Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 10 ώρες, ο/η Mommy to be είπε:

Ειμαστε οι μικροί της παρέας.....είμαστε δεν είμαστε 5 κιλά 60cmυψος..αλά είναι φυσιολογικά γιατί βγήκε απ' το νοσοκομείο 2680γρμ.κανουμε αποκλειστικό θηλασμό ..δεν είχες παραγωγών η σε είχε κουράσει;;

Πόσο μηνών είστε; δε θυμάμαι αν το έχεις αναφέρει. εμείς είμαστε 5600 και 62 εκ.θήλασα από την πρώτη μέρα αποκλειστικά.ωστόσο η μικρή ήταν οριακα να Κάνει ικτερο τότε ο παιδίατρος μας είπε Πώς πρέπει να τρώει Καλά.με τον θηλασμό τις πρωτες μέρες καταλάβαινα ότι δε χόρταινε.το προσπάθησα πολύ μέχρι που έκανα το λάθος και της έδωσα ξένο Γιατί ήταν όλη μέρα στο στήθος.Επίσης δε βοηθούσαν οι θηλές μου μεε αποτελέσμα να πεινάει και να εκνευρίζεται .Μετά ξεκίνησα με θήλαστρο ώσπου μειώθηκε σιγά σιγά η παραγωγή ήθελα πολύ να θήλασω.λιγο η ψυχολογία όμως ,η κούραση,η άγνοια.Δεν είχα βοήθεια στο σπίτι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

Γεια σας κορίτσια! 

@Love32 10 σίγουρα 

@Alexey όπως σου είπε κ η @Clairy. τα όξινα μου είχε πει κ εμένα η παιδίατρος. Σκέψου μήπως τις μέρες πριν εμφανιστεί το συγκαμα έφαγες κάτι τέτοιο... 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Love32 είπε:

Κορίτσια χονδρικά πόσες φορές θηλάζετε την ημέρα?

9-10 είναι οι λιγότερες μας φορές! Τώρα που κάνει ακομα απεργία (ουφ) του δίνω όλη την ώρα τύπου ανά μισάωρο και όσο θέλει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Alexey είπε:

Έχω βάλει και κεραλοιφη και ελαιόλαδο και σπαθολαδο, τίποτα από αυτά δεν βοηθάει, αντίθετα κοκκινίζει περισσότερο. Σήμερα με το που είδα ότι κόκκινησε της έβαλα σπαθολαδο και τιναχτηκε ως επάνω το παιδί. Έτσουξε πολύ όπως κατάλαβα. Και μετά είδα ότι κόκκινησε περισσότερο. Την αφήνω και γυμνή τουλάχιστον μια ώρα την ημέρα, αυτό φαινεται ότι κάπως τη βοηθάει αλλά μετά από 2-3 ημέρες ξαναπαθαινει κι έχω εξαντληθεί να την αλλάζω και να την πλένω όλη μέρα κι όλη νύχτα... 😐 

Η μαμά μου είχε λέει το ίδιο πρόβλημα με τον αδερφό μου (πριν 800 χρόνια,αλλα δεν έχει σημασία!😊)κατησ είχε πει τότε ο γιατρός ότι έχει να κάνει με την σύσταση των ουρων,ότι πολυ οξινα.Δεν ξέρω αν ισχύει.

Αν έχεις βρασμένο χαμομηλακι κ το περνάς λίγο από πάνω όταν τη άφηνεις λίγο να πάρει αέρα;;λέω μία ιδέα.  ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Lia5 εγω γέννησα 05/08 μου κράτησαν κανονικά τα λοχεία 40 μέρες,αλλά από τότε κοντεύουν τρεις μήνες και περίοδος τίποτα,μίλησα με τον γυναικολόγο μου .Μου είπε να κάνω ένα τεστ,το έκανα απογευματινή ώρα και βγήκε αρνητικό.(Δεν ξέρω αν έπαιξε ρόλο η ώρα).Θα μιλήσω πάλι μαζί του ,αλλά δεν μπορώ να καταλάβω που μπορεί να οφείλεται αυτή η καθυστέρηση.Ωστόσο αν πιέσω το στήθος μου βλέπω οτι βγάζει ακόμη γάλα.πως γίνεται αυτό μετα από τοσο καιρό που δε θηλάζω. Θήλασα 40 μέρες ,αλλά η μικ΄ρη δε με βοήθησε ιδιαίτερα ήταν λαίμαργη με αποτέλεσμα να την πιάνει εκνευρισμός και έτσι άρχισα να της δίνω συμπλήρωμα,ξεκίνησα αντλησεις και της έδινα με μπιμπερό μέχρι που σταδιακά μειώθηκε το γάλα μου.έτσι έφτασα στο σημείο να μη θηλάζω καθόλου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα κορίτσια ,μια και είναι λοιπόν στους ίδιους μήνες πάνω κάτω τα μικρά μας,για πείτε τι κατορθώματα έχουν ξεκινήσει και κάνουν εσάς;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!! Τι κάνετε; εμεις κατι μερες τωρα έχουμε την κοιλιτσα μας και μας ενοχλεί βράδυ στον ύπνο 

Με πηραν μαθητεια! 22 του μηνα μάλλον ξεκιναω σε νοσοκομείο, αν δεν υπάρχει κόλλημα απο το υπουργείο.. 7ωρο 

@Alexey εγω θα σου ελεγα να δοκιμασεις μια απλη πούδρα

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diana_caterina καλημέρα κοριτσι μ!! Συνχαρητηρια καλή αρχή εύχομαι όλα να κυλήσουν ομαλά!!! 

Καλημέρα κορίτσια!!!

Εγώ πάλι ξύπνησα με ένα βυζί τούμπανο παρόλο που 4 φορές π ξύπνησε τον τάισα από αυτό επειδή το ένιωθα βαρύ! Πόνο πολύ όλο το βράδυ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!! 

Συγχαρητήρια @Diana_caterina, τέλεια! Καλή αρχή!!!! 

@Love32 ωχ, παλι; μήπως σε πιεζει κάποιο σουτιέν; μήπως στον υπνο σου; έχεις κόμπους;

Ο δικός μου ξυπνάει ανά δίωρο το βράδυ.... Αχ, πότε θα επανέλθει έστω στο τρίωρο; κουτουλάω... Αλλά δεν μπορώ να κοιμηθώ στη διάρκεια της ημέρας οποτε κοιμάται εκείνος, δε νυστάζω τότε 🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η PanB είπε:

Δεν τις μετράω αλλά σίγουρα 8 με 10😅

Καλημέρα! Κ εγώ 8 με 10 πάνω κάτω 

@Diana_caterina συγχαρητήρια κ καλή αρχή!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!! 

Συγχαρητήρια @Diana_caterina, τέλεια! Καλή αρχή!!!! 

@Love32 ωχ, παλι; μήπως σε πιεζει κάποιο σουτιέν; μήπως στον υπνο σου; έχεις κόμπους;

Ο δικός μου ξυπνάει ανά δίωρο το βράδυ.... Αχ, πότε θα επανέλθει έστω στο τρίωρο; κουτουλάω... Αλλά δεν μπορώ να κοιμηθώ στη διάρκεια της ημέρας οποτε κοιμάται εκείνος, δε νυστάζω τότε 🤣

Πάλι το σουτιέν είναι πολύ μαλακό αυτό που φοράω αλλά μάλλον την νύχτα το βγάζω να δω μήπως αλλάξει κάτι τρέχει κιολλασ κ πεταει συντριβάνι. Κόμπους εννοείς σκληρά σημεία?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κι από εμένα κορίτσια! 

@Diana_caterinaσυγχαρητήρια κορίτσι μου! Ο, τι καλύτερο σου εύχομαι!

Εγω πάλι περιμένω να περάσει αυτό το άλμα, γιατί κάνει σερί ξενύχτια την νύχτα και αυτό είναι που δεν παλεύεται. Εχθε ξύπνησε κάποια στιγμή στις 1 και μισή και έμεινα ξύπνια τρώγοντας, κλαίγοντας κλπ. μέχρι τις 4:30. Το κεφάλι μου ήταν που ήταν με οξυτατο πονοκέφαλο από το μεσημέρι (είμαι και άρρωστη), ήρθε και απογίνει με το ξενύχτι! Ευτυχώς κοιμήθηκε μετά και κοιμήθηκα κι εγώ. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Diana_caterina είπε:

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια!! 😊 

@Love32 αν δοκιμαζες να αποσυμφοριζεις με το χερι λιγο; 

Έβαλα θηλαστρο να τραβήξω βγάζει σαν τρελό αλλά ο πόνος παραμένει πήρα ένα αντιφλεγμονώδες είμαι κάπως καλύτερα αλλά θα δείξει θα με πιάσει πάλι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσια!! 

@Μιντόριθα συμφωνήσω σε ότι σου ειπα η @Diana_caterina.

@Diana_caterinaκαλη αρχη!

@Valxrisδεν θυμάμαι αν σου απαντησα. Εχεις μπροστα σου ενα δίμηνο όποτε για στερεές, σκέψου το, ζυγισε το κ κανε οτι βολεψει εσενα. Απεργια ε;; εμενα τελικα 2 μέρες μου έκανε την περασμένη εβδ. όποτε ισως να μην είχε μπει στο αλμα.

@Love32 σίγουρα κανουμε πολλους θηλασμους δεν εχω καταφερει ποτε να τους μετρησω. Μήπως πιέζετε το στήθος σου το βραδυ; 

@vasiliki 16εμένα ειναι 5 μηνων η μικρη κ θα ξεκινήσουμε σε 1 μηνα πιστευω στερεες,θα κανω blw. Ειμαι υπερ της μεθόδου. Θελω το παιδί να παιδι να ειναι αυτόνομο, να τρωει οσο θελει εκεινο.

Επειδη δεν θυμαμαι ποια κοπελα τo ειπε, στο blw ή ακολουθείς την μεθοδο εξαρχης αποκλειστικα κ μονο αυτη ή δεν κανεις blw. Δεν γίνεται να τρωει πρωι αλεσμενο να το ταΐζεις κ το μεσημέρι να τρωει κανονικα μονο του. Δεν είναι η φιλοσοφια του blw αυτο. Στο blw δεν εχουμε πρωινο, μεσημεριανό, απογευματινο,ειδικα τον 1ο καιρο. Προσφερουμε στο παιδι αρκετες φορες κ ειδικα οταν τρωμε εμεις, τρωνε μονα τους, δεν τα βοηθάμε ακομα κ τον 1ο καιρο που δυσκολευονται δεν τους δινουμε τιποτα στο χέρι, θα τα καταφερουν ολα μονα τους. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Έβαλα θηλαστρο να τραβήξω βγάζει σαν τρελό αλλά ο πόνος παραμένει πήρα ένα αντιφλεγμονώδες είμαι κάπως καλύτερα αλλά θα δείξει θα με πιάσει πάλι?

Θηλαζεις καλα το βραδυ; δεν εχει σημασια ποσες φορες, θηλαζει αποτελεσματικα, μαλακωνει μετα; εχεις υπερπαραγωγή γενικα; κοιμασαι μπρούμυτα; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tweema είπε:

Θηλαζεις καλα το βραδυ; δεν εχει σημασια ποσες φορες, θηλαζει αποτελεσματικα, μαλακωνει μετα; εχεις υπερπαραγωγή γενικα; κοιμασαι μπρούμυτα; 

Όχι δεν κοιμάμαι μπρούμυτα αλλα κοιμάμαι συνέχεια από αυτό το στήθος πλαι για να είμαι προς το μέρος του λίκνο δεν ξέρω αν παίζει ρόλο ! Εχτές την δεύτερη φορά δεν το μαλάκωσε όχι. Αλλά γενικά ναι άσχετα τώρα που έχουμε αυτή την κρίση κ αργεί να το πιάσει μόλις το πιάσει συνήθως όρθια νομίζω πως δεν θηλάζει όπως πρέπει στο όρθιο κ γι'αυτό συμβαίνει αυτό αν κ λογικά θα έπρεπε να γίνει κ στα δύο. Υπερπαραγωγή πριξιματα κ λοιπά είχα γύρω στους δύο μήνες αλλά είχε φτιάξει τώρα πιστεύω πως οφείλετε στο ότι αρνητέ το στήθος. 

Επίσης να ρωτήσω με τα αλεσμένα η τα πατημένα πάλι όσο θέλει το παιδί δεν θα φάει ? Προφανώς κ δεν είναι το ίδιο να επεξεργαζεται κ να πιάνει τις τροφές αλλά κ πάλι όσο θέλει δεν θα φάει αν δεν θέλει θα σταματαμε έτσι δεν είναι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diana_caterina συγχαρητήρια 😁

Εμεις σιγά σιγά φτιάχνουμε πάλι τον βραδινό ύπνο.. Είναι καλός μέσα στη μέρα. Εχθες ξεκίνησε να γυρίζει στο όνομα του 😁

Κορίτσια έχει πάρει κάποια το 6μηνι του οαεδ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

@Diana_caterina συγχαρητήρια 😁

Εμεις σιγά σιγά φτιάχνουμε πάλι τον βραδινό ύπνο.. Είναι καλός μέσα στη μέρα. Εχθες ξεκίνησε να γυρίζει στο όνομα του 😁

Κορίτσια έχει πάρει κάποια το 6μηνι του οαεδ; 

Εγώ έκανα την αίτηση την Δευτέρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Love32 είπε:

Δοκίμασε την κρέμα cicalfate + 🙂

Σευχαριστω πολυ, θα τη δοκιμάσω, είναι η μόνη που δεν έχω πάρει ως τώρα 😅 Την έχεις δοκιμάσει εσύ; Κάνει δουλειά; Πόσες φορές πρέπει να βάζω; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Μιντόρι είπε:

Η μαμά μου είχε λέει το ίδιο πρόβλημα με τον αδερφό μου (πριν 800 χρόνια,αλλα δεν έχει σημασία!😊)κατησ είχε πει τότε ο γιατρός ότι έχει να κάνει με την σύσταση των ουρων,ότι πολυ οξινα.Δεν ξέρω αν ισχύει.

Αν έχεις βρασμένο χαμομηλακι κ το περνάς λίγο από πάνω όταν τη άφηνεις λίγο να πάρει αέρα;;λέω μία ιδέα.  ..

Καλημέρα κοπέλα μου! Αυτό με το χαμομήλι το κάνω ούτως ή άλλως αλλά δυστυχώς δεν έχω αποφύγει τα συγκαματα... Έχω καταλήξει ότι μάλλον φταίει κάτι από τη διατροφη μου κι ας το αποκλείει ο παιδίατρος... 😐

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Alexey είπε:

Σευχαριστω πολυ, θα τη δοκιμάσω, είναι η μόνη που δεν έχω πάρει ως τώρα 😅 Την έχεις δοκιμάσει εσύ; Κάνει δουλειά; Πόσες φορές πρέπει να βάζω; 

Εμένα είχε συγκαει στο μαιευτήριο κ γυρνοντας στο σπίτι μ είπαν να του βάζω αυτή η παιδίατρος στο Ιασώ. Έβαζα 3 φορές την ημέρα μόνο στο σημείο που συγκαηκε. Ναι μέσα σε 3 μέρες είχε φύγει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Εγώ έκανα την αίτηση την Δευτέρα.

Σου είπαν πόσο καιρό θέλει να εγκριθεί και να μπουν τα χρήματα; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Clairy. είπε:

Σου είπαν πόσο καιρό θέλει να εγκριθεί και να μπουν τα χρήματα; 

Οχι την έκανα μέσω ίντερνετ κ μπαίνω εκεί να βλέπω αν εγκρίθηκε. Μια φίλη μ όμως μ είπε ότι όλο αυτό παίρνει γύρω στον ένα μήνα 😏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...