Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

Καλησπέρα και από εμένα κορίτσια. Εγώ είμαι από τις μανουλες Νοεμβρίου, σε λίγες μέρες έχω ΠΗΤ και η αγωνία μου για τον αν θα καταφέρω να θηλάσω δεν λέγεται. Πιο πολύ και από την γέννα με απασχολεί. Εύχομαι να τα καταφέρω γιατί είναι κάτι που το θέλω πολύ.

@Diana_caterinaαυτή την συζήτηση είχε την πεθερά μου προ καιρού ( μένουμε και στην ίδια αυλή, είμαι παντρεμένη σε χωριό) και μου λέει τι θα έχεις όλη την ημέρα το παιδί στο βυζί; Εσένα τι σ' ενοχλεί της, λέω στο δικό σου το βυζί θα είναι; Δλδ το πρόβλημα πού είναι, χαλάς κανενός την αισθητική;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 2 ώρες, ο/η Mommy to be είπε:

Μου το συνέστησαν κι στο νοσοκομείο..και η παιδίατρος..γέννησα σε δημόσια δομή.μηπως όσες γεννησατε ιδιωτικά έκαναν έλεγχο εκεί;;μέχρι α γίνει 3 μηνών μου είπαν...

Εμείς σε ιδιωτικό κάναμε το εξτρα πακέτο προαιρετικών εξετάσεων που περιλάμβανε ακοή, όραση, ισχία και μεταβολικά νοσήματα. Μήπως αυτο εννοείς?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Love32 είπε:

Μασχάλης? 

Πολύ καλύτερα ο μπέμπης μ έκανε δουλίτσα χαχα! Κ πήρα κ αντιφλεγμονώδες τελικά.

Ναι μασχάλης! 

Τέλεια! Βάλε κ λάχανο πανω στο σημείο που σε ποναει! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Stardust_83 είπε:

Καλησπέρα και από εμένα κορίτσια. Εγώ είμαι από τις μανουλες Νοεμβρίου, σε λίγες μέρες έχω ΠΗΤ και η αγωνία μου για τον αν θα καταφέρω να θηλάσω δεν λέγεται. Πιο πολύ και από την γέννα με απασχολεί. Εύχομαι να τα καταφέρω γιατί είναι κάτι που το θέλω πολύ.

@Diana_caterinaαυτή την συζήτηση είχε την πεθερά μου προ καιρού ( μένουμε και στην ίδια αυλή, είμαι παντρεμένη σε χωριό) και μου λέει τι θα έχεις όλη την ημέρα το παιδί στο βυζί; Εσένα τι σ' ενοχλεί της, λέω στο δικό σου το βυζί θα είναι; Δλδ το πρόβλημα πού είναι, χαλάς κανενός την αισθητική;

Καλωσόρισες!! Εμεις γεννησαμε ολες εδω 😂 εύχομαι με το καλο και να θηλασεις! Να κλεινεις τα αυτιά σου εγω αυτο καταλαβα.. Οταν τα κλεινεις δεν επηρεαζεσαι απο κανέναν και δεν χαλαει η ψυχολογία σου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Μιντόρι είπε:

Αρχίζουν τα δοντάκια να φουσκώνουν σιγά σιγά !!Μαζί είμαστε ,4 του μπαίνει στον 3⁰.Η παιδίατρος μου είχε πει ότι θα ερχιζει να βγάζει σακάκια κ τα χέρια στο στόμα.Τα μασητικά τα βαριουνται μου ειπε.φΥσικα όμως θα τα δοκιμάσουμε!

Πρέπει να προμηθευτω μασητικά δλδ χαχαχα εμείς αύριο εχουμε τα εμβόλια μας επιτέλους!!!! Με έχει λούσει κρύος ιδρώτας δε ξέρω τι να περιμένω 😅 θα ρωτήσω και για τα δοντακια να δω τι θα μου πει !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Mommy to be είπε:

Μπρούμυτα ποσσες φορές την ημέρα τα βάζετε;;εμένα δεν θέλει καθόλου...γκρινιάζει..και ενώ αν τον έχω πάνω μου σε αυτή την θέση στηρζεται και σηκώνει το κεφάλι του όταν είναι κάτι η κλαίει η γυρίζει το κεφάλι του στο πλάι και κοιτάζει ο τεμπελακος...ΩΡΛ τα πήγατε;;;

Εμένα έχει παλινδρόμηση οπότε τη βάζω μια φορά τη μέρα και αν !! Κάθε φορά που τη βάζω βγάζει μπουκιτσα οπότε το αποφεύγω αλλά όταν τη βάζω κάθεται κανονικά έχει το κεφαλάκι της όρθιο συνέχεια απλώς το γυρνάει μόνο απ' τη μια πλευρά ,γενικά "προτιμάει" τη μια πλευρά σε όλα και προσπαθούμε να την κανουμε να γυρνάει και απ' την άλλη!! ΩΡΛ μας είπε η παιδίατρος να παμε για ωτοακουστικες εκπομπές (κάτι τέτοιο) αλλά όχι δεν έχουμε πάει ακόμα ! Μας είπε ότι έχουμε περιθώριο,και ότι δεν είναι και υποχρεωτικό ειδικά από τη στιγμή που έχουμε ενδείξεις ότι η ακοή της είναι νορμάλ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Sofoula28 είπε:

Πρέπει να προμηθευτω μασητικά δλδ χαχαχα εμείς αύριο εχουμε τα εμβόλια μας επιτέλους!!!! Με έχει λούσει κρύος ιδρώτας δε ξέρω τι να περιμένω 😅 θα ρωτήσω και για τα δοντακια να δω τι θα μου πει !!!

Αυριο εμβολιο και εμείς για να δούμε τι θα δουμε 4μ και 21ημερωμ αύριο!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Valxris είπε:

Αυριο εμβολιο και εμείς για να δούμε τι θα δουμε 4μ και 21ημερωμ αύριο!!!!

Ποιο θα κάνετε εσείς ;;; Εμείς το πρώτο του 2ου μήνα που το χάσαμε και το πόσιμο της γαστρεντερίτιδας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμείς σήμερα είχαμε δύσκολη μέρα. Ο γιος μου είχε μύξα φουλ και γκρίνια, η μικρή κάτι την πείραξε μάλλον με το έντερο της και κλαψουριζει αυτή και δεν καθόταν σε μια θέση. Της άλλαζα πόσες στάσεις αλλά αυτή τίποτα. Δεν καθόταν να θηλάσει ήρεμα.. Τελικά ηρέμησε στον μαρσιπο να θηλάζει όρθια αλλά δεν άντεξα εγώ κάποια στιγμή και ζαλίστηκα. Έκατσα στον καναπέ και πραγματικά τα έβλεπα όλα μαύρα. 

Το σπίτι ήταν σε τραγική κατάσταση. Το μόνο που είχα προλάβει να κάνω ήταν φαγητό για αύριο και σούπα για τον μικρό που είναι άρρωστος. Μετά ευτυχώς κατάφερα να πλύνω τα πιάτα και να συμμαζεψω το σαλόνι από τα πεταμένα παιχνίδια, να είναι τουλάχιστον κάπως βιώσιμο. Κορίτσια εσείς που έχετε και 2ο παιδι το κάνετε με τα παιχνίδια; Τα έχετε στο σαλόνι; Κουβαλάνε και τα δικά σας παντού παιχνίδια; Εγώ έκανα το λάθος να το ν αφήσω να τα έχει στο σαλόνι και τώρα με ενοχλεί αφάνταστα αυτό το χάος. Τώρα που θα πάμε στο νέο σπίτι τον ψήνω να τα βάλουμε στο δωμάτιο του μπας και δω το σαλόνι μου επιτέλους πιο ανθρώπινο. 

Και έκανα και κάτι για το οποίο μετάνιωσα τρελά. Πήγαμε τουαλέτα με τον γιο μου και επειδή πήγε να πέσει από το σκαλοπάτι (γιατί συνηθίζει να στηρίζεται πάνω μου) του έδωσα μια στον κωλο και του φώναξα. Ο καημενουλης ήρθε με τα μάτια κλαμμενα και ζήτησε συγνώμη. Ένιωσα η χειρότερη μαμά στον κόσμο. Αλήθεια σας το λέω. Του ζήτησα εγώ συγνώμη και τον έκανα μια τεράστια αγκαλιά. Θύμωσα με τον εαυτό μου που κουράζομαι και ξεσπάω στο παιδί.. 😪 Συγνώμη για το σεντόνι κορίτσια. Είχα την ανάγκη κάπου να τα πω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mamaofbill είπε:

Εμείς σήμερα είχαμε δύσκολη μέρα. Ο γιος μου είχε μύξα φουλ και γκρίνια, η μικρή κάτι την πείραξε μάλλον με το έντερο της και κλαψουριζει αυτή και δεν καθόταν σε μια θέση. Της άλλαζα πόσες στάσεις αλλά αυτή τίποτα. Δεν καθόταν να θηλάσει ήρεμα.. Τελικά ηρέμησε στον μαρσιπο να θηλάζει όρθια αλλά δεν άντεξα εγώ κάποια στιγμή και ζαλίστηκα. Έκατσα στον καναπέ και πραγματικά τα έβλεπα όλα μαύρα. 

Το σπίτι ήταν σε τραγική κατάσταση. Το μόνο που είχα προλάβει να κάνω ήταν φαγητό για αύριο και σούπα για τον μικρό που είναι άρρωστος. Μετά ευτυχώς κατάφερα να πλύνω τα πιάτα και να συμμαζεψω το σαλόνι από τα πεταμένα παιχνίδια, να είναι τουλάχιστον κάπως βιώσιμο. Κορίτσια εσείς που έχετε και 2ο παιδι το κάνετε με τα παιχνίδια; Τα έχετε στο σαλόνι; Κουβαλάνε και τα δικά σας παντού παιχνίδια; Εγώ έκανα το λάθος να το ν αφήσω να τα έχει στο σαλόνι και τώρα με ενοχλεί αφάνταστα αυτό το χάος. Τώρα που θα πάμε στο νέο σπίτι τον ψήνω να τα βάλουμε στο δωμάτιο του μπας και δω το σαλόνι μου επιτέλους πιο ανθρώπινο. 

Και έκανα και κάτι για το οποίο μετάνιωσα τρελά. Πήγαμε τουαλέτα με τον γιο μου και επειδή πήγε να πέσει από το σκαλοπάτι (γιατί συνηθίζει να στηρίζεται πάνω μου) του έδωσα μια στον κωλο και του φώναξα. Ο καημενουλης ήρθε με τα μάτια κλαμμενα και ζήτησε συγνώμη. Ένιωσα η χειρότερη μαμά στον κόσμο. Αλήθεια σας το λέω. Του ζήτησα εγώ συγνώμη και τον έκανα μια τεράστια αγκαλιά. Θύμωσα με τον εαυτό μου που κουράζομαι και ξεσπάω στο παιδί.. 😪 Συγνώμη για το σεντόνι κορίτσια. Είχα την ανάγκη κάπου να τα πω. 

Νομιζω πως έφτασε η στιγμή να ζητήσεις βοήθεια..σίγουρα το να εισαι όλη την ώρα με τ μικρά είναι δύσκολο..εδώ με ένα εγώ ώρες ώρες χάνω την υπομονή μου....ζητά βοήθεια από τον σύζυγό , συγγενη η κάποια φίλη δεν θα στο αρνηθουν...αν νομίζεις ότι θα βοηθήσει μιλά με κάποια συμβουλευτική τηλεφωνικη ψυχολογική υποστήριξη..τα ξεσπάσματα στον μικρό μόνο χειρότερα μπορεί να κάνουν τα όσα νιώθεις κι βιώνεις...άσε έστω μισή ώρα τα μικρά και κάνε κάτι για εσένα..ένα ζεστό μπάνιο...μια μικρή βόλτα θα δεις αμέσως θα νιώσεις καλύτερα και θα χεις άλλη διάθεση!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια τι κάνετε? 

Πολύ ανησυχία όλο το βράδυ. Έχει κ 2 μισή μέρες να κάνει κακά του κ πρέπει να ζορίζεται μίλησα με την παιδίατρο μου είπε αν δεν κάνει μέχρι την Κυριακή να βάλουμε υποθετο ! 😥 Επίσης έτσι όπως έχει ξεκινήσει να δαγκώνει η θηλή πονάει τόσο πολύ δεν μπορώ να την ακούσει τίποτα όσο θηλάζει λες κ  με διαπερνά ρεύμα! Επίσης μ έκανε ξηροδερμια στο προσωπάκι λαιμό κ αυτακι θα ξεκινήσω μια κρέμα μ είπε κ βλέπουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! 

Εμείς τρομερή γκρίνια από χθες το απόγευμα... Όχι ότι όλη την υπόλοιπη μερα χθες ήταν καλυτερα.... 

Επίσης, δεν προλαβαίνω να κάνω τίποτα από τα βασικά (μπανιο κ φαγητό) τώρα που είναι σε έξαλλη κατάσταση 🥴 ούτε το απόγευμα που γυρίζει ο άντρας μου γιατί κλαίει κ μονο πάνω μου ηρεμεί.... Δίκιο έχει μωρέ το μπεμπακι! Μακάρι να είχαμε κάποιον να μας έκανε όλα τα άλλα κ εμεις να ήμασταν όλη μέρα αγκαλιά μαζί τους!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και για μας 2η δύσκολη νύχτα 😂😂 θέλει μόνο βυζάκι. Βέβαια όλη την αλλη μέρα είναι καλά. 

@Mamaofbill τρως καλά;; εγω είχα πάθει το ίδιο μέτρησα πίεση και είχα 8 τη μεγάλη.. Βέβαια φτάνω μέχρι 10 το πολύ .

Όντως πρεπει να ζητήσεις βοήθεια.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Και για μας 2η δύσκολη νύχτα 😂😂 θέλει μόνο βυζάκι. Βέβαια όλη την αλλη μέρα είναι καλά. 

@Mamaofbill τρως καλά;; εγω είχα πάθει το ίδιο μέτρησα πίεση και είχα 8 τη μεγάλη.. Βέβαια φτάνω μέχρι 10 το πολύ .

Όντως πρεπει να ζητήσεις βοήθεια.. 

Η αλήθεια είναι ότι προσπαθώ να τρώω όσο γίνεται καλά αλλά δεν το πετυχαίνω πάντα. Και γενικά έχω χαμηλή πίεση ως άνθρωπος ανέκαθεν. Πόσο μάλλον τώρα που έχω όλη την ταλαιπωρία πάνω μου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Love32 είπε:

Καλημέρα κορίτσια τι κάνετε? 

Πολύ ανησυχία όλο το βράδυ. Έχει κ 2 μισή μέρες να κάνει κακά του κ πρέπει να ζορίζεται μίλησα με την παιδίατρο μου είπε αν δεν κάνει μέχρι την Κυριακή να βάλουμε υποθετο ! 😥 Επίσης έτσι όπως έχει ξεκινήσει να δαγκώνει η θηλή πονάει τόσο πολύ δεν μπορώ να την ακούσει τίποτα όσο θηλάζει λες κ  με διαπερνά ρεύμα! Επίσης μ έκανε ξηροδερμια στο προσωπάκι λαιμό κ αυτακι θα ξεκινήσω μια κρέμα μ είπε κ βλέπουμε.

Εμένα η γιατρός μου είπε ότι μέχρι και μία εβδομάδα μπορεί να κάνουν για κακά και της έκανε λίγο μασαζάκι στην κοιλίτσα να τη βοηθήσει να κάνει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια!! Λέτε όλες για ασυμμάζευτα σπίτια.... Ένα θα σας πω πριν δύο μέρες κάναμε μετακόμιση!!! Το χάος το ίδιο!! Μπαινοβγαίνουν και μαστόρια που Δεν τελείωσαν τις εργασίες πριν μπούμε στο νέο σπίτι!!! Ευτυχώς ήρθαν οι δικοί μου και τακτοποιήσαμε τα πολλά πολλά, και έφυγα στους δικούς μου για λίγες μέρες τουλάχιστον να γίνουν οι εργασίες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βοήθεια από τρίτους δεν έχουμε. Παππούδες, γιαγιάδες κλπ. Είναι μακριά. Αλλά δνε μπορώ να πω ότι δεν βοηθάει ο άντρας μου. Κάνει κι αυτός ο, τι μπορεί ο άνθρωπος. Μαγειρεύει πολλές φορές, παίζει με τον μικρό για αρκετή ώρα το απόγευμα που είναι σπίτι, να κάνω εγώ καμία δουλειά. Αλλά και η μικρή δεν κάθεται εκείνη την ώρα. Πρέπει να την βάλω μαρσιπο και να κάνω μαζί της ο, τι κάνω. Επίσης το πρωί πάει δουλειά ο άντρας μου, οπότε δεν έχω βοήθεια αναγκαστικά περνάνε όλα από τα χέρια μου. Αυτό πιστεύω πως με κουράζει πιο πολύ. Ειδικά όταν και τα δύο μαζί έχουν ανάγκη εκείνη την ώρα και κλαίνε ή γκρινιάζουν και πρέπει να τα ικανοποιήσω ταυτόχρονα. Δεν είμαι πάντα έτσι. Υπάρχουν πολλές μέρες που είναι καλές. Απλά βλέπω ότι η υπομονή μου εξαντλείται πιο εύκολα από πριν και πχ. Φωνάζω πιο συχνά. Τώρα τελευταία κάνω πράγματα για μένα και η αλήθεια είμαι καλύτερα. Φτιάχνω τα μαλλιά μου, βγήκα για καφέ με φίλη, για ψώνια. Απλά όταν υπάρχει μια δυσκολία δεν έχω την υπομονή και βγαζω γρήγορα νεύρα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mamaofbill είπε:

Βοήθεια από τρίτους δεν έχουμε. Παππούδες, γιαγιάδες κλπ. Είναι μακριά. Αλλά δνε μπορώ να πω ότι δεν βοηθάει ο άντρας μου. Κάνει κι αυτός ο, τι μπορεί ο άνθρωπος. Μαγειρεύει πολλές φορές, παίζει με τον μικρό για αρκετή ώρα το απόγευμα που είναι σπίτι, να κάνω εγώ καμία δουλειά. Αλλά και η μικρή δεν κάθεται εκείνη την ώρα. Πρέπει να την βάλω μαρσιπο και να κάνω μαζί της ο, τι κάνω. Επίσης το πρωί πάει δουλειά ο άντρας μου, οπότε δεν έχω βοήθεια αναγκαστικά περνάνε όλα από τα χέρια μου. Αυτό πιστεύω πως με κουράζει πιο πολύ. Ειδικά όταν και τα δύο μαζί έχουν ανάγκη εκείνη την ώρα και κλαίνε ή γκρινιάζουν και πρέπει να τα ικανοποιήσω ταυτόχρονα. Δεν είμαι πάντα έτσι. Υπάρχουν πολλές μέρες που είναι καλές. Απλά βλέπω ότι η υπομονή μου εξαντλείται πιο εύκολα από πριν και πχ. Φωνάζω πιο συχνά. Τώρα τελευταία κάνω πράγματα για μένα και η αλήθεια είμαι καλύτερα. Φτιάχνω τα μαλλιά μου, βγήκα για καφέ με φίλη, για ψώνια. Απλά όταν υπάρχει μια δυσκολία δεν έχω την υπομονή και βγαζω γρήγορα νεύρα. 

Επειδή ξέρω ότι δεν εχουμε όλοι βοήθεια επιμένω για παιδικο σταθμό ακόμα και στη μέση της χρονιάς...

Γύρισα μούσκεμα από το περπάτημα και εχει κοπεί το νερό 😩

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Mamaofbill είπε:

Εμείς σήμερα είχαμε δύσκολη μέρα. Ο γιος μου είχε μύξα φουλ και γκρίνια, η μικρή κάτι την πείραξε μάλλον με το έντερο της και κλαψουριζει αυτή και δεν καθόταν σε μια θέση. Της άλλαζα πόσες στάσεις αλλά αυτή τίποτα. Δεν καθόταν να θηλάσει ήρεμα.. Τελικά ηρέμησε στον μαρσιπο να θηλάζει όρθια αλλά δεν άντεξα εγώ κάποια στιγμή και ζαλίστηκα. Έκατσα στον καναπέ και πραγματικά τα έβλεπα όλα μαύρα. 

Το σπίτι ήταν σε τραγική κατάσταση. Το μόνο που είχα προλάβει να κάνω ήταν φαγητό για αύριο και σούπα για τον μικρό που είναι άρρωστος. Μετά ευτυχώς κατάφερα να πλύνω τα πιάτα και να συμμαζεψω το σαλόνι από τα πεταμένα παιχνίδια, να είναι τουλάχιστον κάπως βιώσιμο. Κορίτσια εσείς που έχετε και 2ο παιδι το κάνετε με τα παιχνίδια; Τα έχετε στο σαλόνι; Κουβαλάνε και τα δικά σας παντού παιχνίδια; Εγώ έκανα το λάθος να το ν αφήσω να τα έχει στο σαλόνι και τώρα με ενοχλεί αφάνταστα αυτό το χάος. Τώρα που θα πάμε στο νέο σπίτι τον ψήνω να τα βάλουμε στο δωμάτιο του μπας και δω το σαλόνι μου επιτέλους πιο ανθρώπινο. 

Και έκανα και κάτι για το οποίο μετάνιωσα τρελά. Πήγαμε τουαλέτα με τον γιο μου και επειδή πήγε να πέσει από το σκαλοπάτι (γιατί συνηθίζει να στηρίζεται πάνω μου) του έδωσα μια στον κωλο και του φώναξα. Ο καημενουλης ήρθε με τα μάτια κλαμμενα και ζήτησε συγνώμη. Ένιωσα η χειρότερη μαμά στον κόσμο. Αλήθεια σας το λέω. Του ζήτησα εγώ συγνώμη και τον έκανα μια τεράστια αγκαλιά. Θύμωσα με τον εαυτό μου που κουράζομαι και ξεσπάω στο παιδί.. 😪 Συγνώμη για το σεντόνι κορίτσια. Είχα την ανάγκη κάπου να τα πω. 

Καλημέρα!! 

Τα παιχνίδια μεταφερθηκαν στο δωμάτιο του οταν το φτιάξαμε κ αφήσαμε κ στο σαλονι 2-3.στο σπιτι μου υπαρχει μονιμα ακαταστασία λ τωρα να μαζεψω, το βραδυ θα ειναι χάλια. Πλεον το βραδυ από φεύγω να κανω θορυβο γιατι η μικρη δεν κοιμάται καλα οποτε προσπαθω να εκμεταλλευτω τον χρονο μου σε δουλειες αθορυβες. Τα παιχνίδια  το ξερεις κ εσυ δεν ειναι αθορυβα όποτε μενουν. Την επομενη μερα μπορεί να φερει αλλα παιχνιδια. Κ γενικά δημιουργείται ενας χαμος. Καταπινω φανταστικα υπογλώσσια για να μην παθαινω κρισεις.. Προς το παρόν πιανει 👍 συνέχισε να εισαι με τον γιο σού οπως ήσουν, προσπάθησε πολυ κ να σκεφτεσαι οτι αυτη η δύσκολη περιοδος θ περάσει. Εαν υπαρχει η δυνατοτητα που είπε η κοπέλα πιο πάνω, εκμετάλλευσου την. Εμενα ο γιος παει προνηπιο το πρωι κ πάλι δεν προλαβαινω να κανω τιποτα γιατι η μικρη ειναι συνέχεια πανω μου. Σήμερα πχ εχει απο την ώρα που ξύπνησε γκρινιαδεν έχει κάνει κακα κ δυσκολευει περισσότερο η κατασταση. Γκρινιαζει ακομα κ στην αγκαλιά. Θα περάσουν όλα 😊 φυσικα κ δεν μπορούμε να εχουμε καθε μερα την ιδια ψυχολογια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Μιντόρι είπε:

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια!! Λέτε όλες για ασυμμάζευτα σπίτια.... Ένα θα σας πω πριν δύο μέρες κάναμε μετακόμιση!!! Το χάος το ίδιο!! Μπαινοβγαίνουν και μαστόρια που Δεν τελείωσαν τις εργασίες πριν μπούμε στο νέο σπίτι!!! Ευτυχώς ήρθαν οι δικοί μου και τακτοποιήσαμε τα πολλά πολλά, και έφυγα στους δικούς μου για λίγες μέρες τουλάχιστον να γίνουν οι εργασίες!!

Πωωωω.... Κουράγιο! Θα έχεις βοήθεια στην τακτοποίηση;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Tweema είπε:

Καλημέρα!! 

Τα παιχνίδια μεταφερθηκαν στο δωμάτιο του οταν το φτιάξαμε κ αφήσαμε κ στο σαλονι 2-3.στο σπιτι μου υπαρχει μονιμα ακαταστασία λ τωρα να μαζεψω, το βραδυ θα ειναι χάλια. Πλεον το βραδυ από φεύγω να κανω θορυβο γιατι η μικρη δεν κοιμάται καλα οποτε προσπαθω να εκμεταλλευτω τον χρονο μου σε δουλειες αθορυβες. Τα παιχνίδια  το ξερεις κ εσυ δεν ειναι αθορυβα όποτε μενουν. Την επομενη μερα μπορεί να φερει αλλα παιχνιδια. Κ γενικά δημιουργείται ενας χαμος. Καταπινω φανταστικα υπογλώσσια για να μην παθαινω κρισεις.. Προς το παρόν πιανει 👍 συνέχισε να εισαι με τον γιο σού οπως ήσουν, προσπάθησε πολυ κ να σκεφτεσαι οτι αυτη η δύσκολη περιοδος θ περάσει. Εαν υπαρχει η δυνατοτητα που είπε η κοπέλα πιο πάνω, εκμετάλλευσου την. Εμενα ο γιος παει προνηπιο το πρωι κ πάλι δεν προλαβαινω να κανω τιποτα γιατι η μικρη ειναι συνέχεια πανω μου. Σήμερα πχ εχει απο την ώρα που ξύπνησε γκρινιαδεν έχει κάνει κακα κ δυσκολευει περισσότερο η κατασταση. Γκρινιαζει ακομα κ στην αγκαλιά. Θα περάσουν όλα 😊 φυσικα κ δεν μπορούμε να εχουμε καθε μερα την ιδια ψυχολογια. 

Χαχαχα😂😂😂 γέλασα πολυ με τα φανταστικα υπογλώσσια!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εμένα σήμερα η μικρή δεν θέλει στήθος όσο συχνα θέλει συνήθως, ήπιε μόνο 4 φορές κατά τη διάρκεια της ημέρας και τις 3 σχεδόν με το ζόρι και θέλει να κοιμάται σχεδόν όλη μέρα ενώ είχε καλό βράδυ χτες και κοιμηθηκε αρκετά... Τι να έχει; Εβαλα θερμόμετρο και δεν έχει πυρετό... Να ανησυχήσω; 🙄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/11/2021 at 4:41 ΜΜ, ο/η Stardust_83 είπε:

Καλησπέρα και από εμένα κορίτσια. Εγώ είμαι από τις μανουλες Νοεμβρίου, σε λίγες μέρες έχω ΠΗΤ και η αγωνία μου για τον αν θα καταφέρω να θηλάσω δεν λέγεται. Πιο πολύ και από την γέννα με απασχολεί. Εύχομαι να τα καταφέρω γιατί είναι κάτι που το θέλω πολύ.

@Diana_caterinaαυτή την συζήτηση είχε την πεθερά μου προ καιρού ( μένουμε και στην ίδια αυλή, είμαι παντρεμένη σε χωριό) και μου λέει τι θα έχεις όλη την ημέρα το παιδί στο βυζί; Εσένα τι σ' ενοχλεί της, λέω στο δικό σου το βυζί θα είναι; Δλδ το πρόβλημα πού είναι, χαλάς κανενός την αισθητική;

Καλώς ήρθες!!Με το καλό το μωράκι σου ,με έναν εύκολο και υπέροχο τοκετό!!!

Μην αγχώνεσαι για τον θηλασμό εσευ θα κάνεις το καλύτερο που μπορείς!!Και το πιο βασικό νομίζω είναι ότι δεν θέλει άγχος !!Εγώ από το στρες δεν κατάφερα να θηλάσω αποκλειστικά!!Να είσαι ήρεμη για να μην σε μπερδέψουν οι 100 γνώμες από ειδικούς και μη!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η nik_ol είπε:

Χαχαχα😂😂😂 γέλασα πολυ με τα φανταστικα υπογλώσσια!!!! 

Χαχαχα ασε προσπαθω να διακωμωδω τις καταστάσεις ειδαλλως με βλεπω με την ασπρη στολη που δεν φαινονται τα χεράκια 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Πόσο είναι τώρα το μωρό; Με το καλό τα πρώτα σας εμβόλια! Εμείς θα κάνουμε την επόμενη βδομάδα! Να αποθηλάσεις κορίτσι μου, ο,τι είναι καλύτερο για σας! Κι εμείς δυσκολευόμαστε με τον ύπνο, έχουμε και τους κολικούς, δράμα τα βράδια μας, ευτυχώς έχει βρει ο άντρας μου ένας τρόπο και τον κοιμίζει εκείνος το βράδυ και παίρνω κι εγώ μια ανάσα γτ όλη μέρα είμαι μόνη μου..
    • Ναι, έχω κι εγώ από την πεθερά μου..πώς το κρατάτε έτσι και μην το φιλάτε και εσείς το μάθατε να κλαίει αν το αφήνετε κάτω.. άσε..μου έχει σπάσει τα νεύρα και θα της την πω καμία ώρα..μόνο χάρη στον άντρα μου δεν έχω μιλήσει ως τώρα.. αλλά πιστεύω στην επόμενη δε θα κρατηθώ..😀
    • Α και το άλλο ρε κορίτσια το ξέχασα να το γράψω πάνω ..! Μ έχουν ζαλίσει οι γύρω γύρω συγκεκριμένα ένα στενό συγγενικό πρόσωπο να μου δίνει όλο συμβουλές για τον μικρό...και γιατί τον κουνάς και γιατί ξυπνάει μόλις τον αφήνεις κάτω?? Εμείς τότε....μπλα μπλα.... Έχει κολικούς το παιδί..δεν έχει έλεγα εγώ δεν ξέρω το μωρό μου? Γκρίνια είναι μέχρι να κοιμηθεί..είχα παιδί με κολικούς και ξέρω να τα ξεχωρίσω ?? πόλλα τέτοια να μου λεει..και τελοσπαντων μην τα πολυλογω μια δυο τρεις της την είπα τσαντιστηκε και δεν μου ξαναπέ τίποτα... Εσείς έχετε τέτοια?
    • Καλησπέρα κορίτσια!! @barbieσ ευχαριστώ κορίτσι μου και για την απορία μου με τον ΟΑΕΔ ακόμα περιμένω αν θα εγκριθεί...Κατά τ αλλα έχουμε το πρώτο μας εμβόλιο..τα δύο πρώτα εμβόλια μάλλον..! Σας διαβάζω συνέχεια όλο θέλω να γράψω και δεν προλαβαίνω ...λεω σιγά σιγά να σταματήσω το θηλασμό..δε μπορώ άλλο έχω κουραστεί Μ έχει ρίξει πολύ ψυχολογικά...έχω και το μεγάλο μου γιο και η αληθεια είναι δεν μπορώ να τα συνδυάσω και τα δύο..ήδη επειδή συνέχεια βγαίνουμε με το μικρό..να πάμε στο σχολείο σε δραστηριότητες του μεγάλου κλπ του δίνω μπουκάλι για να κάθεται ήσυχα αλλιώς δε στέκεται στη μισή ώρα έψαχνε να θηλάσει..προσπαθώ να του μάθω κ πιπίλα γιατί έχουμε θέμα με τον ύπνο έχει πολύ γκρίνια μέχρι να κοιμηθεί και η πιπίλα έχει σώσει ..μόνο τότε του δίνω ..αυτά τα νέα μας..αύριο θα σας πω και τα νέα απ' το γιατρό..
    • Εμένα τα πάει καλά με τον ύπνο, κάνει ακόμα 3 μέσα στη μέρα, αλλά είναι συντομοι. Απλά τώρα πρέπει συνέχεια να την προσέχω που πάει και τι κάνει για να μην χτυπήσει. Είναι και Ταρζάν σκαρφαλώνει παντού, ανοιγει συρτάρια, βασανίζει το σκύλο 🤣🤣 Πολύ τρέξιμο ναι, αλλά είναι όλα πολύ καλύτερα από πριν από άποψη ψυχολογίας. Εκείνο το σπίτι και η περιοχή μας δημιουργούσε πολλά θέματα. Απλά τώρα έχουμε να πληρώνουμε διπλάσιο ενοικιο 😅. Για βρεφικό δεν μπορούμε να υποστηρίξουμε ιδιωτικό, πόσο μάλλον νταντά, όταν μαθαίνω ότι ζητάνε 7€ την ώρα. Καλύτερα να μην δουλεύω δηλαδή... Οι ιδιωτικοί βρεφικοι μαθαίνω από γνωστούς ότι πάνε γύρω στα 300-400€ το μήνα. Αν βάλω και τα διόδια για τη δουλειά και τις βενζίνες, πάλι τσάμπα θα δουλεύω. Μια σκέψη είναι να αναζητήσω δουλειά κοντά στο σπίτι και ιδανικά εξ αποστάσεως. Για αυτό μια εγκυμοσύνη τώρα και όχι αργότερα ίσως με έβγαζε από αυτό το αδιέξοδο. Θα μου πείτε, θα κάνεις δευτερο γιατί δεν έχεις λύση για το πρώτο; Αν είχα την βοήθεια που μου υποσχέθηκε η μητέρα μου πριν με αφήσει ξεκρεμαστη, θα ήταν πολύ αλλιώς τα πράγματα. Το δεύτερο μωράκι το θέλουμε, για αυτό και έμεινα έγκυος μόλις 6 μήνες από τη γέννα, αλλά τώρα μέχρι να μπούμε σε σειρά είναι όντως όλα πολύ δύσκολα. Και εγώ αυτό θα πω .. Όταν είναι η ώρα του θα έρθει.. τώρα, αργότερα, όποτε είναι για να μείνει. 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...