Μετάβαση σε περιεχόμενο

Προσπάθεια εγκυμοσύνης και απορίες


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα!

Προσπαθώ και εγώ με τον σύντροφό μου για παιδάκι εδώ και επτά μήνες. Διαβάζω αρκετά άρθρα αλλά είμαι λίγο μπερδεμένη. Κάθε μήνα έχω καθυστέρηση από δύο μέχρι τέσσερις μέρες εκτός από έναν μήνα που μου ήρθε νωρίτερα. Όλα τα άρθρα λένε πως εκτός των υπολοίπων συμπτωμάτων που μπορεί να έχει μια γυναίκα η καθυστέρηση είναι αυτό που δείχνει την εγκυμοσύνη.. δυστυχώς ως τώρα τίποτα ξέρω πως είναι νωρίς αλλά μια μικρή απογοήτευση την έχω! Εσείς είχατε σε όλη τη διάρκεια προσπαθειών καθυστέρηση;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Vivi.ol είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!

Προσπαθώ και εγώ με τον σύντροφό μου για παιδάκι εδώ και επτά μήνες. Διαβάζω αρκετά άρθρα αλλά είμαι λίγο μπερδεμένη. Κάθε μήνα έχω καθυστέρηση από δύο μέχρι τέσσερις μέρες εκτός από έναν μήνα που μου ήρθε νωρίτερα. Όλα τα άρθρα λένε πως εκτός των υπολοίπων συμπτωμάτων που μπορεί να έχει μια γυναίκα η καθυστέρηση είναι αυτό που δείχνει την εγκυμοσύνη.. δυστυχώς ως τώρα τίποτα ξέρω πως είναι νωρίς αλλά μια μικρή απογοήτευση την έχω! Εσείς είχατε σε όλη τη διάρκεια προσπαθειών καθυστέρηση;

Καλησπέρα κοπελα μου..Σίγουρα το πρώτο σημάδι εγκυμοσυνης είναι η καθυστέρηση.. αλλα από ότι μας λες μέχρι τώρα είχες καθυστέρηση αλλά δυστυχώς δεν έχει έρθει η εγκυμοσύνη...Πολύ κοινότυπο αυτό που θα σου πω αλλά όσο μπορείς προσπάθησε να μην το σκέφτεσαι γιατι όσο  περνάει ο καιρός το άγχος θα μεγαλώνει.. 

Καλό θα είναι όταν αποφασίσετε οτι πρέπει.. να κάνετε εξετάσεις και οι δυο..

Αρχικά θα μπορούσες να ξεκινήσεις εσυ με όλες τις ορμονολογικες και αιματολογικές για να δεις μηπως υπάρχει θέμα στον θυροειδη η στην προλακτινη..ειμαι παθουσα γι αυτο στα λεω αυτά.. Είναι πολύ συχνό όταν είναι ανεβασμενα ένα από αυτά τα δύο να έχεις θέματα με την περίοδο σου.. μπορεί και όχι βέβαια αλλα συχνά συμβαίνει.. 

Εμείς προσπαθούμε 1 χρόνο περίπου και πριν 2 μηνες ανέβηκε ο θυροειδης μου και η προλακτινη μου και αυτά τα 2 πρέπει να είναι ρυθμισμένα αλλιώς είναι δύσκολη η σύλληψη.. 

Να ξέρεις πάντως ότι και από την στιγμή που ξεκινάμε τις προσπάθειες για μωρακι κάθε μήνα το σώμα μας μας βγάζει και διαφορετικά συμπτώματα λογω του οτι προσπαθεί να μπει σε μια καινούργια διαδικασία...

Πόσο χρονών εισαι;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα!!! 

Συνήθως εγώ ξέρω ότι όταν κάνεις ελεύθερα προσπάθειες έχεις πιο γρήγορα ωορρηξία και συνεπώς πιο γρήγορα περίοδο, έχεις σταθερό κυκλο;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οι γιατροι λενε μετα τα 35 αν κανεις προσπαθειες πανω απο 6 μηνες να κανετε εξετασεις.Εγω αν με ρωτουσανε θα ελεγα μετα τα 30 να κανετε...7 μηνες δεν ειναι πολυ αλλα σε καμια περιπτωση δεν ειναι λιγο αλλιως δεν θα υπηρχε αντισυλληψη κτλ.Καθυστερηση ειχα κ γω κ νομιζα καθε φορα το ιδιο με σενα.Μεχρι που εμαθα οτι ειχα πολυκυστικες.Αντισταση στην ινσουλινη κλπ.Καντε(οχι κανε) εξετασεις.Υπερηχο,ορμονολογικες και οπωςδηποτε σπερμοδιαγραμμα.Οσο ειναι νωρις και ας αποδειχθουν αχρειαστες.Ο κυκλος της γυναικας πρεπει να ειναι σταθερος οταν υπαρχουν διακυμανσεις καθε μηνα πρεπει να το κοιταμε.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια για όλες τις απαντήσεις, με βοηθάτε πολύ. Είμαι 32 χρόνων και έκανα ορμονολογικες εξετάσεις και ήταν στα φυσιολογικά. Μου τις είχε γράψει ο γυναικολόγος. Τέλη Φεβρουαρίου έχω να κάνω την αμη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Vivi.ol είπε:

Σταθερό κύκλο είχα μέχρι που ξεκινήσαμε προσπάθειες! 

Καλησπέρα συνονόματη!!

Εμείς προσπαθούσαμε κοντά στους 11 μηνες...γύρω στους 7 ξεκινήσαμε εξετάσεις όπου βρέθηκε ένα θεματακι με το σπέρμα οπότε καλό θα ήταν να κάνει έναν έλεγχο και ο σύντροφος..

Παρόλα αυτά ενώ είχα σταθερό κύκλο και οι εξετάσεις μου ήταν οκ κάθε μήνα είχα μια μικροκαθυστερηση και σύμπτωματα...στο κεφάλι μου...😅

Δλδ ζαλάδες, πρήξιμο στήθους..λόγω της ελπίδας και του άγχους..

Έναν μήνα δεν αγχώθηκα γιατί θα παντρευόταν ο αδερφός μου και ενώ τα είχαμε όλα έτοιμα λόγω του lockdown τον Οκτώβρη ακυρώθηκαν όλα και ενώ είχα καθυστέρηση, είχα και πολλούς πόνους περιόδου και σκεφτόμουν αλλά.

Ε τον Οκτώβρη ανακάλυψα ότι έμεινα έγκυος...τον μόνο μήνα που δεν ασχοληθηκα..τα διάβαζα και δε το πίστευα...

Οπότε από εμένα κάντε τις εξετάσεις σας να είστε οκ και να έχετε το μυαλό σας σε κάτι άλλο και ολα θα πάνε καλά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πολύ!! Με το καλό να έρθει το.μωρακι σου!! Όλα στον καιρό τους λοιπόν! Θα βάλουμε στο πρόγραμμα εξετάσεις και θα ελαττώσω το άγχος όσο μπορώ !! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Το έχω ζήσει , ένιωθα κενή , ξέρω όλες σου τις σκέψεις. Ξέρω πως νιώθεις το ουράνιο τόξο όμως δεν θα αργήσει να έρθει . Πάρε οοοοολλλλοοο το χρόνο σου και ψυχολογικά αλλά και σωματικά θέλεις ηρεμία και χρόνο . Να θυμάσαι όμως ότι θα έρθει και θα σε γεμίσει όλο χαρά. Καλή δύναμη κοπέλα μου 
    • Έτσι είναι! Εμένα η μεγάλη τη βρώμη δεν την ήθελε. Δοκίμασα μια δυο τρεις, Ε μετά τα παράτησα 😂😂 ναι τραχανά λαχανικών! Η μεγάλη τον έτρωγε με κλειστά τα μάτια! Να δούμε η μικρή!
    • Πώς είστε γενικά κορίτσια;  Εγώ σήμερα είμαι σαν να με πατησε τρένο. Απίστευτος πονοκέφαλος όλη μέρα σχεδόν, δεν έχω καθόλου όρεξη, κοιμήθηκα 10 ώρες το βράδυ + 3 για μεσημέρι 🤣🤣 είμαι ένα ζόμπι πραγματικά, ούτε να περπατήσω δε βγήκα σήμερα και νιώθω λίγο τύψεις που είμαι σα τη χλαπατσα όλη μέρα...  Επίσης το άλλο το καινούργιο!!! Νομίζω έχω απέχθεια στη φέτα/μυζήθρα 😱😱😱 Το πρωί έφαγα μια μπουγάτσα με τυρί που είναι η αγαπημένη μου και μου φάνηκε τόσο απαίσια που νομίζα ότι έφταιγε που ήταν κατεψυγμένη. Τώρα το απόγευμα λιγουρευτηκα καρπούζι με τυρί (δε ξέρω αν το τρώτε κι εσείς, αλλά στη βόρεια Ελλάδα νομίζω είναι must συνδυασμός 😅) και η φέτα με αηδιασε άσχημα! Νόμιζα ότι ήταν ξινισμενη, ληγμένη, δε ξέρω. Ο σύζυγος ο καημένος έτρεξε να δει ημερομηνία και ήταν κομπλέ και μάλιστα μόλις την ανοίξαμε. Τι να πω, στεναχωρέθηκα, προσπάθησα να φάω 3-4 κομμάτια με το ζόρι μπας και, άλλα μου φαινόταν λες και έτρωγα κέρματα ένα πράγμα. Πολύ απαίσια γεύση 🥴
    • Η αλήθεια είναι ότι με έβαλες σε σκέψεις τώρα 😅 λοιπόν ο γυναικολόγος στην Ελλάδα όταν του έδειξα τα περιεχόμενα της πολυβιταμινης μου είπε συγκεκριμένα ότι το σίδηρο είναι σε χαμηλή περιεκτικότητα κι ίσως να κοιτάξω για κάποιο έξτρα συμπληρώματα. Μετά όταν πήγα στην αιματολογο στο εξωτερικό συμφώνησε και μου είπε να πάρω το σίδηρο όπως έπαιρνα και προ εγκυμοσύνης γιατί λέει οι ανάγκες σε σίδηρο πολλαπλασιάζονται στη εγκυμοσύνη. Έπειτα όταν είδα και τη γυναικολόγο μου την περασμένη εβδομάδα μου είπε κι αυτή ναι και μου έγραψε και το συμπλήρωμα. Να σημειωθεί ότι απ' τις τελευταίες μου εξετάσεις (7η εν) που της είδε η γυναικολόγος, ο αιματοκρίτης μου είναι μια χαρά (42.4). Δε ξέρω τι να πω, αφού 3 γιατροί είπαν να πάρω ξέρω γω... Θα τη ρωτήσω αύριο και θα πάρω και τον Έλληνα γυναικολόγο να διασταυρώσω πληροφορίες.
    • Τραχανά λαχανικών Ε;; Έδινα και εγώ στην πρώτη μου τώρα θυμήθηκα που το πες και μετά αλλάξαμε σε κατσικίσιο που τρώει μέχρι σήμερα..όχι δίκιο έχεις η καθεμία κάνει αυτό που νιώθει καλύτερο!! Εγώ είχα δώσει κρέμα με βρώμη και φαγοπυρο δεν ξέρω αν γνωρίζετε αλλά λένε ότι είναι πολυ δυναμωτικο και έχει βιταμίνες τώρα τι να πεις κάνουμε ότι μπορούμε όλες καλύτερο για τα ζουζούνια μας..αλλά να ακούγοντας άλλες μαμάδες παίρνουμε και ιδέες 🤪
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...