Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις Just now, ο/η PanB είπε:

Μεχρι 40 μέρες πριν γτ γέννησα πριν την Πητ μου 😛 

Λογικά σε συνεννόηση με τον εργοδότη? Γιατί αλλιώς δεν θα πήρες τα επίδοματα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις Just now, ο/η Love32 είπε:

Λογικά σε συνεννόηση με τον εργοδότη? Γιατί αλλιώς δεν θα πήρες τα επίδοματα?

Όχι βρε, είναι να δουλεύεις μέχρι 56 ημέρες πριν την Πητ σου.. Εγώ σταμάτησα στις 56 ημέρες πριν την Πητ αλλά γέννησα 2 βδομάδες νωρίτερα οπότε ουσιαστικά δούλευα μέχρι 40 ημέρες πριν γεννήσω. 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η PanB είπε:

Όχι βρε, είναι να δουλεύεις μέχρι 56 ημέρες πριν την Πητ σου.. Εγώ σταμάτησα στις 56 ημέρες πριν την Πητ αλλά γέννησα 2 βδομάδες νωρίτερα οπότε ουσιαστικά δούλευα μέχρι 40 ημέρες πριν γεννήσω. 😅

Ααα εννοείς δηλαδή ότι δούλευες μέχρι να πρέπει να σταματήσεις :) ποτε έχεις Πητ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Ααα εννοείς δηλαδή ότι δούλευες μέχρι να πρέπει να σταματήσεις :) ποτε έχεις Πητ?

8/9 αλλά επειδή θα γεννήσω με καισαρική υπολογίζω τέλος Αυγούστου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η PanB είπε:

8/9 αλλά επειδή θα γεννήσω με καισαρική υπολογίζω τέλος Αυγούστου 

Καταλάβα!! ωραία 😊 ποτέ έχεις β επιπέδου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κορίτσια.... 25+2 σήμερα. Είχα γιατρό.... Ήδη η μπέμπα 950 γρ!!!!!!.. Έχω πολύ αμνιακό αλλά δικαιολογείται από το βάρος της μικρής.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η PanB είπε:

Εγώ το έκανα κ θα το κάνω κ τώρα 😂

 

Όταν σταματήσεις κάνεις τις αιτήσεις για το επίδομα, χρειάζεσαι κ ένα χαρτί απ τον εργοδότη σου, μαζεύεις και τα υπόλοιπα κ τα καταθέτεις στο ικα

 

 Ναι, ημερολογιακες 

Μπράβο κορίτσι χαρα στο κουράγιο σου μακαρι να εισαι γερη κ δυνατη κ να το κανεις. Εγω δεν με κοβω 😂 με το ζορι θα παω μέχρι την αδεια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 57 λεπτά, ο/η Starrr είπε:

Γειά σας κορίτσια.... 25+2 σήμερα. Είχα γιατρό.... Ήδη η μπέμπα 950 γρ!!!!!!.. Έχω πολύ αμνιακό αλλά δικαιολογείται από το βάρος της μικρής.... 

Μπράβο η γλυκούλα! Έτσι να βγαίνουν μπαμπατσικα να τα εχουμε πλαι μας απευθείας! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

https://www.e-analysis.gr/2016/11/14/άδεια-μητρότητας-χρονική-διάρκεια-υπ/

Εγω εδω βρηκα απλοποιημενα τα βασικα για την αρχη και οποια θελει εχω ενα σαιτ από μια κοπελα που εγραφε αναλυτικά την διαδικασία των αδειών 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Κορίτσια.. Εσείς που δεν παίρνετε χάπι για θυροειδη η tsh σας στο 3ο 3μηνο πόσο είναι; 

Εγώ παίρνω αλλά θυμάμαι ότι ο ενδικρινολογος μου είπε ότι το όριο είναι 3,5.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Κορίτσια.. Εσείς που δεν παίρνετε χάπι για θυροειδη η tsh σας στο 3ο 3μηνο πόσο είναι; 

Εμένα από την αρχή παίζει κάπου μεταξύ 1 με 2.5, τους δύο τελευταίους μήνες την κρατάμε στο 1,8

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Εγώ παίρνω αλλά θυμάμαι ότι ο ενδικρινολογος μου είπε ότι το όριο είναι 3,5.

Εγώ δεν έχω γενικά θυροειδη.. Απλά τώρα βλέπω ότι είναι στο 2.4 αν και δε μου είπε κάτι ο γυναικολόγος.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Εγώ δεν έχω γενικά θυροειδη.. Απλά τώρα βλέπω ότι είναι στο 2.4 αν και δε μου είπε κάτι ο γυναικολόγος.. 

Κάνε μια ερώτηση καλύτερα, γενικά ο ενδοκρινολόγος μου είχε πει ότι στην εγκυμοσύνη πιέζεται ο θυρεοειδής. Μπορεί απλά να είναι και φυσιολογικό να ανεβαίνει λίγο η tsh εντός των φυσιολογικών ορίων. Βέβαια της κολλητής μου κατά τη δεύτερη εγκυμοσύνη της διογκώθηκε ο θυρεοειδής της και μετά τον τοκετό κάποια στιγμή χρειάστηκε να τον εγχειρήσει, ενώ δεν είχε πριν την εγκυμοσύνη γνωστό θέμα με τον θυρεοειδή. Κάνε την ερώτηση σου να ησυχάσεις..

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ανεβαίνει κορίτσια η tsh στην εγκυμοσύνη γι αυτό αλλάζουν και τα ανώτατα όρια ανα τρίμηνο. Κι εμένα καλό μου ακούγεται το 2,4 (σκέψου 2,5 είναι το όριο του 1ου τριμήνου).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Love32 είπε:

Χαχχα ναι πράγματικα οποία αντέχει !! Κ εγώ τώρα ζοριζομαι κ που ξυπνάω!!

Και πότε πρέπει να κάνουμε αυτές τις διαδικασίες? 

Ποια είναι η διαδικασία για τη χορήγηση επιδόματος μητρότητας, για ασφαλισμένη μισθωτή;

Η ασφαλισμένη μισθωτή θα πρέπει να υποβάλλει την αίτηση εντός έξι (6) μηνών, από την ημερομηνία τοκετού, όπου θα αιτείται τη χορήγησή του μαζί με τα σχετικά  δικαιολογητικά στο τοπικό υποκατάστημα ΕΦΚΑ Μισθωτών (τ. ΙΚΑ-ΕΤΑΜ), που ανήκει. 

Οπως είπα και σε μια άλλη κοπέλα πιο πάνω ,μη σε αγχωνει να κάνεις τις διαδικασίες πριν γεννησεις.Απλα σταμάτησε την εργασία σου 56 ημέρες πριν την ΠΗΤ .Εαν πρώτα γεννήσεις και ασφαλίσεις το παιδί σε εσένα κ μετά κάνεις τις αιτήσεις για αδεια κυοφορίας και λοχίας ,τότε θα έχεις κ μια προσαύξηση 10 τα 100 επειδη θα έχεις προστατευομενο μέλος.Μου το είπαν κ στο ΙΚΑ αυτο αλλα τα λεει κ στο σαιτ του εφκα για μισθωτους.

https://www.efka.gov.gr/el/epidoma-metrotetas-misthoton

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Clairy. είπε:

Εγώ δεν έχω γενικά θυροειδη.. Απλά τώρα βλέπω ότι είναι στο 2.4 αν και δε μου είπε κάτι ο γυναικολόγος.. 

Από 0,4 μέχρι 4,12 είσαι εντάξει. Γενικά επηρεάζεται στην εγκυμοσύνη. Εγώ που δεν είχα ποτέ θέμα, στον 4ο μήνα μου έπεσε στο 0,4. Ήταν οριακή η τιμή και ο γυναικολόγος μου είπε να πάω σε ενδοκρινολόγο για καλό και για κακό. Ο ενδοκρινολόγος δε μου έδωσε χάπι αλλά μου είπε να το κοιτάξω μετά από ένα μήνα και άμα έπεφτε κι άλλο να ξαναπάω. Στον 5ο μήνα έφτιαξε μόνο του και πήγε 1,3.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Clairy. είπε:

Κορίτσια.. Εσείς που δεν παίρνετε χάπι για θυροειδη η tsh σας στο 3ο 3μηνο πόσο είναι; 

Εμένα 1.5 την τελευταία φορά. Δεν παίρνω χάπι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lia5 είπε:

Από 0,4 μέχρι 4,12 είσαι εντάξει. Γενικά επηρεάζεται στην εγκυμοσύνη. Εγώ που δεν είχα ποτέ θέμα, στον 4ο μήνα μου έπεσε στο 0,4. Ήταν οριακή η τιμή και ο γυναικολόγος μου είπε να πάω σε ενδοκρινολόγο για καλό και για κακό. Ο ενδοκρινολόγος δε μου έδωσε χάπι αλλά μου είπε να το κοιτάξω μετά από ένα μήνα και άμα έπεφτε κι άλλο να ξαναπάω. Στον 5ο μήνα έφτιαξε μόνο του και πήγε 1,3.

Τα ίδια ακριβώς κορίτσι κ εγώ. Την επόμενη εβδομάδα μπαίνω 7ο κ η tsh τώρα 1.5...ηταν 0.3 για τον 3ο νομίζω μήνα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Love32 είπε:

Καταλάβα!! ωραία 😊 ποτέ έχεις β επιπέδου?

Δεν την έχω κλείσει ακόμα.. Φαντάζομαι τέλος Απρίλη, Τρίτη έχω γιατρό θα ρωτήσω 😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Δεν την έχω κλείσει ακόμα.. Φαντάζομαι τέλος Απρίλη, Τρίτη έχω γιατρό θα ρωτήσω 😁

Εγώ έχω την Τετάρτη β επιπέδου 🙂 Αν είναι όλα καλά ίσως ξεκινήσω με καμία αγορά δειλά-δειλά ☺

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Lia5 είπε:

Εγώ έχω την Τετάρτη β επιπέδου 🙂 Αν είναι όλα καλά ίσως ξεκινήσω με καμία αγορά δειλά-δειλά ☺

Άντε με το καλό! Λίγες μερουλες μείνανε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Lia5 είπε:

Εγώ έχω την Τετάρτη β επιπέδου 🙂 Αν είναι όλα καλά ίσως ξεκινήσω με καμία αγορά δειλά-δειλά ☺

Κ εγώ την Τρίτη έχω

Ίδιες σκέψεις, αν είναι όλα καλά θα αγοράσω το πρώτο του ρουχαλάκι 😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στο θέμα μάρσιπος εγώ είχα πάρει για τη μικρή μου ένα τύπου ριγκ σλιγκ που το χρησιμοποίησα πάρα πολύ τους πρώτους μήνες αλλά μετά ,μεγαλώνοντας το μωρό πήρα και ένα με κλιπς που με βόλεψε πάρα πολύ. Αυτός με τα κλιπς είναι και μέχρι τα 3,5-4 να φανταστείτε ,ανάλογα την ανάπτυξη του κάθε παιδιού. Ως προς την επιλογή εγώ πήρα από την εταιρεία αστεράκι. Είναι πολύ εξυπηρετικοί και ευγενικοί. Μπορείς να κάνεις με το μωρό ραντεβού και οποίο σου αρέσει το παίρνεις, εκτός αν θέλεις κατά παραγγελία με κάποιο συγκεκριμένο ύφασμα και φιγούρα που δεν έχει έτοιμο...  Υπάρχει άλλη μια εταιρεία που αν θυμάμαι καλά είχα διαβάσει παλιά ότι νοικιάζει για να το δοκιμάσεις για ένα διάστημα, και μετά ανάλογα αποφασίζεις αν θα αγοράσεις ή όχι.... Από εκεί και πέρα τα τύπου ριγκ σλιγκ και Μέι ται μπορείτε να τα βρείτε μεταχειρισμένα σε πολύ καλη τιμήν τα δοκιμάζετε και βλέπετε. Και αν το θέλετε καινούριο , εφόσον σας βόλεψε μια χαρά. Μια φίλη έτσι πήρε μεταχειρισμένο Μέι ται αλλά σε καλή κατάσταση και το ελιωσε.... Το χρησιμοποίησε πάρα πολύ. Προσωπικη μου άποψη πάντως είναι πως είναι σωτήριο!!! Σκεφτείτε στη μικρή μου 2-3 μηνών ήταν πηγαίναμε βόλτα με το καρότσι για καφέ και κάποια στιγμή δεν  ήθελε άλλο καρότσι (γενικά δεν ήταν του καροτσιου). Ήθελε αγκαλιά ή να θηλάσει. Την έβαζα στο μαρσιπο συνεχίζαμε τη βόλτα μας, τη ξάπλωνα στο μάρσιπο να θηλάσει και έτσι την έπαιρνε ο ύπνος! Και εμείς ανενόχλητοι συνεχίζαμε τοβ καφέ μας !!! Και η μικρή κοιμόταν και εγώ ήμουν ήρεμη αφού ήταν το μωρό ήρεμο.

Β επιπέδου έχουμε 13 του μήνα και ανυπομονώ. Σιγά σιγά θέλω και εγώ να ψωνίσω αλλά κανένα φορμακι αφού τα μεγάλα όλα τα έχουμε. Προικιά, κουβερτακια θα φροντίσει η χρυσοχέρα μητέρα μου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...