Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Μαρικαλλη είπε:

Καλημέρα κορίτσια η ψυχολογία μου είναι στα τάρταρα έκανα την Πέμπτη που μας πέρασε καμπύλη σακχάρου και τον τσίμπησα τον διαβήτη κύησης, έκλεισα ραντεβού με την ενδοκρινολόγο για να με δει..... Λογικά εκτός από διατροφή θα κάνω μετρήσεις με το μηχανάκι, έχει καμιά κοπέλα εμπειρία?

 

Καλημέρα! Μην στεναχωριέσαι ρε συ, μπορεί να ρυθμιστεί εύκολα από αυτά που λες μόνο με διατροφή. Μην απελπίζεσαι, θα πας στον ενδοκρινολόγο που θα σε ρυθμίσει και θα στα εξηγήσει καλύτερα γιατί ίσως και να μην είναι πολύ σοβαρό αν έχεις μόνο μια οριακή τιμή

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Εγώ κορίτσια έκανα καμπύλη νωρίς !! Χρειάζεται να ξανακάνω η είμαι κομπλέ? Παρόλαυτά μ είπε να κόψω ψωμί,μακαρόνια!

Ακόμα κ τα μακαρόνια ολικής; 

Την άλλη εβδ θα κάνω κ εγώ καμπύλη κ τρέμω στην ιδέα ότι μπορεί να ακούσω τέρμα τα μακαρόνια 😩 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Εγώ κορίτσια έκανα καμπύλη νωρίς !! Χρειάζεται να ξανακάνω η είμαι κομπλέ? Παρόλαυτά μ είπε να κόψω ψωμί,μακαρόνια!

Έδειξε κάτι η καμπύλη σου και σου είπε να κόψεις υδατάνθρακες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Αν ήταν λίγο πάνω από το όριο πιθανόν να χρειαστεί επανάληψη. Η μέτρηση παντως δεν είναι τίποτα ειλικρινά. Μου έδωσε ο ενδικρινολογος να κάνω κάποιες φορές γτ παρουσίασα το αντίθετο, έπεφτε παααρα πολύ το ζάχαρο μου με αποτέλεσμα να ζαλίζομαι. Δε θυμάμαι αν το είχα γράψει εδώ, αλλά κορίτσια έχανα τον κόσμο, στα όρια της λιποθυμίας κάποιες φορές. Και αυτό μετά το φαγητό! Κ επειδή με έχουν ρωτήσει αν τρώω, τρώω κ παρατρωω κ έχω πάρει 8-8,5 κιλά στην 29η βδομάδα κ τίποτα δε στερουμαι. 

Την Πέμπτη έχω ραντεβού με την ενδοκρινολόγο αλλά στο τηλέφωνο μου είπε ότι έχω διαβήτη κύησης, οπότε δεν το γλιτώνω.... Τώρα πως είσαι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Μαρικαλλη είπε:

Καλημέρα κορίτσια η ψυχολογία μου είναι στα τάρταρα έκανα την Πέμπτη που μας πέρασε καμπύλη σακχάρου και τον τσίμπησα τον διαβήτη κύησης, έκλεισα ραντεβού με την ενδοκρινολόγο για να με δει..... Λογικά εκτός από διατροφή θα κάνω μετρήσεις με το μηχανάκι, έχει καμιά κοπέλα εμπειρία?

 

Καλημέρα κορίτσι!🌸

Παρόμοια κατάσταση έτυχε σε εμένα, ήταν μόνο η 1 τιμή λίγο πιο ανεβασμένη. Μετά από ραντεβού με τον ενδοκρινολογο και διατροφολόγο που συνεργάζονται στο ιατρείο μαζί, μου ζητήθηκε και εμένα να μετριέμαι και μου δώσανε κάποια τιπς πως να συνδυαζω τους υδατάνθρακες ώστε να μην έχω μεγάλες εκρήξεις σακχάρου. Δεν μου ζητήθηκε να κόψω τίποτα! Απλά να χρησιμοποιώ προϊόντα ολικής αλέσεως που το έκανα ούτως ή άλλως... Το θέμα μου εξήγησε ο γιατρός είναι καθαρά ορμονικο, δεν έχει να κάνει με τα κιλά σκέψου εγώ είμαι 31η εβδομάδα και έχω πάρει 4 κιλά ως τώρα. Τώρα το παρακολουθώ πιο σπάνια βέβαια και κάποιες φορές η πρωινή μου τιμή είναι στα όρια. Χθες είχα γυναικολόγο για ντοπλερ και το συζήτησα όλο αυτό μαζί του και μου είπε ότι το μωρό ήταν και είναι πάντα μέσα στην καμπύλη ανάπτυξης και το αμνιακο υγρό μου σε φυσ. επίπεδα! Δεν έχω να φοβαμαι τίποτα, εκτός αν πάω την επόμενη φορά και το παιδί είναι τριπλάσιο! Άρα εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι αν το μπεμπάκι σου είναι στα όρια ανάπτυξης και το αμνιακό σου υγρό καλό, λίγη διατροφουλα δεν πειράζει (εφόσον σου ζητηθεί), να μην στεναχωριέσαι, είναι κάτι πολύ συχνό και σκέψου ότι χρειαστεί να γίνει θα είναι για το καλό το δικό σου και του μωρού σου🥰 Ολα περνάνε, πάνε σε ενδοκρινολογο και δες τι θα σου πει. Κι εγώ πριν πάω έκανα ένα σωρό σενάρια στο μυαλό μου.. Όλα καλά θα είναι! Για όλα υπάρχει λύση!🌸🌸

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η eleni5525 είπε:

Καλημέρα! Μην στεναχωριέσαι ρε συ, μπορεί να ρυθμιστεί εύκολα από αυτά που λες μόνο με διατροφή. Μην απελπίζεσαι, θα πας στον ενδοκρινολόγο που θα σε ρυθμίσει και θα στα εξηγήσει καλύτερα γιατί ίσως και να μην είναι πολύ σοβαρό αν έχεις μόνο μια οριακή τιμή

Μακάρι ίσως να φταίνε και οι ορμόνες μου τι να πω.... Σε ευχαριστώ πολύ για το κουράγιο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Μαρικαλλη είπε:

Την Πέμπτη έχω ραντεβού με την ενδοκρινολόγο αλλά στο τηλέφωνο μου είπε ότι έχω διαβήτη κύησης, οπότε δεν το γλιτώνω.... Τώρα πως είσαι?

Πόσο λίγο ήταν παραπάνω; 

Εμένα η τελευταία μέτρηση ήταν 151 με όριο 153. Ο γιατρός μου είπε να προσέξω τα αμυλουχα και τα γλυκά.. Και να σου πω την αλήθεια θα του πω να την επαναλαβω για να νιώθω πιο σίγουρη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Μαρικαλλη είπε:

Την Πέμπτη έχω ραντεβού με την ενδοκρινολόγο αλλά στο τηλέφωνο μου είπε ότι έχω διαβήτη κύησης, οπότε δεν το γλιτώνω.... Τώρα πως είσαι?

Για να είναι σίγουρος ο γιατρός, έτσι θα είναι...Λογικά πάντως είσαι από τις περιπτώσεις που ρυθμίζονται μονομε διατροφή. 

Κοίτα εμένα οντως μου πέφτει το ζάχαρο. Ακόμα κ οι μέτρηση στο νηστείας που κάνω κάθε μήνα εξέταση είναι κάτω από το κατώτερο φυσιολογικό. Τώρα επειδή έχω καταλάβει τί συμβαίνει κ δε θέλω να την ξαναπατησω, ειδικά να είμαι εξω παλι κ να παω να πεσω κατω, έχω βρει το κόλπο κ 1,5-2 ωρες μετα το φαγητό τσιμπαω κάτι γλυκό κ έτσι το προλαβαίνω. Αλλά έχω το νου μου γενικά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η eleni5525 είπε:

Έδειξε κάτι η καμπύλη σου και σου είπε να κόψεις υδατάνθρακες;

Όχι μια χαρά ήταν η καμπύλη ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Νίναα είπε:

Καλημέρα κορίτσι!🌸

Παρόμοια κατάσταση έτυχε σε εμένα, ήταν μόνο η 1 τιμή λίγο πιο ανεβασμένη. Μετά από ραντεβού με τον ενδοκρινολογο και διατροφολόγο που συνεργάζονται στο ιατρείο μαζί, μου ζητήθηκε και εμένα να μετριέμαι και μου δώσανε κάποια τιπς πως να συνδυαζω τους υδατάνθρακες ώστε να μην έχω μεγάλες εκρήξεις σακχάρου. Δεν μου ζητήθηκε να κόψω τίποτα! Απλά να χρησιμοποιώ προϊόντα ολικής αλέσεως που το έκανα ούτως ή άλλως... Το θέμα μου εξήγησε ο γιατρός είναι καθαρά ορμονικο, δεν έχει να κάνει με τα κιλά σκέψου εγώ είμαι 31η εβδομάδα και έχω πάρει 4 κιλά ως τώρα. Τώρα το παρακολουθώ πιο σπάνια βέβαια και κάποιες φορές η πρωινή μου τιμή είναι στα όρια. Χθες είχα γυναικολόγο για ντοπλερ και το συζήτησα όλο αυτό μαζί του και μου είπε ότι το μωρό ήταν και είναι πάντα μέσα στην καμπύλη ανάπτυξης και το αμνιακο υγρό μου σε φυσ. επίπεδα! Δεν έχω να φοβαμαι τίποτα, εκτός αν πάω την επόμενη φορά και το παιδί είναι τριπλάσιο! Άρα εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι αν το μπεμπάκι σου είναι στα όρια ανάπτυξης και το αμνιακό σου υγρό καλό, λίγη διατροφουλα δεν πειράζει (εφόσον σου ζητηθεί), να μην στεναχωριέσαι, είναι κάτι πολύ συχνό και σκέψου ότι χρειαστεί να γίνει θα είναι για το καλό το δικό σου και του μωρού σου🥰 Ολα περνάνε, πάνε σε ενδοκρινολογο και δες τι θα σου πει. Κι εγώ πριν πάω έκανα ένα σωρό σενάρια στο μυαλό μου.. Όλα καλά θα είναι! Για όλα υπάρχει λύση!🌸🌸

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση την Πέμπτη έχω ραντεβού με τον ενδοκρινολόγο, το μωρό είναι μέσα στα όριο ανάπτυξης ευτυχώς... 😃

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Όχι μια χαρά ήταν η καμπύλη ! 

Ε τότε αν ήταν καλή η καμπύλη και στις μηνιαίες εξετάσεις σου είναι καλό και το ζάχαρο σου δεν θα χρειάζεται να ανησυχείς λογικά. Αλλά πάντα επιβεβαίωσε με τον γιατρό σου αν το έχεις απορία. Αφού σε έβαλε να προσέχεις κιόλας θα είσαι εντάξει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!! Πως ειστε ; Εγω δεν έχω ιδέα από την καμπύλη οπότε θα ευχηθώ απλά να είναι όλα εντάξει και να μην στεναχωριέσαι γιατί ολα λύνονται.. Ο διαβήτης κύησης είναι κάτι παροδικό; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η eleni5525 είπε:

Ε τότε αν ήταν καλή η καμπύλη και στις μηνιαίες εξετάσεις σου είναι καλό και το ζάχαρο σου δεν θα χρειάζεται να ανησυχείς λογικά. Αλλά πάντα επιβεβαίωσε με τον γιατρό σου αν το έχεις απορία. Αφού σε έβαλε να προσέχεις κιόλας θα είσαι εντάξει

Ναι θα κόψω το ψωμί και τα γύρω γύρω ! Κ μ έγραψε να ξανά κάνω ζάχαρο,ασβέστιο γιατί το σταμάτησα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Love32 είπε:

Ναι θα κόψω το ψωμί και τα γύρω γύρω ! Κ μ έγραψε να ξανά κάνω ζάχαρο,ασβέστιο γιατί το σταμάτησα.

Μιας και το ανέφερες κάνεις εξετάσεις για το ασβέστιο; Ρε σεις εμένα μου δίνει ασβέστιο και δεν έχω κάνει ποτέ εξετάσεις για ασβέστιο.. μπορείς να μου πεις ποια είναι αυτή η εξέταση ακριβώς; Με μια συζήτηση με τη διατροφολόγο μου είχε πει ότι μια απλή εξέταση για ασβέστιο δεν δείχνει ακριβώς τα επίπεδα, και θέλει κάποια εξειδικευμένη εξέταση.. πολύ χονδρικά τα λέω τώρα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η eleni5525 είπε:

Μιας και το ανέφερες κάνεις εξετάσεις για το ασβέστιο; Ρε σεις εμένα μου δίνει ασβέστιο και δεν έχω κάνει ποτέ εξετάσεις για ασβέστιο.. μπορείς να μου πεις ποια είναι αυτή η εξέταση ακριβώς; Με μια συζήτηση με τη διατροφολόγο μου είχε πει ότι μια απλή εξέταση για ασβέστιο δεν δείχνει ακριβώς τα επίπεδα, και θέλει κάποια εξειδικευμένη εξέταση.. πολύ χονδρικά τα λέω τώρα..

Ασβέστιο ολικό λέγεται η εξέταση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Μαρικαλλη είπε:

Την Πέμπτη έχω ραντεβού με την ενδοκρινολόγο αλλά στο τηλέφωνο μου είπε ότι έχω διαβήτη κύησης, οπότε δεν το γλιτώνω.... Τώρα πως είσαι?

Κορίτσι μου εγώ είχα οριακή τιμή νηστείας στην πρώτη εγκυμοσύνη και ακολούθησα διατροφή κ μετρήσεις 4 φορές την ημέρα.. όταν είδαμε ότι ρυθμίστηκε σταμάτησα τις μετρήσεις. Σ΄αυτή την εγκυμοσύνη ακολουθούσα από την αρχή διατροφή γιατί ξέραμε το ιστορικό. Κάνω μετρήσεις από τον 3ο μήνα κ  μόνο πριν από λίγες εβδομάδες απορρυθμίστηκε  λίγο αλλά επανήλθα. Δεν έχω στερηθεί τίποτα όλο αυτό το διάστημα, πέρα από τα πολλά γλυκά! Το μυστικό είναι ο συνδυασμός τροφών κ όχι να κόβεις υδατάνθρακες..  Μπορεί να σου φανεί περίεργο στην αρχή αλλά θα δεις που θα το μάθεις στην πορεία.. Δε θέλουμε να πεινάς ή να χάσεις κιλά.. Δε θα κάνεις δίαιτα αλλά διατροφή! Είναι καθαρά θέμα του πλακούντα κ συνήθως εξαφανίζεται μετά αλλά σε επόμενη εγκυμοσύνη θα προσέχεις από την αρχή.. Όλα θα πάνε καλά, μην ανησυχείς! Ότι θέλεις με ρωτάς..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Tweema είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! Καταφερα να σας διαβάσω!! 

Εμενα ξεκίνησαν πάλι οι ζαλάδες κ δεν την παλεύω καθόλου κ μου πέφτει συχνά η πίεση. Πονάνε πάααρα πολύ οι γοφοί μου κ όταν περπατάω κ όταν ξαπλώνω κ μπορώ να πω ότι έχω αρκετά συχνά συσπάσεις. Έχω ντοπλερ την επόμενη Τρίτη περιμένω πως κ πως να το κάνω για να πάω να κάνω κάτι ψώνια. Σίγουρα τελευταία αγορά θα αφήσω το αυγό ξέρω τι θέλω κ που το έχει. Στην εσχατη αν την πατήσω κ δεν έχω πάρει το αυγό θα πάρω ταξί με κάθισμα αυτοκινήτου για την επιστροφή στο σπίτι από το νοσοκομείο. Επίσης ξεκίνησα πάλι να βλέπω εφιάλτες 🙄

Δεν θυμάμαι πια κοπέλα ρωτούσε για το καρότσι που είναι από 6 μηνών. Κορίτσι μου προσωπικά δεν θα το χρησιμοποιούσα από νεογέννητο. Παρόλο που κ εγώ είχα προτείνει εδώ για στρωματάκι καροτσιού αλλά σε καρότσι που ειναι από νεογέννητο,θεωρω ότι πρέπει να ακολουθήθουν οι οδηγίες του κατασκευαστή. Από κει κ πέρα είναι καθαρά δική σας απόφαση.

Εγώ ήμουν κορίτσι μου! Τελικά αποφάσισα μιας κ το καρότσι που έχω είναι βαρύ και απο 6 μηνών ,να πάρω ένα ελαφρυ απο 0 ετσί ώστε και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο αλλά κ μια άνεση παραπάνω ,όταν θα βγαίνω μόνη μου. Και θα μείνει κ το μεγάλο για μεγάλες βόλτες μαζι με το σύντροφο μου μιας κ είναι αρκετά βαρύ.

στις πριν 4 ώρες, ο/η Μαρικαλλη είπε:

Καλημέρα κορίτσια η ψυχολογία μου είναι στα τάρταρα έκανα την Πέμπτη που μας πέρασε καμπύλη σακχάρου και τον τσίμπησα τον διαβήτη κύησης, έκλεισα ραντεβού με την ενδοκρινολόγο για να με δει..... Λογικά εκτός από διατροφή θα κάνω μετρήσεις με το μηχανάκι, έχει καμιά κοπέλα εμπειρία?

 

Λοιπον, είχα πεί και σε μια άλλη κοπέλα ότι και εγώ είχα τη μια τιμή της νηστειας οριακα  επάνω στη καμύλη αλλα ο ενδοκρινολόγος που με παρακολουθει ήταν πολυ καθυσυχαστικος .Μου είπε πως όταν μονο μια τιμη είναι επάνω απο το όριο κ μαλίστα λίγο τότε δεν μιλάμε για διαβητη κύησης αλλα για παθολογική κατάσταση. Πως επειδή κινούμαστε λιγότερο λογο της εγκυμοσυνης είναι φυσιολογικο να ανεβαινει λιγο η τιμη και δεν ανησυχει. Παρόλα αυτα επειδη ανησυχουσα εγω ,μίλησα κ με το γυναικολογο μου και αποφασίσαμε με τον ενδκρινολογο να κάνω μια διατροφη μιας κ ειχα  πάρει κ πολλά κιλα στο α κ β τριμηνο. Η διατροφη μου έχει κ υδατανθρακες μέσα απλα σε συνδιασμο με κρεας ή ψαρι και σαλάτες και περιορισμο στα γλυκα κ τα φρούτα. φρούτα πχ μόνο 2 την ημέρα. Επαιρνα κ εγώ το σάκχαρο με το μηχανάκι μέρα παρα μέρα  και ήταν παντα στο όριο το πρωινο μου και απλά αποφευγω υδατανθρακα το βραδυ για να ειμαι ησυχη. Ξαναέκανα κάποιες εξετάσεις πρόσφατα για νηστειας κ μια άλλη που μετράει το σάκχαρο πιο συγκεντρωτικα τη :γλυκοζυλιωμένη αιμοσφαιρίνη (ή απλά γλυκοζυλιωμένη) είναι μία εργαστηριακή εξέταση η οποία χρησιμοποιείται, για να καθορίσει το μέσο όρο των επιπέδων σακχάρου (γλυκόζης) στο αίμα τους τελευταίους 2-3 μήνες. Αυτη ήταν καλή κ της της νηστείας πάλι λιγο πάνω απο το όριο.

Αλλά δεν ανησυχούμε ούτε εγω ούτε οι γιατρτοι γιατι το μωρο μεγαλώνει φυσιολογικα κ το αμνιακό υγρό έιναι τέλιο όπως λέει κάθε φορα ο γυναικολόγος μου . Συν ότι έχω χασει 4 κίλα κ δεν παιρνω τίποτα παρολο που το μωρο μεγάλωνει,στην ουσια στην αρχη έχανα 1 κιλο την εβδομαδα ,εχασα 4 κιλα δηλαδη στο μήνα , και τώρα είμαι σταθερα 70 ενω το μωρό αναπτύσεται ,αρα χάνω κατιτις ακόμα. Οπότε και τώρα που μίλησα με τον ενδοκρινολόγο για την τιμη της νηστειας μου είπε ότι αφου έχω παρει 13 κιλα συνολο και δεν παίρνω άλλα κ το μωρο μεγαλώνει φυσιολογικά να μην ανησυχω. 

Επίσης για να μην τρομάξεις με τη διατροφή επειδη εγω πεινουσα στην αρχη αρκετα , θα σου πω οτι θα συνηθισεις κ πως μετα αφου θα ξερεις πόσο κ τι πρεπει να τρως και τι όχι ,πως θα το διαμορφώσεις κ ανάλογα με την πείνα σου.πχ εγω πειναω πολυ το πρώι .μετα είμαι οκ οπότε τρωω λιγο παραπάνω το πρωι κ λιγο λιγότερο το βραδυ έτσι ώστε να μην ξεπερναω τις 1800 θερμιδες,.

Μην ανησυχεις ,όλα θα πάνε καλα εφόσον μια τιμη δεν ειναι φυσιολογική ,ακομα κ να έχεις διαβητη όλα λύνονται ! Μην αγχώνεσαι γιατι το άγχος ανεβάζει το σάκχαρο! 

Οτι θες να ρώτησεις ,εδώ είμαι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια που έχετε ξηροδερμία  να σας πω κ εγώ γιατι είχα το ίδιο πρόβλημα σε συνδιασμο με κνησμό και πολλές νεές ελιες που έβγαλα σε λαιμό,στήθος κ κοιλια.

Εγω έβαζα ένα γνωστό λαδι για να μην κάνω ραγαδες το οποιο είναι κ ακριβο κατ εμε και όταν τέλειωσε έβαζα ανυγδαλέλαιο.Ο κνησμός τρομερός στη κοιλια, οι ελιες βγαίναν η μια πίσω απο την αλλη ,οπότε πήγα σε δερματολόγο γιατι ανησυχησα . Μου είπε ότι είναι φυσιολογικό  να τραβάει το δέρμα κ να έχω φαγούρα αλλα κ ότι συμβάινει κατι σαν αλλεργικη αντίδραση με την εγκυμοσύνη κ το σώμα γι αυτο είναι κ έντονη (!!!) Επαθα ένα σόκ όταν το ακουσα αυτο . 

Τέλος πάντων ,μου έδωσε την κρεμα που είναι για σώμα κ πρόσωπο ,την cerave  ,όπου αν δεν παιρνουσε η φαγούρα θα πηγαίναμε σε συναινόηση με τον γυναικολογο για κατι δυνατό ,όσο επιτρέπει η εγκυμοσύνη.

Αλλά κορίτσια ΣΩΘΗΚΑ !Απο την πρώτη μέρα σταμάτησαν όλα !Ηρέμησε το δέρμα μου και δεν αφήνει καμία λιπαρότητα στο δέρμα.. Να φανταστείτε ότι ακόμα κ στο μπάνιο μέτα τη χρηση σαπουνιού ,η κοιλια μου είναι απιστευτα απαλή .

Εαν θέλετε δοκιμάστε. Εγω το αμυγδαλελαιο το άφησα στην άκρη  κ το κοιτάζω από μακριά..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Μαριλου1 είπε:

Ασβέστιο ολικό λέγεται η εξέταση.

Ευχαριστώ πολύ! Θα ρωτήσω πόσο κάνει στο μικροβιολογικό μήπως και την κάνω από μόνη μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η chaotic είπε:

Εγώ ήμουν κορίτσι μου! Τελικά αποφάσισα μιας κ το καρότσι που έχω είναι βαρύ και απο 6 μηνών ,να πάρω ένα ελαφρυ απο 0 ετσί ώστε και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο αλλά κ μια άνεση παραπάνω ,όταν θα βγαίνω μόνη μου. Και θα μείνει κ το μεγάλο για μεγάλες βόλτες μαζι με το σύντροφο μου μιας κ είναι αρκετά βαρύ.

Λοιπον, είχα πεί και σε μια άλλη κοπέλα ότι και εγώ είχα τη μια τιμή της νηστειας οριακα  επάνω στη καμύλη αλλα ο ενδοκρινολόγος που με παρακολουθει ήταν πολυ καθυσυχαστικος .Μου είπε πως όταν μονο μια τιμη είναι επάνω απο το όριο κ μαλίστα λίγο τότε δεν μιλάμε για διαβητη κύησης αλλα για παθολογική κατάσταση. Πως επειδή κινούμαστε λιγότερο λογο της εγκυμοσυνης είναι φυσιολογικο να ανεβαινει λιγο η τιμη και δεν ανησυχει. Παρόλα αυτα επειδη ανησυχουσα εγω ,μίλησα κ με το γυναικολογο μου και αποφασίσαμε με τον ενδκρινολογο να κάνω μια διατροφη μιας κ ειχα  πάρει κ πολλά κιλα στο α κ β τριμηνο. Η διατροφη μου έχει κ υδατανθρακες μέσα απλα σε συνδιασμο με κρεας ή ψαρι και σαλάτες και περιορισμο στα γλυκα κ τα φρούτα. φρούτα πχ μόνο 2 την ημέρα. Επαιρνα κ εγώ το σάκχαρο με το μηχανάκι μέρα παρα μέρα  και ήταν παντα στο όριο το πρωινο μου και απλά αποφευγω υδατανθρακα το βραδυ για να ειμαι ησυχη. Ξαναέκανα κάποιες εξετάσεις πρόσφατα για νηστειας κ μια άλλη που μετράει το σάκχαρο πιο συγκεντρωτικα τη :γλυκοζυλιωμένη αιμοσφαιρίνη (ή απλά γλυκοζυλιωμένη) είναι μία εργαστηριακή εξέταση η οποία χρησιμοποιείται, για να καθορίσει το μέσο όρο των επιπέδων σακχάρου (γλυκόζης) στο αίμα τους τελευταίους 2-3 μήνες. Αυτη ήταν καλή κ της της νηστείας πάλι λιγο πάνω απο το όριο.

Αλλά δεν ανησυχούμε ούτε εγω ούτε οι γιατρτοι γιατι το μωρο μεγαλώνει φυσιολογικα κ το αμνιακό υγρό έιναι τέλιο όπως λέει κάθε φορα ο γυναικολόγος μου . Συν ότι έχω χασει 4 κίλα κ δεν παιρνω τίποτα παρολο που το μωρο μεγάλωνει,στην ουσια στην αρχη έχανα 1 κιλο την εβδομαδα ,εχασα 4 κιλα δηλαδη στο μήνα , και τώρα είμαι σταθερα 70 ενω το μωρό αναπτύσεται ,αρα χάνω κατιτις ακόμα. Οπότε και τώρα που μίλησα με τον ενδοκρινολόγο για την τιμη της νηστειας μου είπε ότι αφου έχω παρει 13 κιλα συνολο και δεν παίρνω άλλα κ το μωρο μεγαλώνει φυσιολογικά να μην ανησυχω. 

Επίσης για να μην τρομάξεις με τη διατροφή επειδη εγω πεινουσα στην αρχη αρκετα , θα σου πω οτι θα συνηθισεις κ πως μετα αφου θα ξερεις πόσο κ τι πρεπει να τρως και τι όχι ,πως θα το διαμορφώσεις κ ανάλογα με την πείνα σου.πχ εγω πειναω πολυ το πρώι .μετα είμαι οκ οπότε τρωω λιγο παραπάνω το πρωι κ λιγο λιγότερο το βραδυ έτσι ώστε να μην ξεπερναω τις 1800 θερμιδες,.

Μην ανησυχεις ,όλα θα πάνε καλα εφόσον μια τιμη δεν ειναι φυσιολογική ,ακομα κ να έχεις διαβητη όλα λύνονται ! Μην αγχώνεσαι γιατι το άγχος ανεβάζει το σάκχαρο! 

Οτι θες να ρώτησεις ,εδώ είμαι.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση εγώ είχα στο όριο την 1η τιμή μετά την γλυκόζη και λίγο παραπάνω την 2η τιμή, το σάκχαρο της νηστείας μου είναι πάρα πολύ καλό όπως και η γλυκοζηλιωμενη ήταν πολύ καλή δεν ξέρω ειλικρινά τι να περιμένω την Πέμπτη που έχω ραντεβού.... Σήμερα είμαι καλύτερα το έχω πάρει απόφαση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ερώτηση από άσχετη: Δε με είχε απασχολήσει ως τώρα η καμπύλη γιατί στις αιματολογικές το νηστείας μου είναι πάντα χαμηλό. Βλέπω όμως τώρα ότι λέτε πως επηρεάζεται από το καθισιο! Οπότε για να ξέρω σε ποια εβδομάδα κάνουμε καμπύλη; μπας και προλαβαίνω να κουνηθώ λίγο ως τότε 🤔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Lia5 είπε:

Ερώτηση από άσχετη: Δε με είχε απασχολήσει ως τώρα η καμπύλη γιατί στις αιματολογικές το νηστείας μου είναι πάντα χαμηλό. Βλέπω όμως τώρα ότι λέτε πως επηρεάζεται από το καθισιο! Οπότε για να ξέρω σε ποια εβδομάδα κάνουμε καμπύλη; μπας και προλαβαίνω να κουνηθώ λίγο ως τότε 🤔

😂😂😂 Αυτό σκεφτόμουν κ εγώ! Μεταξύ 24ης κ 28ης εβδ. συνήθως εγώ θα την κάνω την 23η εβδ γτ πέφτει το Πάσχα κ μου είπε η γιατρός δεν πειράζει κ λίγο νωρίτερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα κορίτσια! Χριστός Ανέστη!  Κι εγώ χθες έφαγα πολύ! Ευτυχώς δεν έχουμε άλλα τραπεζωματα αυτές τις μέρες!! Εγώ έκανα καμπύλη ζαχάρου νωρίς στην εγκυμοσύνη οπότε ευτυχώς δεν έχω τέτοιες μέρες να κάνω εξετάσεις!  Το σίγουρο είναι ότι αυτή τη βδομάδα θα τρώω παραπάνω. Ειδικά γλυκά!  Καλή επιτυχία με την καμπύλη όσες κάνετε αυτές τις μέρες! Εγώ είχα και νεράκι μαζί μου για να πίνω και να αποφύγω την αναγουλα από τη γλυκόζη.Κι ένα βιβλίο για το δίωρο που περίμενα να περάσει κάπως η ώρα!
    • Καλημέρα κι απο μένα κορίτσια μου! Μόνο εχθές έφαγα πολύ φαγητό μπορώ να πω. Ευτυχώς εκτός απο το πρωινό μου, που γενικά τρώω μπισκότα, κουλουράκια και τσουρέκι γενικά... δεν έχω φάει άλλα γλυκά θα έλεγα. Αν σκεφτείς ότι ουσιαστικά πάντα κάνω 2 καλά γεύματα και πριν την εγκυμοσύνη και κατά τη διάρκεια... μια χαρά νομίζω είμαι. Απλά το μεσημεριανό μου είναι περισσότερο απ' ότι προ εγκυμοσύνης. Αν δεν είχα θυρεοει΄δή, πιστεύω θα ήταν και λιγότερα τα κιλά... αλλά και πάλι καλά είμαι νομίζω.
    • Χαχα νομίζω οι περισσότεροι το παρακάναμε λίγο αυτές τις μέρες! Κι εγώ που έχω θέμα με το σάκχαρο τρώω κάθε μέρα γλυκό! ( Ευτυχώς εμένα με πειράζουν περισσότερο τα φρούτα απ' τα γλυκά.) Απλά την προηγούμενη της καμπύλης και ιδίως το βράδυ να φας κανονικά κι όχι πολύ αργά! Όπως κάνεις δλδ στην δίαιτά σου! Καλά να περάσετε στη βάφτιση! 🤗 Εμείς σε Γιώργηδες θα πάμε σμρ, άλλο φαΐ πάλι 😀
    • Καλημέρα!  Άστα να πάνε πολύ φαγητό αυτές τις μέρες κ έχουμε κι άλλες 2 σιγουρα🤣🤣 Κ εγώ που υποτίθεται απάνω διατροφή αυτές τις μέρες άστα, να δω πως θα ζυγιστω την Τετάρτη που θα πάω στην διατροφολογο😭 Ποτε έχεις καμπύλη? Εγώ λογικά αφού την Πέμπτη έχω γιατρό μάλλον θα μου πει για την επόμενη εβδομάδα!
    • Κορίτσια καλημέρα πως είστε ; μμμ κορίτσι μου ακόμα με μπερδεύει λίγο το τεστ σου δεν μπορω να καταλάβω  🤔 όντως φαίνεται κάτι αλλά το βλέπω σαν γκρι χρώμα.. μπορεί ακόμα να είναι νωρίς 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...