Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες Νοεμβρίου 2021!


Recommended Posts

στις πριν 8 ώρες, ο/η annoula1987 είπε:

Έκλεισα να πάω τη Πέμπτη για καρδιοτοκογραφημα. Να δούμε τι θα μου πουν και μετά να μιλήσω με τον γιατρό... τη μία μέρα δεν έχω τίποτα και την άλλη δεν μπορώ ούτε να περπατήσω, ούτε να ξαπλώσω από τους πόνους... συνεχίζω να πιστεύω ότι θα έρθει νωρίτερα από την ΠΗΤ ο Φανουράκης μου! Επίσης τελευταίες μέρες δεν αντέχω να με ακουμπάει τίποτα στη κοιλιά, με πιάνει φοβερή φαγούρα...έχετε κι εσείς κάτι ανάλογο? Βάζω κρέμα, με ηρεμεί αλλά μόνο για κανένα τέταρτο.. έτσι τριγυρνάω με την κοιλουμπίτσα έξω!!😅😅😅

Για να καθίσω και να σηκωθώ από καναπέ, κρεβάτι κλπ σκέφτομαι να βάλω γερανό στο σπίτι 🤣🤣 φαγούρα ιδιαίτερη δεν έχω σπάνια θα με πιάσει αλλά για λίγο!!! Η κοιλιά είναι έξω εδώ και καιρό, αναγκαστικά την σκεπαζω όταν είναι να βγω από το σπίτι 🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 5.5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 8 ώρες, ο/η troia είπε:

Καλημέρα και καλό μήνα! Φαγούρα εγώ έχω από το α' τρίμηνο...

Καρδιοτοκογράφο δεν με έχει βάλει εμένα καθόλου, παρά μόνο στο βιοφυσικό προφίλ (doppler). Και ξέχασα να τον ρωτήσω προχθές που τον είδα το γιατρό...Εμείς κλείσαμε για προγραμματισμένη καισαρική στις 8/11, σε μία εβδομάδα από σήμερα...

Με το καλό κορίτσι μου να πάνε όλα καλά σου ευχομαι!!! 🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Anna Tsak είπε:

Σαν να ήταν χθες που είδα το τεστ μου φαίνεται, που ετοίμαζα την έκπληξη στον Κώστα, πω πω  νεράκι πέρασε ο καιρός με τους φόβους μας και τις ανησυχίες μας!!! Και εμένα μήνας σχεδόν από ότι λέει η γιατρός!!! 

Αχ περνάει ο καιρός γρήγορα, ναι!! Κ ο γιατρός μου έτσι λέει.. ότι λογικά θα φτάσω τις 40 επειδή κ στον γιο μου τις έφτασα κ μπήκα με πρόκληση. Την Τετάρτη έχω ραντεβού, να δούμε τι θα μου πει.. Θα δίνουμε κουράγιο η μία στην άλλη εμείς οι τελευταίες.. 😛 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η 1994Μαρια είπε:

19 του μηνός αλλά δεν την βλέπω να θέλει να βγει είναι ακόμα ψηλά και η γιατρός με είπε μέχρι 40-41 εβδομάδες μπορούμε να περιμένουμε🤣🤣🤣🤣

Βολεύτηκε η μικρή εκει μέσα και δεν θέλει να βγει 😂😂😂😂

Εσυ ποτέ έχεις ΠΗΤ???

Εγω είχα πήτ στις 17/11

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η touloumpitsa είπε:

Αχ περνάει ο καιρός γρήγορα, ναι!! Κ ο γιατρός μου έτσι λέει.. ότι λογικά θα φτάσω τις 40 επειδή κ στον γιο μου τις έφτασα κ μπήκα με πρόκληση. Την Τετάρτη έχω ραντεβού, να δούμε τι θα μου πει.. Θα δίνουμε κουράγιο η μία στην άλλη εμείς οι τελευταίες.. 😛 

Για να δούμε ποια θα μείνει τελευταία 😅😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρε κορίτσια σήμερα έχω παρα πολλές συσπάσεις από το μεσημέρι με πονακια, υπάρχει περίπτωση να οφείλονται στο ότι η γιατρός μου πήρε κολπικα υγρά και πονεσα λίγο εκείνη την στιγμή? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Anna Tsak είπε:

Ρε κορίτσια σήμερα έχω παρα πολλές συσπάσεις από το μεσημέρι με πονακια, υπάρχει περίπτωση να οφείλονται στο ότι η γιατρός μου πήρε κολπικα υγρά και πονεσα λίγο εκείνη την στιγμή? 

Δεν ξέρω αν είναι από τη λήψη των κολπικών υγρών, πάντως έχω διαβάσει ότι μπορεί να δεις λίγο αίμα που λέει είναι φυσιολογικό.. 

Κι εγώ έχω τώρα το βράδυ συσπάσεις κ πονάκια... Λες να γεννησουμε πρώτες τελικά; 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η touloumpitsa είπε:

Δεν ξέρω αν είναι από τη λήψη των κολπικών υγρών, πάντως έχω διαβάσει ότι μπορεί να δεις λίγο αίμα που λέει είναι φυσιολογικό.. 

Κι εγώ έχω τώρα το βράδυ συσπάσεις κ πονάκια... Λες να γεννησουμε πρώτες τελικά; 😂

😂😂 το φαντάζεσαι?? 

Οχι όχι δεν είμαι έτοιμη ακόμα, περίμενε μπέμπα 🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Anna Tsak είπε:

😂😂 το φαντάζεσαι?? 

Οχι όχι δεν είμαι έτοιμη ακόμα, περίμενε μπέμπα 🤣🤣🤣

Βάλτην για ύπνο να ξεχαστεί. 😛 Πάντως πιστεύω ειλικρινά ότι η δικιά μου τουλάχιστον κοιμάται ελάχιστα πια. Όλη την ώρα την νιώθω να κουνάει.. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η touloumpitsa είπε:

Βάλτην για ύπνο να ξεχαστεί. 😛 Πάντως πιστεύω ειλικρινά ότι η δικιά μου τουλάχιστον κοιμάται ελάχιστα πια. Όλη την ώρα την νιώθω να κουνάει.. 

 

Καλημέρα. Έχουν πολύ γέλιο τα γλυκουλια τώρα. Ο δικός μου όποτε ξυπνάω συνήθως ξυπνάει και αυτός μαζί μου και όποτε κοιμάμαι είναι ήσυχος. Στο εν το μεταξύ αν έχει όρεξη κάνει κάτι απότομα πετάγματα από την μία πλευρά στην άλλη, μου πετάει τα μάτια έξω 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Anna Tsak είπε:

Καλό μήνα κορίτσια μου, επιτέλους τελευταίος μήνας, αν και κάποιες θα τον φάμε όλον!! Σήμερα πήγα στην κλινική είχα ραντεβού με την γιατρό, η μπέμπα είναι 2717 γραμμάρια κάναμε και τομογράφο και μου είπε ότι είναι πάρα πολύ ζωηρή δεν σταμάτησε καθόλου, αφου μου λέει ότι αν κάνει έτσι το πρωί το βράδυ δεν θέλω να ξέρω τι κάνει 😂😂, μου πήρε κολπικό για καλλιέργεια και τώρα θα με βλέπει κάθε εβδομάδα!!! 

Είπε ότι έχω ακόμα καιρό μπροστά μου αλλά εγώ νιώθω ότι θα γεννήσω έχουν ξεκινήσει και οι συσπάσεις καθημερινά με πονακια πλεον!!! 

Μία χαρά είναι η μπέμπα σου, αν πάρεις όλο τον μήνα μου φαίνεται σχεδόν σαν τον δικό μου θα βγει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η sweetheart12 είπε:

Σε ευχαριστώ κορίτσι μου. Άντε με το καλό όλα να πανε καλα!! Εγώ πήρα τις εξετάσεις που έκανα σήμερα κ έχουν ανεβει λίγο οι τρανσαμινασες μου κ ανησύχησα. Τα έστειλα στο γιατρό αλλά δν τα έχει δει ακόμα θα τον πάρω πιο μετά τηλ να δω τι θα μου πει. Επειδή αυτές τις μερες βλέπω κ μια μικρή αύξηση της πίεσης φοβάμαι για τυχόν προεκλαμψία. Θα τον πω αν είναι να πάμε νωρίτερα Γτ κ μένα μου είπε 39 ως κ 39+3 να κάνουμε καισαρική. Εγώ όμως φοβήθηκα λίγο τώρα με τις εξετάσεις κ λέω την άλλη βδομάδα μήπως κ κλείσουμε το ραντεβού. 

Καλημερα κοπέλα μου!μίλησες με το γιατρό όλα καλά;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Anna Tsak είπε:

Ρε κορίτσια σήμερα έχω παρα πολλές συσπάσεις από το μεσημέρι με πονακια, υπάρχει περίπτωση να οφείλονται στο ότι η γιατρός μου πήρε κολπικα υγρά και πονεσα λίγο εκείνη την στιγμή? 

Γενικά μην αγχώνεσαι πολύ γιατί σίγουρα χειροτερεύουν οι συσπάσεις...

Πάντως ξέρω κοπέλες που ενώ είχαν πολλές συσπάσεις πριν έφτασαν μέχρι 41w...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Stardust_83 είπε:

Καλημέρα. Έχουν πολύ γέλιο τα γλυκουλια τώρα. Ο δικός μου όποτε ξυπνάω συνήθως ξυπνάει και αυτός μαζί μου και όποτε κοιμάμαι είναι ήσυχος. Στο εν το μεταξύ αν έχει όρεξη κάνει κάτι απότομα πετάγματα από την μία πλευρά στην άλλη, μου πετάει τα μάτια έξω 😂

Από κλοτσίδι άλλο τίποτα...🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Κι εγώ υποτίθεται 23/11 έχω ΠΗΤ αλλά πραγματικά είναι μέρες που λέω γεννάω! Χθες το βράδυ δύο φορές μέσα στο πεντάλεπτο με έπιασαν φοβεροί πόνοι!! Αφού ο γιος και ο σύζυγος πετάχτηκαν από τον καναπέ και ήταν σε αναμονή να φύγουμε!!🤣🤣🤣 τελικά όμως σταμάτησε εκεί.... για να δούμε... και τη νύχτα είχα πόνους περιόδου και δεν βολευόμουν πουθενά! 37 εβδομάδων ακριβώς σήμερα, τουλάχιστον δεν φλερτάρουμε με την προωροτητα πλέον! Ας βγει όποτε θέλει... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Stardust_83 είπε:

Μόνο εγώ είμαι σε αφασία βρε κορίτσια; Πλησιάζει ο καιρός και ακόμη τίποτα....

Καθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική.. Κι εγώ στην πρώτη μου ούτε άγχος, ούτε ενοχλήσεις.. τίποτα.. Μόνο μια κοιλιά που πήγαινε βόλτες ήμουν.. 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η touloumpitsa είπε:

Καθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική.. Κι εγώ στην πρώτη μου ούτε άγχος, ούτε ενοχλήσεις.. τίποτα.. Μόνο μια κοιλιά που πήγαινε βόλτες ήμουν.. 😂

Και πώς γεννησες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Stardust_83 είπε:

Μόνο εγώ είμαι σε αφασία βρε κορίτσια; Πλησιάζει ο καιρός και ακόμη τίποτα....

Κι εγώ δεν έχω ιδιαίτερες ενοχλήσεις...

Και νιώθω ότι είναι ψηλά ακόμα ο μικρός....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Lenia1983 είπε:

Καλημερα κοπέλα μου!μίλησες με το γιατρό όλα καλά;

Καλησπέρα κορίτσι μου. Ναι μίλησα με τον γιατρό κ μου είπε πως δν είναι ανησυχητικο Γτ τώρα στο τέλος της εγκυμοσυνης ανεβαίνουν οι τρανσαμινασες κ λόγω του θέματος υγείας που έχω. Απλά μου είπε να μετρήσω κ για 3 μερες την πίεση μου. Αυριο έχω κ ραντεβού να δούμε πόσα γραμμάρια πήρε κ ο μπέμπης. Πάντως πιστεύω την άλλη βδομάδα θα κανονίσω κ γω την καισαρική. Λέω από 10/11 μέχρι 14/11 . Εγώ έχω ΠΗΤ 21/11 κανονικά. Αλλά επειδή είχα κ παθολογική καμπύλη ζαχαρου σίγουρα θα γεννούσα μια βδομάδα πριν την ΠΗΤ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Stardust_83 είπε:

Μόνο εγώ είμαι σε αφασία βρε κορίτσια; Πλησιάζει ο καιρός και ακόμη τίποτα....

Είσαι τυχερη που δν νιώθεις τις συσπασεις κ τους πόνους! Καλά εγώ ήμουν σίγουρη ότι θα τις νιώσω Γτ νιώθω κ καταλαβαίνω οτιδηποτε γίνεται στο σώμα μου ! Κ πριν την εγκυμοσυνη. Ευχομαι με το καλό στο μέλλον που θα θέλω να κάνω δεύτερο παιδί να μην τις νιώθω! Γτ όπως είπε κ η @touloumpitsa εγκυμοσυνη με εγκυμοσυνη διαφερει. 
Βεβαια δν παραπονιέμαι Γτ είχα καλή εγκυμοσυνη από την αρχή δν  κ ταλαιπωρήθηκα με συμπτώματα ,παρά μόνο τώρα οι συσπασεις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μια ερώτηση. Μου ήρθε σήμερα η μπανιέρα του μικρού κ θέλω να την πλύνω κ σκέφτηκα να την τρίψω με χλωρίνη κ καλό ξέβγαλμα με νεράκι. Κάνει λέτε; Εσείς πως την πλύνατε; Ή μήπως να την τρίψω με το βρεφικό απορρυπαντικό κ ξέβγαλμα μετά; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η sweetheart12 είπε:

Κορίτσια μια ερώτηση. Μου ήρθε σήμερα η μπανιέρα του μικρού κ θέλω να την πλύνω κ σκέφτηκα να την τρίψω με χλωρίνη κ καλό ξέβγαλμα με νεράκι. Κάνει λέτε; Εσείς πως την πλύνατε; Ή μήπως να την τρίψω με το βρεφικό απορρυπαντικό κ ξέβγαλμα μετά; 

Εγώ θα απέφευγα την χλωρίνη..όσο και να ξεπλυθεί αφήνει υπολείμματα...εμείς το μπανάκι το πλύναμε με βρεφικό απορρυπαντικό...αυτό που βάζουμε και στα ρούχα και με αυτό έπλυνα και το εσωτερικό μαξιλαράκι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...