Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ....


Recommended Posts

Είμαι λίγο στεναχωρημένη σήμερα και θέλω να ακούσω τα καλά σας (και τα κακά σας...) τα λογάκια.....

Είχα σήμερα το πρωί το προγραμματισμένο μηνιαίο ραντεβού με το γιατρό μου. Είμαι στην 27η εβδομάδα, 26+5 για την ακρίβεια. Τελευταία φορά με είχε δει μέσα στις γιορτές (τον ξεσήκωσα τον άνθρωπο!) γιατί είχαν αρχίσει από τότε συσπάσεις στη μήτρα.

Πάω λοιπόν σήμερα και το πρώτο πράγμα που κάνω είναι να ζυγιστώ... Έβαλα 2 κιλά τον τελευταίο μήνα! Σύνολο 8! Είχα ξεκινήσει στα 58 και τώρα είμαι 66... Μου είπε να προσέξω από εδώ και πέρα γιατί ότι πάρω θα μου μείνει και είναι κρίμα. Εν τω μεταξύ ο άντρας μου έπαθε σοκ, γιατί ήταν έτοιμος να του παραπονεθεί ότι δεν τρώω όσο πρέπει (άλλος υπερβολικός από εκεί!). Δεν τρώω γλυκά, γιατί δε μου κάνει κέφι... Δεν τρώω σουβλάκια-πίτσες κτλ γιατί σιχαίνομαι... Τρώω μόνο σπιτικό φαγητό και το βράδυ τρελλαίνομαι για φρούτα και γιαούρτια. Τι άλλο να κάνω δηλαδή;;;

Πέρα από αυτό, μου είπε να κάτσω να ξεουραστώ γιατί οι συσπάσεις είναι πιο έντονες πλέον και αυτό οφείλεται στο ότι δε βάζω κ... κάτω. Μου είπε ότι πρέπει να μάθω να ακούω το σώμα μου, να μην το παίζω αντράκι και να μάθω να ζητάω βοήθεια για κάποια πράγματα. Επίσης μου έδωσε αναρρωτική με το ζόρι!!!

Ήταν η πρώτη φορά που μου μίλησε έτσι και δεν το περίμενα. Το έκανε μάλλον, γιατί είδε πως ότι και να μου έλεγε τον έγραφα μέχρι τώρα και ήθελε να με ταρακουνήσει. Παρόλαυτά με στεναχώρησε.

Θα μου πείτε, καλά στεναχωριέσαι που θα κάτσεις να ξεκουραστείς; Δεν είναι αυτό, είναι ότι συνειδητοποίησα πόσο ανεύθυνα συμπεριφέρομαι στο παιδάκι μου. Ότι βάζω τις δικές μου ανάγκες (να νιώθω χρήσιμη και ικανή), πάνω από το παιδάκι μου...

Συγνώμη για τα πολλά λόγια...

:( :( :( :( :( :( :( :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ιωαννα φυσικα κ θα ακολουθησεις τις οδηγιες του γιατρου κ μην ανησυχεις θα γινεις πολυ καλη μανουλα.

οσο για τα κιλα που ειπες προβληματιστικα γιατι εχω βαλει αρκετα αν κ δεν ειμαι εγκυος αν μεινω τι θα γινει 100 θα φτασω???

κ αν δεν φυγουν οπως λεει κ ο γιατρος σου???

ωχχχ:blink: θα θελω γερανο μετα:laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ιωάννα με το καλό το μωράκι σου!

Πράγματι ίσως κουράστηκες λίγο παραπάνο ενώ ήταν περιττό.Η εγκυμοσύνη μας θέλει και λίγο..τεμπελίτσες!:silly: Εμένα ο γιατρός μου είπε να ξεκουράζομαι όσο περισσότερο μπορώ γιατί αλλιώς μπορεί να έχουμε μέχρι και πρόωρη γέννα(περιμένω δίδυμα).Δεν το διακινδυνεύσα και απο την πρώτη στιγμή έχω κάτσει στον...θρόνο μου και δεν κάνω σχεδόν τίποτα.Θα μου πεις με δυο μικρά παιδιά πώς τα καταφέρνεις;:blink: Ευτυχώς έχω τους γονείς και την αδερφούλα μου που γίνονται θυσία και με βοηθάνε.Αλλά νιώθω και εγώ άσχημα παρόλο που με καθησυχάζουν ότι δεν τους κουράζω:(

Πλέον συνεχίζω να εργάζομαι (κάνω δουλειά γραφείου οπότε δεν έχω πρόβλημα)και στο σπίτι δεν κάνω παρά ελάχιστα πράγματα.

Κάνε μια μικρή ...θυσία τους μήνες που σου μείνανε:lol: Κάτσε στον καναπέ,χαλάρωσε και άσε και μια δουλίτσα και για τον σύζυγο!

Μην νιώθεις τύψεις λοιπόν γιατί αφού το συνειδητοποίησες θα είναι ευκολο και να το κάνεις!

Φιλάκια πολλά στην κοιλίτσα!

Υ.Γ:Τι κρίμα να μην έχω και εγώ όρεξη για σπιτικό φαγητό και φρούτα!:P Α,επίσης ο γιατρός οφείλει να στα πει και λίγο πιο υπερβολικά!:silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α!Ξέχασα να σου πω να ''στρώσεις '' και τον σύζυγο να κάνει δουλειές του σπιτιού όπως και όταν γεννηθεί με το καλό το μωρό να κάνει ότι κάνεις και εσύ,για να μπορείς να χαλαρώνεις λίγο και εσύ αργότερα.:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

IOANNOULI ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ.ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ.ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΑΥΤΕΣ.ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΣΟΥ ΣΕ ΒΡΙΣΚΩ ΑΨΟΓΗ.ΤΡΩΣ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΜΑΙ.ΤΑ ΚΙΛΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ(ΕΙΜΑΙ 33+3 ΕΒΔ. ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ 13 ΚΙΛΑ ΚΑΙ ΤΡΕΛΑΙΝΟΜΑΙ ΓΙΑ ΓΛΥΚΑ,ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΙΤΣΕΣ ΚΑΙ ΣΟΥΒΛΑΚΙΑ)ΟΠΟΤΕ ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΚΑΙ ΕΓΩ?ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΗ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΚΑΙ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣΑΙ?(ΕΙΜΑΙ ΣΤΟΝ 8 ΚΑΙ ΑΚΟΜΗ ΔΟΥΛΕΥΩ, ΩΡΑΡΙΟ 10.00-18.00-ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ)ΕΧΕΙΣ ΕΝΑ ΓΕΡΟ ΜΩΡΑΚΙ,ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ ΕΝΑΝ ΑΝΤΡΑ ΠΟΥ ΣΕ ΠΡΟΣΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΦΩΤΟ ΣΟΥ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΚΟΥΚΛΑ.

ΜΗ ΤΑΛΑΙΠΩΡΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ. ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΞΕΚΟΥΡΑΖΕΙΣ ΤΟ ΣΩΜΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΗΡΕΜΗ ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΨΥΧΟΥΛΑ ΠΟΥ ΚΟΥΒΑΛΑΣ.ΔΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΚΑΘΑΡΙΖΩ ΟΛΟ ΜΟΥ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΔΟΥΛΕΥΩ.ΟΜΩΣ ΣΚΕΨΟΥ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΝΙΝΑΚΙΑ ΤΑ ΚΑΗΜΕΝΑΚΙΑ ΑΠΟ ΜΑΣ ΕΞΑΡΤΩΝΤΑΙ.ΛΙΓΟ ΕΜΕΙΝΕ ΑΚΟΜΗ.ΚΑΝΕ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΑΠΟΛΑΥΣΕ ΤΟ.ΣΕ ΦΙΛΩ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καταρχην με το καλο το μωρο σου...μια χαρα ειναι τα κιλα σου μια χαρα η διατροφη σου..τωρα με την αναρρωτικη θα ξεκουραστεις και θα πανε ολα τελεια ...φιλακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ιωάννα μου μη στενοχωριέσαι και προσπάθησε να ξεκουράζεσαι όσο περισσότερο μπορείς...Βέβαια σε καταλαβαίνω, γιατί κι εγώ έτσι είμαι..Κάνω τα πάντα, σηκώνω βάρη, σκύβω, κάθομαι άγαρμπα, σηκώνομαι απότομα και όλα τα σχετικά...Από την αρχή της εγκυμοσύνης μου ήμουν έτσι...Ευτυχώς βέβαια δεν είχα κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα...Όμως από την 26η εβδομάδα της εγκυμοσύνης, οπότε άρχισα και φούσκωνα, αποφάσισα να έχω μια γυναίκα, η οποία μου κάνει τις δουλειές του σπιτιού 2 φορές το μήνα... Αυτό δε σημαίνει ότι εγώ κάθομαι, απλώς δεν κάνω τις βαριές δουλειές...Αν μπορείς, κάνε κι εσύ ένα τέτοιο δωράκι στον ευατό σου και το μπεμπάκι σου...Το αξίζετε!

Όσον αφορά στα κιλάκια σου, μην ανησυχείς...Τα 2 κιλά που πήρες σε ένα μήνα δεν είναι πολλά!

Εγώ μέχρι την 22η εβδομάδα είχα πάρει 4 κιλά και ξαφνικά μέσα σε ένα μήνα πήρα 5 κιλά κι έπαθα σοκ...Χωρίς να αυξήσω την ποσότητα του φαγητού...Ο γιατρός μου έβαλε χοντρό χέρι και μου είπε να ράψω το στόμα μου...:unsure: :unsure: Αλλά αυτό το μήνα (από την 26η εβδομάδα μέχρι την 30η που είμαι τώρα) έβαλα άλλα 2 κιλά...Σύνολο:11!:( :(

Και να φανταστείς ότι η μπεμπούλα μου είναι μόνο 1.324 γραμμάρια...Δεν ξέρω τί άλλο πρέπει να κάνω..:dry: :dry:

Προσέχω πολύ, έχω κόψει το βραδινό, αλλά τίποτα...:dry:

Βέβαια, παρά τα κιλά που έχω πάρει, δεν έχω παχύνει καθόλου...Μόνο κοιλίτσα έχω μεγάλη..Και στήθος!Κατά τ'άλλα είμαι μια χαρά...Το σώμα μου είναι όπως πριν μείνω έγκυος!:P :P

Ακολούθησε τις συμβουλές του γιατρού σου και όλα θα πάνε καλά!

Φιλάκια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Ιωαννα.

Να ξερεις οτι απο δω και περα θα παιρνεις κιλα χωρις να το καταλαβαινεις. Γι'αυτο θα πρεπει να προσεχεις λιγο την διατροφη σου. Χωρις αυτο να σημαινει πως δεν θα τρως αυτα που πρεπει. Κοιτα μονο να αποφευγεις τα παχυντηκα οπως γλυκα, σαλτσες, τηγανιτα, λαδερα...

Εγω ετσι την πατησα και ενω μεχρι τον εβδομο μηνα ειχα βαλει μονο 8 κιλα, τους αλλους 3 εβαλα ακομα 7. Συνολο 15 κιλα και μετα απο 8 περιπου μηνες μετα τη γεννα εχω ακομα να χασω 4 και δεν το βλεπω παρ'ολες τις διαιτες που εχω κανει...:(

Σου ευχομαι καλη λευτερια...:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην στεναχωριεσαι κοπελα μου!

Ο γιατρος σου βαζει χερι γιατι ετσι πρεπει.

Τι να κανει ο ανθρωπος!

Και γω δεν ηθελα να κατσω στα αυγα μου.Ειχα προγραμματισει να σταματησω τη δουλεια την 34η εβδομαδα και με σταματησε αυτος μεσα σε ενα πρωι την 32η γιατι ειχα προβλημα με τον τραχηλο.Απο την 28η εβδομαδα οταν ειδαμε οτι κατι δεν παει καλα με το βαρος της μικρης με ειχε πρηξει με το φαγητο.Τρωγε και τρωγε...Εσκασα να τρωω.

Οσο για τα κιλα να μη σε αγχωνουν.Καθε οργανισμος αντιδρα εντελως διαφορετικα,

Μπορει να φρεναρεις αποτομα τους επομενους μηνες και να εισαι μια χαρα.

Εγω μεχρι τον 6ο ειχα +3 κιλα που υποτιθεται οτι ηταν λιγα γιατι ξεκινησα απο τα 52 και τωρα στον 9ο ειμαι στα +13.

Να ακους το γιατρο σου και θα εισαι μια χαρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σημασια εχει να τρεφεσαι(οπως και το κανεις) σωστα και τοτε μην ανυσηχεις για τα κιλα Αφου εχεις μαθει στη σωστη διατροφη δεν θα κουραστεις να τα χασεις!! Ασε που σε 2 εβδομαδες μετα τη γεννα θα δεις και με το θηλασμο πως θα αδυνατησεις...

Με τις συσπασεις ομως να ταβλιαστεις στον καναπε , ουτε δουλειες να μην κανεις Και ολα θα πανε καλα!!!Στην εγκυμοσυνη οι ορμονες κανουν παρτυ...γι αυτο μην εισαι τοσο αυστηρη με τον εαυτο σου:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ιωαννα μου χαλαρωσε και ακου το γιατρο.Μην υπερβαλεις και κοιτα να χαρεις την περιοδο αυτη .Αν κουραζεσε μπορει να επιφερεις προωρο τοκετο απο την αλλη να κοιμασαι γιατι μετα τερμα ο υπνος .Η διατροφη σου ειναι καλη . Λοιπον εμενα μου τα λεγε ο Νικολακης (ο γιατρος μου )και δεν τον ακουγα .Εως 8 μηνων δουλευα :καλα με το πιστοάκι στο χερι θα το βγαλεις μου ελεγε και ειναι και αγορι(κομμωτρια στο επαγγελμα)δυο φορες απο κουραση ειχα αιμα και μερικη αποκοληση του πλακουντα χεστηκα στο φοβο και μολις περασε η εβδομαδα ξανα τα ιδια .Ειχα τετοια υπερενταση και υπερκινητικοτητα αλλο πραγμα/Μου ελεγε ο γιατρος να κοιμαμαι και του λεγα ο υπνος ειναι χασιμο χρονου ακι οταν γεννησα προωρα οχι πολυ αλλα μπορουσε να περιμενει να παρει ακομα μερικα γραμμαρια -εν τω μεταξυ ειχα παρει μονο 6 κιλα ενω ετρωγααπο ολα οποσδηποτε ενα σουβλακι την ημερα και σοκολατες και φωναζε ο γιατρος .Οταν λοιπον γεννησα με καισαρικη ολα μια χαρα και ειδα τον ευτο μου στο καθρεφτη τρομαξα :εβλεπα ταινια τρομου -λες και ειχα φαει μπουνιες στα ματια ηταν απο το αιμα που χανουμε και απο την κουραση και μετα ευτυχως για καλη μου τυχη ο μικρος δεν ξυπναγε τη νυχρτα απο 40 ημερων κοιμοταν σερρυ αλλα εγω αντι να κοιμαμαι το βραδυ εκανα δουλειες για να εχω το πρωι να ασχολουμαι με το μωρο και καποια στιγμη ιωαννα ο οργανισμος μου κλαταρε και τωρα ο μικρος ειναι 5ετων και εγω θελω να κοιμαμαι αλλα δεν εχω τον χρονο για αυτο χαλαρωσε και απολαυσε την περιοδο αυτη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

glikia mou ioanna...

exo kai ego auto pou lene "paloukia ston pisin... mou".

megali kai trani kleironomia apo ti mama mou ... pou kai auti me ti seira tis pira apo ti giagia mou k.o.k.

exo sto istoriko mou mia apovoli kai de thelo na se stenaxoriso i na se apogoitheuso me ta logia mou giati einai teleios diaforetiki i diki mou periptosi me tin fasi stin opoia esi simera vriskesai.

otan pira tilephono tin giatro mou na tis po pos kati de paei kala (deigma aimoragias), to proto pragma pou me rotise itan: "mipos kourastikes?"

eixa kapoies enoxlisoules kai parola auta ... skoupiza, sfougariza, giati itan mera nixta mi sou po to "antraki" xipnio mesa mou kai mou elege: "de iparxei logos na mi ta kaneis ... afou mporeis ... afou ola pane kala ..."

meta tin apovoli i ginaikologos mou thelise na me kathisixasei kai mou eipe pos itan mia teliomeni ipothesi kai pote na mi katigoriso ton euato mou gia auto pou egine.

prospatho na to kano ... ela omos pou de mporo... ela omos pou exo tipseis ...

gia auto sou leo ... kalitera na se stenaxoroume tora oloi osoi niazomaste gia sena kai na pane (pou tha pane) ola kala, para meta na exeis esto kai elaxistses tipseis ... einai anipofores ... pistepse me.

mi fovitheis pos tha se poun tempela ... exeis apodeixei ti axizeis kai sto kato kato einai to teleutaio pou tha eprepe na se apasxolei auton ton kairo.

exallou ligos kairos emeine .... simasia exei mono to moro sou kai o euatos sou ....

prosexe tous loipon!

auti einai i tapini mou apopsi.

thelo na sou doso dinami kai na simfoniso me olous autous pou theloun na se prostateusoun.

filakia polla polla

kai kali xekourasi!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ioannouli όι γιατροί όταν πρέπει είναι αυστηροί και καλά πράττουν! Μην έχεις ενοχές χωρίς λόγο! Αυτό φανερώνει βέβαια ότι θα δοθείς απόλυτα στο μωρό σου και θα γίνεις καλή μαμά!:) ίδια κρυάδα μου προσέφερε και εμένα ο γιατρός μου πρόσφατα.:( Με μάλωσε που δεν τον ειδοποίησα για τις συσπάσεις, όσο για τα κιλά είναι θέμα που καίει.:angry: Κάθε φορά αναφέρεται και μου επισημαίνει ότι ξεπέρασα το επιτρεπτό όριο!:huh:

Σημαίνει ότι έχεις καλό γιατρό και ότι πρέπει ν'ακολουθείς τις οδηγίες του. Καλή συνέχεια στην εγκυμοσύνη σου! Απόλαυσε τηλεόραση, το forum, βιβλία. Ο καιρός περνάει και ούτε θα το καταλάβεις! :cheer: :cheer: :cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ioannouli τι συγνωμη βρε?????

Αχ μην μου στενοχωριεσαι!!!Δεν εισαι καθολου παιδακι σε καταλαβαινω!!!Καποιες φορες οταν εισαι δραστηριος απο την φυση σου πραγματικα δυσκολα βαζεις κ..ο κατω εχεις απολυτα δικιο!!!!Οποτε καλα εκανε κι ο γιατρος σου καμια φορα δεν μπορεις να το καταλαβεις...λες π.χ. οι δυναικες παλια ηταν στα χωραφια τι θα παθω εγω? ε?

Μην αγχωνεσαι ουτε για τα κιλα μια χαρα βλεπω τρως,ουτε γλυκα!Κι αν μπουν θα φυγουν μην φοβασαι αυτο ειναι το τελευταιο βρε!

Καλη ξεκουραση!Χαλαρωσε και απολαυσε το!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Καλη συνεχεια σου ευχομαι!:-)

Φιλακια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ioannouli έγραψε:

Είμαι λίγο στεναχωρημένη σήμερα και θέλω να ακούσω τα καλά σας (και τα κακά σας...) τα λογάκια.....

Είχα σήμερα το πρωί το προγραμματισμένο μηνιαίο ραντεβού με το γιατρό μου. Είμαι στην 27η εβδομάδα, 26+5 για την ακρίβεια. Τελευταία φορά με είχε δει μέσα στις γιορτές (τον ξεσήκωσα τον άνθρωπο!) γιατί είχαν αρχίσει από τότε συσπάσεις στη μήτρα.

Πάω λοιπόν σήμερα και το πρώτο πράγμα που κάνω είναι να ζυγιστώ... Έβαλα 2 κιλά τον τελευταίο μήνα! Σύνολο 8! Είχα ξεκινήσει στα 58 και τώρα είμαι 66... Μου είπε να προσέξω από εδώ και πέρα γιατί ότι πάρω θα μου μείνει και είναι κρίμα. Εν τω μεταξύ ο άντρας μου έπαθε σοκ, γιατί ήταν έτοιμος να του παραπονεθεί ότι δεν τρώω όσο πρέπει (άλλος υπερβολικός από εκεί!). Δεν τρώω γλυκά, γιατί δε μου κάνει κέφι... Δεν τρώω σουβλάκια-πίτσες κτλ γιατί σιχαίνομαι... Τρώω μόνο σπιτικό φαγητό και το βράδυ τρελλαίνομαι για φρούτα και γιαούρτια. Τι άλλο να κάνω δηλαδή;;;

Πέρα από αυτό, μου είπε να κάτσω να ξεουραστώ γιατί οι συσπάσεις είναι πιο έντονες πλέον και αυτό οφείλεται στο ότι δε βάζω κ... κάτω. Μου είπε ότι πρέπει να μάθω να ακούω το σώμα μου, να μην το παίζω αντράκι και να μάθω να ζητάω βοήθεια για κάποια πράγματα. Επίσης μου έδωσε αναρρωτική με το ζόρι!!!

Ήταν η πρώτη φορά που μου μίλησε έτσι και δεν το περίμενα. Το έκανε μάλλον, γιατί είδε πως ότι και να μου έλεγε τον έγραφα μέχρι τώρα και ήθελε να με ταρακουνήσει. Παρόλαυτά με στεναχώρησε.

Θα μου πείτε, καλά στεναχωριέσαι που θα κάτσεις να ξεκουραστείς; Δεν είναι αυτό, είναι ότι συνειδητοποίησα πόσο ανεύθυνα συμπεριφέρομαι στο παιδάκι μου. Ότι βάζω τις δικές μου ανάγκες (να νιώθω χρήσιμη και ικανή), πάνω από το παιδάκι μου...

Συγνώμη για τα πολλά λόγια...

:( :( :( :( :( :( :( :(

χεχε

Ακου να δεις η εγκυμοσύνη δεν είναι αρρώστεια! Στην εγκυμοσύνη κάνεις αυτό που έκανες και πριν απλώς λίγο πιο προσεκτική! Ξέρω κοπέλες που έκαναν αερόμπικ(ειδικό βέβαια) μέχρι που γέννησαν! Το σώμα σου και η φύση ξέρει ποτε να πει στοπ!! Το σώμα σου όταν θέλει να σε προστατέψει το κάνει όπως π.χ. νιώθεις ναυτία με ένα συγκεκριμένο τρόφιμο ή νιώθεις απίστευτα κουρασμένη όπότε σου στέλενι μηνύματα! Εκτός βέβαια κ αν εξ αιτίας κάποιου προβλήματος σου έχει πει να εισαι ξάπλα συνέχεια.Επίσης όταν φτάνουμε στο τέλος οι γιατροί μας θέλουν πιο προσεκτικές μιας και το φάγαμε το βόδι πια κ μας έμεινε η ουρα!Μην θεωρείς ότι επειδή έκανες αυτά που αισθανόσουν πωςπαραμέλησες το παιδι!! Φερεσαι απολύτως φυσιολογικά, σαν άνθρωπος! Μην σκας λοιπόν, απλως κατέβασε λίγο τους ρυθμούς σου για να αποφευχθει ενας πρόωρος τοκετός που στο κάτω κάτω δεν είναι κ τόσο εύκολο να γίνει!!(σε φυσιολογική εγκυμοσύνη μιλάω χωρίς επιπλοκες).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είναι αυτό που λέτε, ότι δύσκολα συνηθίζεις στα νέα δεδομένα. Αλλά πρέπει να το κάνω για την μπεμπούλα μου...

Η δουλειά και το μεταπτυχιακό μου μπορούν να με περιμένουν και μετά. Απλά είναι η ξαφνική αλλαγή προτεραιοτήτων στη ζωή μου, η οποία με έκανε να πεισμώσω περισσότερο... Αυτό το αντράκι που λέμε...

Λέω να σβήσω για λίγο τις μηχανές, μέχρι να μου δώσει η μπουμπούκα μου το ok πάλι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ioannouli καλημερα κ απο εμενα κ εγω ειμαι ενας ανθρωπος πολυ δραστηριος κ δε βαζω κ..ο κατω αλλα απο τη στγμη που εμεινα εγκυος κατι που το προσπαθησα πολυ,εχω αλαξει εντελως κανω το απολυτως απαιρητα το φαγητο μας δηλαδη κ καμια ψιλοδουλειτσα,για τα πιο βαρια ερχεται η μαμα μου τωρα προταιρεοτητα εχει ο μπεμπης μου κ οχι το σπιτι.οσο για τα κιλα που εχω παρει ο γιατρος μου λεει πως ειναι καλα φτανει να συνεχισω ετσι εχω παρει 3,500 αλλα κ εγω πιτσες,γλυκα κ γενικα προχειρο φαγητο τα εχω κοψει κ ενοειτε πως τον ακουω σχεδον παντα :blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ioanouli μη στενοχωριεσε γλυκουλι μου!

Ο καιρος περναει τοσο γρηγορα που δεν φανταζεσε.

Εγω απο την 22η εβδομαδα μετα τη δουλεια μου (που ειναι δουλεια γραφειου) ειμαι ξαπλα στο σπιτι χωρις δουλειες!Να ναι καλα η μανουλα μου...Ασε κι εσυ τις δουλειες κατα μερος και απολαυσε αυτο που συμβαινει στο σωμα σου.

Οσο για τα κιλα τι να πω?Τον 5ο μηνα πήρα σε 2εβδομαδες 4κιλα(στην 1η μου εγκυμοσυνη στον ιδιο μηνα παρακαλώ ειχα παρει 3,5!!!!!!!!!))αλλα απο κει και περα ...αυξανομαι με χαμηλοτερους ρυθμους!Να σου πω κατι ομως?Ας γεννηθουν με το καλο τα μωρακια μας και μετα κατι θα κανουμε και για τα κιλα!

Φιλακια και καλο υπολοιπο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μην λεσ χαζομαρεσ βρε χαζουλη....εχεισ λιγη περισοτερη ενεργεια απο οποιαδηποτε εγκυοσ οπωσ ειχα και εγω!!!σε ολη την εγκυμοσυνη εκαναα πραγματα που βαριομουν να κανω οταν δεν ημουν εγκυος!!!τι γενικεσ στο σπιτι επεφταν δεν συμαζευτε:silly: μεχρι και το δωματιο τησ μικρησ το εβαψα 3 χερια μαλιστα γιατι ο συζηγοσ με την δουλεια το αφηνε πισω....βεβαια την μιση μερα εκανα δουλειεσ και την αλλη μιση ημουν ξαπλα στο κρεβατι γιατι πετρωνε μετα η κοιλια.οποτε κατα τον 8 ανα μια ωρα ξεκουραζομουνα και μετα συνεχισα!!!θα τον βρεισ τον τροπο!!!

ολα χρειαζεται μετρο.....

οσο για τα κιλα πηρα σε ολη την εγκυμοσυνη 35 γιατι δεν ηθελα τσιγαρο αλλα φαι ηθελα μπολικο:silly: :silly: :silly:

ασ βγει με το καλο το μωρακι σου και μετα ολα φτιαχνονται....;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πιστεύω πως οι γιατροι τονιζουν το θέμα των κιλών για να προσεχουμε και να μη τρωμε λιπαρα,σοκολάτες κλπ. Αν η διατροφη σου είναι οπως την περιγράφεις για ποιο λόγο να αγχωνεσαι? Θρέφεις το μωράκι σου με οτι καλύτερο και θα νιώθεις τύψεις για τα 2 επιπλέον κιλά? Για 9 μήνες ειμαστε μόνο έγκυες όχι για όλη μας τη ζωή! Μην αγχωνεσαι και καθολου μαλιστα!! Θα δεις πως θα χαθουν μολις γεννησεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μια χαρά σε βρίσκω.Δε νομίζω οτι έβαλες και τόσα πολλά κιλά. Ο γιατρός σου είπε έτσι για να προσέχεις και να σε "τρομοκρατήσει" λίγο (με τη καλή την έννοια). Ωραία λοιπόν, τώρα θα κάτσεις θα ξεκουραστείς και όλα θα πάνε καλά! Εύχομαι ο,τι καλύτερο για σένα και το μωράκι σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ioannouli τί μεταπτυχιακό κάνεις; Πίστεψέ με ότι είναι η καλύτερη περίοδος για να εργάζεσαι σε αυτό! Ηρεμία στο σπίτι και με το μωράκι σου στην κοιλιά! Προσωπικά είχα τρομερές αναγούλες και στην αρχή δεν μπορούσα αλλά έπειτα συγκεντρώθηκα και πραγματικά άξιζε τον κόπο! Έτσι ένιωσα και εγώ στην αρχή αλλά αμέσως συνήλθα! Όλα τα άλλα γίνονται, αυτό το θείο δώρο όμως; Καλή συνέχεια εύχομαι, σιγά-σιγά θα χαλαρώσεις! :) :) :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ioanoulli mou agapi mou...

Se exei thumwsei o giatros e???

Se katalavw agapi mou...

Kila den exeis valei kai mia xara ta pas...

Mas lene etsi oi giatroi gia na exoume pio eukoli genna agapi mou...

Esu kane oti se goustari kai min mas anxwnesai...

Akou meine sto spitaki sou ksekourastou,oute douleies na kaneis oute tipota,,,apla xalarwse to exeis anagki...

Makari na ksekourastei to kormi sou to mualo sou kai i psuxoulla sou...

Agapi mou min anxwnesai,,,ola einai kala kai tha pane mia xara pourekka mou...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχω ξεκινήσει εδώ και ένα χρόνο ένα ΜΒΑ σε τραπεζικά. Είναι part-time, 2-3 φορές την εβδομάδα, 18:00-22:00 μετά τη δουλειά. Είχα πει ότι θα σταμάταγα όταν μπω στο μήνα μου και θα συνέχιζα από Σεπτέμβρη.

Αλλά τελικά λέω τέλος του μήνα να τα σταματήσω όλα και να αφοσιωθώ στο μπεμπάκι μου... :blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...