Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 53 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Στον θηλασμο παλι προσεχεις οσο και στην εγκυμοσύνη;;; για να μην περασει απο το γαλα στο μωρό; 

Είναι διαφορετικά αυτά που πρέπει να προσέχεις στο θηλασμό. Σε γενικές γραμμές λιγότερα από την εγκυμοσύνη, επιτρέπονται ακόμα και περισσότερα φάρμακα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 1 ώρα, ο/η Diana_caterina είπε:

Στον θηλασμο παλι προσεχεις οσο και στην εγκυμοσύνη;;; για να μην περασει απο το γαλα στο μωρό; 

Όχι τρως ότι θες απλά ένα ένα φαγητό για να δεις αν επηρεάζει το παιδί. Πχ αλλαγή στα κακά. Είναι αλλεργία η κάτι που πείραξε από αυτό που έφαγες. Πχ χόρτα, φασολάκια, λάχανο, μαρούλι... Κ επίσης σοκολάτα και καφέ έως 3 γ ώρα έτρωγα κ επινα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Diana_caterina είπε:

Στον θηλασμο παλι προσεχεις οσο και στην εγκυμοσύνη;;; για να μην περασει απο το γαλα στο μωρό; 

Και να θες να προσέχεις δηλ πχ να μην τρως πολύ. Πείνας τόσο πολύ που θες να φας ότι βρεις μπροστά σου... Έτρωγα κ θήλαζα.... Την ώρα του θηλαμσου έτρωγα. Μόνο τότε είχα χρόνο.... Κ έτρωγα.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Είναι διαφορετικά αυτά που πρέπει να προσέχεις στο θηλασμό. Σε γενικές γραμμές λιγότερα από την εγκυμοσύνη, επιτρέπονται ακόμα και περισσότερα φάρμακα. 

Η αλήθεια είναι ότι το αγχος ειναι τοσο μεγάλο γιατί είναι το πρώτο μου παιδακι και δεν ξέρω τίποτα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Starrr είπε:

Και να θες να προσέχεις δηλ πχ να μην τρως πολύ. Πείνας τόσο πολύ που θες να φας ότι βρεις μπροστά σου... Έτρωγα κ θήλαζα.... Την ώρα του θηλαμσου έτρωγα. Μόνο τότε είχα χρόνο.... Κ έτρωγα.... 

Ειμαι της αποψης οτι οσο πεινας τοσο θα φας. Κανω πολλα γεύματα και η όρεξη μου ειναι μεγάλη και ας ειμαι στους πρώτους μήνες. Τα κιλα ειναι κιλα, θα φυγουν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια για το θηλασμό υπάρχει αυτή η ομάδα στο Facebook: Εθελοντική ομάδα υποστήριξης θηλασμού, και κάθε περιοχή, ή νομός έχει τη δική της υποομάδα. Εγώ μπήκα πρόσφατα, έχει πολύ υλικό και κοπέλες που απαντούν αμέσως με εμπειρία. Είναι ομάδα που υποστηρίζει το θηλασμό φουλ! Όποια ενδιαφέρεται ας το κοιτάξει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Diana_caterina είπε:

Ειμαι της αποψης οτι οσο πεινας τοσο θα φας. Κανω πολλα γεύματα και η όρεξη μου ειναι μεγάλη και ας ειμαι στους πρώτους μήνες. Τα κιλα ειναι κιλα, θα φυγουν. 

Επειδή είπες πως αν προσέχεις τόσο όσο στην εγκυμοσύνη.... 😎

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!! Τι κάνετε;; έχω μέρες να μπω!!πολλά κοριτσάκια έχουμε!! @Smurf88 πως είσαι ;ξαναπηγες γιατρό;

Κορίτσια εγώ 25η κ έχω πάρει 15κιλα!!! Περπατάω αρκετά καθημερινά κάτι που δεν έκανα στην 1η εγκυμοσύνη. Τρώω όπως έτρωγα κ στο 1ο τρίμηνο απλά δεν τρώω λαχανικά σίγουρα γιατί με πονάει το έντερο μου..βεβαια κ στην 1η εγκ είχα πάρει μέχρι τον 7ο 19 κιλά κ μετά σταμάτησα να παίρνω. Δεν ξέρω αν θα σταματήσω να παίρνω αλλά νομίζω ότι το σώμα μου δεν σηκώνει αλλά να πάρει. Πονάνε τα πόδια μου πάρα πολύ. 

Την Τρίτη πήγα ενδοκρινολογο στο Έλενα να δουν τις εξετάσεις μου κ να μου γράψουν tsh κ βιταμίνη ντε. Έχω χάσιμοτο με tsh καλή οπότε δεν παίρνω χαπι. Ο ενδοκρινολογος επεμενε ότι στα τα βιβλία λένε ότι η εξέταση tsh πρέπει να γίνεται μια φορά στην αρχή κάθε τριμήνου. Κ εννοείται ότι η δόση που παίρνω της ντε είναι μεγάλη.. Φυσικά δεν ήθελε να μου γράψει τίποτα κ φυσικά μου τα γράψε...δεν θα μιλήσω για την ασχετοσύνη του περί ντε αλλά tsh..γιατι δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το κάνουν αυτό οι γιατροί στην Ελλάδα. Εδώ χάνονται παιδιά από τον θυροειδη κ αυτός δεν θελε να γράψει τίποτα. 

Υπάρχει μια κοπέλα που πήγε πρόσφατα σε αιματολογο για ντε και B12. Θυμάστε ποια είναι; κορίτσι μου αν  δεις το μήνυμα στείλε μου να σε ρωτήσω κάτι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! Τι κάνετε;; έχω μέρες να μπω!!πολλά κοριτσάκια έχουμε!! @Smurf88 πως είσαι ;ξαναπηγες γιατρό;

Κορίτσια εγώ 25η κ έχω πάρει 15κιλα!!! Περπατάω αρκετά καθημερινά κάτι που δεν έκανα στην 1η εγκυμοσύνη. Τρώω όπως έτρωγα κ στο 1ο τρίμηνο απλά δεν τρώω λαχανικά σίγουρα γιατί με πονάει το έντερο μου..βεβαια κ στην 1η εγκ είχα πάρει μέχρι τον 7ο 19 κιλά κ μετά σταμάτησα να παίρνω. Δεν ξέρω αν θα σταματήσω να παίρνω αλλά νομίζω ότι το σώμα μου δεν σηκώνει αλλά να πάρει. Πονάνε τα πόδια μου πάρα πολύ. 

Την Τρίτη πήγα ενδοκρινολογο στο Έλενα να δουν τις εξετάσεις μου κ να μου γράψουν tsh κ βιταμίνη ντε. Έχω χάσιμοτο με tsh καλή οπότε δεν παίρνω χαπι. Ο ενδοκρινολογος επεμενε ότι στα τα βιβλία λένε ότι η εξέταση tsh πρέπει να γίνεται μια φορά στην αρχή κάθε τριμήνου. Κ εννοείται ότι η δόση που παίρνω της ντε είναι μεγάλη.. Φυσικά δεν ήθελε να μου γράψει τίποτα κ φυσικά μου τα γράψε...δεν θα μιλήσω για την ασχετοσύνη του περί ντε αλλά tsh..γιατι δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το κάνουν αυτό οι γιατροί στην Ελλάδα. Εδώ χάνονται παιδιά από τον θυροειδη κ αυτός δεν θελε να γράψει τίποτα. 

Υπάρχει μια κοπέλα που πήγε πρόσφατα σε αιματολογο για ντε και B12. Θυμάστε ποια είναι; κορίτσι μου αν  δεις το μήνυμα στείλε μου να σε ρωτήσω κάτι. 

Αχ πόσο μου έλειψε το περπάτημα...σ αυτή την εγκυμοσύνη θα ξεχάσω να περπατάω!! Με το περπάτημα έχεις συσπάσεις;; Γιατρό έχω πάλι στις 8 του μήνα..συνεχίζω την ξάπλα, τα νεύρα μου δεν είναι κ πολύ καλά λόγω της κατάστασης που πρέπει να έχω πολλές ώρες κάποιον εδώ αλλά προσπαθώ να κάνω κουράγιο! Όταν σηκώνομαι νιώθω ότι κουβαλάω πέτρες κ στιγμιαία νιώθω ένα σφίξιμο αλλά είναι λογικό λόγω της αδράνειας..

Εγώ tsh κάνω κάθε μήνα..δεν έχω κανένα άλλο θέμα με τον θυρεοειδή παρά μόνο μια τσιμπημενη tsh στην αρχή της εγκυμοσύνης και παίρνω τ4..δεν άλλαξα ακόμη δόση..την άλλη εβδομάδα μαζί με την καμπύλη έχω κ αυτές κ θα κάνω αυτή τη φορά β12 αν κ ήταν πολύ καλή η τιμή της όταν μέτρησα στην ,8η εβδομάδα! 

Για τα κιλά που λες κ εγώ στην 1η εγκυμοσύνη ότι πήρα ήταν μέχρι τον 7ο κ κυρίως 5ο-6ο..μετά έμεινα σχεδόν σταθερή! Άρχισε να με φοβίζει η καμπύλη γιατί αυτή την εβδομάδα λόγω άγχους κ ακινησίας είδα λίγο να τσιμπάνε οι τιμές του σακχάρου 🙄🙄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! Τι κάνετε;; έχω μέρες να μπω!!πολλά κοριτσάκια έχουμε!! @Smurf88 πως είσαι ;ξαναπηγες γιατρό;

Κορίτσια εγώ 25η κ έχω πάρει 15κιλα!!! Περπατάω αρκετά καθημερινά κάτι που δεν έκανα στην 1η εγκυμοσύνη. Τρώω όπως έτρωγα κ στο 1ο τρίμηνο απλά δεν τρώω λαχανικά σίγουρα γιατί με πονάει το έντερο μου..βεβαια κ στην 1η εγκ είχα πάρει μέχρι τον 7ο 19 κιλά κ μετά σταμάτησα να παίρνω. Δεν ξέρω αν θα σταματήσω να παίρνω αλλά νομίζω ότι το σώμα μου δεν σηκώνει αλλά να πάρει. Πονάνε τα πόδια μου πάρα πολύ. 

Την Τρίτη πήγα ενδοκρινολογο στο Έλενα να δουν τις εξετάσεις μου κ να μου γράψουν tsh κ βιταμίνη ντε. Έχω χάσιμοτο με tsh καλή οπότε δεν παίρνω χαπι. Ο ενδοκρινολογος επεμενε ότι στα τα βιβλία λένε ότι η εξέταση tsh πρέπει να γίνεται μια φορά στην αρχή κάθε τριμήνου. Κ εννοείται ότι η δόση που παίρνω της ντε είναι μεγάλη.. Φυσικά δεν ήθελε να μου γράψει τίποτα κ φυσικά μου τα γράψε...δεν θα μιλήσω για την ασχετοσύνη του περί ντε αλλά tsh..γιατι δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το κάνουν αυτό οι γιατροί στην Ελλάδα. Εδώ χάνονται παιδιά από τον θυροειδη κ αυτός δεν θελε να γράψει τίποτα. 

Υπάρχει μια κοπέλα που πήγε πρόσφατα σε αιματολογο για ντε και B12. Θυμάστε ποια είναι; κορίτσι μου αν  δεις το μήνυμα στείλε μου να σε ρωτήσω κάτι. 

Μία χαρά κορίτσι μου. Και εγώ θέλω λίγο παραπάνω να περπατάω.. Κ εγώ στην 1η μου εγκυμοσύνη σταμάτησα να παίρνω στο τέλος. Γιατί δεν χωρούσαν άλλα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Smurf88 είπε:

Αχ πόσο μου έλειψε το περπάτημα...σ αυτή την εγκυμοσύνη θα ξεχάσω να περπατάω!! Με το περπάτημα έχεις συσπάσεις;; Γιατρό έχω πάλι στις 8 του μήνα..συνεχίζω την ξάπλα, τα νεύρα μου δεν είναι κ πολύ καλά λόγω της κατάστασης που πρέπει να έχω πολλές ώρες κάποιον εδώ αλλά προσπαθώ να κάνω κουράγιο! Όταν σηκώνομαι νιώθω ότι κουβαλάω πέτρες κ στιγμιαία νιώθω ένα σφίξιμο αλλά είναι λογικό λόγω της αδράνειας..

Εγώ tsh κάνω κάθε μήνα..δεν έχω κανένα άλλο θέμα με τον θυρεοειδή παρά μόνο μια τσιμπημενη tsh στην αρχή της εγκυμοσύνης και παίρνω τ4..δεν άλλαξα ακόμη δόση..την άλλη εβδομάδα μαζί με την καμπύλη έχω κ αυτές κ θα κάνω αυτή τη φορά β12 αν κ ήταν πολύ καλή η τιμή της όταν μέτρησα στην ,8η εβδομάδα! 

Για τα κιλά που λες κ εγώ στην 1η εγκυμοσύνη ότι πήρα ήταν μέχρι τον 7ο κ κυρίως 5ο-6ο..μετά έμεινα σχεδόν σταθερή! Άρχισε να με φοβίζει η καμπύλη γιατί αυτή την εβδομάδα λόγω άγχους κ ακινησίας είδα λίγο να τσιμπάνε οι τιμές του σακχάρου 🙄🙄

Σίγουρα έχει σημασία η ακινησία κορίτσι.... Παθαίνουν και η γλυκόζη κοκομπλοκο.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Starrr είπε:

Σίγουρα έχει σημασία η ακινησία κορίτσι.... Παθαίνουν και η γλυκόζη κοκομπλοκο.... 

Σε λάθος περίοδο με βρήκε.. χαχαχα!! Μέχρι τώρα ήμουν τέλεια σε σημείο που συζητούσαμε ότι λογικά δε θα είχα κανένα προβλήματα μέχρι τέλους αλλά να που άλλαξε το πράγμα! Θα κοιτάξω να είμαι λίγο πιο προσεκτική αυτό το διάστημα μήπως κ τη γλιτώσω!! Άλλωστε μου κόπηκε κ η όρεξη..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Smurf88 είπε:

Σε λάθος περίοδο με βρήκε.. χαχαχα!! Μέχρι τώρα ήμουν τέλεια σε σημείο που συζητούσαμε ότι λογικά δε θα είχα κανένα προβλήματα μέχρι τέλους αλλά να που άλλαξε το πράγμα! Θα κοιτάξω να είμαι λίγο πιο προσεκτική αυτό το διάστημα μήπως κ τη γλιτώσω!! Άλλωστε μου κόπηκε κ η όρεξη..

Προσπάθησε να μη τρως πολλούς υδατάνθρακες.... Αυτό μόνο..... 😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Smurf88 είπε:

Αχ πόσο μου έλειψε το περπάτημα...σ αυτή την εγκυμοσύνη θα ξεχάσω να περπατάω!! Με το περπάτημα έχεις συσπάσεις;; Γιατρό έχω πάλι στις 8 του μήνα..συνεχίζω την ξάπλα, τα νεύρα μου δεν είναι κ πολύ καλά λόγω της κατάστασης που πρέπει να έχω πολλές ώρες κάποιον εδώ αλλά προσπαθώ να κάνω κουράγιο! Όταν σηκώνομαι νιώθω ότι κουβαλάω πέτρες κ στιγμιαία νιώθω ένα σφίξιμο αλλά είναι λογικό λόγω της αδράνειας..

Εγώ tsh κάνω κάθε μήνα..δεν έχω κανένα άλλο θέμα με τον θυρεοειδή παρά μόνο μια τσιμπημενη tsh στην αρχή της εγκυμοσύνης και παίρνω τ4..δεν άλλαξα ακόμη δόση..την άλλη εβδομάδα μαζί με την καμπύλη έχω κ αυτές κ θα κάνω αυτή τη φορά β12 αν κ ήταν πολύ καλή η τιμή της όταν μέτρησα στην ,8η εβδομάδα! 

Για τα κιλά που λες κ εγώ στην 1η εγκυμοσύνη ότι πήρα ήταν μέχρι τον 7ο κ κυρίως 5ο-6ο..μετά έμεινα σχεδόν σταθερή! Άρχισε να με φοβίζει η καμπύλη γιατί αυτή την εβδομάδα λόγω άγχους κ ακινησίας είδα λίγο να τσιμπάνε οι τιμές του σακχάρου 🙄🙄

Δεν με πιάνουν συσπάσεις όταν περπατάω, αρκετά σπάνια, αλλά έχω καθημερινά θα έλεγα. Κοντά έχουμε γιατρό.. Μην αγχώνεσαι κ με το σάκχαρο.. Άστο κ θα δεις.λογικοββρε κορίτσι μου τα νεύρα σου να μην είναι καλα. Κ εγώ πιστεύω ότι δεν θα έχω καλη καμπύλη  αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω κάτι. Θα περασει ο καιρός. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σε ολεςς!! Σήμερα πήρα την πρώτη μου τρομάρα. Ένιωσα σήμερα το πρωί εναν διαφορετικό πόνο από τα τσιμπήματα και τα τραβήγματα.. Ήταν πονακια με μοτίβο, το ένα μετά το άλλο. Τρομαξα και παρατησα την δουλειά που έκανα εκείνη την στιγμή και πηγα κ εκατσα και μου πέρασε. Η δουλειά μου εχει ορθοστασία ισως να εχει σχέση αυτο. Αλλα τι να ήταν αραγε; συσπάσεις; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Καλημέρα σε ολεςς!! Σήμερα πήρα την πρώτη μου τρομάρα. Ένιωσα σήμερα το πρωί εναν διαφορετικό πόνο από τα τσιμπήματα και τα τραβήγματα.. Ήταν πονακια με μοτίβο, το ένα μετά το άλλο. Τρομαξα και παρατησα την δουλειά που έκανα εκείνη την στιγμή και πηγα κ εκατσα και μου πέρασε. Η δουλειά μου εχει ορθοστασία ισως να εχει σχέση αυτο. Αλλα τι να ήταν αραγε; συσπάσεις; 

Αυτο που περιγράφεις, πονάκια με μοτίβο, μου κάνει για κολικούς εντέρου. Τους ξέρω καλά αυτούς τους πόνους γτ έχω περάσει 2 φορές Μέχρι τώρα! Οι συσπάσεις, στη δική μου περίπτωση τουλάχιστον, μεταφράζονται σε πόνους περιόδου, στην κοιλιά κ τη μέση. Αλλά αυτοί είναι σαν σφίξιμο κ συνεχομενοι, όχι αυτό που περιγράφεις..Φαντάζομαι βέβαια ότι κάθε κοπέλα μπορεί να τα βιώνει λίγο διαφορετικά..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Αυτο που περιγράφεις, πονάκια με μοτίβο, μου κάνει για κολικούς εντέρου. Τους ξέρω καλά αυτούς τους πόνους γτ έχω περάσει 2 φορές Μέχρι τώρα! Οι συσπάσεις, στη δική μου περίπτωση τουλάχιστον, μεταφράζονται σε πόνους περιόδου, στην κοιλιά κ τη μέση. Αλλά αυτοί είναι σαν σφίξιμο κ συνεχομενοι, όχι αυτό που περιγράφεις..Φαντάζομαι βέβαια ότι κάθε κοπέλα μπορεί να τα βιώνει λίγο διαφορετικά..

Η αλήθεια είναι ότι αν ειναι σαν πόνους περιοδου εχω περασει συσπάσεις απλα δεν τα ξερω καθόλου αυτα, οι κολικοι εντέρου τωρα τι είναι; να ανησυχώ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Η αλήθεια είναι ότι αν ειναι σαν πόνους περιοδου εχω περασει συσπάσεις απλα δεν τα ξερω καθόλου αυτα, οι κολικοι εντέρου τωρα τι είναι; να ανησυχώ; 

Εγώ από κολικούς δεν ξέρω αλλά σε συζήτηση με τη γυναικολόγο για το τι να με ανησυχήσει μου είπε την περίπτωση που έχω πόνους σαν περιόδου που θα έχουν ένταση και δεν θα περνάνε εύκολα. Πάντως ακούγεται καλό ότι πέρασαν με το που ξεκουραστηκες λίγο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Η αλήθεια είναι ότι αν ειναι σαν πόνους περιοδου εχω περασει συσπάσεις απλα δεν τα ξερω καθόλου αυτα, οι κολικοι εντέρου τωρα τι είναι; να ανησυχώ; 

Ανησυχητικο δεν είναι, ειδικά αν πέρασε τόσο εύκολα. Σε εμένα οι κολικοί συνδεονταν με τη δυσκοιλιότητα, όταν τη διορθωνα κάπως μου περνούσαν τελείως. Μίλα όμως κ με το γιατρό σου, μπορεί να σου πει κτ πιο συγκεκριμένο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η eleni5525 είπε:

Εγώ από κολικούς δεν ξέρω αλλά σε συζήτηση με τη γυναικολόγο για το τι να με ανησυχήσει μου είπε την περίπτωση που έχω πόνους σαν περιόδου που θα έχουν ένταση και δεν θα περνάνε εύκολα. Πάντως ακούγεται καλό ότι πέρασαν με το που ξεκουραστηκες λίγο.

Ναι ήταν η πρώτη μου σκέψη και αυτο χαρη σε εσας γιατι σε προηγουμενες κουβεντες μια κοπελα ειχε πονους και οταν καθοταν της περναγαν οποτε το θυμήθηκα και εκανα το ιδιο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Ανησυχητικο δεν είναι, ειδικά αν πέρασε τόσο εύκολα. Σε εμένα οι κολικοί συνδεονταν με τη δυσκοιλιότητα, όταν τη διορθωνα κάπως μου περνούσαν τελείως. Μίλα όμως κ με το γιατρό σου, μπορεί να σου πει κτ πιο συγκεκριμένο. 

Η αλήθεια είναι ότι η δυσκοιλιοτητα είναι ενα θεματακι. Στο επόμενο ραντεβού θα τα σημειωσω να μην το ξεχάσω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Η αλήθεια είναι ότι η δυσκοιλιοτητα είναι ενα θεματακι. Στο επόμενο ραντεβού θα τα σημειωσω να μην το ξεχάσω 

Τότε μπορεί να είναι και το έντερο αν έχεις θέμα με τη δυσκοιλιότητα..  όσο περνάει ο καιρός και μεγαλώνει το μωρό πάντως βλέπω ότι και ένα χωράφι ακτινίδια τη μέρα να τρως η κατάσταση με το έντερο αρχίζει και δυσκολεύει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Tweema είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! Τι κάνετε;; έχω μέρες να μπω!!πολλά κοριτσάκια έχουμε!! @Smurf88 πως είσαι ;ξαναπηγες γιατρό;

Κορίτσια εγώ 25η κ έχω πάρει 15κιλα!!! Περπατάω αρκετά καθημερινά κάτι που δεν έκανα στην 1η εγκυμοσύνη. Τρώω όπως έτρωγα κ στο 1ο τρίμηνο απλά δεν τρώω λαχανικά σίγουρα γιατί με πονάει το έντερο μου..βεβαια κ στην 1η εγκ είχα πάρει μέχρι τον 7ο 19 κιλά κ μετά σταμάτησα να παίρνω. Δεν ξέρω αν θα σταματήσω να παίρνω αλλά νομίζω ότι το σώμα μου δεν σηκώνει αλλά να πάρει. Πονάνε τα πόδια μου πάρα πολύ. 

Την Τρίτη πήγα ενδοκρινολογο στο Έλενα να δουν τις εξετάσεις μου κ να μου γράψουν tsh κ βιταμίνη ντε. Έχω χάσιμοτο με tsh καλή οπότε δεν παίρνω χαπι. Ο ενδοκρινολογος επεμενε ότι στα τα βιβλία λένε ότι η εξέταση tsh πρέπει να γίνεται μια φορά στην αρχή κάθε τριμήνου. Κ εννοείται ότι η δόση που παίρνω της ντε είναι μεγάλη.. Φυσικά δεν ήθελε να μου γράψει τίποτα κ φυσικά μου τα γράψε...δεν θα μιλήσω για την ασχετοσύνη του περί ντε αλλά tsh..γιατι δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το κάνουν αυτό οι γιατροί στην Ελλάδα. Εδώ χάνονται παιδιά από τον θυροειδη κ αυτός δεν θελε να γράψει τίποτα. 

Υπάρχει μια κοπέλα που πήγε πρόσφατα σε αιματολογο για ντε και B12. Θυμάστε ποια είναι; κορίτσι μου αν  δεις το μήνυμα στείλε μου να σε ρωτήσω κάτι. 

Εμένα εννοείς μάλλον! Πριν δύο εβδομάδες έκανα ραντεβού. Μου εξήγησε και μου έδωσε συμπληρώματα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η eleni5525 είπε:

Τότε μπορεί να είναι και το έντερο αν έχεις θέμα με τη δυσκοιλιότητα..  όσο περνάει ο καιρός και μεγαλώνει το μωρό πάντως βλέπω ότι και ένα χωράφι ακτινίδια τη μέρα να τρως η κατάσταση με το έντερο αρχίζει και δυσκολεύει..

Ωχ κατάλαβα εμένα τωρα ξεκίνησε σιγα σιγα να ξεπροβάλει μια κοιλιτσα εγκυμονουσας! Αν εχω τωρα πρόβλημα φαντάζομαι στον 9ο🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 21/2/2021 at 8:47 ΜΜ, ο/η Νίναα είπε:

Γειά σας κορίτσια!!! 

Σήμερα είναι η 2η μέρα που έχω ενοχλήσεις χαμηλά και δεξιά. Πήγα σε γυναικολόγο που είχε εφημερία διότι άρχισα να φοβάμαι. Μου έκανε κολπικό υπέρηχο και μου είπε ότι με το μωρό είναι όλα καλά. Καθώς και ο τράχηλος είναι αρκετά μεγάλος γύρω στα 4 εκ. οπότε δεν έχουμε από εκεί θέμα. Γενικά όλα μια χαρά και του δίνει λέει 2 εξηγήσεις, ή ο πόνος είναι μυϊκός ή έχω θέμα με την σκωληκοειδίτιδα. 

Έχει τύχει σε καμία αυτή η περίπτωση; Να νιώθει τράβηγμα μόνο στα δεξιά; Όταν ξαπλώνω δεν νιώθω τίποτα, αν πάω να γυρίσω όμως πλευρό με τραβάει. Είπε αν συνεχίσει πιο δυνατά να παω κατευθείαν νοσοκομείο. Να σημειώσω ότι είμαι στην 24η εβδομάδα και πρώτη εγκυμοσύνη. 

Κάθε γνώμη/άποψη δεκτή, σας ευχαριστώ πολύ!! 

Καλημέρα, 

Είχα τους ίδιους πόνους κάτω δεξιά και από κάτω μου στη δεξιά πλευρά...ήταν απλά μυϊκός πόνος και πήγα σε χειροπράκτη (γυναίκα που ειδικευόταν σε γυναικολογικά ζητήματα).. δες μήπως είναι κάτι τέτοιο; και μου έδωσε και μαγνήσιο... Έχω και ένα ινομυωμα και με τράβαγε κ αυτό στις αρχές (αυτό ΔΕΝ σημαίνει ότι μπορεί να έχεις και εσύ..)

Πήγαινε πάντως στον δικό γυναικολόγο για να είσαι σίγουρη. Όλα θα πάνε καλά. Εσύ να παραμένεις ήρεμη και να έχεις εμπιστοσύνη και στον εαυτό σου και στο παιδί σου. 

Καλή σου δύναμη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...