύριο τελικά θα παω να κανω τις εξετάσεις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Doritoula11 είπε:

Κορίτσια καλημέρα είμαι στην κλινική με λίγες συσπάσεις! 

Εύχομαι όλα καλά κορίτσι μου!θα μείνεις μέσα; ή απλά θα πάρεις κάτι και θα φύγεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Doritoula11 είπε:

Κορίτσια καλημέρα είμαι στην κλινική με λίγες συσπάσεις! 

Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά κορίτσι μου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η mpounio είπε:

Εγώ ζάχαρο ειχα 85 τον προηγούμενο μήνα και τώρα μου έβαλε γλυκοζιομενη. 

Και εμένα μου είπε να κόψω τα γλυκά γενικώς αλλά εχω πάρει 8 κιλά 🙄😲. Δεν το κλείνω το στόμα, συνεχώς μασουλάω. 

Ευτυχώς είμαι αδύνατη! 

Αύριο τελικά θα παω να κανω τις εξετάσεις. 

Εγώ η κακομοίρα 3 κιλά έχω πάρει και δεν είναι ότι έτρωγα κάθε μέρα γλυκά κ.λ.π αλλά διάβασα ότι πολλές φορές η μήτρα και το μωρό πιέζουν το πάγκρεας και γι'αυτό εμφανίζεται ο διαβήτης κύησης...

Δεν ξέρω μου'χει πέσει λίγο βαρύ...ειδικά το γεγονός ότι τα πράγματα που μπορώ να φάω είναι πράγματα που δεν μου αρέσουν όπως ολικής, να πιώ γάλα, βραστό αυγό κ.λ.π ...φρούτα με πολύ μέτρο, πατάτες όχι,λευκό αλεύρι οχι...γενικά μια απελπισία με έχει πιάσει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Dioni20 είπε:

Εγώ η κακομοίρα 3 κιλά έχω πάρει και δεν είναι ότι έτρωγα κάθε μέρα γλυκά κ.λ.π αλλά διάβασα ότι πολλές φορές η μήτρα και το μωρό πιέζουν το πάγκρεας και γι'αυτό εμφανίζεται ο διαβήτης κύησης...

Δεν ξέρω μου'χει πέσει λίγο βαρύ...ειδικά το γεγονός ότι τα πράγματα που μπορώ να φάω είναι πράγματα που δεν μου αρέσουν όπως ολικής, να πιώ γάλα, βραστό αυγό κ.λ.π ...φρούτα με πολύ μέτρο, πατάτες όχι,λευκό αλεύρι οχι...γενικά μια απελπισία με έχει πιάσει...

Κορίτσι σίγουρα είναι δύσκολο από το πουθενά να μπαίνεις σε τόσο σκληρή διατροφή αλλά το κάνεις για το καλό του μωρού σου. Μην απελπιζεσαι, ψάξε να βρεις τι επιλογές έχεις και όλα θα πάνε καλά.

@Doritoula11περαστικά σου, ελπίζω να πάνε όλα κατ'ευχην 🙌

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/7/2021 at 2:09 ΜΜ, ο/η Doritoula11 είπε:

Κορίτσια καλημέρα είμαι στην κλινική με λίγες συσπάσεις! 

Όλα να πάνε κοπέλα μου!περαστικά να ναι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η maroutsalo είπε:

Εύχομαι όλα καλά κορίτσι μου!θα μείνεις μέσα; ή απλά θα πάρεις κάτι και θα φύγεις;

Είμαι από χθες μέσα!εδω δίνουν μόνο χάπια όχι όρο σαν την Ελλάδα αλλά προς το παρόν μειώθηκαν ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/7/2021 at 8:46 ΠΜ, ο/η mpounio είπε:

Καλημέρα κορίτσια 😊

Αnna Tsak με το καλό η μπέμπα σου! 

Εγώ Δευτέρα έκανα υπέρηχο που ήμουνα 19η εβδομάδα. Μας βρήκε 240 gr και όλα μια χαρά ο μπέμπης μου, στριφογυρίζει διαρκώς. 

Μου έγραψε και τις γνωστές εξετάσεις του μήνα αλλά αύριο θα πάω να τις κάνω. 

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια μου όλες σας!! 

Εγώ σήμερα μπήκα στην 20 εβδομάδα!! 

Είμαστε λίγο αδυνατούλες νομίζω, εσείς τι λέτε? Και εγώ έχω πάρει 2,5 κιλά σύνολο, αυτά που στη ουσία έχασα στο πρώτο τρίμηνο!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/7/2021 at 3:36 ΜΜ, ο/η 1994Μαρια είπε:

Κορίτσια έχω να σας κάνω την εξής ερώτηση σκέφτομαι να πάρω μουσικό μενταγιόν Bola έχει πάρει καμία σας είναι όντως καλο για το μωράκι???

Έχω εγώ μου το πήρε δώρο η αδερφή μου!!! Το φοράω κάθε μέρα δεν ξέρω εάν βοηθάει αυτήν την στιγμή κάπου ούτε μπορώ να καταλάβω, πάντως λένε ότι ηρεμεί τα μωράκια και τα βοηθάει να έρθουν στην σωστή θέση στους τελευταίους μήνες!! Ευχομαι να βοηθάει αλήθεια!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 6/7/2021 at 2:24 ΜΜ, ο/η 1994Μαρια είπε:

Καλησπέρα κοριτσάκι μου πολύ χαίρομαι που μάθατε το φύλλο του μωρού σας και εγώ κοριτσάκι περιμένω.

Ειναι πολύ όμορφη στιγμή η πρώτη φορά που νοηθείς το μωράκι σου να κουνιέται και εγώ την έχω νιώσει την μπεμπουλα μου.

Εμείς είμαστε λίγο ποιο τροφαντούλες μας την έβγαλε 336 γραμμάρια 🤪🤪🤪 και από βδομάδα θα πάω να κάνω και την Β επιπέδου 🥰🥰🥰🥰

Για να δούμε θα έχει πάρει τίποτα παραπάνω ☺️☺️☺️

Αχ εμάς αργεί ακόμα η Β επιπέδου και την περιμένω πως και πως!! 

27/07 τη  έχουμε και θα είμαι 22+4 😍😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/7/2021 at 9:07 ΜΜ, ο/η sweetheart12 είπε:

Κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι; Το στήθος σας πονάει όπως πριν ή όχι! Εμένα μέχρι να μπω κ στον 5ο μήνα με πονούσε κ πιο πολυ το βράδυ. Όταν μπήκα στον 5ο είχα μια ευαισθησία στις ρώγες περισσότερο κ όχι τόσο στο στήθος κ το βράδυ πονούσε ελάχιστα. Τώρα έχει εδώ κ μιάμιση βδομάδα που δν με πονάει ούτε κ αισθάνομαι ευαισθησία στις ρώγες παρά μόνο όταν βγάζω το σουτιέν . 

Το πρώτο τρίμηνο υπέφερα ούτε μπλουζάκι δε μπορούσα να βάλω από τον τέταρτο και μετά ηρέμησα αρκετά!!! Τώρα θέλω να αγοράσω εσώρουχα γιατί δεν κάνουν πια 🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Anna Tsak είπε:

Το πρώτο τρίμηνο υπέφερα ούτε μπλουζάκι δε μπορούσα να βάλω από τον τέταρτο και μετά ηρέμησα αρκετά!!! Τώρα θέλω να αγοράσω εσώρουχα γιατί δεν κάνουν πια 🤣🤣🤣

Εμένα τα σουτιεν δν μου έκαναν με το που μπήκα στον 3ο κ μετά την αυχενική πήρα ένα σουτιεν κ το στηθος με πονούσε μέχρι κ αρχες 5ου απλά εδώ κ μια βδομάδα περίπου δν είναι τόσο βαρύ όπως πριν βέβαια το μεγεθος είναι ίδιο κ η θήλεα αλως που είχε σκούρυνει παρά πολύ αυτή τη βδομάδα δν ειναι τόσο σκουρη όπως πριν,αλλά κ πάλι ειναι αρκετά καφέ. Τι να πω ,ευτυχως νιώθουμε τώρα τα μωράκια κ δν πανικοβαλλόμαστε με αυτά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...