Μετάβαση σε περιεχόμενο

Η εγκυμοσύνη μου βήμα βήμα.....


Recommended Posts

στις πριν 50 λεπτά, ο/η Maraki 986 είπε:

Μπράβο!!! Τέλεια!!!! Εγω αύριο το πρωί!!! 

Άντε με το καλό! Μέσα από την καρδιά μου όλα να σου πάνε τέλεια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η one.nice.day είπε:

Γειά σε όλα τα κορίτσια και από εμένα που είμαι καινούργια εδώ! 1η μου εγκυμοσύνη, στην 6η εβδομάδα σήμερα ακριβώς! Έχω πολύ άγχος περιμένωντας να περάσουν οι πρώτες κρίσιμες εβδομάδες όπως οι περισσότερες από εσάς, διαβάζω! Έχω ακούσει τόσα πολλά από φίλες μου, έχω και μια ηλικία πλέον (στα 36 είμαι) οπότε το άγχος μου είναι μεγάλο αλλά εντάξει, το παλέυω! Εγώ πήγα νωρίς νωρίς για τον 1ο υπέρηχο, στις 5 εβδ. όπου είδαμε σάκο και εμβρυικά στοιχεία αλλά το επόμενο ραντεβού είναι σε 1 μήνα από το προηγούμενο και έτσι ακόμα δεν θα έχω την χαρά να ακούσω καρδιά. Όλες όμως διαβάζω ότι άν στον 1ο υπέρηχο είναι νωρίς για να ακούσετε, ο γιατρός σας σας κλείνει ραντεβού στα κοντά για να δείτε και να ακούσετε παλμούς. Εμένα γιατί δεν μου το είπε άραγε ο δικός μου; Είναι πολύ κούλ; :D. Από συμτώματα επίσης δεν έχω κάτι φοβερό πέρα από ευαισθησία στο στήθος (που μάλιστα υποχώρησε τις τελευταίες μέρες κάπως) και λίγη κούραση παραπάνω. Αυτά προς το παρόν! Καλώς σας βρήκα και θα τα λέμε! Καλή εγκυμοσύνη να έχουμε όλες! ❤️

Καλως ηρθες και καλη εγκυμοσυνη να εχεις!!! Και εγω 36 ειμαι δεν εχει να κανει αυτο με την κυηση!

Απλα μην αφησεις καλε το ραντεβου σε ενα μηνα πρειπει καθε 2 εβδομαδες να σε βλεπει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η one.nice.day είπε:

Γειά σε όλα τα κορίτσια και από εμένα που είμαι καινούργια εδώ! 1η μου εγκυμοσύνη, στην 6η εβδομάδα σήμερα ακριβώς! Έχω πολύ άγχος περιμένωντας να περάσουν οι πρώτες κρίσιμες εβδομάδες όπως οι περισσότερες από εσάς, διαβάζω! Έχω ακούσει τόσα πολλά από φίλες μου, έχω και μια ηλικία πλέον (στα 36 είμαι) οπότε το άγχος μου είναι μεγάλο αλλά εντάξει, το παλέυω! Εγώ πήγα νωρίς νωρίς για τον 1ο υπέρηχο, στις 5 εβδ. όπου είδαμε σάκο και εμβρυικά στοιχεία αλλά το επόμενο ραντεβού είναι σε 1 μήνα από το προηγούμενο και έτσι ακόμα δεν θα έχω την χαρά να ακούσω καρδιά. Όλες όμως διαβάζω ότι άν στον 1ο υπέρηχο είναι νωρίς για να ακούσετε, ο γιατρός σας σας κλείνει ραντεβού στα κοντά για να δείτε και να ακούσετε παλμούς. Εμένα γιατί δεν μου το είπε άραγε ο δικός μου; Είναι πολύ κούλ; :D. Από συμτώματα επίσης δεν έχω κάτι φοβερό πέρα από ευαισθησία στο στήθος (που μάλιστα υποχώρησε τις τελευταίες μέρες κάπως) και λίγη κούραση παραπάνω. Αυτά προς το παρόν! Καλώς σας βρήκα και θα τα λέμε! Καλή εγκυμοσύνη να έχουμε όλες! ❤️

Συγχαρητήρια! Σου εύχομαι να έχεις μια υπέροχη και εύκολη εγκυμοσύνη! Σε ποια περιοχή είσαι; Ρωτάω γιατί συνήθως ζητάνε ένα ακόμη ραντεβού την επόμενη ή την μεθεπόμενη βδομάδα αν ο πρώτος υπέρηχος είναι νωρίς. Αλλά από την άλλη στο εξωτερικό σε πολλές χώρες φαντάσου μέχρι να κλείσει το πρώτο τρίμηνο δεν κάνουν τίποτα. Εμένα πάντως θα με είχε φάει η αγωνία! Χαχαχα Γιατί δε τον ρωτάς να σου κλείσει ένα ραντεβού ακόμα...;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η one.nice.day είπε:

Γειά σε όλα τα κορίτσια και από εμένα που είμαι καινούργια εδώ! 1η μου εγκυμοσύνη, στην 6η εβδομάδα σήμερα ακριβώς! Έχω πολύ άγχος περιμένωντας να περάσουν οι πρώτες κρίσιμες εβδομάδες όπως οι περισσότερες από εσάς, διαβάζω! Έχω ακούσει τόσα πολλά από φίλες μου, έχω και μια ηλικία πλέον (στα 36 είμαι) οπότε το άγχος μου είναι μεγάλο αλλά εντάξει, το παλέυω! Εγώ πήγα νωρίς νωρίς για τον 1ο υπέρηχο, στις 5 εβδ. όπου είδαμε σάκο και εμβρυικά στοιχεία αλλά το επόμενο ραντεβού είναι σε 1 μήνα από το προηγούμενο και έτσι ακόμα δεν θα έχω την χαρά να ακούσω καρδιά. Όλες όμως διαβάζω ότι άν στον 1ο υπέρηχο είναι νωρίς για να ακούσετε, ο γιατρός σας σας κλείνει ραντεβού στα κοντά για να δείτε και να ακούσετε παλμούς. Εμένα γιατί δεν μου το είπε άραγε ο δικός μου; Είναι πολύ κούλ; :D. Από συμτώματα επίσης δεν έχω κάτι φοβερό πέρα από ευαισθησία στο στήθος (που μάλιστα υποχώρησε τις τελευταίες μέρες κάπως) και λίγη κούραση παραπάνω. Αυτά προς το παρόν! Καλώς σας βρήκα και θα τα λέμε! Καλή εγκυμοσύνη να έχουμε όλες! ❤️

Καλωσήρθες κορίτσι μου.και συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου!!!!!!!. όντως ο ένας μήνας είναι πολύς καιρός κατά τη γνώμη μου... Εγώ πήγα 5 εβδ κ 5 ημ. Και είδαμε σάκο κ λεκιθικο και την Πέμπτη π θα είμαι 6 εβδ κ 5 ημ θα πάμε για να ακούσουμε καρδούλα.. τώρα τι να σου πω κ ο κάθε γυναικολόγος διαφέρει.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η Tonia. είπε:

Καλησπερα κοριτσια και απο εμένα!

Την προηγούμενη εβδομάδα μετα απο 2 ημερες καθυστέρηση, αντίκρισα κ εγω το θετικό μου τεστ!!! Ειμαι τοσο χαρούμενη!! Εκανα και δυο χοριακες , Πέμπτη 880 και Σαββατο 2080.

Ειμαι χαρούμενη και το άγχος μου, μου κλέβει πολυ απ'την χαρα που νιώθω. 

Συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου!!! Σε καταλαβαίνω απόλυτα με το άγχος δύσκολο να το διαχειριστούμε!!! Αλλα θα σκέφτεσαι το σποράκι σου και αυτό θα σου δίνει δύναμη!!!! ❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η katelina είπε:

Σε ποια περιοχή είσαι;

Είμαι στην Αθήνα!

Κατά την γνώμη κάποιων γιατρών οι πολλοί διακολπικοί υπέρηχοι στην αρχή δεν κάνουν καλό.

Δεν νομίζω γι΄αυτό να μου έβαλε το ραντεβού ο γιατρός σε ένα μήνα βέβαια. Απλά νομίζω ότι θεωρεί πως δεν υπάρχει λόγος να γίνει νωρίτερα. Και πράγματι, εφόσον ελέχθηκε π.χ. ότι η κύηση δεν είναι εξωμήτρια και όλα βαίνουν καλώς, γιατί να ξαναπάω να ακούσουμε χτύπους πέρα από την ικανοποίηση της δικής μου ανυπομονησίας; @manoula84 Ρωτάω δηλαδή άν όντως κρίνεται απαραίτητο να γίνει σύντομα έλεγχος γιατί παράδειγμα τσεκάρουν κάτι και εγώ δεν το ξέρω. @katelinaδεν ζήτησα ραντεβού γιατί ο γιατρός δεν το θεώρησε σκόπιμο, μου είπε πως θα τα λέμε μία φορά το μήνα. Τώρα τί να πω! Ο καθένας πράγματι έχει διαφορετική μέθοδο, ο συγκεκριμένος πάντως είναι αρκετά χαλαρός.

 

Σας ευχαριστώ για τις ευχές, αντεύχομαι και γω μια υπέροχη πορεία στην εγκυμοσύνη σας! 😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μωρέ μπορεί να έχεις δίκιο αλλά πλέον συμβαίνουν τόσα πολλά που μπορείς να τα προβλέψεις με τον υπέροχο,  τσεκάρει μετράει βλέπει αν όλα εξελίσσονται σωστά,  εγώ θεωρώ κάθε 15 μέρες είναι καλά σκέψου ότι ο ενδιάμεσα πρέπει να κάνεις εξετάσεις να τις βλέπει ο γυναικολόγος,  άσε που δεν θα άντεχα 1 μήνα να μην δω το σπορακι μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!!! Μόλις γύρισα απο την γιατρό μου!!! Όλα καλά ακούσαμε καρδούλα!!!♥️♥️♥️Μέχρι στιγμής όλα κυλάνε πολυ καλα!! Σε δυο εβδομάδες εχω παλι επίσκεψη με την γυναικολογο και μου είπε ότι πρέπει να περάσουν συνολικά 5 εβδομάδες για να είμαστε 100% σίγουροι ότι όλα θα εξελιχθούν ομαλά!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπραβο Μπραβο!!! και εγω παλι 22 θα παω παλι! Βεβαια ο δικος μου ειναι πιο συγκρατιμενος σαν γιατρος ειναι και νεος σχετικα και μου ειπε το κλασικο που λες οτι μετα τις 9-10 εβδομαδες ειναι πολυ πιο σιγουρα τα πραγματα, μονο οταν το παρω στα χερια μου θα ειναι ηρεμος χαχαχαχ ετσι μου ελεγε και στο πρωτο και ελεγα μωρε πως κανει ετσι! αλλα τοτε δεν ειχα ιδεα! 

Ολα καλα θα μας πανε θα προσεχουμε και θα ευχομαστε για το καλυτερο! Θα ειμαστε ολες τυχερες κι θα μας πανε ολα τελεια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Tonia. είπε:

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι οι γιατροί σας μιλανε για το αρνητικο σεναριο. Δηλαδη πριν την 12η εβδομαδα να μην χαρούμε; 

Ακριβώς κι εγώ το ίδιο λέω... Είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη κι ενώ είμαι τόσο χαρούμενη κ ενθουσιασμένη όταν διαβάζω όλα αυτά κάπως κάνω πίσω! Αλλά από μέσα Μ λέω πάντα όλα θα πάνε καλά και το πιστεύω πραγματικά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω θεωρω οτι απλα θελουν μας προφυλαξουν πρεπει να προσεχουμε γι αυτο, στην πρωτη ενω ειχα αποκολληση και επρπε να κατσω στο κρεβατι εγω πηγαινα καθε μερα δουλεια αλλα αν δεν πηγαινε το μυαλο μου οτι μπορει να παθω κατι πιστευα οτι μενεις εγκυος και γεννας και ολα καλα και προφανως εμενα μου τα λεει γιατι ειμαι τρελη και δεν βαζω κολο κατω, κι προσπαθει να με προστατεψει. πχ. μου ειπε να μου γραψει αδεια για να μην παω σε νοσοκμειο λογο της δουλειας και ακομα το σκεφτομαι γιατι φοβαμαι τι θα πουν στην εταιρεια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω παλι @manoula84 θεωρω πως δεν μας προφυλασσουν με το να μας λενε "μετα τις 12 βδομαδες ειναι πιο σίγουρα τα πράγματα". Ειναι μια πληροφορια που πραγματικα δεν βοηθάει πουθενα και ισα ισα μας φορτώνουν με χειρότερο φόβο.

Αν θελει να σε προφυλασσει στην αποκόλληση απλα τοτε, λογω της αποκολλησης και μονο τοτε, μπορει να σου πει τα πιθανα σενάρια. 

Η πληροφορια πάντως του " μεχρι την 12η βδομαδα ειναι επιφοβα" δε βοηθάει πουθενά.

@Marakii κι εγω ετσι είμαι. Και οκ ολοι μας το ξερουμε πως το πρωτο τρίμηνο ειναι κρίσιμο, αλλα αν και οι γιατροι μας δεν μας βοηθουν ψυχολογικα να το αντιμετωπίσουμε , τοτε αστα να πανε.

Θετικες σκέψεις. Κι εγω φοβαμαι παρα πολυ και εκει που χαίρομαι , βαζω φρένο αλλα ειμαστε ομως έγκυες!!! Ειναι ειναι επιφοβο το 1ο τρίμηνο ειτε οχι, ειμαστε έγκυες και καλο θα ηταν να προσπαθούμε να συνδεόμαστε με το μωρακι μας, παρα να μην το κανουμε με το φόβο "μην το πιστεψω και πολυ ακομα".

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η manoula84 είπε:

Εγω θεωρω οτι απλα θελουν μας προφυλαξουν πρεπει να προσεχουμε γι αυτο, στην πρωτη ενω ειχα αποκολληση και επρπε να κατσω στο κρεβατι εγω πηγαινα καθε μερα δουλεια αλλα αν δεν πηγαινε το μυαλο μου οτι μπορει να παθω κατι πιστευα οτι μενεις εγκυος και γεννας και ολα καλα και προφανως εμενα μου τα λεει γιατι ειμαι τρελη και δεν βαζω κολο κατω, κι προσπαθει να με προστατεψει. πχ. μου ειπε να μου γραψει αδεια για να μην παω σε νοσοκμειο λογο της δουλειας και ακομα το σκεφτομαι γιατι φοβαμαι τι θα πουν στην εταιρεια. 

Καλε παρε αδεια χε χε!! Σκέφτεσαι τι θα μουν στην εταιρεία; ουτε καν!! Εισαι έγκυος κι αν ο γιατρος κρινει οτι πρεπει να ξεκουραστεις κανε το.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μακάρι να ήταν τόσο απλά τα πράγματα, και να παίρνω άδεια οπότε μου αρέσει κρέμονται πρότζεκτ πάνω μου και αν εγώ τα αφήσω κάποιος άλλως θα αναλάβει δικά μου πράγματα και ειδικά στην περίπτωση με τον ιό δεν είναι καθόλου δίκαιο όπως εγώ τρέμω να πάω τώρα σε νοσοκομείο το ίδιο και κάποιος συνάδελφος, είναι δύσκολο άσε! 

Πάντως οι γιατροί είναι έτσι όλοι Όχι μόνο οι γυναικολογοι εγώ δουλεύω χρόνια μαζί τους και τους καταλαβαίνω απλώς τώρα εσύ κάθε εσύ το παίρνουμε προσωπικά. Εγώ λατρεύω γιατρούς ειδικα όταν είναι άνθρωποι και επιστήμονες. Ασ πούμε ο δικός μου κάθε φορά που έβλεπε το μωρό στην οθόνη έβλεπα την χαρά του καταλάβαινα ότι του αρέσει να βλέπει μωρά εννοώ ότι δεν το κάνει γιατί έτυχε, το λατρεύει το επάγγελμα του. Αυτό λέει πολλά για μένα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α στο Λητω γεννησα το πρωτο μου!!! Φανταστικη εμπειρια τελειο προσωπικο πολυ οικογεννειακο!

Εγω πια δεν λεω τελικη ημερομινια ετσι ελεγα και στον μπεμπη και ηρθε 2 εβδομαδες πιο νωρις! προσ το τελος Οκτωβριου παντως!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η manoula84 είπε:

Α στο Λητω γεννησα το πρωτο μου!!! Φανταστικη εμπειρια τελειο προσωπικο πολυ οικογεννειακο!

Εγω πια δεν λεω τελικη ημερομινια ετσι ελεγα και στον μπεμπη και ηρθε 2 εβδομαδες πιο νωρις! προσ το τελος Οκτωβριου παντως!

Κι εγω τέλη Οκτώβρη μαλλον! 

Α χαιρομαι για το Λητώ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απο συμπτώματα; Εγω χθες βραδυ ειχα λιγη ανακατωσουρα για πρωτη φορά. Τις προηγουμενες ημερες μονο κουραση και υπνηλία. Σημερα ξυπνησα με το στομαχι να ειναι καπως αλλα μετα τιποτα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η manoula84 είπε:

Ναι ρωτα οτι θες!! Λες να εχουμε και τον ιδιο γιατρο χαχαχ! Παντως αληθεια Λητω δαγκωτο και για το δευτερο!

 

Δ. Π ειναι το ονομα και το επίθετο!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α οχι δεν ειναι ετσι του δικου μου!! Αντε ολα να μας πανε καλα και να συναντηθουμε στο νοσοκομειο ή σε καμια β επιπεδου ή αυχενικη!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η manoula84 είπε:

Α οχι δεν ειναι ετσι του δικου μου!! Αντε ολα να μας πανε καλα και να συναντηθουμε στο νοσοκομειο ή σε καμια β επιπεδου ή αυχενικη!!!

Καλα θα μας πανε ! Να σου πω, πες το 17 φορες. Ολα θα πανε καλα. Χεχεχε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου! Εγώ χτες βράδυ είδα πάλι λίγες καφέ εκκρίσεις όταν πήγα τουαλέτα. Άλλο άγχος πάλι. Αύριο έχω υπέρηχο και με έχει φάει η αγωνία. Είχα κ τη προηγούμενη εβδομάδα κ έπαιρνα τα utrogestan πρωί βράδυ.μετα εφόσον είχαν σταματήσει τα έπαιρνα μόνο μια φορά τη μέρα. Τώρα πάλι σήμερα θα τα πάρω πρωί βράδυ... Αχχχ...άντε πάλι τα ίδια..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα μην ανχωνεσαι,  αλλά ρώτα μωρέ να παίρνεις τα utrogestan κολπικα πιάνουν πολύ καλύτερα εμένα ο γιατρός μου είχε πει μόνο αν έχω αιμορραγία και δεν μπορώ να τα βάλω στο κόλπο να τα παίρνω από στόμα, επίσης θεωρώ ότι δεν έπρεπε να τα κόψεις εννοώ μειώσεις. Ειδικά στο πρώτο τρίμηνο είναι απαραίτητο αφού δουλεύεις και κουράζεσαι, εμένα ευτυχώς ακόμα δεν έχω δει κάτι αλλά σκέψου ότι τα έχω στο συρτάρι άχρηστα να είναι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...