Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

@eleni5525 θα κάνεις κάποια θεραπεία για τους μύκητες?

Ναι μόνο κρέμες, μια για "έξω" και και για "μέσα" 🥴 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια...ήρθα μετά τη δουλειά να κάνω ένα πεντικιούρ γιατί λίγο δυσκολεύομαι μόνη μου!! Βρήκα ευκαιρία μετά από τόσο καιρό....έχω και τη β επιπέδου το απόγευμα..πώς είστε;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Smurf88 είπε:

Γεια σας κορίτσια...ήρθα μετά τη δουλειά να κάνω ένα πεντικιούρ γιατί λίγο δυσκολεύομαι μόνη μου!! Βρήκα ευκαιρία μετά από τόσο καιρό....έχω και τη β επιπέδου το απόγευμα..πώς είστε;;

Καλά αποτελέσματα!!! Θα περιμένουμε νεα σου. Εγώ αύριο το πρωί την έχω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Tweema είπε:

Καλά αποτελέσματα!!! Θα περιμένουμε νεα σου. Εγώ αύριο το πρωί την έχω. 

Αχ κορίτσια μόλις γύρισα από τον γιατρό...όλα πολύ καλά με το μωράκι αλλά έχω θέμα με τον τράχηλο...είναι οριακός στα 2,5 εκατοστά και είμαι να σκάσω! Ο εμβρυομητρικος μου είπε να μη σηκώνω βάρη και όχι ορθοστασία αλλά με πήρε ο γυναικολόγος και μου είπε πλήρης ακινησία στο κρεβάτι!! Το ίδιο θέμα είχε και η γυναίκα του στο δεύτερο παιδί κ μου λέει θέλει μεγάλη προσοχή..με πήραν τα κλάματα μόλις βγήκα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Smurf88 είπε:

Αχ κορίτσια μόλις γύρισα από τον γιατρό...όλα πολύ καλά με το μωράκι αλλά έχω θέμα με τον τράχηλο...είναι οριακός στα 2,5 εκατοστά και είμαι να σκάσω! Ο εμβρυομητρικος μου είπε να μη σηκώνω βάρη και όχι ορθοστασία αλλά με πήρε ο γυναικολόγος και μου είπε πλήρης ακινησία στο κρεβάτι!! Το ίδιο θέμα είχε και η γυναίκα του στο δεύτερο παιδί κ μου λέει θέλει μεγάλη προσοχή..με πήραν τα κλάματα μόλις βγήκα..

Κ τα λέγαμε για τον τράχηλο πριν λίγες μέρες . Αυτό που φοβάμαι κ εγώ.. 

Θέλει πολλή προσοχή κορίτσι μου, φαντάζομαι το ξερεις κ εσύ.. Με 2,5 αν σταματήσεις τα πάντα σίγουρα δεν θα έχεις θέμα, δηλ δεν θα χρειαστεί να κάνετε κάτι για τον τράχηλο. Τώρα ακινησια με ένα νήπιο δεν ξέρω αν γίνεται,εξαρτάται κ την βοήθεια που έχει η καθεμία στο σπίτι της. Κ να δούμε κ την θετική πλευρά είναι όλα καλά με το μωρό αυτό έχει μεγαλύτερη σημασία απ'ολα, ο τράχηλος "ρυθμίζεται". Θα κάνεις πιο συχνά υπέρηχο τώρα για να ελέγχετε τράχηλο; κοριτσάκι έχεις τελικά; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κοπέλα μου μη στεναχωριέσαι τόσο, είναι πολύ συνηθισμένο νομίζω...Σε καταλαβαίνω βέβαια γτ κι εγώ αγχώνομαι εύκολα. Θα ακολουθήσεις προσωρινά την πιο αυστηρή οδηγία γιατί better safe than sorry...Λίγη υπομονή κ θα φτιάξει πιστεύω! ❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Smurf88 είπε:

Αχ κορίτσια μόλις γύρισα από τον γιατρό...όλα πολύ καλά με το μωράκι αλλά έχω θέμα με τον τράχηλο...είναι οριακός στα 2,5 εκατοστά και είμαι να σκάσω! Ο εμβρυομητρικος μου είπε να μη σηκώνω βάρη και όχι ορθοστασία αλλά με πήρε ο γυναικολόγος και μου είπε πλήρης ακινησία στο κρεβάτι!! Το ίδιο θέμα είχε και η γυναίκα του στο δεύτερο παιδί κ μου λέει θέλει μεγάλη προσοχή..με πήραν τα κλάματα μόλις βγήκα..

Α ρε κορίτσι μη στεναχωριέσαι! Πρέπει να πάρεις μια βαθιά ανάσα και να το πάρεις απόφαση ότι θα περιορίσεις τις κινήσεις σου στο ελάχιστο! Κι εγώ έκατσα τους τρεις πρώτους μήνες ακίνητη στο κρεβάτι με πολλά προβλήματα. Λίγο λίγο θα περάσει ο καιρός θα δεις και θα γεννήσουμε όλες μαζί! Το μωράκι σου είναι μια χαρά από ότι είπες. Διατρέχει κάποιο κίνδυνο το μωρό; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Smurf88 είπε:

Αχ κορίτσια μόλις γύρισα από τον γιατρό...όλα πολύ καλά με το μωράκι αλλά έχω θέμα με τον τράχηλο...είναι οριακός στα 2,5 εκατοστά και είμαι να σκάσω! Ο εμβρυομητρικος μου είπε να μη σηκώνω βάρη και όχι ορθοστασία αλλά με πήρε ο γυναικολόγος και μου είπε πλήρης ακινησία στο κρεβάτι!! Το ίδιο θέμα είχε και η γυναίκα του στο δεύτερο παιδί κ μου λέει θέλει μεγάλη προσοχή..με πήραν τα κλάματα μόλις βγήκα..

Το μωράκι σου είναι μια χαρά και αυτό είναι το βασικό. Να μην κάνεις όμως πολλά.. Ξεκουρασου.. Δουλεύεις ;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/2/2021 at 12:59 ΠΜ, ο/η Alexey είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, έχω κι εγώ κάτι πονάκια τελευταία, αύριο μπαίνω στην 20η εβδομάδα. Προχτές πήγα για υπέρηχο και ρώτησα τη γιατρό μου σχετικά και μου είπε ότι είναι απόλυτα φυσιολογικό γιατί τετονονται οι σύνδεσμοι της μήτρας καθώς μεγαλώνει λίγο λίγο οποτε και εχουμε κατά καιρούς ελαφρά πονάκια...μπορεί βέβαια να είναι και το έντερο, εγώ δεν έχω ιδιαίτερο θέμα δυσκοιλιότητας αλλά είμαι συνέχεια φουσκωμενη 😅

Καλησπέρα και εγώ αύριο μπαίνω στην 20η εβδομάδα εγώ δεν έχω ιδιαίτερα πονακια αλλά έχω θέμα με την δυσκοιλιότητα καθώς και με τις καούρες. Ήθελα να σε ρωτήσω αν έχεις νιώσει το μωρό γτ εγώ δεν μπορώ να ξεχωρίσω αν είναι το μωρό ή το έντερο 😛

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τη συμπαράσταση!! Φυσικά και προέχει ότι το μωράκι είναι πολύ καλά αλλά με προβλημάτισε πολύ το θέμα..μου είπε ότι είναι στα κατώτερο φυσιολογικό αν και οι Άγγλοι θεωρούν το 2,1..παρόλα αυτά με φόβισε πολύ ο γιατρός μου γιατί ήταν πολύ αυστηρός με το θέμα..δεν με πειράζει τόσο ότι θα περιοριστω..κ τι να κάνω άλλωστε με την καραντίνα αλλά στην πράξη είναι πολύ δύσκολο με ένα 2 χρόνο..εδώ στις αρχές μια εβδομάδα προσπάθησα να μείνω χαλαρή και δεν άντεξε κάνεις..όλα στη μαμά μου έπεσαν!! Η πεθερά στον κόσμο της, η μικρή με ζητάει συνέχεια, η τηλεργασια δεν παλεύεται με την μικρή στο σπίτι και μένει πίσω η δουλειά και ο άντρας μου ξέρω ότι θα κλαταρει πάλι σύντομα!! Αν ήμουν μόνη μου δεν θα είχα θέμα αλλά έχω και ένα παιδί από πίσω που με έχει ανάγκη και που οι γύρω μου έχουν υποστήριξη στη θεωρία..όλο αυτό μου φαίνεται βουνό..

Φυσικά θα παίρνω κολπικά προγεστερόνη και 2πλο μαγνήσιο και αν θα έχω τον παραμικρό πόνο είπε ότι θα μου δώσει και κάτι άλλο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τουλάχιστον είναι κατι που, ακόμα κ στο χειρότερο σενάριο, έχει λύση. Όσο για τους γύρω, δεν τους παίρνει πλεον να αγνοήσουν την κατάσταση. Ζήτα συγκεκριμένη βοήθεια από τον καθέναν, ειδικά με το παιδί. Ας αναλάβει αυτό η πεθερά που ειναι κ πιο ευχάριστο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Smurf88εγώ σε καταλαβαίνω. Το καθισιο με παιδί είναι δύσκολο κ ακατόρθωτο θα έλεγα. Είναι ένα μικρό νήπιο κ είναι πάρα πολύ φυσιολογικο να ζητάει εσενα. Κ το καθισιο θα της στοιχίσει κ θα το δεις στην συμπεριφορά της όσο συννενοησιμο να είναι ένα παιδί δεν παύει να είναι ένα νήπιο. Στο θέμα του τραχήλου εγώ πιστεύω ότι θα πάει καλά, ψυχολογικά πιστεύω θα δυσκολευτείς.

@Liiida δεν γνωρίζω την κατάσταση αλλά δν είναι όλοι διατεθειμένοι ν βοηθήσουν. Κ οταν κάποιος είναι στον κόσμο του έτσι κ βοηθήσει νομίζω, από την εμπειρία μου τουλάχιστον, ότι τα κάνουν σκατα 😬

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Tweema μπορεί να έχεις δίκιο κ να κρίνω με βάση το τί θα έκανα εγώ αν ένας δικός μου βρισκόταν σε ανάγκη. Απλά πιστεύω ότι δεν χάνει κτ να προσπαθήσει. Γι αυτό είναι οι οικογένειες εξάλλου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κ εγώ σήμερα δνε είμαι στα καλά μου. Νιώθω σα να χει κατέβει πολύ. Σαν να έχω φουσκώσει κ να χει αυξηθεί πολύ χαμηλά. Κ κάποια στιγμή σκέφτηκα μήπως μίκρυνε ο τράχηλος μου... Αλλά ντράπηκα να πάρω τον γιατρο μου... Έχω ραντεβού την επόμενη Τρίτη.... Έχω κ τον μικρό 15 μηνών. Ξεκινήσαμε βρεφικό. Κ τον πηγαίνω εγώ. Κ σήκωμα... Και σήμερα δεν ξέρω τι έχει πάθει. Με ενοχλεί. Κ σκεφτόμουν έτσι δεν είχα στο μικρό μου. Τι φάση τώρα? Είναι λέει που είσαι στο 2ο κ αγχώνεσαι λιγότερο. 🤣 Περισσότερο αγχώθηκα κ συγκρίνω εω.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

@Tweema μπορεί να έχεις δίκιο κ να κρίνω με βάση το τί θα έκανα εγώ αν ένας δικός μου βρισκόταν σε ανάγκη. Απλά πιστεύω ότι δεν χάνει κτ να προσπαθήσει. Γι αυτό είναι οι οικογένειες εξάλλου!

Συμφωνώ μαζί σου... Ποιος ξέρει ομως...δυστυχώς δεν είναι όλοι οι άνθρωποι το ίδιο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Starrr είπε:

Κ εγώ σήμερα δνε είμαι στα καλά μου. Νιώθω σα να χει κατέβει πολύ. Σαν να έχω φουσκώσει κ να χει αυξηθεί πολύ χαμηλά. Κ κάποια στιγμή σκέφτηκα μήπως μίκρυνε ο τράχηλος μου... Αλλά ντράπηκα να πάρω τον γιατρο μου... Έχω ραντεβού την επόμενη Τρίτη.... Έχω κ τον μικρό 15 μηνών. Ξεκινήσαμε βρεφικό. Κ τον πηγαίνω εγώ. Κ σήκωμα... Και σήμερα δεν ξέρω τι έχει πάθει. Με ενοχλεί. Κ σκεφτόμουν έτσι δεν είχα στο μικρό μου. Τι φάση τώρα? Είναι λέει που είσαι στο 2ο κ αγχώνεσαι λιγότερο. 🤣 Περισσότερο αγχώθηκα κ συγκρίνω εω.. 

Ναι ναι λιγότερο εγώ μέχρι στιγμής αγχώνομαι περισσότερο καλέ. Είναι κ μικρούλη εσένα έχεις πολλή σήκωμα. Αυτό πιυ λες ότι νιώθεις, το νιώθω κ εγώ  φοβάμαι τόσο πολύ για αύριο για τον τράχηλο, για όλα. Ο γιατρός μου τον περασμένο μηνα μου είπε να μην σηκώνω βαρη, να μην κουραζομαι πολύ αλλά έχω κάτι πόνους ώρες ώρες απο κάτω συν το ότι συνέχεια μου τις δίνει χαμηλά κ με αγχώνει. Νομίζω πως έχει κατέβει κ είναι έτοιμο να βγει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Ναι ναι λιγότερο εγώ μέχρι στιγμής αγχώνομαι περισσότερο καλέ. Είναι κ μικρούλη εσένα έχεις πολλή σήκωμα. Αυτό πιυ λες ότι νιώθεις, το νιώθω κ εγώ  φοβάμαι τόσο πολύ για αύριο για τον τράχηλο, για όλα. Ο γιατρός μου τον περασμένο μηνα μου είπε να μην σηκώνω βαρη, να μην κουραζομαι πολύ αλλά έχω κάτι πόνους ώρες ώρες απο κάτω συν το ότι συνέχεια μου τις δίνει χαμηλά κ με αγχώνει. Νομίζω πως έχει κατέβει κ είναι έτοιμο να βγει. 

Κ γω.. Κ σήμερα έχει φάει διάφορες κλωτσιές από το μικρό. Το μεσημέρι κοιμήθηκε κ πάνω μου στη αγκαλιά μου.. Τι να κάνει κ τ έμβρυο. Όπου να ναι θα φωνάξει βοήθεια..... Πωσ περνάει μια εβδομάδα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Μαρικαλλη είπε:

Καλησπέρα και εγώ αύριο μπαίνω στην 20η εβδομάδα εγώ δεν έχω ιδιαίτερα πονακια αλλά έχω θέμα με την δυσκοιλιότητα καθώς και με τις καούρες. Ήθελα να σε ρωτήσω αν έχεις νιώσει το μωρό γτ εγώ δεν μπορώ να ξεχωρίσω αν είναι το μωρό ή το έντερο 😛

Καλησπέρα 😁 Για τις καούρες έμενε μου έδωσε η γιατρός κάτι καταπληκτικές καραμελιτσες οι οποίες με βοήθησαν πολύ, rennie ice λέγονται, πραγματικά αν δεν είχα αυτές οποτε με πιάνουν καούρες δεν μπορώ ούτε να κοιμηθώ. Όσο για τη δυσκοιλιότητα εγώ το έφτιαξα μέσω του φαγητού το θέμα, αλλά αν δεν φτιάχνει με τίποτα από μόνο του ίσως να βοηθούσαν τα υποθετα γλυκερίνης, μου τα πρότεινε η γιατρός μου αλλά τελικά δεν τα χρειάστηκα. 
Το μωράκι το νιώθω κάθε μέρα πια εδώ και 10 ημέρες... στην αρχή είχα τρομάξει λίγο γιατί νόμιζα ότι ήταν συσπάσεις από τις περιγραφές αλλά τελικά έτυχε να το νιώσω πάλι την ώρα του υπερήχου και μου είπε η γιατρός ότι είναι σίγουρα κλωτσιά... μου έδειξε και το σημείο όπου βρίσκονται τα ποδαράκια όπου όντως σε εκείνο το σημείο νιώθω κινησεις κάθε φορά, λίγο πιο κάτω από τον αφαλό δεξιά...😆 Εσυ νιώθεις σε συγκεκριμένο σημείο κάθε φορά η αλλάζει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Smurf88 είπε:

Αχ κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τη συμπαράσταση!! Φυσικά και προέχει ότι το μωράκι είναι πολύ καλά αλλά με προβλημάτισε πολύ το θέμα..μου είπε ότι είναι στα κατώτερο φυσιολογικό αν και οι Άγγλοι θεωρούν το 2,1..παρόλα αυτά με φόβισε πολύ ο γιατρός μου γιατί ήταν πολύ αυστηρός με το θέμα..δεν με πειράζει τόσο ότι θα περιοριστω..κ τι να κάνω άλλωστε με την καραντίνα αλλά στην πράξη είναι πολύ δύσκολο με ένα 2 χρόνο..εδώ στις αρχές μια εβδομάδα προσπάθησα να μείνω χαλαρή και δεν άντεξε κάνεις..όλα στη μαμά μου έπεσαν!! Η πεθερά στον κόσμο της, η μικρή με ζητάει συνέχεια, η τηλεργασια δεν παλεύεται με την μικρή στο σπίτι και μένει πίσω η δουλειά και ο άντρας μου ξέρω ότι θα κλαταρει πάλι σύντομα!! Αν ήμουν μόνη μου δεν θα είχα θέμα αλλά έχω και ένα παιδί από πίσω που με έχει ανάγκη και που οι γύρω μου έχουν υποστήριξη στη θεωρία..όλο αυτό μου φαίνεται βουνό..

Φυσικά θα παίρνω κολπικά προγεστερόνη και 2πλο μαγνήσιο και αν θα έχω τον παραμικρό πόνο είπε ότι θα μου δώσει και κάτι άλλο..

Κουράγιο κοπέλα μου, κι εγώ είχα μια μικρή αποκόλληση το πρώτο τρίμηνο κι έπρεπε να μένω κρεβάτι για κάποιες βδομάδες πράγμα που δεν ήταν καθόλου ευχάριστο, ποσο μάλλον κι όταν έχεις ένα μικρό παιδί να φροντίζεις... εύχομαι να καταλάβουν και οι γύρω σου τη σοβαρότητα της κατάστασης και να βοηθήσουν όλοι από λίγο, η υγεία η δίκη σου και του μωρού προέχουν. Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να μη χρειαστεί να μείνεις για πολύ καιρό περιπρισμενη ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Alexey είπε:

Καλησπέρα 😁 Για τις καούρες έμενε μου έδωσε η γιατρός κάτι καταπληκτικές καραμελιτσες οι οποίες με βοήθησαν πολύ, rennie ice λέγονται, πραγματικά αν δεν είχα αυτές οποτε με πιάνουν καούρες δεν μπορώ ούτε να κοιμηθώ. Όσο για τη δυσκοιλιότητα εγώ το έφτιαξα μέσω του φαγητού το θέμα, αλλά αν δεν φτιάχνει με τίποτα από μόνο του ίσως να βοηθούσαν τα υποθετα γλυκερίνης, μου τα πρότεινε η γιατρός μου αλλά τελικά δεν τα χρειάστηκα. 
Το μωράκι το νιώθω κάθε μέρα πια εδώ και 10 ημέρες... στην αρχή είχα τρομάξει λίγο γιατί νόμιζα ότι ήταν συσπάσεις από τις περιγραφές αλλά τελικά έτυχε να το νιώσω πάλι την ώρα του υπερήχου και μου είπε η γιατρός ότι είναι σίγουρα κλωτσιά... μου έδειξε και το σημείο όπου βρίσκονται τα ποδαράκια όπου όντως σε εκείνο το σημείο νιώθω κινησεις κάθε φορά, λίγο πιο κάτω από τον αφαλό δεξιά...😆 Εσυ νιώθεις σε συγκεκριμένο σημείο κάθε φορά η αλλάζει;

Με την δυσκοιλιότητας τρώω κάθε μέρα ακτινίδια και σύκα τα οποία με βοήθησαν μέχρι τώρα από την Παρασκευή όμως ξεκίνησα σίδηρο και άρχισα να παίρνω το effecol είναι σε σκόνη και είναι απαίσιο.... Όσο για το μωρό εχθές ένιωσα ένα σφίξιμο στην κοιλιά σαν συσπάσεις αλλά δεν ήξερα ότι μπορούσε να είναι το μωρό 😃

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...