Μετάβαση σε περιεχόμενο

Κλασική μουσική κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης


Recommended Posts

Άκουσα οτι η κλασική μουσική είναι ιδανική για τις έγκυες γυναίκες και για το μωρό που κυοφορούν καθώς ηρεμούν και οι δύο.Γνωρίζεται μήπως κάποια συλλογή που να μην είναι πολύ "βαριά"?? Εγώ είμαι εντελώς άσχετή με αυτού του είδους τη μουσική. Αν κάποια από εσάς γνωρίζει κάτι παραπάνω θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα να βοηθούσε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Demiss γεια σου! Ναι έτσι υποστηρίζεται! Λέγεται μάλιστα ότι έχουν προτίμηση σε Μπετόβεν και Bιβάλντι. Προσωπικά κάποιες ημέρες το εφήρμοσα και ο άντρας μου έσκασε στα γέλια! :laugh: Η αλήθεια είναι ότι παρατήρησα ότι όντως ηρεμούν και δεν μου άρεσε καθόλου αυτό! :huh:

Είχα συνηθίσει και ήθελα να νιώθω διαρκώς το μωρό, οπότε σταμάτησα την τεχνική! :unsure: Πάντως οι επιστήμονες ακράδαντα το υποστηρίζουν. Δοκίμασα και άλλου είδους μουσική, όπως ελληνική λαϊκή αλλά καμία διαφορά! :(

Εμένα μεγάλες κυρίες μου πρότειναν να μιλάω όλη μέρα το μωρό και μου φάνηκε αστείο επίσης! Τί να πω, κάποια πράγματα δεν έχεις το περιθώριο να τα επαληθεύσεις! Καλή συνέχεια στην εγκυμοσύνη σου! :) :) :)

Σε ποια εβδομάδα είσαι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

demiss έγραψε:

Άκουσα οτι η κλασική μουσική είναι ιδανική για τις έγκυες γυναίκες και για το μωρό που κυοφορούν καθώς ηρεμούν και οι δύο.Γνωρίζεται μήπως κάποια συλλογή που να μην είναι πολύ "βαριά"?? Εγώ είμαι εντελώς άσχετή με αυτού του είδους τη μουσική. Αν κάποια από εσάς γνωρίζει κάτι παραπάνω θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα να βοηθούσε.

Εμένα ο γυναικολόγος μου, μου είχε πει ότι είναι πολύ καλό να ακούω κλασική μουσική και μόνο Μότσαρτ γιατί η μουσική του είναι ήρεμη. Η κλασική μουσική κάνει τω μωρό πιο έξυπνο και το ηρεμεί. Απαγορεύεται η Ροκ και η σκληρή μουσική γιατί τα κάνει νευρικά!

Προσωπικά το εφάρμοσα στην 1η εγκυμοσύνη και άκουγα Μότσαρτ, όταν γεννήθηκε ο γιος μου και κάποια στιγμή έκλαιγε του έβαλα Μότσαρτ και σταμάτησε το κλάμα αμέσως! το παιδί ηρέμησε!

Δυστυχώς στην 2η εγκυμοσύνη δεν άκουσα γιατί η μουσική καλυπτόταν από τις φωνές του γιου μου!!!

Μια άλλη έρευνα που διάβασα πρόσφατα έδειξε ότι όταν τα έμβρυα-βρέφη άκουγαν μουσική, υπήρχε μια κίνηση που την εξέτασαν οι ερευνητές και αποφάνθηκαν ότι τα μωρά έκλαιγαν! Βέβαια δεν ανέφεραν τί είδους μουσική χρησιμοποίησαν για το πείραμά τους!!

Γενικά, όμως, η κλασική μουσική ηρεμεί όχι μόνο τα βρέφη αλλά και τους ενήλικες αφού συστήνεται να την ακούν κατά τη διάρκεια της δουλειάς τους γιατί έχουν και καλύτερες επιδόσεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όντως Argi και πολύ περισσότερο σε ηρεμεί εάν παίζεις ο ίδιος κλασσική μουσική! Προσωπικά όταν έχω άγχος και νεύρα, παίζω στο πιάνο μου και ηρεμώ... Υπέροχη αίσθηση:cheer:

Προτιμώ απαλά και χαλαρωτικά κομμάτια αλλά και τα πιο έντονα και εκρηκτικά με εκτονώνουν! :)

Όντως πάντως είναι αποδεκτό ότι το παιδί αναγνωρίζει τους ήχους, του είναι γνώριμοι και ηρεμεί ευκολότερα.

Η συνεχής πάντως εμμονή στο άκουσμα κλασσικής μουσικής των ενηλίκων συνδέεται με ψυχική διαταραχή.:huh: Αυτό ως περαιτέρω πληροφορία.

:) :) :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω πιστευω πως το παιδι γεννιεται ηρεμο αν η μαμα εχει γενικα ηρεμη εγκυμοσυνη. Ετσι μου ειχε πει και ο γυναικολογος μου. Ηρεμη εγκυμοσυνη εννοω να μην ειναι νευρικη μαμα. Εμενα μ'αρεσει η ροκ μουσικη και ακουγα συχνα οσο ημουν εγκυος. Το μωρακι μου, προς το παρον τουλαχιστον, δειχνει να ειναι ηρεμο και με πολυ καλο χαρακτηρα. Και πιστευω πως απο μικρα δειχνουν τον χαρακτηρα τους.:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sweetmummy θα συμφωνήσω μαζί σου! Άσε τους επιστήμονες να υποστηρίζουν τα τρελά τους!:) Σημασία έχει η ηρεμία της μαμάς και όχι τα ακούσματα. Άλλος ηρεμεί με κλασσική και άλλος με ροκ μουσική! Δεν υπάρχει κατεστημένο και στην μουσική! :) Σαφώς όμως έχει παρατηρηθεί ότι κάποια παιδάκια ηρέμησαν με τη συγκεκριμένη μουσική αλλά ίσως να είναι και τυχαίο!:) Πολλές οι επιστημονικές μελέτες αλλά ουδείς γνωρίζει τελικώς!:) Ακόμη και για την ηρεμία της μαμάς θεωρώ ότι δεν είναι απόλυτο! :)

Πολλά υποστηρίζονται, άλλοι τα πιστεύουν άλλοι όχι. Προσωπικά θεωρώ ότι πρέπει να είσαι ''ανοιχτόμυαλος'' και να μην έχεις απόλυτη θέαση των λεγόμενων. Πάντοτε από κάποιον άλλον κάτι κερδίζεις, έστω και αν το θεωρείς αρχικά ''κουτό''!

:):P:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Katrina μου συμφωνω στο οτι τιποτα δεν ειναι απολυτο. Η καθε μαμα ηρμει διαφορετικα οπως και το καθε παιδι. Και το κατα ποσο θα το βοηθησουν ολα αυτα στο να διαμορφωσει τον χαρακτηρα του κανεις δεν το ξερει. Καλο ειναι να υιοθετουμε τα καλα ερεθισματα για το μωρο και οποιο απ'ολα πιασει.;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειχα προσπαθησει να ακουσω συμφωνικη μουσικη οταν εμαθα οτι ημουν εγγυος..

Προσωπικα ο Ραχμανινοφ με τσιτωνε τρελλα και Μπετοβεν μου εφερνε καταθλιψη...το ιδιο και ο Σοπεν...Δοκιμασα Μοτσαρτ.. δεν μου πηγαινε.. Ο Βιβαλντι μου αρεσε αρκετα και με ηρεμουσε και με ανεβαζε ...μετα κουραστηκα τα παρατησα και ακουγα τις αγαπημενες μου...ροκιες:laugh: :laugh:

Συμφωνω με αυτα που λετε..γενικα καλο ειναι να ακους κατι που σου αρεσει και σε ανεβαζει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω κοριτσια αν πω να καθησω ν΄ακουσω κλασικη μουσικη, οχι απλα δε θα ηρεμησω αλλα θα αφηνιασω!!! :laugh:

τη σιχαινομαι μιλαμε...

οταν θελω να ηρεμησω με μουσικη ακουω συνηθως ροκ ή στην καλυτερη καμια ροκ μπαλαντα...:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα!Εχω ακούσει και εγώ ότι η κλασική μουσική κατά την εγκυμοσύνη όχι απλά ηρεμεί την μαμά και το έμβρυο αλλά το βοηθάει να αναπτύξει καλύτερα τον εγκέφαλο του...

Εγώ παρολαυτά δεν θα μπορούσα να ακούω κλασική μουσική;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...