Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ....


Recommended Posts

Κάθε εμπόδιο για καλό ioannouli!:) Τώρα βιώνεις το μεγαλύτερο θαύμα και αξίζει όσο τίποτε άλλο! Σε καταλαβαίνω, γιατί και εγώ στην ίδια θέση ήμουν αλλά αναθεώρησα πολύ γρήγορα! Ήμουν στην τελική φάση της εργασίας και διάβαζα στη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Ήταν υπέροχα με την μπέμπα στην κοιλιά! Δεν τελείωσα, πήρα μία μικρή παράταση, γιατί όπως λες πρωτεύει το μωρό! Έπειτα πάλι συνεχίζουμε, δεν χάθηκε και ο κόσμος!

:P:):P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω να σου πω απο τον 5ο μηνα ειχα συσπασεις - ανωδυνες. Κανω οτι εκανα και στο παρελθον. Με τη διαφορα οτι δεν ζοριζομαι οταν καταλαβαινω οτι δεν μπορω. ειμαι 32 εβδομάδων - και σφουγγαριζω και σκουπιζω και μαγειρευω και σιδερωνω και γενικα ολες τις δουλειες του σπιτιου. Και για ψωνια πηγαινω, και πραγματα κουβαλαω και ολα. Μονο γυμναστικη δεν κανω γιατι εχω πολυ χαμηλο αιματοκριτη και δεν κανει. Οταν εχω συσπασεις απλως ξεκουραζομαι λιγο.

Οσο για το φαγητο, μην περιοριζεσαι. Δεν κανει να καθεσαι να πεινας. Απλως τρωγε "καλες" τροφες. Απεφευγε τα παχυντικα και τα "αχρηστα" (που απ' οτι εχω καταλαβει το κανεις ηδη). Και με το μεσημεριανο αφθονη σαλατα. Το πρωι πολυ καλο ειναι να τρως γαλα με δημητριακα (βοηθαει..γενικοτερα!).

Καλο υπόλοιπο και με το καλο το νινι σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια,

κ εγω αγχωνομουν και στεναχωριομουν με το παραμικρο.αν εβαλα κιλα, ποσο, τι να τρωω, γιατι εγινε αυτο στη δουλεια, τι μου ειπε εκεινος, ποτε θα σκουπισω, ποτε θα σιδερωσω και παει λεγοντας.κ εννοειται οτι αγχωνομουν και με το παραμικρο σε ο,τι αφορα το μωρο.γιατι κουνιεται λιγοτερο, γιατι εδω και δυο ωρες δεν εχει κανει τπτ κλπκλπ.ολα αυτα μεχρι πριν 4-5 μερες που πηγα στο www.parents.gr στο forum και διαβασα τις ιστοριες των μαναδων που για καποιο λογο γεννησαν προωρα.καταλαβα τοτε οτι δεν αξιζει να στεναχωριεμαι και να αγχωνομαι για χαζομαρες και οτι κανω κακο στο μωρο.θα σας ελεγα να πατε και να διαβασετε το section "μωρακια στη θερμοκοιτιδα".θα καταλαβετε ποσο μεγαλη αξια εχει να προστατευσουμε αυτο που κουβαλαμε και να ακουμε τους γιατρους μας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tha simfoniso me ti Sifos,fae oti travaei i psixi sou,ta kila pou pires einai mia xara,kai isoun kai adunati otan emeines egguos,ego ksekinisa me 15 parapanisia kila kai alla 18 pou evala,paradexomai oti ta prota 5 itan perrita alla kalokairaki itan afto den tha vgainame kai ekso?pleon den agxonomai gia tipota ,as erthei i mpempa me to kalo kai ola ta alla einai se defteri moira...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν σου το λέει ο γιατρός να το κάνεις! Κάτι παραπάνω ξέρει.. Μην στενοχωριέσαι όμως γιατί το μωράκι σου το καταλαβαίνει και δεν του κάνεις καλό! Θα πρέπει να είσαι ήρεμη και να χαίρεσαι την κατάσταση σου! Εγώ είμαι στην 14η εβδομάδα! Δουλεύω 3 απογεύματα από 5 ώρες σε ένα DVD Club, πολύ χαλαρά, και έχω μερικά ραντεβου διαιτολογίας, τα οποία κι αυτά είναι χαλαρά! Να προσέχεις τις οικιακές δουλειές, οι οποίες είναι αρκετά κουραστικές μεταξύ μας κι αναλόγως την εργασία σου!! Λίγοι μήνες απόμειναν.. Μόλις θα κρατήσεις το αγγελούδι σου αγκαλιά θα ζείς ένα όνειρο...

Όσο για την διατροφή σου... Πολύ καλά κάνεις που επιλέγεις σπιτικό φαγητό και δεν τρως τα έτοιμα.. Για τα κιλά μην σε αγχώνει το γεγονός! Το όριο μιας εγκυμοσύνης είναι από 7 κιλά το ελάχιστο έως 14 το μέγιστο! Τα οποία με λίγη προσοχή θα φύγουν μετά την γέννα. Απλά να προσέξεις να μην πάρεις πάρα πολλά. Στα πολλά να φοβάσαι! 20 κιλά πάνω! Εσύ ξεκίνησες σε καλό βάρος την εγκυμοσύνη σου και λένε ότι στο 2ο τρίμηνο παίρνεις το 40 με 60 % του βάρους της εγκυμοσύνης! Το μεγαλύτερο ποσοστό δήλαδη! Κι εφόσον προσέχεις μην σε αγχώνει καθόλου! Και μια συμβουλή: Να τρως καλά, μην στερείς από τον οργανισμό σου γεύματα γιατί αυτό δεν κάνει καλό και στο μωράκι σου!!

Κι οτιδήποτε χρειαστείς να μου το πεις..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...